i mt mm nm m L Twee Bladen. PUROL Het Vulpenhuis I Nieuws. Zaterdag 16 Juli 1927. No. 3346. tweede blad. Gesmette en roode huid bij kleine kinderen Gemeenteraad. Buitenland. ROTTERDAM. I I heeft in verband met stukken gesneden lij hans drie mannen in tóe er een Lee gehee- de bebloede zagen en Daar deze man ver van 18 jaar, met wie sinds 30 Juni vermist ie dat dit meisje het rvan intusschen over- Dit SCHAAKRUBRIEK. HOOFDSTËEG 5, VULPENHOUDERS VULPOILOODEN ïodten, vervolgde spr. ar den heer De Visser te springen en tegen n Ik ontzeg jou het Echt Hollandsch, maar Louijs, is het mij ook jou niet zeggen, halve eer De Visser terug. )S geworden, dat nie- fon maken, alleen het ninuten aanhield, was per Van Burink weer heid vond dr. Schok- bnleiding van een op- pog een burgemeesters een leeftijd, dat men lis stuurt. (Protesten). gehamerd had, ver- [idigingen toe te laten, deed schreeuwen ók laten beleedigen!" et de verklaring ,dat tten en verordeningen ioedig mogelijk kapot |komst kwam de heer dat hij niet de be- :r te beleedigen, maar oog had, waarna de zeide geen belee- Het laatste woord :er Van Burink, door motte ze het er ook OVERLEDEN, uit den Indianen tijd. Indsch edelman, wiens :r jaren verloren moet overleden in een hutje Dakota, waar hij een uizenaar geleefd had üsdieren. e padvinders uit den sten nog niet geheel genomen was. Als wij Werikaansche bladen >oven mogen, was hij Duitschland gevlucht, i tegenstander in een ■am naar Amerika en [ndianenland, waar hij ls padvinder diende, [edragen een Indianen nemen, bleef Reisen jn terugkeer wist het plotte toch in handen ontvluchten, waarop |choot en het lijk aan deze menschenjacht hij verloofd met een ir zijn afdeeling ge- I vertrek trouwde hij gheid dacht de vrouw tomen en gaf zij zich sen dit vernam, wilde doch in stede daar van de menschheid jaar als een kluizenaar TI-SEMITISME. ekt zijn aanklacht in. werd heeft de heer gedeeld, dat hij zijn millioen dollar scha- il intrekken, nu deze het Jodendom heeft ft de heer Nathan D. r van het Amerikaan- in Ford verzocht om ;eur van de Dearborn raderdirecteur van de i het blad, dat Ford laar deze beiden ver- Til |rden voor den anti- het blad de laatste 1ENMOORDEN. een man vermoord? itie Maandag ook nog vondst in een kelder ad van het verminkte ft nog niet uitgemaakt op de drie vrouwen iet onderdeel „Lijfren- d gevoegelijk kunnen te, welke uitdrukking eeft. De Lijfrente toch d gedurende zijn ver- ente te waarborgen houdt de rente op. De ngsmaatschappij daar- een kapitaalstorting in ng van den hoogeren wordt uitgekeerd. Het echter eigendom der dit betreft het risico is, afhankelijk van de >ij. Voor dit doel is noodig. ng is slechts plausibel n en men op de meest lijk rente van zijn geld maatschappijen is dit at in het gedrang ge- vele ouden van dagen omen beroofd, hetgeen nasmaak heeft achter- pitaal direct wordt ge- (grens 50 jaar), dan i levenslange rente uit 85 jaar), waarbij dient de rente voor mannen rouwen, waaruit volgt van mannen grooter is Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F. W. Nanning Middelharms. No. 18. De sleutelzet van no. 17 is Dc6: Een zet waardoor de witte dame „gepend" wordt. Een dreiging is niet voorhandig, daar het een on volledig tempo-probleem is. De varianten zijn: jKc7, Ta8: mat. j' Ke7, Ddó mat. E enverdienstelijk penningsmat". De pion kan niet nemen. iPb6, Dc7: mat. De dame wordt ont- pend. 1Pe8, fe8D: mat. 1Pe6, De8. Ook hier wordt de dame ontpend. 