Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES No. 3369 WOENSDAG 5 OCTOBER 1927 42STE JAARGANG Binnenland. W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te xenden aan de Uitgevers 1 Land- en Tuinbouw. Dr. H.MANNING'S EETLU5T-0PWEKKEMD. 1.30 p. fl. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1.— bfl vooruitbetaling. 1UITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc.No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan, Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Jeugdopvotding. Van zekere zijde werd weleer het beginsel gehuldigd, dat het kind een neutrale opvoeding moet hebben, opdat het, tot bewustzijn geko men, objectief kan oordeelen welke levens- en wereldbeschouwing hem het beste lijkt. Dat deze leer geen practische waarde heeft, spreekt vanzelf, geen enkele vader en moeder zal zich aan dien dwazen stelregel houden. Zeker is het dat de uiterst linksche groep in ons land een tegenovergesteld standpunt in neemt en het kind van zijn vroegste jaren reeds tracht te brengen in het gareel van haar denk beelden. En wanneer men kennis neemt, wat die kin deren zooal voor geestelijk voedsel ontvangen, dan wordt men wel overtuigd van de nood zakelijkheid dat ook onze kinderen niet hun eigen weg mogen zoeken, maar dat het een e roeping der ouders is, het kind van begin af aan te wijzen op den weg die heilzaam V voor staat, kerk, maatschappij en voor perscamlijk leven. Op de ^olgende manier heeft de communis tische jeugdbearbeiding plaats In een modernen jeugddienst werd door een onderwijzer tot veertienjarigen gepredikt „Weest zonder eerbiedWeest zonder eer bied tegen al het vergankelijke. Wees zonder eerbied tegen alles, wat gebruikelijk en vol gens gewoonte zoo is tegen alles wat vorme lijk is, acht geen voorbeelden, weest slechts eerbiedig tegen het wordende, tegenover kin deren". Na deze „wijdingsrede" sprak een knaap een „geloofsbelijdenis" uit, die begon met de woor den „Wij kennen geen vader in den hemel 1" Het Kerstlied dezer diepbeklagenswaardige jeugd is een parodie op het oude, schoone „Stille nacht, heilige nacht." Stille nacht, heilige nacht, In muffe kerker door elk veracht. Zucht een paria, wiens misdaad was groot Hem kwelde de honger, hij stal een brood Er groeide geen koren voor hem, Er groeide geen koren voor hem. Stille nacht, heilige nacht, Slechts aan hem wordt heil gebracht, Die zijn brandkast heeft gevuld, Eere zij God, die dat alles geduld. Amen, hem zij de eer 1 Amen, hem zij de eer 1 Men begrijpt dat waar men van zekere zijde zóódanig dat kindergemoed vergiftigt, dat het kind al besmet is met onmaatschappelijke ideën en meeningen voordat het feitelijk zijn intrede aoet in het maatschappelijk leven en weinig heil voor de toekomst van te wachten is. Er kan dan ook niet genoeg op gewezen wor den, hoe de mentaliteit van sommige peada- gogeu is. Er dient tegen gewaakt te worden en er moet een stelsel van opvoeding tegenover gesteld worden, dat zorgt voor een toekom stig geslacht dat ruggegraat heeft en zich be wust is welke taak het heeft te verrichten in het maatschappelijke leven. En een eerste ver- eischte is daarbij, dat het kind de eerbied voor wat boven hem staat goed wordt ingeprent. Wanneer het respect voor het gezag verdwijnt is het met de geordende samenleving gedaan. Maar zal er eerbied voor het gezag ingeboezemd kunnen worden, dan moet dit een goeden grond slag hebben. Moet men als ouder en leeraar beseffen, dat men verantwoordelijk is voor de opvoeding van het kind. Dat men er niet mee af is het kind naar de Kerk en de Zondagsschool te zenden, doch dat de voornaamste opvoeding in het gezin zelve plaats moet hebben. Maar dat ook