Vrouwenhanden PUROL Kerk en School. Posterijen. Vis scher ij. Vergaderingen, Burgerlijke Stand. Buitenland. NIVA TANDPASTA E!8?, Plaatselijk Nieuws. Ingezonden Stukken. VOORKOMT TANDBEDERF Ge ling der werkloosheidsverzekering zal daar worden gesproken. De werkvoorziening als middel tot bestrijding der werkloosheid aan de orde worden gesteld. Voor deze op zichzelf nuttige zaken zal de aandacht worden gevraagd. Misschien wel omdat de propaganda voor de eerste punten beneden de verwachting bleef, moet nu hierop de aandacht worden gericht. Hopelijk zullen deze punten ondanks de vele demonstraties en congressen de volle aandacht der regeering hebben. SOMMELSDIJK. Belanghebbenden wor» den er aan herinnerd, dat de geneeskundige S. Knöps, Donderdag a.s. des namiddags te 2 uur gelegenheid zal geven tot kostelooze in» enting en herinenting. Mej. C. van den Hoek heeft ondershands gekocht een woonhuis van de heer G. P. Mast en Keijzer en van der Bij, staande aan den Dorpsweg. Van den landbouwer J. J. sloeg Maan» dagmorgen een paard gespannen voor een wielslede op hol. Na de Oranjestraat, St. Joris Doelstraat en Binnenweg te zijn doorgehold, wilde het paard de Jacob Banestraat inhollen. Aldaar werd het paard door Dr. P Knöps tot staan gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Maandag zijn aan de Cichoreidrogerij de eerste cichoreiwortelen aangevoerd. De eerste levering geschiedde door den landbouwer D. Joppe Czn. Woensdag zal met het drogen worden begonnen. De prijs der paardepeen is in deze ge« meente stijgende. Op het oogenblik betaald men f 1,50 per H.L. Een paard van den landbouwer K. D. schrok door het lossen van eierkolen. Het paard nam een zijsprong waardoor D. met zijn voet zoodanig bekneld kwam te zitten, dat dit lichaamsdeel bloedend werd verwond en onmiddellijk geneeskundige hulp moest wor» den ingeroepen. Vorige week werden uit deze gemeente 546939 K.G. aardappelen, uien en peen ver» scheept. Belanghebbenden worden er aan herin» nerd, dat van het voornemen van z g. huis» slachtingen ter Secretarie alhier, 4 dagen voor den dag van slachting, aangift moet geschieden. Óp de groote Internationale Brood» en Beschuitwedstrijden, te Utrecht gehouden en uitgeschreven door de Zeelandiafabriek, werd een inzending van den bakker J. B. alhier bekroond in klasse E met een bronzen pla» quette. MIDDELHARNIS. Tegen een firma al» hier is proces»verbaal opgemaakt wegens ovei» treding van de arbeidswet. Over het derde kwartaal zijn alhier door de schutsluis binnengekomen 347 schepen me» tende 32160 ton en uitgevaren 346 schepen metende 31809 ton. DEN BOMMEL. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 300 H.L. aardappelen en 580 H.L. uien. Tegen een persoon uit Stad is proces» verbaal opgemaakt voor het afrijden van de Voorstraat. Onze vroegere dorpsgenoot dokter J. J. Freuniger is benoemd tot arts aan het gesticht •Vrederust» te Bergen op Zoom. De Regenmeter gaf over de maand Sep« tember een neerslag van 110.6 m.M. tegen 55.9 m.M. in September 1926, Loop der bevolking in September 1927. Ingekomen W. van Zanten van Goedereede D. A. Knöps van OoltgensplaatM. Braber en C. Paerel en gezin van Rotterdam. Vertrokken J. C. Borgdorff en echtgenoote naar SchoonhovenP. Keuvelaar naar Voor» burg W. Verheul vaar Amsterdam H. Vaal» burg en gezin naar Rotterdam. Voor de veldvruchten wordt in deze ge» meente besteed aardappelen f 4,50 per H.L. uien f 3,— per H.L. OOLTGENSPLAAT. Bevolking. Ver. trokken P. H. van den Ouden en gezin naar Rotterdam, Geertruida