hcee:je voo Twee Bladen. Bij Scheren PUROL VEOTJVT KI1TD r Zaterdag 27 Aug. 1927. No. 3358. TWEEDE BLAD. Gemeenteraad. Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. laaa aaa ai B BBB i aaaa aa a a a a a aaa a ea® a a a ia a a a BBB BBB a a a a aaa BBB aai a a BH aaa aa aa a a aa aa a a a a aaaa aa aa Bfl laa a B BBB BBI a aaa a aaa a a a BBB a BBB B a a a BBB BBB a aaa i aaa a a a a aa BBB BB a a ai 1BBB 1 a i BB BflBBB a a a aaa aa a Dit nummer bestaat uit Vergadering van den Gemeenteraad van NIEUWE TONGE op Woensdag 24 Augustus, des nam. 3 uur. Afwezig is de heer Visbeen. De VOORZITTER, Burgemeester Sterk, opent de vergadering met gebed, waarna de no tulen worden voorgelezen. De heer BREESNEE (V.B.) merkt naar aan leiding hiervan op, dat h niet in de notulen vermeld ziet, dat door hem in de vorige verga dering is voorgesteld, in de eerstvolgende ver gadering de politieverordening inzake 't schrob ben van straten te wijzigen. Spreker zou om dit verzuim niet zoo veel geven indien hij lid van den raad bleef, maar nu dit de laatste verga dering zal zijn, zou spr. dit punt gaarne in deze raadsvergadering behandeld zien. De VOORZITTER antwoordt, dat dit ver zuim alsnog hersteld zal worden. Een verzoek van de beurs van arbeidsbe middeling te Rotterdam om een bijdrage, wordt voor kennisgeving aangenomen. Ged. Staten vragen de meening van den raad over een nieuwe regeling der jaarwedden van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. Daar dit slechts een redactioneele wijziging van de regeling is en geen materieel verschil uit maakt, met de bestaande regeling, wordt beslo ten de goedkeuring aan deze regeling te hech ten. In verband met het in de vorige vergadering behandelde over de brandspuit, zegt de VOOR ZITTER dat er een regeling met Oude Tonge bestaat, welke vaststelt dat bij brand de hulp van Oude Tonge kan worden ingeroepen tegen betaling van 25.— per uur vanaf het tijdstip van aankomst tot vertrek van het terrein van d enbrand, plus vergoeding van vervoer. De heer D. BREESNEE vraagt of B. en W. het nog noodig achten, da ter een motorbrand spuit komt. De VOORZITTER antwoordt, dat de mee ningen in B. en W. verdeeld zijn. Een de monstratie door de firma Bikkers ehouden, viel tot alle rtevredenheid uit. Maar een vertegen woordiger van een Amsterdamsche Import-Mij. heeft een offerte gemaakt ad 2880.zonder auto. Spr. zou ook hiervan een demonstratie willen zien en wil daarom deze zaak nog aan houden. De heer D. BREESNEE vindt dezen raad te oud om hierover nog een beslissing te ne men, maar wil B. en W. toch in overweging geven, niet uit het oog te verliezen, dat hier straten zijn, waar geen brandspuit komen kan en dat als er geen afdoende maatregelen ge nomen worden, het halve dorp verbranden kan, zonder dat er iets tegen te doen is. De heer A. C. BREESNEE merkt op, dat het gevaarlijk zou zijn alleen op de spuit van Oude Tonge te vertrouwen. Ingeval er 's nachts brand komt, zou eer' men Oude Tonge ge waarschuwd had, heel wat perceelen afgebrand kunnen zijn. De VOORZITTER zegt, de opmerking van den heer A. C. Breesnee zeer adrem te vinden en wil op dit punt in een volgende vergadering terug komen. Wethouder PRINCE (Neutr.) heeft van den heer Mast gehoord, dat de spuit te Sommels- dijk weinig capiciteiten heeft. De draagkracht is slechts 275 M. Men moet een motor-brand spuit dus niet overschatten. Besloten wordt later op dit punt terug te komen. B. en W. bieden den raad de gemeente rekening dienst 1926 aan, sluitend in een voor- deelig saldo van 6854,23 idem rekening van het Burgerlijk Armbestuur met een voordeelig saldo van 203.35. De heer D. BREESNEE zegt, dat het hem verwondered heeft, dat B. en W. den raad niet in kennis gesteld hebben va nhet overlijden van een armlastige. Eerst dezer dagen hoorde spr. dat die man reeds in Januari gestorven was. De VOORZITTER zegt, dat dit een ver zuim geweest is en zal er voortaan rekening mede houden den raad van dergelijke dingen in kennis te stellen. Tot leden der commissie belast met het na zien der gemeente-rekening benoemt de voor zitter de heeren Visbeen en Nelisse. Tevens heeft deze commissie de gemeentebegrooting te onderzoeken. De commissie voor de rekening van het Armbestuur bestaat uit de heeren Hol leman en van Vliet. Dan stellen B. en W. voor een tank op het gemeentehuis te plaatsen voor doorspoeling van de W. C. Kosten zijn begroot op 100.