Knagende pijnen Sanapirin-tabletten 1 I Gemeenteraad. Kerk en School. Burgerlijke Stand Visscherij* Gemengd Nieuws. riff Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Land- en Tuinbouw. I'11j j l'illf'i niet aan verplichten krijgsdienst zijn onderworpen of waar ten aanzien van den dienstplicht het beginsel van weder» keerigheid is aangenomen terecht in een andere gemeente zijn ingeschreven. De ingeschrevenen, die aan de loting moe» ten deelnemen, worden uitgenoodigd, om tijdig op de aangegeven plaats aanwezig te zijn. Wijze van loting. De loting geschiedt ten overstaan van den lotingscommissaris. De ingeschrevenen worden in de volgorde van het alphabetisch register opgeroepen, om zelf een nummer te trekken. Blijkt niet, dat de opgeroepen ingeschrevene aanwezig is, of is deze buiten staat of on» willig een nummer te trekken, dan wordt de wettige vertegenwoordiger opgeroepen. Blijkt niet, dat de ingeschrevene of de wettige ver» tegenwoordiger aanwezig is of zijn zij, voor zoover aanwezig, buiten staat of onwillig een nummer te trekken, of acht de lotingscommis», saris het niet aannemelijk, dat de verschij» nende persoon de opgeroepene is, dan ge» schiedt het trekken door den burgemeester, het lid van den gemeenteraad of den ambte» naar der gemeente, bij de loting tegenwoordig. Het lotingsbiljet wordt alsdan bewaard ter secretarie van de gemeente, voor welke geloot werd. Aldaar kan de loteling het biljet binnen drie maanden na de trekking afhalen of doen afhalen. Bezwaren tegen de loting. Door belanghebbende lotelingen of door hun wettigen vertegenwoordiger kunnen tegen de wijze, waarop de loting is geschied, be» zwaren worden ingebracht. Het bezwaarschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld, het moet met redenen omkleed zijn en binnen tien dagen, te rekenen van den dag, waarop de loting is afgeloopen, tegen bewijs van ontvangst worden ingeleverd bij den burgemeester. Deze zendt het ter beslissing aan den commissaris der koningin. Van de uitspraak van den com. missaris der koningin zal een afschrift ter ge» meentesecretarie gedurende tien dagen ter in» zage worden gelegd, waarvan openbare kennis» geving zal geschieden. Het ter inzage leggen van dat afschrift zal tevens bij persoonlijke kennisgeving worden bekendgemaakt aan hen, die de bezwaren inbrachten. Bezwaren, niet ingericht of niet ingeleverd op de hier aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Sommelsdijk, 29 Juli 1927. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER HET VRAAGSTUK DER ALGEMEENE ONTWAPENING. door J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, Majoor van den Generalen Staf. I. Zooalp bekend, heeft de Volkenbond aan een Commissie, bestaande uit de delegaties van een 20-tal staten, waaronder Nederland opgedragen een conferentie betreffende de vermindering en 'beperking der bewapeningen voor te breiden. Dzè commissie en een tweetal harer subcom missies, een militaire en een economische, is sinds Mei van het vorig jaar met inspanning aan den arbeid geweest. De materieele uitkomsten van haar werk vin den, behalve in talrijke rapporten, voorloopig uitdrukking in het Ontwerp voor een Ontwa peningsconferentie, hetwelk de Commissie 26 April j.ï. in eersten aanleg heeft voltooid. Dit ontwerp geeft nog een definitieven tekst noch een homogeen geheel, integendeel het is vol re serves, terwijl onderling geheel verschillende op vattingen er naast elkander tot uiting komen. Een kronkelweg dóór een moeras. •Vormen deze tot dusverre, voornamelijk tus- schen de groote, sterk bewapende mogendheden, gevoerde besprekingen over beperking der krijgstoerustingen dan een volslagen echec Zij, die ter zake hoog gestemde verwachtin gen koesterden, achten dezen uitkomst bedroe vend en in hooge mate teleurstellend. Doch ook anderen, die den kring hunner ideëele aspiratiën minder nauw omsluiten, en