Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden. No. 3349 WOENSDAG 27 JULI 1927 42STE JAARGANG IN HOC SICNO VINCES oe FiahHeescne Boerennomi. Pijnlijke Voeten W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1.— bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc.No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Wethouder Joppe. Zeer onverwacht ging Zaterdag de mare door Sommelsdijk, dat de eerste wethouder dezer gemeente door den dood uit het leven was weggerukt. Weggenomen na een ziekbed van niet veel meer dan één dagl Bemind bij vriend en tegenstander als hij was, is het te begrijpen, dat deze schokkende tijding geheel het dorp ontroerde. Want Wethouder Joppe was bemind en geacht door ieder die hem kende. Hij was een humaan mensch, stond voor ieder altijd klaar om met raad en daad te helpen en was ook als groot werkgever zeer gezien bij al zijn werknemers. Zijn heengaan is dan ook een verlies in wijden kring. Maar in het bizonder verliest de antbrev. partij te Sommelsdijk in hem veel, heel veel. Na Timmerman en na Bouman was de /lieer Joppe de man die in ons partijleven V jorging. Het was vanzelfsprekend dat hij op onze candidatenlijst no. 1 stond. Niemand kon hem ooit deze plaats betwisten. Hij was de primus inter pares de eerste onder zijns gelijken. En daarom is voor de antUrev. kiesvereen. te dezer plaatse dit verlies dubbel groot. Zelden ^ontbrak hij op de vergaderingen der kiesvereen. en zijn adviezen hadden steeds een welwillend oor. Hij was een man met veel ervaring en een nughteren blik op het leven, bij had een hel» der verstand en was daarbij voorzichtig in zijn optreden. 't Is nog maar net veertien dagen geleden dat wij bij hem aan huis een langdurig ge» sprek hadden over politieke toestanden en andere belangen. Daarbij viel het ons weer op, dat hier een man sprak met groote menschen- en zaken» 1::nnis, maar bovenal ook een man met groote .'fde voor onze anti»rev. beginselen bezield, die een warm kloppend hart bezat voor onze partij. Inderdaad het verlies voor onze partij in Sommelsdijk is groot En het ging de laatste jaren toch al niet voorspoedig. Eerst Timmerman weg, toen plotseling burgemeester Bouman uit het leven wegge» rukt en nu op even onverwachte wijze wet» houder Joppe. Telkens de kopstukken uit het dorp. Wij weten wel, niemand is onmisbaar, maar toch dringt hier de vraag aan ons opwie moet hem nu vervangen? Is deze plaats te vervullen God de Heere geeft geen rekenschap van Zijn daden. Zijn daden zijn vrucht van de opperste wijsheid en Hij alléén weet wat goed is. Moge de Heere ook de weduwe, die binnen enkele jaren voor de tweede maal alleen ge» laten werd, troosten en kracht schenken om ook dit kruis te dragen I V Zeden misdrijven. De statistiek is leerzaam. Cijfers zijn onweerlegbaar en geven een duidelijk beeld van wat er omgaat. Zoo ook die van de crimineele statistiek. Helaas geven zij geen vermindering aan van deze gruwelijke zonde. Integendeel. Ze is weer in omvang toegenomen. Het beeld dat deze cijfers geven is veront» rustend. Bedroeg het aantal veroordeelingen in 1913 nog 400, in 1921 was het al 672, in 1922-673, in 1923-756, in 1924-829 en in 1925-8951 Het Centrum geeft er dg volgende commen» taar bij Wanneer wij het gemiddeld percentage van de jaren 1911—1915 vergelijken met het per» centage van 1925, dan zien wij dat berekend per 100.000 inwoners, stegen de veroordee» lingen wegens: verkrachting van 15.22 tot 1901 kinderverkrachting van 22.34 tot 48.87 feitelijke aanranding van 83.53 tot 133.05 met bewusteloozen of kinderen van 203,32 tot 385,42 met minderj. van hetzelfde geslacht van 15.54 tot 104.54 door