— De heer D. BREESNEE waarschuwt hiervan geen overdreven verwachtingen te koesteren. Het water zal niet toereikend zijn. En als er een pomp bij komen moet, mag er iedere week wel door iemand 2 uren gepompt worden. De heer HOLLEMAN meent, dat als de oude waterbewaarplaats blijft behouden, er wa ter genoeg za lzijn voor een tank. De heer D. BREESNEE antwoordt, toevallig hedenmorgen gehoord te hebben, dat de oude put afgemetseld wordt, omdat de dracht van het nieuwe gebouw dit eischte. Dan verklaart de heer HOLLEMAN zich er ook tegen 100.hiervoor uit te geven. Ten plote besluit de Raad deze zaak aan B. en W. over te laten. De heer D. BREESNEE verzoekt aanteeke- ning, dat hij hie rtegen is. Betreffende de kosten der straatverlichting in de vorige vergadering door den heer Visbeen ter sprake gebracht, stellen B. en W. voor de lantaarns wat vroeger aan te steken bij eerste kwartier. De heer DORST (A.R.) wil dit ook hebben bij afnemende maan. Met algemeene stemmen wordt hiertoe be sloten. In de rondvraag wijst de heer DORST er op, dat het veel tot verfraaiing van het nieuwe gemeentehuis zal bijdragen, indien er een dub bele trap gemaakt wordt. Ook vreest spr. dat anders de enkele muur een plaats zal bieden voor onzedelijkheid en vuil. De VOORZITTER gaat hiermede accoord en zal in de volgende vergadering met een des betreffend voorstel komen. De heer HOLLEMAN had nog wel gedacht dat B. en W. met een voorstel omtrent de kwestie van het straatschrobben, door den heer D. Breesnee in de vorige vergadering bespro ken, zouden gekomen zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat er vol gens de bestaande politie-verordening 3 maal per jaar geschrobt mag worden. B. en W. vreezen moeilijkheden bij eventueele wijziging en hebben geen vaste meening. De heeren D. Breesnee en Holleman zouden willen, dat er op den laatsten Zaterdagmorgen van ieder kalenderkwartaal straatschrobben wordt toegestaan en overigens wanneer B. en W. toestemming geven. Wethouder PRINCE wil het houden zooals het is. In den Ring gaat het goed, maar het is practisch onmogelijk, dat de inwoners telkens wanneer de beesten de straat bevuild hebben, naar B. en W. komen om te vragen of zij de straat mogen schrobben. De heer D. BREESNEE wil verandering om te voorkomen, dat de straten niet verknoeid worden. Spr. kan evenwel er mede accoord gaan, dat de bestaande bepaling blijft, mits zij ook wordt gehandhaafd. De heer HOLLEMAN is het hiermede eens. Aldus wordt besloten. Dan wijst de VOORZITTER er op, dat dit de laatste zitting is voor enkele raadsleden, n.l. de heeren Breesnee en Dorst. Inzonderheid de heer Dorst wil spr. hier gedenken als raadslid en oud-wethoder. 34 jaar is hij lid van den Raad geweest en bovendien tal van jaren wet houder. Tweemaal heeft h ijals loco-burgemees ter gefungeerd en steeds blijk gegeven een groot plichtsgevoel te bezitten en bekwaam te zijn met wijs beleid de gemeentebelangen te behar tigen. Ook de heeren D. Breesnee en A. C. Breesnee hebben resp. 12 en 13 jaar als raads leden de gemeente gediend. Wel een bewijs, dat de kiezers van Nieuwe Tonge vertrouwen in hen stelden. Het zou te veel zijn al de raadsbesluiten te releveeren, welke met hun medewering zijn genomen. Toch wil spr. op de voornaamste wijzen. Dat zijn de gasfabriek en de uitbreiding der gemeente met de Burge