1onv., fd8D mat. De beide ontpenningsvarianten zijn wel in- terressant, hoewel probleem no. 2 uit rubriek 2 daar een mooier voorbeeld van was. Deze gaf 4 ontpenningsvarianten van een paard. De sleu telzet is zuiver thematisch en daarom wel ver rassend, hoewelvoor de hand liggend. Probleem voor den wedstrijd. No. 19. K. S. HOWARD. Eerste prijs in „Newcastle Weekly Chronicle Zwart (10). Wit (12). Wit: Kh6, Dg6, Ta3 en e8. Lb3 en gl. Pc2 en e4. pi f4, g3, g4 en g7. Zwart: Kd3, Ddl, Td5, Le7, Pel, pi b5, d2, d4, e2 en g5. Mat in twee (2) zetten. Sleutelzet voldoende. Oplossingen inzenden voor Donderdag 28 Juli. Oplossing over 14 dagen. Stand van den ladderwedstrijd na probleem no, 17. C. Tiemens (32): D. Jacobi (31): A. Ver- brugge (28); G. van Gelder (28); „Udi" (27); L, Eggink (14); J. Parrée (10); J. Enzlin (4); G. Tiemens (2). J) De heer Bund heb ik overeenkomstig de nieuwe bepaling afgevoerd. West-Indische verdediging. Gespeeld in het tournooi te Berlijn. Wit: Bogoljubow. Zwart 1. d2—d4 2. c2—c4 3. Pgl~f3 4. g2g3 5. Lflg2 Ook dit gaat zeer goed, alhoewel het punt d6 er door verzwakt wordt. 6. Lcl~d2 Lb4Xd2f 7. PblXd2 c7-c5 Nimzowitsch. Pg8—f6 e7e6 b7b6 Lc8b7 Lf8-b4t Dit echter verzwakt d6 nog meer. 8. d4Xc5 b6Xc5 9. 0-0 Dd8—c7 10. Ddl— c2 0—0 11. Tal—dl h7—h6 12. a2a3 Pb8—c6 Wit staat iets beter. Ten eerste is de pion d7 niet zonder gevaar naar d5 te spelen, en blijft al zoo achter in de ontwikkeling, dan dreigt wit bij gelegenheid met b2b4 het spel te openen. Alzoo heeft wit een weinig meer initiatief dan zwart. 13. Tfl-el Ta8-b8 14. Tdlbl a7a5 De opstoot b2—b4 is zwart onaangenaam, maar die van den a-pion is hier tweesnijdend, want nu kan zich op b5 een wit paard neste len. Dit omschrijft de volgende fase der partij. 15. b2—b3 Tf8—d8. 16. Tbl—b2 Pc6—e7 Zwkart beproeft nu d7d5 door te zetten. 17. e2e4 Zoo wordt wel d4 verzwakt, waar zich nu een zwart paard kan vastzetten, maar daarvoor heeft wit zijn eigen plannen. !7d7d6 18. Pd2—bl Pe7—e6 19. Pbl—c3 Dc 7—e7 20. Pc3_b5 Wit is nu waar hij wezen wil. Nu wordt druk tegen d6 uitgeoefend. 20Lb7-a6 21. Dc2-e2 Pf6—d7 22. Tb2—d2 Pd7—e5 23. a3~a4 Pe5Xf3f Zoo baant zwart zich een weg nar d4. 24. De2Xf3 Td8—d7 25. Df3c3 Druk tegen a5. Dit punt is de groote zwakte in zwart's stelling. 25De7d8 26. Teldl La6Xb5 27. a4Xb5 Pc6—d4 Men lette op, dat zwart geen tijd heeft ge had, om dezen zet door e6—e5 voor te bereiden. Stelling na 27Pc6d4. ZwartNimzowitsch. WitBogoljubow. 28. Td2Xd4 Daar a5 zwak is, telt dit als een ruil van toren tegen paard en twee pionnen positioneel volkomen gemotiveerd. 28. 29. 30. 31. c5Xd4 Tb8—b7 Dd8—c7 Dc7—c5 Dc3Xd4 Tdl-al Lg2—fl Voorbarig Eerst moet e6—e5 gebeuren en de a-pion zoolang mogelijk verdeligd worden. 32. Dd4—e3 Wit houdt de diagonaal e3—a7 in het oog, vermijdt echter om de dames te ruilen, om niet het opgaan van b3b4 te bemoeilijken. 32Kg8f8 Als zwart 32Tb7—a7 speelt, volgt er 33. e4—e5, en de beide witte pionnen wor den vrij. Dit had zwart over het hoofd gezien. Het spel is nu verloren 33.' TalXa5 Tb7-a7 34. b3b4 V Dc5Xe3 35. f2Xe3 e6—e5 36. Lfl—h3 Td7-e7 37. b5-b6 Ta7-b7 38. c4—c5 Te7—e8 39. Ta5-a6 Zwart geeft op. De dreiging c5c6 is te sterk en zwart heeft geen zetten meer. (Noten van Dr. E. LASKER in de Telegraaf). Oplossing Eindspel no. 4. 