Tannetje Breeman naar Rijswijk, Bleekerslaan 11. Ingekomen: Cor» nelia van Eek, Teuntje Osseweijer, Adriana van Wijk van Den Bommel, Jan van Dam van Oude Tonge, Adrianus Slui van Som» melsdijk. Jan van der Vliet Mz. is voor goed vrij» gesteld van den dienstplicht wegens broeder» dienst. Met toestemming van den Burgemeester zal het Circus Robertie voorstellingen geven. E. Hotting Lz. heeft onderhands een woonhuis gekocht van de Erven Neels. Gegadigden naar het opruimen van pee» aarde kunnen zich aanmelden ter Gemeente» Secretarie vóór of op Donderdag 6 October tot 12 uur des middags. Gevonden en ter gemeente»secretarie ge» deponeerd een bout diepsteker, een porte» monnaie en een pijp. Uitslag van de wedstrijd der P. V. »De Reisduif» (laatste vlucht) vanaf Chimay België. Afstand 181 K.M. Ie, 3e, 4e, 5e prijs L. van Nimwegen Gz., 2e prijs A. Vermaat, 6e prijs prijs J. van Nim» wegen Jz. lste overduif L. van Nimwegen Gz., 2de overduif J. van Nimwegen Jz. Voor deze wedvlucht waren mooie prijzen beschikbaar gesteld. De vlucht had een mooi verloop. Aankomst le duif 2,22 uur, laatste 2,57 uur. OUDE TONGE. M. K. viel met hit en kar in de sloot. Met veel moeite werd het zaakje op het droge gebracht maar de berijder bekwam nog wonden. Bij een vechtpartij tusschen twee jongens werd P. de K. zoodanig toegetakeld, dat ge» neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Donderdag a.s. zal er een schouw worden gehouden vanwege den Dijkring Flakkee over de spongen in deze gemeente, L. den Ottevanger had het ongeluk zijn handen te branden, zoodat geneeskundige hulp noodig was. NIEUWE TONGE. J.l. week werden van hier vervoerd 1600 balen uien en 300 balen peen. P. K alhier had het ongeluk met een wagen in een sloot te rijden. Met eenige moeite gelukte het, het voertuig weder op den wal te brengen en liep dit ongeluk met eenige materieele schade af. Bij de publieke inschrijving is het per» ceel weiland bij den molen alhier groot plm. 2 H.A. verhuurd aan dhr. G. Kievit landbou» wer alhier. De prijzen van de veldvrucht;n gaan alhier steeds omhoog. Voor de Uien besteedt men alhier f 3,25 per H.L. De oudste inwoner dezer gemeente dhr. G. Zaaijer hoopt 5 dezer zijn 96e geboortedag te herdenken. J.l. Vrijdag is de echtgenoote van A. Drooger alhier, per ziekenauto naar Rotterdam vervoerd om aldaar in een der ziekenhuizen te worden opgenomen. De echtgenoote van den landbouwer J. Ras te Herkingen had het ongeluk nabij deze gemeente in een sloot te rijden. Met moeite gelukte het haar op het droge te komen. Met de schrik en een nat pak kwam ze vrij. DIRKSLAND. De prijzen van de veld» vruchten op de wekelijksche beurs alhier wa» ren vooraardappelen f 4, uien f 3,25, kleine uien f 2,40 en peen f 1,20 per H.L. Aan den burgemeester is tot 16 October a.s. verlof tot afwezigheid verleend. Wethou» der Van der Poel zal als waarnemend burge» meester optreden. Op de wekelijksche beurs waren 13 run» deren aangevoerd. Vanuit deze gemeente werden verscheept 171000 K G. aardappelen, 139200 K.G. uien en 130000 K.G. peen. Burgemeester D. J. Visscher is aangewe» zen om op te treden als adviseur voor de afgifte van bewijsstukken voor rijvaardigheid bedoeld in artikel 15 der Motor» en Rijwiel» wet. L. W de Ruiter, dienstplichtige derlich» ting 1927, is j.l. Maandag voor eerste oefening bij het Regt. Grenadiers te 's«Gravenhage in» gelijfd. Het nieuwe noodslachtingsgebouw is de» zer dagen in gebruik genomen. HERKINGEN. Op de groote Internatio» nale »Zeelandia« wedstrijden, gehouden