lil r'iiifii i p o [till Fietstochten PUROL Kerk en School. Sla UI- i P li m h De waarde der berichten In HET VOLK. Land- en Tuinbouw. Plaatselijk Nieuws. In i ,f 11- i li» ffl J «HIT M H! I |l ;.C In stede van op een dubbele el na dubbel zoo hoog te worden als de beroemde Utrecht- sche Dom, gelijk de bouwmeesters aanvankelijk gedroomd hadden, komt er nu misschien een waterhoofd op, waaraan hij hopelijk niet te gronde gaat. Maar wee hem, die het stadsbeeld durft schenden en caricatuur maakt van den waar- digen wachter, die als 't ware in zijn onaf-zijn nóg rouwt over de ellende, die in de 15de eeuw een stormramp over de Zierikzeesche koop vaardijvloot bracht, toen in één nacht 500 vaders of echtgenooten hun graf in de golven von den KEES VAN DER MEER. De Zeeuw. Het socialistisch dagblad Het Volk bevat volgend bericht JUL1AANTJE. Onvoldoende gekleed. De «Maas» en Scheldebode» bericht uit Her» kingen, dat 't hoofd der christelijke school aldaar, de heer van Hout, lid der Provinciale Staten voor de Geref. Staatspartij, geweigerd heeft de portretten van Juliaantje aan de school» kinderen te verstrekken, omdat zij niet vol- doende gekleed was Om te voorkomen, dat de kinderen zoodoende niet in het bezit zou» den komen van een portret, zijn deze van gemeentewege bij de ouders der kinderen thuis bezorgd. Letterlijk bevatte ons blad het volgende bericht «Door het gemeentebestuur zijn voor de Chr. zoowel als voor de O. L. school ter uit» reiking aan de leerlingen geschonken een aan» tal zeer fraaie foto's van H. K. H Prinses Juliana Door het hoofd der Chr. school zijn ze echter geweigerd.» De rest fantaseert Het Volk er maar weer bij 1 Het »bewuste« proletariaat slikt het wel. 1V H Wat elke naand te doen geelt. (2e helft Juli.) Nadruk verboden. Er is een nieuw middel tegen slakken van landbouwkundige zijde aanbevolen, en het kon dit voorjaar en dezen voorzomer wel toepassing vinden. Op de lage akkers en in de laaggelegen, vochtige tuinen was de slak» kenplaag wegens den veelvuldigen regen een waar kruis. Men had, en heeft ze nog hier en daar, in soorten, kleine en grootede groote grauwe en zwarte aardslak, die heel wat kan verorberen, heeft tal van bedden sla, kool, boonen, enz. totaal opgevreten. Wij herinneren, dewijl de plaag nog niet overal is geëindigd, aan het nieuwe receptéén deel kopersulfaat op 20 deelen kainiet, of op een baal (100 K.G.) kainiet 5 K.G. kopersulfaat. Men heeft er van noodig per Are (100 vierk. Meter) 3'/2 K.G. per bunder, dus 350 K.G., en strooit het uit bij nacht als de lieve beestjes de akkers en tuinen bekruipen. In den laten avond is nog te vroeg en in den vroegen morgen is reeds te laat. Velen pasten het dezen voorzomer met voldoening toe. Het aard' appelgewas wordt, als men het met deskundig oog beziet, op vele akkers door verschillende ziekten geteisterd, die de opbrengst drukken en bij niet»bestrijding de oogsten gaandeweg achteruit doen gaan. Vele landbouwers kunnen nu al het topbont en het Wadro/ond rkennen. Wij wijzen hier even op een minder bekende ziektede Rhizoctonia. Aan den voet van den stengel vindt men zeer vaak een wit gekleurde ring. gevormd door zwamweefsel. In dezen vorm, dien men den manchetvorm noemt, is de ziekte niet zoo schadelijkwel is dit het geval als later bij het rooien, grootere of kleinere donker gekleurde vlekjes op de krol» len worden gevonden. Deze vlekjes kan men er afkrabben, de onderliggende schil blijkt niet aangetast en voor de consumptie zijn de knollen wel bruikbaar. Maar worden ze 't volgend jaar uitgepoot, dan ontwikkelen zich uit die zwarte vlekjes fijne zwamdraden, welke de toppen der jonge scheuten en wortels aan» tasten, bruin doen verkleuren en spoedig doen afsterven. Rhizoctonia is niet zelden, wellicht vaker dan »gevreet«, de oorzaak van het niet of zwak opkomende aardappels. De zwam der ziekte overwintert helaas ook wel in den grond. Wij kunnen de ziekte bestrijden door de poters te ontsmetten met 1 (1 gram op 1 Liter water, dus 1 op 1000) oplossing van sublimaat. Een heel werk, zult ge zeggen. Ongetwijfeld, maar een gelijkmatige stand is