Slapeloosheid Hel goedkoopste, Hel grootste, Het meest gesorteerd Hoeden- en Pettenmagazijn Binnenland. Mijnhardt's Zenuwtabletten Plaatselijk Nieuws. EE1T HOEEiTE VOOE VBOTJ'W E3>T KIUD Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. betreft. Wellicht zal zijn verhaal later dezelfde historische waarde krijgen als dat van de eerste vliegproeven van Santos Dumont, de Wrights, enz. In de renbaan voor motorwielrijders, het Mo- tovelodromo, dan istond op den gedenkwaar- digen dag op het middenterrein een gepantserde automobiel, alias tank, die een monsterkanon droeg. Volgens den verslaggever dachten velen aan den oorlog, maar ik gis, dat ook een enkele wel aan Jules Verne en zijn Staalstad herinnerd zal zijn. Om het geweldig gevaarte was een kleine groep personen bezig. Daaronder be vond zich Edmond Zucchini, de ontwerper van het schietwerktuig, en zijn broeder Hugo, de persoon, die bestemd was de eerste luchtreis als projectiel te doen. De eerste wetenschappe lijk vastgestelde wel te weten, want het soort gelijke avontuur van den baron van Münch- hausen had slechts getuigen, die toen het te boek gesteld werd al op het kerkhof lagen. De lange tijd van voorbereiding werd gekort door het kijken naar de rondrazende motors en de er aan „hangende" fietsers en het luisteren naar een luidspreker, die de overwinning van de Turijnsche voetbalclub over die van Bologna verkondigde. Na een uur wachtens, om zes uur precies, be steeg de bommensch in zijn werkpak (allicht voorbestemd beroepsgewaad te worden) van leer, een helm op het hoofdeen automobiel, die hem en den heer Dionysius Chiappo, den ontwerper van de demonstratie waarvan de recette de armen van Turijn ten goede komt VOO 13 ELK Z'>' KE>M«* Kipstraat 85.87 S Rotterdam BC ZIE DE 5 ETALAGES Voor Hoeden No. 85. Voor Petten No 87 Aanbevelend, J. HENIGER Jp. onder de tribunes rondreed om door het publiek waartoe ook de hertogen van Pistoia en Ber gamo, leden van het koninklijke huis, behoor den, bewonderd te kunnen worden. Toen de rit volbracht was, zette Hugo een laddertje tegen den mond van het stuk geschut, klom naar boven en verdween in de respecta bele wijde opening. Dadelijk richtte de loop zich langzaam op totdat hij een hoek van meer dan vijf en veertig graden vormde met het dak van de tank. Broer Edmond ging staan bij het net, aan zijn voet een kleine machine, die met een electrischen draad aan het kanon verbonden was. Hij riep „Hugo, kan je me hooren?" Als van heel ver klonk een zacht „Ja „Ben je klaar Houd je dapperGeen antwoord. Toen een geluid als van draaiende wielen en opeens een knal als van een echt kanon. Aan den mond van het stuk verscheen een witte rookwolk, daarna zag men met groote vaart de man er uit schieten. Een kreet van verbazing, en ook wel van angst, ging uit de menigte op. Nauwe lijks was die goed en wel uit de kelen of de bommensch danste al op en neer in het net waaraan hij zich krampachtig vastgreep om er niet uit gesmeten te worden. De toeschouwers hadden een nieuwe emotie genoten Natuurlijk dacht ieder, dat de „afgeschotene" wel hulp noodig zou hebben. Alle heeren van het comité vlogen op het net toe. Maar bijstand werd blijkbaar niet verlangd. Hugo Zucchini sprong behendig op den grond, steeg weer in den auto, reed onder luid applaus rond en liet zich voor stellen aan de hertogen, die van hun tribune naar beneden gekomen waren. 