Het Vulpenhuis Vacantie PUROL fiil 1 ROTTERDAM. Uit de Pers. SUPPOSITORIA Kerk en School. Burgerlijke Stand. Vergaderingen. Gemengd Nieuws. ill PLUIMVEETEELT. HOOFDSTEEG 5, VULPENHOUDERS VULPOTLOODEN Plaatselijk Nieuws. Dr H.MANNING'S (Zetpillen teflen aambeien.) ƒ1.75 per doosje van 12 stuks. I If ;1 k\ 11 ;?i I I tweeden drager weinig geluk gebracht. En als men het leven van wijlen koning Ferdinand onder de loupe neemt, kan men zeggen, dat hij lichamelijk en geestelijk veel heeft geleden en dat zelfs in zijn familiekring de zon slechts zel den heeft geschenen. Toen hij als jong Duitsch officier in Roemenië kwam, bestemd voor den Roemeenschen troon, verloor hij zijn hart aan de schoone hofdame van koningin Carmen Silva, n.l. de nu nog levende en beroemde dichteres Helène Vacarescoe. Achter deze liefdesidylle grijnsde een gevaar lijke politieke intrige van de Rugsofiele boyaren- partij, die langs den omweg van een huwelijk van den nieuwen troonopvolger met de Boyaren dochter Helène Vacarescoe, beslag op den troon en op de politieke richting van Roemenië wilde leggen. Al spoedig zat de jonge Ferdinand ver wikkeld in een drama, dat het hof en het land maandenlang opwond. Eindelijk gaf Ferdinand de jonge hofdame prijs en huwde op bevel zijner familie een jaar later de toenmaals zestienjarige dochter van den hertog van Edinburgh, klein dochter van koningin Victoria van Engeland. Koning Carol kon den gewekten argwaan tegen zijn neef slechts met moeite overwinnen en deed hem menigmaal van zijn wantrouwen blijken. De bijnaam dien Ferdinand in die dagen kreeg, was „Hamlet". In het Contrötèni paleis, waar het jonge vorstelijke paar moest resideeren, regeerde de jonge kroonprinses geheel en alleen. Ferdinand speelde de zooveelste viool De jaren gingen vreugdeloqs voorbij en toen Carol I was gestor ven, bleek Ferdinand zich op het sterfbed van den eersten koning van Roemenië gebonden te hebben aan een plechtig gegeven belofte, n.l. dat hij Roemenië buiten den oorlog zou hou den en als het onmogelijk was, partij zou kiezen voor de centrale mogendheden. Twee jaar lang legde koningin Marie koning Ferdinand het vuur aan de schenen en eindelijk bezweek hij voor haar meer dan machtigen invloed en deed Roe menië de zijde kiezen der geallieerden met het gevolg, dat zijn land binnen 9 maanden onder den voet was geloopen en ettelijke vernederingen had te verduren. Toen de kansen keerden en hij eindelijk den hierboven vermelden triomftocht naar Boedapest deed, was hij lichamelijk een wrak en is dit gebleven. De laatste tien jaren van zijn leven heeft hij vreeselijke pijnen geleden, welke nog werden verergerd door de steeds heftiger on- eenigheden in zijn naasten familiekring. De lezers herinneren zich het leed, dat Fer dinand is aangedaan door de wilde wijze, waar op zijn zoon, ex-kroonprins Carol, meende ge bruik te mogen maken van zijn bevoorrechte positie en zijn rang in het leger. Toen eindelijk in December 1925 vlak na de begrafenis van wijlen koningin Alexandra van Engeland (ge malin van Edward VII) Carol niet weer terug keerde naar Boekarest, is zijn moedwillig weg blijven door Ferdinand en den Roemeenschen troonraad veranderd in een verbanning voor den tijd van 10 jaar en verval van alle rechten op den troon. De talrijke espacades van den jeugdigen Carol op de dwaalwegen der liefde behoeven hier niet nader te worden gereleveerd. Zij brachten het koninklijk huis al genoeg in opspraak. Verder hebben het ongelukkige hu welijk van