te Utrecht, behaalde de heer A. Noordijk bak» ker alhier, met een inzending beschuit een prijs in klasse A, n.l. een bronzen pbquette, hetgeen wel pleit voor prima werk. De heer A. Vellekoop had vorige week het ongeluk met bietenhakken zoodanig zijn hand te verwonden dat heelkundige hulp noodig was. welke huishoudelijke arbeid verrichten, blijven zacht, gaaf en blank door Doos 30«60»90, Tube 80 ct. MELISSANT. Dhr. A. van der Werf al» hier behaalde op de nationale brood» en beschuittentoonstelling te Utrecht in Klasse A (beschuit) een prijs van f 10 en in Klasse E (brood) een verzilverd bronzen plaquette. Voor» waar een mooie presttaie, wijl er niet minder dan 8286 inzenders waren. Vorige week is het door de gemeente aangekochte woonhuis van dhr. Joh. Mijnders en staande aan de Voorstraat, afgebroken. Thans is een prachtige breede straat verkregen, hetgeen het verkeer zeer ten goede zal komen. STELLENDAM. De vorige week werden van hier verzonden 1300 H.L. uien, 1500 H.L. koepeen en 50 H.L. aardappelen. Door de gemeente» en rijksveldwachter is tegen een tweetal personen proces»verbaal opgemaakt wegens overtreding van de IJkwet. GOEDEREEDE. De vorige week werden per tram en vaartuigen pl.m. 1500 H.L. uien vervoerd. Zaterdag 8 October zal er alhier langs de huizen gecollecteerd worden voor het Ned. Roode Kruis. In de maand September vertrok naar Rotterdam Cornelia van Wijk. OUDDORP. Op het postkantoor zijn terug te bekomen drie brieven, waarvan de afzenders onbekend zijn en die als onbestel» baar zijn teruggekomen. Ze zijn geadresseerd aan Kapteijn te Ouddorp, aan L. C. Lang» horst te Utrecht en aan den Raad van Arbeid te Brielle. In de maand Sept. hebben zich hier metterwoon gevestigd Abraham Akershoek van den Bommel en Simina Kareis van Nieuwe Tonge. Vertrokken zijnnaar Maassluis A. v. 't Geloof en F. Sperling met echtgen.G. v. Koppen naar 's Gravenhage M. Hameeteman naar Vlissingen en J, van Wijk naar Middel» harnis. Bij de verkooping van het huis enz. van C. K. Lodder werd de woning afgemijnd op f 4500 door T. de Rondede fabriek op f 1200 door Jac. Lodder Tz.de schuur liep aan op f 3130de grond werd op f 1740 afgemijnd door G. van Oostenbrugge. Com. binatie koop 3 en 4 en combinatie koop 2, 3 en 4, liepen aan, terwijl combinatie 1, 2, 3 en 4 werd afgemijnd op f 11400 door Klaas Meijer Wz. Bij de openbare verhuring van 5 perc' land van Anth. Meijer werd Zaterdag inge» schreven als volgt: Perc. 1 voor f 135,35 per Gemet door P. Grinwis Th.Kr z.perceel 2 f 1,42,50 per G. door Komm. Breen Jac.z. perc. 3 voor f 143,35 per G. door L. Br. en Jac.z. perc. 4 door dezelfde voor f 148,40 per G. en perc. 5 voor f 150,35 per G. door T. Tanis Kz. Zaterdag werd publiek een schuur van P. Nagtegaai voor afbraak verkochtinzet f 60,— door C. Akershoek, afgemijnd door Kommer Witte Mz. voor f 65,—. Voorts werd een aandeel in de »Onverwacht« door W. Bosland ingezet op f 105,— en afgemijnd door Th. Hoek Az. op f 120,-. 3 Oct. Heden zijn bij het 14e R. I. te Bergen op Zoom ingelijfd H. Mastenbroek, K. C. Meijer en D. C. Padmos. De colporteur L. v. d. Linde is met een zak erwten van de trap komen te vallen, waar» door hij zich zeer erg aan den rechterarm en pols heeft bezeerd en ook het linkerbeen is verwond. De dokter heeft hem moeten ver» binden. Alsnog is van den dienstplicht wegens broederdienst vrijgesteld L. Mierop Cz. f Jagers-dorado In den »Springertpolder« zijn op een gehouden drijfjacht 400 konijnen geschoten. f Door het bestuur der