KINADRUPPELS Buitenland. Kerk en School. Burgerlijke Stand. Land- en Tuinbouw. Dr. h.NANNING's EETLU5T-0PWEKKEND. 1.30 p. fl. Plaatselijk Nieuws. wel heel wat meer van weten. Maar als Flakkee nog eens 25 jaar de kat uit den boom wil kijken, dan zal ze de up to date bewaarplaats kunnen hebben, doch ze heeft dan haar tijd laten voorbijgaan. Het lag in het voornemen van spr. eens een kijkje te gaan nemen op de tentoonstelling te Middelburg, maar het bleek dat men daar dezelfde bewaarplaats had als op de Hoeksche Waard te zien is bij den heer v. d. Waal. Spr. is het eens met den heer v. Nieuwenhuijzen. Het beste is dat er op het secretariaat gegevens verzameld worden. De heer v. Beek van Melissant bespreekt de dure tarieven der smeden. De smeden zijn in Nederland sterk georganiseerd. Als er smeden zijn die beneden de tarieven werken, worden ze geboycot. Spr. zou willen onderzoeken of die vastgestelde prijzen billijk zijn. De heer G. C. v. Schouwen van Oude Tonge zegt dat er reeds eer over gesproken is. Flakkee heeft een flinke afdeeling van den Smeden» bond Spr. is al eens in contact geweest met een ijzerhandelaar, maar de discipline is zoo sterk dat buiten den Bond om geen ijzer te bekomen is. Er is geen kans om buiten een coöperatieve smederij iets goeds tot stand te brengen. Het is waar dat de smederij.prijzen exhorbitant hoog zijn. Zou men echter aan coöperatie gaan doen, dan is voor Flakkee één coöperatieve smederij niet voldoende. Dan moet er op verschillende plaatsen een komen. De heer v. Beek wil niet bij de pakken gaan neerzitten. Desnoods moet de bond den weg volgen van de kunstmestimport. De Secretaris leest een gedeelte der notulen voor waaruit blijkt dat de boerenbond reeds vroeger deze kwestie besproken heeft. Het bleek toen dat Flakkee dezelfde smidstarieven heeft als de Hoeksche Waard. De heer v. Beek voelt niet veel voor een coöperatieve smederij, maar zou willen dat er weer vrije concurrentie kwam. Deze zaak wordt in handen van het dag. bestuur gesteld. Dan wordt den heer Smit, pas benoemd landbouwleeraar, te Sommelsdijk, het woord gegeven om een rede te houden over: Het gebruik der nieuwe kunstmeststoffen. Spr. zegt dat het hem genoegen doet op deze wijze kennis te mogen maken met de Flakkeesche boeren. Spr. hoopt dat hij door de Flakkeesche landbouwers welwillend ont« vangen zal worden evenals hij hoopt dat het van zijn kant vergunt zal worden zijn beste krachten te geven aan de belangen van den Flakkeeschen landbouw. In de tweede plaats is spr. ook blij hier te mogen optreden omdat hij de gelegenheid heeft over iets nieuws op landbouwgebied te spre» ken, n.l. over het gebruik der nieuwe kunst» meststoffen. Spr. zegt dat toen een landbouwleeraar eens ergens in de Betuwe over kunstmeststoffen sprak, na afloop zijner rede slechts een oude Betuwsche boer iets te zeggen had en dat was ditIk zeg maar dat er niks beter voor het land is dan str. Spr. gelooft dat de Flak» keesche boeren minder conservatief zijn en het gebruik van kunstmest weten te waar» deeren. Dan wijst spr. op de werking van kunstmest in den grond, dat het de bedoeling is de van nature aan stikstof armen grond van stikstof te voorzien en dat daarom ook vlinderbloe» mige planten als klaver, lupine, wikke en andere planten van deze familie tot de beste vrienden van den grond behooren. Zij bren» gen humus in den grond en voorzien de aarde van stikstof. Dan wijst spr. op het gebruik van Chili salpeter. Deze kunstmest komt uit de zoutla» gen van Chili, waar men gelukkig was met deze ontdekking omdat men het monopolie had en de prijzen in één hand bleven. Er was geen concurrentie. En zoo kon de dure prijs van f 1 per 1 Kg. gehandhaafd blijven. Inmiddels hebben buitenlandsch technici andere stikstofbemestingen gevonden waardoor de prijzen van de stikstofbemesting naar om» laag gingen. Dat was zeer noodig, want de pachtprijzen en de loonen zijn zeer duur. De leveranciers der Chili zijn hierdoor bang geworden en zoo kan men zien dat de prij» zen voor het komende voorjaar van f 15,20 op f 12,20 zijn teruggebracht. De kalkstikstof kost 42 cent per Kg. dus nog minder dan de helft van Chili. Spr. zet uiteen dat aan kalkstikstof slechts één bezwaar verbonden is. Zij vormt een korst op den grond, de bodem sluit dicht, wat veel arbeidsloon kost. Spr. heeft dat ook op Flak» kee gezien. 