Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden. IN HOC SIGNO VINCKS No. 3353 WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1927 42STE JAARGANG NIVA TANDPASTA W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers V Het struikelend recht. Gemeenteraad. VOORKOMT TANDBEDERF Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1.— bij vooruitbetaling, BUITENLAND bfl vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Het gaat met de rechtspraak in het buitenland een bedenkelijke richting uit. Dat is b.v. gebleken met de vrijspraak van Germaine Berton de Fransche anarchiste die den royalist Marius Plateau in koelen bloede vermoordde. De wijze waarop in dit rechtsge ding het recht is verkracht is verbijsterend en men vraagt zich af waar het op deze manier naar toe moet. Van recht doen is welhaast geen sprake meer. Niet alleen verdwijnt op deze manier alle persoonlijke beveiliging en wordt men gedwongen zich van wapenen te voorzien om ongehinderd, en zonder groote vrees, om in moordenaarshanden zijn leven te verliezen, door de wereld te komen, maar op deze wijze gaat alle besef van het Recht bij het volk te loor en worden dus de voornaamste grondslagen van de maatschappelijke samen leving aangetast. Onlangs somde e(en djagblad eens enkele gevallen van schrikkelijke rechtsverkrachting op. In Lausanne werd de moordenaar van een Sovjetafgevaardigde vrijgesproken en als na tionale held geëerd. Te Praag werd de moordenaar van een Bul- gaarschen gezant vrijgesproken. „Nu kunnen we er weer op los schieten", werd er door het publiek geroepen, toen het vonnis werd bekend gemaakt. Te Brussel werd een officier, die in koelen bloede zijn vrouw doodschoot, eveneens vrij gesproken. 't Ging om de eer van het leger 1 Te Namen werd een 19-jarige jongeman, die zijn meisje vermoordde, ook vrijgesproken. Hij was wat overspannen en had zwakke zenuwen. Deze lijst is maar een greep uit de lange rij rechtspraken van den laatsten tijd, waarbij van recht spraak moeilijk meer sprake kan zijn. Deze feiten zijn symptomen van den tijdgeest. Den tijdgeest, die den grondslag van het Recht in den mensch zelve zoekt. Men predikt immerp de Volkssouvereiniteit De hoogste macht berust bij het volk, zegt men. En het volk zal uitmaken, wat Recht zal zijn. De grondslagen van het Recht vindt men dus niet in de ordinantie van een hooge Zedelijke Macht, die onveranderlijk en onfeilbaar is, maar in de helft plus één uitmakende de meerderheid des volks, die den eenen dag deze moraal pre dikt en den anderen dag weer een andere. Met andere woorden er is geen moraal meer. Het recht struikelt en daarmede ontvallen ons de waarborgen voor een geordende samen leving. Het goddelijk gebod„Gij zult niet dood slaan", geldt niet meer. In plaats van het Goddelijk recht, treedt het menschelijk rechts begrip. En dit begrip feilt en is verduisterd, omdat de mensch mist de kennis van de ab solute waarheid en rond dwaalt in een donkere wereld va nhtt relatieve, waar hem telkens de vraag van de lippen geperst wordt„Wat is Waarheid I" En wanneer de mensch het recht niet meer Wil ajanvaarden zooals het door goddelijke Wijsheid op absolute grondslagen geplaatst is, dan zoekt de menpch het recht op zelf ge bouwde grondslagen te plaatsen. Maar die grondslagen kunnen niet anders dan betrekkelijk zijn. En zoo ook wordt de rechtspraak be trekkelijk. Grondslag van het recht worden dan allerlei begrippen, die niets met het recht te maken hebben. Wij zien het aan boven aangehaalde voor beelden. De sentimentaliteit beïnvloedt de rechtspraak. Het gevoel gaat spreken tegenover den mis dadiger. Verwarde sentimenten krijgen overheerschen- •den invloed. De misdadiger