Twee Bladen. HOEKTE VOOE VKOUW E2ST EXITS Zaterdag 20 Aug. 1927. No. 3356. TWEEDE BLAD. Kerk en SchooL Gemengd Nieuws. Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. Land» en Tuinbouw. Plaatselijk Nieuws. Hei goedkoopste, Het greotste, Het meest gesorteerd Hoeden- en PettenmagazIJn Dit nummer bestaat uit WAT EIKE MAAND TE DOEN GEEFT. 2e helft Augustus. Nadruk verboden. Het oogsten gaat door de landbouwer oogst in deze maand zoowel de zomer- als de win tertarwe, de haver en de gele mosterd. Voor de gele haver geldt, dat men ze op stam vol-rijp laat worden, men krijgt dan de mooiste en zwaarste haver. De beste korrels groeien n.l. aan het einde der pluimen. Evenwel kan er door afwaaien van de zeer loszittende korrels in het rijpe gewas veel zaad verloren gaan en daarom gaan velen reeds eerder tot het oog sten over, n.l. als de haver g e e 1 r ij p is. Toch moet men er rekening mee houden, dat gele haver, die te vroeg gemaaid wordt, moei lijk droog wordt, vooral als Augustus, zijn aard getrouw, veel neerslag geeftdan kan het gansch verkeerd gaan. Wijd nu uw aandacht aan onkruiden op de blootkomende akkers Die krijgen nu ruimte en lucht, inzonderheid de wortelonkruiden, die nu blad kunnen vor men en reserve voedsel kunnen verzamelen. De bedachtzame boer is ze echter te vlug af en zet de ploeg (schilploeg) cultivator of schij- venegge in den akker. Ook de zaadonkruiden worden door eggen of op andere wijze vernie tigd nie teen enkele maal. want alras vertoonen ze zich alweer, waarom de bewerking herhaald moet worden Wie aldus handelt, voorkomt, dat in den nazomer door het zich vrij ontwikkelend onkruid veel voedsel aan den grond wordt ont roofd. Het ruiteren wordt nog veel te weinig toe gepast. Gechiedt het goed ,dan zijn er belang rijke voordeelen aan verbonden het geeft min der risico met het oog op de weersgesteldheid; een economischen arbeidsverdeeling, dewijl men het gewas op de ruiters tijdelijk kan laten rusten j en ander werk verrichten betere kwaliteit zaad (vooral zaaizaad) en stroo, vezl of hooion belemmerde groei van de ondervrucht. In de eerste plaats komen voor het ruiteren in aan merking de gewassen klaver, vlas en erwten, maar verder ook, in hoofdzaak, gras en granen met ondervrucht. Men zorge bij het ruiteren steeds, dat het drogen vlot verlooptgewaakt dient te worden tegen de breede en te zwaar beladen ruiters. Het inwateren dient voorkomen te worden door een gesloten, bollen vorm zon der inzinkingen. Bij een goeden bouw is een speciale afdekking meestal overbodig pais ge maaide klaver is zeer bruikbaar en verdient bij vlas aanbeveling. Land- en tuinbouwer, vergeet te midden van de drukte niet om uw zoons op te geven voor een wintercursus, of nog beter voor de winterschool, als die in de buurt is. Straks gaan de schooldeuren weer open, en dan moeten onze oudere jongens nog weer op de schoolbanken. Werken en studeeren moeten ook bij de jonge land- tuinbouwers samen gaan; met werken alleen, volgens den ouden pleur, komt men er thans niet meer, wij dienen het beste te produceeren wat te telen is, om op de wereldmarkt niet achter te staan bij vreemde SSS* concurrenten. Hier en daar tracht men tot samenwerking te komen ,om het oude pluim vee op een andere en voordeelige wijze af te zetten dan aan den reizenden koopman. Ook hier is ongetwijfeld, vooral nu de kippen- houderij de laatste jaren zoo is uitgebreid, een niet onbelangrijk voordeel te behalen. De boer moet het tegenwoordig ook van de kleint jes hebben. Weet gij, hoe ge uw hoenders het best in de handen kunt krijgen Gebruik daar toe een vangstok, bestaande uit een stuk draad, aan de punt haakvormig gebogen hier mee