meester Overorp- en de Wentinkstraat. Spr. heeft aangenaam met de scheidende leden samen gewerkt. Er heerschte pteeds een goede en prettige toon welke spr. steeds getroffen heeft. Spr. hoopt, dat het hun in de toekomst in hun gezins- en beroepsleven steeds goed zal gaan. De heer D. BREESNEE dankt den voorzitter voor zijn hartelijke woorden. De zes jaren, dat spr. met den burgemeester heeft samen gewerkt kenmerkten zich door een aangename verhou ding. Eén keer viel er wat voor. Beiden zijn driftig van aard en als twee harde steenen tegen elkander slaan, ketst het. Spr. heeft echter wat gebeurd is vergeven en vergeten. De eenige groote strijd, welke in de laatste vier jaren ge voerd is, betrof het nieuwe raadhuis, 't Spijt spr., dat dit zoo geloopen is, want hoe hooger het gebouw nu wordt, hoe wangedrochtelijker. Voor de gemeente hoopt spr., dat die vier heeren gelijk krijgen, maar spr. gelooft het niet. De heer DORST dankt eveneens den voor zitter voor zijn hartelijke woorden. Zijn gedach ten gaan naar het verleden terug en spr. ge denkt ontslapene collega's en acht zich gelukkig met het voorrecht nog in leven te mogen zijn. Haast altijd heeft spr. met verschillende per sonen prettig mogen samenwerken. Enkele oogen blikken was de partijstrijd soms scherp, maar toch nooit erger dan in andere plaatsen en steeds hadden alle personen en partijen de belangen der gemeente op het oog. Enkele groote dingen zijn er tot stand gekomen, waaraan het ge meentebestuur van Nieuwe Tonge tijdens spr.'s raadslidmaatschap heeft mogen medewerken. Spr. noemt de totstandkoming van de stoom tram op het eiland, de gasfabriek en wat spr. nog we Ihet meest verblijdde, uitvoering van de landarbeiderswet, de woningbouw. Dat was voor de gemeente v,an groot belang. Spr. hoopt dat de Raad ook in de toekomst eendrachtig mag samenwerken aan de behartiging der be langen der gemeente. De heer A. C. BREESNEE sluit zich bij deze woorden aan en dankt eveneens den voor zitter voor zijn woorden van waardeering. Dan wordt de vergadering gesloten. Vergadering van den gemeenteraad van OUDE TONGE op Donderdag 25 Augustus, des voorm. om II uur. Afwezig is de burgemeester. De voorzitter, wethouder Prince, opent de vergadering, waarna de secretaris de notulen voorleest, welke worden goedgekeurd en ge- teekend. Ingekomen zijn enkele goedkeuringen van Ged. Staten over genomen raadsbesluiten. Onder dankbetuiging bericht de nieuwbe noemde onderwijzer aan de Openb. Lagere School, dat hij zijn benoeming aanneemt. Mej. M. M. Post, hoofd der bewaarschool, verzoekt ontslag als zoodanig wegens onge steldheid. Eervol wordt haar dit met ingang van 1 Augustus verleend. De districts-arbeidsbeurs te Rotterdam vraagt wederom een bijdrage. Besloten wordt op voor stel van B. en W. evenals vorige jaren 10.— toe te staan. B. en W. bieden den Raad de gemeente rekening dienst 1926 aan. Deze sluit in gewonen dienst Ontv. 115224.495, uitgaven 1 ij 1155.095 batig plot 4069.40. KapitaaldienstOntv. 62579.33 uitgaven 62476.28; batig slot 103.05. Idem rekening burgerlijk armbestuur: Ontv. 21488.01uitgaven 14066.82 batig slot 7421.19 Idem rekening burgerlijk weeshuis Ontv. 381.81 uitgaven 281.505 batig slot 100.305. Idem rekening Boedel Dabbe Ontv. 4683.55® uitgaven 4263.39 batig slot 420.26®. De benoeming der leden voo rde commissies belast met het nazien dezer rekeningen, wordt uitgesteld tot de eerstvolgende vergadering. Een perceel grond achter een loods, groot 45 M2., wordt op verzoek aan P. Bezemer afgestaan. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de jaarwedde van het hoofd der bewaarschool vast te stellen op 1100.met 3 jaarlijksche verhoogingen van 100.