't Ontbrak natuurlijk niet aan commentaar. Volgens sommigen was Zucchini de pionier van een nieuwe aera der menschheid. De eerste iuchtmenschen immers kwamen maar een paar centimeter van den grond, nu vliegt men of het niets is, over de Alpen en den Oceaan. Wie weet of men zich niet over een paar jaar naar Amerika schieten laatEen enkele was bescheidener in zijn verlangens. Hij wenschte de lift te vervangen door Zucchini's kanon. Dan hoefde je niet meer bang te zijn hoog en droog te wonen. De dichters onder de menigte vonden deze gedachte stuitend prozaïsch, maar in elk geval was iedereen tevreden met het eerste resultaat van de toepassing der ballistiek op den mensch. Natuurlijk kwamen zich dadelijk personen aanmelden, die beweerden eerder hetzelfde denkbeeld gekoesterd te hebben, 't Waren geen geschriften van den overant van het graf, ge- teekend Von Munchhausen of Jules Verne, die het redactiebureau van de Stampa bereikten, maar brieven van menschen, die nog binnen een levende huid loopen. 't Merkwaardigst was wel het epistel van een oud-strijder uit den wereldoorlog. Hij vertelde hoe het plan men schen over groote afstanden uit een kanon te schieten bij hem opgekomen was, terwijl hij in de eerste linie op den Kars de projectielen van de Duitsche 240ers volgde. Hij achtte het reeds toen niet onmogelijk met bommenwerpers vol ledig uitgeruste manschappen achter de vijan delijke linie te transporteeren om hen in staat te stellen tot een aanval in den rug. Overtuigd van de juistheid van zijn ontwerpen maakte hij een schetsteekening en ging daarmede naar den staf van een genieregiment. Daar werd hij ondervraagd door ee nmajoor, wiens door dringende blik niets goeds voorspelde. Toen de uitvinder zoo welsprekend mogelijk zijn denk beelden ontvouwd had, terwijl zijn teekening rondging bij de officieren, zag hij tot zijn felle teleurstelling de handen van den majoor het papier verscheren, hoorde hij zich voor stapel gek uitmaken en beschuldigen van het booze voornemen zoo aan den actieven dienst zich te willen onttrekken. Ten slotte voelde hij vijf tien dagen lang de harde brits van het cachot onder zijn geniale gedachten zwaar hoofd. Dit was het droevig eind van een grootsch plan, dat wonderlijke interessante vooruitzich ten opende. Stel, dat men niet een paar bom- l barden soldaten doet gooien achter de vijan delijke linie, maar duizenden, honderdduizenden en neem dan aan wat natuurlijk op zich laat wachten dat de vijand de nieuwe strijd wijze gaat navolgen, dan krijgt men toestanden als vroeger alleen voorkwamen bij de uitvoering van den quadrille-dans, wanneer de balletmees- ter „changez de place" kommandeerde. Als ik er goed over denk, zal men trouwens in den eerstvolgende krijg iets dergelijks zien gebeuren, wel niet met behulp van kanonen, maar met vliegtuigen. Dit is echter toekomstmuziek, voorloopig zullen de menschschietproeven zich wel beperken tot publieke vermakelijkhtden. Maar wie weet, misschien zal men het van veertig tot honderd en meer meter brengen en koopen de Amerikanen het patent ter vervan ging van de doorgaande lifts in hun wolken krabbers, zoodat de prozamensch onder de toe schouwers het eerst gelijk krijgt. ONWEER IN HET BUITENLAND. Na de ramp in het Ertsgebergte. Men meldt uit Berlijn De commissie van den Saksischen landdag die gedurende het rcès zitting houdt, heeft de regeering volmacht verleend 10 millioen mark uit te trekken voor het verleenen van steun aan de slachtoffers van de ramp in het Erts gebergte. In het Mueglitz- en Goettlenbadal zijn geen lijken meer gevonden, zoodat men mag aan nemen, dat het aantal dooden 145 blijft. Men zal een