Ferdinand's dochter Elisabeth en de opzichtige wijze, waarop koningin Marie zich onlangs in Amerika bewoog en de tallooze re- geeringscrisissen, waarbij de troon steeds in het spel kwam, het leven van Ferdinand zoo ver bitterd, dat zijn dood voor hem een bevrijding moet zijn geweest uit alle aardsche beproevingen Aan welke elschen moet een goed kippenhok voldoen. Een van de meest belangrijke onderdeelen van ons bedrijf is wel het nachtverblijf van onze kippen. Hoe belangrijk dit echter ook is, zoo blijkt het toch herhaaldelijk, dat men bij nieuwbouw of verandering nog zeer wei» nig rekening houdt met die eischen, welke men aan een behoorlijk nachtverblijf kan stel» len. Het spreekt vanzelf, dat men niet dade» lijk het allernieuwste op dat gebied in kan voeren, omdat men dikwijls niet weet, of het wel zal voldoen, of in staat is het bedrijf op die wijze naar behooren uit te voeren. Ook komt het herhaaldelijk voor, dat men van meening is dat zulks zeer kostbaar is. Het onderwerp, dat we nu gaan behande» len, is zeer moeilijk, omdat rekening dient gehouden te worden met diegenen, welke hun kippenhok in de schuur ingebouwd hebben en dat wel op verschillende wijze, terwijl anderen weer een gedeelte van het varkens» hok tot nachtverblijf hunner gevederde vrien» den hebben ingericht, Dog niet te spreken van diegenen, welke hun kippenhok zelfstan» dig gebouwd hebben. In het algemeen kunnen we dit wel zeggen, dat wanneer een kippenhok aan de gestelde eischen zal voldoen, de kippen een absoluut ongestoorde nachtrust moeten kunnen genie» ten. Hoe dat mogelijk is, hopen we nu voor iedereen duidelijk te maken op dusdanige wijze, dat men zelf in staat zal zijn de be» noodigde verbeteringen op dit gebied aan te brengen. Het is nog niet zoo lang geleden, dat eenige aandacht aan het nachtverblijf der kippen werd besteed. Eeuwen en eeuwen heeft men de kip als een onmisbaar kwaad op zijn erf geduld en ware het niet dat ze zich nu en dan verwaardigd had een eitje te produceeren, ze ware reeds lang van ons werelddeel ver» dwenen. Met nadruk zeg ik het Noordelijk werelddeel, want in Zuidelijker landen gedijdt de kip zonder bijzondere zorg belangrijk beter als bij ons. Hieruit volgt dan ook, dat indien we meer eieren willen rapen, bijzondere aan» dacht aan onze kippen moeten besteden. In ieder geval moeten we er zorg voor dragen dat de kip zoo weinig voor haar lichaams» onderhoud noodig heeft, dat ze met gemak eieren kan produceeren. We komen nu vanzelf op ons onderwerp terug, want indien het laatste waar zal zijn, moet in de eerste plaats het nachtverblijf in orde zijn. Immers ze brengt hierin minstens '/3 deel van haar leven in rust door. Het nachtverblijf der kippen was vroeger allerellendigst. Meestal moesten de beesten boven de koeien slapen en werden dan bij het krieken van den dageraad gedwongen naar buiten te gaan. De dieren, welke den nacht in een broeierige en vochtige tempera» tuur hadden doorgebracht, werden hierdoor zoo vatbaar, dat het niet zelden gebeurde dat velen stierven, nog niet te spreken van de zieke dieren welke den geheelen winter door over het erf rondliepen. Het spreekt vanzelf dat van eieren rapen geen sprake was. Belangrijke verbeteringen bracht de heer Tolman in zijn hokken aan, door met de oude sleur te breken en de kippen in de buitenlucht te brengen. Hij vervaardigde hok» ken welke zeer eenvoudig waren, 2 met stroo afgedekte daken plaatste hij tegen elkaar, ter» wijl de achterkant gesloten was en het