Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. WOENSDAG 13 JULI 1927 42STE JAARGANG Uit de Pers. No. 3345 IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Adver tentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Land- en Tttifiifeouuw Bezoek van Zijne Excelled tie Mr. KAN aan Flakkee. Dr H.MANNING'S SUPP05IT0RIA (Zetpillen te$en aambeien) &bËpê3êtkKfri\ ƒ1.75 per doosje van 12 stuks. Gemeenteraad. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAQ en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1.— h? vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentlën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Contact gewenscht. Meermalen wezen wij er op, dat het voor onzen politieken groei noodzakelijk is, dat onze Jriasvereenigingen contact hebben met het maat schappelijk leven. Wij zijn een nationale partij, d. w. z. dat alle stroomingen en standen des volks in onze organisatie gerepresenteerd moeten worden. Wij doen aan geen standen- of klasse-po litiek. De kapitalist vindt in onze organisatie naast den werkman zijn plaats. En het belang van den één is ook het belang van den ander. In gelijken geest sprak dezer dagen de „N. Leidsche Crt." (A.R.), waar dit blad wees op het noodzakelijk zijn van contact tusschen kies verenigingen en het maatschappelijk-sociale leven. Het blad schreef Reeds de organische opbouw van de partij R. die het gansche leven beheerscht, brengt mede 9 dat geen strooming verwaarloosd mag wor den. Maar ook practisch komt men er vanzelf toe om aan een krachtige levensuiting een ruime plaats te bieden. Dat is goed en noodig, dat is vanzelfsprekend. Wanneer dus de vak organisaties een krachtige uiting van gezond leven geven, dan ligt het in de lijn dat de leden ook wat beteekenen op politiek terrein. Het een gaat niet buiten het ander om. Vanzelf zullen dan vooraanstaande man nen in de vakorganisatie ook een beteeke- nende plaats innemen en allicht in aanmerking komen voor vertegenwoordiging in de Kamer, Staten en Raden. Vervolgens wijst het blad op eigen voor beeld in Leiden Wij hebben o.a. in de Kiesvereeniging te Leiden, vóór de verkiezing voor den Ge meenteraad, daar een goede proef van gezien. Het kan geen kwaad, integendeel niet dan goed, door gedurig verschillende onderwerpen samen te bespreken. Dat prikkelt ook andere organisaties, b.v. de Christelijke Middenstand, om ook met der gelijke wenschen te komen. Dat heeft het dubbele voordeel, dat de Kiesvereeniging op de hoogte blijft en dat de gekozenen nog eens opzettelijk bij een onder deel van de gemeentelijke huishouding be paald worden. Dit contact kan ook levendig zijn met de provinciale organisaties en eveneens in den ^entraien Lonvent. Inderdaad, wil men voorkomen, dat belang rijke deelen des volks zich van ons politieke leven vervreemden, dan is voortdurend en nauw contact met het volle, rijke leven noodzakelijk. 8 Een boek voor Flakkee. Binnen kórten tijd zal er een boek verschijnen, dat de aandacht van onze Flakkeesche land bouwers trekken zal en ook buiten Flakkee belangrijken aftrek vinden zal. Het is een uitgebreide beschrijving van de geschiedenis van den Flakkeeschen Boerenbond over de eerste vijfen twintig jaren van z.Ijn bestaan. De wakkere secretaris dezer invloedrijke or ganisatie heeft het aangedurfd dezen moeilijken arbeid aan te vatten en te voltooien. Het leven van den Flakkeeschen Boerenbond hangt ten nauwste samen met de ontwikkeling van het Flakkeesche leven