I 11 Afbrj KI tm \l IHi IK li ■II TROONREDE. Belgica, pploegen Officieel Gedeelte. Ke li si 1 I n m-1 rJi' H I M 1 111| MIJNHARDT's Hoofdpl|n-Tablettsn 60<=* Laxeer-Tabletten 60c' Zenuw-Tabletten 75<=' Staal-Ta bietten ,.90c' Maag-Tabletten 75c* Bij Apoth. en Drogisten UI c i merken rooiers op 23 Sep- Plaatselijk Nieuws. it EETL !t|i; 1:0 i tty w &B£K'1 $28 ifH Bijj; loopen niet evenwijdig aan den weg, door onzen minister gewezen Onder de vroegere neutralen heeft Jhr. Bee- laerts echter veel bijval gevonden. Cielens, de minister van buitenlandsche zaken van Letland, schoot hem te hulp en richtte scherpe verwijten tot den Bond over den stilstand, sinds de be grafenis van het protocol van Genève, op het gebied der ontwapening. Hij rekende eventjes voor, dat er vorig jaar in Europa meer dan drie-en-een-half milliard gulden was besteed aan leger en vloot, hetgeen maar weinig minder is dan in 1913. Waarbij men dan nog moet be denken, dat een groot deel van Europa door de overwinnaars is ontwapend. Evenals de Scandinaviërs en de Finnen stemde hij daarom van ganscher harte met de voorstellen in. Ook de Franschen waren aanvankelijk zeer geestdriftig. Maar hier heeft hun licht ontvlam baar gemoed hen parten gespeeld, want toen zij de afkeurende blikken van Engeland zagen, begonnen zij weer te aarzelen. En de Franschen zullen ten slotte wel prijzen, wat de Engelschen gelieven te wijzen. Reeds hebben de laatsten een vinnigen uitval naar het Nederlandsche plan gedaan, maar Beelaerts laat zich niet zoo gemakkelijk in een hoek dringen. Het woord „protocol van Ge nève" werkt op de Britsche afgevaardigden als een roode lap op een stier. Dat is natuurlijk geen wonder, want aan dat woord zijn voor Engeland minder aangename herinneringen ver bonden. Goed zei daarom onze minister dat woord kun je cadeau krijgen, als de zaak waarom het gaat maar wordt behandeld. De houding van de Britten maakt de kans van slagen echter niet grooter, maar al zou de heele beweging afstuiten op den onwil van Engeland, dan is de moreele overwinning toch altijd nog aan onzen kant. WEER EEN GROOTE VLIEGTUIGRAMP. Vele dooden. Reuter meldt uit Haddleyfield, bij New-Bruns- wick, dat daar een groote vliegtuigramp heeft plaats gevonden. Op Zaterdag werden vlieg tochten uitgevoerd met een groot Fokkervlieg tuig, een z.g. „giant-plane". Het vliegtuig voerde een reeks korte vluchten uit, telkens met acht passagiers. Op den vijfden tocht echter, toen er tien passagiers in het vliegtuig zaten, viel het toestel, tengevolge van het weigeren van den motor. De passagiers,' die er enkel met verwondingen afkwamen, zullen er waarschijn lijk het leven afbrengen. Een later bericht spreekt van acht passagiers, van wie er vijf zouden zijn omgekomen en drie gewond; maar van de drie zou er al reeds een zijn gestorven. Ook de bestuurder van het vliegtuig is om gekomen. De plaats waar het ongeval plaats greep was volgens dit bericht Plainfield, in den staat New-Jersey. Wij treffen in een Amerikaansch blad nog het volgende relaas aan over het gebeurde. Het bericht is van Zaterdag. Heden zijn zes personen gedood en vijf ge kwetst toen een Fokker-toervliegtuig te pletter viel in een appelboomgaard bij Hadleyfield in New-Brunswick (New-Jersey)Het vliegtuig werd voor reclamedoeleinden gebezigd. De pas sagiers betaalden voor hun plaatsen naar rato van hun lichaamsgewicht. Het vliegtuig vloog betrekkelijk laag, toen menschen van den grond waarnamen, dat de motor niet meer werkte. In