algemeen plan van herstel gereed maken waarvan de uitvoering twee jaar zal vergen. Er zijn maatregelen genomen ter voorkoming van besmettelijke ziekten. Een noodlottig gevolg van een onweer. Men meldt uit Berlijn Te Burghasungen bij Kassei sloeg de bliksem in de woning van een heerenboer. De vrouw des huizes wilde met haar kleinen jongen uit de woning vluchten, kon dit echter niet meer, daar de trap reeds in brand stond. Daarop sprong zij me haar kind van het 9 meter hooge dak van het huis. Zij werd weliswaar door de brandweer opgevangen, maar had reeds zulke zware brandwonden, dat zij kort na aankomst in het ziekenhuis te Kassei overleed. Het kind bleef ongedeerd. Onweer in Canada. Woensdagochtend hebben in het Westen van Canada heftige onweders gewoed, waardoor vier menschen zijn omgekdihen en groote schade is aangericht. Noodweer te StutetgarL Een verschrikkelijk noodweer heeft zich Woensdagavond boven Stuttgart ontlast. De regenval was zoo sterk, dat de trams ontspoor den en het tramverkeer gestaakt moest worden. Twee wagens liepen in de duisternis op elkaar in ene andere wagen sloeg de bliksem, waarbij twee passagiers ernstig gewond werden. Het noodweer duurde een uur. Onweer in België. Zware onweders, zoo meldt de^Brusselsche correspondent van de N. R. Ct. hebben de pro vincie Henegouwen geteisterd en groote schade aangericht. De benedenverdiepingen van vele huizen liepen onder. Een aantal daken zijn door den wervelwind weggerut. Te Chimay zijn vele muren ingestort. In sommige diep gelegen dorpen stond het water 1 meter hoog. Te Givry bij Mons i,s een vrouw door den bliksem gedood. Ook elders in de provincie blijken verscheidene personen door het hemelvuur te zijn getroffen. BOND VAN DIRECTEUREN VAN NIJVERHEIDSSCHOLEN. Onder voorzitterschap van den heer H. Eelens it Schoonhoven, 'werd in „Parkzicht" te Am sterdam de algemeene ledenvergadering ge houden van den Bond van Directeuren van Nijverheidsscholen in Nederland' (V. D. N.). Bij de opening werden de heeren H. J. de Groot, inspecteur-generaal van het Nijverheids onderwijs en de inspecteurs Groote, Haar en Cool welkom geheeten. Daarna werd een be spreking gehouden over het rapport der leer plan-commissie, ingeleid door den heer M. Worp te Delft. De heer Worp besprak de daarin voorgestel de aanvullingen en hef'plan de elementaire op leiding op de vakschool uit te breiden met een na-opleiding in fabriek op werkplaats aan gevuld door daarop aansluitend theoretisch en teekenonderwijs op de avondschool. Aan de debatten werd o.m. deelgenomen door de heeren H. J. de Groot, G. Michell, B. Steg- gerda en den voorzitter, op wiens voorstel werd besloten de commissi! te verzoeken het rapport verder aan te vullen en om te werken. In de voortgezette vergadering werden de jaarverslagen over 1926 en de begrooting voor 1928 goedgekeurd, terwijl de bestuursleden de heeren B. Steggerda, Breda, ep L. van Essen Rzn„ Utrecht, werden herkozen. Verder werd besloten in te gaan op het ver zoek van den A. N. \V. p, om het practisch on derricht in de regelen van het verkeer te be vorderen. - f Dit verzoek was van den volgenden inhoud Nadat jmedegedeeld was, dat er een diploma voor autobestuurders is ingesteld, werd mede gedeeld, dat de eischen belangrijk zwaarder tengevolge van de zomerwarmte, overwint men spoedig door het gebruik van een paar Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog'sten zullen zijn, dan die voor het rijbewijs volgens de motor- en rijwielwet 1924 ze zijn gelijk aan die voor