cichorei<drogerij •Onverwacht» is aan de leden bekend gemaakt tot het leveren der wortelen, daar de cam» pagne spoedig een aanvang neemt. f Zaterdag j.l. zijn per beurtschipper de Graaf ruim 1700 balen uien verscheept. Als een bijzonderheid kan gemeld wor» den dat bij A. B. voor de tweede maal nog steeds rijpe aardbeien geplukt worden. SOMMELSDIJK. Deze week zal voor de Bijzondere Lagere School alhier, de gewone jaarlijksche Uniecollecte langs de huizen wor» den gehouden. MIDDELHARNIS*. Zondag a.s. zal in de Geref. kerk collecte worden gehouden voor de hulpbehoevende kerkeq. OOLTGENSPLAAT. De heer W. den Bra ber Lz. heeft zijn benoeming tot ouderling in de Ned. Herv. kerk niet aangenomen. NIEUWE TONGE. Donderdagavond a.s. van 6,30—7,30 uur zal in de consistoriekamer der Ned. Herv. kerk alhier, de stemming plaats hebben voor 4 leden van het Kiescollege wegens periodieke aftreding van de heeren A. Brooshoofd, L. C. Bruggeman, J. Lugten» burg en C. Verweij. DIRKSLAND.» Bij de Geref. gem. werd vorife maand een bankbiljet van f 100,— ge» collecteerd. HERKINGEN. In afwijking van gewone Zondagen, zal er a.s. Zondag in de Geref. gem. driemaal een predikant voorgaan en wel Ds. Vreugdenhil van Bruinisse. MELISSANT. De J. V. »Ora et Labora» op Geref. grondslag alhier, stelt a.s. Donderdag reeds haar begunstigers gratis in staat boeken te lezen, die ze halen kunnen in de Chr. school Donderdagsavonds van 6-6,30 uur. (Het is gewenscht niet nk 6,30 te komen, want dan houdt onze vereeniging vergadering) en desnoods om kwart voor acht tot acht uur. Nadere voorwaarden omtrent het lezen van die boeken zullen u tijdig bekend gemaakt worden. GOEDEREEDE. Mej. J. Ph. van den Born, onderwijzeres aan de Bijz. school aan het Havenhoofd alhier, is met 1 Januari 1928 in gelijke betrekking benoemd te Katwijk aan Zee. OUDDORP. De onder wij zer» wachtgelder, de heer S. van Weele, is tot tijdelijk onder' wijzer benoemd te Odoorn (Drente) en reeds in functie getreden. De Chr. Leesbibliotheek hoopt haar nuttig werk op 10 October a.s. te beginnen. Eiken Maandagavond van half zeven tot half acht houdt de bibliotehcaris zitting in een lokaal van de Openb. school, ingang achterzijde. De boekenlijst, die reeds 291 nummers telt. vermeldende theologische werken, verhalen en geschiedenis, is gratis te bekomen bij den bibliothecaris, den heer J. de Bakker, West' straat. De andere bestuursleden hebben we vroeger al genoemd. Als commissie van toezicht treden op de heeren KL Voogd, J. Grinwis Tz. en KI. Westhoeve. Wij hopen dat er zeer druk gebruik van deze bibliotheek gemaakt zal worden. (Zie advertentie in dit nummer). LIJST 6 van de 49ste jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport van Lijst 5 f 17050,67 P. en Q.- te Vroomshoop (Uniegift) 5,— Hoogfzand135,75 Siddeburen340,— Beetgum c.a245,70 Engwierum (kercoll22,— Ferwerd176,60 Nijawier107,20 Oudehaske79,71 Oudwoude97,10 Schetter: s (Geref. kerk)103,13 Emmer>Erfscheidenveen85,— Roden170,— Ruinerwold54,36 Bergentheim135,— Mastenbroek (O624,55 Steenwijkerwold78,71 Harmeien134,65 Krommenie150.30 Bodegraven (Kerkcoll.)254,86 Leerbroek (Kerkcoll.)40,— Maasland (Geref. kerk)135,01 Naaldwijk831,96 Rotterdam (Oud-Delfsh.) (Ger. kerk)» 545,77 Schipluiden (Den Hoorn) (nagift) 1,— Nieuwerkerk (Z.)86,19 Tholen 32,69 Nieuwendijk (N.»Br.)131,67 Totaal van 150 Loc. Com. f 21854,58 Te Hoogezand is de collecte van f 30,—in 1926 tot f 135,- in 1927 gestegen. Te Mas» tenbroek was de stijging van f 475,— in 1926 tot f 624.