1. f7, Kg7. 2. f8D-j-, Kf8:. 3. TflJ, Ke7. 4. Tfel, Tbc3f (zwart heeft niets beters).. 5. Kb4, Tb3f. 6. Ka4 en wint. Op 3Kg7 volgt 4. Tg2f, Kh6. 5. Thl-f, Th3. 6. Tgh2 en wint. Op 3Tf3 wint 4. Tef2. Eindspel no. 5. H. MATTISON. Tijdschrift N. S. B. Febr. 1927 Wit: Kd5, Lgl, pi b6 en f2. Zwart;: Kb4, Tf3. Wit begint en wint. Oplossing over 14 dagen. Een leuke eindstelling, In een partij KrooneKersing (distr. comp. Utrecht, afd. I) ontstond de volgende positie Wit: Kd4Ta7—Pe6 pionnen op a3—b2 c3-d5-f4 en h5 (9 "st.) ZwartKd6Th7—Pd7—Pg4 pionnen op b5c4 en f6 (7 st.) Wit was aan zet en had door Pe6c7 nog steecjs goede kans op winst. Hij wilde echter tt gauw op de plaats zijner bestemming zijn en speelde: 51. Pedc5, waarna h ijverloren was. Er volgde n.l. Pd7Xc5 I 52. Ta7Xh7, f6—f5 en het mat door Pc5b3 is slechts te pareeren door torenvverlies. De wedstrijd met levende stukken. De schaakwedstrijd met levende stukken, waarvan de opbrengst bestemd is voor de slachtoffers van de stormramp in en Achter hoek, welke wedstrijd j.l. Zaterdagavond niet kon plaats hebben, zou gespeeld worden j.l. Woensdag avond 8 uur op het Rapidas-terrein te Weesp. Zaterdagmorgen vertrekt het Hollandsche team, bestaande uit de heeren Dr. M. Euwe (captain), H. Weenink, G. Kroone, J. W. te Kolste en den reserve-speler W. A. T.Schelf- hout naar Londen, om deel te nemen aan het wereld-schaaktournooi, waarvan het teamtour» verzacht en geneest men met nooi tusschen zestien landen de „big event" van het congres zal vormen. Verschillende schaak enthousiasten hebben het voornemen captain Euwe en zijn mannentjes uitgeleide te doen en ook de residentie en Rotterdam zullen zij niet onopgemerkt passeeren. Nu, eenigen moreelen steun zal het team niet onwelkom zijn, want de taak, die het in Londen wacht, is bovenmenschelijk zwaar. In een tijdsverloop van elf dagen moeten niet minder dan 'vijftien partijen gespeeld worden, dus geen dagen voor afgebroken partijen en geen rustdagen dan de Zondag, die het tour nooi precies in tweeën deelt. Nadat de teams Zondag a.s. den tijd hebben gehad om zich te acclimatiseeren, begint Maan dag in Central Hall (Westminster) de eerste ronde om half drie. Vooraf heeft om 12 uur de begroeting plaats van de officials en spelers der zestien landen, die Zich met den vertegenwoordiger van mr. Baldwin en van de City aan een lunch zullen vereenigen, aangeboden door den Britschen Bond. De eerste ronde duurt vier uur. Om halfzes heeft dan de begroeting plaats van de deelnemers der personeele wedstrijden, te weten een meestertournooi van 12 spelers, een internationalen wedstrijd voor dames en nog talrijke andere wedstrijden voor eerste tweede en derde klasse spelers, in totaal 120 spelers. Ten opzichte van het landen- of teamtour» nooi dient opgemerkt te worden, dat de spe lers van elk team niet steeds in dezelfde volg orde behoeven opgesteld te worden. De cap tains hebben de bevoegdheid voor den aanvang van eke ronde de opstelling der spelers te wijzigen. Het uitvoerend comité heeft gemeend door deze bepaling talrijke moeilijkheden te ondervangen. Door gebruik te maken van den reservespelers zal men den teamspelers om beurten een rustdag kunnen bezorgen. Op deze wijze hoopt men oververmoeidheid te voor komen. Zeer belangrijk is de