vangt ge het dier aan een der pooten. Deze manier is een heel rustige, waarbij de kip niet wordt achterna gejaagd. Hebt u e ral eens aan gedacht een keur collectie van uw hoenders deel te laten nemen aan een der vele legwedstrijden, welke in verschil lende deelen van het land geregeld worden gehouen, en straks weer een aanvang nemen Door er eens een toom heen te zenden, kunt ge gewaar worden hoe het met de productie van uw hoenderstapel gesteld is. Munten ze uit bij den wedstrijd, dan fot ge daarmee voort, na een prima haan te hebben aangeschaft. Staan ze ver achter bij andere, dan ruimt ge ze op, en schaft u beter materiaal aan. Voor de huisvrouw: Wij zijn nu in den bloementijd. Om lang plezier te hebben van uw perken en bloeiende planten, moet ge er haastig bij zijn als de bloemen verwelken; laat ze dan niet geheel verdorren, maar pluk of snij ze af, spoedig komen dan nieuwe bloe men, sommige planten bloeien dan wel drie keer. Van uw snijbloemen, die ge alp bouquet in de huiskamer hebt, kunt ge ook lang genot hebben, indien ge van de slaphangende een stukje van den stengel afsnijdt en ze daarna in een vaas met kokend heet water zet. Enkele uren na de afkoeling zijn de bloemen geheel opgeleefd en frisch. Probeer het eens, al vindt ge het misschien ongelooflijk. Doodt de vliegen in uw woning, ook al zijn er maar weinige. Tocht verdrijft ze, zet daarom af en toe deuren en vensters tegen elkaar open, ge verfrischt dan meteen uw woning. De vliegen d o o d e n is beter, zij verspreiden gif, vuil en bederf. SOMMELSDIJK. M. L. had het ongeluk, terwijl zij op de fiets was gezeten, met een andere wielrijder in botsing te komen. Zij be zeerde haar arm zoodanig, dat ze zich onder geneeskundige behandeling motst stellen. -- De dienstplichtigen D. Joppe en P. Rood- zant zijn tegen 1 September a.s. opgeroepen om bij hun garnizoen te Bergen op Zoom te worden ingelijfd. M1DDELHARNIS. Dinsdagmiddag viel het zoontje van Breeman in de haven. De timmer man G. Wijnhof, die het zag, ontdeed zich onder het loopen van eenige kleeren en sprong de haven in, zwom naar de richting van den overkant. Van den anderen kant echter kwam iemand aanloopen en stak het ventje zijn para- pluistok toe, welke deze vastgreep en haalde hem behouden op den kant. Wijnhof ging weder terug en begaf zich naar zijn woning om zich van droge kleeren te voorzien. -Dinsdagavond ontstond bij den heer Slager een begin van brand. Daar 't onheil bijtijds opgemerkt werd, had men het vuur weldra ge- bluscht en liep dit met eenige materieele schade af. - Uitslag van de gehouden wedvlucht door de P. V. „Seinpost vanuit Noyen, afstand 2g6.673 K.M.. 1ste en 5de prijs P. Tamboer 2e, 3e, 4e en 6e prijs F. Redauer7e, 8e, 9e prijs J. Jordaan10e prijs P. de Gans. Aan- omst 1ste duif 12.31.38. Laatste duif 2.43.45. De muziekvereeniging „Sempre Cresendo" behaalde op het concours te Pernis den 3en prijs met 426 punten in de afdeeling uitmun tendheid. De Gymnastiekvereeniging „Sparta" heeft op den gehouden wedstrijd te Naaldwijk, waar aan 27 vereenigingen deelnamen, den 6en prijs gewonnen. 2- In een woning, gemerkt B 173 komt een geval van besmettelijke ziekte Roodvonk voor. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De prijs van de aardappelen was deze week 3.25 per H.L. Handel levendig. De besmettelijke ziekte (Roodvonk) in 't huis Wijk A No. 119, is geweken verklaard. Deze week zijn alhier de ereste uien ge laden voor 3per H.L. OOLTGENSPLAAT. Uitslag aanbesteding van een aardappelbewaarplaats voor H. en M. van Nieuwenhuijzen Jz., alhier Architect H. C. de Ruiter, alhier. Betonwerk. J. van Ree Kz. 294 K. van Ree Jz. 294. Begrooting 275. Timmerwerk. Glas- en Eternietwerk. L. Dors man Jz. 1585 J. Mosselman en J. Korteweg 1555 Joh. Korteweg Lz. 1518. Begrooting 1530. Smidswerk. A. Risseeuw 60 C. D. Birk- hoff 42. Begrooting 55. Gegund aan J. van Ree Kz., K. van Ree Jz., Joh. Korteweg Lz. en C. D. Birhoff. Gistermorgen viel het zoontje van P. Vinke in de volle Kaai. C. Hokke Pz. mocht het ge noegen smaken het kind behouden op het droge te brengen. Terwijl de zoon van den landbouwer D. van Kempen bezig was het vee in de wei te voederen, werd hij zoodanig aan den bovenarm gestoken, dat Dr. Endtz onmiddellijk geneeskun dige hulp moest verleenen. OUDE TONGE. De varkensziekte doet zich weer gelden. Verscheidene dieren zijn reeds gestorven. Schipper B. Hameete moest een groot ge deelte van de lading over boord werpen, om zijn schip behouden aan den wal te brengen. J. Duijm heeft ondershands een stuk bouw land verkocht aan C. Hage alhier. In een perceel aan den Kerkring alhier is Roodvonk geconstateerd. NIEUWE TONGE. Door dhr. L. Nelisse Az. alhier, is een derde dorschmachine aange schaft, zoodat thans hier niet minder dan 6 loondorschmachines aanwezig zijn. Bij de j.l. Zaterdag door de P.V. „De Gevleugelde Bode" gehouden vlucht vanuit Mons (afstand 140.946 K.M.), was de uitslag als volgtA. van Rumpt le, 2e, 16e en 20e prijs C. A. Holleman 3e, 7e, 9e, 17e en 21e Joh. Noteboom 5e, 11e en 18e; D. Buitenhuis 4e, 14e en 19e; G. Knops 6e, 8e, 22e en 23e; K. van Es 10e, 12e, 13e en 15e. Lossing 12.30 uur. Aanomst le duif 2.49.27 23e duif 4.4.5. De uien worden thans alhier verkocht voor 3.— per H.L. Dhr. W. Tijl alhier, zal zich in de tweede helft der volgende maand naar Noord-Amerika begeven, ter verbetering van positie. MELISSANT. Van den landbouwer B. de B. geraakte een z.g. zelfbinder in de sloot. Met be hulp van firma Witvliet, en stellen van een bok, gelukte het om de zelfbinder weer op het droge te brengen. Uitslag der loting voor den dienstplicht, lichting 1928, is als volgtNo. 1 B. A. Stolk, 2 C. Mijnders, 3 J. L. Struik, 4 K. Kwak, 5 A. Grootenboer, 6 P. Noordijk, 7 A. Schans, 8 J. Molenaar, 9 A. v. d. Hoek, 10 J. van Tiche len, 11 A. de Wit, 12 Abr. Tieleman. Donderdag geraakte het zoontje van A. de V. onder een auto. Het knaapje kreeg de wielen over beide beenen, doch bekwam geen letsel. 1 HERRINGEN. Een aan den Peuterdijk staan de oude schuur zal naar we vernemen, worden opgeruimd, om plaats te maken voor een fraai woonhuis. Het dorpsschoon zal hier voorzeker bij winnen. Vorige week is van hier de eerste lading vlas in dit seizoen verzonden. STELLENDAM. Alhier is als gevonden bij den gemeenteveldwachter gedeponeerd een voetpomp, waar deze door den rechtmatigen is terug te bekomen. Burgemeester en Wethouders hebben den Raad ter vaststelling aangeboden de gemeente rekening over 1926 beloopend in Ontvang 52465.66, in Uitgaaf 49909.6p. Batig saldo 2556.01. wat den gewonen dienst betreft en in ontvang 533.24, in uitgaaf 13750.43, alzoo als nadeelig saldo 13217.19 wat betreft den kapitaaldienst. De vorige week werden van hier ver zonden 50 H.L. aardappelen en 25 balen koe peen. De kleermakersleerling M. v. E. alhier had het ongeluk zijn hand aan de naaimachine open te halen. Niet lang daarna zwol zijn arm op en constateerde de ingeroepen geneeskundige bloedvergiftiging. Woensdag had de 10-jarige L. Sperling te Ouddorp, die ene dagje alhier bij familie was, het ongeluk bij het slootje springen zijn pols te breken. Daar de dokter alhier niet thuis was, werd het knaapje naar huis vervoerd om aldaar onder geneeskundige hulp te worden gesteld. Ter voorziening in de vacature van Heem raad voor den Polder de Generale Dijkagie van Stellendam, ontstaan door het bedanken van den Heer D. Lodder is bij stemming de volgende voordracht opgemaaktNo. 