Binnenland. V er naderingen. Burgerlijke Stand Visscherij. er koopit igen Marktberichten. Buitenland. vertrouwd werd en er reeds meer post en ba gage aan de K. L. M. ter vervoer werden toe vertrouwd. De tocht met den heer Van Lear Black was evenzeer een uitstekende propaganda voor het vliegen geworden. En nu dreigt zulk een nood landing, zulk een noodlottig ongeval weer veel te vernietigen. Maar de waarnemend chef op het vliegveld Waalhaven verzekerde ons, dat de K. L. M. veerkracht genoeg bezit om te vol harden in haar streven. VECHTPARTIJ. Twee militairen ernstig gewond. Zaterdagavond is te Amersfoort nog eens ouderwets met het mes gevochten. Ongeveer half twaalf stonden de gebroeders V. te praten voor een café op den Hof, toen de gebroeders B. uit het café kwamen. Een dezer laatsten gooide den oudsten V. tegen een hek aan, ter wijl de jongste V. van den anderen B. een diepe snede over het hoofd kreeg. Juist pas seerden drie militairen, die meenden, tusschen- beiden te moeten komen. Een der gebroeders B. wilde toen den militair K., uit Rotterdam afkomstig ,met een mes steken. K. ontweek den stoot, tengevolge waarvan zijn kameraad S. uit Schaarsbergen een steek in den linkerarm kreeg, waardoor de hoofdzenuw werd door gesneden. De derde militair, zekere V. uit Fries land, had inmiddels van den oudsten B. een messteek in het lihcaam, even onder het hart gekregen. De gebroeders V. waren intusschen politiehulp gaan halen, en agenten hebben toen den gewonden V. in het café een noodverband gelegd. Later heeft dr. Morren hem verder behandeld. De drie militairen liepen over den Hof naar de Langestraat, waar v. Z. ineenzakte tenge volge van bloedverlies. Een paar passeerende militairen hielpen mee den gewonden naar het politiebureau brengen, waar dr. van Enst het eerste verband legde. De gewonde is later naar het hospitaal te Utrecht vervoerd. De gebroeders B., die ook naar het politie bureau gebracht waren, hebben bekend, met een mes te hebben gestoken. WONING INGESTORT. Zondagmiddag is te Deventer, in de Groene Gang, bij de Walstraat, een woning, bewoond door de familie G. Mulder, gedeeltelijk inge stort. De topgevel kwam op het dak terecht, dat toen instortte. De bewoners, die juist aan tafel zouden gaan, wisten zich te redden en zijn voorloopig in een andere woning gehuis vest. HOE ZE 'T WETEN. Op de tram twee mannen druk met elkaar in gesprek. Een journalist, die moe van zijn dagtaak huiswaarts keert, droomt stil voor zich uit. Maar ook hij wordt plots in het geding be trokken. „Wat zegt u er van mijnheer vraagt plots een van de twee mannen op het achterbalcon „vindt u het geen schandaal?" „Wat bedoelt u?" vraagt de journalist oolijk. /„Wel het schandaal met Sacco en Vannelli." „Het schandaal van Sacco en Vanzelli 7" nooit van gehoord, mijnheer. Wie zijn dat „Nooit van gehoord f Hebt u daar nooit van gehoord roept de man verontwaardigd. „Maar meneer, daar staan de couranten vol van. Eiken dag lees je van Sacco en Vannelli." „Wat zijn dat voor mannen vraagt weer de journalist. „Twee Amerikanen, meneer, die hebben al zeventien jaar in de gevangenis gezeten en nu willen ze hen nog kapot maken ook". „Wie willen dat „De rechters, meheer, natuurlijk de kapita listen." „Maar waar is dat dan gebeurd „In Amerika, mijnheer." „Ja, maar Amerika is zoo groot, in Zuid- of Noord-Amerika, of in de Vereenigde Staten of in Mexico Ja dat wisten ze niet zeker maar in de courant had gestaan in Amerika. „En wat hgdden ze dan gedaan „Niets, mijnheer, ze zijn doodonschuldig, maar