—. Dan wordt overgegaan tot het benoemen van een hoofd voor de bewaarschool. B. en W. hebben de volgende voordracht No. 1 Mej. M. Muller te Utrecht. No. 2 Mej. J. J. Jansen te Leiden. No. 3 Mej. R. Nicolini te Enschede. No. 4 Mej. Higentlich te Assen. No. 1 van de voordracht wordt benoemd. Op voorstel van B. en W. wordt besloten tot het aangaan van een kasgeldleening ad 3000.-. B. en W. krijgen machtiging tot eenige af- en overschrijvingen op de gemeente-begrooting. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de beide helpsters der bewaarschool een gra tificatie toe te kennen van resp. 20.— en 30.-. Op verzoek van Ged. Staten wordt besloten enkele wijzigingen aan te brengen in de ge meente-begrooting. Dan wordt vastgesteld de 3-jaarlijksche af rekening van de R. K. School, ingevolge voor schriften der L. O. wet. Wethouder DE WIT (R.K.) merkt op, dat het schoolbestuur meent, dat het handwerkon- derwijs doo rde gemeente vergoed moet wor den. B. en W. zijn een andere meening toege daan, maar het dagelijksch bestuur vraagt toe stemming van den Raad, om mocht blijken dat het schoolbestuur in zijn recht staat, deze ver goeding alsnog toe te staan. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. Vergadering van den gemeenteraad van MIDDELHARNIS, op Donderdag 25 Augustus, des nam. 3 uur. De Voorzitter, burgemeester Den Hollander, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd worden vastgesteld. Enkele ingekomen stukken worden ter kennis van den raad gebracht en voor kennisgeving aangenomen. Ged. Staten berichten, dat indien Middelharnis en Sommelsdijk over de wisselplaats achter de gasfabriek niet tot een vergelijk komen, Ged. Staten na ter plaatse een onderzoek ingesteld te hebben, het volgend jaar een uitspraak over deze kwestie zullen doen. Voorts zenden Ged. Staten de gemeentereke ning met enkele op- en aanmerkingen terug. Aan deze bezwaren zal worden tegemoetge komen. Een paar ongezegelde verzoeken, waarvan één ongeteekend, worden niet in behandeling ge nomen. De heer K. Blokhuis, secretaris der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, zond een rekening in van drukkosten van het rapport over de R. H. B. S. alhier. De VOORZITTER zegt, dat de heer Blok huis toegeeft in het verspreiden dezer brochure den officieelen weg verlaten te hebben. Dit kan dus blijven rusten. Overigens herinnert spr. er aan, dat de raad een uitvoerig rapport over den toestand op de H. B. S. verlangd heeft en de commissie van toezicht besloot thans om verdere kosten te sparen, de officieele stukken uit het rapport en de vermelding der feiten voor haar rekening te nemen. De heer KRIJGSMAN (A.R.) zegt, dat het onjuist was de brochure uit te geven in op dracht van den gemeenteraad en het persoon lijke er in voorkomende neemt de comm. toch zeker niet voor haar rekening. Spr. betreurt het, dat het verslag over dien jongen die zelf moord wilde plegen, er zoo uitvoerig in voor komt. Overigens hoopt spr. dat de commissie voortaan wat vlugger zal optreden en acht het gewenscht, dat de commissie aan haar oor spronkelijk denkbeeld zichzelf met enkele leden uit te breiden, nog gevolg zal geven. Dat zal de zaak ten goede komen. Spr. is dankbaar, dat er een betere toestand aan die H. B. S. gekomen is. Vroeger werden andersdenkenden er gekwetst, wat vooral onder den directeur Witsenburg het geval blijkt geweest te zijn. De VOORZITTER zegt prijsopgaaf van een gewoon verslag gevraagd te hebben. Dat kwam op 145.Nu heeft de raad een uitgebreid verslag gewenscht, waarvoor zeker 200. drukkosten gerekend mag worden. Spr. wijst er op, dat de secretaris der commissie nog nooit drukkosten in rekening gebracht heeft, doch altijd zelf het verslag heeft klaar ge maakt. Rekent men dat eens over 8 of 10 jaren, dan zal dat ook een bedrag beloopen. De heer STRUIJK (A.R.) meent, dat deze opmerking geen zin heeft. Men kan hier toch niet van terugwerkende kracht rekenen. De VOORZITTER zegt alleen te willen opmerken, dat in andere plaatsen commissies van toezicht het verslag wel laten drukken, het