het onderwijs op de school zich hierbij aansluite. De School met den Bijbel is de plaats waar onze kinderen thuis hooren. Men moge met schrik en ontzetting kennis nemen in welke richting het communisme de jeugd drijft, wanneer wij daar niet tegenover stellen een positief godsdienstige opvoeding, overeenkomstig onze doopsbelofte, staan we Principieel op denzelfden grondslag als de communist, het onderscheid is dan slechts gra dueel. Wordt door ons den bodem voor het communisme bereid, waaruit het zaad straks welig zal opschieten. Wee ons dan als we straks met onze kin deren voor Gods rechterstoel zullen hebben te verschijnen. »Onze aanklagers.* Hiermede bedoelt Kleerekoper, de Oproerige Krabbelaar van „Het Volk", de Christenen, die ook in bestuur en wetgeving rekening wen- schen te houden met den Schepper van Hemel en aarde. Kleerekoper wraakt het, dat in de Troonrede, adres van antwoord en wederwoord der Ko ningin sprake is van dankbaarheid jegens God, en het gebed opgaat, dat Gods milde zegen op den arbeid der Kamers rusten moge. Hij noemt het ergerlijke Godschennis en ijdel gebruik van Gods Naam. Uit zoo'n enkel stukje komt weer eens de haat tegen God naar voren. De Socialist duldt geen erkenning van God in het publieke leven. Maar verraderlijk is het, dat die haat tegen God bemanteld wordt met socialistisch fari zeïsme, dat zich beroept op de Tien Geboden: „Gij zult den Naam des Heeren uws Gods niet ijdelijk gebruiken". Wanneer de haat tegen God en Zijn Dienst zóó openbaar wordt, is ze wel het gruwzaamst en moet ze toch wel als een bittere aanklacht gevoeld worden door hen, die meenen, dat Godsdienst en Socialisme kunnen samengaan 1 op een droge, vorstvrije plaatsniet te warm, want dan zouden ze uitloopen 1 In den moestoen. Vele groenten moeten thans ook gerooid wordenbieten, wortelen, schor seneeren, etc.want gaat het soms plotseling vriezen, dan zijn ze moeilijk uit den grond te krijgen. Licht met een greep de aarde wat opde wortels zitten diep in den grond en zonder oplichten der aarde wordt de plant licht afgetrokken. Snijd het loof een weinig boven de vrucht af't bewaren kan geschieden in kelder of kuil. Wil men de schorseneeren liever in den grond laten staan, wat geen be» zwaren heeft, dan moeten ze gedekt worden met een laag loof (blad), omdat men ze anders later niet uit den bevroren grond zou kunnen krijgen. De schorseneeren, die men niet ge» bruikt, groeien den volgenden zomer weer door en zijn in den winter van 1928 weer voor 't gebruik geschikt. Sommige koolsoorten, welke niet tegen vorst bestand zijn, moeten ook welhaast opgehaald worden. Men zette ze onderstboven tegen eikaar aan en dekke ze met bladeren. Kan men ze op een droge, vorst» vrije plaats brengen, des te betermen zal ze dan langer kunnen bewaren. Gele Savoye kool kan goed tegen vorst, dus is hef goed deze zoolang mogelijk in den grond te laten staan. Bij Spruitkool plukke men geen bladeren af, want deze bedekken nog eenigszins de spruijes, die aan den stam zitten. Fijne boerenkool heeft ook spoedig van de vorst te lijden, grove is daar beter tegen bestand. De koppen der boerenkool snijde men strak» af voor de keuken (na een vorstje zijn ze eerst heerlijk zoet) en late de stammen staandit groen geeft in 't voorjaar als spruitjes nog een heerlijk sma» kende groente. Wat elke maand te doen geeft. (2e helft October.) Nadruk verboden. 