USED DEN f 135.- Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. lil si m ai 81 1 i I li "ER IERDAM erbuizen luuiZADEn enz. - R'dam IN HOC SIGNO VINCES No. 3347 WOENSDAG 20 JULI 1927 42STE JAARGANG lil 60 RUITERS ilperoord Uit de Pers. NI VA TANDPASTA pi f Iff 1 li itr fel if li ■fall ik II II ;:;iH lantscti Fabricaat) ml Wier id goede en lare soorten Hfel juiste adres isnummer idbouwers! Middelharnis |E MEUBILEERINO ruime keuze alles fw woning wenscht. DNIE-enGESCHIL- 1BELEN. BEDDEN ATRASSEN. KAR- 10LEUMS, enz. es op het eiland. 'cfd aanbevelend. W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiëo en verdere Administratie, franco toe te «enden aan de Uitgevers Revolutionaire onlusten te Weenen. kgesotideti Stukken. VOORKOMT TANDBEDERF en poetst 's-morgens en 's-avond^met 75 ct&.pcr Vttube, Z5d>p. 'A tube. 11 i- ■fl ai ill i nhouweMj 175 - R'dam EF. 1005 en 194g I "RA AT244 ÏNWEG66 iverkoop .O *aat244 en lenweg 66 te leveren geschilde alle Stations lef. 1062 I «Ml.? Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1.— bfl vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentlën worden Ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. De brochure.Blokhuls. Bij de beoordeeling van de brochure-Blokhuis over de toestanden aan de R. H. B. S. te Middelharnis, hebben wij er op gewezen, dat deze brochure vooral hierom van belang geacht moet worden, omdat zij duidelijk doet uitkomen de zwakke rechtspositie der leeraren bij het Middelbaar Onderwijs. Het geval-Kappetein heeft aangetoond, dat een leeraar tegenover een directeur en een inspecteur uiterst zwak staat en 't zelfs mogelijk is, dat een leeraar op een „geheim dossier ontslagen wordt. In het „Weekblad voor het Gymnasiaal- en Middelbaar Onderwijs" kwam dezer dagen een verslag voor van een vergadering der Utrecht sche Leerarenvereeniging, waaruit blijkt, dat de rechtspositie der leeraren op deze vergadering een punt van bespreking heeft uitgemaakt en wel naar aanleiding der bovengenoemde bro chure. Wij nemen het volgende er uit over De leden vergadering van de Utrechtsche Leerarenvereeniging op 22 Juni j.l. besloot van dat gedeelte van de bespreking, dat van algemeen belang werd geacht, een kort verslag in 't Weekblad te publiceeren. De Rechtspositie. De Voorzitter (de heer Braak) zegt o.a. het volgende „Een gebeurtenis als het ontslag van colle ga Kappeteijn te Middelharnis doet de hulpe loosheid van onze positie wel zeer schril uit komen. Nu L de toestand in een gemeente niet zoo gevaarlijk als bij het rijk, maar toch lijkt het het bestuur, dat het kwaad der wille keurige behandeling van een plichtsgetrouw ambtenaar, de geheime rapporten en de ver- öordeeling zonder dat de betrokkene is ge hoord, met kracht moeten worden tegenge gaan. En waar ieder ander middel tot verweer had gefaald lijkt het ons een buitengewone verdienste van de Commissie van Toezicht te Middelharnis, dat zij voor deze collega on vervaard in de bres is gesprongen en toen die activiteit op den hierarchieken weg smoorde de zaak wereldkundig heeft gemaakt. Hoe bui tengewoon zwak de autoriteiten tegenover Kappetein en tegenover de Commissie van Toezicht staan, blijkt wel hieruit, dat waar de Commissie van Toezicht niet schroomt om Zijne Excellentie, den Inspecteur, en den Di recteur zwaar te beschuldigen zóó dat zelfs een aanklacht wegens laster of beleediging had kunnen worden verwacht, Z. Exc. door 't H. B. der A.V.M.O. ernaar gevraagd, zelfs geen termen aanwezig achtte om naar de fei ten een onderzoek in te stellen. De publicatie van de brochure „De R.H.B. S. te Middelharnis in 't schooljaar 1925—'26" wordt door het bestuur geacht te zijn in 't be lang van den geheelen