— in 1927. Wij wensehen den cor» respondenten aldaar geluk met deze mooie successen. De relatieve achteruitgang der eerste vier lijsten is nu gelukkig weer ingehaald. Mr, J. TERPSTRA. Secretaris van de Unie »Een School met den Bijbel De Copie van Ingezonden stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U een plaatsje in Uw Blad tot opname van onderstaande. Bij voor» baat mijnen dank. Naar aanleiding van eenige aan mij gestelde vragen, betreffende de Landarbeiderswet, wil ik gaarne hier iets over zeggen. De hoofdvraag is wel: »Is de Landarbeiders» wet uitvoerbaar voor iedere gemeente en kun» nen daarvan alle arbeiders genieten Volgens mij nogal een simpele vraag, te meer daar ook hier te Sommelsdijk een vereeniging ter uitvoering van genoemde wet bestaat. Of die nu eigenlijk wel in de goede richting werkt en actief is, laat ik buiten be> schouwing, ik voor mjj hoor hiervan goed noch kwaad Doch dit staat voor mij vast dat iedere gemeente, ook iedere arbeider i/ het kader der Landarbeiderswet ligt, indie •men aan de gestelde wet»eischen voldoeKy Om echter al die eischen uit te schrijven, waaraan in hoofdzaak iedere arbeider moet voldoen, hetzij voor los land in pacht of voor een plaatsje (land en woning in eigen» dom) zou te veel plaatsruimte vorderen. Ook acht ik dit overbodig, daar een ieder die zich in genoemde wet wil inleven, deze wet voor een klein bedrag in iederen solieden boek» handel kan koopen. Het is voor iederen land» arbeider van groot gewicht het ontstaan, de werking en de viucht van deze wet te kennen. Het is wel jammer, dat er in vele gemeenten zoo mee gesold wordt, wijl iedere arbeider de vrucht wel terdege zou kunnen gebruiken. In het kort wil ik nog even op de ont» werpen neerkomen. Het was juist in de benarde positie der Landarbeiders, dat bij K. B. van 29 Juni 1906, No. 72, een Commissie in het leven werd geroepen, tot onderzoek naar den economischen toestand der land» arbeiders in Nederland. Dat die toestand veel te wensehen overliet, heeft de gehouden enquête overtuigend aangetoond. Doordien werd dan ook door Minister Talma de Land» arbeiderswet als wetsontwerp ingevoerd, met memorie van toelichting. Veel is hieraan ge» werkt, veel veranderd en ook nog verbeterd, totdat in April 1918, Stbl. 259 het ontwerp als wet werd afgekondigd. De uitwerking lag nu gereed voor den arbeider, doch de toepas» sing wordt nog maar met geringe mate na zooveel jaren gezien. Niet dat dit ligt in de bekrompenheid der wet, of zware eiscben, maar wel meer m.i. aan de laksheid der arbeiders zeive. cnmc derd, wordt er nog maar weinig van het nut der wet gezien, v.n.l. ook hier te Sommelsdijk Wat de eigenlijke oorzaak hiervan is, is voor mij een duistere zaak. Ik zou daar dan ook gaarne verandering in zien, wat zeker noodig is, wil men de vrucht van deze uitnemende wet kunnen genieten. Gaarne wil ik alle inlichtingen verstrekken aan hen die dat verlangen, tot uitwerking dezer wet. Vele Gemeenten, niet zoo gunstig voor dit doel als Sommelsdijk, gaan voor en genieten alzoo de schoone vruchten dezer wet. U, mij nheer de Redacteur, nogmaals dankend, teeken ik Sommelsdijk. L. HOKKE Az, NIEUWE TONGE. Gedurende de maand September 1927 werden op het hulppost-, telegraaf- en telefoonkantoor alhier behandeld 1025 telefoongesprekken, 6 telefoonoproepberichten en 82 telegrammen. To taal 1113 handelingen. STELLENDAM. De vorige week hebben de garnalenvisschers gedurende 5 dagen gevischt en daarbij ge middeld per dag en per vaartuig gevangen 60 K.G. garnalen. OUDDORP. De visschers vingen de vorige week van 20 tot 80 kilo garnalen per vaartuig; schubben ook van 20 tot 80 kilo. GOEDEREEDE. Algemeene vergadering van de coop, cicho' reidrogerij „Goedereede'te Goedereede, op Woensdag 5 October a.s. des nam. 5 uur in het hotel „De Gouden Leeuw". Te behandelen 1. Notulen. 