het getuigschrift van de cursussen volgens het normaal programma van onderwijs tot opleiding van autorijders en autorijdsters, opgesteld op initiatief van de Vereeniging van directies van Nijverheidsscholen. Het diploma is geen staatsdiploma, doch zal een zeer waardevolle aanbeveling bij het sol- liciteeren naar bétrekkingen vgnjien, Het kan worden verkregen door het met vol doenden uitslag volgen van een cursus volgens het bovenvermelde normaalprogramma of door het afleggen van een afzonderlijk examen. Het afzonderlijk examen wordt ten minste éénmaal 'per jaar .afgenomen in 1927 in Sep tember te Utrecht. Bij voldoende aanmelding worden later ook examens in andere plaatsen van ons land gehouden. De examens worden schriftelijk, mondeling en practisch afgenomen. Het examengeld bedraagt 5.—. De oproepin gen worden tijdig in de vak- en nieuwsbladen bekend gemaakt. Door de instelling van het diploma voor auto bestuurder is het examen voor chauffeur en mecanici.n-monteur, dat in de laatste jaren door K. N. A. C. en de vereeniging Vakopleiding werd afgenomen, vervallen. Op voorstel van den heer Beesd te Maas tricht en den voorzitter werd besloten op de volgende algemeene vergadering te behandelen het psycho-technisch onderzoek van leerlingen bij de toelating op de nijverheidsscholen. Daarna werd onder leiding van den heer Ir. Keppler, directeur van den Gemeentelijken Woningdienst te Amsterdam, een autotocht ge maakt door de uitbreiding Amsterdam-Zuid en -West, het Tuindorp in de Maar en Uilenburg. Bij_ het hieraan voorafgaande bezoek aan de tentoonstelling van teekeningen en 'plannen der advies-commisie voor Noord-Holland bracht de voorzitter den heer Keppler, hartelijk dank voor diens geleide en hulde voor het te Am sterdam verrichte werk. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht en omstreken. De Afdeeling Handel en Nijverheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid deelt aan de Kamer van Koop» handel en Fabrieken voor Dordrecht e.o. mede, dat de Mexicaansche Regeering bij de» creet van 25 Mei j.I. heeft bepaald, dat de ad valorem rechten voor consulaire facturen voor alle naar Mexico te verschepen goederen nader is vastgesteld op 10 verlorem. Aan» vankelijk was een recht van 5 vastgesteld voor de goederen, die vrij van rechten in Mexico kunnen worden geïmporteerd SOMMELSDIJK. De landarbeider J V. had het ongeluk bjjf» het verrichten zijner werkzaamheden zijn schouder zoodanig te verwonden, dat geneeskundige hulp noodza» kelijk was. De bakker W. Driendijk alhier behaalde op de Internationale tentoonstelling te Dor» drecht een 8e prijs met zijn beschuit. De landarbeider M. B. bad bij het ver» richten zijner werkzaamheden het ongeluk een stuk van zijn duim af te knellen. Hij moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. Rectificatie. In het blad van Zaterdag 9 Juli j.I. komt een bericht voor van nieuwe aardappelen, geleverd door K. Kievit; ditbe» richt is geheel uit de lucht gegrepen, daar genoemde landbouwer nog niet één aard'p» pel heeft afgeleverd. Onze dorpsgenoot J. van Dijk slaagde voor het examen van de Model. Politievak» school Hilversum, en zal 1 Oct. a s vertrekken MIDDELHARNIS De heer J. Nip'us C Tz. heeft van Mej. de Wed. G. van Loon een heerenhuis, staande aan de Voorstraat, ondershands gekocht. Bij L. Wesdijk is als gevonden gedepo» neerd een portemonnaie met eenig geld en verschillende bons er in. Gedeponeerd op 't gemeentehuis een portemonnaie met eenig geld er in. Vereeniging »Steunverleening bij Zieken» huisverpleging Middelharnis—Sommelsdijk.