leerarenstand. Wij zijn daarvoor aan de Commissie van Toezicht te Middelharnis tot dank verplicht". De vergadering draagt het bestuur op aan de Commissie van Toezicht de hulde en dank van de Utrechtsche Leerarenvereeniging over te brengen voor haar moedige daad. Uit het feit dat deze vergadering met alge- meene stemmen besloot het bestuur deze op dracht te geven kan worden geconcludeerd dat de brochure-Blokhuis inderdaad de vinger op een wondeplek gelegd heeft. De Vrije Westfries driestart: Zoo bedoeld? Na een staat van dienst van elf jaar is de heet H. de Wilde afgetreden als lid van Ge» deputeerde Staten van Zuid»Holland. De Wilde gaat rusten na harden, maar zeer gezegenden arbeid, en van alle zijden spreekt men woorden van lof voor hetgeen deze Anti.Revolutionair voor zijn gewest heeft ge» daan. Vrijwiliig gaat de Wilde heen. Zijn leeftijd noopt tot rusten. Maar er is toch iets tragisch in zijn aftreden, nu zijn plaats wordt inge» nomen door een vertegenwoordiger van den Vrijheidsbond. Hier zien we 't droeve resultaat van de ■verbrokkeling die zich in de laatste jaren ■onder de protestantsche christenen openbaart, en die vooral in Zuid.Holland, tot heden ons krachtigste bolwerk, sterk aan den dag trad. De Staatkundig Gereformeerden hebben het verlies van dezen zetel veroorzaakt. Hij zou behouden zijn als zij zich niet tot hoofddoel hadden gesteld de rechtsche coalitie te breken.. En nn is dit het opvallende van hun re» sultaat, dat de Anti»Revolutiouairen, die in hun oogen toch nog zoo kwaad niet zijn, een zetel verloren, terwijl hun aartsvijanden de Roomschen hun beide zetels hielden, en 90k de Sociaal democraat in het Zuid.HoL landsche College van Gedeputeerde Staten wederkeert. Voor de zooveelste keer is gebleken, dat de actie der Staatkundig.Gereformeerden ver» zwakt den invloed der Anti.Revolutionaire partij, waaruit zij zijn voortgekomen en die hun nog immer het naast staat, terwijl zij relatief versterkt de kracht der Roomschen en der Sociaal»Democraten. De vraag mag gesteld of de Staatkundig» Gereformeerden dit resultaat van hun optie» den voorzien hebben. En vooral of deze uitslag klopt met de ver» wachtinten en de begeerten van eenvoudig^, Staatkundig.Gereformeerde kiezers, die wij gaarne onze broeders blijven noemen. DE AANLEIDING TOT DE ONLUSTEN. De Maasbode schrijft Weenen in oproer De berichten zijn ontstellend. 40 dooden, 200 gewonden, het paleis van justitie in brand ge stoken, de gebouwen van twee bladen vernield. Treinen aangevallen. De verbindingen met de buitenwereld verbroken. En nog steeds duurt de strijd voort, vallen dus nieuwe slachtoffers, zal nog meer schade aange richt worden. Een volk in opstand Met een enkel woord hebben wij de naaste aanleiding tot deze ontketening der volksharts tochten reeds aangestipt. Den 30sten Januari j.l. werden tijdens een socialistische betooging te Schattendorf in Burgenland uit een herberg door rechts-radicale frontstrijders schoten op de so cialisten gelost, waarbij, helaas twee dooden vielen en zeven, personen werden gewond. Tijdens het proces dat dezer dagen werd ge voerd, gaven de beschuldigden aan, dat zij uit noodweer gehandeld heben. Er waren nl. ook door de socialisten schoten gelost, doch in het roode kamp hadden geen arrestaties plaats ge had. Ook waren vlak voor de schietpartij front strijders door roode schützbundlers aangevallen en mishandeld. Het proces, dat tenslotte met de vrijspraak der aangeklaagden eindigde is voor het socia listisch orgaan te Weenen, de „Arbeiterzeitung" een prachtige gelegenheid geweest om het volk tegen de klassejustitie op te hitsen. Tijdens het getuigenverhoor liep een film, ont rolde zich een beeld van het