Het Vulpenhuis Kerk en School. Burgerlijke Stand. Rechtzaken. Binnenland. H00FDSTEEB ROITERDAOI. Gouden en Zilveren Tulpenhonders en (nlpnllooden. Gemengd Nieuwe. Land- en Tuinbouw. Boekaankondiging. Repareeren van alle merken uuipeniiouders. nemen welke schade door de vele regens aan dit gewas is aangebracht. Van half September af viel er een aanmerkelijke hoeveelheid neerslag, terwijl te temperatuur bijna voortdurend 3 gr. te laag bleef, wat voor de najaarsgewassen, die sterk behoefte hadden aan droog warm weer, zeer nadeelig is. Voornamelijk de aardappelen hebben in het bijzonder geleden. Op sommige akkers is reeds van 60—70 deels zieke en rotte knollen aangetroffen vooral op de klei gronden. Bij het inoogsten blijft hierdoor slechts een gering 'kwahtum oVe'r welke niet door bederf is aangetast. Het gevolg is dat de prijs aanmer kelijk gestegen is daar reeds voor de blauwe soort 6—6.50 per 70 kilo wordt besteedt. De genen die hun wintervoorraad inslaan is het thans verre van rooskleurig. f De jacht op patrijzen zal met 4 Oct. a.s. gesloten zijn. f In het gezin van J. W. is bij twee volwaa senen ernstige keelziekte uitgebroken. ZUIDLAND. In de vergadering van de Vereeniging van Pluimvee«Houders, de V. P. Z. H., Afdeeling Zuidland en Omstreken, van 21 September j.l„ is besloten tot het houden van een club»tentoonstelling op 9 en 10 De» cember a.s. De collecte, gehouden voor de stichting van alleenstaande blinden te Wolfheze, heeft alhier opgebracht de som van f 110,17. Het Bestuur der Stichting zegt alle gevers dank voor de milde gaven. GODSDIENSTOEFENINGEN. OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 2 Oct. 1927. NED. HERV. KERK. Sommelsdijk. 'sav. 6 uur Ds. den Oudsten van Middelharnis. Middelharnis, v.m. 9,30 uur Ds. den Oudsten (v.b. HA.) en 'sav. dhr. v. YpereD. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9 uur Ds. Pol» huijs (H.A.) en n.m. 2 uur leesdienst. Den Bommel, v.m. Ds. v. d. Zee. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 leesdienst en 'sav. 6 uur Ds. v. d. Zee van Den Bommel. Oude Tonge, v m. Ds. Fax en n.m. leesdienst. Herkingen, v.m. 9,30 dhr. van Yperen en n.m. 2 uur Ds. den Oudsten (Doop). Dirksland, v.m. 9,30 uur leesdienst en 's av. 6 uur Ds. Bax van Oude Tonge. Melissant, v.m. 9,30 Ds. Baarslag en n.m. geen dienst. Ouddorp, v.m. 9 uur leesdienst en n.m. Ds. Polhuijs van Stad. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9,30 en 'sav. 6 uur Ds. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9,30 en s, av. 5,30 uur Ds. de GraaEf. Den Bommel, v.m. en 's av. Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 uur en n.m. 6 uur Ds. de Lange. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. de Blois. Herkingen, v.m. 9, n.m. 2 en 6 uur leesdienst. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, v.m. Ds. Schoppenhauer. SOMMELSDIJK. Bij de Ned. Herv, ge» meente alhier is beroepen de Weleerw. heer Ds. S. Govefts Jr. van Oldebroek. OOLTGENSPLAAT. Tot ouderling in de Herv. kerk (vacature A. de Bruin) is gekozen W. den Braber Lz. OUDE TONGE.* Bij gelegenheid van de spreekbeurt, gehouden op Zondagavond 1.1. 25 September, in de Ned. Herv. kerk alhier door den Eerw. heer Vetter, godsdienstonder» wijzer, is gecollecteerd de som van zes en negentig gulden vijf en tachtig cent (96,85) ten behoeve van de Evangelisatie in de Lang» straat (Ooltgensplaat). DIRKSLAND. De heer J. Winters heeft wegens vertrek, tegen 1 November a.s. eervol ontslag gevraagd als onderwijzer aan de Bijz. School. HERKINGEN. Dhr. A. C. de Graaf, onder» wijzer aan de Bijz. Lagere School alhier hoopt 1 Nov. zijn betrekking als Hoofd der Bijz. Lagere School te Zand bij Middelburg te aanvaarden. OUDDORP.f Met het beëindigen van den Zomertijd zullen de godsdienstoefeningen op a.s. Zondag in de Ned. Herv. kerk gewoon weer aanvangen, voorm. 