* Verslag over het 2e kwartaal. Ledental Middelharnis per 1 April 1927 1952 Toegetreden in dit kwartaal 97 Vertrokken en overleden 30 67 Ledental Middelharnis per 1 Juli 19272019 Ledental Sommelsdijk per 1 April 1927 1273 Toegetreden in dit kwartaal 73 Vertrokken en overleden 31 j42 Ledental Sommelsdijk per 1 Juli 19271315 Het totaal aantal leden per 1 Juli 1927 3334 Kasoverzicht over het 2e kwartaal. Inkomsten Saldo 1 April 1927 f 2418,59 Contributie enz. 1700,43 Totaal ~f 4119,02 Uitgaven Verplegingskosten f 977,80 Vervoerkosten 87,15 Doktersrekeningen802,50 Overige uitg. (boden, porti enz) 127,63 Saldo Spaarbank f 2030,88 Kas93,06 2123,94 Totaal. f4119,02 STAD AAN 'T HARINGVLIET. De collecte voor de stormramp heeft in deze ge» meente opgebracht f 164.15. Onze vroegere dorpsgenoot M. Goumare wonende te Vlaardingen, behaalde deze week het diploma gemeenteadministratie. Een kind van D. S. alhier had het on< geluk te vallen en zijn arm te breken, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Joh. v. Dijk slaagde dezer dagen voor toelating tot de politieschool te Hilversum. Door W. B ziin 2 postduiven gevangen gemerkt België 1927 42 66167 82 89 R 77 K en C 1 3273005-756 A M C - C X 5168. DEN BOMMEL. Van de lichting 1928 is nog voorgoed vrijstelling verleend C de Jong. Voorloopig zijn nog vrijgesteld J. van Sint» annaland en N. L. Westdorp. ZUIDZIJDE. Bij dhr. C. Legierse is een postduif aangek amen, gemerktBelge£; 821796. OOLTGENSPLAAT. Terwijl de gasfitter G. J. en J. d. V. bezig waren een ondergrond» sche leiding te leggen, stortte opeens de grond in. G. J. kon zich zelf er uit werken, doch J. d. V. moest later met vereen Je krachten er uit geholpen worden. Gelukkig liep ditonge» val met ontvellingen aan armen en rug af. De H.H Jacobs, Noordijk, Van Nieuwaal en Waling hebben eervol ontslag verkregen als lid van het college van zetters. Mej. Adriana Korteweg—Dorsman verloor 9 jaren geleden in de landbouwschuur van Job. Korteweg onder Stad aan 't Haringvliet, destijds daar op visitie, een gouden ring. Thans werd de ring in een stuk bouwland door een werkman van Korteweg onbeschadigd terug gevonden. OUDE TONGE. A^n C. v. Peperstraten is het rijden van pl m. 120 M. grint, voor rekening van de gemeente, gegund. De ladingplaats van de Wed. Th. v. Vugt zal verhard worden. Een heele verbetering 1 Aan A. v. d. Berghe is het opgedragen de levering van stoelen en banken voor de Gemeente»Bewaarschool. Bij A. d. V. ontstond een begin van brand, door spoedige hulp kon erger voor» komen worden. Van de landbouwers alhier zijn pl.m. 7000 kistjes met aardappelen opgegeven ter bewaring voor de aardappelloods. NIEUWE TONGE. In deze gemeente zijn nieuwe aardappelen geleverd voor den hoogen prijs van f 6,— per H.L Er waren landbouwers die 100 H.L. per gemet rooiden. DIRKSLAND. Tot assistent»opperbrand» meester bij spuit 1 is benoemd de heer D. Roodzant en tot brandmeester de heer L. Guldemeester. Verleden week werden van hier reeds 1672 EL aardappelen verscheept. De prijs van de aardappelen is hier teruggeloopen tot f 5.25 per H L De Raad dezer gemeente heeft in zijn vergadering van Woensdag j.I. besloten de nieuw»benoemde raadsleden toe te laten. Het verzoek van J. Vreeswijk om hem in» plaats van de door B. en W. aangeboden vergoeding voor het vroeger verlaten van het pand aan de Trechter en wegens gemaakte kosten aan dat pand van f 50,— een bedrag van f 300,— toe te kennen, werd verworpen. Bes'oten