socialistisch drijven, dat alles, wat tijdens den bloedigen Zondag te Schattendorf zich afspeelde, scheen te verklaren. Van den eersten dag van het proces af bleek dat de positie der socialisten allesbehalve guns tig stond. Het eenige wat de „Arb. Ztg." toen wist te doen was jury en rechtbank in miscrediet te bren gen, met beschuldigingen als deze „dat de jury zich niet schaamde tijdens de openbare behan deling der zaak in tegenwoordigheid der rechters openlijk te toonen, dat zij de dooden haatte en zich over den moord verheugde." Aldus werd het volk dagenlang opgehitst en op het oogenblik der vrijspraak ontstonden voor het rechtsgebouw reeds relletjes, welke het ernstigste deden vreezen. De socialistische „Arbeiter Ztg." had geesten ontketend doch kon deze niet meer bezweren. Zij had wind gezaaid en oogst nu een orkaan, welke de ramp over Weenen enOostenrijk ge bracht heeft. Het socialisme heeft de hartstochten doen oplaaien, en nu het volk in beweging is gekomen hebben de communisten de leiding genomen. De leiders hebben de controle over hun menschen verlorennoch de socialistische burgemeester van Weenen Carl Seits, noch de president der republikeinsche garde, de voormalige minister van oorlog Julius Deutsch vonden bij hun vol gelingen gehcor, toen zij het volk bezwoeren het prachtige paleis van justitie voor algeheele ver nieling te behoeden. Men wierp steenen naar den burgemeesttr, en deze moest zich door de vlucht in veiligheid brengen. De communisten hebben bij de verwoestings orgie de leiding gehadmaar de verantwoorde lijken voor het droevig gebeuren zijn niet zij, die geheel in de lijn van hun woorden en be ginselen slechts willen vernietigen, maar degenen die door hun gestook de blinde volkswoede ontketend hebben. De directe aanleiding tot de revolutionaire onlusten te Weenen was de vrijspraak in het Schattendorf-proces de diepere oorzaak is de hetz-campagne, welke de „Arbeiter Ztg." sinds jaren tegen de instellingen van Oostenrijk heeft gevoerd, en welke de laatste dagen wel een hoogtepunt bereikte. Het is goed, voor de zaken vertroebeld wor den, deze verantwoordelijkheid vast te stellen. In Janari zijn bij een botsing tusschen arbei ders en frontstrijders te Schattendorf in het Burgenland een arbeider en een jongetje van acht neergeschoten en vier arbeiders en een jongetje van zes jaar gewond. Donderdagavond om half tien is uitspraak gedaan in het proces, dat hierover ontstaan was. De drie voornaamste beklaagden werden vrijgesproken. Voor de rechtbank was een groote menigte, meest jongelieden, samengestroomd, die het vonnis al naar gezindheid met kreten van hoon of gejubel ontvingen. De politie had geen moeite om de menigte te verspreiden. Tegen Vrijdagochtend echter hadden de socia listen op de Ringstrasse, voor de universiteit, voor het paleis van justitie en voor het parle mentsgebouw betoogingen uitgeschreven, waar aan velen deelnamen. De bereden politie moest Dooi30'60,Tube 80ct.8ijApoth.en Droqisten. herhaaldelijk tot charges overgaan, waarbij aan beide kanten gewonden vielen. De politie hield verscheidene betoogers aan In de wandelgangen van het parlementsgebouw en voor de clubgebouwen van de groot-Duit- schers en de socialisten werden eerste hulp posten opgericht, waar aanvankelijk 27 gewon den binnengedragen werden, onder wie vier wachtmeesters. Het gerechtsgebouw in brand gestoken. De heftigste betooging vond plaats voor het paleis van justitie en bij het parlementsgebouw. De betoogers sloegen de ruiten van het gerechts gebouw in en slaagden er ten slotte in de deu ren open te rammeien en het gebouw binnen te dringen. Eenmaal binnen, wierpen zij de dos siers met handen vol op straat en staken