zij worden beschuldigd dat zij iemand ver boord hebben. Maar de couranten zeggen dat t niet waar is." „Welke couranten „Onze couranten, mijnheer." „Hoe weten die dat Wat zeggen de cou ranten in Amerika „Die mogen niets zeggen, mijnheer." „Kom, dat geloof ik niet, Amerika is toch een vrij land. Maar hoe heeten ze ook weer die twee mannen „Sacco en Vannelli, mijnheer." „Maar dat kunnen toch geen Amerikanen zijn. Amerikanen heeten nooit zoo. Die heeten Smith, of Johnson, of Parker, of Barkermaar Sacco en Vannelli, dat kan niet." „Je zult je vergissen, 't zullen Italianen zijn, en dan zal 't wel Mussolini zijn, die hun kwaad wil." „Juist, mijnheer, omdat het een paar arme Bolsjewieken zijn". „Zie je wel, 't is Italië". Ja, nu wisten de twee mannen het toch ook niet zoo vast en zeker meer. Zij twijfelden en keken mijnheer minder overtuigd aan. „Toch geloof ik", zei ten slotte weer de eer ste, „dat t toch Amerika was. De couranten zeggen het toch ook." (De Maasbode). RHEUMATIEK BIJ KINDEREN. In de »Lancet« is een rapport gepubliceerd door het Engelsche Ministerie van Gezond» heid over acuut gewrichtsrheumatisme bij kinderen. Enkele punten uit het rapport mogen hier vermeld worden. In de eerste plaats heeft men ijverig gezocht naar den verwekker van de gewrichtsrheuma» tiek. Men is echter niet geslaagd een bepaald virus af te zonderen, dat voor de veroorzaking win de ziekte aansprakelijk kon gesteld worden, wel vond men dikwijls een bepaalde soort streptocokken en wel de streptococcus viridans, maar deze bacterie wordt ook vaak gevonden bij individuen zonder rheuma. De meest plausibele verklaring, die de on» derzoekers kunnen geven, is voor het oogen» blik de volgendeDoor nog onbekende oor» zaken, waaronder slechte voeding en slechte behuizing een belangrijke rol spelen, wordt het kinderlijke organisme zoo verzwakt, dat bet geen weerstand kan bieden tegen de in de keel aanwezige streptococcus viridans. De onderzoekers meenen, dat ai geruimen tijd vóór het kind aan rheumatiek gaat lijden, M afwijkingen bij nauwkeurig onderzoek zijn te vinden en dat deze kinderen voor rheuma» tiek kunnen gevrijwaard worden door ze bijtijds op geschikte wijze te behandelen vooral wegneming van de tonspillen speelt bij deze behandeling een hoofdrol, daarnaast voor» al rust en goede voeding. Rheumatiek is vooral een aandoening, die bij arme menschen voorkomt; hoe armer het huisgezin, des te grooter de kans op rheuma» bek. Bij welgestelden komt de ziekte zelden voor; onder de leerlingen van het bekende Eton College, waar de arristrocatie van Enge» land haar zonen heenzendt, is in vele jaren geen rheumatiek voorgekomen. Verbetering van de sociale omstandigheden zullen dus misschien ook deze ernstige ziekte doen verdwijnen. DE PLANNEN VAN KöNNECKE. Het weer blijft ongunstig. De Germania, het vliegtuig van Könnecke dat sinds Zaterdagmiddag gereed is voor den tocht, is een toestel van het type C 32. Het is een tweedekker uit hout, gebouwd door de Casparwerke te Travemünde en was het eerst bestemd ter bestrijding van schadelijke insecten die de bosschen vernielen. Het reservoir dat het insectenpoeder bevatte, is verwijderd en zoodoende is een groote ruimte ontstaan die uitstekend geschikt is voor de berging van den noodigen voorraad benzine. In het geheel neemt Könnecke in de tanks benzine mede aan boord voor een non»stopvlucht van 50 uur, voorts bevat het vliegtuig nog plaats voor een kleinen reserve» voorraad benzine. Het toe.'tel heeft een Jun» kersmotor G 5 van 350 P. K. Könnecke