ouders, voogden, onderwijzers van 20.72 tot 33.94 Vooral de stijging bij de voorlaatste cijfers wijzen op een bedenkelijk verval van zeden. En dan bedenke men vooral, dat dit een statistiek is, niet van de misdrijven, maar van de veroordeelingen 1 Hoe vele van deze misdrijven blijven om allerlei reden, onopgespoord 1 Het Belgisch Verzuim. Het bezoek van H. M. de Koningin aan Zuid»Limburg kan, zegt Het Centrum, be» schouwd worden als een antwoord op de on» hebbelijkheid die de Belgen zich den laatsten tijd in Zuid»Limburgsche gemeenten hebben veroorloofd. De Belgische regeering heeft volgens dit blad een grof verzuim gepleegd Het gebeurd vaak, dat wanneer het hoofd van een staat in een grensgewest vertoeft, het hoofd van het naburige land een vertegen» woordiger zendt om zijn groeten en wenschen over te brengen. In het gewone maatschappelijke verkeer zou men dat een bewijs van burgerlijke beleefd» heid kunnen noemenhier ware het een ge» tuigenis van koninklijke hoffelijkheid, een accentueering van de goede betrekkingen, die tusscben twee landen bestaan. In dit geval waren er twee redenen geweest die den koning der Belgen tot zulk een hof» felijkheidsbetuiging hadr' n kunnen nopen. De eerste, dat het Nederlandsch»Belgische verdrag, nog altijd hangende, de goede stem» ming en den goeden geest in België niet had verstoord en dat men daar bereid was door welwillend overleg tot een voor beiden aan» nemelijke regeling te komen. De tweede, dat de koning door het zenden van een vertegenwoordiger de kwajongensstre» ken had willen desavoueeren, die onverant» woordelijke en in het donker van den nacht handelende personen hebben uitgehaald. Limburg blijft Limburg en Limburg blijft Nederlandsch, wat er ook gebeurt, maar de koning van België zou door zulk een ridder» lijke daad het smadelijk bedrijf van ettelijke zijner onderdanen hebben gebrandmerkt en de betrekkingen tusschen België en Nederland meer hebben verbeterd dan door diplomatieke samensprekingen van langen adem het geval kan zijn. Vrijdag j.I. werd in Hotel Meijer te Middel» harnis de Jaarvergadering gehouden van den Flakkeeschen Boerenbond. De concertzaal was slechts matig bezet. De Voorzitter, burgemeester v. Schouwen van Oude Tonge opende de vergadering met de volgende woorden. M. H. Op de 30e Algemeene Vergadering van den Flakkeeschen Boerenbond beet ik u allen hartelijk welkom en dank u voor uwe op» komst, waaruit belangstelling blijkt voor uwe vereeniging, en in ieder opzicht het nut wordt ingezien van eendrachtig samenwerken. Wan» neer wij een terugblik slaan op het verleden van den Bond, treft het, dat enkele afdeelingen aanleiding vonden om van den Bond af te scheiden, en sommigen later weer toetraden. Die afscheiding was hoofdzakelijk een gevolg van redenen die buiten den Bond staan en die reeds eenige jaren achter ons liggen en geen bezwaar voor toetreding meer kunnen zijn. Het is m.i. zeker te betreuren, dat niet alle afdeelingen thans van den Bond lid zijn, daar toch door eendrachtig samenwerken iets kan worden bereikt en het bestuur zich sterk gevoelt wanneer gesprok_n kan worden en gehandeld namens den geheelen Flakkeeschen Iandbouwstand, terwijl in zeker opzicht de toegetredenen zich offers getroosten voorden geheelen Flakkeeschen landbouw, en de niet» aangeslotenen alzoo in vele opzichten profi» teeren van hetgeen door den Bond wordt bereikt, zonder dat dit hun iets kost. Ik heb gegronde hoop dat die afdeelingen weer zullen toetreden, vooral als de thans aanhangige vraagstukken tot tevredenheid van allen zullen zijn opgelost. De afdeeliDg Middelharnis breng ik bij deze mijn vriendelijken dank voor de ontvangst van deze