1 Joh. Lodder Jz., 2 Adr. Kreeft, 3 T. v.d. Wende Lzn. GOEDEREEDE. In de maand Juli zijn inge komen Cornelia van Wijk van Rotterdam en vertrokken Adrianus de Vries naar Ooltgens- plaat en Lijntje Klaartje Soeteman naar Oud dorp. Voor de gewone zaaduien wordt ƒ3,— en voor de pootuien 2,25 per 60 kilo besteed. OUDDORP, De landuien deden vandaag op de beurs 3,—. Bij iemand in de Wesijstraat ontstond een begin van brand. Met behulp van de buren wist men met eenige emmers water erger te voorkomen. Door den nevel uit den koers geraakt, daalde een Fransch watervliegtuig gemerkt C 18 op het water in de nabijheid van onze haven het was omstreeks half twaalf heden Donderdag voormiddag. Na eenigen tijd zette het vliegtuig de reis voort, met bestemming den Helder. Vier personen maakten den toch mede. A.s. Zaterdag van 68 uur worden we der schietoefeningen, gehouden door den bijz. vr. Landstorm. Tevens zal dan de mogelijkheid be sproken worden van 'n gezamentlijk bezoek aan den landdag te Oud-Beijerland, op 8 Sept. naar wij meenen. Een meisje reed in den Kooiweg tegen een telefoonpaal aan, waardoor haar rijwiel erg beschadigd werd, en zij zelve kwetsuren opliep. J* Voor het bouwen van een woning voor W. M. is gegund het metselwerk aan P. van den Nieuwendijk en het timmerwerk aan J. Pijl. -J Door het achteruitloopen van het paard geraakte van J. A. een wagen in een sloot. Door toegeschoten hulp werd het zaakje zon der eenige schade op den kant geholpen. f Heden Donderdag is door de chichorei- drogerij „Ouddorp" een partij wortelen per beurtschipper verscheept. GODSDIENSTOEFENINGEN. OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 21 Aug. 1927. NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, 's av. Ds. Bax van Oude Tonge. Middelharnis, v.m. en 's av. Ds. den Oudsten. Stad aan 't Haringvliet, v.m 9 uur leesdienst en n.m. 2 uur dhr. Vroegindeweij. Ooltgensplaat, v.m. 9,50 leesdienst, 6 uur dhr. Vroegindeweij. Oude Tonge, v.m. 9,30 uur Ds. Dax, n.m. leesdienst. Nieuwe Tonge, 9,30 uur dhr. Vroegindeweij, n.m. leesdienst. Herkingen, 9,30 en 6 uur dhr. van Yperen. Melissant, v.m. Ds. Baarslag en n.m 6 uur dhr. de Groot. Goedereede, 2,30 uur dhr. v. Yperen van Herkingen. Ouddorp, v.m. leesdienst en n.m. Ds. den Oudsten. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 10 en 's av. 6,30 uur Ds. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9.30 uur (H. A en n.m. 5,30 Ds. de Graaff. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en n.m. 6 uur Ds. de Lange. Melissant, v.m. 9,30 en n.m. 6 uur Ds. v. d. Sluijs van Driebergen. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. en 'sav. Ds. de Blois. Herkingen, v.m. 9, n.m. 2 en 's av. 6 uur leesd. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp geen dienst. Van de overige gemeenten geen opgaaf. SOMMELSDIJK. De J.V. «Psalm 119 9«, alhier, vergaderende in de Chr. School aan den Langenweg, hoopt a.s. Zondagmiddag te 2 uur weder te vergaderen na een vacantie van vier weken. -** In de plaats van wijlen den heer G. Joppe Dzn. is gekozen tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk alhier de heer M. Joppe. DIRKSLAND.