fill 111 tJii'llf i si i t i Vwm |i i If Op Reis PUROL j Iwill'l1 I'll I 'li r w! I Gemengd Nieuws. ill i. iI I til f 111 li t Ingezonden Stukken. Ondert» I' KJ i( $al I If'I! 11 Hi iff In1 in heele hart begeerde hij het werk der herstel ling aan te vatten. Tegen de vijanden, die het hem bang maakten, sprak hij het woord uit zijn hart: „God van den hemel, Die zal het ons doen gelukken, en wij, Zijne knechten, zullen ons opmaken en bouwen". Het geslacht, dat ons voorging, mocht gaarne zien naar Nehemia en zijn woord over nemen. Ja, het heeft dat woord gebeiteld in de muren van de school met den Bijbel. Geen wonder. Er is zooveel overeenkomst tusschen den arbeid voor de school met den Bijbel en den wederopbouw van Jeruzalem. Evenals in Jeruzalem moesten bij ons de oude fundamenten, de Christelijke grondslagen, worden blootgelegd. In den loop des tijds was er zooveel afgebroken,en puin en gruis had den de fundamenten bedekt. De reformatie der school was een moeizaam werk. Er moest heel wat weggeruimd worden, vóór men kon gaan bouwen op de oude, echte en hechte Christelijke grondslagen van onze natie. Daarop toch moest de school met den Bijbel als de nationale school worden gevestigd. Het geslacht, dat ons voorging, heeft het zwaarste werk verricht. Het heeft het kunnen doen, doordat het met het hart bij het werk was. Het had kennis aan belijdenis van schuld, aan gebed om vergeving, aan besef van on waardigheid en onmacht, aan liefde tot God en ons volk, aan geloof in de almachtige hulpe Gods zooals Nehemia. Wij worden geroepen tot voortzetting en voltooiing van het werk. Evenals onder Ne hemia moeten allen aan 't werk. Priesters en goudsmeden en apothekers en kruideniers alle ^tanden waren aan het werk van den opbouw bezig. Er waren ook wel „voortref- felijken, die hun hals niet ten dienste huns Heeren brachten", maar hun namen staan dan ook nu nog tot hun schande aangeteekend. Het schoonste was, dat aller hart was om te werken. Zoo kon Nehemia met hen opschieten. Het hart bij 't werk: dat is het parool ook voor ons. Als ons hart is bij het werk voor de school met den Bijbel, dan zijn wij ons bewust, dat wij met dat werk voor het aangezicht des Heeren onzes God staan, en dat het eigenlijk Zijn werk is. Zijn werk, ook het collecteeren voor de school, gelijk in de dagen van Nehe mia het werken aan den muur. Als ons hart is bij het werk, dan zijn wij trouw, vooral, nadat God den raad der vijan den te niet gemaakt heeft. Wij laten ons door niets ophouden, maar werken voor de school in heel ons land, desnoods „van het opgaan des dageraads tot het voorkomen der sterren toe". Als ons hart is bij het werk, is er ook geest drift, zooals bij Baruch, die „zeer vuriglijk verbeterde", en dan hooren wij het geluid der bazuin, dat hef voort duren van den school strijd aankondigt, en roepen wij „onze God zal voor ons strijden", terwijl wij collecteeren.- Als ons hart i|S bij ons werk, verrichten wij het met wijsheid, opdat niet alles op dezelfde personen aankomt, waardoor „de kracht der dragers zou vervallen". Verdeeling van arbeid met wijsheid en liefde geeft arbeidsmoed en arbeidsvreugde als in Nehemia's dagen. Als ons hart is bij het werk, vreezen wij niet zoo spoedig voor de vijanden, maar „ge denken aan dien grooten en vreeselijken Heere, en strijden voor onze broederen, onze huizen". Wij arbeiden dan in de vreeze dep Heeren voor onze natie, waaraan de school met den Bijbel met levensbanden gehecht is. Als ons hart is bij het werk, dan doen wij het biddend tot onzen God en tegelijk wachten zettend tegen onze tegenpartijders dag en nacht biddend en dankend, dat God ons gebruiken wil tot dit werk van voortgaande reformatie der school. Als ons hart is bij het werk, dan doen wij allen mede, en zoo ééns in het jaar doen wij, wat wij anders niet gewoon zijn te doen en bereiden