ze in brand. De politie slaagde er niet in, het ge bouw te bevrijden. Weldra sloegen de vlammen ook uit de kel ders op een van de hoeken van het gebouw. De brandweer trachtte met groote moeite zich toegang te banen. Ook aan een anderen hoek sloegen de vlammen uit. De menigte verkeerde in een toestand van onbeschrijfelijke opwinding en de tooneelen, die zich afspeelden rondom de brandende overblijf selen van het geheel verwoeste paleis van Jus titie, waar allen, oo tal van vrouwen, onder het zingen van revolutionaire liederen wilde rondedansen maakten, herinnerden aan de dagen van de Fransche revolutie en de verwoesting van de Bastille. De leiders hadden de controle over hun men schen verloren en toen de socialistische burge meester van Weenen, Carl Seitz, en de presi dent van de Republikeinsche Garde, de voor malige minister van oorlog Julius Deutsch, het volk bezwoeren de brandweer te laten passeeren opdat het schoone in Renaissance-stijl opge trokken gebouw zou kunnen worden behouden, werd dit geweigerdzelfs werden steenen ge worpen naar Seitz, die gedwongen was zicch in veiligheid te brengen. Vrijdagavond half zeven verklaarde de chef der vrijwillige reddingsmaatschappij, dat volgens de tot óp dat oogenblik binnengekomen be richten het aantal slachtoffers 40 dooden en omstreeks 200 gewonden bedroeg. Naar het hoofdcommissariaat van politie meldt, zijn de helft der slachtoffers politiebeambten. Intujsschen brandde het paleis van Justitie geheel af. Om halfzes was de groote koepel reeds uitgebrand. Ondanks het groote aantal aanwezige spuiten vermocht de brandweer tegen de vuurzee, die door geweldige papiermassa's werd gevormd, niets aan te vangen. Om half zeven had de brand zijn hoogtepunt bereikt en was het geheele reusachtige gebouw één enkele vlammenzee, waaruit 20 meter hooge vurige en dikke rookwolken naar boven sloegen. De bij den bondskanselier, mgr. Seipel, op den Ballplatz (het gebouw van het ministerie van Buitenlandsche Zaken) verzamelde buiten- landsche gezanten aanschouwden daar dit gru welijk fantastisch schouwspel, terwijl ook het geluid der telkens opnieuw weerklinkende scho ten tot hen doordrong. Een schietpartij voor het parlement. Hier en daar hebben de betoogers getracht barricaden op te werpen. Toen de politie hen trachtte te verdrijven, wierpen zij haar met stukken hout. Tusschen het gerechtsgebouw en het parlement geraakte de politie zoo in de knel, dat zij het noodig achtte ter waarschuwing in de lucht te schieten. Dit salvo werd uit de menigte beantwoord met schoten op het parle ment, die echter niemand raakten en slechts enkele vensterruiten vernielden. Het parlement heeft zijn werk gestaakt. De verschillende commissies, die bijeen waren, zijn tot Dinsdag verdaagd. Men gelooft echter, dat het onmogelijk zal zijn voorloopig de werk zaamheden van het parlement voort te zetten. De betoogingen nemen een revolutionair karakter aan. Naar uit Weenen wordt gemeld, namen de betoogingen een revolutionair karakter aan. De tram rijdt niet meer en alle fabriesarbeiders staken en trekken door de straten van de bin nen stad, waar de winkels dichtgespijkerd zijn. Verschillende politieposten zijn door de me nigte bestormd en de meubels en unifkrmen van de agenten vernield. Van het gerechtsgebouw is het dak verbrand en moeten alle akten door den brand vernield zijn. De redactiebureaur van de officieuse chris- telijk-sociale Reichspost, de groot-Duitsche Neueste Nachrichten en de anti-semitische Ta- geszeitung zijn eveneens bestormd en bescha digd. De radicale communistische strooming schijnt de overhand te bekomen. De republi keinsche burgerwacht tracht de orde te herstel len, doch de pogingen van de