6111 EN MEN Antirevolutionair Orgaan ichten. log 16, Uw i I Efl&ZOIIEH No. 3365 WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1927 42STE JAARGANG IN voor de Zuidhollar; Uit de Pers. Gemeenteraad. NIVA TANDPASTA V erkoopingen. Buitenland. Stukken. :rugkeerende lijksch leven k dat doen of vakman, ve voor ge- we niet vol- hebben. En zoo gaarne pen. Welnu n vraag, on welk gebied Tuinbouw, Jeinveeteelt, Fotografie, ;e vindt hem serie practi- udieboekjes >e hoef te tot MELSDIJI A.11© stukken voor de Redactie bestemd, Advert^ 3.ïj-js-euwsche Hilanden. VOORKOMT TANDBEDERF en poetst 's-morgens en 's-dvond^met pi tegen dengene, die aan de bladen heeft COPMEEUW. veehouder een kop- een der achterpooten It volgende te lezen |rd, Viborg danmark. i stukken die niet ge» :ggegeven. Buiten tedactie en Uitgevers Us, 14 Sept. 1927. mij een klein.hoekje onderstaande, ame. bij het Koninginne» ate verbazing en mij dat in den ada gemaakt werd gen werd een reus» i« meegevoerd, om nog van zoo'n lame gunstige resul» rijp ik niet. Ieder toch wel van over» rijn zuiversten vorm (en gezonde samen» C. DE BRUIN, Secr. N. V., 'sdijk en Omstreken. September 1927 /eilingslokaal, Wai» luden Veiling, wer' aesteed \f 5,80 ■o 5,75 -- I» tot f tot tot tot tot S tot tot 9,05 6,65 1SCHE VEILING Ik o op e prijzen. |K il 173-175 Geen filialen U nooit gekocht. 17273 aelen en vierkante Idstoelen. kle»d en onbekleed :ooals jPapierman» Ook verkrijgbaar iMiddelharnis. catalogus wordt gratis aanvrage den. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco pet post f 1.— bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. en v. J; Wethoudersverkiezing te Sommels» dijk. Bij de verkiezing van een tweeden wethou der zijn er in den raad nogal harde noten ge kraakt. De Anti-Rev. raadsfractie is door den V. B, verweten een gesloten afspraak op het laatste moment te hebben verbroken. Een krasse beschuldiging. Het lijkt voor den goeden naam onzer partij in deze gemeente gewenscht, dat de A.-R. raadsfractie zich van deze blaam openlijk zuivert. Is er inderdaad een afspraak gemaakt, dan mag deze zoo maar zonder meer niet op het laatste oogenblik door een der partijen ver broken worden. Wij weten niet, of deze afspraak werkelijk gemaakt is, en zoo ja, of een der partijen haar Can niet is nagekomen. 'Wij voor ons zouden het betreuren indien er zulk een afspraak tusschen V. B. en A.-R. tot stand gekomen was. Moest er een keus vallen tusschen de heeren Mijs en Slis dan lijkt het ons niet moeilijk die keus te maken. Uit den aard der zaak gevoelt de A.R. par tij zich meer tot de Christ. Hist, aangetrokken dan tot de VJB. En bovendien is in de jaren dat de heer Slis zitting had goed gebleken dat hij in de gemeen tepolitiek zich geheel naar rechts oriënteert. Dan heeft de heer Slis zich in verschillende opzichten verdienstelijk gemaakt en getoond dat de belangen van Sommelsdijk hem na aan het hart liggen. Wijzen wij slechts op zijn actie voor het behoud van het postkantoor. Dat zijn optreden ook door de bevolking gewaardeerd wordt blijkt uit het aantal stern en bij de jongste verkiezing op hem uitge dacht. Had hij gezorgd voor een tweeden can- didaat dan zou hij ook de beschikking hebben gehad over een tweeden zetel en zijn fractie zou dan evengroot geweest zijn als de V.B. die in vergelijking met 1923 80 stemmen ver loor en daarmede ook zijn 3en zetel zich zag ontglippen. Het is nu inderdaad zeer vreemd dat een overwegend orthodoxe bevolking een eersten wethouder krijgt die lid is van de liberale partij een partij die naar Groens woord voort kwam uit ongeloof en revolutie. V Wat aandacht verdient. Het verdient de aandacht dat de heer Le Comte, vertegenwoordiger der Staatk. Geref. Partij, in den Raad van Sommelsdijk, naar zijn eigen verklaring zijn stem gegeven heeft bij de verkiezing van een wethouder aan den V. B. Wij vallen hem hierover niet hard. Het is bekend, dat de A. R. partij geen principieele bezwaren