wel wat waard, en men kan in ieder geval de poters ontsmet» ten van onze selectieveldjes In den tuinHet voor tkweeken van bloe» men en heesters is een der prettigste werkjes van de tuinliefhebbers. Juni en de eerste helft van Juli worden veelal aanbevolen om hees» ters te kwee ken uit Zomerstek, maar dit kan niet als een algemeene regel gelden. Kort na het uitbloeien, als het stekmateriaal niet zoo week meer is, achten wij den meest geschikten tijd, derhalve is dit voor de verschillende heestersoorten ongelijk. Alvorens te stekken, brenge men den bak in gereedheidhij dient een halven M. diep te zijn, moet voor een goede drainage een laagje puin van pl.m. 10 cM. bevatten, hierop 20 cM. goede, losse aarde en daaroverheen 4 cM goed uitgewasschen zand, dat men flink aandrukt of aanklopt Van eiken heester neemt men slechts enkele van de bovenste loten, snijdt ze niet verder in dan voor 2 stekken noodig isof, als de hardheid het toelaat, voor 3 Meer dan één derde deel der loten moet niet worden gekort, de eerstvolgende bloei zou er dan te veel onder lijden. Nu vele huisvrouwen een met de inmaak bezig zijn, willen we even nog paar wenken geven. Weet u wel, dat doperwten enz. met succes kunnen worden gesteriliseerd in wijnflesschen, waarbij men geheel de Weck» sche methode volgt? Voor het vullen der flesschen kan men gebruik maken van een worsthoorn men vult ze, voor het omhoog» koken van den inhoud, slechts tot even in den hals. Omwoeld met hooi plaatst men de flesschen in den ketel. Voldoet het u, dan is het practisch om een eenvoudig toestel te laten maken, dat past in den ketel, en waarin de flesschen vrij staan Bij het koken moeten ze plm 9 cM. boven het water uitkomen, en gedurende bet koken laat men het deksel van den ketel. Om het springen te voorkomen, moeten de flesschen in den ketel afkoelen. Na het koken drijft men even de kurken nog eens flink in en lakt daarna de flesschen. Een eenvoudige methode om doperwten in te maken of juister: te conserveeren,isdat men de erwten, die niet te oud mogen zijn, even laat «opkomen» (de huisvrouw verstaat dezen keukenterm wel) en ze daarna in de zon of in den oven droogt. Eisch is bewaren op een droge plaats, Vóór't gebruik zet men ze eenige uren in 't water, 't Voordeel van deze methode is, dat de erwten goed gaar worden en bijna smaken als versch. Dat doperwten een lastig product zijn voor de inmaak, weten vele huis» moeders maar al te welvaak heeft er gisting plaats en vliegt de kurk met een knal van de flesch; ook springt deze wel. Daarom gaan velen er toe over de flesschen opnieuw op te koken, ze behoeven dan maar een half uur op kooktemperatuur te worden gehouden. Men dient dan de kurken vóór 't gebruik uit te koken, 't Komt er op aan te zorgen, dat bij het kurken geen nieuwe bacteriën in de flesch komenna het koken mag deze zelfs geen deel van een seconde open staan. Automatische sluiting is derhalve «je ware«. KALK. In den tijd toen het hoofdvoedsel der massa roggebrood was, kwam herhaaldelijk een ziekte voor, die „heilige ziekte" werd genoemd. De oorzaak was een tusschen de rogge voor komende zwam, die „moederkoren" heet. Maar men kende toen de oorzaak niet. Daar om bleef men braaf het roggebrood eten, al zat er het moederkoren in, en al was men ziek. Wel haalde men er barbiers en steensnijders bij, de patiënten moesten menige aderlating ondergaan, in de Kerk werden bededagen ge houden, daar de ziekte soms op een epidemie ging gelijken, maar de oorzaak nam men niet weg, de lijders bleven roggebrood eten, tot ze van verlamming stierven. Totdat men de uitkomst vond. Het was na tuurlijk een uitkomst. Maar zooals het bijna altijd gaat, men sloeg door. Want elke ziekte bracht men nu voortaan met roggebrgod in verband. Zelfs de ziekten van pasgeboren kinderen, die natuurlijk nooit roggebrood aten. Bij het kalkvraagstuk komt er een soortgelijke kwestie ter sprake. Wel is het bekalken van den grond een zeer oud gebruik en kalk als mqststof dus reeds eeuwen bekend. Doch zeker is het, dat het gebruik vroeger slechts steunde op practische ondervinding, dat kalk de struc