komt in een ander licht dan in dat van het recht te staan. En tenslotte aanvaardt men de consequentie, dat er geen misdadigers zijn. Men komt er toe te spreken van „verongelukte individuen", „ongelukkigen", „slachtoffers van omstandigheden" enz. De gevangenissen worden dan opvoedkun dige instituten. Geen straf is er dan meer, slechts verbetering van den individu, die door het noodlot wap aangewezen om misdadig werk te doen. Maar 't gevolg zal wezen, dat er straks meer individuen binnen de verbeteringshuizen zijn dan dat er buiten loopen, want de vrees voor de straf houdt nu nog menigeen in toom. Doch dit achten wij nog niet het allerergste. Het droevigst is, dat het goddeijk recht ver kracht wordt. Men houdt er geen rekening mede, dat ieder misdadig feit een krenking is van de hoogste Majesteit Gods en dat Deze daarom de overheid heeft aangewezen om Recht te doen, d. w. z. iets dat scheef geworden is weer recht zetten. Iedere misdaad is een scheef trekken van zuivere verhoudingen en deze ver houdingen moeten weer recht gemaakt worden. Iedere misdaad, ook die waardoor een mensch gedupeerd wordt, is tevens een misdrijf tegen het Opperwezen. Vandaar dat het Recht, wil het zuiver blijven, moet rusten op de goddelijke Souvereiniteit. Rechtspraak is dus in de eerste plaats een recht zetten van een scheef getrokken ver houding tusschen God en den mensch, in de tweede plaats is het een recht doen van den eenen tegenover den anderen mensch en in de derde plaats is het een waarborgstellen voor een geordende samenleving. Maar haalt men het Recht van deze grond slagen af om het op menschelijke grondslagen te stellen, dan wordt het onmogelijk aan deze drie eischen van het Recht te voldoen. Ook hier geldt de stelregel, dat zonder hand having van de Goddelijke ordinantie de ont binding werkt. Vergadering van den gemeenteraad van SOMMELSDIJK, op Vrijdag 5 Aug., des nam. half 4 uur. Afwezig is de heer A. A. Mijs. De voorzitter, burgemeester Den Hollander, opent de vergadering met gebed, waarna hij het plotseling heengaan van den eersten wet houder dezer gemeente, den heer G. Joppe, herdenkt. 14 jaren heeft de heer Joppe als raadslid de gemeente gediend, 7 jaren als wet houder, waarvan spr. 6 jaren met hem in de prettige verhouding mocht samenwerken. De heer Joppe gaf zijn volle persoonlijkheid voor de gemeente. Hij was de man die steeds den juisten toon wist te treffen. Steeds kwam hij voor zijn meening uit, maar deed dit op een wijze, die andersdenkenden steeds aangenaam aandeed. Kalm en rustig als zijn optreden was, kwam hij toch altijd in vuur en actie als het de belangen der gemeente gold. Spr. had ge hoopt, dat de heer Joppe na zijn ongesteldheid van den vorigen winter nog weer herstellen zou. Maar dit heeft niet zoo mogen zijn. Zijn nagedachtenis zal bij jspr. en ongetwijfeld bij alle raadsleden, zoowel als bij de ingezetenen, in aangename herinnering blijven voortleven. Deze woorden werden door de raadsleden staande aangehoord. Dan wordt door een commissie de geloofs brieven van de raadsleden voor de nieuwe zittingsperiode nagezien. Zij adviseert tot goed keuring, waartoe met algemeene stemmen be sloten wordt. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Enkele ingekomen stukken worden ter kennis der vergadering gebracht. De kas van den gemeente-ontvanger is na gezien en in orde bevonden. In kas was 161.205 Bericht van het centraal stembureau, dat in de plaats van den heer G. Joppe tot lid van den raad is benoemd verklaard de heer K. Kor- teweg. Eveneens dat voor de nieuwe zittings periode in de plaats van den heer G. Joppe is benoemd de heer L. Hokke. Het verslag van den toestand der gemeente Sommelsdijk ligt voor de raadsleden ter visie. Idem het verslag van de verrichtingen ten bate van de werkloozen. De heer L. D. Kastelein verzoekt voor de zooveelste maal een plaats voor een loods aan de haven. Besloten wordt op voorstel-B. en W. een plaats aan de haven aan te wijzen onder be ding, dat enkele voorwaarden worden nage komen. De grond zal voor 10 jaar worden afge staan, wanneer de bouw later blijkt verhindering op te leveren, moet voor verplaatsing gezorgd worden, mitsdien moet de loods verplaatsbaar gebouwd worden. De commissie van beheer der gasfabriek stelt voor een wijziging aan te brengen in de ge meenschappelijke regeling. Haar schrijven is van den volgenden inhoud De Commissie van Beheer der gasfabriek heeft de eer U het volgende mede te deelen. De Raad Uwer Gemeente besloot op 1 April 1926 op voorstel der Commissie van Beheer, artikel 19 der Gemeenschappelijke Regeling betreffende de gasfabriek zoodanig te wijzigen, dat voor taan geen winstuitkeering aan de gemeenten zou plaats hebben ,maar alle behaalde winst bij het Reservefonds zou gevoegd worden. Naar aanleiding van dit besluit stellen thans Gedepu teerde Staten een andere redactie voor dan van hier was aangegeven. Intusjschen is de Commissie van Beheer van meening, dat bij nadere overweging de voor gestelde wijziging, in welke redactie dan ook, al te klemmend zou zijn. Zij meent, dat, al wil men in het algemeen de winst bij het reserve fonds voegen, toch de mogelijkheid moet ge laten worden, dat in bizondere gevallen de ge meenten van deze winst kunnen genieten. Het is denkbaar, dat de gemeente een slecht jaar heeft door te maken, waarin een uitkeering van het gasbedrijf welkom of onmisbaar zou zijn. Aan den anderen kant meent de Commissie van Beheer, dat er een waarborg behoort te zijn, dat het, verlangen naar uitkeeringen niet het bedrijf te' gronde zal richten of althans van zijn bedrijfsmiddelen berooven. Zij verzoekt U daarom het op 1 April 1926 genomen besluit te vernietigen en in plaats daarvan in artikel 19 der Gemeenschappelijke Regeling le. in plaats van: „De overblijvende winst wordt voor een derde gedeelte in het reserve fonds gestort en voor twee derden onder de gemeenten Middelharnis en Sommelsdijk ver deeld," te lezen „De overblijvende winst wordt in het reservefonds gestort, tenzij daarvan op voorstel der Commissie van Beheer een gedeelte twee derden niet te boven gaande, aan de beide gemeenten wordt uitgekeerd. Een verzoek tot zulk een voorstel kan door elk der beide ge meenteraden aan de Commissie van Beheer ge richt worden. Bestaat ten opzichte van het aan nemen der door de Commissie van Beheer voorgestelde uitkeering geen overeenstemming tusschen de beide gemeenten, zoo beslissen Gedeputeerde Staten". 2e. De volgende alinea, beginnende met „Zoodra het reservefonds 20.000.— bedraagt, enz.", te laten vervallen. 3e. In de laatste alinea voor de woorden „in eene brandkast, enz.", in te lasschen „in een safeloket in de kluis eener Bankinstelling of.". De heer BLOK (S.D.A.P.) zegt met be vreemding kennis genomen te hebben van deze zaak. Het doel hiervan is niet anders, dan den Raad terug te brengen van het in de vorige vergadering genomen raadsbesluit. Bovendien heeft spr. ook tegen het bedrag ad 20.000 een overwegend bezwaar. Het is heel gevaarlijk voor de financiën der gemeente. In de laatst leden gehouden raadsvergadering heeft de Raad met op één na algemeene stemmen besloten aan te dringen op gasprijsverlaging. Deze wensch is toen in een motie belichaamd. Op de vraag dezer motie tot de gascommissie gericht of gasprijsverlaging mogelijk is, heeft de Raad tot heden geen antwoord gehad. Ten slotte zou ppr. tegen