bepaling, dat het ge zamenlijk ajantal punten, behaald door een team, den doorslag geeft bij de toekenning der prijzen. Een team kan dus alle andere teams ver slaan zonder No. 1 te worden, indien het ge zamenlijk puntental minder is dan dat van een team dat een of meer nederlagen leed. Tournooi te Keckskemet. De eindstand is Aljechin 12, Steiner en Nimzowitsch elk 11H> Aztalos 9J-2, Vajda, Kmoch en Ahues elk iVi en Gilg 8 p. In de meestergroep is de eindstand Tarta- kower 9J/£, Grünfeld 8)/), Takacs en Yates elk 8, Berndtson 7, Voekowittsj en Colle elk 6 en Brinkcmann 5]/^ p. De heer Davidson moet om den titel :„Kam- pioen van Amsterdam" vier partijen tegen Dr. M. Eeuwe spelen. VERSLAG van het verhandelde in de vergadering van den Raad der ge» meente STELLENDAM, op Donder» dag 7 Juli 1927. Afwezig de heer F. Koese. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. Hierna worden de notulen der vorige ver» gadering gelezen, goedgekeurd en geteekend. Wordt mededeeling gedaan van de navol» gende ingekomen stukken le. Proc;s»verbaal van de opneming van kas en boeken van den ontvanger der ge» meente Stellendam, waaruit bleek dat op 15 Juni j.l. de kas en boeken in orde werden bevonden en in kas was een bedrag van f 72 2e. eene missieve van Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie dd. 24 Mei/4 Juli j.l. daarbij goedgekeurd terugzendend de rekening over 1925 3e. eene missieve van Heeren Gedeputeerde Staten dd. 14/17 Juni 1927 daarbij goedge» keurd terugzendende een besluit van den Raad van 27 Mei 1.1. tot onderhandsche aan» bestediDg van de bestrating der Voorstraat 4e. een ingekomen verzoek van 't bestuur der Federatie van Vereenigingen voor Zie» kenhuisverpleging en Ziekenzorg in Neder» land met memorie van toelichting, om ad» baesie te willen betuigen aan een door hun bestuur aan Z. Ex. Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gericht vei zoek de verpleegprijzen in de verschillende Acade» mische Ziekenhuizen niet te doen verhoogen, doch althans te handhaven op de bestaande hoogte. B. en W. overtuigd van het nut van dit streven, stellen voor op dit adres goedgunstig te beschikken. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen 5e een adres van 't bestuur van landbouw» onderwijs op Goeree en Overflakkee, mede» deelende dat ingevolge beslissing van de Re» geering, voor ons eiland een School voor Lager Landbouwonderwijs zal worden geves» tigd worden te Sommelsdijk. 't Bestuur dier vereeniging overtuigd zijnde dat ook den Raad van Stellendam niet zal willen achter» blijven deze onderwijsinrichting, welke van groote beteekenis is en noodzakelijk wordt geacht voor Flakkee, finantieel te steunen door lid dezer vereeniging te willen worden voor f 5 per jaar, of wel donateur voor jaarlijksch f 5, of wel een bedrag van f 100 in ééns te willen schenken. B. en W. van oordeel dat aan zoo'n in» richting reeds lang behoefte heeft bestaan en dat het hun alleszins billijk voorkomt deze vereeniging te steunen, stellen voor dat d ge» meente donateur worde voor f 5 per jaar. Met eenparige stemmen wordt ook hiertoe besloten. 6e. De Voorzitter biedt thans namens B en W. aan 't gemeenteverslag over 1926, welk verslag ter secretarie ter visie zal worden ne» dergelegd. 