** Ds. A. de Blois heeft voor het beroep naar de Geref. Gem. te Kampen bedankt. Tevens komt Z. Eerw. voor op het tweetal voor de Geref. Gem. te Leiden. MELISSANT. A.s. Zaterdag zal zitting wor» den gehouden in de Consistorie der N. H. Kerk voor ontvangst der Hoofdaanslag van 2-9 uur. OUDDORP. De Menno«Zondagsschool op het dorp kan ook a.s. Zondag niet gehouden worden. De leerlingen van de Oostdjjksche Zondagsschool worden aldaar op de gewone uren verwacht. WAAROM Ds. HUET NIET WILDE PREEKEN. Ds. Huet, de bekende vurige Evangelie» prediker, zou op een Zondagmorgen te Leiden preeken. Hij begaf zich tijdig naar de kerk en be» merkte tot zijn verwondering, dat het zoo druk op straat was. Ds. Huet zocht een verklaring van dit op Zondagmorgen zoo ongewone schouwspel, en sprak een der burgers aan. «Goede vriend, kunt ge mij ook zeggen, hoe het komt, dat het hier vanmorgen zoo druk is?« «Welzeker, dat zijn kerkgangers«. «En gijzelf, gaat gij ook naar de kerk?« «Natuurlijk man, zou ik niet Wij gaan om den bekenden Huet te hooren«. «Juist «Welnu, dan zal jullie hem vanmorgen eens niet hooren«. Met deze woorden liet Ds. Huet den ver» wonderden man staan, en de vermaarde Evangelieprediker, waarvan de menigte zooveel gehoord had, verscheen niet op den kansel. Slechts als de schare kwam om Gods Woord te hooren, wilde Huet sprekenniet als men uit nieuwsgierigheid naar hem kwam. BEKNELD GERAAKT. Naar het St. Josephziekenhuis te Vlissingen is overgebracht een man, die op het terrein van de Kon. Mij. „de Schelde" tusschen twee spoor wegwagons beknel draakte. Zijn toestand is zeer ernstig. OVERLEDEN. De 7-jarige J. Brouwer, die Dinsdag door een auto in de Steegoversloot te Dordrecht werd overreden, is in het ziekenhuis aldaar overleden. BRAND. Donderdag brak te Oss een felle brand uit in de boerderij van H. Blocks. Huis en inboedel werden een prooi der vlammen. Een koe en 2 varkens kwamen mede in de vlammen om. Ver zekering dekt gedeeltelijk de schade. VOOÖ CUK Z-VN K.E>U» Kipstraat 85*87 !3 Rotterdam SST ZIE DE 5 ETALAGES -«S Voor Hoeden No. 85. Voor Petten No. 87 Aanbevelend, J, HENiGER Jr. De groote boerenplaats, bewoond door den heer Jonk aan de Nes te Schagen, is tot den grond afgebrand. De brand is veroorzaakt door het omvallen van een petroleumtoestel. Ver zekering dekt de schade. DE MOTORVEERBOOT VLISSINGEN-BRESKENS. De verleden week van de bouwmeesters J. en K. Smits' Scheepswerven te Kinderdijk overge nomen motorveerboot voor den Provincialen Stoombootdienst op de Westerschelde, heeft Donderdag voo rhet eerst een reis met passa giers gemaakt, en bracht van Breskens naar Vlissingen 1700 gasten der Belgische badplaatsen over, die een bezoek aa nde Middelburgsche markt gingen brengen. De gewone boet ver voerde tegelijkertijd nog 500 passagiers. GEARRESTEERD. Donderdag is ter beschikking gesteld van den Commissaris van Politie te Utrecht in de 2e afdeeling, de 25-jarige A. S. uit Kerkrade, den vorigen dag aldaar gearresteerd, op verzoek van de Utrechtsche politie. S. zou onder den naam van jhr. van Lennep in een Utrechtsch pension vertoevend, te Utrecht en in de hoofd stad des lands verschillende diefstallen en op lichtingen hebben gepleegd. In de ouderlijke woning nam de politie te Kerkrade een radio toestel in beslag, dat aan de Utrechtsche politie is overgegeven. Ik weet niet of m'n lezeressen de werken van den bekenden schrijver Bettex kennen. Waard om gelezen te worden zijn ze in ieder geval. In het begin van een zijner werken getiteld „Beschaving", stelt hij de vraag„Wat is beschaving We zullen hier maar niet nagaan op welke wijze hij de vraag behandelt en be antwoordt, hoe interessant zijn werk ook zijn moge. Doch dezer dagen, nu ik zelf met vacantie me bevindt in Hollands drukste streken, moet ik toch wel eens aan de vraag „Wat is be schaving denken. Ons volk is een beschaafde natie, natuurlijk en we zouden wat kwaad worden als het tegen deel beweerd werd. Nu, als beschaving alleen in het uiterlijke zit, ja, dan kunnen we toe stemmen, ons volk is beschaafd. Overal waar je kijkt zie je chique toiletten, copuette