't Beste is daarom de Norge»salpeter, die den grond los maakt. Spr. onderscheidt in de nieuwe kunstmest» stoffen hoofdzakelijk 3 soorten Norge»salpeter kalksalpeter en kalkstikstof. De Norge»salpeter bevat de stikstof op de zelfde wijze als kalksalpeter. Met het uitstrooien er van moet men wat voorzichtig zijn, daar er wel eens ongevallen bij voorkomen. Er zijn menschen die ver» wondingen kregen welke heel moeilijk genazen. Spr. geeft een advies over de kleeding welke men bij het uitstrooien van deze kunstmest dragen moet. Het bezwaar van kalkstikstof is dat ze erg stuift. Daarom is ze thans geolied, wat ook nog tot voordeel heeft dat de opbrengst is gestegen. Spr. vertelt welk percentage stikstof elk dezer kunstmeststoffen bevatten en toont hier» mede aan dat ze veel goedkooper zijn dan Chili»salpeter. Dan wijst Spr. op de verpakking dezer kunstmeststoffen en bespreekt de juiste wijze van bewaring. Het beste is de kunstmest uit te strooien met wat regen. Kalkstikstof wordt liefst er wat onder geploegd of geëgd. De hoeveelheid hangt af van wat er ver» bouwd wordt. Kalkstikstof werkt langzaam, dus kan de plant niet van heel de voorraad ineens leven. Niet alleen over 14 dagen, maar ook direct na het zaaien heeft de plant voeds.l noodig. Het beste is, deze kunstmest aan te vullen met V3 Norge salpeter. Tenslotte wijst Spr. er op dat dit ook een goede bemesting is voor gras» en hooiland. Het meeste voeder krijgt men door 3, 4 of 5 maai afmaaien en inkuilen, wat de Friezen doen. Dat werkt daar uitstekend en dus kan het hier ook. Spr. werd dank gebracht voor zijn leerzaam betoog, waarna hij nog enkele hem gestelde vragen beantwoordde. Dan gaat de vergadering uiteen. Nadruk verboden. VRAAGSTUK VOOR STAD EN PLATTELAND. Hier kunnen atad en platteland elkaar de hand reiken. Het straatvuil komt weer in eere. Jarenlang meende de landbouw het zonder dat te kunnen stellenstalmest en kunstmest, vaak alleen de laatste, waren de bronnen der bemesting. Men versmaadde den compost, ook toen deze weinig geld deed, en toen later de prijzen zeer stegen tengevolge van de hooge transport» kosten, toen dacht men er heelemaal niet meer over om straatvuil of compost te laten komen. Den laatsten tijd begint men er echter anders over te denken. Er zijn op tal van gronden en bij onderscheidene gewassen ziekten ont» dekt, waar men eerst vrij machteloos tegen» over stond, maar later kwam men tot de ont» dekking dat straatvuil in vele gevallen een goede remedie was, welke bodem en gewas weer gezond kon maken. Ook liggen er in verschillende provincies, b.v. Drente, nog heel wat gronden te wachten op ontginning, en daar is straatvuil zoo niet onontbeerlijk, dan toch zeer gewenscht. W ie de ontginningen in de laatste 25 jaren tot stand ge ;omen, heeft nagegaan, en een vergelijking heeft kunnen maken tusschen die, welke met en andere, welke zonder straatvuil zijn ontgonnen, heeft ongetwijfeld opgemerkt dat de eerste in den regel het best aansloegen en later ook in de meest gunstige conditie verkeerden, 't Is, zoo» als de heer Hudig, directeur aan het Groninger Proefstation, onlangs schreefDuizenden hectaren schreeuwen om vuil.