Vergadering en voor de moeite die zij zich daarvoor heeft getroost, en acht ik het een gelukkige bepaling in de statuten, dat onze algemeene zomervergaderingen gehouden kunnen worden in den kring van een der afdeelingen, hetgeen zeker het bezoek bevor» dert en de eendracht in sterke mate verhoogt. We hopen dan ook dat een der aangesloten vereenigingen in het oosten van Flakkee, het volgend jaar onze vergadering zal kunnan en willen ontvangen. Het verheugt mij M. H., te kunnen mede' deelen dat vorige week Maandag onze Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Z. Ex. Mr. Kan, op onze uitnoodiging een bezoek heeft gebracht aan ons eiland, en wij hem zooveel mogelijk het geheele eiland hebben laten zien, terwijl hij na afloop van den rondrit verklaarde, dat hij opgetogen was over hetgeen hij gezien hadt, en dat Goeree en Overflakkee, speciaal wat betreft den stand der landbouw» gewassen, voor zoover hij dat kon beoordeelen, in vergelijking met andere landbouwstreken in Nederland, een zeer gunstigen indruk op hem had gemaakt, zoodat hij zeer voldaan huiswaarts keerde. Ik meen dan ook gerust te kunnen zeggen, dat een dergelijk bezoek voor ons eiland van groot belang kan zijn geweest, nu wij in de gelegenheid waren, hem te toonen welke beteekenis ons eiland heeft voor de volksvoeding en voor het Vaderland in het algemeen, terwijl wij hem tevens konden wijzen op behoeften en misstanden die ons nog beletten, om ten volle te profiteeren van de voordeelen van het tegenwoordig snel» verkeer, waardoor zeer zeker bij opheffing dier beletselen, handel en landbouw in hooge mate zouden kunnen gebaat zijn. Mogen de pogingen die thans worden aangewend voor een verbinding met den vasten wal, waardoor oo-* voertuigen en auto's voor redelijken prijs kunnen worden overgezet, met succes worden bekroond. Onze pogingen om te komen tot een streek» net op ons eiland, die enkele jaren geleden Stukgeloopen, Geblaard of Branderig, verzacht en geneest men met PUROL niet met succes werden bekroond, zijn thans opnieuw herhaald en wij meenen dat thans wel eenige meerdere kans op inwilliging van onze verzoeken bestaat. Het zal de meeste heeren bekend zijn, dat ingevolge de gehouden besprekingen op de algtmeene jaarvergadering het vorig jaar te Melissant gehouden, betreffende landbouw» onderwijs, het bestuur er in geslaagd is met welwillende medewerking van de 3 afdeelingen van de Holl. Mij. v. Landbouw op ons eiland te komen tot de oprichting van de Vereeniging tot bevordering van het Landbouwonderwijs op Goeree en Overflakkee, en dat de school van deze vereeniging op 1 September a.s. staat te worden geopend. Wij hopen dat deze school in een reeds lang gevoelde behoefte zal blijken te voorzien, en dat de geheele Fiakkeesche landbouwbevolking deze voor de toekomstige Fiakkeesche landbouwers zoo nuttige instelling zal blijven steunen en daardoor de instand» houding zal mogelijk maken. De voor deze school benoemde leeraar, heeft zich bereid verklaard, na afhandeling der agenda een lezing te houden over een onderwerp, dat zeker aller belangstelling heeft, n.l. de stikstofbemesting onzer gewassen en de verschillende soorten stikstofmest. Tevens stel ik er prijs op nog van deze plaats melding te maken van het m.i. zeer verdienstelijk werk, dat door onzen Secretaris in den afgeloopen winter is verricht, door het te boek stellen van de wordingsgeschiedenis en het verloop van den Flakkeeschen Boeren» bond, vanaf de oprichting en gedurende een tijdvak van 25 jaren. Het werk is door mij en andere bestuursleden met genoegen gelezen. Wij zouden het dan ook zeer gaarne in handen zien van alle leden van den Bond en anderen