9 en nam. 2 uur. STEEDS KRACHTIG VERZET. Dr. Kaajan geeft in de Utrechtsche Kerkbode de volgende historische herinnering De toepassing van de leertucht stuitte door gaans in de Kerken op krachtig verzet. Steeds biedt de historie onzer Kerken in dezen het zelfde beeld. Reeds in de 16e eeuw kwam men tegen onder zoek van predikanten, die „van onsuyverheyt der leere gesuspecteert werden", heftig op. Men sprak dan van een vernieuwing der Spaansche inquisitie. En met een zekere voorliefde bezigde men deze gepeperde uitdrukking om het werk der kerkelijke vergaderingen veracht te maken. Niemand minder dan Coornhert gebruikte gaarne deze hatelijke term. Daartoe was men niet uit 't pausdom getreren, zoo heette het ook reeds in die dagen om een nieuw pausdom te vinden en de inquisitie van Genève de plaats te zien innemen van die van Spanje. Niettemin gingen de kerken voor Zulke groote woorden geen duimbreed op zij. Ook zij wilden vrijheid van geweten. Maar nooit mocht de gewetensvrijheid gelden als grond om alle kerkelijk gezag machteloos te maken, zelfs binnen het eigen terrein der kerk. De Gereformeerde Kerken hebben steeds haar bevoegdheid gehandhaafd om, met alle voor zichtigheid en niet willekeurig, maar toch on belemmerd op haar dienaren en leden toezicht te houden en zich te vergewissen omtrent de leeringen, welke in haar midden werden ver kondigd en ze hebben zich gerechtigd geacht reeds bij suspicie van onzuiverheid voorbehoe dend op te treden. Ook in onze dagen deinze men voor krachtig Verzet tegen leertucht geen oogenblik terug. WIE EEN KUIL GRAAFT...... Dat het Socialistische I. V. V. door wat voor viel op het Parijsche congres, veel van haar invloed zag dalen, wordt ook in de socialis tische pers erkend, zoo lezen wij in „De Rot terdammer". Er werd in eigen kring altijd hoog opgegeven van de macht en het aanzien van de socialis tische Internationale. Welke intrigues er in de leidende kringen van het I-. V. V. gevoerd werden, iets ervan kwam althans op het in Parijs gehouden congres aan het licht. Oudegeest, die in zijn verwatenheid, nog kort te voren smalend sprak over de „pieterman- nekes" van de Christelijke vakbeweging, zag zich als gevolg der onderlinge wrijvingen, ge noodzaakt ontslag te nemen als leider van het I. V. V. Een schrale troost is het voor hem, dat ook zijn belager, de heer Brown, de laan werd uitgestuurd. De heer Henri Polak viel Brown en de overige Engelschen in het orgaan van den Al- gem. Ned. Diamantbewerkersbond scherp over hun houding tegenover Oudegeest aan. In zijn orgaan „De Strijd" oordeelt Stenhuis echter, dat Polaks beschouwingen véél te fel zijn. Vergeten moet niet worden, schrijft hij, dat Oudegeest ook Brown op zijde wenschte te schuiven. Wat ze dus elkaar wederkeerig wenschten, kregen ze dus beiden zich thuis gestuurd. Wie denkt hier niet aan het spreekwoord: wie een kuil graaf voor een ander, valt er zelf in Rljks»Landbouwwinterschool te Dordrecht. Na het op 28 September 1927 gehouden examen zijn tot de eerste klasse toegelaten M. Bakker, ZwijndrechtC. van Bergen, ZevenhuizenD. H. Dekker, Barendrecht L. Gorzeman, Oostvoorne; R. P. Graveland, RotterdamA. de Haan, Oud»AlblasA. J. Herweijer, StrijensasJ. W. Herweijer, Klaas» waalJ. H. van Iperen, RotterdamC. Kor» te weg, ZevenbergenA. G. W. van Leeuwen, Ophemert; J. Leeuwenburg, Rhoon; J. J. de