zal zijn toestel gedurende den heelen tocht zelf besturen. Men heeft om het hem zoo ge» makkelijk mogelijk te maken een let nstoel in het toestel ingebouwd en de verschillende sturen zijn volgens zijn eigen irstructie ver» vaardigd. De radio»installatie weegt in het geheel 50 Kg. De marconist J. A. Wall, die aan het vliegveld van Keulen verbonden is, zal Könnecke op zijn reis vergezeilen. Het weer was gisternacht nog ongeschikt voor het ondernemen van den tocht. In het westen en noordwesten van Ierland woedde de storm, de wolken hingen zeer laag en ook op den Oceaan liet het weer nog zeer te wenschen. Een parachutist verongelukt. De parachutist Merkelbach is Zondag op het vliegveld Leipzig Mockau om het leven gekomen. Merkelbach sprong van een hoogte van 300 M. uit een vliegtuig. Het valscherm opende zich echter niet, zoodat M. ter aarde werd gesmakt en onmiddellijk dood was. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Een doode, vijf gewonden. Op den Woldweg tusschen Siddeburen en Veendam is Zaterdagavond een auto in snelle vaart tegen een boom gereden. De chauffeur G. Maathuis, wonende te Appingedam, werd zoo ernstig gekwetst, dat hij aan de gevolgen overleed. De vijf inzittenden kregen allen min of meer ernstige hoofdwonden. Een van hen, de heer Kamminga, moest naar het Academisch Zie» kenhuis te Groningen worden overgebracht. Zijn toestand is vrij goed. De overledene was gehuwd en vader van vier kinderen. Botsing tusschen auto en motor. Zaterdagmiddag is te Alphen aan den Rijn een motorrijder uit Rijoswoude, toen hij een voor hem rijdenden auto wilde passeeren in botsing gekomen met een van den tegenover» gestelden kant komenden auto. De motorrijder werd over den auto heen» geslingerd en kwam in een sloot terecht. Hij bleek verschillende verwondingen te hebben opgeloopcn. Het motorrijwiel en de auto werden aanmerkelijk beschadigd. Tragisch autoaongeval. Zaterdagmiddag, toen dr. J. H. de W. te Hillegom met zijn auto op weg was naar de woning van M., om daar een zieke te bezoe» ken, stak plotseling het 3-jerig dochtertje van M„ dat uit een poortje kwam geloopen, den weg over en geraakre onder den auto. Met inwendige kneuzingen is de kleine naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, waar het kind in den afgeloopen nacht is overleden. HOE MEN GEZOND BLIJFT 1. Vroeg op, vroeg naar bed, bezig zijn zoolang men op is. 2. Water en brood onderhouden het leven, maar versche lucht en zonneschijn zijn on» ontbeerlijk voor de gezondheid. 3. Matigheid en genoegzaamheid zijn het beste levenselixer. 4. Zindelijkheid voorkomt het roesten de best onderhouden machine duurt het langst. 5. Voldoende rust herstelt en versterkt, te veel rust maakt zwak en week. 6. Goed gekleed is hij, die zijn lichaam warm genoeg houdt en het bewaart vooralle plotselinge wisselingen van temperatuur, terwijl hij volkomen vrijheid van beweging behoudt. 7 Een vroolijke, zindelijke woning is een gelukkig thuis. 8. De geest rust en scherpt zich opnieuw door ontspanning, maar overmaat roept de hartstochten wakker, en deze trekken de on» deugden aan. 9. Vroolijkheid brengt tot levenslust, en deze is de halve gezondheid, treurigheid ver» haast den ouderdom. 