ruimer toegang ver kenen aan op de harde werkelijkheid gerichte overwegingen, ook zij hadden stellig meer ver wacht. Velen toch slaan de macht en d8h in vloed van den Volkenbond dikwerf wat t ehoog aan, anderen hebben, zooals veelal bij het be treden van een onbekend arbeidsveld geschiedt, de ontwapening als een zeer eenvoudig werk beschouwd, hoogstens als een vraagstuk waar van de oplossing gemakkelijk zou kunnen wor den gevonden als het eenmaal werd aangepakt. De goede wil slechts zou voldcendr zijn om de uitvoering te verzekeren en snel en afdoende legers, vloten, luchtmachten, defensie-uitgaven, oorlogsindustrieën, enz. in te krimpen. Maar men vergeet te veel dat deze goede wil slechts kan wortel schieten en vruchten dragen bij een internationale geestesgesteldheid, welke oog de veelal ontwrichte politieke, economische, finantieele en sociale verhoudingen tusschen de verschillende volken en stat enweer in het goede spoor leidt. Daarbij komt de technische zijde van het vraagstuk. De daarover gevoerde beraadsla gingen hebben duidelijk aangetoond welk een ontzaglijk moeilijk probleem hier is aangevat. Het gaat er niet om, zooals de Chineesche afgevaardigde in de Ontwapeningscommissie voorstelde in navolging van een zijner Keizers uit lang vervlogen tijden, de wapens te verzame len en in den smeltoven te werpen en verder (als bij Scapa Flow) de oorlogsvloten kalmweg in de diepten der zee te doen verdwijnen. De militaire, technische gedelegeerden hebben 5 maanden beraadslaagd en niet minder dan 189 officieele vergaderingen, gezwegen nog van de tallooze bijeenkomsten in kleinen kring, noo- dig gehad om een rapport samen te stellen, waarbij in vele cardiinale punten de eenheid van opvatting ver te zoeken is. De economische subcommissie bracht het tot een eenheidsrapport .waarin evenwel het be reikte resultaat hoe belangwekkend ook op zichzelf, de eigenlijke ontwapening niet veel verder brengt. Nu willen ,sommigen aan het militaire rapport niet veel waarde toekennen, maar gelezen, al thans bestudeerd, is het in ons land al heel wei nig. Men meende, toen bekend geraakte hoe- zeerin dit rapport verschilpunten overbleven, dat de samenstellers, militairisten als zij heeten ten te zijn, wel te star op hun standpunt zouden zijn blijven staan en niet de noodige soepelheid bij het onderhandelen zouden hebben betoond. En men verwachtte dat wanneer eenmaal de politieke gedelegeerden aan het woord kwamen, zij ,met frisschen kijk op de toestanden verhou dingen en nooden, spoedig tot de noodige een heid zouden komen en althans de verschillende tegenstellingen zouden weten te overbruggen. Het is evenwel anders gebleken. En dit valt niet te verwonderen, want als regeeringsverte- genwoordigers waren ook de militaire deskun digken gebonden aan dikwijls nauw omschre- in gewrichten en ledematen, alsmede hoofd» en kiespijn, worden zeer snel verdreven door In buisjes van 75 en 40 ct.proefbuisje 25 ct. ven instructies, waren ook zij dragers van de publieke opinie van hun land, evengoed als de niet-militaire gedelegeerden. Er is ten onzent niet dan waardeering geuit voor het optreden van de Nederlandsche delegatie bij de jongste in het openbear gehouden besprekingen der Ontwapeningscommissie. Men kan dus veilig zeggen, dat de publieke opinie, h.t.l. het door de deligatie verdedigde standpunt onderschrijft. Doch door andere delegaties verdedigde ziens wijze gedragen door de publieke opinie, maar die van andere landen was dikwijls al zeer ver verwijderd van de denkbeelden, welke van Nederlandsche zijde naar voren werden gebracht Zoo wees d Poolsch delegatie voortdurend op de noodzakelijke veiligheid zij dacht daar bij vooral aan den Oostelijken nabuur zonder welke bewapeningsbeperking onuitvoerbaar is. De Roemeensche en Servische achtten het noodzakelijk, dat in het gemis van Roemenië en Zuid-Slavië aan voldoende