die belang stellen in hetgeen door den Bond, sedert hare oprichting en gedurende een tijd» vak van 25 jaar is verricht en waaruit zeer duidelijk blijkt dat door haar zeer nuttig en voor de Fiakkeesche landbouwers finantieel voordeelig werk is verricht, vooral in de oor» logs» en mobilisatiejaren. Het bestuur heeft dan ook ernstig overwogen of de mogelijkheid bestondt, dit werk in druk te doen verschijnen. Waar het echter zeker buiten ons eiland niet die belangstelling zal wekken, die noodig zou zijn om de kosten der uitgave zoodanig te doen zijn, dat het voor ieder bereikbaar zou worden en dus in Flakkee hoofdzakelijk zal moeten blijven, achten wij het noodig dat eerst bekend worde het aantal exemplaren dat te plaatsen is, daar dit vanzelf den prijs be« invloed en zouden wij gaarne zien dat zij die belang stellen om het werk in hun bezit te verkrijgen, zich spoedig bij ons opgeven, waarna de beslissing kan worden genomen en de prijs vastgesteld. M. H. Moge ook deze dag in hooge mate bevorderlijk zijn voor het landbouwbedrijf op Goeree en Overflakkee en de te nemen besluiten en de te houden besprekingen tevens een aanleiding zijn om de eenheid in den Bond van Fiakkeesche landbouwvereenigingen en in hare afdeelingen te bevorderen en te versterken. Met dezen wensch open ik deze vergadering en geef het woord aan den Secre» taris voor het voordragen der notulen der vorige algemeene vergadering. De notulen der vorige vergadering werden door den secretaris voorgelezen en onveran» derd vastgesteld. De Secretaris stelt de vergadering alsdan in kennis met het jaarverslag. Dit is van den volgenden inhoud: Het achter ons liggende jaar een kroon» jaar kenmerkte zich door geen bijzonder» heden, of het zou moeten zijn, dat door het houden der zomervergadering in een der Af» deelingen Melissmt de toestand van vóór den oorlog zich gaat herstellen. Buitengewoon jammer was, dat na de prachtige voorbereiding van dit Bestuur, de veekeuring moest worden afgelast, wegens het optredend mond» en klauwzeer en de rijtoer door deze uitgestrekte gemeente niet kon worden gehouden door een hevigen regen» storm. Het aantal afdeelingen bleef stationairdat der gewone leden ging nog eenigszins terug en bedroeg op 1 Januari 1927684. Wij vertrouwen dat de crisisleden nu wel langzamerhand zullen zijn afgevloeid. Het aantal persoonlijke leden bedraagt thans 24, dat der andere Vereenigingen bleef drie. De werkzaamheden waren dit jaarbuitenge» woon omvangrijk. Er werden gehouden 5 Be» stuurs», 2 Hoofdbestuurs» en 3 Algemeene Vergaderingen. In verbind met het invoerverbod van var» kensvleesch in Engeland, werd ons door Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een audiëntie verleend, waar bleek, dat men op dit Departement niet zonder zorg was over de gevolgen van dezen maatregel, terwijl inmiddels pogingen werden aangewend om te bewijzen dat dezerzijds geen reden bestonden tot zoo'n kras besluit. Naar aanleiding de klacht dat het Bestuur niet voldoende aandacht schonk aan de we» tenschappelijke vorming van het opkomend geslacht, werd door ons, in overleg en met medewerking van de Afdeelingsbesturen der Holl. Mij. van Landbouw in Flakkee, getracht een school voor Lager Landbouwonderwijs in Flakkee gevestigd te krijgen, hetwelk met groote inspanning en lofwaardige hulp van den heer Rijkslandbouwconsulent Ir. van Riel te Dordrecht en van den heer Secretaris der Holl. Mij. van Landbouw Ir. Huisman te 'S'Hage mocht slagen, zoodat op 1 September 1927 deze School te Sommelsdijk zal worden geopend. Het pogen om voor schokkererwten een vollediger marktnoteering in de bladen te krijgen, had bevredigend resultaat. Inzake