* En nu is de zaak zóó, dat vele steden met het vuil verlegen zitten, en die verlegenheid wordt bij de toe» name der bevolking steeds grooter. Men kan het vuil niet ophoopen, er komt dagelijks te veelhet moet geregeld weg en spoedig weg Zoo is men tot verbranding overgegaan, maar dat is wel een vlug werkend proces, doch duur, zeer duur. De belastingbetalers weten er u van te vertellen. Oppervlakkig zou men zeggen de oplossing is eenvoudig, het vuil moet naar buiten, dan is de stad het kwijt en het platteland geholpenbovendien de land» bouw en 't algemeen belang worden er mee gediend. Op die redeneering valt niets af te dingen, niettemin stuit de uitvoering op be» zwaren. De twee hoofdbezwaren noemden we feiteiijk alle Kan het platteland het vuil geregeld in vlug tempo, als voor de stad noodig is, afnemen 2e Kan het vuil aan den boer geleverd worden tegen een billijken prijs, die rendeeren kan Dit vraagstuk moet door belanghebbenden van beide partijen onder de oogen worden geziendit wordt dan ook reeds gedaan, 't Is iets voor de landbouw» organisaties, die het vuil moeten afnemen en aan haar leden distribueeren. De N.V. »Het Landschap* wil een begin maken en aan de Drenfsche landbouwers een aantal scheep» vrachten leveren tegen f 1,50 per ton vóór den wal. Voor een behoorlijke werking wordt pl.m. 70 ton per H.A. noodig geoordeeld, dat wordt dus een dikke honderd gulden per bunder. Centraal Bureau en Kallmaatschapplj. Het Centraal Bureau is het Centrale aan» kooplichaam voor den Nederlandschen geor» ganiseerden landbouw, gevestigd te Rotterdam. Het heeft vóór een paar jaar reeds zijn 25» jarig bestaan herdacht en kon toen wijzen op de beteekenisvolle positie, die het in de land» bouwwereld ten aanzien van den aankoop van de kunstmeststoffen en voederartikelen innam. Sedert is de omzet nog weer aanmerkelijk gestegenVoor '26 valt zelfs te constateeren een toename van ruim 18 pCt. van de kunst» meststoffen, en met ruim 42 pCt. van de voederartikelen. De financieele positie van het Bureau is door dat alles ook zeer sterk ge» wordenzoo kon over 1926 de winstmarge weer worden verlaagd, en ook het onkosten percentage, dank zij den grooteren omzet, be» langrijk lager komen. Een der voornaamste en duurste meststoffen, de Chilisalpeter, wordt door het C. B. zelf geïmporteerd. Wat andere meststoffen betreft, b v. de kalizouten, bestaat geen band rechtstreeks met de producenten. Voorheen kon het C. B. zich direct verstaan met het Duitsche Kalisyndikaat, maar dit is anders geworden nu de vroegere concurrenten de Franche en de Duitsche producenten te zamen voor ons land hebben opgericht de N V. Vereenigde Kalimaatschappij. De over» eenkomst is, naar we meenen, aangegaan voor den tijd van vijf jaar, en als gevolg daarvan zal de verkoop van kalizouten moeten ge» schieden volgens officieele prijzen. Het Bureau met een tweehoofdige directie is gevestigd Heerengracht 342 Amsterdam en het Credit foncier d'AIgerie et de Tunesie te Parijs. Ook ket Centraal Bureau heeft nu met de kali» maatschappij voor den verkoop van kalizouten voor het aanstaand gebruiksseizoen een over» eenkomst aangegaan, maar dat ging niet zoo vlot in zijn werk, lezen we in de »Mededee< lingen* van het C. B. Er zijn drie groepen van contractanten één omvat de handelaren, die oorspronkelijk Duitsche kalizouten in» voerden, de tweede de handelaren in Elzasser kalizouten, de derde, die we de coöperatieve groep zouden kunnen noemen, het Centraal Bureau en den Noordbr. Chr. Boerenbond. Ieder dezer groepen had natuurlijk haar bij» zondere wenschen, en zoo moest er over en weer heel wat gesproken worden. De vroeger als importeur fungeerende handelaren of een» trale coöperaties zijn nu herdoopt incontrac» tanten met de kalimaatschappij. Het impor» teurschap komt nu voor ons land slechts toe aan meergenoemde N. V. 