Lint, KlundertJ. Mol, CharloisM. C. Poort» man. Maassluis; J. van Schouwen, Oude Tonge; C. Verbrugge, IJsselmonde; A. J. de Vos, DordrechtW. van de Waal, Barendrecht. Afgewezen7. Het examen wordt voortgezet. SOMMELSDIJK. OndertrouwdArend Vroegindeweij 22 j., te Middelharnis, en Cornelia Korte weg 20 j. Cornelis Koppelman 28 j. en Johanna Mole» naar 20 j. STAD AAN 'T HARINGVLIET. GeborenAagje, d. v. J. J. Nipius en G. M. den OttevangerArij Jacob, z. v. Jan Leendert Timmer en S. Donkersloot OverledenTannetje Ros 93 j„ wed. van W. BraberAdrianus Schuurman 54 j., echtg. van P. L. Braber. OUDE TONGE. GeborenSuzanna Adriana, d v. Maarten Faas en Wilhelmina Veen Cornelia, 'd. v. Petrus Jochems en Helena van Bergen; Cor» nelis Jacob, z. v. Krijn Westdijk en Arendje OosterleeMaatje, d. v. Adrianus van Maurik en Rachel Quist; Pietertje, d. v. Jan Kievit en Grieta Kievit; Johannis, z. v. Johan Chris» tiaan Ossewyer en Klaasje Mulder; Maatje, d. v. Johannis Jonker en Dirkje KievitKrijn, z. v. Beschier Kik en Maria Adriana Rook. Gehuwd: Theodorus Jacobus van Vugt 27 j. en Johanna Maria Josephia Buijs 23 j. Adrianus Brands 26 j. en Wilhelmina Jacoba Tuns 23 j.Jacobus Pollemans 34 j. en Cor» nelia Esser 31 j.Pieter van Eek 24 j. en Maria van den Berg 20 j.Neelis van Noord 30 j. en Gerritje Bax 26 j. OverledenLijgje, oud 7 weken, d. v. Jo< hannes de Boed en Dina Klapmuts. DIRKSLAND. Geboren: Herbert, z. v. Marinus Grooten» boer en Johanna Maria de LintJohanna Cornelia, d. v. Douwe Sijtsma en Johanna Ovaa. ZUIDLAND. Gedurende de maand September. Geboren Elisabeth, d. v. Gerrit de Vos en Neeltje Sibbilla QuakHerberdina Maaike, d. v Jacob Lugtenburg en Maartje van den Hooven; Wilhelmina Johanna, d. v. Daniël van Meurs en Adriaantje Pietertje van Buren Krijn, z. v. Dirk de Hoog en Pietertje Beu» keiman. Gehuwd: Jan Orijnus 22 j. en Cornelia Adriana Zevenbergen 18 j.Maarten Zeven» bergen 51 j. en Maartje van Bokken 33 j. Jacobus Johannes Willebrand 27 j. en Wille» mina Christiana Hagenbeek 33 j.Hendrik Batelaan 30 j. en Elisabeth van den Engel 25 j. OverledenDirk Vlielander 81 j., wedn. van Klaasje HerrewijnenKommer van Trigt 88 j., wedn. van Cornelia Jannetje Poldervaart. HET «HANDBOEK. VAN GROEN VAN PRINSTERER. Bij Konings' Uitgeverij en Boekhandel te Baarn zal binnenkort verschijnen een herdruk van het bekende Handboek der Geschiedenis van het Vaderland door Mr. G. Groen van Prinsterer, met een voorwoord van Ds. J. C Rullmann. De bedoeling is dit boek, dat keurig wordt uitgegeven, door lagen prijs (zes gulden voor twee gebonden deelen, tellende pl m 1000 pagina's groot formaat) onder bereik van heel ons volk te brengen. R ECHTBANK TE ROTTERDAM. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld N. v. d. M., 29 jaar, timmerman te Melis» sant, tnans gedetineerd wegens verduistering van gelden, die hij voor zijn patroon moest innen, tot 5 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. A. de B„ 22 j., landarbeider te Nieuwen» hoorn, die tijdens een vechtpartij een zekeren Langenboom met een mes ernstig verwond heeft, tot 6 maanden gevangenisstraf voor» waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. VOORBEREIDEN EXAMENS GEMEENTEADMINISTRATIE. Verslag over 1927. Aan het verslag van het voorbereidend examen gemeente»administratie over 1927 is het volgende ontleend: DE GROOTSTE KEUZE IN MASSIEF Al onze Vulpenhouders zijn voorzien van 14 kar. gouden pen met iridium punt en worden onder volle garantie verkocht. Naam graveeren gratis terwijl u wacht. Van de 186 candidaten, die aan het schrifte» lijk examen deelnamen, hebben