de vreterij in de erwten, voerden wij een eenigs» zins uitvoerige correspondentie met den Fian» tenziektenkundigen dienst te Wageningen, ter» wijl bovendien Ir. Verhoeven in een Alge» meene Vergadering voor ons een uiteenzetting gaf van de te nemen maatregelen tegen, alsmede vragenlijsten te onzer beschikking stelde voor een doelmatige bestrijdingswijze. Ook tegen het blauw worden der aardap» pelen werden belangrijke mededeelingen ver» strekt, terwijl door ons bij herhaling werd gewaarschuwd op het gevaar van met wrat» ziekte besmette pootaardappelen aan tekoopen. Ten opzichte der te betalen retributie aan het Handelsregister door onze Afdeelingen, hebben wij ons in verbindig gesteld met de Kamer van Koophandel, alsmede met den EdelAchtbaren heer Kantonrechter te Dor» drecht. Toen dit geen resultaat afwierp, heb» ben wij de zaak in handen gegeven van een Rechtsgeleerde. Met uwe toestemming mochten wij f 25 bijdragen voor de stichting van een aula aan de Hoogeschool te Wageningen. Ook de beweging om den vrijen invoer van suiker in ons land, had ingevolge een besluit uwer Vergadering onze volle aandacht, hoewel het resultaat daarvan zonder beteekenis bleef, ook al misschien omdat de suikerprijs zich sinsdien herstelde. De klacht, dat door ons geen voldoende medewerking werd verleend aan de Centrale Veiling te Middelharnis, hebben wij getracht te logenstraffen door voor u te doen optre» den den heer Ir. Claassen, Directeur van het marktwezen te Amsterdam. Onze medewerking werd gevraagd en ver» leend, door het Bestuur van de «Veehouders Onderlinge® te Alkmaar, om een arbitrage» commissie te benoemen, om uitspraak te doen in een geschil gerezen tusschen deze Onder» linge en eenigen hunner leden in Zuid»Hol» land. Een beslissing van den Centralen Raad van Beroep ten opzichte de waarde van de te plakken zegels voor meerderjarige mannelijke arbeiders werd door ons in de bladen gepu» bliceerd. Voor den gemeenschappelijken aankoop van zakken èn van Superphosphaat, bleek onvol» doende belangstelling, zoodat dit geen voort» gang kon hebben. Voor een betere verbinding met Noord» Brabant, voor motorwagens e.d., voeren wij thans onderhandelingen, evenals de exhorbi» tant hooge wegenbelasting voor stoom-loon» dosscherijen onze volle aandacht heeft. Uit vorenstaande moge blijken, dat onze Bond nog onverpoosd de belangen van Flak» kee blijft behartigen, waarvoor ze op den duur niet zonder hulp van de andere orga» nisaties zal kunnen. Wij blijven dan ook de hoop koesteren, dat die Vereenigingen in Flakkee, welke nog niet bij haar zijn aangesloten, de dwaling huns wegs mogen inzien en zullen doen wat ze in het algemeen, doch ook vooral wat in hun eigen belang, verplicht zijn door aan te slui» ten bij den Flakkeeschen Boerenbond. Het vertrouwen tusschen het Bestuur en de Afdeelingen liet niets te wenschen, zoodat wij ongestoord kunnen voortwerken aan het belang van ons eiland en den landbouw. De Voorzitter deelde mede, dat het dag. bestuur in verband met het adres aan den Min. inzake wegenbelasting en de Ioondor» schitij waarvan afschrift reeds eer in ons blad is gepubliceerd een schrijven van de Holl. Mij. van Landbouw is ontvangen, waarin werd medegedeeld dat de eenige kans van slagen is op een goede wijze de Kamerleden te beïnvloeden, wat gemeenschappelijk dient te geschieden. Een afzonderlijk optreden zou hier eer schade, dan goed doen. De heer De Bonte van Melissant brengt namens de commissie belast met het nazien der rekening verslag uit en deelt mede dat ze in orde bevonden is «Ons Belang® te .Oude Tonge had gevraagd de volgende jaarvergadering te Oude Tonge te houden. De heer Both teekent