is dus geen bijzonderheid, dat de Raad hjer ook een verslag wordt aangeboden. De heer STRUIJK is er tegen 1 cent vergoe ding te geven. De heer Blokhuis had het rap port niet mogen publiceeren. Er staan per soonlijke dingen in, waar de Raad buiten blijft. géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, Indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte Inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. De heer KOOTE (Herv.) vindt het een schaduw in deze brochure, dat er persoonlijke dingen in staan, maar een groote lichtzijde is, dat de zwakke rechtspositie der ambtenaren er duidelijk in wordt aangetoond. Dat is nu eens publiek geworden en dat heeft een heel goede zijde. De VOORZITTER merkt op, dat dit ook juist tot de officieele stukken behoort, welke de commissie voor haar rekening neemt. De heer VOGELAAR (A.R.) vraagt zich af of al deze verbeteringen nu inderdaad het werk van den heer Blokhuis zijn. Spr. meent, dat het officieele gedeelte slechts een bladzijde of 5 beslaat en pas op blz. 96 der brochure begint. De VOORZITTER antwoordt, dat de ver dienste der brochure niet te ontkennen is en het officieele loopt door de geheele brochure heen. Het staat overal tusschendoor. De heer VAN DER SLIK (Herv.) zegt, dat de raad meermalen gevraagd heeft om ophel dering over den toestand op de H. B. S. en er is gevraagd om een breedvoerig rapport, dat gedrukt moest worden. Wanneer de raad dit rapport niet had willen aanvaarden, had het besluit reeds veel eer herroepen moeten worden. Dit is niet gebeurd en de raad is dus verplicht een gedeelte te betalen. Wethouder VROEGINDEWEIJ (Herv.) zegt, dat de commissie het officieele gedeelte gaarne voor haar rekening neemt. Spr. zou liefst het debat er over maar sluiten. Laat de Raad de helft betalen en de commissit de andere helft, dat zal zij gaarne voor de eer en lof die haar door de leerarenvergadering te Utrecht is toegezwaaid, over hebben. De Raad is dan zeker niet te duur uit. Wethouder ZAAIER (Gemeentebelang) zegt dat in B. en W. besloten is niet de helft, doch slechts een gedeelte te betalen. De heer DORSMAN (Volksbelang) zegt, dat de Raad nog altijd in gebreke gebleven is aan te toonen, dat er onwaarheden in de brochure staan. Laten de heeren nu maar eens één leugen noemen. Dan schiet men op. De raad heeft besloten een uitvoerig rapport te maken en dat te laten drukken. De heer SLIS (Gemeentebelang) merkt op, dat het op 't oogenblik aan de H. B. S. heel goed blijkt te gaan. Dat is in ieder geval door het publiceeren der verkeerde toestanden onder den vorigen directeur bereikt. De commissie wil een groot gedeelte van den inhoud der bro chure voor haar rekening nemen. Laat men uitrekenen hoe groot dat percentage is en dan kan de raad dat percentage betalen. Dit acht spr. billijk. Ten slotte wordt over het voorstel van den voorzitter om 200. —te betalen, gestemd. Dit voorstel wordt aangenomen. Tegen stemden de heeren Strijk, Krijgsman, Vogelaar, v. d. Meide en Zaaier. Ve denken op z'n beurt allen wel eens dat we 't kwaad hebben als kleine dingen in ons huisgezin tegenloopen. Een wasch die maar niet op tijd droog wil zijn, leveranciers die niet op tijd verschijnen e.d. onaangenaamheden meer, brengen ons wel eens uit ons humeur en we mopperen er duchtig op los. Zulke buien duren natuurlijk niet lang maar ze zijn er geweest en dat om kleinigheden. Maar 'k geloof, dat bij ieder die eens in een rustig oogenblikje dezendingsberichten naleest, zulke kleine buien, dat we in zelfbeklag neer» zitten, wel een poosje achterwege zullen blijven. Ik vind het zoo echt beschamend voor me» zelf als ik lees hoevele vrouwen zich geven aan het moeilijke Zendingswerk. We zijn het er allen over eens dat de zendingsarbeid een heerlijk werk is. En we worden op onze manier welsprekend als we het hebben over den rijken zegen dien de Heere geeft