7e. Komt thans aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwgekozen raadsledenBiemond PHolleman P D„ Jansen M, Blokland W. Roon P., Hoek C. en van Dam J. Deze worden in handen ge» steld in een commissie van onderzoek, be» staande uit de hesren P. D. Holleman en C Hoek. Na hun gehouden onderzoek adviseeren zij tot toelating te besluiten. Op voorstel van den VOORZITTER wordt dan ook met algemeene stemmen hiertoe be» sloten. 8e. Daarna deelt de Voorzitter mede om» trent het in een der vorige vergaderingen aangehouden adres van 't bestuur der Chris» lelijke Bewaarschool alhier, inzake het ver» teenen van subsidie uit de gemeentekas inde kosten van dat onderwijs, te het ben ontvan» gen een schrijven van genoemd bestuur met een exploitatierekening over 1926. De VOORZITTER leest deze simpele reke» ning voor, waaruit dan blijkt, dat deze sluit met een nadeelig saldo van f 723,76, te ver» minderen met de uitgaaf van de overkapping der speelplaats groot f 216,16, zoodat een nadeelig saldo ontstaat van f 507,60. De VOORZITTER zegt dat dit bedrag over» eenkomt met de door de vereeniging gevraagde subsidie. B. en W. uitvoering gevend van het in de vorige vergadering aangenomen voorstel tot verleening van subsidie, stellen thans voor le tot wederopzeggings toe te verleenen een subsidie van f 0,10 per ingeschreven leerling, per week onder voorwaarden, neergelegd in hun voorstel, gedaan in de vergadering van 12 Maart 1924, o.a. het jaarlijks overleggen van een volledige overzichtelijke exploitatie» rekeDing enz., 2e te besluiten dat het subsidie» beding nimmer de f 500 zal mogen overschrij» den, 3e dat desgevraagd de Raad aan de hand van de gegevens der exploitatierekening jaar» lijks een toeslag geve op het önder 1 genoemde bedrag, evenwel met inachtneming van het berag van f 500, genoemd in punt 2. De heer VAN OOSTENBRUGGE zegt op het standpunt te blijven staan waarop de heer Vogelaar destijds stond, dat het hier geldt een kerkelijk belang en geen gemeentebelang, en waar zulks zoo is, dienen de kerkelijken zelf in hun beurs te tasten om deze inrichting in stand te houden. Hij zal dan ook in elk geval tegen stemmen. De heer VAN DE REE zegt zich wel te kunnen vereenigen met het voorstel van B en W. en geeft zelfs in overweging voorzichtig te zijn met zulke toezeggingen, daar het niet geheel onmogelijk is dat nog zoo'n school wordt opgericht, en het dan de gemeente wel eens duur zou kunnen komen te staan, als het geheeie nadeelig slot werd aangezuiverd De heer HOLLEMAN vraagt waarom B. en W. met dit voorstel komen en niet met het voorstel van o.a. f 0,15 per kind, zoodat dan bij het kinderaantal van thans het nadeelig saldo zou zijn gedekt, wat toch is gevraagd De VOORITTER geeft hierop te kennen dat B. en W. in deze voorzichtig wilden zijn en eeD bedrag van f 0,10 voor vast wilden toezeggen en dan jaarlijks aan de hand van de exploitatierekening desgevraagd een aan» vullingsbedrag te bepalen, doch in geen geval ooit meer dan f 500 aan subsidie en toeslag samen. De heer HOLLEMAN zegt een subsidie te willen verleenen van f 0,15 per kind per week Geen Goud zoo goed, AKKiR's is een ónaangename kaar zijde van het genoegen der warme zomerdagen Akker's Kloosterbalsem voorkomt echter bij tijdig gebruik het open gaan der huid, verkoelt, verzacht de pijn en geneest. Geen zomer vacantie zonder KLOOSTERBALSEH tot een maximum van f 500 per jaar en verder onder meer genoemde voorwaarden. De