geschut-, geweer- en vliegtuigfabrieken en het gebrek aan koopkracht dier landen in geval van crisis werd voorzien door het toelaten van groote wapenvoorraden in arsenalen en opslagplaatsen. De Finsche be schouwde de bewapening van haar land, als zijnde een nieuw gevormd rijk, nog ver van vol doende en wenschte vooral finantieele waarbor gen bij uitgebroken oorlog. Om niet te spreken van de Britsche, die voor de veiligstelling van Groot-Brittannië tegen het gevaar van het af binden van zijn toevoer ter zee en dus de be dreiging van uithongering, 100 zekerheid ge biedend noodzakelijk achtte, noch van de Fran- sche en Belgische delegaties, die al weinig min der eischten te land. En zoo kan men het ook niet zoeken bij een zeker „militairisme", hetwelk een bepaalde kaste zou aankleven, b.v. den Franschen Generalen Staf, wien men dit verwijt dikwijls tracht te maken. Noch kan men de schuld voor het niet bereiken in eersten aanleg van eenstemmigheid op maritiem gebied uitsluitend der Britsche Ad miraliteit aanwrijven. Want achter de Fransche opperste legerleiding staat de meerderheid van het Fransche volk wier reg. aan de Fransche delegatie het mandaat gaf, zooals dit in de dik wijls welsprekende redevoeringen van den poli- tieken vertegenwoordiger, den socialist Paul Boncour, tot uiting kwam. En in het besluit van het Admiraliteitscollege komt de Britsche geest tot zelfbehoud naar voren, waaraan zelfs een edele idealist als Lord Robert Cecil, de eerste Britsche gedelegeerde,niet kon ontkomen. Zoo zijn dan d materieele uitkomsten van de voorbereidende commissie voorshands te be schouwen als een resultante van veelal in ver schillende richtingen zich bewegende denkbeel den, aan elk waarvan de noodig estuwkracht wordt verleend door de openbare meening van het daarbij in het bijzonder betrokken land. En deze wordt gedreven door een zucht tot zelfbe houd, welke almede de economische,finantieele en sociale gestie de regeeringen en vooral ook de moreele bewapening der betrokken volken beinvloed. Eerst wanneer hierin de noodige vorderingen worden gemaakt en de economische bewape ning in den vorm van scherpe tarievenpolitiek en internationale concurrentie, gaandeweg heeft plaats gemaakt voo internationale samenwerking rijpen ook de tijden voor moreele en sociale ontwapening, voor vergaande, militaire ont wapening. Het bestuur van den A.N.W.B. toeristen» bond voor Nederland heeft wederom besloten een aantal wegwijzers op Flakkee te plaatsen, n.l. een op den driesprong bij de gashouder te Stad aan 't Haringvliet, een bij het klooster te Achthuizen en een in de gemeente Som» melsdijk op den hoek Dirkslandsche dijk. Korteweegje. Verder zal een tweetal in de kom van Middelharnis worden geplaatst (o.a. op de Kade) om de verkeerswegen door het dorp aan te geven. Twee jaar geleden stonden er op het ge» heele eiland slechts 4, thans 8 en binnenkort zal dus dat aantal 13 worden. Hieruit volgt dat de klacht: «De A.N.W.B doet niets voor Flakkee«, thans niet meer geldt. SOMMELSDIJK. Bij den landbouwer J. A. S, alhier, zijn dezer dagen ongeveer 30 hanen ontvreemd. In de vacature van wijlen den heer G. Joppe Dzn. is voor de zittingsperiode tot September a.s. als gemeenteraadslid benoemd verklaard de heer K. Korteweg, en voor de nieuwe zittingsperiode ingaande 1 September a s., de heer L. Hokke Anz. Deze week werd uit deze gemeente het eerste schip vlas vervoerd. In de maand Juli 1.1. werden alhier 6 personen geboren, 10 personen vestigden zich alhier, 6 personen stierven, 6 ingezetenen ver» lieten deze gemeente, terwijl 1 huwelijk werd voltrokken. De los»werkman C. v. H. had het onge» luk bij het aanzetten van zijn scheermes een stukje van zijn vinger te snijden, Geneeskun» dige hulp was noodzakelijk. Vorige week werden uit deze gemeente 87000 K.G. aardappelen verscheept. Onze dorpsgenoot dhr. A. Smitshoek, is bevorderd tot machinist der R. T. M., stand» plaats Oostvoorne. MIDDELHARNIS. De heer C. van der Meij- de heeft aan den heer M. Brouwer een woon huis staande aan de Nieuwstraat onderhands verkocht. De vorige week zijn alhier ruim 600 H.L. aardappelen (eigenheimers) uit de haven ver voerd. Door enkele commissionairs alhier zijn reeds ruim 4000 HL. ajuin in voorkoop gekocht tegen 2.10 per 60 kilo. Een kindje van P. Bogerman had het on geluk een ketel kokend water omver te trekken, waardoor het ernstige brandwonden bekwam. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. De melkboer J. Vroegindeweij had het on geluk Vrijdagmorgen, toen hij per fiets, waarop ook nog een bus met melk stond, over het jaagpad reed, in de haven terecht te komen. Na zich en de fiets op den wal gewerkt te hebben, begaf hij zich huiswaarts. DEN BOMMEL. Wegens vertrek van den heer M. L. Ceulemans is tot lid van den Raad benoemd verklaard C. Legierse. Vorige week werden vervoerd 600 H.L. aardappelen. De regenmeter gaf over de maand Juli een neerslag van 82.8 m.M. tegen 28.4 m.M. in Juli 1926. Zondagavond werd de vrouw van D. K, die een kindje op haar arm had aangereden door een fiets. Het kindje vrel op den weg met het gevolg dat een hersenschudding werd geco- stateerd. Loop der bevolking in de maand Juli. Ingekomen P. Broeders en gezin van Ooltgens- plaat, A. van Dijk uit Den Haag, A. van Houdt uit Ossenisse. Vertrokken A. van Maastricht naar Loosduinen, A. Koole en gezin naar Nieuw Helvoet. OOLTGENSPLAAT. Ingek. Adrianus de Vriep van Goedereede, Bastiaan Oorbeek van Dirksland. Vertrokken Alegonda C. E. Janse naar Oude Tonge, Petrus en gezin naar Den Bommel, Rren van der Vlugt naar Rotterdam, Anthonie H. de Waal naar Den Haag. Maatje Tiggelman naar Haarlem, A. M. Reine naar Rotterdam, Cornelia J. M. Jacobs naar Breda, Cornelia la Plume naar Melissant, P. M. van Gurp naar Schoonhoven. Aan B. Kruijk is vergunning verleend tot het bouwen van 4 woningen aan P. van Kempen pen voor een meubelpakhuis en aan het diaconie armbestuur om 2 woningen aan het Weespad te verbouwen. De collecte voor de stormramp heeft in deze gemeente opgebracht f 450.—. OUDE TONGE. Vanaf het arrestantenlo kaal is een verbinding te weeg gebracht met de gemeentebode, zoodat de arrestanten deze kun nen opbellen, indien dit noodig is. Verslag van de landbouwvereeniging Ons Belang op 29 Juli in het hotel Van Veen. Door afwezigheid van den voorzitter P. van Schou wen opent de heer G. C. van Schouwen als oudste bestuurslid deze vergadering en verzoekt de secretaris de notulen van de vorige vergade ring voor te lezen, waarop geen aanmerking wordt gemaakt en daarna geteekend werden. Op de agenda stond aanbesteding kunstmest. Er waren 11 inschrijvingsbiljetten ingeleverd waar van de laagste waren als volgtSuperfosfaat los geladen 14 2.01J^ idem 17 2.51J4- De zakken hierbij geeverd waren aangenomen voor 0.47^2 per stuk. Kalizout 20 3.04, idem 40 f 6.15J^. Chili gemalen eerste leve ring 12.493/2, tweede levering 12.54]^. Zwa velzure ammoniak 11134, Kalksalpeter 11.89. Patentkali 7.16. Tweede punt der agenda was bespreking aankoop gedenkboek van het 25- jarig bestaan van den Boerenbond. Er werden voor rekening van de Vereeniging 25 exx. be steld. Daarna niets meer te verhandelen zijnde sluit de voorzitter de vergadering. Bij een publieke verhuring van een per ceel bouwland van de diaconie der Ned. Herv. Kerk was T. van der Spaan de hoogste bieder voor 600.