slechts 17 een alleszins voldoend examen afgelegd en zijn 85 of bijna 50 pet. wegens beslist onvoldoend werk afgewezen. Van de 84 opgeroepenen en de 2, die tijdens het schriftelijk examen wegens ziekte verhinderd waren, is nog bij het tweede examen het diploma uitgereikt aan 48 candi» daten, zoodat in het geheel aan 65 van de 188 gelegenheid is gegeven zich verder te be» kwamen voor het examen gemeenteadmini stratie. Van het Nationaal Verbond van Ge» meente»ambtenaren hadden zich 8 candidaten aangemeld, van wie 6 slaagden. Nederl. taal en schrijven. Evenals het vorige jaar getuigden de opstellen van vele candidaten van geringe geestelijke ontwikkeling. Vele candidaten, die tot het tweéde onderzoek waren toegelaten, bleken weinig notie te heb» ben van de eenvoudigste zinsontleding. Het is en' blijft een dringende eisch, dat de candi» daten zich ook mondeling bekwamen voor het examen. Rekenen. Een te groot percentage cijfert nog onnauwkeurig en toont te weinig training te hebben in het oplossen van eenvoudige vraagstukken. Aardrijkskunde. Bij het mondeling examen bleek, dat de candidaten beter dan vorige jaren aan het examenprogramma aandacht hadden geschonken. Geschiedenis. De algemeene indruk van het schrift, lijk werk is nog niet gunstig. Bij ver» leden jaar vergeleken, is er echter wel ver» betering te bespeuren. Ter wille van de candi» daten is dit examenvak wat vereenvoudigd. Vreemde talen. Om geleidelijk over te gaan tot het verplicht stellen van twee vreemde talen naar keuze was dit jaar besloten gelegenheid te geven het examen in twee vreemde talen af te leggen. Was het schriftelijk werk van de tweede taal ook ruim voldoende, dan kwam dit de beoordeeling voor algemeene ontwikkeling ten goede was het onvoldoende, dan werd de poging als niet gedaan beschouwd. Deze aanmoediging dient als introductie voor de veplichtstelling van het examen in twee vreemde talen. Dit jaar hebben 10 candidaten schriftelijk examen in twee talen afgelegd. Vele keeren bleek, dat de vaardigheid in het voeren van een alledaagsch gesprek, als» mede de uitspraak allerbedroevendst was. Verduistering ven I 20,000. De Haagsche Tramwegmaatschappij staat in een nauwe financieele relatie met de ban» kiersfirma Oppenheim en van Till. Elke week zendt de H.T.M. een harer employe's naar de bank om een groot bedrag te halen, welk geld de H.T.M. als kasgeld noodig heeft. Enkele beambten vervullen steeds deze taak en door het feit, dat zij reeds vele jaren met een cheque geld komen halen hebben zij zich zoowel bij de directie der H.T.M. als bij de heeren Oppenheim en van Till een vertrou» wenspositie verworven. Nooit hadden er dan ook moeilijkheden plaats. Woensdagochtend om kwart over 10 ver» liet een der beambten der H.T.Mdie reeds vele malen geld gehaald heeft, het hoofd» kantoor aan het Bezuidenhout met een cheque groot 1 20,000. De beambte was de 32>jarige A. C O. G. wonende in de de Heemstraat en reeds sinds jaren bij de maatschappij in dienst. Om kwart voor elf was G. bij Oppenheim en van Till en de kassier betaalde hem. daar de cheque volmaakt in orde^was, f 20,000 uit. Toen G. om half twaalf nog niet op het kantoor der H.T.M. terug was, begon de hoofdboekhouder zich ongerust te rakken. Aanvankelijk dacht men nog--aan geen bij» zonder voorval, maar meende, dat G. bij de bank lang had moeten wachten. Toen er echter wederom eenigen tijd ver» streken was, belde de hoofdboekhouder der H.T M. de bankiersfirma op en vernam toen, dat de leoper reeds lang geleden vertrokken was. Men begreep, dat er iets niet in den haak moest zijn en stelde de politie van