't Wordt nu tijd om de planten naar binnen te brengen. Hebt ge oranjerie» of koude kas» planten, zie dan eerst eens, of ze ook een grooteren pot of kuip noodig hebben. Geef alle planten een voldoende plaats, niet te dicht op elkaar, opdat alle lucht en licht in voldoende mate krijgen. Alles dus nu maar binnenAlvë's en Oranjeboompjes, Fhormiums en Camellia's, Laurier en Lansustinus, ook Azalea's. Maar deze laatste kunt U beter een plaatsje geven in een kouden bak, heel dicht bij het glas; waar gestookt wordt, is ze minder goed thuis. Vorstvrij houden is echter de eisch, toch flink luchten 1 En zorgen, dat de plant niet droog staat. U wilt Uw Coleurs verschaffelti over» houden en daar a.s. voorjaar van kweeken en evenzoo Uw Hero, Achiranius, Iserine e a. Wel, haast u dan, want die moeten dan nu reeds in de warme kas zijn. Heeft men er in den gepasseerden zomer geen jonge planten van gekweekt, dan kan men ze nog wel uit het vak nemen en in flinke groote potten zetten, om ze dan terstond in de warme kas en zoo dicht mogelijk onder't glas te plaatsen. Aldus kan men ook Alternanthera's behan» delen. De bezitter van een warme kas mag niet verzuimen deze nu reeds te verwarmen, v zijn' gestapt, waarin de H. met den Belg "z'bi a hebben gezeten, en er getuigen van kunnen j zijn geweest, dat De H. tusschen Lage Zwaluwe en Dordrecht bewusteloos is geraakt en door I den Belg is overeind geholpen en ondersteund. Graaf von Lusi pleegt zelfmoord. Men meldt uit Berlijn i Graaf yon Lusi, procureur»generaaI van het moeten vóór den komenden wintèi nieuwe worteltjes hebben gemaakt, om tegen de vorst bestand te zijn. Spit eerst de perken goed om, zet de plantjes op afstanden van 8 a 10 c.M. hebt ge er niet zooveel, dan mag het ook wijder. Dekken in den winter is niet noodig. Men maakt ook wel mozaïkperken van de Vergeet»mij»niet, door de kleuren bij elkaar op kleine vakjes op het perk te zetten. Houdt u van een vak Hyacinthen, Tulpen of Crocussen in 't vroege voorjaar? Dan moet ge ze nu planten in goed omgespitten, met ouden koe» of verganen paardenmest voor» zienen grond. De pootwijdte van de tulpen en hyacinten» bollen is pl.m. 10 c.M.ze komen een hand» breed»dikte onder de aarde. De Crocussen komen dikker te staan, op afstanden van 5 c.M. Daar ze wat vroeger bloeien dan de andere moet men ze niet met de T. en H. op één perk zetten. Men kan ze ook in 't gras planten, waar ze dan ieder voorjaar opnieuw opkomen. Neem midden» Oct. de Begoniabollen uit de perken, door ze met de schop iets op te lichten, snijd den stengel iets boven den bol af, ver» wijder de meeste aarde en wortels, en leg ze dan op een droge plaats, b.v. onder een raam of in de zon. Zijn de bollen goed opgedroogd dan kan men gemakkelijk de verdere aarde en wortels verwijderen. Pas opbeschadig daarbij den bol nietl De goed droge bollen moeten in den a.s. winter bewaard worden Rijkslandbouwwinterachool te Dordrecht Alsnog tot de le klasse toegelaten: S. de Jong Schipluiden, J. S. Kleinjan Strijen. Bovendien als leerling voor enkele vakken J. Nugteren Rijsoord, P. J. de Roock Dor» drecht. DE POSTVLUCHT NAAR OOST.INDIË. Luitenant Koppen Zaterdagmorgen te 7 uur 8 min. vertrokken van Schiphol. Het vertrek niet volkomen voorspoedig. Men schrijft uit Amsterdam aan de N R.Ct. Dat het een volmaakte onmogelijkheid zou zijn, Hollanders voor iets in geestdrift te bren» gen, bij het voorspoedig einde der laatste Indië»vlucht hebben we het reeds naar het rijk der legenden verwezen, waar het als in» teressant verzinsel nog wel even lang zal blij» ven gedijen, als b.v. het praatje, onlangs door een vreemdeling over ons land opgedischt, dat men er op straat in alle eeuwigheid nooit iemand ziet lachen. Men zou voor niets ter wereld in dat nuch» tere Holland warm loopen 1 Wie het hebben uitgevonden, hadden zich eens de moeite moe» ten geven, n het holst van den afgeloopen Zaterdagnacht, langs den duisteren Sloter» straatweg, waarover de Zuid»Westenwind zoo af en toe