't Was te verwachten dat vroeg of laat Duitschland en Frankrijk (Elzas) zich met elkander zouden verstaan. Wij lezen dat Duitschland 70 pCt., Frankrijk 30 pCt. zal leveren van de kali, welke de Nederlandsche landbouw betrekt. Weet gij? Weet gij dat er sedert 5 jaar een Vereeniging voor Veearbitrage bestaat; dat het lidmaat» schap voor personen één gulden kost en voor vereenigingsleden slechts 25 cent, indien 75% der leden, en 50 cent als 50% van de leden toetreedt; dat de Vereeniging geen gebrek heeft aan geld, maar wel aan menschendat er in 1926 een 4»tal zaken werden behandeld, waarvan één werd geschikt, één afgewezen en in twee waarvan de eischer in hei gelijk werd gesteld? Weet gij, dat arbitrage veel onheil kan voorkomendat anders een proces soms jaren kan duren en groote kosten kan mee» brengen Weet gij van 't proces dat nog hangende is, waarbij een veehouder is geruï» neerd, omdat de man eerst 1400,—, later nog een f 1600,— moest storten terwijl hij niet weet, wat hem nog meer boven 't hoofd hangt Weet gij, dat tegenover elk tientje, hetwelk ge bij arbitrage als verliezende partij wellicht moet betalen, een briefje van honderd gulden zou staan, indien het proces voor de gewone rechtbank was gevoerd? Wenken en Mededeellngen. Waarom is de weidegang voor het vee zoo nuttig om den gunstigen invloed van lucht, licht en beweging in de wei, omdat de dieren daar door het weer gehard worden, een sterke constitutie krijgen. Maar daarom niet alleen. Ook en niet minder door het versch en sap» rijk grasvoeder. Dat alles te zamen is noodig voor het behoud der gezondheid. Men kan de dieren, als ze op stal blijven, het gemis aan versch groen voeder wel ten deele ver» goeden door hun ingekuild bietenloof b. v. toe te dienen, als in Friesland o.a. geschiedt, maar 't onderzoek van Mommsen toonde aan dat hiermee de zaak niet in orde is. Als het vee steeds op stal bleef, bleken de beesten eer versleten. Proeven in Amerika deden zien dat de dieren bij weidegang van de kalkzouten in het rantsoen meer profiteerden dan wan» neer ze op stal werden gehoudenhet been» derengestel ontwikkelde zich in mindere mate. Is weidegang dus noodzakelijk voor alle stal» dieren, het meest geldt dit voor het jonge vee, dat zich nog goeddeels ontwikkelen moet. Deze dieren kunnen slechts gezond en sterk worden, als ze van de buitenlucht en de be» weging in de wei kunnen genieten. B.—r. WIE WIND ZAAIT Zw.are stormen gieren in dezen zomer over Europa. De ramp, die onzen Achterhoek trof, ligt nog versch in het geheugen. Maar zwaarder nog werden de stille dalen van het Erstgebergte in Saksen getroffen door cycloon en watersnood. De toch al armelijke bevolking zag have en goed in weinige oogenblikken verloren gaan en tientallen gezinnen werden in rouw gedom peld. En nauwelijks was men de eerste schrik te boven, of nieuwe onwederp teisterden het zwaar beproefde land. Ook uit andere streken van ons werelddeel komen berichten over noodweer uit Italië en Engeland, zoowel als uit Frankrijk en Rus land, terwijl hevige aardbevingen dood en ver derf brachten over Palestina en in Amerika een aantal personen het slachtoffer werden van de woedende elementen. De zomer van 1927 kan dus terecht in de geschiedenis opgeteekend worden als een tijd van vreeselijke natuurrampen. In Weenen heeft ter zelfder tijd een politieke storm gewoed, die eveneens een groot aantal menschenlevens heeft gekost en eenige belang rijke gebouwen in puinhopen herschiep. Het werd een formeel oproer, dat in een revolutie dreigde om te slaan en evenals in de natuur meestal het geval is, kwam ook deze orkaan alleronverwachts als een donderslag bij helderen hemel. Het begin van de geschiedenis ligt reeds eenige maanden achter ons op 30 Januari werd in Schaetendorf een vergadering gehouden door de rechts-radicale frontstrijders. Op dienzelfden dag kwamen in dezelfde plaats de leden van de socialistische „Schutzbund" samen en het