10. Leeft gij van uw hersenen, laat dan uw ledematen niet verstijven; en zwoegt gij voor uw levensonderhoud, vergeet dan niet uw verstand op te frisschen en uw gedachten te scherpen. GEDENKSTEEN P. BROUWER. Dinsdagmiddag werd op het graf van wijlen den heer P. Brouwer, in leven hoofdredacteur van het „Friesch Dagblad" en enkele jaren redacteur van ons blad de „Maas- en Schelde- bode", een gedenksteen onthuld. MIDDELHARNIS. Donderdag, 25 Augustus, des namiddags te 3 ure zal er eene openbare vergadering ge» houden worden van den raad der gemeente. OUDE TONGE. Vergadering van den Gemeenteraad op 'Donderdag a.s. des v.m. 10 uur. NIEUWE TONGE. Vergadering van den Gemeenteraad op Woensdag 24 Augustus 1927, n.m. 3 uur (Zomertijd). SOMMELSDIJK. Ondertrouwd Arij Bogerman 21 j., te Mid» delharnis, en Adriana van Nimwegen 19 j. MIDDELHARNIS. GeborenWoutrina, d. v. L. Korteweg en A. VroegindeweijPieter, z. v. K. Hakken» brak en M. Redert. DIRKSLAND. OverledenDingeman Ardon, 75 jecht» genoot van Kommertje van der SluysJo» hanna Gestel, 89 j., ongeh. STELLENDAM. De garnalenvisschers hebben de vorige week gedurende 5 dagen gevischt en daarbij gemid» deld per dag en per vaartuig gevangen 55 K.G. garnalen. GOEDEREEDE. De garnalenvisschers vingen de vorige week van 175-205 Kilo per vaartuig. OUDDORP. De visschers vingen de vorige week van 100 tot 200 kilo garnalen per vaartuig in de stal» len vier zalmen. Zaterdag 20 Augustus, bij inzet en Zaterdag 27 Augustus, bij Afslag, telkens des avonds 6 uur (Zomertijd) te Ouddorp, in het Loge» ment Akershoek, van een perceel bouwland te Ouddorp, in den polder het Oudeland, zijnde 4 meeden aan den Middeldijk, genaamd »Mijolief«, kadaster Sectie D No. 953, groot 1.10.60 H.A. of 2 G. 122'/a R. V. M., thans in pacht bij P. Tanis Hz., ten verzoeke van den Heer Jacob Lodder Tz. te Zuidland. Het perceel is blootschoof 1927 door den kooper te aanvaarden. Notaris VAN DEN BERG. Bij Veiling op Dinsdag 30 Augustus 1927 en bij Afslag op Dinsdag 6 September 1927, beide dagen des avonds 7,30 uur (wettelijke tijd) in het Logement van G. van Veen te Oude Tonge, vanHet Hoogerhuis, bestaan» de uit 11 woningen, met erf aan den Molen» dijk te Oude Tonge, kad. Sectie C no.'s 1202, 1204 tot en met 1211 en 2669, samen groot 4 aren 40 centiaren, in drie perceelen, ten ver» zoeke van de Diaconie der Ned. Herv. Ge» meente, aldaar. Notaris VAN ISPELEN. Op Zaterdagen 3 en 10 September 1927, v.m. 11 uur (zomertijd) ten koffiehuize van Job. Dubel te Simonshaven bij veiling en afslag publieke verkooping van: Een woon» en winkelhuis met schuur en loodsje, in het dorp, groot 06 aren 27 centiaren. Gedeeltelijk verhuurd tot 1 Mei 1929 voor f 4,50 en ge» deeltelijk tot 1 Mei 1928 voor f 1, beide per week Betaling kooppenningen 19 October 1927. Te bezichtigen 2 en 9 Sept, a.s., des na» middags van 2—4 uur. Inlichtingen geven de heer L. van Rij Gz. en ondergeteekende, beiden te Zuidland. Notaris C. LOEFF. MIDDELHARNIS. Centrale Veiling voor Goeree en Overflakkee. Veiling van Vrijdag 19 Augustus 1927. Kipeieren 59-61 Kg. f 6,35-6,60. 50-52 5,35-5,55. bruin 60-61 Kg. f 6,60-6,70. Eendeieren 70—71 f 5,35—5,50. Poelpetaateieren f 3,90. Bloemkool f 3,60 tot f 22,—. Roode kool f 6,— tot f 8,80. Savoye kool f 12,—. Komkommers f 3,70 tot f 6,70. Perziken f 5,— tot f 12,—. Meloenen f 34,— tot f 76,—. Alles per 100 stuks. Andijvie f 0,50 tot f 1,80. Sla f 1,30beiden per 100 krop. Kroten f 3,— tot f 3,60. Peen f 8,60. Rabarber f I,—. Al!es per 100 bos. Dubbele princessen f 8,60 tot f 13,—. Enkele princessen f 9,20 tot f 17,70. Stoksnijboonen f 17,— tot f 25,90. Stamsnijboonen f 9,— tot f 16,—. Spinazie f 4,—. Postelein f 4,60 tot f 10,—. Augurken f 15,— tot f 33,—. Eigenheimers f 5,60 tot f 6,10. Uien f 4,—. Claps Favorite f 10,— tot f 19,—. Noord»Holl. Suikerperen f 3,40 tot f 13,60. Dirkjesperen f 5,— tot f 11,50. Beuré de Merode f 13,—. Zure appels f 4,— tot f 10,80. Alles per 100 stuks. Pruimen f 0,18 tot f 0,29. Druiven f 0,60. Kaas f 0,29 tot f 0,32. Boter f 1,01 tot f 1,07alles per pond. MIDDELHARNIS. Veiling van Maandag 22 Augustus 1927. Kipeieren 50—61 Kg. f 6,40 tot f 6,70. 