— per gemet. NIEUWE TONGE. Den heer I. Mosselman, alhier is vergunning verleend het pond aan den Trechter te Dirksland,, dat voor het verkeer moet worden afgebroken, af te breken. -Nabij den molen alhier zullen een drietal arbeiderswoningen worden gebouwd. —Bij de autozaak van den heer S. van der Velde, alhier, zal vanwege de A. P. C. een benzinepomp worden geplaatst. De prijs van de uien bedraagt alhier/ 2.25 per H.L. Een der koopleden heeft pog een 4000 balen gekocht voor 2. Het zoontje van de wed. K. had het on geluk in de Kerkgracht te vallen. Met den schrik en een nat pak kwam hij vrij. DIRKSLAND. Dinsdagavond 8 uur (n.t.) zal de muziekvereeniging „Amicitia" in de tent aan den Stationsweg in verband met den verjaardag van de Koningin-Moeder een concert geven. Ook de zangvereeniging „Excelsior" zal eenige nummers zingen. Bij de publieke verkooping van vruchten te velde werden alhier besteed voor erwten van 280.tot 300.en voor tarwe 170. tot 220.per gemet. De in deze gemeente gehouden collecte voor de stormramp bracht 750.— op. —Tot vader en moeder in het diaconie-huis zijn benoemd de heer Van der Wende en echt- genoote te Sommelsdijk. Tegen een tweetal personen van elders is procesverbaal opgemaakt wegens het rijden over Onderlangs gedurende den tijd dat zulks ver boden is. Aan de op Donderdag 11 Aug. a.s. te houden loting voor den dienstplicht lichting '28 zullen 29 ingeschrevenen moeten deelnemen, waarvan er echter reeds 16 wegens broeder- dienst zijn vrijgesteld. HERRINGEN. Volgens Prov. Blad no. 136 van 1927 bedroeg het aantal inwoners dezer gemeente op 31 Dec. j.l. 884 zielen. Spelenderwijs geraakte Zaterdag het doch tertje van J. W. Bruggeman in de volle Spui. Door spoedig toegeschoten hulp van in de buurt zijnde zwemmers, werd de kleine gered. Vrijdag 5 Aug. des avonds ten 7 ure zal er vanwege de Bijz. Vrijw. Landstorm een schiet oefening worden gehouden. Door A. W. Soeteman is bij B. en W. in gevolge de Hinderwet vergunning gevraagd tot het plaatsen van een 2-P.K. motor tot het drijven van zijn kneedmachine in het perceel kad. bekend no. 1285. Bezwaren kunnen worden ingebracht op 9 Aug. des n.m. 3 uur. OUDDORP. In de Staatscourant maakt de Minister Van Finantien bekend, dat bij den Rijks ontvanger te Ouddorp, ten behoeve van 's rijks- schatkist is ontvangen 3000.- wegens achter stallige belasting en gewetensgeld. Een molenaarsgezel kreeg een scherp voor werp in een zijner oogen, waardoor hij zich onder geneeskundige behandeling stellen moest. OpgepastTegen iemand is procesver baal opgemaakt, omdat hij een rijwiel bereed, dat niet voorzien was van een belastingplaatje. -f Nu reeds worden er contracten afgesloten voor de teelt van King-Edward aardappelen (oogst 1928) tegen 2.— per 70 kilo. Er be staat veel animo. Vergadering van den Raad der gemeente DEN BOMMEL op Donderdag 28 Juli 1927 des namiddags half drie. Tegenwoordig met den Voorzitter de heeren J. P. Mast, W. A. Loker, J. C. Borgdorff J. P. Segers en B. C. Jongeling. Afwezig de heer Van Gent en de heer M. L. Ceulemans die naar elders vertrokken is. De VOORZITTER opent de vergadering met gebed en leest de notulen van de vorige vergadering voor, welke onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. In behandeling komen 1. Ingekomen stukken, a. van den heer M. L. Ceulemans dat hij wegens vertrek naar elders gehouden is, ontslag te nemen als raadslid. Hij dankt den Voorzitter en de Wethouders bene vens de overige raadsleden voor de aangename verstandhouding en genoegelijke samenwerking gedurende den tijd dat hij raadslid was. b. Ged. Staten berichten de goedkeuring van de wijziging der gemeentebegrooting dienst 1927 gedaan in een vorige vergadering. c. Procesverbaal van kasopname bij den ge meenteontvanger waaruit bleek dat in kas was een bedrag van 1249.48, hetgeen met de boe ken klopt. d. Schrijven van Ged. Staten dd. 4 Juli 1927, waarbij zij mededeelen dat zij hun beslissing op het raadsbesluit tot het aangaan van een geld- leening groot 2300.voor verhooging van den Oostdam hebben verdaagd. e. Schrijven van Ged. Staten, waarbij zij goedkeuren het besluit van den Raad tot aan vaarden van de schenking der Julianastraat met bijbehoorende gronden. f. Ged. Staten zenden goedgekeurd terug de nieuwe schoolgeldregeling en wel tot 1 Mei '28. g. Verslag van den toestand der gemeente over het afgeloopen jaar, welk verslag aan de raadsleden zal worden rondgezonden. h. Schrijven van B. en W. van Oude Tonge waarbij zij mededeelen dat het aandeel van de gemeente Den Bommel in de winst van het vleeschkeuringsbedrijf over het afgeloopen jaar bedraagt 165.62. Genoemde stukken worden allen voor kennis geving aangenomen. 