tuur van den grond zooveel beter maakt. Een juist inzicht had men natuurlijk niet. Dit kwam eerst veel later. En toen men dit inzicht kreeg, werd elke tegenvaller, hetzij ziekte of misoogst, aan den kalk toestand van den grond geweten. it We zijn dit volstrekt nog niet te boven. Nog wijdt men eenzijdig te veel aandacht aan deze kwestie. Pas kwam dit nog weer eens sterk uit. Op ontginningen omt soms heel sterk in de haver, in iets mindere mate in de erwten, een ziekte voor, die soms totaal mislukken van den oogst tengevolge heeft. De oorzaak was tot voor kort niet bekend. Men noemde daarom deze ziekte de ontgin ningsziekte. 't Wonderlijke was nu, dat men, zonder de oorzaak te kennen, wel een geneesmiddel kende. Het (Doorzitten bij Wielrijden, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met Doos 30,60, Tube 80 ct. Ja, twee gene.esmiddelen zelfs. Natuurlijk ge beurt dat niet veel, want het kennen der oorzaak is voorwaarde voor het vinden van het genees middel. Echter werkten hier toevallige omstandig heden samen. Op sommige pas ontgonnen gronden gebruikte men namelijk stadsvuilnis. En juist op die per- ceelen kwam de ziekte niet voor. Dat was aanleiding om proeven te nemen en werkelijk deze compost bleek in staat, grond, die ontginningsziekte was, te genezen. Van andere zijde werd vernomen, en proeven bevestigden het, dat ook kopersulfaat in staat was, zieke grond gezond te maken. Maar nu werd het toch wel een beetje gek. De ziekte kennen, het geneesmiddel weten, maar in het duister tasten omtrent de oorzaak. Dat ging niet langer. En daar, om andere reden, het kalkvraagstuk stond in het centrum der belangstelling, bracht men de ontginningsziekte er mede in verband en klaar was men. Echter blijkt uit deze historie, dat de mensch zich buitengewoon gaarne laat wiegen. In slaap laat wiegen. Geen oorzaak voor de ziekte weten neen dat gaat niet. Dan maar liever een oorzaak, die heelemaal geen oorzaak is. Er moet toch iets de oorzaak zijn. Men zou zeggen, het mo^st zoo maar voor het grijpen liggen, om de kalktoestand van zieken en gezonden grond te bepalen. Maar dat deed men niet. Men was misschien wel bang, dat het dan blijken zou, dat zieke en gezonde gronden geen verschil vertoonden, wat de kalk toestand betrof. En dan was men weer die mooie oorzaak kwijt en weer even ver als eerst. Dat mocht niet. Niet onderzoeken. Totdat er één kwam, enkele weken geleden, die zijn gegevens publiceerde, en waaruit bleek, dat de kalktoestand niets met de ziekte uit staande heeft, doch een bepaalde, vrij goed bekende stof, de gludine als de oorzaak is te beschouwen. Dat is nu de heusche oorzaak. Ik moest dat wel scherp belichten, want men heeft een tijdlang gedaan, alsof de kalk het toovermiddel is. Dat is natuurlijk volsterkt niet het geval. Er moeten nog een groot aantal voorwaarden vervuld zijn, willen we een goed gewas kunnen verwachten. Niet alleen van de kalk, ook van de andere voedingsstoffen moet genoeg aanwezig zijen en daarenboven moet de structuur van den grond zoodanig zijn, dat de planten er werkelijk „woonplaats" in vinden. Maar nu geheel gezien zooals het behoort, heeft het bepalen van de kalktoestand van den grond, het al of niet zuiver zijn, zullen we maar zeggen, heel veel aan het licht gebracht. Zoo heeft men voor veel landbouwgewassen precies kunnen bepalen, welken kalktoestand zij begeerden. En daarbij is duidelijk gebleken, dat bijna alle gronden, die in cultuur zijn, kalkgebrek hebben. Niet alleen, omdat de planten van den oorspronkelijken voorraad hebben geprofiteerd, maar ook, omdat het koolzuurhoudende regen water de kalk in oplossing heeft gebracht en daarna uitgespoeld. Want rottende mest en plantendeelen (wortels en bladresten) ontwik kelen koolzuur, dat als zwaar gas, vrij lang dicht aan de aardoppervlakte blijft en dan straks met den regen in den grond dringt. Dit koolzuurhoudende water, te vergelijken met slap spuitwater, lost de kalk, door gestadige inwerking op. Proeven hebben bewezen, dat kalkmergel, innig jppt den grond vermengd, en vrij vroeg aangewend, de beste resultaten geeft. Voorschoten. C. KOOY. (Nieuwe Leidsche Courant). SOMMELSDIJK. Een dochtertje van den koopman H. N. had het ongeluk te vallen en haar been te breken. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De loting voor den dienstpl cht, lichting 1928, zal voor deze gemeente plaats hebben te Middelharnis op de Raadzaal van het ge» meentehuis, op Woensdag 10 Augustus a.s nam. 2,30 uur. Aan den landbouwer D. A. Buth, alhier, is vergunning verleend tot het bouwen van een woning aan den Oudelandschen dijk alhier. Vorige week werden uit deze gemeente 102000 K.G. nieuwe aardappelen verscheept. De Bewaarschool alhier is wederom ge» opend. Het aantal leerlingen, dat thans naar school komt is evenwel nog minder dan voor de sluiting. MIDDELHARNIS. As. Vrijdag zullen door tusschenkomst van de afdeeling van het hoefijzerverbond alhier 9 kinderen naar een vacantiecolonie vertrekken. Vanwege het bestuur van de Wijkver» pleging Middelharnis—Sommelsdijk, zullen op Woensdag 20 Juli a.s, bloempjes worden ver» kocht voor aanschaffing van ligtenten van t.b.c, patiënten. DEN BOMMEL. Vorige week werden 178 H L. aardappelen vervoerd. De loting voor de dienstplichtigen, lich» ting '28 zal voor deze gemeente plaats hebben te Oude Tonge op Woensdag 11 Augustus a.s., voormiddags 10.20 uur. Voor de Stormramp is in deze gemeente gecollecteerd f 246,65, Hartelijk dank aan de dames, die hun tijd voor medemenschen heb» ben opgeofferd. Onze vroegere dorpsgenoot G. F. Moer» dijk slaagde te Boskoop voor het eindexunen Rijkstuinbouwschool, met aanteekeningen voor Duitscb, Engelsch en Machineschrijven Voor de suppletiekas van de Vereen ten bate van lijders aan vallende ziekte te Heem» stede is gecollecteerd f 45,35. OOLTGENSPLAAT. Door B. Kruik is aan B. en W. vergunning gevraagd voor het bouwen van 2 maal 2 woningen aan de Prins Hendrikstraat. De loting voor de Nationale Militie zal voor deze gemeente plaats hebben op Woens» dag 10 Augustus, des morgens 10 uur in het vergaderlokaal Schoolstraat 12 te Oude Tonge. Eenige jongedames zullen op uitnoodi» ging van den Burgemeester een inzameling langs de huizen houden voor de stormramp in Gelderland. Joh. Birkhoff heeft ontslag genomen als bode van de vereeniging «Steun bij zieken» huisverpleging». Onze dorpsgenoot M. van den Tol slaagde voor het examen diploma gemeentesecretaris. Donderdag a s. des avonds van 6-8 uur zullen in de Bewaarschool schietoefeningen worden gehouden door den Bijzonderen Vrij» willigen Landstorm. 25 Mei j,l. werd uit Middelharnis een brief verzonden, geadresseerd J. H. Mijs, hofstede Weltevreden, Ooltgensplaat, doch werd deze week pas aan het juiste adres be» zorgd, na een reisje gemaakt te hebben naar Weltevreden, Ned.»Ind Door Jacob de Vos is een postduif ge» vangen, gemerkt Beige 5367 en door An» thony Hokke Cz. een postduif gemerkt 3 s 30003. OUDE TONGE. Het vervoer der Gou» dalite voor rekening van de gemeente is ge» gund aan L Kieviet. De loting voor de'lichting 1928 zal plaats hebben op 10 Aug. a s„ des voormiddags 9.40 uur in de Oude School. De kinderen van de R. K. School zullen deze week een reisje naar Breda maken Dat zij mooi weer zullen hebben is hun zeker toegewenscht. De ziekte onder de varkens neemt on» rustbarend toe. Reeds verscheidene dieren bezweken. NIEUWE TONGE. Het verzoek van S. van der Velde te Herkingen, tot het plaatsen van een benzine of gasmotor van 4 P K. in zijn werkplaats, is door Burgemeester en Wet» houders toegestaan. De heer M. C, van den Tol, ambtenaar ter secretarie alhier, slaagde j 1. week voor de akte voor bekwaamheid in de gemeente»admini» stratie. DIRKSLAND. De loting voor de dienst» plichtigen der lichting 1928 zal alhier plaats hebben op Donderdag 11 Augustus a.s des n m. 1,30 uur. Tegen een 4»tal personen is alhier proces» verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. HERKINGEN. De afd. Herkingen v. d. Bijz. Vrijw. Landstorm hoopt a s. Vrijdag» avond 22 dezer ten 7 ure (o. top het plein der Lagere School weder een schietoefening te houden. De prijzen der aardappelen zijn iets terug» loopend. Was de prijs vorige week in 't begin