door middel der Zending Als zoovele heidenen eerst onbekend met God en Zijn dienst, door de Evangelieprediking wor» den gebracht tot het wonderbaar L'"cht, dat moet de geloovige medebroeders en zusters van die zwaren in het verre Indië, tot blijd» schap stemmen. Het resultaat is heerlijk, maar we mogen en moeten ook eens gedenken aan hen die er toe hebben medegewerkt En niet in het minst zijn de vrouwen die hun leven hebben gegeven in dienst der Zending. Vele vrouwen gaan naar onze Indische be» zittingen om daar als onderwijzeres, verpleegster of op andere wijze zelve werkzaam te zijn voor de Zending Andere vrouwen volgen hun echtgenooten, die als zendeling of als arts in dienst der medische zending, het va» derland verlaat om te gaan naar de onbekende streken van onzen Archipel. Ook deze laatsten hebben zich gegeven voor den arbeid van Gods Koninkrijk, al hebben zij er zelve geen werkzaam aandeel in, wat echter niet veel gebeurd. Meestal hebben ook de vrouwen naast hun gezinsarbeid ook een eigen zaak in het zendingswerk. Daarover behoeven we niet gering te denken, al hebben de vrouwen geen deel aan den di» recten zendingsarbeid. In het Zendingsblad van Geref. Kerken werd een artikel gewijd van Ds. van Duinen en diens gezin ter gelegenheid van hun vertrek naar Indië. «Mevrouw van Duinen« zoo staat er, «zag vooral met het oog op de kinderen, wel tegen het gaan naar Indië op. Maar zij wenscht zich toch met volle toewijding te geven voor den arbeid die daar wacht.« Dat alleen is reeds een offer dat gebracht wordt. Met de kinderen daarheen te gaan waarvan nog zoo weinig bekend is hoe het daar voor het gezin wezen zal. Op hoeveel bezwaren van buitenaf zal men daar stuiten in het werk der opvoeding. Terwijl zij die met het gezin naar de Zen» dingsvelden trekken, ook dikwijls dat vooruit» zicht hebben, na enkele jaren de kinderen van zich te moeten laten gaan om hier in Holland de opvoeding te voltooien. Ook nog dit dat vele der jonge kinderen niet tegen het Indisch klimaat kennen en waardoor de ouders ze al vroeg door den dood moeten missen. Dan hebben de vrouwen ook nog dat tegen dat zij, gewend aan Hollandsch huishouding en Hollandsche hulp, zich moeten behelpen vooral op de afgelegen posten met primitieve inlandsche bediening. Allemaal bezwaren en nog veel meer die ook die vertrekkende vrouwen wel beter weten dan wij, maar zij gaan Ze gaan uit liefde voor den Heiland en in Zijn kracht opdat overal over 't rond der aarde de blijde boodschap verkondigd zal kunnen worden. De meeste vrouwen echter weten zichzelve dienstbaar te maken naast hun gezinsarbeid in het directe zendigswerk. Op vele zendingsposten is het de vrouw die door haar hulp met de zaken haar vrien» delijkheid het eerst het vertrouwen wint en daardoor de harten toebereid om het Evan» gelie te hooren Ik meen dat van Mevrouw van Andel gezegd wordt dat zij door haar groote taalkennis van 't Maleisch de Zending onschatbare diensten bewezen heeft. Zij spreekt het zelve zoo zuiver als ware het haar eigeD taal. Dat is niet dan met groote moeite zoo verkregen, maar zij wilde arbeiden voor de Zending. O indien we eens nagaan die lange reeks van vrouwen, die zich elk naar eigen gaven en krachten en elk op eigen terrein, hebben gegeven voor de Zending, wat is heerlijk dat zoovelen dit deden. Velen zijn ook midden uit hun werk opge» roepen om het loon der getrouwen te ont» vangen. Die hebben hun leven gegeven. Vooral in afgelegen oorden waar de Zending nog geen vaste voet heeft verkregen, is het dikwijls ook levensgevaarlijk. Menig fanatiek oosterling heeft getracht de voortgang der Zending te stuiten door een aanslag op de zendeling te doen. Op die zendingsposten zijn ook de vrouw'-n. Veel emancipatie»heldinnen van den tegen» woordigen tijd laten zich op verdiensten en groote daden voorstaan, maar wat zijn die allen in vergelijking