2. Ged. Staten zenden de rekening dienst 1925 met nog enkele administratieve wijzigingen terug. De rekening zal overeenkomstig worden gewij zigd. 3. Ter tafel komt een verzoek van de afd. van het Wit-Gele-Kruis te Achthuizen om sub siedie voor de wijkverplegingskosten aldaar. Op voorstel van het College van B. en W. wordt dit verzoek aangehouden tot de behandeling der gemeentebegrooting dienst 1926. 4. Aan de orde komt een circulaire van Ged. Staten omtrent bescherming der ingezetenen te gen brandgevaar, waarin wordt aangedrongen tot het aanschaffen van een motor- of stoom- brandspuit. Ook dit punt wordt aangehouden tot de behandeling der begrooting dienst 1928. 5. De VOORZITTER brengt ter kennis dat de gemeenterekening 1926 sluit met een na- deelig ,saldo van 181,04. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur sluit met een batig saldo van 1936,90, benevens een spaarbank boekje van 1500,—. De VOORZITTER benoemt een commissie bestaande uit de heeren H. van Gent, W. A. Lokker en B. C. Jongeling welke genoemde re keningen zullen onderzoeken. 6. Vervolgens worden de geloofsbrieven der nieuwbenoemde raadsleden onderzocht door de heeren W. A. Lokker en B. C. Jongeling, die de stukken in orde bevinden en adviseeren voor de toelating, waartoe wordt besloten 7. In behandeling komen nog eenige recla mes in de hondenbelasting waarop een beslis sing wordt genomen. Tenslotte deelt de Voorzitter nog mede dat hij van 30 Juli tot en met 15 Augustus afwezig zal zijn, welke tijd de heer J. C. Borgdorff als loco-burgemeester zal optreden. Na de gebruikelijke rondvraag wordt de ver gadering waar niemand meer het woord ver langd door den voorzitte rgesloten. MIDDELHARNIS. De maandelijksche col lecte gehouden in de Ned. Herv. Kerk ten bate dier kerk heeft opgebracht 64,70. DIRKSLAND. Vrijdagavond 7,30 uur (n.t.) zal in de Ned. Herv. Kerk alhier optreden Ds. W. J. van Lokhorst te Delfshaven, beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de maandelijksche extra-collecte worden ge houden. HERRINGEN. D.V. zal er Zondag v.m. in de Ned. Herv. Kerk bediening van den H. Doop plaatjs vinden, waarbij hoopt voor te gaan Ds. Bax van Oude Tonge. Doopvaders worden ver zocht tot het doen van aangifte op Zaterdag avond half acht in de consistoriekamer der kerk. OUDDORP. Heden (Maandag) slaagde bij het eramen voor de hoofdacte te Rotterdam, de heer J. Galjema, onderwijzer aan de Chr. School alhier. De „Waarheidsvriend" schrijft DE TWEE VRIJZINNIGE PIONIERS. De lucht is vol belangrijke dingen. Men vliegt van Amerika naar Europa, van Batavia naar Amsterdam. Spoedig let men er niet meer op maar nu nog wel. Berichten met of zonder por tret vindt men in alle couranten en ieder grijpt er naar. Op kerkelijk terrein binnen de grenzen van de Hervormde Kerk, gebeuren ook groote, be langrijke dingen. En berichten met portretten ontbreken niet. We denken aan het belangrijke feit, dat in Amsterdam twee vrijzinnige dominé's zullen gaan werken in het midden van de Hervormde gemeente. Daarvan hebben de berichten gecir culeerd in de dag- en weekbladen en in „Kerk en Volk" vindt men de portretten er bij't Zijn 4s. W. A. F. van Dijk, van den Helder en ds. D. Bakker van Veendam. Ds. van Dijk is van orthodoxe afkomst, cate chisant van ds. Pikaar te Utrecht, maar de rede vroeg naar de plaats welke haar onthouden was en ds. Van Dijk, toen nog student, werd modern. In 1904 werd hij predikant te Huins later te Heerenveen. Toen is hij