voor en voeren uit de Unie-collecte. Dan is er geen vrees, dan geneeren wij ons niet, maar zeggen zelfs „tot de edelen des volks: vreest niet". Als ons hart is bij het werk, dan zien wij hooren wij den vijand wel. Wij ontdekken het wel, „dat zij zeer ontsteken,' nu de verbetering aan den muur toeneemt, en de scheuren be ginnen gestopt te worden". Maar wij deses- pereeren niet, ook al „maken allen tezamen een verbintenis, dat zij zullen komen om tegen ons te strijden en een verbijstering te maken". Daartegen staat ons gebed tot God en onze wacht tegen hen. Als onp hart is bij 't werk, dan zien wij naar het iedeaal, „de vrije school voor heel de natie", en die vrije school een school met den Bijbel. Bij Nehemia kwam het uit, dat het hart des volks was om te werken, doordat zij „den muur bouwden, zoodat de gansche muur samengevoegd werd tot zijne helft toe". Verder! konden zij niet. Maar zfj kwamen zoover als zij konden. Zoo ga het ook met ons. Met het iedeaal vóór ons, zijn wij niet zoo spoedig klaar. Er is heel wat te doen. Er wordt gewerkt in de plaats uwer inwoning: er wordt gewerkt in uw naaste omgeving er wordt gewerkt in heel ons land. Er wordt gewerkt in de voorbereidende school, de bewaarschool ;er wordt gewerkt in de lagere schooler wordt gewerkt in de uitgebereid lagere school. Er wordt gewerkt aan de voorbereiding der kinderen voor het levener wordt gewerkt aan de opleiding van de aanstaande onder wijzers er wordt gewerkt aan de bekwaming van de onderwijzers en de onderwijzeressen. Er wordt gewerkt, om al dat werk mogelijk te makener wordt gewerkt met gebeder wordt gewerkt met de stoffelijke gaven, ook met die der Unie-collecte. Indien maar het hart des volks mag zijn om te werken I ffiw Ds. C. W. J. VAN LUMMEL. Had Ds. C. W. J. van Lummel, daar hij ver leden jaar toen hij zijn 70-sten verjaardag mocht vieren op zoo grootsche wijze was gehuldigd, verzocht de herdenking van zijn 40-jarige ambts bediening zonder veel uiterlijk feestbetoon te doen voorbijgaan, velen hebben hem toch hun belangstelling en vriendschap betoond. De Geref. Jeugdcentrale, zoo meldt de Stan daard, verrastte den jubilaris Zondagmiddag met een prachtig schilderij en een wandelstok. Had Ds. van Lummel verzocht geen geschenken aan te bieden, daar hij er verleden jaar zooveel mocht ontvangen, zijn kerkeraad offerde hem een traplooper. Onder de talrijke schriftelijke en telegrafische gelukwenschen waren er van oud-minister Colijn namens 't Centraal Comité der A. R. partij van tal van Tweede Kamer- en Statenleden collega's en vrienden uit alle deelen des lands. Op verzoek van zijn kerkeraad hield Ds. Van Lummel, pred. bij de Geref. Kerk van Zuidland, ter gelegenheid van zijn 40-jarige ambtsbedie ning, die hij Zondag mocht herdenken. Woens dagavond een gedachtenisrede. In zijn inleiding wees de jubileerende prediker op de waarheid van het woord van Jeremia „Ik weet, o Heere, dat bij den mensch zijnen weg niet is het is niet bij een man, die wan delt, dat hij zijn gangen richt." En toch is het de roeping van Gods kind om zijn weg te overdenken, zijne gangen en treden te richten. God laat hem zeggen dat is de weg en voegt er de vermaning bij wandelt in dezelve. Zoo moet er bij wie ernstig leeft zijn een gedurig acht geven op zijne wegen, een inspanning van alle rachten om des Heeren wegen te kennen en te bewandelen. Na veertig jaren in het ambt te hebben ge staan moet spreker getuigen, dat Gods gedach ten zijn weg hebben bepaald. Daarom koos spreker als het woord zijner overdenking Je- saja 26 12 „Heere, Gij zult ons vrede bestel len, want Gij hebt orgs ook alle zaken uitge richt." Spr. bezag eerst den grond dien Jesaja heeft voor zijn vertrouwen, om die dan toe te passen op zijn omstandigheden. Met de betuiging dat God vrede bestellen zal besloot spreker zijn met aandacht beluisterde