hiertegen verzet aan. Beter is in het centrum van het eiland te vergaderen. De heer v. Nieuwenhuizen te Ooltgensplaat sluit zich hierbij aan. De Voorzitter deelt mede dat er met goed» vinden der vergadering een demonstratie van aardappelrooiers zal worden gehouden. Er zal getracht worden een geschikte plaats hiervoor te krijgen. De heer v. Nieuwenhuizen van Ooltgens» plaat vindt dit het beste, anders heeft ieder de beste aardappelrooier. Bij een wedstrijd kan ieder zelf beslissen wat hij de beste acht. Besloten wordt in het centrum des lands een zoodanige demonstratie te houden. De Voirzitter stelt voor dan tegelijk een proef met een freesmachine te houden op een stuk land in de nabijheid van de plaats, waar de demonstratie met de aardappelrooier zal worden gehouden. Ook dit besluit keurt de vergadering goed. De heer v. Beek van Melissant vraagt in» lichtingen over de kwestie der schade door de konijnen te Ouddorp aangericht. Hij vraagt of deze zaak door den heer Breen persoonlijk of op last van het bestuur van den Boeren» bond heeft plaats gehad. Hij had gehoord dat Min. Kan een schade»commissie had gezonden doch dat deze geen schade geconstateerd had. Als dit voor rekening van den Boerenbond, komt, maakt deze in Den Haag een slechten indruk. De secretaris, de heer A. W. Keijzer van Herkingen zegt dat de Boerenbond er abso» luut buiten staat. De bedoeling van het be» stuur van den Bond was den Min. te toonen welke bezienswaardigheden Flakkee heeft. De heer v. Paasschen van Middelharnis vraagt of het niet beter is dat de kwestie van een streeknet voor Flakkee in handen gehou» den wordt. De Fiakkeesche vereeniging «Voor» uit® heeft zich deze zaak aangetrokken en het zou nu jammer zijn als de Boerenbond af» zonderlijk hiervoor ging werken. Beter is het samen te werken. De heer G. C. v. Schouwen van Oude Tonge meent dat het op den weg van den Boerenbond ligt deze zaak uit te werken. Het is heel goed dat de vereeniging «Vooruit® haar adhaesie betuigt. De heer v. Paasschen wil den verkeerden kant uit, wat hem als secretaris van de vereeniging «Vooruit« niet kwalijk te nemen is. Dan vraagt de heer v. Paasschen of men voor de Kamer v. Koophandel nog moet door» betalen of dat weigeren beter is. De Voorzitter antwoordt dat deze zaak ge» steld is in handen van een rechtskundig ad» viseur, die gezegd heeft dat doorbetalen het beste is. De heer Slis van Middelharnis zegt dat deze kwestie ook besproken is op de vergadering van de Centrale Boerenleenbank te Utrecht. Men kwam daar tot de conclusie dat een een» trale actie over het geheele land wel iets zal uitwerken. De heer v. Nieuwenhuijzen van Ooltgens» plaat heeft het over de bewaarplaatsen van poters en vraagt of het niet gewenscht is dat b.v. de Secretaris over geheel Flakkee gegevens verzameld om dan te zien wat de beste wijze van bewaren is. Het volgend jaar zou men met die gegevens zijn nut kunnen doen. De heer G. C. v. Schouwen van Oude Tonge zegt dat de aardappelenbewaarplaats een eisch des tijds is. Spr. wijst er op dat ook in ar» tikelen van Algem. Ned. Landbouwweekblad gezegd is dat er nog een groot verschil bij onderscheidene bewaarplaatsen valt op te mer» ken. Op verschillende plaatsen van Flakkee heeft men er een. Zoo te Herkingen, Oude Tonge en ook de heer v. d. Mast te Den Bommel krijgt er een, naar spr. hoorde. Spr. heeft gegevens gekregen bij Gebr. Vos op Tien Gemeten, v. d. Waal op Klaaswaal en bij v. Schouwen op Oud»Beierland, waaruit bleek dat men de bewaarplaats niet te diep moet maken, daar dan de onderste te weinig lucht bekomen. Over 3 jaren zal men er nog

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 1