voor» front open en afgedekt met gaas. Het hok plaatste bij met het voorfront naar het oosten, terwijl de kippen achter in het hok op roesten, welke trapsgewijze opliepen, een plaatsje kre» gen. Hoewel dit een stap in de goede rich» ting was, voldeed het hok echter toch niet. Dit nu had verschillende oorzaken. In de eerste plaats kon men moeilijk achter in het hok komen, zoodat van reinigen practisch ge» sproken weinig kwam. In de tweede plaats hadden de kippen vooral bij guur weder zoo» veel lichaamswarmte noodig, dat van het produceeren van eieren weinig of niets over» bleef. Zeker, de kippen werden gehard en de sterfte was minder als vroeger, terwijl men met mooie dagen ook wel eieren raapte, doch als het weer omdraaide dan was het weer mis en raapte men niets meer. Hierbij kwam nog dat men bij vriezend weer moeilijk drinkwater in de hokken kon laten staan, door de kans van stukvriezen hiervan. Dan was er nog een groot bezwaar. Als het sneeuwde was men gedwongen de open voorzijde met zakken af te sluiten, zoodat de kippen in den donker kwamen te zitten, wat niet zelden verkleuming tengevolge had. Wanneer men tegenwoordig de fraaie, doch bovenal practische hoenderhokken op de ten» toonstellingen ziet en men vergelijkt daarbij het eigenaardige materiaal, dat zelfs in on» GEEN FILIALEN ▼an 3 gulden tot 250 gulden ALLE MERKEN VOORRADIG van 35 cent tot 115 gulden Alle voorzien van 14 kar. gouden pennen Naam graveeren gratis derwijskundige inrichtingen in binnen» en buitenland nauwelijks een dozijn jaren terug gebruikt werd, dan moet men wel tot het besef komen hoe snel wij de laatste jaren in dit opzicht vooruit gegaan zijn in de kennis van huisvesting op pluimveegebied. Meer en meer leeren de pluimveehouders de waarde van doelmatige huisvesting inzien. Links en rechts verrijzen moderne hokken bij de liefhebbers. Het oude «hok en ren«»fype, waarvan maar enkele goede toepassingen be» stonden, begint meer en meer te verdwijnen, al zal het zich in stadstuintjes langen tijd handhaven, daar het eenigzins past bij de wijze van kippenhouden, zooals de stadbewo» ner die toepast. Toch zal ook dat hoktype wijzigingen ondergaan, welke het practischer zullen maken. De practijk heeft nadrukkelijk bewezen dat de nachthokken en scharrelruimte naast goede ventilatie ook voldoende beschutting tegen het koude winterklimaat moeten bieden. Al» leen dan zal men wintereieren kunnen ver» wachten. Wanneer men ziet hoe de kippen in een kleine doch practische scharrelruimte den ge» heelen dag naar voedsel zoeken bij slecht weer en het verblijf in de koude buitenlucht blijkbaar weinig aanlokkelijk vinden, dan moet men wel tot de conclusie komen dat de die» ren voor beschutting niet ongevoelig zijn. Het is niet zoozeer de koude, doch wel de wind welke de dieren hinderen. Steeds weer kan men zulks constateeren. Hoenders kunnen regelmatige koude vrij goed verdragenvoor vocht en wind zijn ze veel gevoeliger. Hier» mede houdt men bij de huisvesting steeds rekening. Het resultaat. 