VOORZITTER ontraadt aanneming van zoo'n voorstel, want indien er nog zoo'n ver» eeniging mocht komen om subsidie, zou de Raad zedelijk verplicht zijn dit te verleenen onder dezelfde voorwaarden, en kan dit de de gemeente wel eens duur te staan komen. De heer Hoek geeft mij te kennen zich te kunnen vereenigen met het voorstel van den heer Holleman. Daarop sluit de VOORZITTER de discussiën en wordt het voorstel van B. en W. in stem» ming gebracht. Voor stemden de heeren Roon, Biemond en van de Ree. Tegen de heeren Holleman, van Oostenbrugge en Hoek, zoodat de stemmen staken en het moet worden aan» gehouden tot een volgende vergadering, 9e. Vervolgens leest de VOORZITTER een ingekomen adres van Dr. Mulder, alhier, om van gemeentewege een garage bij zijn woning te willen doen bouwen, daar hij een auto wenscht aan te schaffen. Burgemeester en Wethouders hebben naar de kosten van zoo'n kleine garage een onder» zoek ingesteld en deze zullen ongeveer een f 400,— bedragen. Wij stellen voor aan dif verzoek te voldoen, daar wij in dezen den ge» neesheer wel willen tegemoet komen en het wel eens voor kan komen, dat de auto ter beschikking kan worden gesteld van 't alge» meen belang De heer HOLLEMAN vraagt, of B. en W. geen verdere voorstellen in deze hebben dan maar klakkeloos dit voorstel tot inwilliging te doen. Hij had gaarne gezien, dat B en W. er bij hadden voorgesteld, dat Dr. Mulder als huur moest vergoeden ongeveer 5 pCt. der stichtingskosten of wel f 15,—. De VOORZITTER zegt dat Dr. Mulder daar wel geen bezwaar tegen zal hebbe«, aan» gezien het slechts een gering bedrag is, doch voor de gemeente beteekent d t ook niet veel Daarop zegt hij dan 't voorstel van B. en W. in dien geest te wijzigen, n.l. dat Dr. Mulder de garage kan huren voor f 15,— per jaar. Dit voorstel wordt aldus gewijzigd met alge» meene stemmen aangenomen Vervolgens stelt de VOORZITTER aan de orde het vaststellen van het door de Vereeni» ging van Landarbeiders alhier ingezonden huurcontract. De Voorzitter leest dit voor. Bij art. 13 stelt hij echter namens B. en W. voor dit aldus niet goed te keuren, doch wel indien de daar genoemde Commissie wordt gewijzigd in 't College van Burgemeester en Wethouders. Dit wordt met algemeene stem» mm goedgevonden. Daarop wordt met een» parige stemmen besloten dit contract in dien gerst gewijzigd vast te stellen. Ten slotte deelt de VOORZITTER mede dat hedenmorgen is ingekomen een verzoek van de American Petroleum Company om vergunning tot het plaatsen van een benzine» pomp met tank van 6000 L. in gemeentegrond voor het perceel aan de Voorstraat no. 2 van J. de Jager overeenkomstig bijgevoegde tee» kening. De Voorzitter zegt dat dit niet is be» handeld bij B. en W., doch veronderstellende dat deze geen bezwaar daartegen hebben, stelt hij namens hen voor aan genoemde Maat» schappij de gevraagde vergunning te verleener, tegen een vergoeding van f 5,— per jaar en enkele andere technische voorwaarden. De heer VAN OOSTENBRUGGE vindt het geen bezwaar, doch zou daaraan den eisch willen verbinden dat des Zondags de pomp niet mag worden gebezigd. Daar geen der heeren dit ondersteunt wordt zulks niet in stemming gebracht. Daarop wordt besloten de gevraagde vergunning te verleenen. Bij de gebruikelijke rondvraag vraagt de heer VAN OOSTENBRUGGE of het den Voorzifter bekend is dat