predicatie, die heden te Delft onder den titel „Dank en vertrouwen" en gesierd met een wel gelijkend portret van den jubileerenden predi ker, in druk verscheen. Na de predicatie vetolkte oud. P. Luyendijk de gevoelens van Kerkeraad en Gemeente en deed den jubilaris toezingen de zegenbede uit Psalm 134. Hierna voerden nog het woord de heeren Ds. Joh. S. Langen, van Waarder, die deed toe zingen Pp. 3 2 ouderling M. Kolman, namens den kerkeraad van DelftDs. J. E. Westerhuis, namens de classis Brielle en de kek van Helle- voetsluisDs. B. W. de Gaaff, namens de kerk te Stad aan 't Haringvliet, die reed toezingen Psalm 126 3 ouderling J. Wolvius, namens de kerk van Brielle ouderling C. Mol, namens de kerk van Spijkengsse en oefenaar J. van der Lugt van Zwartewaal. Burgemeester G. van Andel sloot de rij der sprekers. Na een dankwoord van Ds. Van Lummel werd de samenkomst op de gebruike lijke wijze gesloten. EEN ONTROEREND BRIEFJE. Prof. Watering geeft in „Op den Uitkijk" iets ontroerings te lezen. Het briefje van een jeugdige lezers, die geregeld in dit tijdschrift las. Dit briefje, aldus Prof. W. dat zij mij schreef zonder aanhef en zonder de onderteekening. Wie „zij" is, weet ik niet. Ik ken slechts haar naam. Ik zag haar nooit. Dit briefje is van een kind. Over een moeder. Hier in ons ziekenhuis krijgen wij ook „Op den Uitkijk". En ik lees daarin vaak van wat U schrijft over ouders en kinderen en zoo. Daarom wil ik u schrijven. Ik doe het met pot lood. Want ik moet altijd op bed liggen. Ik weet dat ik T.B.C. ben in erge graad. Vader is er ook aan gestorven. Moeder stierf verleden jaar aan een maagziekte .Ik ben nu 19 jaar, en dan is het wel erg te moeten sterven. Als Jezus dan maar meegaat met mij. Want ik ben zoo heelemaal alleen, ondanks alle zusters die zoo lief zijn, en ondanks de andere patiënten. Als Jezus maar meegaatMaar altijd alleen ben ik niet. Soms is Jezus vlak bij mij. Maar ik wilde u toch iets schrijven. Dat is, dat ik zoo heed erg blij ben, dat ik een moeder gehad heb, die mij altijd wilde be- Ter verzachting en genezing van stuk' geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonne» brand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30,60, tube 80 ct. grijpen. Zij was nooit tevreden met een ant woord van mij vóór zij wist wat er in mij ziel omging. Zij wilde altijd door mij heen kijken om te zien, wat er van binnen was. En daarom had zij altijd zooveel geduld. En daarom wisten we, dat wij als kinderen haar alles konden ver tellen en later, toen mijn broer dood was, ik alleen. Moeder was nooit te haastig voor mij. Zij had altijd tijd, als het noodig was. Dan zag ze dat aan mijn heele manier van doen. En als ik kriegelig werd, omdat moeder mij ook altijd begreep, dan zei ze Kind, God be grijpt je nog veel beter dan ik Nu is moeder dood. Maar ik schrijf u, omdat ik, als ik in „Op den Uitkijk" lees zoo vaak aan mijn moeder denk. (Aan vader die al langer dood is, heb ik minder herinnering). Als ik nu aan moeder denk, dan is het haar hand, die mij tot Jezus leidde dan is het haar stem, die mij van God sprak. Ik dank God, dat ik een moeder had, die mij altijd wilde begrijpen. Maar om nog iets ben ik zoo dankbaar. Mijn mo:eder maakte mij het zoo gemakkelijk om te gehoorzamen, door mij te laten begrijpen wat ik begrijpen kon en door haar verder eenvoudig gehoorzaamheid te vragen, zoo zon der veel omhaal van woorden. En ze maakte het mij zoo gemakkelijk door haar eenvoudig voorbeeld. Als ik ooit in den hemel kom en ik bid er Jeztjs, en ik vraag er God eiken dag om, dan zal ik God eeuwig danken, ook omdat Hij mij zoo n moeder gaf. Dat wou ik u schrijven, om dat u mij zoo vaak aan mijn moeder herinnert. Zoo luidde het briefje. Dan volgde de on derteekening. Ingesloten lag nog een briefje. Geschreven met inkt. Het luidde aldus De schrijfster van