50 Kg. f 5,50. br. 61 Kg. f 6,70. Bloemkool f 2,70 tot f 20,60. Savoye kool f 11,60. Roode kool f 7,— tot f 10,10. Spitskool f 3,—. Komkomm. f 4,60 tot f 5,40. Perziken f 2,50 f 12,70. Meloenen f 28,— f 69.—. Alles per 100 stuks. Kroten f 3,— tot f 4,— per 100 bos. Andijvie f 1,10 tot f 2,60 per 100 krop. Stoksnijboonen f 16,— tot f 24.90. Stamsnijboonen f 6,70 tot f 10,60. Enkele princessen f 19,40 tot f 20,—, Dubbele princessen f 7,40 tot f 16,40. Postelein f 7 70 tot f 9.60. Augurken f 22,— tot 37,—. Eigenheimers f 4,20 tot f 5,60. Poters (veldgewas) f 1,60. Claps Favorite f 16,— tot f 21,80. Noord Holl. Suikerp. f 5,10 tot f 20,—. Dirkjes f 5,60 tot f 6,—. Jutten 12,—. Zure appelen f 6,20 tot f 13,50, Alles per 100 Kg. Pruimen f 0,19 tot f 0,25 per pond. Tomaten f 0,09 Druiven f 0,53 Kaas f 0,21 tot f 0,32 Ingezonden door JAC. KNOOP, beëedlgd Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Naasaukade 158, Amsterdam. Heden 22 Augustus 1927 werden de volgende prijzen aan de aardappelenmarkt gemaakt Andijker Bonten f 7,— tot f 8,—, Andijker Kleine Muizen f 3,— tot f 4,-, Langedijker Muizen f 6,— tot f 7,—, Noord»Holl. Eigen» heimers f 4,50 tot f 5,—, Rijper Muizen f 6,— tot f 7,—, Anna Pauwlowna Zand f 8,— tot f 9,—, Hillegommer Zandaardapp. f 7.— tot f 7,50, Hillegommer Kleine Zand f 4,50 tot f 5,—, per 100 K.G.Flakkeesche Eigenheimers f 2,75 tot f 3,75, Flakkeesche Blauwe Eigen» heimers f 4,— tot f 4,50, Flakkeesche Eigenh. poters f 2,50 tot f 2,75, Flakkeesche Blauwe Eigenh. poters f 2,75 tot f 3,—, per H.L. Zeeuwsche Bonten f 5,— tot f 5,25, Zeeuwsche Blauwe Eigenh. f 4,— tot f 4,25, Zeeuwsche Eigenheimer poters f 2,50 tot f 2,75, Zeeuw» sche Eigenheimers f 2,75 tot f 3,75, per H.L. IJpolder Eigenheimers f 4,— tot f 5,—, IJpol» der Blauwe Eigenh. f 6,— tot f 7,—, IJpolder Eigenh. poters f 3,— tot f 4,—IJpo'derrood» bonten f 6,— tot f 7,—, per 100 K.G. Marktoverzlcht der vorige week. Bij begin der week waren de Blauwe Eigen» heimers sterk gevraagd met oploopende prij» zen van f 4,75 tot f 5,—, midden der week liep dit soort tot f 5,50, om Vrijdag terug te loopen tot f 5,—. Naar gelang er aanvoer is zullen voor dit soort de prijzen op en neer gaan. Eigenheimers uit Zeeland bleven de heele week gevraagd en op dezelfde prijs, totdat Vrijdag een kleine daling kwam en de prijzen terug liepen tot f 3,50 k f 3,85 voor Zeeuwsche, en f 4,— voor Flakkeesche, dito poters werden Vrijdag vlug verkocht voor f 2,60, hier komt meer vraag voor. Muizen uit Noord.Holland haast geen vraag meer voor. IJpolder en Haarlemmermeer Eigenheimers moeilijk te verkoopen wegens het vele slik dat er aan zit. Door het vele klei wat aan de Zeeuwsche en IJpolder Eigenheimers en andere soorten zit komt er meer vraag voor zandaardappelen. Hillegommers uit de Zilk f 7,— i f 8,— 100 K.G., poters hiervan f 5,— 100 K.G. IJpolder en Haarlemmermeer Blauwen f 8,— 100 K.G. lederen dag ruimen de aardappelen hier op, die uit Zeeland per schip aangevoerd wor» den, daar ieder maar een kleine hoeveelheid in heeft. Zaterdag was een zeer flauwe markt, met veel aanvoer en gingen de prijzen van alle soorten sterk terug. Haarlemmermeer Eigenheimers zeer nat en erg veel slik er aan f 4,50 100 