plaats van een glij vlucht uit te voeren, zooals dit met Fokker vliegtuigen moet kunnen geschiedden, wanneer de motor stop staat, kapseisde het toestel en kwam op den grond terecht, met een vleugel vooruit, die werd ingedrukt. De passagiers zaten als ratten in de val gevangen en hadden geen kans om te ontsnappen. Onder de dooden waren de bestuurder Harry Chandler, de monteur J. V. King en vier passagiers. EEN BERGBEKLIMSTER SLACHTOFFER VAN SLECHTE SCHOENEN. Een juffrouw uit Dingwall uit Edinburg, be klom dezer dagen met een gezelschap de Saddle back, op twee na de hoogste berg in Engeland, toen zij uitgleed en 70 voet diep in een ravijn viel. Ze brak haar schedel. Bij de lijkschouwing werd het ongeluk aan haar ondeugdelijke schoenen geweten. Zij had er spijkers in laten slaan, maar die konden in de dunne zolen niet houden en op een zeker oogenblik was zij uitgegleden. De plek was niet gevaarlijk, maar, zeide een getuige, vrou wen loopen en klimmen met de ongeschikste schoenen aan. HET KNEKELHUIS VAN DOUAUMONT INGEWIJD. Men zal zich den naam van Douaumont nog wel herinneren uit den oorlog. Het was een van de forten van Verdun, waar het heftigst om gevochten is en dat door stroomen bloeds is gedrenkt. Op deze plaats, naast de ruïnes van het fort is het groote knekelhuis verrezen, dat de stoffelijke overblijfselen zal bevatten van de naamlooze helden, die bij Verdun gesneu veld zijn. De plaats van het knekelhuis is ge kenmerkt door een toren, waarop een „eeuwige vlam" brandende zal worden gehouden. Hoewel het knekelhuis nog niet geheel vol tooid is, heeft men het Zondag toch reeds plechtig ingewijd. Zaterdagavond was hieraan een ontvangst op het stadhuis van Verdun voorafgegaan, waarbij maarschalk Pétain te genwoordig was en waarbij alle vaandels van de regimenten, die voor Verdun gestreden heb ben, aanwezig waren. Om zeven uur 's avonds werden 50 vaandels onder saluutsechoten en klokkengelui van de citadel naar het stadhuis overgebracht. Zondagmiddag zijn de eerste 52 kisten met overblijfselen van voor Verdun gesneuvelden naar het knekelhuis overgebracht. Duizenden hadden zich reeds den vorigen dag naar Ver dun begeven om de plechtige overbrenging, die met militaire eer geschiedde, te aanschouwen. De inwijding geschiedde onder leiding van minister Marin, den minister van pensioenen, in bijzijn van maarschalk Pétain, de afgevaar digden van tal van oud-strijdersvereenigingen, ook van Frankrijk's bondgenooten, den bis schop van Verdun, enz. De plechtigheid, die bij velen de wonden door den oorlog geslagen, opnieuw openreet, droeg een plechtig karakter. Er werden treffende toe spraken gehouden, o.a. door Pétain, die ver klaarde, dat de geest van Verdun de grond slag moet blijven vormen van Frankrijk's maat schappelijk lieven en de bezieling van zijn mili tairen plicht. De gemeenteraad van Verdun heeft Zondag ook een buitengewone plechtige vergadering ge houden, waarin besloten is den ouden titel van „Poorter van Verdun" toe te kennen aan den heer Maginot, den oud-minister van oorlog, en aan de soldaten van Verdun, die alle sol daten van Frankrijk symboliseeren, die aan de verdediging van de stad deelgenomen hebben. Maarschalk Pétain, Poincaré, de lord-mayor van Londen, de groothertogin van Luxemburg en maarschalk Pilsu^ski zijn vroeger al tot eereburger van de stad benoemd. Woensdag zal de titel worden toegekend aan den Amerikaan- schen generaal Pershing, die dan met Poincaré het knekelhuis komt bezoeken. DE GROOTSTE