in de laatste kwart eeuw. Wie hierin belang stelt, vindt in dit werk alles wat hij zoekt. De geachte auteur heeft gemeend en terecht dat hij zich niet mocht beperken tot een droge opsomming van cijfers en feiten uit het organisatieleven, doch zijn taak ruim op gevat en een levendige b eschrijving ge;jeven van de ontwikkeling van het landbouwleven, de ups en downs van he't boerenbedrijf giïtee- kend, belangrijke wetsontwerpen en wetten die °P het landbouwgebied betrekking hebben be sproken, de moeilijkheden der mobilisatiejaren voor den landbouw aan de vergetelheid ont rukt, de verdiensten van vele vooraanstaande iguren in het Flakkeesche landbouwleven breed geschetst, kortom vati zijn werk een studie ge- rnaakt, dat in breedea kring van ons land, doch 2eer zeker over geheel Flakkee de aandaoht ^agen zal. o 'let verschijnen, van het werk hopen wij den Cn 'n'10UC' teru9 te komen, doch wij meen- reeds nu op de verschijning zelve als eert belangrijke aanwinst voor het Flakkeesche land bouwleven te moeten wijzen. NAAR DE 7-JARIGE L. S. Mr. N. R. Luiken geeft in „De Maasbode" een duidelijk overzicht van wat in de laatste jaren met het zevende leerjaar is gebeurd. Wij laten het hier volgen „De in de laataste tijden verschenen „Memo ries", betreffende voorstellen tot wijziging van de Lager-onderwijswet 1920 en de Leerplicht wet, alsmede de dezer dagen gepubliceerde besprekingen in de Tweede Kamer, welke die voorstellen betreffen, hebben, dunkt me, bij tal va nlezers tot de vragen aanleiding gegeven: „Hoe wordt het nu eigenlijk? Welke veran deringen staan ons ten aanzien van onderwijs en leerplicht te wachten Het kwam mij daar om wenschelijk voor een zakelijke uiteenzetting te geven van „leertijd" en „leerplicht". De Lager-Onderwijswet 1920 bepaalt bij ar tikel 3, lid 2, dat het gewoon lager onderwijs, voor zoover het geheel of gedeeltelijk uit open bare kassen wordt bekostigd, wordt gegeven in scholen met ten minste zeven achtereenvol gende leerjaren. Bij ditzelfde artikel wordt voor de Kroon de mogelijkheid geopend, vergunning meer bepaalde scholen minder dan zeven ach- te verleenen, dat het onderwijs aan een of tereenvolgende leerjaren omvat. Daarvoor moet naar het oordeel der Kroon de gelegenheid om aansluitend lager onderwijs in het zevende leerjaar te ontvangen in vol doende mate op andere wijze verzekerd zijn of bijzondere omstandigheden moeten daartoe aanleiding geven. Indien dus in een gemeente aan een aantal openbare lagere scholen onder wijl wordt gegeven volgens een zevenjarig leerplan, terwijl niet elk dier scholen zeven leerjaren telt, doch sommige zes en andere zeven, zoodat voor de leerlingen eener school met zes leerjaren de gelegenheid bestaat een zevende leerjaar aan een andere school te vol gen, dan kan in zulke gvallen de zoo juist be doelde vergunning worden gevraagd en wordt deze ook, zooals ons bekend is, verleend. Ook komt het voor, dat in een gemeente zesjarige z.g. opleidingsscholen bestaan, waar van de leerlingen na het doorloopen er van een gymnasium, hoogere burgerschool, handelsschool of U. L. O.