socialistische leiders om de menigte tot kalmte te brengen, blijven voorloopig vruchteloos. Men eischt op stormachtige wijze 't aftreden van de regeering. De ministerraad kwam Vrij dagmiddag kwart over drie bijeen. De vakvereenigingen hebben de algemeene staking afgekondigd. De bladen zijn door het staken van het zetters-en drukkerspersoneel niet verschenen. In de hotels is een paniek uitgebroken. De vreemdelingen vertrekken in alle haast, daar zij vreezen, dat het spoorwegverkeer gestaakt zal worden. De stad geïsoleerd. Naar uit Boedapest geseind wordt, werden om zeven uur de telefonische verbindingen met Weenen midden in de gesprekken verbroken en hoewel later herhaaldelijk naar Weenen werd gebeld, heeft de telefooncentrale te Boedapest geen antwoord meer gekregen. Uit Praag wordt gemeld dat de telefonische verbinddingen met Weenen om acht uur Vrij dagavond werden verbroken De telegrafische en telefonische verbindingen tusschen Berlijn en Weenen werden Vrijdag avond om 8.15 verbroken. Ook het spoorwegverkeer op de Zuid- en Westlijnen is onderbroken en het tramverkeer is stopgezet. De Copie van Ingezonden stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers De anonieme brief te Ouddorp. Het bericht uit Ouddorp dat te Zierikzee geen kermis werd gehouden en dat dus de ouders hun kinderen onder leiding van den heer Schoppenhauer gerust konden meegeven, dient verduidelijkt te worden. Op Zondag 10 Juli werd in de Herv. Kerk na den dienst het volgende ongeteekend schrijven voorge» lezen door Ds. Bax van O. Tonge, een on« geteekeed schrijven door Ds Bax ontvangen, die er den kerkeraad mede in kennis heeft gesteld en hem de opdracht gaf het in de gemeente voor te lezen. Waarde Dominee, «Daar de heer Schoppenhauer van plan is «om met de kinderen van de Zondagsschool «een reisje te maken en wel naar Zierikzee «waar het dan kermis is, zou u die ouders «van die kinderen Zondag aanstaande niet »aan willen spreken. Dat ze toch bedenken «mochten waar ze hun kinderen aan over »geven. Ik voor mij vindt het treurig om in «dezen tijd nog vermaak te zoeken, zou het »niet beter wezen dat hij de kinderen op de «toekomst wees en met hen neer te vallen en «den Heere om behoudenis hunner zielen te «smeeken. Och Dominee, ik wensch dat u ze «zult aanspreken en waarschuwen. Maar u «weet dat beter als ik wat of goed is. Maar «ik vindt het treurig van een voorganger om «zoo iets te doen. «De hartelijke groeten van een lid der gemeente uit Ouddorpv. Déze anonieme brief, hoe vroom ook in elkander gezet, is een valsch, sluw bedrog I Want niet op 14 Juli doch eerst op 5 Sep» tember is het te Zierikzee kermis! Deze ongeteekende brief is uit haat tegen de Kerk van Ds. Schoppenhauer geboren 1 En de Kerkeraad der Herv. Kerk heeft het geloofd en laten afkondigen. De heer Scbonpenhauer is Zondagmiddag vóór den middagdienst naar den voorganger, die des middags zou voor gaan, gegaan, en heeft dezen verzocht om den leugen op den zelfden dag te weerspreken. De Kerkeraad heeft het geweigerd 1 Staat deze nu niet mede schuldig aan deze grove leugen Is het niet de plicht van iederen Kerkeraad om als hij ontdekt verkeerd gehandeld te hebben, terug te keeren op den ingeslagen weg Of, hoe denkt deze Kerkeraad over Cath. Vraag 112? Hoe diep goddeloos is dit anonieme schrij» ven en wat te denken van een Kerkeraad die er zijn sanctie aan verleent? Met dank voor de plaatsing. M. ZEEUWSCHE STEMMEN. Waarom zouden wij niet eens een parallel trekken tusschen Goes en de zusterstad Zierik zee Men kan, bij alle verschil in aanzien en karakter, kwalijk ontkennen, dat er menig punt van vergelijking is. Als een vrijmoedige flap-uit geef ik mijn indrukken en dan laat ik ditmaal in 't midden de beteekenis der zuster-stedekens als centra van handel en verkeer, terwijl het ook niet mijn intentie is aan de hand van stem busstatistieken m'n, politieke conclusies neer te pennen. We zullen ze bezien met het oog van den droomenden toerist, maar die zijn oogen niet in z'n zak heeft en die zich ingeval van tegen spraak nimmer zou aanleunen de bewering, dat hij geslapen heeft. Men behoeft niet ver buiten de Ganzenstad te gaan om in den gezichtskring van de beide monumenten der oudheid te komen. 