OMNIBUS TER WERELD. Een aluminlumabus op zes wielen met 66 zitplaatsen. De grootste omnibus op de geheele wereld is thans in de straten in Londen te zien en doet denken aan een uitvinding van Jules Verne. De omnibus is van alminium gemaakt, heeft twee dekken en zes wielen. Het bovendek van de bus is geheel overdekt teneinde de passa> giers voor regen te beschermen. Er zijn 66 zitplaatsen en de omnibus is 29'/2 voet lang. De bus wordt nu tegelijk met een andere groote bus, welke 4 inch korter en van staal gemaakt is, beproefd. De omnibus, welke de degelijkste blijkt te zijn, zal aangewe» zen worden als model voor nieuwe bussen, welke het verkeer in de straten in Londen moeten vergemakkelijken. Een kieskeurig Inbreker. Terwijl de gravin Ina Bubna op reis was, is een inbreker in haar appartement aan de rivier in Chelsea binnengedrongen. Hij instal» leerde er zich op zijn gemak, maakte er een bed op met lakens, die hij ui» een kast kreeg, en begon vermoedelijk verschillende dichters te lezen. Hij nam althans bij zijn vertrek goede poëzie mee en ook den inhoud van den kleinen wijnkelder, rooden en witten wijn. Maar het merkwaardigste is, dat hij de juweelen en het geld onaangeroerd liet. Voorts heeft de man ook gebaad, zooals bleek uit gebruikte badhanddoeken, die hij achterliet. De gravin heeft verklaard, dat zij haar boe. ken erg miste, omdat zij voor haar een per» soonlijke waarde hebben. Misschien, voegde zij er luimig aan toe, zal een heer met zulk een onberispelijken smaak ze mij terugzenden, met een aardig briefje erbij. Maar ik vrees, dat mijn Volnay (Bourgogne) van 1919 wel voor altijd geblazen zal zijn. De negerbevolking van New.York. Dertien sociale vereenigingen hebben een onderzoek ingesteld naar de sociale voor< waarden voor het leven in de overbevolkte negercentra in de vijf stadsgedeelten van New'York. Er bleek uit, dat het aantal moe» ders, dat haar huiselijke bezigheden in den steek moet laten om buitenshuis te gaan werken, onder de negers vier» of vijfmaal zoo groot is als onder de blanke bevolking en het aantal misdadige en verwaarloosde kin' deren van vier tot zesmaal zoo groot. Door den trek uit het zuiden is de neger, bevolking van New.York ongeveer viermaal zoo snel toegenomen als de heele bevolking en er wonen er nu 200,000. Gedwongen ver' waarloozing door de ouders en een gebrek aan goed ingerichte gelegenheden voor ont' spanning zijn grootelijks de oorzaak van een sinds 1919 aanzienlijke toeneming van de misdadigheid en verwaarloozing van neger» kinderen. In denzelfden tijd is de misdadig' heid onder de blanke jeugd verminderd. Een afschuwelijke misdaad. Woensdag had men te Foug, een gehucht in de buurt van Toul, het lijk gevonden van een 14>jarig meisje. Bij het onderzoek is ge» bleken, dat het kind vermoord was door haar 22>jarigen broer, een fabrieksarbeider, die zij, zooals gewoonlijk 's avonds om half zeven eten was gaan brengen. De jongen had zich toen aan zijn zusje willen vergrijpen en toen het kind schreeuwde, heeft hij haar de keel dichtgeknepen. Het lijkje wierp hij in een kuil in de buurt van de fabriek. Bij de mare» cbaussee legde hij een volledige bekentenis af. Het lijkje toonde sporen van geweldpleging. Een dief uit fatterigheid. Een dag of tien geleden werd te Parijs een inbreker gesnapt toen hij het huis van een componist verliet, waar hij een groote waarde aan juweelen gestolen had. De concierge zette den man achterna, die echter in een auto sprong en verdween. Doordat