K.G. Zeeuwsche Eigenheimers f 3,50 k f 3,75 per H L. Blauwe Eigenheimers van f 5,— teruggaand naar f 4,—, Een partij Eigenheimers met ziek van Rotter» dam zijn haast onverkoopbaar. Wij kunnen de lezers die iets op Amsterdam willen ondernemen aanraden eerst advies in te winnen zonder eenige verbinding of kosten bij Makelaar Jac. Knoop, Telefoon 28622. Nog af te geven een partijtje kriel afkom stig van Flakkeesche poters a f 1,— per H.L. Maandag 22 Augustus was er een groote prijsverlaging van Zeeuwsche Eigenheimers en werden deze tegen elk bod verkocht, men begon met 3 gulden per H.L. en liep terug tot f 2,75. Eigenheimers met ziek er in bijna niet te verkoopen. De aanvoer was te groot en er waren zeker 15 schepen met aardappelen. Ook was er vraag naar Zeeuwsche Bonten tegen f 5,— tot f 5,25. Wanneer de schepen met eigenheimers eenige dagen liggen dan komt er nog ziek in de aardappelen en daarom is een ieder bevreesd voor de ziekte in de aardappelen. VEE en PAARDEN. ROTTERDAM, 22 Aug. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 586 vette runderen, 180 vette kalveren, 1360 schapen of lammeren, 832 varkens. Prijzen per '/2 kilokoeien 30—35 c 4547*/2 c„ 51-55 c.ossen 41 c„ 45—47«/2 c 50-52'/2 c.kalveren 50 52'/2 c., 60—65 c., 72'/277'/2 c.schapen f 20—32, lammeren f 22—26 per stukvarkens 33'/2 c. Koeien en ossen ruimer ter markt. De handel was naar verhouding niet williger, niettegen» staande dit bleven de prijzen van de vorige week nog ongeveer gehandhaafd. Een enkele puik beste koe ging nog tot 2 cent boven noteering. Stieren met onbeduidenden aanvoer derhal» ve geen noteering. Vette kalveren niet zoo ruim ter markt. De handel was iets vlugger en daardoor de prij» zen iets hooger. Een best kalf ging nog tot 5 cent boven noteering. Schapen en lammeren met ruimen aanvoer. De handel was tamelijk en in de prijzen was geen verandering Varkens waren meer aangevoerd. De handel tamelijk en de prijzen bleven ongeveer gelijk aan die der vorige week. Een best exemplaar en ook lichte varkens, beneden de 100 kg., gingen nog tot '/a cent boven noteering. AMSTERDAM, 22 Aug. Ter veemarkt waren heden aangevoerd548 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 110—120 c., 2e kwal. 95-110 c., 3e kwal. 80—95 c., mindere soorten 64-80 c., per kg slachtgewicht, enkele boven noteering20 stieren, 80—104 c. per kg. slachtgewicht160 melk» en kalfkoeien f 200—375 per stuk 91 vette kalveren, le kwal. 90-100 c„ 2e kwal. 80-90 c., 3e kwal 70-80 c., per kg. levend gewicht; 38 nuchtere kal ve» ren, f 11—16, 240 schapen, f 24-33 per stuk 570 Overz. en Geldersche varkens, le kwal. 80—81 c., 2e kwal 79-80 c., enkele boven noteering, per kg. slachtgewichtvette varkens 77—79 c. per kg. slachtgewicht; 41 paarden, f 100—200 per stuk. GROENTEN, FRUIT en AARDAPPELEN ROTTERDAM, 22 Aug. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt: Brielsche eigenheimers f 3.50—4.20, Zeeuwsche blauwe f 4.75—5.50, eigenheimers f 3—3.30, bonte f 4 75 —5.50, blauwe eigenheimers f3.75—4.30, Over» maassche blauwpitten f 5—5.50, eerstelingen f 3.50—3.75, per H.L..Westl. schoolmeesters, zand 10—12 c. per kg. TEGEN DE NUTTELOOZE OCEAAN- VLUCHTEN. De ongelukkige afloop van de wedvlucht San Francisco—Honoloeloe, waarbij twee vliegtui gen zoek geraakt zijn, terwijl nu ook nog een derde toestel, dat uitgevlogen was om de ver misten te zoeken, verloren is geraakt, maakt, dat er in de Ver. Staten stemmen opgaan om nu aan de nuttelooze vluchten over den Oceaan eens een eind te maken. Eerst zijn