een regenvlaag striemde, naar Schip» hol te gaan. Het was geen pleziertocht, maar dan hadden zij ettelijke honderden op diezelfde onder» neming aangetroffen, en lang niet allen in een L .ricflijken auto, maar zeer velen ook wor» gelend te fiets tegen regen en wind, en zelfs voetgangers, die er heel wat voor over hadden, om luitenant Koppen en zijn wakkere gezellen een vaarwel toe te roepen op zijn vlucht naar Oost»Indië, waarmee hij wil aantoonen, dat len in een dag of twintig heen en terug naar )ost»Indië kan vliegen. Over de bijzonderheden betreffende de or» ganisatie van den tocht hebben wij reeds uit» voerige mededeelingen gedaan. Men weet, dat luitenant Koppen en zijn gezellen een nach» telijk uur (want het is nog stikdonker om 6 uur des morgens) voor het vertrek hadden uitgekozen, om nog vóór het vallen van den avond Belgrado of Sophia te kunnen bereiken, teneinde zeker te zijn, dat zij nog bij daglicht hun motoren aan een grondig onderzoek na de eerste étappe zouden kunnen onderwerpen. Honderden belangstellenden uit Amsterdam, maar ook uit Leiden, Haarlem, omliggende dorpen en verder afgelegen plaatsen, stonden reeds te 5 uur op het donkere vliegveld in spanning het uur van vertrek af te wachten. Bij het licht van een auto werd De Postduif, het drie»motorige F. Vlhtoestel, hetwelk thans de groote reis door het luchtruim is aange» vangen, naar buiten gereden. De laatste voor» bereidingen liepen vlot van stapel bij het verblindende licht van de nachtverlichting. Terwijl de expeditie»chef van het postkantoor Centraalstation den postzak, bevattende 600 brieven enf 15,000 briefkaarten, die door den directeur»generaal van de posterijen en tele» grafie, ir. Damme, persoonlijk aan luitenant Koppen was overgedragen, inlaadde, namen deze en zijn gezellen, de vlieger Frijs en de méchanicien Ellerman, afscheid van hun vrien» den en familieleden. De jeugdige mevrouw Koppen hielp haar man in zijn dikke uitrusting, de motoren draaiden, dat het vuur eruitspatte, de lucht» reizigers bestegen hun toestel, en te 6 uur precies gaf ir. Damme het vertreksein door het afschieten van een lichtkogel. Dan snelde het toestel over het veld, uit het gezicht der toeschouwers, die onmiddellijk in de donkere lucht keken, of ze het daar nog niet zijn Oostelijken koers zagen kiezen, de opgaande zon tegemoet. Maar er verscheen nietshet licht der nacht» verlichting was intusschen gedoofd, men hoorde in de verte nog even de motoren, maar dui» delijk nam men waar, dat het toestel zich nog op de aarde bevond, en stilstond. En spoedig verspreidde zich daarop het teleurstellende bericht, dat er een, zij het dan ook onbeduidend, ongeval was gebeurd, waar» door de vliegers wel een uurtje zouden wor» den opgehouden. Het bleek, dat het vliegtuig »taxiënd« bij het nemen van den draai, die het met den neus in den wind moest brengen, over den vetten kleibodem geslipt was, met het gevolg, dat de band van een der wielen zich had losgewrongen en was gesprongen. Het verhelpen van deze »panne« heeft ruim een uur genomenacht minuten over zeven nam de F VII haar tweeden aanloop, en eenige oogenblikken daarna zagen wij haar hoog in de lucht de eerste stralen van de opkomende zon opvangen, en zich scherp afteekenen tegen den in gouden gloed staan» den Oostelijken hemel. Tot degenen, die het vertrek hebben bij» gewoond, behoorden vele kameraden van lui» tenant Koppen van het vliegveld Soesterberg de commandant daarvan, overste Hardenberg vertegenwoordigers van de ministers van water» staat en van koloniënbestuursleden van de Kon. Vereeniging voor de Luchtvaart en leden van het comité Vliegtocht»Indië. HET VELDLEGER. Zaterdag was het 20 jaar geleden, dat