hoedjes en moderne schoenen, 't uiterlijk is dus modern en verzorgd. Als dat dus beschaving uitmaakt, kunnen we voor ons volk gerust zijn, we zijn m massa genomen dan echt beschaafd. Die illusie zouden we kunnen behouden ,als we de menschen niet hoorden spreken of zagen handelen. Dan krijg je even een schrik beet. Ik heb ze wel eens gadegeslagen, die naar het uiterlijk, om eens een daagsche uitdrukking te bezigen, tip-top in orde waren, maar o wee, toen het spreken begon. Foei, wat een uit drukkingen en uitspraak. Gewoonte is dat „men eenigszins uit de hoogte neerziet op de dia lecten van het platteland. Maar dan hoor ik liever het goedmoedige dialect, dan het praten der modern uitgaande geslachten met hun „Nou zag" of „Jae hé". Nou die uitspraak, hoe deftig ook voordoend, klinkt mij onbeschaafd. De wijze van spreken heet vrij en onge dwongen, maar mij doet het denken aan straat- jongenstaal. En toch zeer beschaafd, nietwaar In daden komt het al evenzeer uit. Onlangs Stapte ik jn een tram, die bij een volgende halte geheel volliep. Een der laatsten was een vrouwtje met zuigeling op de arm. Geen plaats meer. Met de eene arm werd 't kleintje vast gehouden en de andere de lus gepakt. Tegen over me zaten een groepje jongelui, toch wel de twintig jaren al gepasseerd, druk te con verseeren over een partijtje, dat „reuze ge zellig" was geweest, zoon nette club was 't geweest, Echt beschaafd clubje, dacht ik zeker, maar niemand gaf z'n plaats aan 't vrouwtje, dat moeilijk stond, waarop ik m'n plaats aan bood, wat met dankbaarheid werd aangenomen. In het uiterlijk zit het niet. Beschaving moet van binnen uit beginnen. Uiterlijke vormen en manieren, chique klee ding, worden zoo dikwijls als eenig kenmerk van beschaving genoemd. Dan zouden de meer gegoede standen het monopolie van beschaving hebben, daar bij dezen steeds die uiterlijke ken merken te vinden zijn. Toch treft men ook wel bij armeren een innerlijke beschaving aan, die beschamend is voor menig ander. Zoo moeilijk als het is te zeggen wat be schaving eigenlijk is, zoo duidelijk is het, om echte beschaving aan te voelen. Evenals op zooveel gebied is het ook hier, dat de moeders van zooveel invloed zijn. Van haar hangt het in hoofdzaak af, of er in het gezin een beschaafde sfeer zal zijn. Misschien voelt menig moeder zich al gerust en denkt ik doe m'n uiterste best te zorgen, dat m'n kinderen zich goed gedragen, pet afnemen, handjes geven, het bekende met twee woorden spreken, niet te vergeten. Dat zijn echter uiterlijke dingen, die er in het grooter worden vanzelf wel bijkomen, als het innerlijk in het gezin op de juiste wijze ge vormd is. Dan zullen zij op later leeftijd als bij intuïtie aanvoelen hoe zich te gedragen. Een onbeschaafde ziel met punctueele vormen en manieren, verraadt toch steeds de innerlijke armoede. Mij is veel liever een jongen, die zijn pet ophoudt als hij binnen komt, maar voor een oud gerimpeld moederke z'n tramplaats geeft, dan een dandy, die voor elke nuf met zwierige zwaai z'n hoed afneemt, maar die er niet van weet zelf jin de tweede plaats te komen, steeds anderen verdringend op elk gebied, om steeds de voorrang en eerste plaats te hebben. Dat verraadt innerlijk onbeschaafdheid. Dat wil niet zeggen, dat ik uiterlijke vormen minacht. Natuurlijk niet. Doch we moeten ons er voor wachten, dat als eenige norm te stellen. Er wordt wel eens tegen den vorm gezon digd in onwetendheid, terwijl de andere daden blijk geven van een hooge innerlijke beschaving. Laten moeders de kinderen jong leeren eerst aan anderen te denken eerst voor anderen te zorgen. Dat leeren moet zooals vanzelf spreekt, niet alleen gaan met woorden en