dit voorstel der gascocmissie nog niet zooveel bezwaar hebben, als er niet achter zat om de winst reeds dit jaar ten bate van Mid delharnis aan te spreken. De VOORZITTER zegt te vermoeden, dat de uitkeering dit jaar toch wel zal plaats heb ben, afgezien van dit te nemen besluit. Het bezwbar van deze wijziging an niet groot zijn. De heeren stellen het zich ernstiger voor dan het in werkelijkheid is. In de vorige vergadering is er gezegd, dat de meening van spr., als zou er anders waarschijnlijk tot belastingver- hooging moeten worden overgegaan, een stok achter de deur was. Thans blijkt, dat Ged. Staten ook meenen, dat er belastingverhooging moet plaats hebben. De heer LE COMTE (S.G.P.) vraagt of er nog geen antwoord is ontvangen over de wis selplaats achter de gasfabriek. Middelharnis was weigerachtig om in de haven achter de fabriek een wisselplaats te laten maken en nu zal Sommelsdijk toch wel moeten helpen om de uitkeering van de winst der gasfabriek in de gemeentekas te brengen, want daarop wacht Middelharnis. Natuurlijk krijgt Sommelsdijk dan ook de uitkeering wel, maar Middelharnis heeft er toch de grootste behoefte aan. Middelharnis heeft Sommelsdijk inzake die wisselplaats niet netjes behandeld, waarom zou Sommelsdijk nu wel voor Middelharnis moeten klaar ptaan. De VOORZITTER zegt er voor te zijn, dat alle gemeenten elkander netjes behandelen. Maar de heer Le Comte verwart hier verschillende dingen. De wisselplaats heeft niets met deze wijziging der gemeenschappelijke regeling te maken. Het gaat er hier alleen over om voor taan uit te sluiten, dat wanneer beide gemeen ten de winst der fabriek willen aanspreken, dit toch door deze bepaling in de gemeenschappe lijke regeling verhinderd zou worden. De heer LE COMTE meent, dat het af graven van het Zandpad afgestuit is op het bezwaar, dat er een overbrugging voor de gas fabriek komen moet. De VOORZITTER antwoordt, dat dit niet geheel juist is. Het is slechts voor dezen winter uitgesteld. De heer LE COMTE zegt, dat het nog een open vraag is of de gemeente Middelharnis dan wel de gasfabriek deze overbrugging zal moeten betalen. Wanneer het waar is, dat de gasfabriek de kosten moet dragen, dan zou men door thans de winst aan te spreken, geen geld hiervoor meer over houden. De heer M. JOPPE (V.B.) zegt te meenen, dat het wel de bedoeling is, dat de gasfabriek deze kosten draagt. Maar wat betreft de uit keering van een winstsaldo, hierover zullen in elk geval Ged. Staten uitspraak doen. De heer BLOK zegt, dat de raad zich thans te houden heeft aan de bestaande regeling. De raad heeft besloten de gasprijs te verlagen en het zou onbegrijpelijk zijn, indien de raad zich thans door den burgemeester bepraten liet om weer op het eens genomen besluit terug te komen. Hiermede zou de raad alle zelfrespect inboeten. De VOORZITTER antwoordt, dat de heer Blok één ding vergeet en dat is, dat een raad vrij' i,s altijd weer op een eenmaal genomen besluit terug te komen. Dt heer BLOK voert aan, dat Middelharnis er over begonnen is, omdat deze gemeente in nood zat, anders zou er nooit over gesproken zijn. Wethouder BORN (A.R.) zegt, dat er niet anders achter zit, dan winstverdeeling mogelijk te maken. Of de raad dit doen zal, moet altijd nog weer eerst besloten worden. De heer BLOK antwoordt, dat er wel wat achter steekt .en spr. zou gaarne een definitief antwoord van den voorzitter willen hebben, waarom er geen antwoord ingekomen is op de vraag van den raad of gasprijsverlaging moge lijk is. De heer M. JOPPE, secretaris van de gas commissie, zegt dat er in October over gas prijsverlaging gesproken zal worden. Ten slotte wordt het voorstel-B. en W. in stemming gebracht en aangenomen. Tegen stemden de heeren Le Comte, Kieviet, Van Nimwegen en Blok. Besloten wordt te trachten tot vermindering der rente te komen van de geldleening der gasfabriek 1913. Besloten wordt een deposito-overeenkomst aan te gaan met de Coöp. Boerenleenbank voor kasgeld. De rekening van het vleepchkeuringsbedrijf dienst 1926 wordt den raad aangeboden. Uitgeloot worden de nummers 11 en 11 der obligatie-leeningen, resp. van 1908 en 1920. Het kohier der hondenbelasting wordt vast- ■gasteld totaal op 271.