dit briefje, mejis gis terenavond in een bloedspuwing doodgebleven. Op haar schrijfplankje vonden wij dezen brief met een envelippe aan u geadresseerd, dien wij u doen toekomen. Hoogachtend, Hoofdzuster Barak Dit briefje is van een kind. Over een moeder. EEN VLIJTIG SCHRIJVER. Zoo noemt Dr. Gunning Maarten Luther. Zou er wel één zijn, die deze Hervormer in productiviteit overtrof. Hij is maar even 62 jaar oud geworden en begon eerst op zijn 34ste jaar te publiceeren. Sedert zijn 400 jarigen geboorte dag (1883) komt hij bij Herman Böhlau in Weimar zijn volledige oevre uit. Tot dusver zijn 68 deelen verschenen, in doorsnede elk van 700—800 bladzijden grootnog 20 zulke deelen zullen er komen, zoodat men dan ongeveer 65.000 bladzijden druks zal kunnen tellen. Denk u dat eens in, en dat in een tijd toen men nog geen schrijfmachines, stenografie en vulpen houders kende, maar die ongelukkige ganze- veeren gebruikte. En bedenk dan dat deze man nog bovendien een massa college's, vergaderin gen, reizen en krankheden had te doorworste len, die weer een schat van tijd kosten Natuurlijk is niet alles wat de Hervormer schreef eerste-rangs werk Maar hoeveel vrucht bare zaadkorrelen er in die werken verscholen liggen, weet God alleen Ik verlang, aldus dr. Gunning in „Pniël", naar mijn einde, maar ik zou toch wel graag eerst eens die 88 deelen van vader Luther mogen uitlezen GEVEINSDE KLAGERS. Er zijn onbekeerde menschen of die wel weten, dat ze onbegenadigd zijn, of die hunne gedachten daarover niet laten gaan. of die zich zeer licht gerust stellen en zich van hunne zaligheid verzekerd houden of die een overtuigd geweten hebben en even wel in de zonde blijven en tot Christus niet waarlijk gaan en die ondertusschen mooi zijn met te kunnen klagen en met door listige uitvluchten de goede leeraren ,die niet zeer den geest der onder scheids hebben, tot medelijden te verwekken, en dezen veel moeite te maken, daar deze goede leeraren door hun teederheid omtrent zwakken hun tegenwerpingen beantwoorden en zich beijveren hen te toonen, dat ze genade bezitten, hoewel ze beter zouden doen, als zij er op sloegen, dat Ket kraakte, opdat die ge veinsde klagers gezond mochten worden, en ze zich bekeeren, of dat die klagers, ontdekt zijnde, dat ze maar klagen om te klagen, heen moch ten gaan ot de wereld, waar ze toch toe be- hooren, opdat ze niet meer de goeden hinderen en de goede leeraren niet meer verdriet baren in hun prediken en stichten van anderen. Laat ze dan maar vrij zeggen die leeraar verstaat het inwendige niethij is niet bekwaam om zielen te behandelen. Wanneer zij ontdekt zijn, zoo zullen andere zwakken minder ver hinderd worden de handleiding van zulke goede leeraren te gebruiken. W. a BRAKEL. De Copie van Ingezonden stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers Mijnheer de Redacteur Nu reeds alles stil is, over het verloopen Concours, wil ik toch eens wat opmerken. Daar alles een net verloop heeft gehad en de Muziek en Zang de beste krachten getoond hebben, spreek ik hierover niet, want er is niets van te zeggen. Maar daar wel wat op aan te merken is, is de afzetterij op het terrein. Allereerst, als iemand van verre komt, kost het hem al heel wat geld aan "irein en Con» coursterrein. Daar dit een Concours is voor ieder, maar meest voor den werkenden stand, vind ik het wel treurig dat iemand niet eens wat gebruiken kon vanwege de hooge prijzen. Buiten het terrein was alles 40 of 50 °/0 goed» kooper Niemand als werkman kan dat be» talen. Waarvoor is die afzetterij Omdat het maar eens in een jaar is? Maar dit is nog niet het grootste bezwaar. Nadat alles verloopen was, ging men in stille wegen en hoeken en wat daar afspeelde is niet te beschrijven I Aller afschuwelijkst. Niet van menschen gehoord, maar zelf gezien 1 En door welk middel had dat verholpen geweest