het voor» gevallene in kennis. Deze stelde een onderzoek in. Het bleek, dat de man dien ochtend zijn woning op den gewonen tijd had verlaten om zich naar het kantoor der H.T.M. te begeven. Na dien tijd was hij niet meer thuis geweest. Ook zijn vrouw was zeer ongerust. De politie heeft dadelijk de noodige maat» regelen getroffen om een eventueele vlucht van G. naar het buitenland te verhinderen. Oogenblikkelijk zijn naar alle grensplaatsen uitvoerige persoonsaanwijzingen getelegrafeerd en alle schepen, welke Woensdag vertrokken, zijn nauwkeurig in het oog gehouden. Er werd echter niets bemerkt, wat eenige opheldering over het geheimzinnige geval kon geven. Er zou naar men meedeelde geen enkele omstandigheid zijn, welke het plegen van een oplichting door G. zou kunnen doen veronderstellen. Voor zoover bekend, ver» keerde hij geenszins in financieele moeilijk heden en zoowel de directie der H.T.M als zijn vrouw maken zich zeer ongerust over zijn lot. Nader wordt nog het volgende yfgnomen: Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur is door de politie te Leiden de 32»jarige beambte der H.T.M. A. C. O. G. aangehouden. In zijn bezit was nog ongeveer vijfduizend gulden. Volgens zijn verklaring zou hij de overige vijftienduizend gulden verloren heb» ben. G. is op transport naar Den Haag gesteld. -• ?»a»B - Wie het laatst lacht Een jeugdige werklooze huisknecht uit Schiedam is op zijn mooie fiets naar de ar» beidsheurs te Rotterdam gereden, om zonder fiets terug te keeren. Voor zijn terugkomst is hij bij de politie aangifte gaan doen van diefstal van een fiets, welke hij eenigen tijd onbeheerd op de Zuid» Blaak had laten staan. Dc ontvangst thuis was niet erg prettig en daarom is de huisknecht op zijn oude fiets naar de Residentie gereden, om daar nog eens naar werk uit te kijken. Onderweg, tus- scben Overschie en Delft, haalt hij iemand in die nota bene rustig op zijn nieuwe fiets rijdt. De schrandere huisknecht rijdt vriend» schappelijk met den man op. Zemoraliseeren genoeglijk over den slechten tegenwoordigen tijd en den betrouwbaren verleden tijd, ter» wijl het huisknechtje met verholen blijdschap denkt aan den toekomenden tijd. De man op de mooie fiets klaagt er over dat zijn rijwielplaaije gestolen is. Geen nood, de huisknecht jokt oolijk, dat hij in Delft woont. Thuis heeft hij nog wel een' plaatje liggen, dat kan zijn tochtgenoot gerust over» nemen De tochtgenoot biedt in ruil een electrische fietslantaarn aan welke toebe» hoort aan den huisknecht. Het tweetal rijdt vroolijk verder, maar vlak bij Delft uit de vreemdeling zijn angst voor de politie nu hij zoo zonder plaatje rijdt Ook daarvoor weet de huisknecht een voortref» felijke oplossing. Zoodra we een diender zien aldus luidt zijn goede raad fiets jij door en ik houd hem wel aan de praat.» Den eersten den besten diender dien zij tegenkomen, houdt de husiknecht aan de praat, met het voor den goedgeloovigen dief ver» rassende resultaat dat hij wordt ingerekend en op transport gesteld naar Rotterdam. De huisknecht heeft zijn fiets terug en hij is weken lang de trots der familie. TREINBOTSING BIJ MECHELEN. Ean tiental zwaar gewonden. Een groot aantal licht gekwetsten. Tusschen Weerde en Mechelen zijnWoens» dagmorgen twee treinen van de lijn Brussel— Antwerpen op elkaar gebotst. Op het oogec» blik dat dit geseint wordt, is s' echts bekend, dat verschillende personen gewond zijn. Het verkeer tusschen beide steden geschiedt mo» menteel met eenige vertraging. In aansluiting op het telegram betreffende het spoorwegongeluk op de lijn Antwerpen— Mechelen kunnen we