- f De VOORZITTER brengt in bespreking de lelectrificatie-plannen voor West-Flakkee en (stelt voor in September een definitief besluit te nemen. De heer Sieling heeft zijn oorspron kelijk aanbod gewijzigd en wil thans de ge meente vrij laten in geldelijke lasten. Aandeelen behoeven er niet genomen te worden. De heer KIEVIET (A.R.) vraagt of het niet goed zou zijn naast B. en W. nog een com missie te benoemen om deze zaak eens grondig te onderzoeken, opdat ook de raad deze kwestie goed onder de knie kan krijgen. De VOORZITTER heeft hiertegen geen bezwaar. De heer M. JOPPE zegt, dat het voor de gemeente wel een 2000.duurder komt. De gasverlichting voor de straat kost maar 4 cent. De VOORZITTER antwoordt dat deze re deneering niet deugd. Men moet natuurlijk den kostprijs van het gas berekenen en die is veel hooger. De heer LE COMTE heeft ergens meege maakt, dat het stoomgemaal niets aan de elec- trische leiding had en 46 cent per K.W. is ver bazend veel. De VOORZITTER zegt dat de prijs op 35 cent zal komen. De heer LE COMTE zegt, dat Monster van Delft gas betrekt tegen 25 cent en in 2 jaar was het bedrijf afgeschreven, maar hier wordt het duur. De winst van het straatgas komt nu aan de gasfabriek, maar dan aan de maatschappij, waaraan de gemeente dus zelf niets heeft. De VOORZITTER zegt, dat men niet moet beginnen met allerlei grieven te maken. Het is thans nog niet te zeggen of het kan of niet kan. Wij leven thans in een tijd dat electriciteit een behoefte wordt. Men ziet dat verschillende bedrijven en winkels er naar verlangen en het reeds langs anderen weg trachten te krijgen. Dan moet men rekening houden met het feit de gasfabriek langzamerhand op haar maxi mum capaciteit komt. De heer SLIS (C.-H.) zegt dat electriciteit niet goedkcop i,s, maar het gemak vergoedt veel, daarvoor nemen dan ook de meesten het. De heer BLOK zegt thans niet in de gele genheid te zijn een oordeel over de electrifi- catie van West-Flakkee te vellen. Spr. zou graag willen dat de raad in de gelegenheid ge legenheid gesteld werd deze zaak te bestudee- ren. Spr. vraagt den Voorzitter den raad in de gelegenheid te stellen nota van de stukken te nemen. i De VOORZITER heeft hiertegen geen be- zwaai'; waarna een commissie uit de raads- \Jeden wordt benoemd. Dan roddVraa^T' De VOORZITTER zegt vervolgens de hee ren Kieviet en Van Nimwegen, die als raads leden niet meer zijn herbenoemd en dus hun laatste raadsvergadering hebben bijgewoond, hartelijk dank mede namens den geheelen raad voor wat ze gedurende den tijd van hun raadslidmaatschap voor de gemeente hebben gedaan. In het bijzonder zegt spreker hun dank voor den goeden toon, die ze altijd hebben helpen bewaren in de raadsvergaderingen en voor de prettige wijze van samenwerking, die hij van hen steeds heeft mogen ondervinden. De heeren KIEVIET en VAN NIMWEGEN zeggen den voorzitter dank voor de hartelijke woorden tot hen gesproken. Daarna sluiting. Vergadering van den Gemeenteraad van OUDDORP, op Vrijdag 5 Aug., des voorm. 