naar Indië gegaan, naar Batavia en later naar Bandoeng, de belangrijkste stad van Java. Daar was hij eerste vrijzinnige predikant „en ondervpnd van de orthodoxie veel tegenwerking, die hij echter geheel wist te overwinnen." In Holland teruggekeerd, werd ds. Van Dijk, na eeijst in Lobith te hebben gestaan, predikant te Den Helder. „Hier is prachtig werk geleverd". Mevr. Van Dijk heeft haar aandeel hiertoe bij gedragen." „Boven alles staat echter dit ééne, dat ds. Van Dijk de man is van zijn gemeente." Deze predikant is nu vanwege de Vrijzinnig- Hervormde Vereeniging naar Amsterdam ge zonden, om daar „zijn belangrijke taak" te ver vullen. Ds. Bakker „behoort tot de jonge garde". Aan de H.B.S. opgeleid was zijn bestemming voor een handelskantoor. Hij was lidmaat van de Remonstrantsche gemeente. Onder invloed van ds. J. F. Tenthoff, een der eerste Noord-Hol- landsche socialistische predikanten, die ook op de vorming van Ds. Banning zijn stempel heeft gezet, kwam de heer Bakker tot de keuze van predikant te willen worden en verwisselde de Remonstrantsche Broederschap voor de Her vormde Kerk, omdat „hl) gevoelde dat hij met zijn denkbeelden de groote massa alleen kon bereiken door deze kerk, wier diepere beteeke- nis hem tevens duidelijk werd Onder Prof. Roepsing, wiens college-dictaat over cultuur- ethiek hij bezig is uit te werken, studeerde hij. Als predikant „heeft hij zich steeds bewust met cultureelen arbeid bemoeid." Tot de socialisti sche predikanten behoorend, kwam hij te Veen- dam in aanraking met de practische arbeiders beweging. In 1925 sloot hij zich aan bij de S.D. A.P. Met de jeugdbeweging staat hij in nauw verband hij ^schreef o.m. „Jeugdreligie en ker kelijk leven" en artikelen over „Jongerenleven". „Nu wordt deze aan alle kanten uitbollende arbeidskracht geroepen tot het Amsterdamsche werk". Ziehier, wat „Kerk en Volk" van de twee vrijzinnig Hervormde predikanten te Amsterdam weet mee te deelen. Hoopvol is men gestemd. Wij hopen, dat zij nooit in kerkelijk verband in Amsterdam hun intree zullen doen. Omdat hun boodschap niet is de boodschap van den Christus Gods, de boodschap naar de Schriften. Hun boodschap kan dan ook nooit blijdschap en vrede geven. Daarom hopen we, dat de deur der Kerk in Amsterdam nooit voor hen open gaat. DE LANDBOUW.ONDERLINGE. De maandeiyksche groei van de L. O. en de T. O. Provincie Aantal leden Loon Groningen 8 f 10.426 - Friesland 40 f 25.807.- Drenthe 28 f 14.024- Overijsel 13 f 6.760.- Gelderland 12 f 7 713.- Utrecht 2 f 2 764.- Noord Holland 28 f 16.734.- Zuid'Holland 18 f 24,442.- Zeeland 9 f 10 213.- Noord»Brabant 2 f 1.572,- Totaal 160 'f 120.455.- Per 1 Juli 1927 traden als lid der Tuinbouw Onderlinge toe 22 werkgevers, uitbetalende aan loon f 41,264,—. Sedert 1 November 1926 vermeerderde het aantal leden bij de Landbouw»Onderlinge met 1182, uitbetalende f 1,156,309,— loon, en bij de Tuinbouw»Onderlinge met 308, uitbetalende f 431,944,- loon. De Secretaris van de Afdeeling Overflakkee, A. W. KEIJZER. Herkingen, 1 Augustus 1927. SOMMELSDIJK. Overleden Frans Koote, 9 mnd., z. v. Si» mon Teunis Koote en Arendje Auperlee. MIDDELHARNIS. GeborenJan, z. v. J. Koster en E. de Gans. DIRKSLAND. Getrouwd: Jan Bestman, j m. 22 j. enAdri» ana Labeur, j d. 21 j. Overleden Dirk Roodzand, 51 j., echtge» noot van C. van Zuuren. OUDDORP. De visschers vingen de vorige week 200 kilo garnalen per vaartuig in de stallen 8 zalmen. Het werk aan de Willemsbrug. In den nacht van Zaterdag op Zondag isj het laatste deel van de opvijzeling van de Willemsbrug voltooid. Op pijler 2 waren 8 vijzels van 200 ton hefvermogen elk opgesteld en deze hebben in den vastgestelden tijd het noordelijk uiteinde van de zuidelijke over» spanning en het zuidelijk einde van de mid» delste overspanning op het nieuwe peil ge» bracht. In het begin van den nacht ging alles voorspoedig. Omstreeks