heeft, om, indien de omstandigheden er toe leiden, in colleges van B. en W. en Ged. Staten haar stem tegeven aan partijen ter linkerzijde. Opmerkelijk is echter, dat wanneer onze partij dit deed, de S. G. P. telkens hoog van toren blies, ons beschuldigde van beginselver zaking en wat dies meer zij. Uit de daad van den heer Le Comte blijkt echter, dat ook bij de S. G. P. de natuur ster ker is dan de leer. En daarmede verbeuren zij, die van derge lijke dingen beginselkwesties maken zeker het recht van kritiek op de A.R. partij die er geen beginselkwestie van maakt I De „Nieuwe Leidsche Courant" schrijft over Patrimonium het volgende, dat waard is den arbeidenden stand van ops gewest onder de aandacht te brengen. DES CHRISTENS PLAATS. Ik m a g niet als Christen. Ik w i 1 niet als Nederlander. Ik k a n niet als werkman. Dat was eenmaal het bescheid, dat de heer Kater gaf op de vraag: waarom hij geen lid Werd van de, toen reeds onder revolutionairen invloed staande, Neutrale Internationale Vak- Wat ligt daarin een krachtig getuigenis. Voorop het niet mogen als Christen. De heer Kater zag het gevaar, dat de z.g.n. Neutrale Vakbeweging brengen moest. Daartegen heeft hij gewaarschuwd en gestreden. Maar dan vojgt ook het niet willen als Nederlander. Wel fede ratief samenwerken met organisaties uit andere landen, maar het cosmopolitisch drijven van het socialisme, daarin zag hij een groot gevaar, omdat het tegen Gods ordinantiën ingaat. God heeft aan elk volk zijn onderscheiden gaven ge schonken die op de eigen nationale wijze tot uitdrukking gebracht moeten worden. Doch ook eindelijk het niet kunnen als werk man. Ook daarin ligt zoo rijke leering. Het is niet een stellen van macht tegen macht. Neen God eischt rechtvaardigheid ook in het maat schappelijk Heven. Eischt dat van patroon en knecht beide. Beiden staan voor God gelijk als mensch. Daarom kan een Christen-werkman ook zoo vrij zijn patroon tegentreden. Het is geen vijand, maar voor God een mensch van gelijke beweging. Dochvoor God. Alleen Gods recht is het waarop te pleiten valt, maar dan ook een recht dat zeker overwint. Daarmee is dan ook tevens elke machts uiting, in internationale organisaties, uit den booze. Zij strijdt tegen de positie van den Christen-werkman. Onwillekeurig denkt men aan deze helden daad van Kater bij het gouden jubileum van Patrimonium. Het jubileumnummer van het weekblad Pa trimonium biedt ons een rijken schat van her inneringen, die alle in dezelfde richting wijzen. Het was Gods recht waarvoor gestreden werd. Scheen het soms ook alsof een weg der donkerheid een verkeerde weg was, daarna kwam men tot de vaste overtuiging, jlat de weg door God zelf was aangewezen. Door God gelleid, dat is ten volle bewaar heid aan Patrimonium. Wij zijn geneigd te vragen waarom de weg van Partrimonium niet anders had kunnen loo- pen. Er zijn op ons Christelijk erf wel organisa ties die voorspoediger groei hadden. Denken wij aan onze politieke organisatie, dan zien wij dat deze veel verder ontwikkeld is. Letten wij op onze Scholen met den Bijbel, wellhaast zal Groen's ideaal, de vrije school regel, de openbare aanvulling, verwezenlijkt zijn. De af zonderlijke organisatie van den arbeid in vak- vereenigingen en Christelijk Nationaal Vak verbond, door Patrimonium voortgebracht, en van veel jongeren leeftijd, zijn reeds tot veel meer aanzien gekomen. Daartegenover neemt ons Patrimonium nog slechps een bescheiden plaats in. Maar letten wij dan eens op de tegenstelling. Vroeger had men een neutrale organisatie van ongeveer gelijken bouw, het Algemeen Ne- derlandsch Werkliedenverbond. Ook dat be doelde te zijn een bond tusschen al de ver schillende vakbonden. Maar sinds 1921 bestaat dat verbond niet meer. Hoewel één lijn trek kende in de afwijking van den grondslag door God zelf gelegd, gaan de niet-Christelijke vak bonden nu in vinnig elkander bekampende le gers uiteen. Zie daarop lettende mogen wij dankbaar zijn. Dankbaar