'We mogen niet nalaten, schrijft de Nieuwe Meerbode, telkens weer te wijzen op de ge» volgen van het werken der Christelijke partijen die afbreuk pogen te doen aan de groote Christelijke partijen. De laatste verkiezing voor Ged. Staten leverde hiervan weer een nieuw bewijs. De Staatk. Geref. en de Herv. Geref. Staat» partij is het gelukt, om door hun afbreuk aan de A.»R. Partij en aan de Chr. Hist. Unie, de rechtsche meerderheid in de Staten van Zuid Holland te breken. Wat is nu het resultaat van hun werk? Is de macht van Rome nu kleiner ge» worden Het lijkt er niet naar. De Roomschen hebben hun twee zetels behouden in het college van Gedep. Staten, de A. R. moesten er een afstaan aan de liberalen. Dat is nu het resultaat van het werken der kleine Christelijke groepen. Het is niet lust tot critiek, welke ons telken» male noopt op deze dingen de aandacht te vestigen. Maar de beangstigende gevolgen, welke deze verscheuring der Christelijke groepen met zich brengt, dringt ieder die ernstig de dingen wil zien, om hiervoor te waarschuwen. Op een aantal volgelingen der Stk. Geref. blijft dit alles zonder den minsten invloed. Zonder zich om eenig gevolg te bekommeren, gaan zij door. Dit weten we zeer goed. Maar wel gelooven we, dat er tenslotte toch wel eenige welmeenende Christenen zijn, die de gevaren van dit zich verdeelen der Frotestantsch Christelijke groepen gaan inzien en gaan verstaan, welk een schade door deze hopelooze verbrokkeling wordt toegebracht aan ons Christelijk werk. SOMMELSDIJK. Heden (Vrijdag) maken de kinderen der bijzondere lagere school een uitstapje naar Ouddorp, en die van de open» bare lagere school naar Rotterdam. Belanghebbenden worden eraan herinnerd dat de ontvanger dezer gemeente Dinsdag 26 Juli a.s. zitting zal houden tot het ontvangen van schoolgeld. De collecte ten bate van de stormramp heeft in deze gemeente opgebracht de som van f 670.70. Hieronder zijn niet begrepen de bedragen die rechtstreeks aan het Roode Kruis zijn opgezonden. De ambtenaar ter secretarie, de heer J. Knape Mzn., slaagde dezer dagen voor het voorbereidend examen gemeente»administratie. MIDDELHARNIS. De te velde staande tarwe alhier wordt onderhands gekocht voor gemiddeld f 200,— per gemet. Het vlas is gekocht voor f 375,— en f 400,— per Gemet. Op de gehouden tentoonstelling door de Geitenfokvereeniging behaalde de geit van Jacob Verolme Lz. de een le en de geit van J, Vroegindeweij Kz. een 2e prijs. Door K. J. v. Spfunter zijn twee post» duiven gevangen, gemerkt429—1925 en 3 1927 C 30925. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De loting voor den dienstplicht, lichting 1928, zal plaats hebben te Middelharnis in de Raad» zaal op Woensdag 10 Aug. n.m. 3 uur. Het woon» en winkelhuis van J. Hak» steen alhier is ingezet door P. Snijder alhier op f 2500,-. OOLTGENSPLAAT. Uitslag wedvlugt van de vereen. «De Reisduif* vanuit Rozen» daal: le prijs C. Korteweg, 2epr. A. Verburg, 3e C. Korteweg, 4e J van Nimwegen, 5e C. Korteweg, 6e L. van Nimwegen, le overduif H. Noordijk, 2e en 3e L van Nimwegen. Losgelaten 1 uur 3 min. Aank. le duif 2 uur 3 minuten 3 sec. Afstand 20 KM. De Gemeente»rekening 1926, welke den Raad is aangeboden, luidt: Gewone dienst. Ontvangsten f 137890,82» Uitgaven f 121457,23' Batig saldo f 9423,59 Kapitaaldienst. Ontvangsten f 139361,87 Uitgaven f 133023,92 Batig saldo f 6337,94» Bewaarschoolfonds. Ontvangsten f 2621,53® U-tgaven J 2274,69» Batig saldo f 346,84 Uitslag schietwedstrijd Bijz. Vrijw. Land» storm op 21 Juli in de Bewaarschool A. de Bruin 93 punten, J. Rademaker 92, J. van Ree 92, J. v. d. Heuvel 91, M. v. d. Wende 88, A. v. d. Heuvel 88, J. W. Korte» weg 88, G. C. v. d. Berg 87, G. de Bruin 87, A. de Vos 84, L. S. Korteweg 85, Joh. Birk» hoff 84, D. Neels 81, P. v. d. Heuvel 78, M. v. Binsbergen 82, C. J. Oostdijk 73, S. v d. Mast 71, C. Korteweg 69, L. Vermaat 68, J. J. Verwij 79, A. Vermaat 78, Jac. v. Kempen 66, M. Mons 56, A. v. d. Griend 70, S v. Ree 