2. Rekening en verantwoording over 1926. 3. Jaarverslag. 4. Verkiezing van bestuursleden, wegens pe riodieke aftreding van de heeren C. J. Lod der, P. Troost en P. Struijk. De laatste stelt zich niet meer herkiesbaar. 5. Benoeming plaatsvervanger Commissie-lid. 6. Bespreking aanvang der nieuwe campagne. 7. Uitbetaling van 1.— per 1000 K.G. ge leverde groene cichorei. 8. Rondvraag. MIDDELHARNIS. Geboren: Johannis Cornells, z. v. W. Tiji en C. v. Wezel; Leentje, d. v. M. Jongejan en H. Hartensveld: Cornells, z. v. J.Jordaan en M. VerhageAnthonij, z. v. P. de Blok en M. de Waard. GetrouwdW. Breur 30 j. en G. Vroegin» deweij 26 j. OverledenJ. Tamboer, 7 maanden. NIEUWE TONGE. GeborenCornells, z. v. M. Felsbourg en J. P. VerolmeFrans, z. v. A. L. van Noord en G. A. van Heemst. GehuwdC. Kievit j.m. 26 jaar en B. van den Tol j.d. 26 jaar; W. K. Hameeteman j.m. 26 jaar en S. Kareis j.d. 24 jaar. Overleden: Cornelia Hoogmoed, oud 61 jaar, weduwe van Cornelis Felsbourg. STELLENDAM. GeborenMartha, d. v. Dirk Jansen en Maria Verbiest: Leendert, z. v. Aren van der Wal en Marina Troost; Jacoba, d. v. Gerrit Boshoven en Lijntje Orgers; Arend, z. v. Abra ham Spuy en Cornelia Luime; Agata Maatje, d. v. Gerbrand van Soest en Dina van Lenten; Cornelia Adriana, d. v. Jacob Kalle en Anna Martha Jansen; Jan Cornelis, z. v. Johannis van Oostenbrugge en Johanna Kalle; Anna, d. v. Pieter Spuy en Paulina Troost; Johanna Pieter- nella, d. v. Jacob Troost en Jannetje Roon. Overleden Lena Verhoeve, 75 jaar, weduwe van Johannis Koese. GOEDEREEDE. Geboren Jannetje, d. v. Jan Klein en Jan netje Tanis; Dimmen, z. v. Jan Hoek en Maaike van Hoven; Klaartje, d. v. Pieter Kastelijn en Jacomijntje Grinwis. Overleden Grietje van Splunder, 18 j„ d. v. Pieter van Splunder en Dina Rijnbrand; Dim men Hoek, 19 dagen, z. v. Jan Hoek en Maaike van Hoven. Getrouwd M. L. Qbbels, 26 j„ van Rot terdam, en Cornelia van Wijk, 25 j. Ondertouwd Gerrit de Jong, 27 j„ van Rot terdam, en Leentje Lokker, 26 j. j.m. Zl jaar J. Bakelaar j.d. 20 jaar; W. Tanis j.m.24jaar en P. de Jong j.d. 19 jaar; J. Tanis j.m. 33 jaar en J. J. Goedegebuure j.d. 32 jaar; K. Heerschap j.m. 22 jaar en J. M. Grinwis j.d. 19 jaarK. C. Mastenbroek j.m. 26 jaar en K. Tanis j.d. 25 jaarC. v. d. Linde j.m. 21 jaar en F. Bakelaar j d. 17 jaar J. Westdijk j.m. 34 jaar en P. v. d. Wende j.d. 27 jaar T. v. Dam j.m. 28 jaar en A. Heerschap j.d. 26 jaar. Getrouwd: A. A Breen j.m. 21 jaar en J. Bakelaar j.d. 20 jaar; W. Tanis j.m.24jaar en P. de Jong j.d. 19 jaarJ. Tanis j.m. 33 jaar en J. J. Goedegebuure j.d. 32 jaar. Overleden: Jan Meijer, 63 jaar, echtgenoot van Kaatje BoslooperJannetje Nuij, 1 maand, d. v. K. Nuij en J. Hollaar. TANNENBERG. HET ROODE GEVAAR. Terwijl in Frankrijk bijna iedere plaats haar oorlogsmonument heeft, zoekt men in Duitsch- land tevergeefs naar gedenkteekenen die de dig houden.