in de eerste plaats omdat des Heeren gunst over dezen die Hem vreezen is gebleken altoos dezelfde te wezen. Dankbaar ook, omdat Patrimonium nu meer dan eenige jaren terug gezocht wordt en omdat Patrimo nium zichzelf bewust wordt een gewichtige taak te hebben. In ons isolement ligt onze kracht, dit grond slag leggende woor dvan Groen, zoo vaak mis verstaan en verkeerd uitgelegd, heeft ons ook op Maatschappelijk terrein den Patrimonium zegen gebracht. Het is gewenscht om op het gouden feest van Patrimonium ook eens te letten op hetgeen reeds vroeger van onze actie door anderen ge zegd werd. In de tachtiger jaren was het de R.-K. Dr. Schaepman, die zeide, dat onze zwake zijde was onze neiging tot isolement. Ieder isolement zeide deze geleerde, dat gelijkluidend is met handhaving van zelfstandigheid en onafhanke lijkheid heeft onze sympathie. Maar een isole ment dat afstoot is ongezond. Dit ongezonde wordt bij de Antirevolutionairen nog dikwijls gevonden. Dat zou, zoo meende hij, ons be letten om ooit als partijalleen tot regeeren geroepen te worden. Maar daartegenover werd reeds in die dagen, met 3 of 4 leden in de Kamer, door hem de sterkste geacht. Dat kwam allereerst omdat deze partij zich schaarde om een vast program, maar ook bezat zij, zoo meende hij, een organisatievorm, die de rijkste beloften inhield. Tot die goede or ganisatievormen behoorde op maatschappelijk terrein ook Patrimonium. Mogen wij niet dankbaar zijn, dat God het ons gegeven heeft te zien de juistheid daarvan. Bij het stijgend getal der verschillende orga nisaties, in die mate, dat 't oud-Minister Colijn in het jubileum-nummer doet spreken van de onmogelijkheid om over 50 jaar gouden feesten te vieren, omdat wij dan dagen te kort zouden komen, mogen wij voor Patrimonium nog een lang leven verwachten. .es Kiesvereeniging, om alsnog te bewerkstellig dat de andere A.»R. raadsleden van deze p<j tiek werden afgebracht. Het gevolg is gewet dat de 2 door den heer Mijs bedoelde A.i raadsleden zich op het laatst moment hebbf-^o teruggetrokken, met m.i. het doel voor oogjüjj beter ten halve gekeerd dan geheel gedwaa Wat onze A »R. br. Bom heeft aangetrokl 1 j* JÉ Ik hoop dat hieruit voldoende blijkt, c. niet de A.<R, fractie, doch alleen onze Ai wethouder de volle verantwoording van d< zaak draagt. Mijn wensch is dat de heer M en de bevolking van Sommelsdijk, na dit lezen te hebben, volle klaarheid over di benoeming en wat er aan vooraf ging. zul. ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zt] beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. !ï!:bbAnvWat jeïder.de heer Biok (S.ó.a.jinistratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers de A.»R. raadsfractie nog m de schoen schuift, werd voldoende weerlegt door d heer Le Comte (S. G. P.), wat wel uit I raadsververslag blijken zal. U mijnheer de Redacteur nogmaals danke voor de verleende plaatsruimte, teeken ik Vergadering van den gemeenteraad van SOMMELSDIJK, op Zaterdag 17 September, des voorm. 10 uur. De voorzitter, burgemeester den Hollander, opent de vergadering met gebed en neemt den heer L. HOKKE (A.-R.) de bij de Gemeente wet voorgeschreven eeden af. De VOORZITTER feliciteert den heer Hokke met zijn benoeminig en hoopt dat hij in het belang der gemeente mag werkzaam zijn. De heer Hokke dankt den voorzitter voor zijn woorden. Aan de orde is benoeming van een wethou der in de vacature G. Joppe. De heer BLOK zegt voor de stemming even te willen opmerken, dat hij de kwestie van de stemming over een wethouder in de vorige vergadering, Ged. Staten heeft voorgelegd en gelooft dat dit college wel een ander licht over deze zaak zal werpen. Het ging bij spreker niet over een interpretatie van art. 84 doch van art. 80 der gemeentewet en hij gelooft dat later blijken zal, dat hij niet ondemocratisch is geweest, zooals de Maas- en Scheldebode heeft geschreven. Bij eerste stemming werden uitgebracht op den heer Le Comte S. G. P.) 2 stemmen, den heer J. A. Slis (C.