werd overgegaan tot het samenbrengen van de door het veldleger bestemde troepen in een orga» nisatie, ongeveer in den vorm, zooals deze nog bestaat. Dit feit is in het bureau van den commandant van het veldleger op feestelijke wijze herdacht. Tal van militaire autoriteiten zijn den commandant van het veldleger, generaal Muller Massis en den officieren van het hoofdkwartier hun gelukwenschen komen aanbieden. Allereerst verscheen een deputatie van den generalen staf, daarna kwam de Minister van Oorlog en van Marine a. ivergezeld van het hoofd van de He afdeeling van zijn de» partement en van zijn beide adjudanten. Z Exc. deelde mede, dat het de Koningin heeft behaagd, den aan den commandant van het veldleger toegevoegden kolonel van den generalen staf en chef van dien staf W. J. C. Schuurman te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Na deze mededeeling heeft generaal Muller Massis het onderscheidingsteeken aan kolonel Schuurm n overhandigd Bij deze gelegenheid werd door de Koninklijke Militaire Kapel, die op den Fluweelen Burgwal was opgesteld de ban geopend en gesloten. Voorts kwamen hun gelukwenschen aan» bieden vertegenwoordigers van den staf der Ie divisie, van den Ie stormschool, van de brigade grenadiers en jagers, van de regimen» ten grenadiers en jagers, van den staf der Ie artillerie'brigade, van de treinafdeeling, van het He regiment huzaren en van de vesting Holland. Verder waren nog aanwezig de secretaris'generaal van het departement van oorlog; de oud<commandanten van het veld» leger, generaals van Terwisga, Burger en de Blocq, de vroegere chefs van den staf van het veldleger luitenants»generaal Forbes, Wels en Weber de commandant van de lichte brigade, kolonel van Mens, met de officieren van het 3e half»regimentgeneraal ten Bosch namens de vereeniging Krijgswetenschap; een depu» tatie namens den inspecteur van de genie de inspecteur van den geneeskundigen dienst; de inspecteur van de infanteriede hoofd» intendant; de chef van den militairen genees» kundigen dienst in het garnizoen kolonel Diehlde waarnemend directeur van het artilleriemateriëelde commandant van de politietroepen met den commandant van de le compagnie der politietroepen de adjudant van den inspecteur van de marechausseede eerstaanwezend ingenieurkolonel van der Minnede waarnemend directeur van de Hoogere Krijgsschoolde directeur van het Remontewezen de directeur en officieren van de normaabschietschoolreserve»kapitein Kruis namens de vereeniging voor Verlofofficieren kapitein Bischoff van Heemskerck, die eenige jaren aan het hoofdkwartier is werkzaam ge» weest, en kapitein van Schelven namens generaal Duymaer van Twist, voorzitter van ae Nationale Landstormcommissie. Gedurende de plechtigheid bracht de Ko» ninklijke Militaire Kapel verschillende nummers ten gehoore. In verband met het feit, dat de tegenwoordige commandant van het veldleger het grootste gedeelte van zijn troependienst bij de grenadiers heeft volbracht, werd aan» gevangen en geëindigd met den grenadiers» marsch. Van de officieren van het garnizoen in den Haag heeft Generaal Muller Massis een fraaien palm gekregen. Er zijn tal van schriftelijke gelukwenschen ingekomen. BOND TEGEN HET SCHENDEN DOOR HET VLOEKEN VAN GODS HEILIGEN NAAM. Men deelt mede Op de vergadering van het Bestuur van den Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heiligen Naam, werd besloten om de ver bleekte opschriften op de stations, haltes en stopplaatsen der Ned. Spoorwegen door nieuwe te vervangen. Aan de Gemeenteraden, die nog geen maat regelen tegen het vloeken hebben genomen, zal het onderstaande adres worden verzonden: „In het jaar 1923 namen wij de vrijheid