aanwijzingen, maar het leven van vader en moeder moet het dagelijksch voorbeeld zijn. De kinderen en vooral de jongens hebben werkelijk wel een goeden aanleg, al zou men soms denken van niet. Ik heb het zelf meege maakt vroeger. In een schoolgang hingen voor de kleintjes de kapstokken wat hoog. De eerste dagen kwam er wel eens een der grooteren bij mij klikken„Juffrouw, die der hoed ligt op den grond 1" 't Was net van 't kleinste pukkie der klas. „Zoo, dan i$ het jou schuld, hoor. Ze is zoo'n kleine puk, dat ze er niet bij kan. Jij kunt er wel bij, dus jij had even op moeten hangen en niet klikken. Dat is ten minste aardig". Ja, dat vond die fiksche boy toch eigenlijk wel logisch. Van toen af hadden de kleinere lasgenooten z'n hulp in 't ophangen der klee ren. Nu was dat heusch niet zoo'n net jong heertje. In 't vuur van zijn rede, als hij mij heerlijke verhalen deed, zei hij wel eens jij tegen me. Een verschrikkelijke overtreding tegen den vorm, maar nooit zou ik er aan gedacht hebben, hem in 't midden van z'n verhaal te storen met de vermaningaltijd U tegen de juffrouw. Dat was een stortbad geweest. Later eventjes apartDen je er om, vriend, dat je U tegen me zegt. Dan was 't weer in orde voor een poosje Als men bij het juiste begin begint, zal men later niet zulke producten krijgen als men bij massa's ziet, alleen denkend aan zichzelf, waar bij de onbeschaafdheid aan alle kanten heen- gluurt door o zoo'n dun vernisje van uiterlijke beschaving. M'n beste nichtjes en neefjes Ik ben echt nieuwsgierig hoe jullie het maken. De volgende week geef ik weer raadsels op, dan krijg ik ook weer nieuws van jullie. Er zijn er een paar, die nu toch om mij ge dacht hebben. Dat viel me mee, hoor, dat kunnen jullie begrijpen. Laatst vroegen er of ik ook uitging. Ja, ik ben al uitgeweest. Ik ga graag eens ergens anders kijken. In ons land zijn o zulke mooie plekjes. Verre reizen maken naar het buiten land is ook wel heerlijk, maar als je in ons land moet blijven, hoef je niet te denken, dat je dan geen moois kunt zien. Het is in ons eigen land ook heel mooi. Kinderen, tot een volgende maal. Allemaal hartelijk gegroet van jullie TANTE TRUUS. Teuntje T. te Goedereede. Ik kan begrijpen dat je verlangend naar j'e prijs uitzag. Maar nu zal alles wel gauw in orde komen. Zoodra ik je brief gelezen had, heb ik 't adres door gegeven. De prijs zal wel gauw verstuurd wor den. Wat heb jij laat vacantie .Van de meeste menschen is de pret al weer voorbij en nu moet jij nog beginnen. Leuk, dat je tuintje er zoo aardig uitziet. Nog een prettige vacantie, hoor. Wim B. te Sommelsdijk. Zoo'n vacantiebrief is dubbel fijn. Je bent al een heele reiziger hoor. Het is daar fijn waar je geweest ben. In die streken ben ik ook wel eens geweest, maar ik vind net als jij die bosschen fijn, Zoo'n heele dag in 't bosch is heerlijk, hé Vond je het een mooi paleis, dat je gezien hebt? Marie B. te Sommelsdijk. Ook al aan 't uit gaan geweest. Maar terwijl je uit was, heb je nog flink je best gedaan ook. Als je nog eens terug mag komen, heb je het nog eens te goed. Heb je dat zelf gezien, dat die jongen dien trap kreeg Dat zal ook wel een akelig gezicht zijn geweest. Jij kunt ook al lange brieven schrijven. De volgende letters. ■■as a aaaaa s aa bh aa gas aa a aa aa H aaa aaa aaa a aa ais a aaaa aaaa aa aa a b aaa aaa bbbh aaa a aa a a a a aaa aaa a a a a a a a hbh bb a a aaa a BR a aa a a aa aaa a a a a aaaa aaa aa a a a a a a aaa aaa aaa a a aaa a a aaa aaa aaa aaa a a aa aa a a aaa a aaa a a aa aa aaa aaa aaa aaa a a aaa a a aaa aaa Eia a a a aa a aa a aa a a aa aaaa a i in aa aaaa

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 3