't Is alsof beide steden als om strijd reikhalzen naar een nieuw huwelijk met het groote Water vlak, waaraan zij haar glorierijke herinnering danken. Maar de bescheiden havenslootjes ver mogen niet aan die hunkering een eind te maken, 't Is een niet te bevredigen verlangen en zoo leven we voort, terend op den ouden roem als kustplaatsen vol handel en vertier. Zierikzee heeft altijd nog iets van den ouden glans weten te bewaren en de bruine zeilen der ettelijke visscherschepen op het open water en de wapperende wimpels blijven de stad tooien met de kenteekenen van de stad aan de zee. Goes ligt daar ergens, ver achter dat schut- sluisje, waar een spichtig spitsje zich boven 't geboomte verheft, Zierikzee ligt vlak aan open water en haar oude, reuzetoren is de „wachter van de Oosterschelde". Of zooals Ritter het fijn en geestig zegt„H ijis het vaste punt, waaraan de zeezieke zijn blikken vastklampt als hij zijn moed voelt wegglijden op de deinende baren, hij is het oerbeeld, waaraan de varieerende perspectieven worden getoetst". Maar ook als ge het vriendelijke stadje bin nentreedt, ontgaat u nimmer de bekoring van het deftige, dat de poorten en de ode gevels der patriciersbebuizing er aan verleenen. Goes is de bedrijvige stad, welke zich reeds lang geleden heeft weten te bevrijden van de kluisters welke de wallen en poorten haar aan gelegd hadden. Zij moet de nieuwe bouwplannen nummeren en als men niet oppast, raakt men den tel kwijt. Ze is als een uitbarstende knop en het is goed haar bloei te zien, vooral voor den Goesenaar, wiens trots de voorspoed van de Ganzenstad is. Zierikzee echter wil haar monumentale poor ten niet missen. Ze staan niemand in den weg en ze zijn niet te nauw. Zij worden trouw ge waardeerd als de kenteekenen van haar hoog waardigheid, als bewaarster van de oude his- torie. Van verre is het of al die oude bouw werken zijn samengegroeid met de natuur en dichtbij spreken zij de duidelijke taal van voor bije eeuwen. Ge ziet niet meer de onaanzienlijke huisjes met de bouwvallige daken, ge hebt slechts oog voor de mooie lijnen der Noord- en Zuidhavenpoortgebouwen en de fraaie Nobel- poort. We staan aan den voet van den Sint Lie- vens-Monpter, die nog de herinnering bewaart aan de gelijknamige kerk, welke in 1832, door onvoorzichtigheid van een loodgieter, naar de geschiedenis verhaalt, in vlammen opging. Het nieuwe kerkgebouw, dat op eenigen afstand van den toren verrees, is slechts een schaduw van de vergane schoonheid en 't valt Goes dan ook licht in dit geval met haar mooie Maria Magdalena-kathedraal de kroon te spannen. Maar de toren, de robuste wachter van de Oosterschelde en Schouwen-Duiveland beide, mag er weer wezen. En het is met vrees in het hart en met gekrenkte trots, dat de Zierik- zeeënaren hooren van de plannen om dien trou wen wachter de bijbetrekking op te dragen van waterleverancier, of liever 'n soort makelaar schap in aqua distillata, want, zeggen de hyper- practische y prozaïsche menschen van de 20ste eeuw, 't wordt tijd, dat hij eens wat gaat ver dienen. S fi1 «i ill i J 1 èbfjfl ■m ail! ïr-ïfy 'i1 1 j

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 1