-H.) 4 stemmen, den heer J. Blok S. D. A. P.) 2 stemmen, den heer A. A. Mijs (V. B.) 3 stemmen. Bij tweede vrije stemming verkrijgen de heer Le Comte 3 st., de heer J. A. Slis 4 st., de de heer A. A. Mijs 3 st. en de heer M. Joppe (V. B.) 1 st. Herstemming heeft plaats tusschen de drie personen, die de meeste stemmen op zichver- eenigd hebben. Deze heeren houden zich vol gens de gemeentewet buiten stemming. De heer J. A. Slis krijgt 3 st., de heer Le Comte 1 st. ,de heer A. A. Mijs 2 st. en blanco 2 st. De VOORZITTER wil herstemming doen plaats hebben tusschen de H.H. A. A. Mijs en J. A. Slis. Breedvoerig wordt gediscussieerd over de vraag of de gemeentewet nog herstemming toe laat, of dat de heer Slis gekozen is. Commentaren op de Gemeetewet worden ge raadpleegd, doch de kwestie wordt niet tot opheldering gebracht. Ten slotte wordt besloten het maar op een herstemming te wagen, daar een raadslid altijd nog tegen den uitslag in beroep kan gaan bij Ged. Staten, die dan maar uitspraak moeten doen. Bij herstemming tusschen de H.H. Mijs en Slis heeft eerstgenoemde 4 stemmen en de heer Slis 3 stemmen en 2 stemmen blanco. De SECRETARIS twijfelt er aan of de stem ming conform de gemeentewet wafs. De heer SLIS (C.H.) merkt op, dat hij altijd nog in beroep kan komen bij Ged. Staten. De heer MIJS (V.B.) zegt, dat hijzellf dat ook doen kan. De VOORZITTER feliciteert den heer Mijs met zijn benoeming en vraagt of hij bereid is deze te aanvaarden. De heer MIJS antwoordt aanvankelijk niet van plan te zijn geweest na een herstemming zijn benoeming nog te aanvaarden. Maar na de houding door een gedeellte van een raadsfractie aangenomen en na de ervaring, heel kort voor deze vergadering opgedaan, meent spr. op zijn oorspronkelijk besluit te moeten terug komen en heeft geen vrijheid nu voor zijn benoeming te bedanken. Spr. acht het gewenscht, dat er eens open kaart gespeeld wordt. Er was een af spraak tusschen de Anti-Rev. partij en den Vrijheidsbond. Deze afspraak was niet geheim. De afspraak was, dat deze beide fracties zouden samenwerken bij de wethoudersbenoeming. Maar op het allerlaatste moment, toen er geen gelegenheid meer was om met andere groepen uit den Raad andere afspraken te maken, heeft de Anti-Rev. fractie de afspraak verbroken. Spr. laat de verantwoordelijkheid van derge lijk optreden voor rekening van de menschen, die meenen deze verantwoordelijkheid te kunnen dragen. Maar spr. meent, dat het nu zijn plicht is de benoeming te aanvaarden. Het is mogelijk, dat deze benoeming nog ver nietigd wordt, maar is dat niet het geval, dan neemt spr. haar aan en zal deze functie waar nemen, zoo lang hem dat mogellijk is en er geen gerechtigde aanleiding is voor haar te be danken. Is er een gerechtigde aanleiding en spr. bedankt alsdan, dan zal hij dat echter met heel wat meer genoegen doen, dan spr. nu dit ambt aanvaardt. De VOORZITTER wenscht den heer Mijs nogmaals geluk met zijn benoeming, herinnert er aan dat er in wijlen den heer Joppe veel ver loren wordt en hoopt, dat de heer Mijs, in diens voetsporen treden zal. De heer SLIS (C.H.) zegt naar aanleiding van hetgeen de heer Mijs gesproken heeft, dat deze blijkbaar geheel verkeerd ingelicht is. Er is geen kwestie van een afspraak tusschen de A. R. raadsfractie en den heer Mijs, doch van een verstandhouding van de H.H. Mijs en Born persoonlijk. De heer Born heeft zelfs medege deeld, dat het de heer Mijs niet zoo zeer om het ambt te doen is, dan wel om de eer er voor gekozen te worden. De A.R. fractie heeft in deze zaak geen omdraai gemaakt. Spr. zegt dat niet om zichzelf, doch de waarheid. Voor zichzelf vindt spr. het veel gemakkelijker, dat hij niet benoemd is. De heer BLOK (S.D.A.P.) vraagt het woord. De VOORZITTER zegt verder liever het zwijgen er aan toe te doen. De heer BLOK zegt, dat het inderdaad hier niet de tijd is om over deze zaak te spreken. Dat behoort straks bij de begrooting thuis, doch