-school bzoeken. Ook voor zulke zesjarige scholen verleent de Kroon de vergun ning. Er is immers in beide gevalllen gelegen heid om aansluitend onderwijs in het zevende leerjaar te ontvangen. De Wetgever heeft n.l. gewild, dat gelegen heid wordt geboden om gedurende zeven jaren achtereen onderwijs te genieten, zij het dan ook, dat gedurende die zeven jaren het onder wijs niet in een en dezelfde school kan worden gegeven. Aangezien echter de gemeente- en schoolbe sturen bij het in wering treden der Lager- onderwijswet 1920 niet alle in staat waren aan dezen wil van den wetgever te voldoen, is bij overgangsbepaling vastgesteld, dat nog over de jaren 1922 tot en met 1924 (dit laatste jaar is later veranderd in 1929) met scholen, minder dan zeven achtereenvolgende leerjaren tellende, mocht worden volstaan (art. 203 der L. O.- wet). Hier werden ds tijdelijk uitzonderingen op den regel „de zevenjarige! school" toege laten. Het regeeringsvoorstel nu tot wijziging van eenige artikelen der Lager-onderwijswet 1920 bevat o.m. een artikel, waarbij de zoo juist bedoelde overgangsbepaling art. 203, aldus wordt gewijzigd, dat inplaats van „over de jaren 1922 tot en met 1929" wordt veranderd in „over het tijdvak van 1 jan. 1922 tot en met 31 Augustus 1927". Dit voorstel werd door de Tweede Kamer aangenomen. Wordt het voorstel wet (en er is aanleiding om hieraan niet te twijfelen), dan zal de zevenjarige lagere school, zooals die door den Wetgever van 1920 is gedacht, met ingang van 1 September a.s. de Nederlandsche lagere school zijn ge worden. De gelegenheid krachtens artikel 3, lid 2 der L. O.-wet tot het verleenen van vergunning door de Kroon om in sommige gevallen het onderijijs minder dan zeven jaren te doen om- 1 Vaetten, mits maar in voldoende mate op an dere wijze aansluitend onderwijs in het zevende leerjaar kan worden genoten, blijft bestaan, doch dit doet geenszins afbreuk aan de grond gedachte van d enwetgever van 1920, welke welhaast in de 7-jarige school tot verwezen lijking zal zijn'*' gekomen. In hoever het Nederlandsche volk deze wel daad zal weten te waardeeren, staat nog te ■wachten. Want een zevenjarige leer plicht is er niet. Volgens de bestaande voorschriften is thans de leerplicht nog zesjarig1 Januari 1930 zal de zvenjarige leerplicht in werking treden. Er bestaat evenwel groote kans, dat deze datum vervroegd wordtde Regeering schijnt bertid, daartoe mede te werken. Doch het zal najaar worden, eer de Tweede Kamer in de gelegenheid gesteld wordt, om de be sprekingen, de vorige maand over den leerplicht begpnnen, voort te zetten. Intusschen zal van September a.s. af ons volk kunnen toonen, dat het de geboden ge legenheid om zijn kinderen zevenjarig onderwijs te doen genieten, weet op prijs te stellen. MEDEDEELINGEN VAN DEN FLAKKEESCHEN BOERENBOND. Aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden 1 Geeft met verschuldigden eerbied ie kennen Het Dagelijksch Bestuur van den Flakkee» sche Boerenbond, goedgekeurd bij Koninklijke Besluiten, laatst van 24 December 1924, Stbl. No. 24: dat het met belangstelling en verwondering kennis nam van de wet van 30 December 1926, Staatsblad No. 464, inzake het berijden der wegen met tractors, en de daarvoor ge» heven wegbelasting dat het hen heeft verbaasd, dat de wetgever geen onderscheid heeft gemaakt, tusschen particuliere en openbare wegen, wegen welke in onderhoud zijn, van polders en water» schappen en gemeenten dat door het heffen van deze belasting op wegen welke geheel in onderhoud zijn bij publiekrech erlijke lichamen, het wegenfonds onrechtmatig in het bezit wordt gesteld van een belastingopbrengst, welke rechtens zoude behooren te vloeien in de kas van deze lichamen dat deze belasting bovendien aan tal van menschen, welke tijdelijk hun bestaan vinden, in het loondorschen en voor het vervoeren van hunne