resultaat wap een ernstige botsing tusschen beide politieke groepen, waarbij een arbeider en een kind werden gedood. Eenige frontstrijders werden, als verdacht van moord, gevangen genomen en stonden dezer dagen terecht. Maar de jury-rechtbank in Wee nen sprak de beklaagden vrij. Dit was voor de socialisten het sein om een groote protest-betooging op touw te zetten en bij duizenden verzamelden de Weensche ar beiders zich voor het paleis van justitie. Nu zijn dergelijke massa-meetingen in de groote steden niets ongewoons. Bij allerlei ge legenheden weten de socialisten geweldige volks massa's op de been te brengen en meestal is de discipline onder de menigte wel zoo goed, dat de demonstratie een ordelijk verloop heeft. Maar in Weenen ging het ditmaal anders. Reeds lang te voren was de socialistische pers een felle campagne tegen de regeering begon nen, en langzaam maar zeker waren de ar beiders rijp gemaakt voor het plegen van ge welddaden. Toen dan ook na de uitspraak van de rechtbank de oproep tot een demonstratie kwam, werd hieraan met blijdschap gevolg ge geven. De laster had zijn werk gedaan en er waren geesten wakker geroepen, die zich niet meer lieten temmen. De communisten begrepen dit spoedig en zonder veel moeite wisten zij de leiders op den achtergrond te schuiven om zelf de leiding in handen te nemen. Dit is de bekende taktiek der bolsjewiki. Zij laten door de „gematigde" socia listen het zaad uitstrooien en wanneer het op gewassen is, halen zij den oogst binnen. Zoo gaat het immers steeds in de geschiede nis. Wanneer de hartstochten eenmaal zijn opgewekt, hebben de gematigde leiders geen vat meer op het volk. Zij hebben den weg gewezen en als zij de massa willen tegenhouden, worden zij onder den voet geloopen en anderen, die de consewenties aandurven, nemen hun plaatsen in. De jongste gebeurtenissen te Weenen hebben dit weer eens duidelijk laten zien. De leiders der socialisten wilden een tamme betooging houden, maar het volk was reeds teveel op gezweept en liet zich zonder bedenken door de bolsjewiki tot uitspatetingen verleiden. Een groot aantal communistische aasvogels uit Rusland en Hongarije streek op de Oostenrijksche prooi neer en zoo werd het anders zoo gemoedelijke Weenen het tooneel van moord en brand stichting. Te laat gingen de oogen der socialisten open; te laat bemerkten zij de waarheid van het spreekwoord wie wind zaait, zal storm maaien. Het hielp niet, of zij hun armen al ineatrale houding in de hoogte staken en uitriepenzoo iets hebben wij nooit gewild. De ruim negentig dooden, die pielen als het slachtoffer van de troebelen, zijn daarmede niet in het leven terug te roepen. Het i,s duidelijk, dat de sociaal-democratische burgemeester van Weenen door deze troebelen in een buitengewoon moeilijk parket geraakte. Hij moest den brand blusschen, die zijn partij- genooten hebben gesticht. En zoo kan men thans in Weenen het merkwaardige schouwspel gade slaan, dat een sociaaal-democratische burger wacht de orde moest herstellen, die door de socialisten zelf is verstoord. Deze gang van zaken zou komisch zijn, wanneer de heele ge schiedenis niet zoo ontstellend duidelijk de groote gevaren van het socialisme liet zien. DE UITVAART VAN KONING FERDINAND VAN ROEMENIE. Groote belangstelling. Een ontzaglijke menigte is Zondagochtend getuige geweest van de uitvaart van het stof felijk overschot van koning Ferdinand van Roe menië. Om vijf uur schaarden zich de nieuws gierigen langs den weg en men schat het aantal burgers dat een laatsten groet aan den overleden vorst kwam brengen op ongeveer een half mil- Iioen. Zij stonden zoo dicht op elkander geperst op den 5 K.M. langen weg van het paleis Cotroceni tot aan het station Boekarest, dat vele vrouwen in het gedrang in zwijm vielen. Om 9 uur 's ochtends werden 101 kanon schoten