de concierge het nummer van de auto had opgeteekend, is de politie er tenslotte in geslaagd den dief op te sporen. Het was een gewezen bank» werker van 28 jarigen leeftijd, die met een vriendinnetje van 26 jaar een paar kamers in de rue Montcalm bewoonde. Daar vond de politie de gestolen juweelen en nog meer kostbaarheden van diefstallen afkomstig. Maar zij vond nog meer, n.l. een keurige garderobe van 25 heerenpakken, 30 paar schoenen, 180 dassen, 18 hoeden, een indrukwekkend aantal zijden overhemden en sokken, enz. De dief bekende zijn misdaden. Zijn zucht naar mooie kleeren vertelde hij, had hem tot de diefstallen bewogen. In het achterliggende jaar kwam menige be langrijke maatregel, dank zij uwe medewerking tot stand. De commissoriale arbeid, ten aanzien van meer dan één dier maatregelen met zoo gelukig gevolg verricht, vormde van dit resul taat een zeer belangrijken factor. Als voorbeel den mogen genoemd worden de Comptabiliteits wet en de Indische Bedrijvenwet. De toewijding aan 's lands belangen, die uit uw arbeid spreekt, kan de taak der regeering slechts verlichten. De Koningin heeft mij opgedragen u voor den betoonden ijver Hare erkentelijkheid te betuigen. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten- Generaal te zijn gesloten. Den minister wordt door de commissie uit geleide gedaan. Nadat de commissie in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de voorzitter de vereenigde vergadering. 1926 zijn op het Engelsche spoorwegnet personen gedood en 23.433 gewond. Het ile aantal dooden is 91 minder dan in 1925 de getallen voor de passagiers met 13 en en 765 gewonden in '26 tegenover ts l.doode en 391 gewonden in '25 zijn ongunstiger en boven het gemiddelde van atste 10 jaar. Ruim twee derden van het 1 aantal dooden en gewonden behooren et personeel der onderscheiden spoorweg- ichappijen. EN DEUTSCHE ENOCH ARDEN. Isselburg, even over onze grens, is na 2-jarige afwezigheid iemand uit den oorlog thuisgekomen. Hij had 8 jaar in Siberië ?n en was reeds lang dood gewaand, én hij thuis kwam, vond hij zijn vrouw ge- - met een ander, van wien zij reeds 3 "en had. 1EPERKING VAN IMMIGRATIE. n meldt uit Berlijn aan de N. R. Ct. Jerusalem wnivt' r> te I ruch zijn de f nam< kostl ben make het c laats Chic begai een open soon! onde; uit l gend dag sche volle misd than: TE KOOP op de bergplal 200 R'dam, bestaande Lichte Binten, Palen, Ri Kozijnen, Planken, Blal Dakpannen, Marmeren Sc i-i. r«i De VOORZITTER doet door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk besluit van 10 September 1927 no. 1, waarbij de minister van binnenlandsche zaken en land bouw wordt gemachtigd, heden te drie uur des namiddags zich te begeven naar de vergadering van dé Staten-Generaal, ten einde in de ver eenigde vergadering der beide Kamers de zit ting in naam der Koningin te sluiten. De VOORZITTER benoemt een commissie, die den minister in het gebouw zal ontvangen en uitgeleide doen. De commissie bestaat uit de Eerste Kamer leden B r i t en Koster en uit de Tweede Kamerleden M ar chant, Boon, Bijleveld en K o r te n h o r s t. Kort daarna treedt de minister voorafgegaan door de leden der commissie, de vergaderzaal binnen. De MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW, de heer Kan, plaatst zich achter den ministerstafel en houdt de volgende rede. Hare Majesteit de Koningin heeft mij opge dragen de zitting der Staten-Generaal in Haren naam te sluiten. Leden van de Saten-Generaal, de plechtigheid