dorschmachine, van den eenen akker naar den anderen, een tractor gebrui» ken, welke door zijne samenstelling zoowel trek» als drijfkracht bezit, dermate worden ge» troffen, dat dit bedrijf niet meer loonend zal zijn, en waardoor voor deze catagorie van menschen, vrij groote kapitalen waardeloos zullen worden gemaakt, althans zulk een ge» ring rendement zullen afwerpen, dat voort» bestaan minstens twijfelachtig zal worden dat het hunne overtuiging is, dat het de be» doeling van den wetgever niet kan zijn ge» weest, om in te grijpen in hel eigendomsrecht van bedoelde publiekrechterlijke lichamen, noch ook om het wegenfonds te verrijken met bedragen, welke het niet toekomt, doch dat de redactie aller ongelukkigst is uitge» vallen, waarvan de gevolgen, behalve onrecht» matig, voor tal van menschen bovendien funest zullen zijn. Redenen waarom het zich tot Uwe Majesteit wend met het eerbiedig verzoek, een zoodanige wijziging te willen bevorderen, dat voor deze machines, alléén belasting verschuldigd zal zijn, wanneer zij gebruik maken van wegen welke door het rijk of de Provincie worden onderhouden. 't Welk doende, Het Dagelijksch Bestuur voornoemd: De Voorzitter, (w.g.) P. VAN SCHOUWEN. De Secretaris, (w.g) A. W. KE1JZER. OUDE TONGE HERRINGEN 6 Apnl 1927, Gisteren bezocht Z.Ex. Mr. Kan, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw het eiland Goeree en Overflakkee. Aan Middelharnis-haven, werd Z.Ex. afge haald, door het Dag. Bestuur van den Flakk. Boerenbond en bij monde van den Voorzitter, de heer P. van Schouwen, burgemeester van Oude Tonge, met enkele woorden welkom geheeten op den Flakkeeschen bodem. Z.Ex. werd vergezeld door den heer J. van der Koogh Oud-Voorz. van den Flakkeeschen Boerenbond, en nam met de heeren Breen, P. D. Sieling en G. C. van Schouwen plaats in de volgauto, terwijl in den eersten wagen de Voor zitter met zijn chauffeur en de Bondssecreta- ris plaats namen. Er werd gereden over Stad aan 't Haring vliet en Den Bommel, naar het steiger te Oolt- gensplaat, waar den Minister getoond kon wor den, de allertreurigste verbinding met den vas ten wal van Noord-Brabant. Daarna werd gereden naar het gemeentehuis van Ooltgensplaat, waar de Minister werd ont vangen door den Burgemeester dier plaats. Na ook daar enkele oogenblikken vertoefd te hebben werd gereden langs de Sluische haven door de Langstraat en Achthuizen naar Oude Tonge naar de boerderij van den heer C. L. de Wit. Deze fraaie boerderij met de allernieuwste toepassingen van stalverbetering, centrale ver warming en electrisch licht werd bezichtigd en de Minister verklaarde in zijne tochten door Nederland, nimmer ztoo'n bedrijf te hebben gezien. Hier werd voorts koffie gedronken, waarna de tocht werd voortgezet naar de boerderij van den heer J. Polleman. Ook hier werd alles be zichtigd en door den Minister de tegenstelling bewonderd van het zoo even geziene op de boerderij van den heer De Wit. Hier in de vertrekken nog het prachtige houtsnijwerk en antieke tegeltableaux de korenkoop van de pa triarchen in Egypte. Ook in de schuren en de stallen werd alles bezien, zooals het ons werd overgeleverd uit den oorspronkelijken toestand van bijna 200 jaren geleden. (1732.) Zooals onze vaderen het indertijd gebruikten zoo ziet men het hier nog aanwezig. Ook sprak den Minister zijn bewondering uit over het landschap. Hier werd vertoefd en Z. Exc: ??!?!!!jjjjmm gast verzocht een oogenblikje te willen poseeren vcor d