f 6,—, thans vernemen we, dat ze gedaald zijn tot f 5,25 per H,L. MELISSANT. De loting voor dienstplich» tigen van de lichting 1928 is voor deze ge» meente bepaald op Donderdag 11 Augustus a.s. des namiddags te 1,55 uur in de O. L. School te Dirksland. Door het Gemeentebestuur is aan dhr. Th. van de Klundert vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aa den Dorpsweg. Op 16 Juli j 1. is afgekondigd een wijzi» ging der Algemeene Politieverordening waarbij de verbodsbepaling werd opgenomen betref» fende het rijden van auto's en landbouwwagens zonder veeren over den beneden Molendijk. STELLENDAM. Door den keuringsdienst van waren te Dordrecht werd gedurende het 2e kwartaal j.l. in deze gemeente gehouden 36 inspecties, genomen werden 14 monsters van melk, 23 van andere waren, uitgereikt werden 4 waarschuwingen. GOEDEREEDE. Het muziekgezelschap «Apollo» hoopt 6 Augustus a.s. deel te nemen aan het concours te Oudenhoorn. De vorige week werd door het Bestuur der cichoreidrogerij 10 000 K G. gedroogde wortelen per beurtschipper vervoerd. OUDDORP. De collecte voor de storm» ramp heeft in deze gemeente slechts f 233,30 opgebracht. Een vorige keer was dit bedrag bijna duizend gulden hooger. f J. Bosland en J. Grinwis zijn periodiek aftredend als Bestuurslid der Cichoreidrogerij «Onverwacht». f Het werk aan de Kil, het verzwaren van den Westelijken dam is geëindigd. f Donderdag j.l. maakten onder leiding van Ds. Schoppenhauer de Meisjesvereeniging alsmede de kinderen der Zondansschool een plezierreisje per motor «De Onderneming« van M. Vermaas, naar Zierikzee. Daar het weer bij het vertrek zich niet mooi liet aanzien, werd het later gelukkig beter, zoodat er ruim» schonts genoten <s van de stad en omgeving f Zaterdag 23 Juli as. zullen in het hotel Akershoek 37 perceelen graangewassen worden verkocht. SOMMELSDIJK. Ds. Ph. J. Vreugdenhil van Gorinchem heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier bedankt. Voor het toelatingsexamen Rijkskweek school te Hellevoetsluis slaagden P. van der Poel en H. J. Deijs, leerling der Chr. School alhier. MIDDELHARNIS. Zaterdagavond is voor de Chr. J. V. op Geref. Grondslag „Koopt de Waarheid en verkoopt ze niet", alhier in de Geref. Kerk opgetreden Prof. H. Bouwman van Kampen. De Voorzitter der Jongelingsvereeniging, de heer M. Knape .opende de samenkomst met een kort openingswoord, waarin hij Prof. Bouman hartelijk welkom heette en dankte voor het be reidwillig aanvaarden van de uitnoodiging. Ver volgens werden ook de aanwezigen een welkom toegeroepen en de wensch uitgesproken, dat deze samenkomst moge medewerken tot verster king van den vriendschapsband en meerdere liefde voor het werk der Jongelingsvereeniging. Nadat Prof. Bouman de vergadering had ge opend met gebed, hield Zijn WelEerw. Hoog- gel. een rede over Matth. 4 8—11, n.l. de derde verzoeking van den Heiland in de woestijn Spr. wees er op, dat dit schriftgedeelte vol geheimenis is. In deze dorre woestijn, gelegen ten Noord-Westen van Jericho, volgens velen de eenzaamste en de onvruchtbaarste welke Kanaan kende, had het eerste treffen tusschen den Zone Gods en den Satan plaats. Evenals de eerste Adam werd ook de Tweede Adam in verzoeking geleid. Toch zijn de omstandigheden geheel verschillend. De eerste Adam verkeerd in de gunstigste imstandigheden, woonde in den hof van Eden, en had alles wat hij begeerde. Christus daarentegen was 40 dagen in deze onbewoonbare woestijn geweest Hem hon gerde ten laatste. Toch bleef de Zone Gods standvastig. Wij moeten aan de historische toedracht van dit verhaal niet twijfelen. Het is precies gebeurd als hier beschreven is. Christus stond hier wer kelijk tegenover Satan. Hij voerde geen strijd in eigen gemoed, het was geen zinnebeeldige voorstelling, geen visioen, maar zuivere reali teit. Vervolgens releveert spr. in het kort de drie verzoekingen en wijst er op, dat Satan ten laatste zijn schijn-vriendschap varen laat en het met Christus op een accoordje gooien wil. Hij laat den Zone Gods het verguldsel der schijn-schoonheid zien van de wereld. In een schoon panorama