zich hier huisgezinnen hebben gevestigd uit Hellevoetsluis op aandringen van 't gemeentebestuur in die gemeente. De VOORZITTER antwoordt hierop ont» kennend en km zich zulks niet voorstellen. Daarop vestigt de heer HOLLEMAN de aandacht van den Voorzitter op den hinder welke de bewoners van de Molenkade wordt veroorzaakt door bet uitsteken van een gedeelte van den wagen van A. de Jager bij diens pel lerij, alsmede of de gemeentewerkman niet vlugger de uit de goten komende specie op de achterwegen kan opladen en vervoeren. De VOORZITTER geeft toezegging hier zijn aandacht aan te schenken. De heer HOEK vraagt wat met de mest uit de gemeente op de vuilnisbelt gebracht, moet geschieden, waarop de VOORZITTER ant woordt dat de mest ter gelegener tijd publiek zal worden verkocht. Daarna sluiting. DE VLIEGTOCHT VAN BYRD. DE ONTWAPENING. De vliegtochten over den oceaan zijn - de meest letterlijken zin van het woord van de lucht - m niet Van de Fransche vliegers Nungesser en Coli die het eerst een poging waagden, werd sinds hun vertrek niets meer vernomen, zoodat de hoop op hun behoud nu wel moet worden opgegeven. Na hun steeg Lindbergh op en hij slaagde er in, het vliegveld van Parijs zonder tusschenlanding te bereiken. Van de geweldige geestdritt, waarmede hij in Frankrijk werd ont vangen, is onlangs op deze piaats het een en ander verteld en de lezer zal wel willen geloo- ven, dat Lindbergh's terugkeer in Amerika aan leiding heett gegeven tot nog geweldiger vreug debetoon. Lindbergh heeft met zijn tocht het bewijs geleverd, dat het mogelijk was om met een kleine machine den Uceaan over te steken. Maar daarmede waren de tochten niet aigeloo- pen. Chamberlin en Levine wilden het hem na doen en zoo mogelijk nog verder in het bin nenland van Europa doordringen. Daarin zijn zij inderdaad geslaagd, zij bereikten wel niet hun doel (Berlijn), maar zij kwamen toch een stuk verder dan Parijs en moesten in een Sak sisch dorp landen wegens gebrek aan benzine. Weinige dagen daarna zette een derde vlieg machine van Amerika uit koers naar de oude wereld. Oppervlakkig beschouwd, kan men zeg gen dat die tochten eentonig worden, nu het nieuwtje er af is. Maar deze derde tocht is toch meer een nieuwe stap vooruit op den weg der ontwikkeling, want deze derde machine had 4 menschen aan boord en moet dus beschouwd worden als een eerste poging tot een trans atlantische passagiersvlucht. Daar moet het nl. in de toekomst heen. Met het doel om tot dit ideaal nader te komen, stegen de poolvlieger Byrd en zijn drie makkers op. Maar zij hadden helaas hun doel niet geheel bereikt. Een defect compas en de weersgesteldheid waren oorzaak dat zij hope loos verdwaalden. Wel bereikten zij Frankrijk en volgens Byrd's berekening moet hij boven Parijs geweest zijn maar het was zoo donker dat de vliegers geen hand voor oogen konden zien en het lichtsein van het vliegveld Le Bor- get, dat zijn stralen 100 kilometer in het rond werpt, kon niet door de zware wolken heen dringen. Zoo kruiste de eenzame vliegmachine met een snelheid van 120 K.M. per uur rondGeen pen kan in staat zijn te beschrijven wat er gedurende die uren van Egyptische duisternis moet omgegaan zijn in de harten dier onver schrokken luchtvaarders. In den blinde vlogen zij voort en het zal hun wel gegaan zijn als de schepelingen op het schip, dat Paulus