65, J. v. d. Tol 55, J. v. Welle 47, P. Leidens 64, J. Kreeft 38, P. Bom 15, B. de Vos 77. OUDE TONGE. J. Kosten heeft onder» hands een stuk bouwland verkocht aan J. Kievit. P. v. P. geraakte met zijn fiets onder een auto. Hij zelf kwam er goed af, maar de fiets was geheel stuk. Woensdag 27 Juli zal er gelegenheid be» staan voor kostelooze inenting ten huize der geneesheer. Een kind van A. K. alhier viel in een sloot, het werd er door haar zusje uitgehaald en thuis gebracht. W. M. geraakte met hond en kar in de sloot, met veel moeite werd het zaakje op het droge gebracht en kon hij verder gaan. NIEUWE TONGE. De loting voor den dienstplicht 1928, zal voor deze gemeente wor» den gehouden te Dirksland op Donderdag 11 Augustus a.s. De dienstplichtige van de lichting 1927, C. van Alphen Az., is j.l. Dinsdag te 's»Gra« venhage bij zijn korps ingelijfd. Onze dorpsgenoot, G. Dekker, is benoemd tot verpleger in het Krankzinnigengesticht «Oud.Rozenburg* te Loosduinen. De dienstplichtige D. de Witte, behoo» rende tot het Regt. Vest. Art., is j.l. Vrijdag met groot»verlof huiswaarts gekeerd en in het verlofgangers»register dezer gemeente inge» schreven. Wederom is in het Wijkgebouw alhier een patiënte opgenomen, zoodat hef aantal verpleegden thans twee bedraagt. De knecht van den bakker Van den Berge had het ongeluk, zoodanig zijn hand met de kneedmachine te verwonden dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De arbeider H. van den Ochtend had het ongeluk zich zoodanig met een zeis te verwonden dat geneeskundige hulp noodzake» lijk was en hij genoodzaakt werd zijn werk» zaamheden te staken. DIRKSLAND. Verleden week werden van hier 4528 H.L. aardappelen verscheept. De prijs van de aardappelen is thans hier gedaald tot f 4,20 per H.L. Tegen een 5»tal personen is hier proces» verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. Tot bestuurslid van den Polder Nieuw» Kraayer is gekozen de heer K. van Loon. Dezer dagen zal alhier een begin worden gemaakt, met het inzamelen van gelden voor de getroffenen door den Stormramp. eenige personen Gem.» veldwachter HERRINGEN. Tegen van elders is door den proces»verbaal opgemaakt wegens strooperij. Bij dhr. Witvliet werd de vorige week door onbekenden de visch uit zijn fuiken ge» haald en de laatste stukgetrokken. Het is te hopen dat de laffe daders ontdekt worden en een flinke straf hiervoor ontvangen. MELISSANT. Het dochtertje van C. P. Tieleman had het ongeluk van een fiets te vallen en haar arm te breken, zij is naar een der Ziekenhuizen te Rotterdam vervoerd. Verwacht wordende hooge prijzen voor de te velde staande gewassen, n 1. schokker» erwten worden gekocht voor 3 a f 400 per gemet, eigenheimeraardappelen van 4 a f 600 per gemet. Tegen een ingezetene dezer gemeente is proces»verbaal opgemaakt wegens rijden zon» der licht. Aan den dienstplichtige L. M. A. v. d. Nieuwendijk is voor een jaar vrijstelling ver» leend tot het opkomen voor herhalingsoefe» ningen, STELLENDAM. Uitslag van de gehouden openbare vrijwillige verkooping van bouwland ten verzoeke van de Wed. J. van Seters, ge» legen in den 22 kavel van den Eendrachts» polder. Perceel 11 Gem. 129 R.V.M. bouwland ingezet door A. Blokland op f 2700,-, aan» geloopen. Perceel 2: 1 Gem. 31 R.V.M. bouwland ingezet door Ad. van Seters op f 2025,—aan» geloopen. Perceel 3: 1 Gem. 197 R.V.M. bouwland ingezet door M. van Driel op f 2950,—, aan» geloopen. Perceel 4: 1 Gem. 47 RV.M. bouwland ingezet door J. v. d. Vlugt op 