gelost, waarop de stoet zich in beweging zette. Aan het hoofd reed de hoofdcommissaris van politie, gevolgd door een escadron van de koninklijke garde. Daarop kwamen de geeste lijken, waarbij alle bisschoppen van Roemenië en vertegenwoordigers der godsdienstige ge meenten .oorlogsinvaliden en vaandeldragers van alle Roemeensche regimenten. Generaal Presan, die tijdens den wereldoorlog opperbevelhebber van het Roemeensche leger was, droeg de kroon en genera.al Mardarescu den maarschalkstaf van den overleden vorst. De lijkkist was geplaatst op een door 6 paarden getrokken affuitaan weerszijden liepen generaals van het Roemeensche leger onmiddel lijk achter den lijkwagen liep het lievelings paard van den vorst. Vervolgens kwam minis ter-president Bratianu en de presidenten van Senaat en Kamer, die de eere-teekenen van den vorst droegen. Achter hen kwamen achter eenvolgens koning Alexander van Zuid-Slavië, prins Nikolaas van Roemenië, twee prinsen van Hohenzollern Sigmaringen, een prins van van het parlement, leden van het diplomatieke Hohenlohe, de raad van regenten, de ministers, alle gewezen minister-presidenten, de president corps, leden van Kamer en Senaat. Een af deeling van de koninklijke garde sloot den stoet. Oeze had 2J^ uur noodig om het station te bereiken. Voor het koninklijk paleis stond de stoet een oogenblik stil, terwijl een muziekkorps de natio nale hymne speelde. Langs den heelen weg stonden trouwens overal militaire muziekkorpsen opgesteld die volksliederen aanhieven. De vrou welijke leden van de koninklijke familie volgden het lijk niet. Zij hadden zich per extra-trein naar de Cortea de Arges begeven. De jonge koning was thuis gebleven. In een anderen extra- trein namen de leden van Kamer en Senaat en de geestelijken plaats. Een derde trein was ge reserveerd voor de pers en in den vierden trein zaten de ministers en de leden van het diplo matieke corps. In den geheel met zwart gedra- peerden trein, waarmede de' lijkkist werd ver voerd, namen de leden van de koninklijke familie met minister-president Bratianu, Duca, minister van buitenlandsche zaken, de regenten en de leden van het civiele en militaire huis pan den koning plaats. De wagen, waarop het stoffelijk overschot van den vorst was geplaatst, was gedrapeerd met zwarte zijde waarin het wapen van Roemenië geborduurd stond. De trein, die de lijkkist van den vorst naar diens laagste rustplaats vervoerde, stopte en kele oogenblikken aan drie stations op den 150 K.M. langen weg. Van heinde en verre waren dichte drommen menschen uit alle deelen van Roemenië toegestroomd, de meesten hunner in de schilderachtige nationale kleederdrachten. Enkele minuten na 4 uur kwam men te Cortea de Arges aan. Weder werden 101 kanonschoten gelost. De leden van de koninklijge familie be gaven zich onmiddellijk per auto naar het kloos ter. De lijkkist werd door koning Alexander, prins Nikolaas en officieren van het militaire huis naar een voor het station ptaand affuit gedragen, waarna de stoet zich in beweging zette. Langs den weg stonden hier vertegenwoordi gers van Roemeensche regimenten opgesteld. Om 5 uur kwam de lijkstoet in het klooster aan. Hier werd eerst een godsdienstige plechtigheid gehouden, waaraan 120 geestelijken, met aan hun hoofd alle bisschoppen van Roemenië, deel namen. Daarop werd de lijkkist in de kerk van het klooster gedragen. Zoodra de kist in de diepte wap neergelaten werden in alle Roemeen sche garnizoensteden 101 kanonschoten afge vuurd, terwijl overal in het geheele land de klokken luidden. Na de begrafenis keerden de leden van de koninklijke familie onmiddellijk naar Boekarest terug. SOMMELSDIJK. Een zoontje van den land arbeider H. V. had het ongeluk te vallen en een arm te breken. Vorige week werden uit deze gemeente 94000 K.G. aardappelen verscheept. Zaterdagmiddag