ons tot Uwen Raad te richten met het navolgende verzoek „Het Bestuur van den Bond tegen het schen den door het vloeken van Gods heiligen Naam, wiens statuten zijn goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 26en Februari 1923, No. 61, acht het zijn roeping onder Uwe aandacht te brengen, dat het ontheiligen van Gods Naam door vloeken en ijdel gebruik in ons volks leven zeer groot is en met alle wettige mid delen dient te worden tegengegaan, Overwe gende, dat de Overheid op haar terrein dit hoogst ernstige kwaad, zooveel mogelijk is, behoort te bestrijden, komt het Bestuur voor noemd tot Uw Édelachtbaar College, met het eerbiedig verzoek regelingen te treffen, waarbij het vloeken en ijdel gebruik van Gods heiligen Naam in woord en geschrift verboden wordt op alle terreinen, waar de plaatselijke Overheid bevoegd is haar gezag te doen gelden". Voor zoover door ons is kunnen worden nagegaan, werden regelingen als door ons ge vraagd, in Uwe gemeente nog niet vastgesteld. Wij nemen de vrijheid nogmaals met grooten ernst er bij U op aan te dringen, dat, waar de zonde van het misbruiken van Gods heiligen Naam nog steeds ons nationale leven ontsiert en verlaagt, door U gebruik zal worden ge maakt van Uwe bevoegdheid, dit kwaad door het vaststellen van bedoelde regelingen krachtig te bestrijden. Inlichtingen over het adres worden gaarne verstrekt door het Secretariaat van den Bond, Polderweg 56, Helder". DE PROT. CHR. POSTORGANISATIE. Op het indertijd gehouden congres van de Prot. Chr. Postorganisatie, door Plicht tot Recht, werd o.a. een voorstel aangenomen, waarbij werd uitgesproken, dat aansluiting bij het C. N. V. allereerst uit principieele overwe gingen gewenscht blijft. In de afdeelingen be hoorde daaarom krachtig geijverd te worden het Bodsbestuur de noodige financieele middelen te verschaffen, waardoor de aansluiting bij het C. N. V. meer mogelijk zou worden. Sindsdien en op grond van deze beslissing heeft het bestuur van de Chr. Postorganisatie aan het Permanent Comité van Chr. Over heidspersoneel (dit comité wordt gevormd door vertegenwoordigers der verschilllende bij het C. N. V. aangesloten Bonden in Overheids dienst) verzocht, als inwonend gast tot ge noemd comit te worden toegelaten. Zulks wijl men vertrouwde, dat de wederaansluiting bij het C. N. V. na bovenstaande beslissing op het congres, slechts een kwestie van tijd zou zijn. In het vertrouwen, dat dit laatste inderdaad althans zeker 1 Januaari 1929 het geval zou zijn, besloot het Permanent Comité, onder deze voorwaarde het vefzoek toe te laten zoodat ook de organisatie van Christelijke Postmen- schen, haar vertegenwoordigers in dit comité weer kan aanwijzen. EEN BUITENGEWOON CONGRES. Voor verschillende punten, die zij als eisch stelt, demonstreerde de socialistische vakbe weging. Men kon deze demonstraties beschouwen als feest- en vacantiedagen, lazen we in een der persorganen van die beweging. Hebben zij voor het eigenlijke doel, waar voor zij werden opgezet ,niet aan de verwach tingen beantwoord, misschien zijn ze in dit opzicht beter geslaagd. Mogelijk ook, was het laatste hoofddoel bij velen der deelnemers. Ook nu weer werd de Zondag voor dat doel uitgekozen. In een beweging, die den Zondag op dergelijke manier gebruikt, of liever misbruikt, zou dan ook voor christen-arbeiders nog plaats zijn- Dergelijke meetings bewijzen wel het tegen deel. Nauwelijks is echter het gesproken woord op deze meetings weggestorven, of het N. V. V. besloot al weer tot het houden van een buiten gewoon congres voor de socialistische vak beweging. Onder de werkloozenzorg en wettelijke rege-

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 1