Nungesser en Coli omgekomen, toen de St. Roman en zijn metgezel, nu weer zeven menschen bij deze wedvlucht (ongeacht de drie, die bij de voor bereiding al verongelukt zijn), en dat acht men welletjes. Indien met de vluchten de aviatiek inderdaad vooruitgebracht werd, zou het wat anders zijn, maar volgens de tegenstanders is dat niet het geval, zijn het slechts bravour- stukjes om een sensatiezoekennd publiek te be vredigen en zichzelf een kortstondige beroemd heid te verwerven. En dat, zoo zeggen ze, is zooveel menschenlevens niet waard. En even min de verspilling van kapitaal, die met de pogingen tot opsporing van de vermisten ge moeid is. Zijn er thans niet een veertigtal sche pen, koopvaarders en oorlogsbodems, al vier dagen aan het afzoeken van de zee tusschen de Amerikaansche kust en de Hawaï-eilanden Men sla de oeconomische verspilling, die hier mee gemoeid is, toch vooral niet te laag aan. Inderdaad kan de vraag rijzen of alle Oceaan- vluchten, die den laatsten tijd uitgevoerd zijn, volledig verantwoord waren. Vooral tegen een wedvlucht kunnen in dat opzicht gegronde be zwaren aangevoerd worden en ook tegen een deel va nde vluchten over den Atlantischen Oceaan, die alleen sportieve waarde hebben. Daarnaast valt echter, zooals hier meermalen uiteengezet is, de beteekenis van sommige dier vluchten niet te ontkennen, die de wegbereiders zijn van een post-, passagiers- en vrachtverkeer over den Oceaan, dat vroeger of later onge twijfeld komen zal. HET DUITSCHE GEVAAR. SACCO EN VANZETTI. Er is een tijd geweest, waarin men veel hoorde en sprak van een „geest van Locarno". Dat was een goede tijd, vol rijke beloften. Van Locarno zou de victorie der vredesgedachte beginnen en aanvankelijk had het er ook allen schijn van, alsof de periode van oorlog en haat voorgoed wap afgesloten. Herinnert u slechts de glundere gezichten, waarmee de di plomaten uit het liefelijke conferentieoord huis waarts keerden En dan, daarna, de hoopvolle berichten over een samenkomst van Briand en Streseman te Thoiry. Daar was de nieuwe vriendschap tusschen Duitschland en Frankrijk gesloten en blijde vergezichten ontrolden zich voor het oog van het zwaar beproefde Europa. Eindelijk dan was de lang verwachte vrede gekomen Helaas het is anders uitgekomen. De op timisten rekenden buiten den waard, die Fransch nationalisme heet. Briand is bezield met de beste bedoelingen, maar hij is heel Frankrijk niet. En hij spreekt nog niet eens uit naam van het kabinet, dat wel ministerie van nationale eenheid heet, maar niettemin samengesteld is uit vogels van diverse pluimage. Poincaré, de minister-president, tapt uit een heel ander vaatje dan Briand. Hij trekt wel niet zoo heftig meer tegen Duitschland van leer als in den tijd, toen hij iederen Zondag een oorlogsmonument onthulde, maar in zijn jongste redevoeringen geeft hij toch nog weinig blijk van hartelijke genegenheid jegens de vroegere vijanden. Hij staat hierin trouwens niet alleen. De angst voor het Duitsche militarisme wordt tegenwoordig in Frankrijk weer van hoogerhand aangewakkerd. Generaal Guillaumat wierp olie op dit vuur door zijn onthullingen over de Duitsche bewapening en de Belgische minister van oorlog kwam tenslotte nog een duit in het zakje doen, met zijn verhaal omtrent de rijksweer. Er zit ongetwijfeld systeem in. Het Fransche volk moet opnieuw doordrongen worden van de gevaren, die het uit het Oosten bedreigen opdat de vermindering van het bezettings leger nog een tijdlang kan worden uitgesteld. Op die vermindering heeft