nader mededeelen, dat dit zich op een paar honderd meter afstand van het station Mechelen heeft voorgedaan. Er heersccte een betrekkelijk zware mist, toen een om 7.15 uit Brussel naar Antwerpen vertrokken stoptrein in botsing kwam met den bloktrein uit Antwerpen, die om 7 27 uit Antwerpen was vertrokken. De schok was buitengewoon hevig. De ramp zou ontzettend zyn geweest indien de stop» trei n niet reeds zijn vaart had vertraagd, om het station Mechelen binnen te loopen Een hondertal personen bekwam min of meer ernstige verwondingen. Tien reizigers werden zwaar gewond. Al de gewonden, die geneeskundige hulp noodig hadden, werden dadelijk ter verpleging naar het Dispensarium van Mechelen overgebracht. Voor zoo ver men op 't oogenblik dat dit geseind wordt, heeft kunnen nagaan, bevinden zich onder de slachtoffers van het spoorwegongeluk bij Mechelen geen Nederlanders. Wrigley's derde Internationale Zwem» wedstrijd in Europa. Vermoedelijk in Augustus 1928, zal Wrigley, de bekende kauwgommagnaat, een derde inter» nationale zwemwedstrijd uitschrijven, welke ditmaal in Europa gehouden wordt De eerste wedstrijd, van het eiland Catalina naar de Cahfornische kust, werd door George Young, een 17>jarigen Canadees, gewonnen. De tweede in het Ontario Meer, werd vorige maand ge» wonnen door Vierkötter, een Duitscher. Om nu aan de vele Europeesche zwemmers, voor welke de overtocht naar Amerika te kostbaar was, ook een kans te geven, zal de derde Wrigley Marathon waarschijnlijk te Berlijn gehouaen worden, om f 125.ÜUU aan prijzen. Bijzonderheden zijn nog niet bekend, doch wij vernamen reeds dat de deelname voor iedereen openstaat en dat geen inschrijvings» kosten geheven worden. De Westerdijk aan den grond geloopen. ^Woensdagmorgen omstreeks 5 uur is het 8,200 ton groote vrachtschip Westerdijk, van de Holland'Amerikalijn, welk schip van hier was vertrokken met bestemming naar Boston, Philadelphia, Baltimore en Newport News Norfolk, even beneden Maassluis, ter hoogte van het wrak van de IJsselmonde, onderden Noordwal aan den grond geloopen en blijven zitten. Sleepbooten zijn ter assistentie aanwe» zig. Men hoopte het schip Woensdagmiddag bij hoog water weer vlot te kunnen brengen. Vermoedelijk is dit aan den grond loopen het gevolg van het slechte zicht. Het schip is met stukgoed geladeD. VOGELWAARNEMINGEN IN DE OUDE PLANTAGE TE ROTTERDAM. Men schrijft aan de N. R. Ct. Het is waterkoud vanochtend, het heeft van nacht flink geregend, en nu jagen uit het zuid westen heel wolkensiierten inags diepblauwe lucht de zon tegemoet. In de Oude Plantage knierst het natte grind hinderlijk onder de voeten, zoodat het lastig is voor het besluipen van vogels. Alles staat nog vol in t blad, op de esch- doorne is nog niets te bespeuren van de zwarte vlekzietkte (Rhytisma acerinum) die ieder na jaar hier voorkomt, en van paddestoelen is al heel weinig te zien. Spreeuwen zijn er overvloedig en maken een geluid, of ze met een kurk over een flesch heen wrijven, vinken slaan volop, een koolmees laat zijn helderen roep hooren, terwijl de pim pelmeesjes in mineur blijven. Een houtduif loopt over het grintpad, en een merel laat zoo angstig zijn waarschuwingskreet hooren, dat als het geen September was, ik vast in de meening zou zijn, dat hij in de broed- zorgen zat. Terwijl boven in een boom een roek mij vertelt, dat ik spaa-ren moet, hoor ik vlak bij mij een tjif-tjaf zijn eenvoudig liedje zingen, maar zoo uitbundig alsof het voorjaar was, en even daarna iets verderop weer een. Het kunnen niet dezelfde zijn, die ik in April op een vroegen ochtend hier waarnam, het wijfje weemoedig lokkend op een tak, en als dan het mannetje aan kwam vliegen, beide stoeiend verdwijnend tusschen het gewirwar van de nog kale takken, om even later weer terug te komen en het bruiloftsspel te herhalen. Deze tjif-tjafjes hebben hier gebroed en zijn al lan gnaar het Zuiden vertrokken: die ik nu hier op 26 Sept. 