kwart voor 2 kwam evenwel eensklaps een zware donderbui op» zetten en even leek het, als zou men weer met veel regen te kampen krijgen, maar ge» lukkig is het weer na ongeveer drie kwartier weer opgeklaard en kon men ongehinderd voortwerken. Regelmatig kwamen de beide uiteinden omhoog en reeds vóór 7 uur was het nieuwe peil bereikt. Half 8 konden het tram» en rijverkeer worden vrijgegeven een half uur vroeger, dan was verondersteld - en tegen 8 uur kon de laatste ploeg werklie» den inrukken. Het groote werk was volbracht. Zooals men zich zal herinneren is men in den nacht van 9 op 10 April met het opvij' zelen begonnen De Zuidelijke toegangsbrug en het Zuideinde van de Zuidelijke overspan» ning zijn toen op het nieuwe peil gebracht. In den nacht van 14 op 15 Mei zijn de zelfde onderdeelen, welke Zondagnacht onderhanden zijn genomen, voorloopig op de helft van de nieuwe hoogte gebracht; in den nacht van 18 op 19 Juni zijn de Noordelijke toegangs» brug en het Noordelijk einde van de Noorde» lijke overspanning tegelijk op het nieuwe peil gebracht, in den nacht van 9 op 10 Juli zijn vervolgens het zuidelijk einde van de Noordelijke overspanning en het daar aan grenzende einde van de middelste overspan» ning geheel omhoog gebracht en Zondag is het laatste stuk voltooid. Telkens, na eiken keer vijzelen, zat er een knik in de brug op de plaats, waar een op» gevijzeld onderdeel overging in een, dat nog op het oude peil lag. Deze knik heeft zich verplaatst, naar mate het werk vorderde. Zon» dagnacht is de laatste knik weggewerkt, de Willemsbrug ligt nu weer net zoo boogvormig als vroeger; alleen is de doorvaart»opening 2 10 meter hooger geworden. De doorvaart»opening is nu 8.30 meter boven laag water. Welk een groote beteekenis het hooger liggen van de W.llemsbrug heeft voor het verkeer, blijkt wel als men nagaat hoe weinig de Koninginnebrug in verhouding tot vroeger meer geopend behoeft te worden. Als regel wordt deze brug niet anders open» gedraaid, dan als de spoorbrug opengaat en dit is betrekkelijk maar een beperkt aantal keeren per dag. Bovendien is de spoorbrug aan vaste tijden gebonden. Zij die geregeld over de brug moeten gaan, kunnen daar dus eenigszins rekening mee houden. In de maand December van het vorige jaar zijn ongeveer 900 rijnschepen door de Koninginnebrug ge» varen. Nu de doorvaartopening van de Wil '»J« na n lemsbrug zoov geloopen tot nemer van ee dat hij tegenwc meer kan ma zooveel stagna ondervinden Nicolaas Be dikant te Hee om, als hij he geven. Op zekeren de preek me «niet thuis« z Waarom? 't eerstvolgende hij daar mee Een onbeke dienen. Maar ik niet thuis toch c< - «Zal ik da Maartje 1« De vreemd thuis*, zoove wèl thuis? I spreken l« Maartje na; moet u sprei niet moet, te spreken Maartje dat ik hem Het meisj boodschap - Dominé «Wel goed «Och, niet drie trapgang «Nu, dit moest, een duizend gul» tweeden, en de Rotterdan «Wel, hart binnen*. «Neen Dc eens thuis is Een oogei drie bankjes zijn hand, e «/voornemen ;even als hi gehouden. De Ameri en in een Europeesche doen. «Jullie ku zei de Amei één branch» worden*. De barbi zeepte gedu en ging toei «Wel, wa vroeg de Ai «Wij zeep nieke antwo zijn om ges ON MaandagaH ApeldoornscB toe onbeken< is per politie Over de ooi jt nu toe daarvoor ge: ken was. DE Het bader dag weer bi W. uit de in zee en v bracht door mej. H. S. r teloos op f Kritzingersti dam onderg ge zwemster gen broer, verkeerde, red. Al de: bijgebracht haling. - Het lij week aan h dronken is KWA Men mei In het g ondergebra jaar. De v< geleden bijf werden 00 maar in de tergelaten. Tegen d gemaakt. De, polit aldaar aan kelbach, v Ge Men mi De We mede Enkele van Gdin bij Dantj wijzeresse brachten, °m tenge door het een afstai wel de 01 deed de helpen. T zochten, de kapite kunnen oogenblil Poolsche te redde

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 2