de voorzitter heeft het eenmaal toegelaten en i- daarom verlangt spr. nu ook het woord. Hij wijst op de voorgeschiedenis van deze raads verkiezing. Toen trokken de Anti-Rev. en bloc op met hun beginsel. Maar nu bij de wethou dersverkiezing zijn ze aan het schacheren ge gaan. De vorige vergadering heeft dat al be wezen. Want spr. gelooft, dat er tusschen de kwestie van een tweede wethoudersbenoeming en dit optreden der A. R. een nauw verband ligt. Eerst gaan de heeren in overleg treden met de S. G. P. om hun stem voor den heer Born (A.R.) en later voor een tweeden zetel zoeken ze samenwerking met den V.B. Zij willen van twee wallen eten, terwijl ze ten slotte nog gaan stemmen op iemand, die geen politieke partij achter zich heeft. Spr. wil voor zijn persoon wel verklaren, dat hij niet kan medewerken aan de benoeming van den heer Mijs. De heer LE COMTE (S.G.P.) vraagt en krijgt na eenig geharrewar eveneens het woord over deze kwestie en merkt op, dat de heer Blok verkeerd is ingelicht. De Anti-Rev. fractie 75 rti.jnr HfaU, iO<i»A "jube. is niet met spr. in overleg getreden en is met spr.'s fractie geenerlei overeenkomst aan gegaan. Spr. is persoonlijk naar den heer Born gegaan en heeft hem gezegd, dat hij voor zijn persoon op spr.'s stem rekenen kon, zonder eenige verplichting van de zijde der A. R. heeft spr. op den persoon van den heer Born gestemd. Nu heeft de A. R. fractie de S. G. P. wel in een moeilijk parket gebracht, daar men nu een Vrijheidsbonder in het college van B. en W. krijgt, terwijl men gezien de samenstel ling van den raad toch wel op een rechts col lege van B. en W. had mogen rekenen. Nu de A. R. fractie echter is gaan stemmen op iemand, om de woorden van den heer Blok te gebruiken, die geen politieke partij achter zich heeft, wil spr. wel verklaren, dat hij voor zich op den heer Mijs (V.B.) gestemd heeft. De discussie over dit onderwerp wordt ge sloten. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Enkele in gekomenstukken worden ter kennis der vergadering gebracht. Hieronder is een schrijven van de gascommissie berichtend, dat besloten is met ingang van 1 October den gas- prijs met' 1 cent per M3. te verlagen. De heer BLOK meent, gezien de winsten der -nrr'i« wel met 2 cent verlaagd Zijn wijsheid woög dat aandeel af Naar ieders hoogste baat; Het was Zijn liefde, die ons gaf En meerder ware ons kwaad. Mr. W. BILDERDIJK. BesiütSii wuUi ta: ji nii LM:1: (voor het eerste jaar) toe te staan aan de land- bouwhuijshoudschool. Aan de orde is het voorstel van den heer Blok, om adhaesie te betuigen aan het voorstel der Socialistische Prov. Staten-fractie, om 200.000 toe te staan voor werkloosheidsbe strijding. B. en W. stellen voor afwijzend op dit voorstel te beschikken, daar het niet op den weg ligt van den raad met dergelijke adressen bij de Prov. Staten aan te komen. De heer BLOK zegt, dat het ook wel ge beurd is bij de Staten-Generaal over den zomer tijd. De heer LE COMTE meent ook, dat het niet op den weg van het gemeentebestuur ligt dergelijke adressen aan de Prov. Staten te rich ten. Dat is een gevaarlijk standpunt. Wethouder BORN meent, dat de Raad altijd nog wel wat doen kan als Ged. Staten het voorstel al aangenomen hebben. De heer MIJS meent niet dat dit op den weg van den Raad ligt. Bij zomertijd en*wegen- plan is het wat anders, dan geldt het speciaal een plattelandsbelang. De heer BLOK zegt, dat dit ook een platte- landsbelang geldt. Want voor de steden zorgt het rijk. Het voorstel-B. en W. om geen adres aan de Staten te richten, wordt in stemming ge bracht en verworpen. Tegen stemden de heeren Van Zetten, Born, Joppe, Blok, Gideon en v. d. Veer. Er is eenige bevreemding in den Raad, dat wethouder Born tegen zijn eigen voorstel stemt. De heer BORN merkt op, dat hij na de wet houdersvergadering toch veranderd kan zijn. Spr. zegt, dat wanneer de gemeentebesturen, als de Staten het voorstel aanneemt, er van profiteeren willen, het beste