2060,—, aan» geloopen. Combinaties perceelen 3 en 4, 1 t.m, 4 aangeloopen. De vorige week werden de eerste aard» appelen van hier verzonden n.l. door Abr Klink Jz., 40 H L. voor f, 5,50 per H.L. OUDDORP. Ter verbetering. Het bedrag van de collecte voor de stormramp is ons foutief opgegeven. Het is f 223,80. De loting voor dë Nat. Militie is in deze gemeente op Donderdag 11 Aug. des voorm te half elf. f De aftredende Bestuursleden bij de Cichoreidrogrij «Onverwacht* J. Bosland en J. Grinwis zijn weer herkozen. Herbenoemd als boekhouder de heer A. Kaptijn. f Door het Bestuur van de Cichorei» drogerij «Ouddorp* is een partij gedroogde wortelen verkocht en verscheept. Naar men verneemt is de prijs op het oogenblik f 9,50 tot f 9,75 per 100 kilo. GODSDIENSTOEFENINGEN. OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 24 Juli 1927. NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, n.m. 2,30 uur Ds. den Oudsten van Middelharnis. Middelharnis, v.m. 10 en 's av. 6,30 uur Ds Den Oudsten. Stad aan 't Haringvliet, vm. 9 en n.m. 2 uur Ds. Polhuijs. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 leesdienst en 's av. 6 uur Ds. van der Zee van Den Bommel. Oude Tonge, v.m. Ds. Bax en nam. leesdienst. Nieuwe Tonge, v.m. 9,30 leesdienst en n.m. 2 uur Ds. van der Zee van Den Bommel. (Doop Herkingen, n.m. 2 uur dhr. Bouman van Stellendam. Dirksland, v.m. '10 uur leesdienst en ,s av. 7 uur Ds. Bax van Oude Tonge. Melissant, v.m. 9,30 uur Ds. Baarslag n.m. geen dienst. Ouddorp, v.m. leesdienst nm. Ds. Polhuijs van Stad aan 't Haringvliet. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 10 en 's av. 6,30 uur Ds. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, vm. 9,30 en 's av 5.30 Ds. de Graaff. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. de Lange. Melissant, v.m. en n.m. Ds. Westerhuis. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 10 en 's av. 6,30 uur Ds. de Blois Herkingen, v.m. 9, n.m. 2 en 's av. 6 uur leesd. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, v.m. Ds. Schoppenhauer. Van de overige gemeenten geen opgaaf. MIDDELHARNIS. Ds. Den Oudsten heeft voor het beroep bij de Ned. Herv. Kerk te Randwijk bedankt. De heer J. Vroegindeweij Lz. alhier heeft bedankt voor de benoeming als voorganger bij de Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie te Zwolle. DIRKSLAND. Bij de Ned. Herv. Gem. alhier is beroepen Ds. W. J. van Lokhorst te Delfshaven. HERKINGEN. A.s. week hoopt op een nader bekend te maken datum voorde Geref. Gem. alhier op te treden Ds. Kieviet van Veenendaal. OUDDORP. De Comm. tot wering van Schoolverz. vergadert Zaterdag 23 Juli des avonds te half zes (O. T.) in de Raadzaal. 17 ouders moeten verschijnen voor ruim 20 ongeoorloofde schoolverzuimen. Oorzaak Het bessenplukken 1 Men verzekert ons, dat, na het houden van meerdere vergaderingen, de kerkvoogdij der Herv. gem. de groote noodzakelijkheid inziet van een andere pastorie. Het zal dan wel nieuwbouw worden. De zomervacantie op de Chr. School is dit jaar van 22 Juli tot 15 Aug. De beroepen predikant bij de Herv- gem. trad heden (Donderdag) op met een rede naar aanleiding van Efeze V 14«Ont» waakt gij die slaapt*, enz. Zeker tengevolge van de drukke werkzaamheden op het veld was het aantal opgekomen mannelijke perso» nen niet zoo groot als bij zulke gelegenheden hier de gewoonte is. Naar wij vernemen zal a s. Dinsdag des avonds te half zes Ds. Kievit van Veenendaal een predikatie houden in de Oude School. Genoemde prediker vertoeft tot herstel van gezondheid eenigen tijd in deze gemeente. SOMMELSDIJK, Geboren: Gerrit, z. v. Arie Joppe en Maaike Roodzant. Ondertrouwd: Jan Schaaf, 21 j. en Maartje Aria Bom, 20 j. beiden alhier. DIRKSLAND. Ondertrouwd: Cornelis van 't Geloof, j.m. 24 j. en Lijntje Bakker, j.d. 24 jaar. OUDDORP.