toont hij Christus 't bloeiende Kanaan, de korenschuren van Egyp te, het wufte Rome, het kunstzinnige Grieken land en de wereld der natuur van Achter-Indië. Zoo is Satan het gevaarlijkst. Spr. trekt een parallel tusschen dit optreden van Satan tegenover Christus en de verzoekin gen waarmede Satan bij zoovele jonge men- schen komt. Toch is alles wat Satan toont maar schijn schoonheid en zijn voorstelling is louter leugen. Satan heeft geen eigendommen. Daarom moet ook de jongelingschap God dienen en hem vreezen. Wij leven van gegeven goed, alles komt alleen onzen Schepper toe, daarom moet ons voortdurend gebed zijn, dat wij ons leven in Godes dienst besteden. Dat is de roeping van de gansche kerk„dit volk heb ik Mij uitverkoren, zij zullen Mijn lof verkon digen". Wij zijn niet slechts als kerk samenvergaderd om te mediteeren, maar wij zijn geroepen tot strijd, door woord en daad moet de kerk op het publieke terrein d^s levens uitkomen voor de eere Gods en dat ten allen tijde. Niet alleen des Zondags moeten wij vroom zijn, maar ook als burgers van den Staat, ook als leden der maat schappij. Een lijdelijk Christendom is een schijn- Christendom, dat op zelf gekozen wegen leeft. De roeping der Kerk is een aandachtig leer ling aan de voeten van Christus te zijn. Maar toch ook meer dan dat, de Kerk moet ook strij den voor Koning Jezus op alle terrein des levens. Want de Schepper des hemels en der aarde blijft zijn schepping voor zich opeischen, Satan js slechts in schijn de overste dezer wereld en als hij er den Zone Gods in de verzoeking op wijst dat hem al deze dingen gegeven zijn, dan mengt hij leugen en waarheid door elkander. Christus doorziet dat en weet wat deze ver zoeking beteekent. Een knieval voor Satan en deze zal dan in waarheid overste der wereld zijn. En Christus is niet op de aarde gekomen om de wereld van Satan over te nemen, maar om haar hem te ontnemen. En Christus heeft overwonnen. Dit voorbeeld heeft ook de Jongelingschap te volgen. Daarom is de taak der jongelingsvcereeni- gingen zoo heerlijk. Straks zullen deze jongelingen de leidslieden worden en de voorgangers in de gemeente, zij zullen de gewapende dienstknechten zijn, die nu nog in stilte worden voorbereid. De ouders hebben hier de dure roeping het deze jongelin gen gemakkelijk te maken, zij moeten mede werken en belanvstelling toonen in dit werk. Ook van de jongelingsvereen. geldt hetwie zich afzondert tot wat goeds, tracht naar iets begeerlijks. In de jongelingsvereeniging worden de karakters gevormd. Ze botsen wel eens maar dat is juist goed. Zóó leert de jongelings schap rekening houden met de wenschen van anderen. Het verblijdt spr. daarom dat er naast deze J. V. nog een J.V. op Geref. grondslag is. Spr. geeft den raad houdt aan elkander vast en hoopt dat zij gedragen worden door het gebed der gemeente. Want er wordt helaas in onzen tijd zoo wei nig gebeden. Misschien is dat wel de oorzaak van veel verkeerds in de gemeente. Bedenken wij dat de dienst van Christus een schoonen dienst is. Christus ging ons voor. Zijn antwoord wasdaar staat geschreven Gij zult den Heere uwen God dienen. Spr. wijst er op dat dit een schoone dienst js, waarop rijke belooning wacht. Tot dezen dienst te bekwamen is de taak van de Jongelingsvereeniging. En dat moet in volle eensgezindheid geschie den. Wij moeten bedenken, dat we één zijn. Waarom spr. wijst op de woorden van Paulus, die de gemeente vermaant dat we één moeten I zijn in gemeenschap des geestes, in ontferming in liefde, in verdraagzaamheid, een iegelijk den I ander uitnemender achten dan zichzelve. Door den voorzitter werd spr. dank gebrachi I voor zijn rede, waarop de vergadering door I Prof. Bouman op de gebruikelijke wijze geslo- F ten werd. DEN BOMMEL. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Bijzondere Lagere School is benoemd mej. A. J. Eenink te 's-Gravenhage. OUDE TONGE. Zondag a.s. zal door Ds. I Bax den Heiligen Doop worden bediend. Doop. vaders kunnen zich aanmelden Vrijdagavond aan de Pastorie. NIEUWE TONGE. A.s. Zondagmiddag zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de bediening van den H. Doop plaats hebben. Doopvaders moeten zich aanmelden in de consistoriekamer der kerk, a.s. Vrijdag van 78 uur. J.l. Zondag is in de Ned. Herv. Kerk alhier een extra gift gecollecteerd van 10,~ DIRKSLAND. De heer F. A. Pen, onder wijzer aan de o. 1. school alhier, is benoemd tot onderwijzer te Enschede. .2» ""WKHi De heer P. Ruit heeft bedankt als lid van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. Tot tijd. onderwijzer aan de bijz. school is benoemd de heer A. A. Jansen, alhier. Donderdagavond nam de heer A. van Oversteeg, als hoofd der bijz. school, afscheid van het bestuur der school, oud-leerlingen, enz Nadat de heer Van der Poel de aanwezigen verzocht had te zingen Ps. 89 1 en met ge l bed deze vergadering geopend, sprak de heerl Van der Poel, als voorzitter der schoolvereeni- ging namens het bestuur den heer Van Over-| steeg als volgt toe Zooals we allen weten zijn we hier samenge komen om afscheid van mijnheer en mej. Vanl Oversteeg te nemen, want na 36 jaren Hoofd! van de christelijke school te zijn geweest, gaat nu tot onzen grooten spijt de heer Van Over steeg op 65-jarigen leeftijd ons verlaten en gaat nu te 's-Gravenhage wonen. De heer Van Over steeg was dus 29 jaren oud, toen hij in 1891 gelijk met de opening van deze Chr. school als hoofd hier is opgetreden. Ongetwijfeld heeft de heer Van Oversteeg in die 36 jaren veel liefs ook van de kinderen mogen beleven, doch voor zeker helaas van de anderen ook weder .veel leed, want u zult het ook dikwijls hebben moe ten ondervinden, ook bij al de verschillende on derwijzers die in deze 30 jaren bij u geweest zijn door sommigen niet gewaardeerd en begrepen werd en dat kan niet anders of dat berokkend leed. Dus voorzeker veel liefs maar daar tegen over ook veel leed zult gij ongetwijfeld in deze 3. jaren gehad hebben. Gok vreugde en droef heid zult u in deze 36 jaren medegemaakt heb ben, b.v. toen de school in 1916 vijf- en twin tig jaren had bestaain en u tevens uw zilveren feest hebt mogen vieren onder zeer veel be langstelling, want het koor was toen dien avond Stampvol met belangstellenden, dus dat wad toen voor u en voor ons allen vreugde. Ooi toen de heer H. J. Jansen in 1917 zijn zilveren feest in de school met zijn familie en veel be langstelling vierde, dat was ook voor u en voor ons vreugde, ook was het voor u vreugde wan neer u ieder jaar met de kinderen in het koor het kerstfeest mocht vieren met al die opge wekte en gelukkige kinderen om u heen, ook zoo met de schoolreisjes, dat was voorzeker alles vreugde ook voor u. Maar in die 36 jaren is er ook veel droef heid voor u geweest, want er zijn dierbare familieleden door den dood van u weggenomen, ook geheel uw vroeger bestuur, waarmede u begonnen was, zoodat u nu weder een geheel ander bestuur gekregen hebt. Twee jaren later na het zilveren feest van mijnheer Jansen in 1917 werd ook op het alleronverwachts de heer Jansen in 1919 van zijn dierbare vrouw en ge liefde kinderen en verdere familie, ook van vrienden, en die had mijnheer Jansen er veel, doch ook van u en de andere onderwijzers die er toen op onze school waren en van de kin deren uit zijn klas en van het bestuur, door den onverbiddelijken dood weggenomen. We hebben toen diep bewogen en met tranen in onze oogen bij zijn graf gesproken en bij zijn graf gestaan,! want de slag die zoo plotseling gevallen was, was zeer zwaar, in de eerste plaats natuurlijk voor zijn vrouw en kinderen, maar de slag was ook zwaar voor u mijnheer Van Oversteeg, voor de andere onderwijzers en ook voor het bestuur, want mijnheer Jansen, was bij allen bemind. Ook zijn er in die 36 jaren nog kin deren uit de^e school door den dood weggeno men, wat dan ook zoo aandoenlijk was, als dan de andere kinderen uit diezelfde klas, ook naar den doodenakker kwamen, om aan hun school- mekkertje, de laatste eer te helpen bewijzen, en dat alles wajS ook bedroefend voor u mijnheer Van Oversteeg, dus met die alles hebt u in die 36 jaren, lief leed, vreugde en droefheid mee- gemakt, zooals wij het allen op deze wereld moeten beleven, want