overleed, vrij plotseling, de eerste wethouder onzer gemeente, de heer G. Joppe, in den ouderdom van 65 jaar. De heer Joppe is geboren 24 December 1861 te Sommelsdijk en nam in deze gemeente een vooraanstaande plaats in. Sedert 1903 was hij lid van den gemeente raad en in 1920 volgde hij den heer Timmerman op als wethouder. In verschillende corporaties had de heer Joppe ziteting. Hij was kerkvoogd in de Ned. Herv. Kerk, en voor zijn wethouderschap was hij langen tijd regent van het burgerlijk armbestuur en Weeshuis. Hij was ambtenaar van den bur gerlijken stand en was als wethouder ambtshalve lid van de commissie van beheer der gasfabriek. Voorts was de heer Joppe gezworene van den polder de Westplaat van Flakkee en was dezen zomer benoemd tot lid van het bestuur der ver eeniging voor lager landbouwonderwijs op Goe- ree en Overflakkee. Aan den heer Joppe wordt veel verloren. In het bizonder verliest de Anti-Rev. partij die hij met hart en ziel was toegedaan in hem een trouw voorvechter. MIDDELHARNIS. Door enkele melkboeren is de melk weder verhoogd met 2 cent per liter en gebracht van 12 op 14 cent per liter. Te Dordrecht slaagde voor toelating M. T. S. voor de afd. Werktuigkunde Electro- techniek (Theoretici) M. Dijkers, alhier. Het door de zangvereen. „Concordia" Stad aan 't Haringvliet behaalde aantal punten op het j.l. Woensdag gehouden Concours, is niet 266 maar 281. In overleg met de jury is de door den Bond uitgeloofde Directeursprijs niet toegekend. Het raadsel van de afwezigheid van den heer Bern. Diamant is opgelost nu van hem de mede- deeling is ontvangen dat hij zich in den dag van het Concours had vergist OOLTGENSPLAAT. Vrijdagavond verga derde het bestuur van de vereen. „Steunverlee- ning bij Ziekenhuisverpleging" ter benoeming van een bode. Besloten werd wegens het te ge ring aantal sollicitanten de benoeming uit te stellen tot een volgende vergadering en het sa laris te bepalen op 7 bruto der contributiën. De Muziekvereen. „Uitspanning door In spanning" hoopt Donderdag 28 Juli des avonds ten 6,30 ure haar eerste zomerconcert te geven in de Kinderbewaarschool. De zangvereen. „Van ongenoegen vrij" hoopt dien avond haar mede werking te verleenen. Heden vertrok onze plaatsgenoot de heer A. de Lang naar Genua verder per s.s. „Johan Ie Wit" van de Maatschappij Nederland, met bestemming naar Medan en Deli. Hij zal aldaar te werk gesteld worden als leider bij de Tabaks cultures van de Senembah-Maatschappij. Uitslag verkooping van vruchten te velde door Notaris Akkrman inAchthuizen op 22 Ju]j Tarwe Koenraad 200,tot 230,— per gj. met, Gerst 155,— per gemet. Alles opgehouden. Tarwe C. van Everdink in den polder „Gala- thee" gecombineerd gemijnd door M. van Balen op 221,per gemet. Gegund. De Christelijke Zangvereen. „Sursu® Corda" heeft bedankt als lid van den Bond van Flakkeesche Muziek- en Zangvereenigingeu. OUDE TONGE. De woningen van klein. gro:ndbezit zijn gaedgekeurd en door de eige naars betrokken. Alhier besteedt men van 4,4.20 voor de 70 K.G. eigenheimer aardappelen. Voor rekening van J. Schouwenaar is et een groot schip kolen gearriveerd welke door een aantal werkloozen is gelopt. NIEUWE TONGE. De heer S. v. d. Velde heeft zich alhier gevestigd als handelaar in rij. wielen en motoren en auto's in het pand aan den Molendijk A 177. We wenschen hem veel succes met zijn onderneming. (Zie advertentie in dit blad.) De peen worden alhier verkocht voor 2,40 de H.L. Het oude Raadhuis is thans totaal afge. broken. Het daaraan bevestigde beeld is er heel uitgenomen en zal weer in het nieuwe worde; geplaatst. DIRKSLAND. Bij de gehouden aanbestedin; door het gemeentebestuur van het afbreken vat het pand aan den Trechter is dit gegund aan dei hoogsten inschrijver den heer I. Mosselman li Nieuwe Tonge. Gevonden voorwerpen. Enkele