wordt hem f 50,— te geven. Mej. G. v. d. Hoek, schoonhoudster der Openbare Bewaarschool, krijgt f 25,— salaris» verhooging. B. en W. stellen voor om de woning van het algem. Armbestuur aan den Ring, be» woond door de Wed. L. Verschuur, voor arrestantenlokaai in te richten. De kosten zijn geraamd op f 150,— en om het gebouw daarna aan de gemeente te verhuren. Over dit voor» stel staakten de stemmen. Op voorstel B. en W. werd besloten het achterste lokaal van het Weeshuis, voor 2 woningen in te richten. Kosten f 625,—. Een strook grond in den hoek van den De zevende leerjaars klasse is tegenwoordig niet van de lucht. Nu laat ik het gaarne aan de redactie van ons blad over, aan te toonen, dat het invoeren van een zevenjarigen leer plicht in strijd is met ons beginsel, dat de oders zelve het recht moeten hebben te be slissen of hun kinderen, al dan niet, verder zullen leeren. Hier in ons eigen hoekje praten we maar eens over al de onaangenaamheden, die er in de praktijk zullen ontstaan, in huis en ook in de scholen. Het grootste gedeelte van ons volk is nu eenmaal niet zoo bevoorrecht, dat de huisvrouw een dienstmeisje kan houden, zelfs al is het gezin zoo groot, dat de leeftijden der kinderen een flinke rekenkundige reeks vormen. Moeder is het dan eiken dag maar weer aan, die 's mor gens vroeg het eerste steeds begint, om 's avonds ook weer het laatste het werk te beëindigen. In zulke gezinnen is het moeder, die alles kan en ook alles doet. Is het dan wonder, dat moeder al eens rekent, nog zoo lang dan komt het udste meisje van school thuis, om een massa kleine werkjes uit de hand te nemen. Als moe der boven is, kan z ijbeneden op de kleintjes passen, doet moeder het zwaardere werk, kop jes wasschen en stof afnemen is voor zulke kinderen werkelijk niet te zwaar. Op zulk een hulp had moeder al lang ge hoopt en dan weer een jaar langer wachten, dat valt tegen. Nu weet ik wel, de moeders met groote ge zinnen zullen het roerend met me eens zijn, doch er is ook kans, dat men van andere zijde mij in gedachten al tegenvoert, dat ik het met de kinderen niet zoo heel best voor heb. „De kinderen moeten leeren zooveel mogelijk kennis te; vergaderen voor het latere leven" is het parool van onzen tijd. Natuurlijk, dat onderschrijf ik graag, maar het eene sluit het andere niet uit. Maar die meisjes uit gezinnen waar ik het hierboven over had, zullen na het zevende leer jaar toch niet verder leeren.Er wordt te veel gehunkerd naar hun te huis komen, het eenige wat dan nog gedaan wordt is het volgen van een naaicursus. Zoon meisje behoeft dan toch niet achter te staan. Indien met het lezen der lectuur voorzichtigheid en wijsheid wordt betracht, dan kan zoon kind zich toch in goede richting ontwikkelen. Een factor van beteekenis voor zulke meisjes is ook dat tegenwoordig op veel plaatsen een Christelijke meisjesvereeniging is, die, geleid door juiste Bondsvoorlichting, van onschatbare wa.arde is in de opvoeding en vorming der grootere meisjes. Indien dus werkelijk de wil er is, dan kunnen die meisjes zich kennis genoeg verzamelen, waar ze juist in het gewone leven veel aan hebben. En wil men jongens of meisjes verder laten leeren, welnu dat kan men immers vrij doen. Er zijn scholen te over, die deze taak gaarne op zich nemen. Al kwam het zevende leerjaar er niet, dan heeft niet één verder studeerende er hinder van. Dan moeten we ook niet vergeten, dat het vaak niet alleen de moeders zijn die verlangen naar het einde der schooljaren. Het gros der kinderen