met die vrouwen die in stilheid ver weg hun arbeid en leven wijden aan Gods Koninkrijk. Dat werk lijkt voor menschen vergeten maar bezien in eeuwigheidslicht is het een arbeid die den tijd verduurt. Zoo we elk ons leven daarmede vergelijken dan hebben we niet over bezwaren en moei» lijkheden te klagen maar enkel over onszelven, dat wij zoo weinig deden voor den Heere, terwijl ons leven toch zooveel gemakkelijker is dan van de vrouwen die arbeiden in ons verre Indische bezittingen. M'n beste nichtjes en neefjes, Onze raadselvacantie is weer voorbij. Nu gaan we weer met nieuwen moed beginnen, 's avonds is er alweer een aardig poosje dat de lamp aangaat, en dan kunnen jullie weer schrijven. Ik denk dat jullie allen weer ver» langend bent om prijzen te winnen. Nu, 'k heb er nog staan hoor. Elk krijgt zijn beurt. \olgende week is onze Koningin jarig. Jullie zullen wel net als ik blij zijn, dat onze Koningin weer een jaar gespaaard is voor Prins, Prinses en voor heel ons volk. We zullen hopen, dat nog lang, heel lang de Koningin over ons land zal regeeren. Nu kinderen doe je best maar op de raadsels. Heel veel groeten van TANTE TRUUS. Franje maken. Er werd mij gevraagd om een gemakkelijke manier te geven om franje te maken. Nu is franje maken een gemakkelijk werk en als ik een nichtje bij me had in de kamer, dan nam ik een haaknaald en garen, 'k zou zeggen »fcijk, zoo doe je dat«, en in vijf minuten tijd zou dat nichtje mooie franje kunnen maken, maar om het te beschrijven zonder plaatje erbij, nu, 'k zal't probeeren, maar gemakkelijk is het niet. De benoodigdheden zijn niet veel, een haaknaald, haakgaren en een reepje karton. Dat reepje karton moet net zoo breed zijn als de franje lang moet zijn. De lengte van karton komt er niet precies op aan, laat het ongeveer 20 c.M. zijn. Maak bij het begin van den draad een lusje, doe daar de haaknaald in, sla de draad een slag om het karton heen en maak die omslag gelijk vast met een kettingsteek, weer omslaan en met een kettingsteek de omslag vastzetten. Zoo gaat men voort tot het karton vol is. Laat het werk zoo zitten, maar begin bij het beginpunt met een nieuwe draad door alle lu-jes der kettingsteken een rand vasten te haken, totdat men bijna alle lusjes gehad heeft. Knip dan de groote lussen om het karton middendoor. Schuif de laatste lussen om het karton, die men niet heeft doorgeknipt en ook nog niet met vasten heeft afgewerkt, naar het begin van het karton en begint dan weer van voren af aan, de draad om het karton slaan, met kettingsteken vastmaken en als men weer een flinke rij heeft met vasten afmaken. Men kan de rand franje net zoo lang maken als men zelf wil, zonder dat men genoodzaakt is telkens af te breken. Nieuwe Raadsels. I. Het geheel bestaat uit 44 letters. Over ons land regeert een 32, 22, 5, 34, 15, 38, 16, 41. Op één Januari wenschen we elkander een 18, 25, 27, 31, 33. 13, 19, 35 nieuwjaar. Bijna alle schoolkinderen hebben nu 24, 38, 7, 38, 10, 42, 34, 26. Vrede is beter dan 14, 43, 39, 30, 22, 23. Tegenover ja staat 17, 4, 29, 20. De hoofdstad van Oostenrijk is 1, 9, 36, 21, 40, 5. Om een lied te kunnen zingen, moet men de 3, 2, 6 kennen. 44, 11, 12 is een plaats op de Veluwe. 37 22 is een meisjesnaam. 8 is ook de achtste letter van 't a, b, c. II. Op welke schuiten vaart men niet? III. Ingezonden door Henk. S. te Middel» harnis Ik ben altijd in de vreugd, In 't midden van de deugd, Maar in vermaak of pret Ik nooit mijn voeten zet. Ziezoo, nu maar weer aan de gang. Wie voor den eersten keer alle raadsels niet weet, mag de bekenden wel inzenden. De raadsels kunnen worden ingezonden tot Vrijdag 2 September, met vermelding van naam, voornaam, leeftijd en adres, aan TANTE TRUUS, Bureau Ma>s« en Scheldebode, Sommelsdijk. De volgende letters. BI I IB IB Bflfl I BB B fl

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 3