huissleu tels en een bankbiljet. Inlichtingen ter secre- tarie en een regenjas bij den heer Vermeulen. Verleden week werden van uit deze ge meente de eerste koepen van dezen oogst ver scheept. De prijs w^s 2,40 per 60 kilo. Bij den door Notaris Van der Sluijs alhier gehouden afslag van een woonhuis, enz. ten verzoeke van den heer H. Schaaff is dit afge mijnd door Jb. Both voor L. de Gast op f 2610. Het nader-onderzoek voor de dienstplich tigen der lichtingen 1915 en 1918 zal alhier plaats hebben in de O. L. School op Vrijdag 26 Augustus a.s. HERRINGEN. Binnenkort zal den heer A. W. Soeteman een nieuwe kneedmachine in zijn bakkerij plaatsen. Deze week zal er langs de huizen der in gezetenen een collecte gehouden worden voor de getroffenen door de stormramp. Bij de laatst gehouden schietoefeningen behaalde H. van der Velde het hoogst aantal punten n.l. 90 maximum 100 punten. Er worden over het algemeen hooge punten behaald. De eerste oefening vindt plaats op Vrijdag a.s. ten 7 urn- op het plein der Lagere school. MELISSANT. De gemeenterekening over ligt van 22 Juli tot 5 Aug. a.s. ter gemeen secretarie ter inzage. In deze gemeente is men aan het z.g.n. raapzaad dorschen. Indien er geen hooger prij zen worden besteed, zal er weinig meer worden uitgezaaid. OUDDORP. De beide zangvereenigingen en de muziekvereeniging hebben Zaterdag voor een talrijk en goed luisterend publiek te zamen een uitvoering gegeven vanaf een podium, tijde lijk opgeslagen voor het gemeentehuis. Zoo doende hebben velen de muziek en zangstukken kunnen hooren, waarmee de drie vereenigingen een eersten prijs hebben behaald op het con- courp te Middelharnis. Ze zijn door den Bur gemeester toegesproken, waarin gewezen werd op de vorderingen die zijn gemaakt. De garnalenvisschers vingen de vorigt week van 200 tot 300 kilo per vaartuig in dt stallen slechts 2 zalmen. Aangifte voor de bediening van den doop in de Herv. Kerk kan geschieden op a.s. Vrij dagavond te 7 uren in de cosistorie. f Men is thans druk bezig met het rooi van King-Edwards aardappelen. Het besch valt algemeen mee, prijs 3.per 70 kilo. -f De cichoreidrogerij „Onverwacht" heeft uitgekeerd over het campagnejaar 1926 per 1000 kilo wortelen 17.12. MIDDELHARNIS. Ouders die hun kin» deren in de Ned. Herv. Kerk het Sacrament van den H. Doop wenschen te laten bedienen, moeten Vrijdagavond 8 uur hiervan aangifte doen in de consistoriekamer. Zondag 1.1. werd in de Geref. Kerk alhier een bankbiljet van 10,— gecollecteerd voor de armen. NIEUWE TONGE. A.s. Zondag zal inde Ned Herv. Kerk zoowel des voormiddags als des avonds optreden de Eerw. HeerH.v. d. Veen, godsdienstonderwijzer te Oude Pekela. DIRKSLAND. De heer P. Ruit is op zijn bedanken als lid van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. weder teruggekomen Door het Bestuur der Chr. School»Ven eeniging is tegen a.s. Donderdag 28 Juli, des nam. half zeven in het koor der Kerk een algemeene ledenvergadering belegd, waarin o.a. de benoeming zal plaats hebben vaneen nieuw hoofd der school. HERKINGEN. A.s. Woensdag 27 dezer hoopt ten half zeven ure voor de Ger. Gem. op te treden Ds. Kieviet. Alsdan zal er Bedie» ning van den H. Doop plaats vinden Doop» ouders worden verzocht tijdig aangifte te doen bij den Kerkeraad. Dhr. A. C. de Graaf, onderwijzer aan de Bijz. Lagere School, alhier, komt in aanmer» king voor benoeming tot onderwijzer aan de Bijz. School te Zand bij Middelburg. SOMMELSDIJK. Overleden: Gerrit Joppe, 65 j., echtgenoot van Jannetje Oprei. MIDDELHARNIS. GeborenFrans Emiel Edmond, z. van J. A. A. Vrijdaghs en A. C. J. de Lattre; George, z. v. J. Jongejan en M. Mackloet. OverledenG. C. Bom, 75 j., (ongehuwd). DIRKSLAND. GeborenJannetje, d. v. Poulus de Jong en Marina Neeltjc Hendrikse.

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 2