van dit oogenblik heeft voor mij eene meer dan gewone be- teekenis. Mijn beminde dochter aan mijne zijde te zien bij het openen van uwe vergadering, vervult mijn hart met dankbaarheid jegens God, die haar le ven gespaard en haar jeugd in zoo veel opzichten gezegend heeft. Met erkentelijkheid gedenk ik de wijze waarop ons volk heeft meege leefd bij haar intrede in het openbare leven. De algemeene toestand van het land geeft in menig opzicht reden tot vol doening. Dank zij voortschrijdende verbete ring in de wijze van bedrijfsuitoefening en ontginning, neemt het voortbren- gingsvermogen van land- en tuinbouw toe. Weinig loonende prijzen, bemoeilij king van den afzet in den vreemde en min-gunstige weersgesteldheid, leiden nochtans voor sommige takken van bedrijf tot niet zeer bevredigende uit komsten. Door handel en nijverheid worden ondanks verschillende moedgevende verschijnselen nog steeds groote moei lijkheden ondervonden, niet in 't minst door de kunstmatige belemmeringen, die aan het internationaal ruilverkeer worden in den weg gelegd. De financieele toestand blijft zorg- eischend, in de voornaamste plaats om dat de zware lasten op de bevolking gelegd, de herleving der welvaart en de verruiming der werkgelegenheid vertragen. Met deelneming gedenk ik de slacht offers van de ramp die eenige maan den geleden opnieuw het oostelijk deel van ons land teisterde, de spoedige en milde hulp, die ook nu van vele zijden verleend werd, was mij een oorzaak van vreugde. Onze betrekkingen tot de andere mogendheden bleven van den meest vriendschappelijken aard. Ik vertrouw, dat het mogelijk zal zijn met den buur staat België in een geest van onderlin ge samenwerking een regeling te vin den in een voor beide landen aanneme- lijken zin van de vraagstukken, die door de verwerping van het verdrag van 3 April 1925 aan de orde zijn ge bleven. Het samenstel dier vraagstuk ken is thans nog het voorwerp van een nader onderzoek hier te lande. In de organen van den Volkenbond', in welks raad ons land geroepen werd zitting te nemen, dragen de Nederland sche vertegenwoordigers naar hun ver mogen bij tot de ontwikkeling van de organisatie der volkerengemeenschap. Van dë resultaten der door den Volkenbond bijeengeroepen econo mische conferentie, heb ik met voldoe ning kennis genomen. Het verheugt mij vast te stellen, dat de aldaar aan gegeven richtlijnen der economische politiek overeenkomen met die, welke door Nederland worden gevolgd. Naast de reeds aanhangige wetont- werpen zullen eenige andere aan uw oordeel worden onderworpen en daar toe behooren ontwerpen tot wijziging van het strafstelsel, o.m. beoogende nadere voorzieningen betreffende de voorwaardelijke veroordeeling, invoe ring van de jeugdgevangenis en krach tiger bestrijding van de Beroeps- en gewoonte misdadigheideen ontwerp strekkende tot wijziging der bepalingen omtrent de ouderlijke macht en de voogdij en een ontwerp, houdende be palingen betreffende den rechtstoe stand der ambtenaren een voorstel om de uitoefening van het kiesrecht te vergemakkelijken voor hen, wier be roep hen noopt ten tijde van de stem ming buitenlands te vertoeven, zal u spoedig bereiken. Aanhangig zullen worden gemaakt eene technische herziening van de ar menwet en eene wijziging Van de ge meentewet, beoogende de samenwer king van naburige gemeenten''*te be vorderen een ontwerp tot vervroeging van den datum, waarop het zevende leerplichtjaar in werking zal treden, zal spoedig worden ingediendeen wets