verlangt er evenzeer naar. Men wil nu eenmaal tegenwoordig wel graag allemaal knappe kinderen hebben, maar wie met de school wat op de hoogte is, weet dat het meest maar middelmatig is, en die kinderen verlangen er meer naar hun handen flink te roeren, 't zij de jongen op vaders werk of de meisjes thuis, dan dat ze hun hersens inspannen om van kunstig in elkaar gezette sommen de oplossing te vinden. Bij de meisjes doet zich dit bezwaar nog voor, dat ze niettegenstaande de geheele leer plichtwet toch nog al eens van school- worden thuisgehouden, dan om moeder te helpen, dan om op broertje te passen of boodschappen te doen. Dit euvel neemt toe naarmate de klassen hooger zijn, al treft men het in de eerste en tweede klasse ook wel aan. In de vijfde en zesde klasse komt het toch wel 't meeste voor. We zijn nu wel meestal geneigd onze eigen bezwaren het ergst op te nemen, maar laten we nu ook eens trachten in te denken, wat dit gedurig verzuim voor een klasse-ronderwijzer is. Zoo'n onderwijzer moet iets geheel nieuws leeren. 't Is nog al moeilijk, maar daarom doet hij ook z'n uiterste best. Platen meegebracht, teekeningen gemaakt, zoo mogelijk alles voor gedaan om 't de kinderen duidelijk te maken. Het kost wel een geheel lesuur, maar de klas is 't dan ook machtig. Jammer, dat net Jantje of-Pietje moeder moet helpen, die is er dus niet. Den anderen dag kan de klas het nieuw geleerde verwerken in som men of oefening. Jantje of Pietje weet er echter niets van. Maar meester weet echter tijdens schriftelijk werk van de klas een kwartiertje te'vinden om het kind apart te nemen om het nieuwe aan 't verstand te brengen. Al het materiaal van den vorigen dag is echter niet meer bij de hand, ook mist zoo'n leerling het gemeenschappelijke van het leeren door een vraag van den een of soms ee n<?öm antwoord van den ander wordt het door den meester nog eens extra duidelijk gemaakt. Dat mist zoo'nkind natuurlijk. Het zou nog zoo erg niet zijn, als de onderwijzer er alle tijd aan kon 'geven. Onder schooltijd gaat dat niet. Hij mag z'n klas er niet aan wagen en na schooltijd, nu dat wordt, al wil een onderwijzer graag, werkelijk nog niet altijd dankbaar aanvaard. Dan is voorzichtigheid ge boden. Het gevolg is dikwijls, dat een kind niet tegenstaande de extra moeite het niet zoo goed begrijpt. Dit blijkt gauw genoeg als het geleerde schriftelijk verwerkt moet worden. Het werk zal minder zijn, dan van de anderen. De lust tot schoolgaan wordt er niet betër op en het kind zal moeder vonden helpen zoeken om toch maar steeds», weer thuis te mogen blijven om riföëder te helpen. Men begrijpt, als er een verplicht ze vende leerjaar komt, het naar 'evenredigheid erger worden zal. Een zevende leerjaar is best voor hen, die het doen kunnen en van wie(n) de oudetjs het vrijwillig kiezen. Misschien denkt nog een enkele, dat het met die verzuimen niet zoo hee lerg is. We hebben toch een leerplicht. Ja, dat is waar, de leerplicht is 'er, maar wie eens de absentie-lijsten heeft ingezien, zal bemerken, dat er toch nog meer verzuimd wordt voor huise- lijken arbeid e. d. dan men wel denkt. Als alle moeders eens goed indachten wat het voor onderwijzer en kind is, dat telkens verzuimen, dan zullen ze het wel tot het hoog- noodige beperken. Mn beste neefjes en nichtjes Het eeijste zal ik maar vertellen, dat de geluk kige prijswinster van dezen keer is TEUNTJE TANIS te Goerereede. Een schrijfdoos. Hartelijk" gefeliciteerd van mij, hoor Dan nog ander nieuws. De meeste in onze