Wel, als de prijzen niet zoo duur geweest waren 1 Want niemand kon meer wat betalen, zoo laat in den avond, vanwege de hooge prijzen I Hiermede hoop ik genoeg gezegd te hebben en hoop tevens dat het een volgend jaar wat redelijker zal wezen met de woekerwinst I Mijn hartelijken dank voor de plaatsruimte. Melissant. EgN BONDSMAN. NEDERLANDSCHE ZEELIEDEN GE* DOOD DOOR AMERIKAANSCHE BEAMBTEN. Een smokkelincident. Tegenstrijdige verklaringen. De Times verneemt uit New»York, dat ver» leden week de Nederlandsche schoener Elena zich in de Amerikaansche wateren ophield ter hoogte van Porto Rico. Beambten van de Amerikaansche drankbestrijdingspolitie deden een niet gelukte poging om aan boord van de Elena te komen. Nadat er schoten waren gewisseld wist de schoener te ontsnappen naar Curacao. Thans wordt gemeld, dat de kapitein en een der leden van de bemanning van de Elena aan de bij het gevecht opge» loopen verwondingen zijn omgekomen. De Johanna, een zusterschip van de Elena is te San Juan de Porto binnengebracht door beambten van den dranksmokkelbestrijdings» dienst, zulks op grond van het feit, dat het schip sterken drank aan boord had. De Amerikaansche autoriteiten en de gezag» voerder van de Johanna houden er een af» wijkende meening op na over de vraag waar de Johanna was aangehouden. Volgens de Amerikanen was het op 8 mijl uit de kust, volgens den Nederlannschen kapitein op 45 mijl uit de kust. Een honderdjarige. Met grooten luister heeft Donderdag mej. de weduwe M. van Hooff— Loots te Eindhoven haar 100ste verjaardag gevierd. Zij mocht op dezen dag zoowel van geestelijke als van wereldlijke autoriteiten tal van felicitaties ont» vangen. Diefstal van juweelen. In restaurant Royal, op het Lange Voorhout te 's»Gravenhage, bevindt zich in de hal een uitstalkastje, waarin sieraden en juweelen lig» gen uitgestald, die het eigendom zijn van den juwelier S. in het Noordeinde. Dezer dagen nu zijn uit het kastje voorwerpen verdwenen tot een waarde van tusschen de 7 en 10 dui» zend gulden. 's Ochtends is bemerkt, dat een raam aan den voorkant van het restaurant open stond, zoodat vermoed wordt, dat de dader zich 's avonds heeft laten insluiten. Het gestolene was tegen diefstal verzekerd. Ongelukken. Woensdagmiddag is de vervoersbaas H. Martens te Mill (N.»Br.) door het in aanraking komen met een electrische geleiding om het leven gekomen. Woensdagavond is de timmerman J. W. uit Castricum, die op een motorfiets zat, toen hij wilde uithalen voor eenige spelende kin» deren, onder een met zand geladen vrachtauto van den heer S. te Alkmaar geraakt en bekwam zwaar letsel. Hij werd naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Men vreest voor zijn leven, Woensdagmiddag is het ijzeren tjalkschip Verwisseling, schipper Flobbe, van Woudsend, voor de Lemmerhaven door een stormbui overvallen, waardoor de zeilen scheurden. Met behulp van een sloepmotor kon men op eigen kracht de haven bereiken. Het schip was geladen met kunstmest en op reis van Zwolie naar Heerenveen. HET HUWELIJK IN DE LUCHT. De schorsing van den predikant. Dominé Tiechman te Berlijn is, naar we indertijd hebben gemeld, door het Branden» burgsche consistorie geschorst, omdat hij een huwelijk in een vliegtuig had ingezegend. Het consistorie zag daarin een vernedering van het kerkelijk ambt. Tiechman is tegen de schorsing in beroep gekomen en is Woensdag gehoord. De oorspronkelijke beschuldiging is reeds ingetrokken, maar of de schorsing in ontslag zal overgaan, hangt af van de beslis» sing over de vraag of Tiechman uit sensatie» lust heeft gehandeld. Het is n.l. gebleken dat het huwelijk in de lucht verfilmd is en vol gens het consistorie had de dominé (die ech» ter verzekert daartoe niet bij machte te zijn geweest) zulks moeten voorkomen. Overstrooming in Brltschalndlë. Duizend menschen verdronken. Uit Calcutta