het Duitsche volk nu al eenige jaren met smart gewacht. Was door Duitschlands toetreding tot den Volken bond niet een prachtige waarborg voor Frank- rijks veiligheid verkregen En had de gezan- tenraad niet reeds in 1925 een sterke vermin dering in het vooruitzicht gepteld Naar recht en billijkheid moesten de Fransche soldaten reeds voor het grootste gedeelte van den Rijn zijn weggetrokken. Maar het Fransche nationalisme kan zich nog steeds niet ontworstelen aan zijn wantrou wen jegens den overwonnen vijand. En hoe wel het Fransche kabinet thans drukke be sprekingen voert over dit onderwerp, zal de vermindering hoogstwaarschijnlijk niet meer dan 5000 man bedragen. Over een paar weken zullen we er wel meer van hooren, want tijdens de vergadering van den Volkenbond in Sep tember hebben de ministers van buitenlandsche zaken weer gelegenheid om met elkaar te con- fereeren. Moge dan de geest van Locarno niet alleen over hen, maar ook over het Fransche volk vaardig worden Twee portretten in een opengesperden leeu wenmuil, daarboven dreigend een bloed druipend mes en de woorden„Redt Sacco en Vanzetti" ziedaar het beeld, dat ons in de steden en op het land van schuttingen en reclamezuilen tegengrijnst. Zoo krijgen wij zelfs het bevel om de beide moordenaars uit de handen van hun rechters te redden. Wel een bewijs dus, dat de actie tegen het doodvonnis over de geheele wereld verbreid is. Het schijnt in den laatsten tijd gewoonte te worden, dat het publiek zich met de uitspraken der rechtbanken gaat bemoeien. Enkele weken geleden werd Weenen het tooneel van ernstig oproer, omdat het publiek eenige mannen voor schuldig hield, die door de justitie officieel waren vrijgesproken en thans wordfr hemel en aarde bewogen, om twee menschen te redden, die des doods schuldig zijn verklaard. Dit is een teeken des tijds, waaraan wel eenige aan dacht mag worden geschonken Als deze methode gewoonte wordt, zal het met de bestaande rechtsorde spoedig gedaan zijn en zal de wille keur van de massa de beslissing over de schuld vraag krijgen. Voor ieder normaal rechtsgevoel is het duidelijk, dat we hiermee op den ver keerden weg zijn. Vooral wanneer het publiek aan zijn verlangens kracht bijzet, door den rechters met dood en verderf te bedreigen en totaal onschuldigen tot slachtoffers van hun bomaanslagen maken. En dan laten we nog geheel buiten beschouwing, dat hier tegen een vonnis wordt geprotesteerd door bolsjewiki, die in him eigen paradijs al tien jaar lang niet anders doen dan politieke tegenstanders zonder vorm van procep ter dood brengen. Ondanks al deze overwegingen die het den Amerikaanschen autoriteiten moeilijk maken om gratie te verleenen is de terechtstelling op 11 Augustus niet doorgegaan. Zij is voor loopig twaalf dagen uitgesteld en het is niet onmogelijk, dat het heele proces aan een her ziening zal worden onderworpen. De Ameri kaansche justitie laadt hierdoor misschien den schijn op zich van uit den weg te gaan voor het geweld der anarchisten, maar nu zal men ook nooit kunnen zeggen, dat aan Sacco en Vanzetti kans op een rechtvaardig vonnis is ontnomen. Natuurlijk de Amerikaanjsche rechters zijn slechts menschen en dus kunnen zij dwalen. Maar als de twee Italianen door alle instanties der rechtspraak zijn schuldig bevonden, mag men toch wel aannemen, dat hef vonnis recht vaardig is. Het einde van den termijn nadert. Het schijnt dat nu dan toch alle middelen, die tot een herziening van het proces, tot een

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 3