11 uur. Afwezig is de heer Mastenbroek. De voorziiter, burgemeester Gobius du Sart, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering worden voor gelezen en onveranderd worden vastgesteld. Op verzoek van den Secretaris wordt be sloten vóór punt 1 der agenda ingekomen stuk ken, - punt 2 onderzoek der geloofs brieven te behandelen. De Voorzitter benoemd 2 commissies met dit onderzoek belast, n.l. in commissie no. 1 de H.H. Voogd, Bosland, Breen, Tanis, en C. Bosland en in commissie no. 2 de overige raadsleden Beide commissies brengen rapport uit en adviseeren de geloofsbrieven goed te keuren en de nieuw benoemde-raadsleden toe te laten. Met algemeene stemmen wordt hiertoe beslo ten. en poetst 's-morgens en 's-avond^met 73 otApw Htube, ttdsji. tttube. De heer VOOGD merkt op dat de stukken van het ingezetenschap niet door den burge meester geteekend zijn. Dit zal alsnog in orde gemaakt worden. Enkele ingekomen stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Ged. Staten berichten eenige goedkeuringen over genomen raadsbesluiten. De heer B. Hekman dankt de raad voor de royale gratificatie hem toegekend bij zijn eer vol ontslag als onderwijzer. De Holl. Maatschappij v. Landbouw wil cur sussen houden in huishoudonderwijs. Een dezer cursussen zou te Ouddorp gehouden kunnen worden. De afdeeling Goeree geeft toelichting. B. en W. stellen voor om wanneer zich meer dan 15 leerlingen aanmelden in de openbare school een cursus toe te laten De heer KI. WESTHOEVE (Ned. Herv.) vraagt naar het doel van deze cursussen. De VOORZITTER antwoordt dat het doel is meisjes en jonge vrouwen te onderwijzen in het landbouwbedrijf voor zoover dat met huis houding verband houdt, kaasmaken enz. Conform het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten Ged. Staten vragen enkele inlichtingen over de gemeenterekeningen. Hieraan zal worden voldaan. Voorts willen zij enkele administratieve wij zigingen zien aangebracht, waaraan eveneens zal worden voldaan. Ged. Staten wil in iedere gemeente een motor- brandspuit hebben, hetzij voor iedere gemeente afzonderlijk of in combinatie met andere ge meenten. De kosten zijn van dien aard, dat deze geen bezwaar kunnen opleveren. De VOORZITTER behandelt in verband met dit advies tevens het laatste punt der agenda aanschaffing van een motorbrandspuit. B. en W. stellen voor een motorbrandspuit aan te schaffen. Een spuit met slangen zal on geveer op 3400 a 3500 komen. De spuit staat dan echter niet op een auto, aanschaffing van een auto komt op 1000 meer. Over het dienstjaar 1926 is er eenoverschot van 9000. B. en W. willen Ged. Staten voorstellen de kosten van een motorbrandspuit int de gewone middelen te bestrijden en geen leening er voor aan te gaan. De heer C. BOSLAND (Ned. Herv.) vindt een motorbrandspuit wel reusachtig, maar vraagt of het voor alles niet noodig is dat de Norton- pomp in orde wordt gebracht. De VOORZITTER vindt een motorbrand spuit zeer in het voordeel der gemeente. Het zal veel voordeeliger uitkomen. Vooral wanneer aan het verlangen van Ged. Staten moet vol daan worden om 2 maal per jaar de spuit te 'probeeren. Wat betreft de Nortonpomp weet spr. niet ,wat het beste is. Wethouder VOOGD (Ned. Herv.) vreest, 'dat ze toch weer verzanden. De brandsloot geeft nogal goed water. Besloten wordt, dat B. en W. nog eens prijp zullen vragen wat herstel der pompen kosten. De heer LODDER (wild) vraagt of het niet beter is ook bij andere fabrieken nog eens prijs te vragen van motor-brandspuiten. De VOORZITTER antwoordt, dat dit reeds gedaan is. Maar het komt alles op hetzelfde neer. De firma Bikkers heeft op geheel Flakkee spuiten geleverd. Het is een vertrouwd adres en deze firma wil de oude spuit terug nemen. Wethouder VOOGD wil de oude spuit hou den voor reserve.

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 1