's morgens half acht hoor, zijn heel andere: die den zomer in een veel Noor delijker streek hebben doorgebracht en nu op doortocht zijn naar het Zuiden. Ik richt mijn kijker op den top van den boom en zie nu duidelijk dezen onrust met zijn grijsbruinen rug en geel buikje: bijna geen oo genblik zit deze slanke vogel van muspchen- grootte stil. Met zijn fijn snaveltje pikt hij zich heelemaal uit en ondertusschen zingt hij een voudige strofen van zilp-zalp-zilp-zalp. Eve^ daarna hoor ik nog meer tjif-tjafjes, drie of vier stuks tegelijk, en onderwijl waar schuwt een roodborst met zijn gesnor in het lage hout. Een boomkruiper laat in de verte zijn hooge heldere tonen hooren, terwijl onze schuwe wintergasten, de koperwieken, een ang stig sie-et voortbrengen, maar zich niet laten zien. Het is een achtend vol vogelleven in de Oude Plantage, de trek is in vollen gang en iederen dag brengt nieuwe gasten, waaronder voor Rotterdam zeer zeldzame. RECLAME IN DE LUCHT. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. R. Ct. De nieuwe wijze van reclamemaken in de lucht is Dinsdag voor de verbaasde oogen van duizenden Amsterdammers voor het eerst ver toond. Een aviateur vloog over Amsterdam en schreef, op plm. 4000 Meter hoogte, door middel van het ontsnappend gas zijner machine, waar aan door middel van chemicaliën een bijzondere samenstelling was gegeven, aan de lucht den naam van een nieuw waschmiddel. Heine doopte in gedachten een pijnboom in de Vesuvius, om met deze gloeiende reuzenpen aan den hemel te schrijven: „Agnes, ik min UWij prac- tische en nuchtere 20ste eeuwers, gebruiken het hemelgewelf voor reclame. ONTDUIKING VAN DEN SUIKERACCIJNS Een cargadoor en een kommies-vc- rificateur-sectiechef gearresteerd. Het rijk voor 2x/ï ton benadeeld. In het ochtendblad van 20 Juli der N. R. Ct. is melding gemaakt van een suikersmokkel-ai- faire, waarbij een schip was aangehouden, dat onder veevoeder, suiker uit België ons land binnen smokkelde. In deze zaak waren enkele arrestaties ge daan, maar veel voortgang zat er niet in, wijl het niet gelukte de hand te leggen op zekeren B„ in deze zaak betrokken, wiens uitlevering aan de Belgische regeering jvas gevraagd, maar wiens spoor men bijster was geraakt. De vorige week nu is deze B. zich bij den Officier van Justitie, met deze zaak belast, Mr. E. D. H. Schutter, komen melden, doende, alsof er geen vuiltje aan de lucht wap en vragende, waarvoor hij gezocht werd. Mr. Schutter moet B. niet veel explicatie heb ben gegeven, maar B.'s arrestatie hebben gelast zijn opsluiting in het huis van Bewaring. In B. toch zag hij den vertegenwoordiger van een Nederlandsche combinatie, die gevormd was met geen ander doel dan het uitoefenen van den smokkelhandel te Antwerpen. Deze B. was de, ook in de vorige groote suikersmokkelzaak voor de rechtbank te Rotterdam behandeld, waarbij onder meer zekere v. K., een firma, die v. K. haar cautie bij de belastingen van 25.000 ter beschikking had gesteld, betrokken waren, gezochte, maar niet te voorschijn geko men F. W. Deze B. nu, overgebracht naar het hoofd bureau van politie te Rotterdam, heeft na lang durig en scherp verhoor een volledige beken tenis afgelegd. Alp zijn lastgever noemde hij v. K. Ook deze is aangehouden en heeft