+ Oproeping ter Vergadering van leden der Landbouwvereeniging «Ouddorp* op Zaterdag 22 Juli 1927, nam. 7 uur (N.T.) in de Oude School. Agenda I 1. Betaling Mais. 2. Bestelling Mais, Kolen en Eierkolen. 3. Bestelling Superphosphaat, Slakkemeel en Kalizout (levering Dec. '27) 4. Bespreking aankoop gedenkschrift «Flakk. Boerenbond* voor ae leden enVereeni» ging- DE GEIT. Een van de grootste slachtoffers der heden- daagsche vrouwelijke coquetterie is wel de geit. Dit jaar is het wel in het bijzonder het jonge geitje, dat daaraan geofferd wordt. De fjjne huid van deze welke zoo mooi genuanceerd bont geeft, is bijna even erg „en vogue" als de huid van het z.g. doodgeboren kalf. Men ge- bruikt het voor dezelfde doeleinden, voor kleeding en voor alle mogelijke garneering kragen, revers, ceintures, handtasschen, schoe nen, hoeden, parapluieknoppen enz. Zij komen van de nog zeer jonge dieren, die gedood worden wanneer zij vijftien dagen oud zijn en nog door de moeder gevoed worden, want zoo dra zij gaan grazen zou het leer zijn soepelheid verliezen. De Alpengeiten zij het meest gewaardeerd en Savoye, Zwitserland en Tyrol leveren aan dezen gril de mooiste exemplaren. Weet gij, lezeressen, van welk verschrikke lijke rassen uw panter- en tijgervellen komen, waarmede gij tegenwoordig japon, mantel en hoed versiert De strooken gladharig bont zijn dezen zomer zeer in de mode om weefsels te garneeren, zelfs de duurste Deze zijn eenvou dig afkomstig van de huid van Chineesche gei ten, „onvruchtbaren" genaamd, omdat zij nooit jongen gehad hebben; haar huid is grijs of wit, deze wordt door de Chineezen gelooid en dar. naar Frankrijk gezonden, waar men ze verft en bedrukt. Het Chineesche geitje geeft ook het zijdeachtig bont waarvan men shawls en man telzoomen maakt, het z.g. „Mongolië". Men zegt dat de Chineezen de jonge geiten in lin nen zakken wikkelen, opdat zij hun blankheid en zijdeachtige krullen behouden Tegenwoordig geeft men den voorkeur aan de ontkrulde Mongolië, welke in alle tinten passend bij de kleeding geverfd wordt. Ook be drukt men deze gladde Mongolië. Met de onthaarde Russische geit bootst men Ter verzachting en genezing van stuk» geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonne» brand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, Tube 80 ct. zeehonden en gazellenhuiden op wonderbaar lijke wijze na. De Italiaansche geit met zijn lange, zeer zijde achtige wite of zwarte haren dient om een mooie nabootsing van de apenharen te maken. De voor onze coquetterie zoo kostbare geit stelt zich niet tevreden ons bont te leveren en een groot aantal buitensporige en mooie vach ten te verschaffen, zij geeft ons ook het leer van Cardova, sagrijnleder, voor de fabricage van marokijnwaren en bovendien nog hand schoenen en schoenen. Voor deze laatste indus^.. trieën overheerschen de Franpche geitjes dl!