ons leven op deze we reld is voor ieder mensch niets anders, het brengt ons lief en leed, vreugde en droefheid. Ook heeft het personeel der nuttige hand werken en bewaarschool mij vreindelijk ge vraagd of ik in mijn afscheidsrede ook hun dankbaarheid wil overbrengen, voor alles wat u ook voor hen gedan heeft en sluiten zich verder ook gaarne aan bij al de woorden die we in onze afscheidsrede tot u richten. Ook heeft u in die 36 jaren veel voor onze antirevolutionaire partij gedaan, waorvoor we u ook zeer dankbaar zijn en zullen u ook daarom als voorzitter van onze A.RJKiesver» eeniging missen. Ook mej. Van Oversteeg namens het Bestuur hartelijk dank gezegd, voor de hartelijkheid welke we ook van haar hebben mogen onder vinden, zelf zorgde U altijd voor een verrassing voor ons en bracht U ons in de school, wat de tijd daarvoor aangaf en zoo hebt li ook zeer de gezelligheid van onze Bestuursvergaderingen doen verhoogen en we zullen U daarom in t vervolg ook zeker missen. Nu rest mij ten slotte nog een aangename taak, want ik mag li uit naam van velen deze prachtige cadeaux aanbieden, die bestaan uit een electrische lamp, schemerlamp en gascom- foor. Allen die electrisch licht gezien hebben weten ook dat dit het prachtigste en gemakkelijkste licht is, dat er tot heden uitgevonden is, we hopen allen, dat U beiden nog vele jaren van deze prachtige cadeaux en van dat heerlijke licht dat uit deze lampen straalt, zult mogen genieten en wanneer Gij bij Uwe schemerlamp eens echt rustig zit te overdenken, dan hopen we vooral, dat U Dirksland niet zult vergeten, doch ook dikwijls Uwe vrienden en vriendin nen zult gedenken. Dat de Heere U nog vele jaren voor elkander in het leven spare en tevens gezondheid schenke is ons aller wensch, opdat U daardoor nog langen tijd van de welverdiende rust zult mogen genieten. Dat geve God, dat het zoo moge zijn- Laat ons nu nog de heer en mej. Van Oversteeg de zegenbede uit Ps, 134 3 toezingen; Dat 'sHeer Zijn gunst Hij schiep Looft, looft Na het zingen vervolgens de heei het lager onderwi hartelije woorden waarna de heer schillende sprekers kene en aan de ge en voor al het goe die hij hier mocht Vervolgens ein waarna velen de 1 de hand drukten. HERKINGEN. de Ned. Herv. 1 worden gehouden (o.t.)waarbij hc Heer Bouman var OUDDORP. E Herv. Gem., Ds. I a.s. Donderdag d des avonds te hal De heer P wijzer aan onze Chr. School te zoodanig benoem GEEN A God is een Ho< Hij, diet de st< ze tot Hem roe meAschen, wanne Hij is de Hoor uitgebreiden zin We weten ve kranken, die Hei Hem ook zijn gez ken, die later n getaald. Het hooren de ver. Wij kunnen vormen van de luisteren naar d stem tot Hem ve Er zijn onbek wanneer ze in d Hem zijn gebolp Maar er is t Dat zien we Saul vroeg de woordde hem n Zoo lezen w< God hield zie Noch door d noch door prof* Sauls roepen. Er was geen bij de Baalsprc schreeuwden tot at on ook ni Afgoden zijn c maar hooren nk preken niet. Want God is gebeden. De B: tevens talloos v ook antwoord o] hem en antwoor uitroepen „De God". De psalmist 1 want Hij hoort want Hij neigt in mijne dagen Vroeger had geluisterd. Dezt tengevolge va men spoedig M U n h a r Glazen buisje Heere gevraagd Maar n u deed God hoor ioordde ni de Heere niet mensch, als de Als aan Zijn Als Hij zich a meer luisteren W a n n e e r Voor sommi Maar ze ka zooals wij dat En dan is he neer reeds vóór gesloten blijkt, tenste duistern begint. Saul heeft h laten te zijn. dagen van zij zelfs ten slotte zeiven sloeg. Zoo kan het tot God bidde hun zonden. God hun hart Zeker, wij dood toe. Als ik het s klaagt Paulus. Maar dat is is de worsteli niet sterven tegen onzen waar oprecht strijden en di< Maar er menschen niet weten. Dan Gods gebod, gevolgen na zi berouw is ge uit moedwil, kwaren weg n niet op den P Ze willen Dat kan sc eindelijk tot e in de ziel. E Dan gaat vai En begint de de dood zijn Dat moet naar waarheif woordt hem Tot het las het laatst toe en dan te e straks geslotf hooren wil. Welk een voor allen, leven met d wel roepen o slaaf der In Sauls eii

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 2