- Dat is zeer natuurlijk. De uitein delijke overwinning heeft in Frankrijk veel van het oorlogsleed verzacht, maar het Duitsche volk bleef door den vrede van Versailles in den druk, het vond geen verademing. De groote oorlog met zooveel geestdrift begonnen, vormt een der donkerste bladzijden uit de Duitsche geschiedenis en daarom richt het volk geen standbeelden op, die het einde van een roem ruchtige periode zouden moeten uitbeelden. Maar toch zijn er oogenblikken in den strijd geweest, waaraan de Duitscher met trots kan terugdenken al hebben zij ten slotte geen verandering kunnen brengen in het eindresul taat. Denk slechts aan de geweldige worsteling in Oost-Pruisen tegen de tienvoudige Russi sche overmacht De geheel wereld stond ver baasd, toen het Hindenberg daar gelukte om de Russische stoomwals tegen te houden en terug te drijven. Dat was een wapenfeit, zooals er gedurende heel den oorlolg aan geen der fronten één is vertoond. Ter herinnering hieraan stichtte het Duitsche volk een Tannenberg ge- denkteeken op de plaats waar in 1914 de artillerie den laatsten beslissenden aanval on dersteunde. Dit monument -een machtig bouwwerk dat met zijn acht torens de wouden en meren van Oost-Pruisen beheerscht verrijst op de plek, waar 13 jaar geleden twee groote rijken met elkaar in botsing kwamen en waar de Duitsche adelaar meester bleef van het slag veld. De vaandels der regimenten, die aan den slag deelnamen, zullen er bewaard worden en oorlogsinvaliden zullen er wonen en het ge bouw bewaken. Tannenberg zal in Duitschland de herinnering zijn aan den grootschen, maar tragischen strijd Het sprak vanzelf, dat de Rijkspresident het gebouw moest inwijden. Want niemand heeft meer bijgedragen tot het behalen van de over winning op de Russen, dan maarschalk von Hindenberg, die de legers aanvoerde. Maar wat zal er in het gemoed van dezen nobelen grijs aard zijn omgegaan toen hij den grond betrad, die gedrenkt is met het bloed van zijn dappere soldaten Zijn de hier gebrachte offers niet te vergeefs geweest? Heeft de hier behaalde victorie ook maar iets verzacht van het leed, dat het vredesverdrag over de overwonnenen uitstorte Terwijl de schaduwen van den avond op zijn pad vielen moest de grijze generaal het beleven, dat zijn geheele levenswerk werd ver nietigd. De keizer, dien hij zoo trouw had ge diend, vluchtte van zijn in nood verkeerend volk weg en slijt thans zijn dagen in ballingschap. Het schitterende keizerrijk ging onder en er kwam een socialistische republiek voor in de plaats, die eigenlijk geen ruimte bood voor mannen als Hindenberg. Het schrijnenste bij dit alles moet voor hem wel geweest zijn, dat het Duitsche volk juist hem verkoos om de plaats van den verjaagden monarch in te nemen. Zeker het zal den ouden soldaat goed hebben gedaan, te weten, dat het volk de daden van zijn nationale held niet heeft vergeter maar het was toch een met doornen doorvloch- ten eerekroon, die hem om de slaper werd gedrukt. Zou het wonde'r zijn geweest, wanneer Hin- denburg's hart vervuld was van-bitterheid toen hij spreken moest bij de inwijding van het Tan- nenberg-monument Maar van bitterheid was geen spoor te vinden in de woorden die hij sprak. Wel van diepen ernst en droefheid. Het is niet de nederlaag, die hem het zwaarst te dragen valt, maar wel de smaad, die zijn volk te Versailles is' aangedaan en de noode- looze vernederingen, die het na den oorlog en poetst 's morgens en 's avonds met 75 ets. per '/i tube. 25 ets. p. '/.