krantenfamilie gaan in schoolvacantie uit, of krijgen nichtjes, neefjes, vriendje of vriendinnetjes te logeeren, dan wordt er zooveel gespeeld, dat er voor brieven schrij ven niet veel tijd over schieten zal. Daarom doe ik net als de meester en geef vacantie. Ik geef nu geen nieuwe raadsels op ,daar wacht ik mee tot de krant van Zaterdag 27 Augus tus. Jullie kunt me dan geen oplossingen sturen, maar je bewaart al je nieuws maar tot het eind der vacantie. Wat zullen jullie me dan een massa te vertellen hebben. Als jullie uitgaat, vraag je maar of moeder de krant bewaren zal, want al geef ik nu langen tijd geen nieuwe raadsels op, ik zal toch wel zorgen, dat elke week in or^s hoekje het ver haal doorgaat en dat er voor de regendagen een handwerkje staat. Nu, beste kinderen, allen een heel prettige vacantie toegewenscht en vele groeten van jullie TANTE TRUUS. Pieter B. te Den Bommel. Wel, dat spijt- me echt, dat die machine weg is, want ik wilde net eens er heen gaan fietsen. Maria C. W. te Middelharnis. Ik heb er ook wel eens een gemaakt, maar niet met zulke mooie letters er op als jij maakt. Doe vader en moeder m'n hartelijke groeten terug. Dank voor je hartelijken vacantiewensch. Jacoba G. K. te Stad aan 't Haringvliet. Jij hebt dus wel een prettigen dag gehad, het was zeker wel gauw voorbij. Corrie G. te Ouddorp. Ik denk, dat je nu je prijs al ontvangen hebt. Als je weer aalbes sen gaat plukken, wil ik ook wel helpen, ten minste met het opeten. Hester K. te Ouddorp. Ik geloof niet, dat ik precies in jullie straat geweest ben, of kom je er langs als je naar het strand gaat. Ik heb altijd bloemen hoor, daar houd ik zoo van. Teuntje T. te Goedereede. Wat heb jij voor dat kleedje een fijne kleuren gekozen. Waar gebruik het nu voor Abram W. te Stad aan 't Haringvliet. Zoo neef, weinig nieuws in Stad. Dat raadsel komt wel eens aan de beurt hoor. Nellie W. te Stad aan 't Haringvliet. Nou begrijp ik waarom Abram geen nieuws schreef. Hij had het zeker te druk met de handspuit. Feliciteer de jongen van me. Wat kun je al een langen brief schrijven. Arie W. te Stad aan 't Haringvliet. Maar jongen, wat leuk zoo'n brief van jou. Wil je Moe en Jantje mijn groeten doen. Henk S. te Middelharnis. Wat een aardig rijmpje gaf jij. Bedankt voor je raadsel, hoor. Willem B, te Sommelsdijk. Je bent al gauw aan 't(yerk getrokken in je teekenboek. Leuk, dat het zoo goed gelukt is. Ben je nog uit ge weest. Marie B. te Sommelsdijk. Ik denk, dat je het nu wel gewend ben in die klas en dan is 't ook niet zoo moeilijk meer. Wat maak je op de handwerkles. Ik wilde dat portret wel eens zien. Sta je er goed op Maarten T. te Sommelsdijk. Zoo druk gehad met plukken of ook met het eten Bessen eten kan ik wel, maar plukken doe ik liever niet. MaartenG. van N. te Sommelsdijk. Dat is een akelige geschiedenis met je vinger. Het doet zeker erg veel pijn. Dank voor je raadsels. Ben je al uitgeweest Ma K. te Sommelsdijk. Dit was voor Moe een heele reis, hoor. Hoe is 't met die zieke Heb je zelf een -prettig reisje gemaakt met de schoolkinderen Thomas. K. te Sommelsdijk. Jammer, dat je niet een dag later jarig bent, dan verjaarde je gelijk met de Koningin. Hoe is 't nu met kleine zus De oplossingen zijn I. 't Is beter weinig dan niets. II. Eik, Olm, -Spar, Wilg. III. Honger. Nieuwe raadsels geef ik nu niet. Die komen pas Zaterdag 27 Augustus. Allen nog eens een prettigen tijd toegewenscht door TANTE TRUUS. De volgende letter.

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 4