ontwerp tot verlaging der inkomsten belasting zal u worden aangeboden, evenals een technische wijziging van de vermogingsbelasting en een der verdedigingsbelastingen, in hoofdzaak bedoelende aan. ongegronde verschil punten tusschen de bepalingen van die beide heffingen een einde te maken. In aansluiting aan de in het achter liggende jaar tot stand gekomen comp tabiliteitswet zal eerlang het ontwerp van een bedr,ijvenwet worden ing&~ diend. De voorbereiding van de herziening der financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten, waaromtrent mij kort geleden het rapport der be treffende staatscommissie heeft bereikt, is door de regeering ter hand aange nomen. Eene aanvulling van de wetgeving wordt voorbereid ten einde onder alle omstandigheden de mogelijkheid van het afsluiten van handelsverdragen te behouden en hierdoor het vrije ruil verkeer te bevorderen. Binnenkort zal aan uw oordeel wor den onderworpen het ontwerp eener wegenwet. De indiening van een ontwerp elec- triciteitswet kan worden tegemoet ge zien. Voorstellen tot herziening van de veiligheidswet en de invaliditeits wet zijn in voorbereiding. De ten vorigen jare reeds aangekon digde herziening van de ziektewet, welke aan de invoering van deze wet moet voorafgaan, zal uwe vergadering spoedig bereiken. Op Java en op de westkust van Sumatra zijn betreurenswaardige on lusten voorgevallen, welke dank zij het doortastende optreden van bestuur, politie en leger spoedig werden be dwongen. Aan 't eigen Indische volks leven zijn deze onlusten vreemd. Maatregelen zijn genomen om ook in de toekomst de bevolking tegen aan slagen op haar welvaart en veiligheid te beschermen. Daarnaast wordt zooveel de gel delijke omstandigheden toestaan de cultureele- en welvaartspolitiek in Nederlandsch-Indië met kracht voort gezet. Met belangstelling wordt uitgezien naar de vruchten, welke kortgeleden voor Suriname aanvaarde maatregelen ten bate van dat overzeesche gebieds deel zullen afwerpen. De economische toestand van Cu rasao blijft gunstig. Met den wensch, dat Gods milden zegen op uwe arbeid moge rusten, ver klaar ik de gewone zitting der Staten- Generaal geopend. DE TROONREDE. Het werkprogram der Regeering voor het komende seizoen is der volksvertegenwoordi ging wederom voorgelegd. ,t Is een vrij lang stuk. Langer dan wij ge woon zijn. Toch is de inhoud aan de lengte niet even redig. Veeel nieuws wordt ons niet gebracht. Een lange rede met korten zin De klacht van alle troonrede's der malaise jaren wordt herhaald zware lasten op de bevolking, een financieele toestand die zorgeischend blijft. Maar hoe ontkomen we aan den zwaren druk van de belastingschroef De Troonrede belooft een verlaging van de Inkomstenbelasting, doch geeft geen antwoord op de vraag hoe we aan den zorgwekkenden finantieelen toestand zullen ontkomen. Wel worden wetsvoorstellen en wijzigingen in uitzicht gesteld die de uitgaven des Rijks weer zullen verihoogen, waaronder de ver vroeging van het zevende leeerplichtjaar wel een eerste plaats ippeemt. Overigens bepaalt zij zich tot het aange ven van diverse wetswijzigingen, waarvan ver schillende reeds in vroegere troonrede's voor kwamen, zooals b.v. de ziektewet, waarvan dan nu belooft wordt, dat zij de Staten-Gene raal spoedig bereiken zal, aldus het einde van den langen lijdensweg in uitzicht stellend. De herziening van de finantieele verhouding tusschen rijk en gemeente wordt voor de zoo- veelste maal genoemd. Het rapport hierover blijkt