(tube heeft moeten verduren. En daarom kan het worden verstaan, dat het gemoed van dezen oprechten vaderlander vol schoot, toen hij op het slagveld van Oost-Pruisen stond. En het sprak haast wel vanzelf, dat hij op die historische plek een poging deed om zijn volk te zuiveren van vreeselijke beschuldiging, door plechtig Duitschlands schuld aan den oor log te ontkennen. Duitschland zoo zei hij trok met een rein hart ten oorlog. Het was het laatste middel van zelfbehoud en de oorlog werd met reine handen gevoerd. Wij zijn bereid dit voor een onpartijdig tribunaal te bewijzen. Het is dezelfde kreet, die door andere Duit- pchers in den laatsten tijd meermalen is aange heven en die zal blijven weerklinken tot het redesverdrag eindelijk wordt gewijzigd Waneer Natuurlijk hebben deze woorden van den veldmaarschalk in Frankrijk een slechten in druk gemaakt dat was té verwachten. De overwinnaars hadden in 1918 de macht om de geheele verantwoordelijkheid voor den vree- selijksten aller oorlogen op Duitschland te leg gen. Daarvan hebben zij een dankbaar gebruik gemaakt en nu mag er niet aan worden ge tornd. Die tergende leugen moet blijven bestaan om de schuld van de overwinnaars af te wen telen. Daarmee is niet gezegd dat Duitschland vrij uit gaat. De inval in het neutrale België zal alle eeuwen door een schandelijk vergrijp te gen de oorlogswetten blijven en zoo zouden er meer misdaden kunnen worden opgenoemd die de Duitschers voor en tijdens den oorlog heb ben bedreven. Maar beteekent dit dat de an dere landen vrij zijn van onrecht Als Frank rijk en Engeland de hand in eigen boezem sta ken, zou ze er eveneens melaatsch uitkomen. Daarom mogen de Duitschers niet uitsluitend de schuld te dragen krijgen. Een andere vraag is het intusschen of het verstandig was van den Rijkspresident om deze kwestite opnieuw op het tapijt te brengen. Fransche en Belgische ministers hebben zijn woorden onmiddellijk aangegrepen om de harts tochten in hun land aan te wakkeren en de zaak des vredes afbreuk te doen. Maar minister Streseman had gelijk toen hij zijn president in bescherming nam door te zeg gen dat in Frankrijk iederen Zondag monu menten worden onthuld met daverende rede voeringen waaruit blijkt dat de sprekers nog niets vergeten zijn. Daarvan wordt in Duitsch land nooit iets gezegd. En Streseman had óók gelijk toen hij op merkte dat von Hindenburg een leeftijd heeft bereikt, waarop men niet gemakkelijk meer vergeten kan. Hij wortelt evenals de Fransche „tijger" Clemenceau in een vorige periode en nu zijn levensideaal is vernietigd, kan hij geen nieuwe idealen meer gaan najagen. Streseman en Briand daarentegen zijn de mannen van den nieuwen tijd en zij zullen de kloof, door de gen. Terv aan de met de heeft o gen hel Gehe pagand tijd afmetin neer di stoord hoe la: daarom dering gezant van dei een ma aan te revoluti Men dat hij Protest! lijk niei ki dit commui Met zi er uit ti wordt I zijn m< niet ger Na i] waarsdi Franscl Rokofsl dat hiei gauw r verlaten de mini zoo'n m gevingsi sische heeft z: oevers daarom nenkort redenen Men Zond, den Ar café „d doodeliji Toen bal-supf riveerde bus op van de passeerc met het - beenen fG-./.verd in Na ir bonden, gasthuis aan de In de de dam Duin dc een sche dat gen roepen. De pi onbeken mogens Maan< het vooi bruik en totaal af aan het voeren Wegens schen n M Het a dagen rookt, z slagen, gedost loon en gere get staander omdat h< en daari boden De re zitster, reden is op staa^ op schai na het gevonde dagen 1 de »alh betaalde De a< In vei van poli het vols W. v Haagsch genot. 1 bestemd zilveren boekje, bet besti aankwan bet tijds te stelle afgedrag te zijn. van f 3C drag, d; draagt f De v volledigi geld hac Zaterd de justit opgesloti b.TO.d8 Miah, Naar WÜdagtr bjk van Wal. Er De tw Politie t getuigen

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 2