wordt gemeld dat een kanaal dienende voor de watervoorziening van het district Boroda buiten zijn oevers getreden is, zoodat de dijken doorgebroken zijn. Er zijn duizend menschen verdronken. De verbindingen tusschen Boroda enBomba moeten verbroken zijn. Een spoorwegongeluk in Zuld«Afrlka. Twee»en*dertig dooden. Een telegram van Woensdag uit Kaapstad meldt, dat de Natalsche posttrein bij Heidel' berg op een goederentrein is geloopen. Dertig naturellen en twee Europeesche be ambten werden gedood, drie Europeanen en een aantal naturellen gewond. De locomotieven zijn in elkaar gedrongen en de wrakhoop is zoo groot, dat men wel anderhalven dag noodig meende te hebben om het spoor vrij te maken. Een X»straaIonder zoeker gestorven. Drie maanden na de ontdekking van de X» stralen door Roentgen begon dr. Taylor te Peterborough zijn proefnemingen met die stralen. Thans, na dertig jaar, is hij aan »X» straal>kanker« bezweken. Eerst verloor hij drie vingers van de linkerhand, daarna een' van de rechterhand, maar de huidaandoening ver» breidde zich gestadig verder. Verleden jaar legde hij zijn betrekking van geneesheer aan de infirmerie te Peterborough neer, waaraan hij 45 jaar lang verbonden was geweest. Uit een openbare inzameling is hem toen een chèque van 700 pond sterling aan» geboden. Taylor is 66 jaar oud geworden. Ontmoeting van een automobilist met wilde dieren. Thomson, de directeur van een kolenmijn, heeft, toen hij met zijn auto tusschen den Victoria«waterval en Boelawajo op weg was, drie leeuwen en een luipaard ontmoet. De luipaard deed een aanval op de auto, maar werd gewond en verdween daarna in de strui ken. De wilde dieren werden alle binnen een afstand van 160 K.M. van Boelawajo aange troffen en liepen over den grooten weg. NOODWEER IN VERSCHILLENDE DEELEN DES LANDS. Een windhoos in Weesperkarspel. Om vijf uur Woensdagmiddag is een wind hoos over Weejsperkarspel gestreken, die zeer veel materieele schade veroorzaakte, doch waar bij geen persoonlijke ongelukken zijn voorge komen. De windhoos streek eerst over het Gein en nam het dak van een melkhuis van een boer derij mee, bij een Bootenhuis werden de booten op den wal gesmeten. Ook ging de windhoos over het Merwedekanaal. Bij een huis van den Rijkswaterstaat werden de pannen van het dak gezogen. Daarna kwam de ammoniakfabriek van de Firma Van der Eist en Matthès aan de beurt. Van de oude fabriek werd het dak afge rukt, de stukken liggen over het fabrieksterrein ver/spreid. Het dak van het in aanbouw zijnde magazijn werd ingedrukt en stortte in. Eenige personen, die daar werkten, hadden juist die afdeeling verlaten. Er zijn door de directie maatregelen getroffen om de verwoestingen, welke door de windhoos zijn aangericht, zoo spoedig mogelijk op te ruimen. De schade wordt geschat op 25.000.Men hoopt a.s. Maan dag het werk weer te kunnen hervatten. De hoos, die slechts enkele minuten duurde, greep ook nog een boerderij aan van T. H. Roozen- boom, waarvan het dak op vele plaatsen be schadigd werd. De hooiberg werd uit elkaar gewaaid en een hooiwagen een eind wegge- rdeen. De boerin, die zich juist op een plaats tusschen den stal en het woonhuis bevond, wist tijdig i nden stal te vluchten, waar zich ook nog twee kinderen bevonden. De windhoos loste zich tenslote op in de richting Muiden. Een windhoos over Westerbroek. Een windhoos srteek over Westerbroek bij Hoogezand. Verscheidene boomen werden ont worteld, een geweldige hagelbui vernielde land en tuinbouwgewassen. Verscheidene stuks vee sloegen in de weide dood. Een landbouwer gedood. Bij het kort doch hevig onweder, dat Woens dagmiddag boven Budel (N.