is, dat ze er voor dien tijd ook maar voor zijn. Dan sluiting. DE VERGADERING VAN DEN VOLKENBOND. Voor de achtste maal zijn de vertegenwoor digers van bijna alle beschaafde landen te Genève samengekomèn om Volkenbonds verga dering te houden. En met nationalen trots mo gen we constateeren, dat onze minister van buitenlandsche zaken, jhr. Beelaerts van Blok land, bij den aanvang een krachtige poging deed om den Bond wakker te schudden uit den slaap van lijdelijkheid, waarin hij langzamer hand was verzonken. Eenige jaren geleden niemand zal het ontkennen waren we dichter bij de moge lijkheid van een ontwapening dan op het oo genblik. Toen de Franschman Herriot en de Engelschman Mac Donald de eerste viool speelden in het politieke orkest, leek de toe komst tamelijk hoopvol. Dank zij hun goeden wil en volharding ontstond in 1924 het protocol van Genève, waarin de kwesties van arbitrage, veiligheid en ontwapening tezamen werden be sproken. Dit document verklaarde eiken aan valsoorlog voor onwettig en verplichtte alle leden van den bond om gezamenlijk op te trek ken tegen het lid, dat het verbond van oorlog voeren zou schenden. Het was een prachtig plan, al zou de uit voering misschien wel eens wat te wenschen hebben overgelaten. Maar het politieke leven van Mac Donald werd ontijdig afgebroken en de conservatieven, die na hem kwamen, wilden dit deel van zijn politieke erfenis onder geen beding aanvaarden. Zoo raakte de algemeene regeling van de baan en Europa mocht al blij zijn toen te Locarno gered werd wat te redden viel. En als de geest van Locarno nu maar was blijven bestaan, hadden we voorloopig best tevreden kunnen zijn. Doch in den loop der jaren zijn de andere geesten, die te Locarno begraven heetten te zijn, weer levend geworden en het resultaat is, dat we thans verder van huis zijn dan drie jaar geleden. Vooral de neutrale dus de kleine naties zijn doordrongen van de gevaren der bewa peningswedloop, maar zij staan buiten het ver drag van Locarno, omdat dit niet van den Volkenbond is uitgegaan. En daarom zijn zij ook niet in staat om onder de huidige omstan digheden het Vredeswerk naar behooren te steunnen. Dat kan slechts wanneer de Vol- enbond zich ermee gaat bemoeien en dus is het de schoone taak der kleine landen om den bond voor deze gewichtige zaak warm te maken. Dat heeft onze minister begrepen. Hij heeft het protocol van Genève weer uit het stoffig geworden archief te voorschijn gehaald. Hier is een document, dat niet verdient te verdwijnen in den chaos der onafgewerkte stukken, maar dat ten volle de aandacht van den tegenwoor- digen tijd waard is. Laten we het zoo zei onze minister ongeveer opnieuw ter tafel brengen en bestudeeren. Locarno heeft niet aan de verwachtingen beantwoord we moe ten het dus nog eens met een algemeene rege ling probeeren. Onze bewindsman heeft den stier dapper bij de horens gevat en gesproken naar het hart van eiken waren vredesvriend. Het storm achtig applaus dat op zijn woorden volgde, was dan ook ten volle verdiend. Nu rijst echter de practische vraag naar het mogelijke succes van dit streven. Bij de be antwoording hiervan mag niet worden ver geten, dat de bijvalsbetuigingen wel van den Franschen kant kwamen, maar dat de Engel- sche hoek zich in een somber zwijgen hulde. Dat is geen wonder, want de conservatieve Britsche regeering deed indertijd het protocol kelderen en men kan dus niet verwachten, dat zij nu plotseling van gedachten veranderd zou zijn. De conservatieve zon schijnt echter in Enge land aan het dalen en het wordt geenszins onmogelijk geacht, dat Mac Donald, de geeste- lije vader van het protocol, na de algemeene verkiezingen den zetel van Baldwin voor zich zal opeischen. Dit is ondertusschen slechts toekomstmuziek. Voor het oogenblik deelt Baldwin nog de la- kenp uit en wordt de Britsche politiek geleid in de banen, die hij aangeeft. En die banen ,.'J I J i f

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 1