dan nu klaar te wezen. De wegenwet werd ook reeds in een vorige troonrede genoemd. De alinea, gewijd aan Justitie, bevat iets nieuws, schoon het ook hier een voortgaan is op den ingeslagen weg. Hetgeen hier in uit zicht gesteld wordt, bewijst dat onze Minister van Justitie niet stilzit. Blijkens de paragraaf, gewijd aan Indië is de Regeering niet van plan ten aanzien van de communistische woelingen de handen ïn den schoot te houden. De tweede zinsende der alinea, betreffende I onze betrekkingen met het buitenland, is aar-1 zeiend gesteld. Het vertrouwen op de mogelijkheid van een I geest van onderlinge samenwerking met België inzake het beruchte verdrag, doet veronder- stellen, dat die mogelijkheid niet heel groot is. Dat de Regeering zich hier voor een zeer moeilijk vraagstuk gesteld ziet valt niet te ont- kennen. Onze Prinses woonde voor het eerst de plechtige opening der Staten-Generaal bij. De wijze waarop onze dierbare Vorstin in I de tweede alinea Harer Troonrede hiervan gewaagd, doet het Christen-hart goed. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Sommels. I dijk maken bekend, dat op Donderdag 6 October a.s., des namiddags 2 uur, de gelegen, heid zal zijn opengesteld tot koatelooze lm enting of herlnentlng van hen, die zich daartoe ten huize van den arts S. Knöps, alhier, aanmelden. Voor een juiste vermelding in de vaccine, bewijzen van de namen of geboortedatums der kinderen is het gewenscht, dat bij de aanmelding worden medegebracht trouw, boekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen. SOMMELSDIJK, 16 September 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. L. J. DEN HOLLANDER, SOMMELSDIJK. Vorige week werden uit deze gemeente 145000 K.G. aardappelen, uien en paardenpeen verscheept. Voor den dienstplicht lichting 1928 zjjn tot gewoon dienstplichtige aangewezen Jacob Slui, Leendert Teunis van Nimwegen, Teunis van den Boogert, Jan Vroegindeweij, Arie Vroegindeweij, Cornelis Tanis, Leendert Ger. rit Boer, Christiaan Johannes Tabbers, Hen. drikus Gijsbertus van Zetten en Johannis Vroegindeweij. Tot buitengewoon diensplich. tige zijn aangewezen: Abraham Stoutjesdijk, Jan van den Broek, Dimmes Abraham Doorn, hein, Fieter van der Sluijs, Cornelis Buskop, Stoffel Westdijk, Aren Leendert Born, Pieter Vogelaar, Lauweris Vis, Hugo Willem vau^ Erkel, Arie Roetman, Balten van der Ver Leendert Troost, Maarten van den Broek, ha* Kievit, Adrianus Schol, Pieter Anne Koster, Willem van den Nieuwendijk, Pieter Wielhou. wer, Jacobus Faasse, Fieter Thielman en Din. geman van den Nieuwendijk. Voor de aardappelen besteedt men alhier f 4,25, voor de uien f 3,— en de paardepeen f 1,— per H.L. Naar men verneemt zal de Cichoreidro. gerij a.s. Maandag in werking treden. Een feit voor onze gemeente van belang is dat D.V. Donderdag a.s. in Hotel Spee de School voor Lager Landbouwonderwijs zal worden geopend. Sommelsdijk waardeert het ongetwijfeld, dat de keus van plaats van vestiging op haar gevallen is. Als waarnemend Burgemeester is door het College van B. en W. Zaterdag j.l. aan. gewezen de Heer Born. MIDDELHARNIS. Vrijdag viel J. Witte, koek Jz. met het laden van biels in de haven nadat hij zich er uit gewerkt had begaf hij zich met een nat pak huiswaarts. Zaterdag viel Cornelia v. d. Meijde van den zolder met het gevolg dat zij haar pok J brak. yl Uitslag P. V. Seinpost van de Postduif venwedvlucht vanuit Vilvoorde (België) 1ste en 3e prijs H. Blok, 2 J. Nipius, 4 Joh. Ni. pius, 5 P. Hommel, 6, 8, 12 F. Redauer, 7 P, Tamboer, 9 A. Schuurman, 10, 13 F. Koote, 11 P. de Gans, 14 J. Jordaan. Aankomst lste duif 10,51,12 uur. DEN BOMMEL. Vorige week werden vervoerd 1600 H.L. goede en 1500 H.L. kwade aardappelen. Van de lichting 1928 zijn 4 personen tot gewone en 10 tot buitengewone dienstplicht bestemd. OUDE TONGE. Alhier worden iederen dag zieke aardappelen geladen, wel een bewijs dat er veel zijn. J. S. had het ongeluk in zijn hand te snijden. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. De uien worden hier gekocht voor f3,- en de aardappelen voor f 4,— per H.L. NIEUWE TONGE. Bij de gehouden verhuring van bouwland van het begrafenis, fonds «Eigen Hulp* alhier, waren de hoogste inschrijvers: H. van Balen, C. v. d Mast en I. van Zielst. J.l. week werden van hier vervoerd 600 balen peen en 100 balen uien. Dhr. J. Voorwinden, landbouwer alhier, heeft onderhands aangekocht een boerderij met pl.m. 40 H.A. bouw» en weiland te Rozenburg. Van de lichting 1928 zijn voor den dienstplicht aangewezenC. Bakker, Jb. Kievit, C. A. Holleman en A. v. Schouwen. Vrijgeloot zijnJ. v. d. Tol en P. Koert, Wegens broederdienst zijn vrijgesteld: J. de Wilde: A. J. Pieterse, J. Kom, D. Timmeren D. v. d. Ouden. Het huis aan de Burgemeester Overdorp. straat, bewoond door P. v. A. is voorzien van het kenmerk «Besmettelijke ziekte Rood. vonk«. HERRINGEN. De vergadering welke vo> rige week gehouden werd, om te komen tot het samenstellen van een feestcommissie, was zoo slecht bezocht, dat van dit plan voorloo» pig moet worden afgezien. Voor de uien besteedt men hier op 't oogenblik f 3,— per H.L. Door de vele regens kunnen slechts weinigen hiervan profiteeren. Vorige week geraakte onder deze gemeente een vrachtauto, waarop eenige personen ge. zeten waren, doordat de chauffeur zijn stuur kwijt raakte pardoes in een sloot. Persoonlijke ongelukken grepen niet plaats. Met vereende krachten had men de auto weldra op den vasten weg en kon de reis worden vervolgd. STELLENDAM. Door onderhandsche verkoop is de woning met winkel aan de Voor. straat, in eigendom toebehoorend aan de Erven de wed. Kuyper, overgegaan in handen van Hm. Brinkman Az. De vorige week werden van hier verzon» den plm. 200 H.L. koepeen, Geen aardappelen. GOED! cichoreidrc telen verse - Het t vierde Ma vrienden want toep was de ge - Op door dhr. - De een ladde eeDige daj - Met vingers v voorwerp zich onde stellen. OUDD had het werkzaam daardoor -f De Zaterdag wortelen. -f De wegens in werkir deze inrit een tegen f Mei om te ko broodbak niet versti -f Va gestorven. SOMM а.s., zal Doopsbet moeten in de coi MIDD hun kinc schen te gifte doe sistorieka - De van den der Nee Nissi* al! -• Aa alhier, is ritaat ver. in de bl 1 Octobe OOLT< б,30 ure Ds. J. J het houc Jongeling OUDE verkoop keik plaa Zon bediend aanmelde NIEU> rechtigde acht dag consistor: DIRKS dag 11 emer. pre HERK catechisat Ger. Gen gewone - De bij de waarin Opheuste Zon alhier op j. 'gal er da vinden, week tijd - Voo School aangemel OUDE van de g aanbeveli dat op Herv. ke sche Unit geheel Bijbel all - De zullen dt - De a.s. met wijzer a: Januari zelfde sci Ds. F. Onlang het zuid- namiet-or nabijheid bewoners Er wei op dit m< verleden. Die oi altijd de 19de reg< van Babi jaartelling lijfwacht, brand st< Ook dé in den datum ii 7 August Nog a muur va: den terug herbouwc Die mi onderste kante ste bevindeni opgetrokl Op de der gewii vrome Jo het Oost

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 2