toegegeven met zekere H. en zekeren K. een handelszaak te hebt opgericht, waarin elk van de deelgenoot^./ 5000 stortte, met de bedoeling suiker uit Ant werpen naar Nederland te smokkelen, v. kende uit de vorige zaak alle trucs en knepen van het vak. v. K. is, daar het voor hem niet anders dan een fiscale zaak betreft, op vrije voeten ge steld. Maar hij en zijn compagnons zullen zich te zijner tijd voor den rechter hebben te verant woorden en zeker boeten tegen zich hooren eischen, die in de honderdduizenden zullen loopen. Jmmers naar de N. R. Ct. ter oore kwam zou de combinatie niet minder dan 16 of 18 reizen hebben laten maken, waarbij ze tel kens, in gehuurde schuitjes, die bovenop een laag veevoeder in hadden, eenige hinderden zakken suikqs smokkelden. Het bedrag van den ontdoken accijns hebben we op ongeveer 2Yi ton hooren schatten. Met v. K. en de twee deelgenooten zullen dan tegelijk een aantal schippers, die van de ontduikingen moeten hebben afgeweten, terecht moeten staan. Meer dan boete hebben echter de cargadoor S„ zijn compagnon K. en de commies-verificateur B. te wachten. Na de be^_ kentenis van v. K. zijn zij aangehouden, - eerste twee wegens valschheid in geschrifte e„- omkooping van een ambtenaar, de laatste om dat hij zich als ambtenaar heeft laten omkoopen. S. en K. toch zorgden voor de noodige papieren voor den invoer van het voeder, B. was de belastingambtenaar, dien de smokkelaars noodig hadden om hier de generale verklaring, waarop de suiker was binnengesmokkeld, te zuiveren. Met deze aanhoudingen heeft de politie wel een bijzonder goeden slag geslagen. B. was de ambtenaar, die het tot den hoogst bereikbaren rang voor een kommies van de be lastingen had gebracht. VAN ZITTEN EN OPSTAAN. Hooge politiek. In een beschouwing van „Het Volk" over de opening van de Stateh-Generaal kon men het volgende lezen „En evenals het vorige jaar stonden de so ciaal-democraten op, als een demonstratief ge- teuigenis van hun niet-monarchistische, hun re- publikeinsche beginselen". „Het Volk" haast zich onder een drievoudig hoofd op zee ropvallend wijze mede te deelen, dat de zeetten in den geciteerden zin een deel heeft weggelaten. Er had moeten staan „En evenals het vorige jaar stonden de so ciaal-democraten eerst na dit geroep op (het geroep: „Leve de Koningin"), als een demonstratief getuigenis van hun niet monar- chinistische, hun republikeinpche beginselen. De bewuste proletariërs kunnen derhalve ge rust zijn, zegt de „Tijd". Toen er: „Leve de Koningin geroepen werd, stonden de sociaal- democrtische Kamerleden nog niet. Pas daarna hebben zij de burgerlijke beleefdheid in acht genomen. Ook deze levenskwestie voor de S. D. A. P- is hiermede tot aller genoegen opgelost. EEN SCHOENER GESTRAND. Volgens een bericht van de kustwacht is W. N. W. van' den toren van Schiermonnikoog een schoener, geladen met hout, gestrand. De sleepbooten Stortemelk, Texel en Volharding zijn ter assistentie vertrokken. De bemanning van den schoener is bezig den deklast overboord te werpen. MISHANDELING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Op last van den commissaris van politie te Eindhoven zijn gisteren de gebroeders J. en P. Z„ wonende te Eindhoven, gearresteerd in verband met mishandeling, den dood tengevolge hebbende van den 32-jarigen gehuwden grond werker G. J. van der Wal te Eindhoven. Van der Wal was op den 18en dezer bij een vecht partij met genoemde twee gebroeders met een mes in den linkerbovenarm gestoken, terwijl zijn onderkaak gebroken bleek te zijn. Hevig

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 4