}] markt. Grenoble, Annonay en Chaumont leve-®" ren de handschoenen voor geheel Europa. Maar dat is nog niet alles wat wij aan de geit te danken hebben Zij geeft ook nog haar haren voor weefsels. De magnifieke kashmirshalws, waarop onze grootmoeders met recht zoo trots waren, kwamen va nhet dons van een Indi- schen geitdit dons dient tegenwoordig voor de fabricage van passement-voorwerpen fran jes, kwasten en dergelijke. Met de lange en zijdeachtige haren van de Thibetgeit maakt men de Angorawol en speciale fluweelsoorten. Dit is de wonderbaarlijke en aandoenlijke ge schiedenis van de geit met haar spottende, doorschijnende en lichte oogen. Wij stellen ons haar gaarne voor op een scherppnutige rots, hier en daar een takje, een bloem, een blad öf een wilde vrucht grazende, haar fijne silhouet zich afteekenend tegen den helderen hemel. Bekoorlijk landschapsbeeldArm lief geitje Autoiongeluk. Bij Halle is de aanhangwagen van een vrachtauto, waarmee een gezelschap van 80 menschen een uitstapje deed, van een steile, helling neergestort, doordat de koppeling bral" Drie inzittenden zijn doodelijk gewond. Ondernemende inbrekers. Uit een antiquiteitenzaak in de Münzstrasse te Berlijn hebben inbrekers, die vermoedelijk de brandkast niet hebben kunnen forceeren, de heele brandkast, die 500 K.G. woog, mee genomen. De inhoud bestond uit goud en juweelen, ter waarde van 25000 Mark. Twee arbeiders overreden. Toen gisternacht een trein van de Berlijn» sche stadsspoor het station Hohenzollérndamn verliet vond men op de rails twee zwaar ge» wonde arbeiders die daar op nog niet opge» helderde wijze geraakt waren. Een hunner was reeds overleden. Door haar pleegzoon vermoord. In het plaatsje Bugk is dezer dagen de vrouw van den gemeente»secretaris Laurisch vermoord gevonden en uit de woning werden tal van voorwerpen vermist. De Berlijnsche politie heeft gisteren den 25»jarigen voormalige® pleegzoon van het echtpaar Laurisch die we» gens wangedrag eenige maanden geleden uit het huis gezet was, aangehouden en op zij® kamers te Berlijn verschillende der vermiste voorwerpen gevonden. De man heeft bekend en is opgesloten. LOGICA. In een bureau voir gevonden voorwerpen in Engeland heeft zich dezer dagen, de vol gende, naar de „Manchester Guardin" verze kert, ware geschiedenis afgespeeld, welke een interessant licht werpt op de denkmethode van de beambten van dit bedrijf. Een heer had een paar spiksplintemiewe handschoenen in een trein laten liggen en gin9 naar het bureau voor gevonden voorwerpen, om daar zijn eigendom te zoeken. Toen hij het bureau binnen ging, zag hij reeds op een tafel de vermiste handschoenen liggen, maar er was ook een andere heer, die deze als zijn eigendom terug eischte. Dadelijk maakte de werkelijke eigenaar aan spraak op de handschoenen en verlangde ze terug. De beambte echter schudde het hoofd- „Het spijt mij, mijnheer, maar ik kan aan uw wensch niet voldoen. Deze heer daarbij wees hij op den anderen aanwezige -— was voor u hier. Hij heeft de handschoenen zoo precies beschreven, dat ik moet aannemen, dat he degene zijn welke hij verloren heeft. Ik moe ze hem daarom overhandigen". Zoo moest de werkelijke eigenaar en verlic zer aanzien, dat zijn tegenstander met de mooie, nieuwe handschoenen zeer bevredigd heenging- Nadat hij zijn verdwenen bezit bedroefd na nagekeken, wendde hij zich tot den beambt „Nu goed, als u den ander met mijn goe handschoenen laat vertrekken, dan zult u nuj NA De Woe zoove De gemee en dc gestel De uur gader raadsf telijki Een Wc neme zijn stok. afwei Bi poli aard is na D W. 11 1 men gekc ting <en kne hij gene hofs 5 li raak waa wer ven Ho spe hoe of mei ver dat aflc COC mei koz boi bei sec do. De aar scb He sta eic zal de dei va eei mc te

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 4