-Br.) woedde, sloeg de bliksem in een korenmijt en doodde den daarachter schuilenden ongehuwden 30- jarigen landbouwer A. S. Een 14-jarige jongen gedood. Te Bom bij Sittard werd Woensdagmiddag ongeveer één uur tijdens een hevig onweer de 14-jarige A. Mekels, die op het land met een paard werkte, door den bliksem getroffen en gedood. Ook het paard werd gedood. Zijn oom, die in de nabijheid werkte, werd bewusteloos geslagen door den bliksem. Nog een jongen gedood. Te Klazienaveen werd de 16-jarige bakkers knecht B. Kamping in de ouderlijke woning door den bliksem getroffen en gedood. Zijn moeder en zuster werden beiden bewusteloos geslagen. Boerderijen afgebrand. Te Eexta is Woensdag tijdens een hevig onweer de bliksem ingeslagen in de boerderij van den heer Reinders. De boerderij brandde totaal af. Tengevolge van het hevige onweer werden de boerderijen van K. Minnema te Terroele en Koopmans te Joure, zco meldt men uit Lemmer, getroffen, waarbij ze geheel afbrandden. Niets kon gered worden. Woensdag is te Oldeboorn tijdens een hevig onweer, dat boven deze streek woedde, de bliksem ingeslagen in de boerderij van Sik- kema onder Oude Schouw .De bewoners kon den zich redden, doch de inboedel ging totaal verloren en de boerderij brandde tot den grond toe af. Alles is verzekerd. Ook in de omgeving van Oldeboorn, bij War- tena, Boornbergum, De Dillen onder Deersum staan verschillende boerderijen in brand. Een groote roggemolen in St. Jacobi Parochie is totaan afgebrand. In een boerderij bij Doetinchem sloeg de bliksem in, waardoor de woning geheel af brandde vijf varkens kwamen in de vlammen om. Te Barneveld is Woensdagmiddag de bliksem geslagen in een met tienduizend K.G. hooi gevulden berg van den landbouwer H. Boon op „Het Espeet". Berg en inhoud zijn grootendeels verbrand. Alles was verzekerd. Bliksem ingeslagen. Te Winterswijk sloeg de bliksem in den toren der Gereformeerde kerk op de Zonne- brink. Een groot deel er van werd vernield. Brand werd niet veroorzaakt. Te Veenendaal sloeg de bliksem in een grooten hooiberg. Door snel toeschietende hulp kon de brand spoedig gebluscht worden. Een der zware roeden van den berg werd van onder tot boven in tweeën gespleten. Verzekering dekt de schade. Te Zuidlaren sloeg de bliksem in den tuin van Hotel Entinge. Een boom werd van onder tot boven gespleten. In den tuin speel den 450 schoolkinderen, die daar vertoefden voor een uitstapje. Gelukkig werd geen der kleinen gekwetst. Ook boven Bu^sum ontlastte zich Woens dagmiddag een hevige onweersbui. Zonder brand te veroorzaken sloeg de bliksem op enkele plaatsen in. O.m. werd getroffen het verkooplokaal „Irene" (het voormalig kerk gebouw der Ned. Herv. Gem.). Van den top gevel kwam een groot stuk steen naar be neden vallen, zonder gelukkig iemand te treffen. Ook van andere plaatsen, in onderscheidene deelen van ons land, kwamen berichten van schade, door het hemelvuur aangericht. Deze gevallen waren echter van weinig ernstigen aard. Overreden. Te Anna Paulowna is een 17»jarige fietser onder een autobus geraakt. Hij werd met een ernstige schedelbreuk en andere verwondingen naar het hospitaal te Helder overgebracht. Door de tram overreden en gedood. Donderdagmiddag is bij den overweg even buiten Noordwijk de 27«jarige mej. H. S., door de tram van Leiden naar Noordwijk overreden en gedood. Het ongeluk schijnt te wijten aan het feit, dat zij op het laatste oogenblik nog den weg wilde oversteken. Auto In een sloot gereden. Omstreeks 7 uur is op den Rotterdamsche Weg nabij Delft een auto van den heer v. Tol uit Den Haag, op het oogenblik dat hij een autobus wilde passeeren, aangereden door een Fordwagen die van Delft kwam. De auto van den heer v. T., met vier inzittenden, kwam met groote vaart in een sloot terecht. Geen der personen bekwam letsel. De auto werd zwaar beschadigd en is met een kraanwagen gelicht en naar Delft gesleept. Autobus te water. Onder Anna Paulowna is een autobus bij het uitwijken voor een andere auto te water geraakt. Van de acht passagiers werden eenigen door