naar Rome moest brengenzij wenschten dat het dag werd, die wensch werd vervuld toen de benzinevoorraad begon op te raken. De vliegers zagen de kust voor zich en konden in ondiep water neerdalen. Zij bereikten veilig het strand, maar hun toestel (met nationalen trots mogen wij er aan herinneren dat het een „Fokker" was) was ernstig beschadigd en werd door de toegesnelde souvenir-jagers later vrijwel afge broken. Zoo eindigde deze tocht van Byrd. Het is tragisch, dat hij stranden moest in het gezicht van de veilige haven, maar ook hier kunnen we met Tollens zeggen „Men rekent de uit komst niet, maar telt het doel alleen." Zal men hetzelfde over eenige dagen ook van de ontwapeningconferentie moeten zeggen De telegrammen uit Geneve vertellen dat „met betrekking tot enkele nog niet aangeroerde pun- GEEN FILIALEN van 3 gulden tot 250 gulden ALLE MERKEN VOORRADIG van 35 cent tot 115 gulden Alle voorzien van 14 kar» gouden pennen Naam graveeren gratis ten voorloopige overeenstemming werd bereikt." Dat is hoopgevend, maar daar staat tegenover dat op het punt der duikbooten, waarover men allang aan het praten is, nog allerminst een stemmigheid bestaat. De Engelschen willen de duikbooten heele- maal afschaffen. De Amerikanen voelen er ook veel voor, maar hier duiken practische bezwa ren op. Want voor een kleine mogendheid is een onderzeeër een onmisbaar en tegelijk een buiten gewoon krachtig wapen. Wat zou (om dicht bij huis te blijven) Nederland moeten beginnen tegen de Engelsche vloot als wij geen duikboo ten hadden We zijn het niet eens met de antimilitaristen die onze vloot voor oud-roest uitschelden, maar dat hoeft ons nog niet te weerhouden van eerlijke en trouwens heel normale bekentenis dat wij wat aantal en grootte van oorlogsschepen niet opgewassen zijn tegen een groote mogendheid. Daarom moet een klein land zijn kracht zoeken in het beproefd gebleken en betrekkelijk goedkoop wapen, dat duikboot heet. Maar nu dit eenmaal zoo is, volgt daaruit onmiddelijk dat de groote zeemogendheden nu ook niet veel zin hebben om hun duikbooten af te breken. Zoo draaien wij in een kring rond. De kwestie is, dat men aan het verkeerde eind begint. De kleine naties, die hun weermacht uitsluitend moeten gebruiken voor hun verde diging, moeten niet het voorbeeld geven in de ontwapening. Dat moeten de groote mogend heden doen en als dit streven werkelijk succes zal hebben, zullen zij het eerst de groote krui sers en slagschepen dienen af te schaffen. Dan zullen de kleine landen dankbaar zijn, wanneer zij hun verdedigingsmiddelen kunnen opbergen. DE EERSTE MENSCH UIT EEN KANON GESCHOTEN. Een demonstratie te Turijn. De correspondent van de N. R. Ct. te Rome schrijft De voorbereiding schijnt ter plaatse wel de aandacht getrokken te hebben, maar pas de be langrijkheid van de gebeurtenis bewoog post factum de Romeinsche per,s er eenige regels voor te reserveeren. Zoodat het onmogelijk was zich nog tijdig op te maken naar Turijn om met eigen oogen het nieuwe te controleeren en wij ons tevreden moesten stellen met het relaas van de hoofdkrant van Piëmont, relaas, dat naarmate van de beschikbare plaatsruimte door de bladen der Eeuwige stad voor een grooter of kleiner part overgedrukt werd. Ik volg dus den Stamp a-man op den voet wat de feiten tf'ïl

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 3