glasscherven gewond. Overigens kwamen ze met een nat pak vrij. Muur omgewaaid. Te Deventer is Donderdagmiddag tenge volge van een windruk van een in aanbouw zijnd huis aan de Mr. de Boerlaan een muur omgewaaid en op een steiger neergestort. Eenige werklieden werden onder de steenen bedolven, terwijl een hunner met zijn rug op een balk terecht kwam. Ernstig verwond werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. Onweer. Onder de gemeente Barneveld is de bliksem op vier plaatsen ingeslagen, en wel bij G. Lok» horst, te Harselaar, bij wien een hooiberg en een schuur verbranddenbij de wed. v. d. Berkt, te Kootwijkerbroek, bij wie een hooi» berg in vlammen opgingbij G. v d. Loen» horst te Kootwijkerbroek en bij de wed. van 't Hof, te Zwartebroek. Bij beide laatstge» noemden ontstond geen brand. Te Stadskanaal sloeg de bliksem tot twee maal toe in de behuizing van den bakker W. Schuilirg, welke onmiddellijk in lichtelaaie stond. De inboedel kon grootendeels gered worden. Alles was verzekerd. Te Twello is de 17,jarige boerenknecht Hol» link, afkomstig nit Gorsse), die op het land werkzaam was, door den bliksem gedood. Te Empe is de 60»jarige H. de Graaf uit Voorst door den bliksem getroffen en gedood. Twee kinderen, die bij hem waren, sloegen tegen den grond, doch bleven ongedeerd. VLIEGONGELUK. Een militair vliegtuig gestort. Twee gewonden. Uit Gilze wordt gemeld: Op het vliegterrein De Molenheide is Don» derdagmiddag het instructievliegtuig S. 4, uit Soesterberg, gevallen. Het ongeluk is gebeurd kort na de start, toen het vliegtuig ongeveer 35 M. boven den grond was. Het toestel werd zwaar beschadigd. De twee inzittenden werden gewondde sergeant-vlie» ger Radstaken kreeg een beenfractuur en de leerling»vlieger korporaal Posthumus kreeg vrij ernstige inwendige kneuzingen en een hoofd» worde. Nadat dr. Hoeks uit Gilze de eerste hulp had verleend, zijn de beide gewonden naar het hospitaal in Breda vervoerd, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. ERNSTIG AUTO.ONGELUK. Vier personen gewond. Donderdagavond omsreeks 7 uur wilde op den Haagweg op de grens van Delft en Rijs» wijk een auto, die met groote snelheid in de richting den Haag reed en waarin vier per» sonen en de chauffeur gezeten waren, een andere voorop rijdende auto passeeren, doch de ruimte bleek te klein, zoodat de wagen tegen een ijzeren steunpaal van een graan» transporteur van de fabriek der firma Verhoef 6. Co. opreed. Van de inzittenden werd de heer J. van Vliet, wonende te Rotterdam, ernstig in het gelaat gewond, terwijl zijn echt» genoote een schouderfracteur bekwam. Zij werden naar het gasthuis te Delft overgebracht. Het zoontje van den heer v. Vliet en de chauffeur werden licht gewond. Tengevolge vj draden van de stroomdraad vat waardoor kortslu smolt. De stroc waardoor op ve van brand ont van de Delftsch uit. Het tramverk van 7 tot 9 c per autobussen D De 37»jarige 1 had het ongelu met een geleidii een ladder te v breuk en hersei na overleden. Bij het baden depót te Milligi ken. Uit voorz. zwemmen kon, bonden, doch het touw en ds oogen zijner k; De man, De heer de die Zaterdag ll toer»auto viel, pet greep en naar het Zieke: werd overgebr; niet geheel her verlaten. PARLEJ Jan Politiek) zijn teekening Nu kreeg M Jan Politiek Nog een eet Voor mij, di1 jongen man sl volgd heb, eer Arts is de F Welnudar Roomsch-Kath ter veel. Van al de verscholen zijl Zoo nu en en rose fracti Staatspartij ge democratische Maar het w De commu maken. Kersten tra hun teenen, c Lingbeek tr Maar 't is t voor zijn aan Wanneer h jff^tent gelokt? Zelfs Veraa Nieuwe Tong Öude Tonge MAR1NI 29074 AREN! Sommelsdijk, Melissant, Kerkelijke 4.30 uur (N Weleerw. Met d kennis v WelEd. die lang Ned. H< eerst al< jaren a hartigd. Zijn r steeds it Ni Sommei

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 4