enfotograaf, waaraan gaarne werd vol daan. Toen werd de tocht voortgezet door Nieuwe Tonge, Battenoord en Herkingen. Hier werd een minuut vertoefd om het vaantje op de vischbank te bezien, hetwelk in 1811 bij de inlijving van ons land bij Frankrijk vergeten is geworden te verwijderen of met de Fransche kleuren te over schilderen. Ook op de kaai werd een oogen- blik stilgehouden en den Minister de slechte verbinding met Zeeland getoond. Dan werd de kweèkerij en het hoenderpark „de Dolphijn" bezocht. Na dat bezoek werd langs den Klinkerland- schen dijk en den Armenweg gereden naar het "Hotel Speê te Sommelsdijk, waar de lunch werd gebruikt. Na door Dirksland gereden te zijn, en te Melissant de Centrale aardappelbewaarplaats was bezichtigd reed het hooge gezelschap naar Ouddorp, alwaar een groote rijtoer door de duinen werd ondernomen, bij „Strandlust" het strand gezocht, en dan naar het dorp terugge keerd werd. Op het gemeentehuis werd bezich tigd de bij het omzetten van de duingronden gevonden voorwerpen, w. o. urnen die dagtee- kenen uit het Romeinsche tijdperk. Van hier werd over den Oostdijk en door Goedereede, langs den Groenenweg achter Stel lendam naar de boerderij van den heer P. D. Sieling te Melissant gereden. Hier werd den Minister getoond een groot bedrijf zooals het was in den toestand van voor een halve eeuw, maar hetwelk steeds gelijken tred hield met de nieuwste verbeteringen zooals de uitvindingen van den jongsten tijd, als daar zijn electrische verlichting, automatische drink waterleiding en zooveel meer, waarover Z.Exc. zijn groote tevredenheid uitsprak. Hier werd de thee gebruikt, om daarna door Melissant en Dirksland langs den haven, door den polder, Middelharnis te bereiken. Hier werd een kruistocht door de nieuwe wijken gehouden, het stationemplacement der R. T. M„ de R. H. B. S. en de Nijverheids school bekeken, alles met een matig gangetje, om in Hotel Meijer, daarna te dineeren Z. Exc. vertrok precies 7 uur met een extra boot over Hellevoetsluis naar Den Haag. VERSLAG van de zitting van den Raad der gemeente HERKINGEN op Maan dag 11 Juli, des v.m. ten 10 ure (o.t.). Present met den voorzitter, den Edelachtb. heer D. J. Visscher, burgemeester, alle leden van den Raad. De Voorzitter opent de vergadering met ge bed, waarna de notulen der vorige vergadering door den secretaris worden gelezen en zonder op- of aanmerkingen van de leden worden vast gesteld en geteekend. De heer VAN WEEL verzoekt of het moge lijk is, dat eerst de punten 9 en 10 der agenda worden behandeld. Aangezien geen der heeren hiertegen bezwaar had, wordt hiertoe over gegaan. Punt 9. Voorstel B. eri W. tot aankoop van een nieuwe brandkast. De VOORZITTER licht dit voorstel toe. De thans in het bezit zijnde brandkast is veel te klein, n.l. 45 c.M. binnenwerk. Er zijn ver schillende bescheiden welke in de brandkast zouden moeten worden geborgen, indien de ruimte zulks zou toelaten, b.v. registers van den burgerlijken stand, kasboek gemeente-ont vanger en burgerlijk armbestuur. Mocht er eventueel brand uitbreken en het vuur ver nietigde bovengenoemde bescheiden, dan zou de gemeente-administratie hopeloos in de war raken. B. en W. hadden gemeend de bestaande toe stand niet langer te mogen bestendigen. Een prijsopgaaf van brandkasten was bereids inge komen. Een kast zooals men noodig oordeelde n.l. van 1 M. (Lips fabricaat) kost op 't ooqen- blik 570. Na eenig over en weer praten over 2de handsch kasten, wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten tot aankoop van een nieuwe. Punt 10» Electrificatie. De VOORZITTER deelt mede, dat het plan Sieling aanvankelijk behelsde deelname der ge meenten. Herkingen zou dan moeten betalen 9 X 500 4500, plus 50 hiervan of 2250 voor het waarborgfondsin totaal dus uitmakend een som groot 6750. Thans zijn weer andere plannen in voorbereiding. Nadere gegevens hieromtrent zullen nog worden afge wacht. In principe wordt besloten aan de zaak mede te werken. Punt 1. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten, goedgekeurd terugzendend een besluit van 4 Maart '27 tot in gebruik geving van een schoollokaal aan de vereeniging voor Christelijk Lager Onderwijs op Geref. grondslag. Rapport der Taxatie-commissie schoollokalen, bestaande uit de heeren A. Huizer, P. Snijder en J. Kareis, allen deskundigen. Chr. school 2 middenlokalen ieder op 2830 of totaal 5660 Nieuw lokaal 4000. Proces-verbaal kasopname gemeente-ontvan ger, welke in orde werd bevonden met een totaal van 5989.25. Idem kas van het Burgerlijk Armbestuur, welke ook in orde werd bevonden met een totaal van 3605.28. Schrijven Keuringsdienst van Waren, district Dordrecht dat teveel is betaald over 1926 ƒ13.64 wat op een volgende rekening kan worden afgetrokken. Begrooting als boven over 1927, waarbij deze gemeente moet bijdragen 118.71. Missive Ged. Staten, .waarbij ze vaststellen het vermenigvuldigingscijfer der Inkomstenbe lasting over 1927- 28. Voor kennisgeving aan genomen. De heeren J. W. van Houdt en M. v. d. Vliet berichten, dat ze hun benoeming tot lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim aannemen. Koninklijke goedkeuring heffing Plaatselijke Inkomstenbelasting. Missive Ged. Staten, waarbij berichtend dat ze de rekening van inkomsten en uitgaven over 1925 hebben goedgekeurd. Idem goedgekeurd een leening groot 2550. Idem goedgekeurd begrooting dienst 1926. Idem goedgekeurd wijziging dienst 1926. Schrijven van 't Gemeentebestuur van Dirks land, dat de huur van het noodslachtingsgebouw 15 Augustus 1927 afloopt. Besloten werd om in verband met te maken kosten een nieuw gebouw te plaatsen, waartoe bereids reeds een stuk grond is aangekocht. Het bedrag van een nieuw te bouwen slachtplaats, blijft beneden de som welke Nieuwland voor zijn gebouw vraagt. De heer VAN ECK vindt, dat Dirksland erg eigendunkelijk gehandeld heeft in dezen. Nu men eenmaal zoover is, dat besloten werd tot bouwen en de grond hiervoor reeds aangekocht is, komt men met de mededeeling aan de ver schillende gemeentebesturen, om een nieuwe slachtplaats te bouwen. Spr. vindt dit wel wat mosterd na den maaltijd. De VOORZITTER antwoordt, dat Dirksland de Centrale Gemeente voor het Keuringsgebied is als eerst met de verschillende betrokken ge meenten, geconfereerd had moeten worden, wat natuurlijk veel tijd vordert, had men niet tijdig klaar kunnen zijn. De heer VAN ECK zegthet komt precies op mijn zeggen uit. Wij mogen helpen betalen, doch Dirksland voert op eigen gezag de orders uit. Wij zijn de jongens die achteraan mogen komen. Ter inzage voor de leden wordt gelegd een beredeneerd verslag van den toestand der ge meente. Rekening en verantwoording van de Gezond heidscommissie gezeteld te Middelharnis over 1927 en begrooting van Ontvangsten en Uitga ven over 1928. Deze gemeeinte zal dan bij moeten dragen 25,25. Benoeming commissie van onderzoek voor de rekening 1927-'28. Benoemd worden de hee ren C. v. d. Velde en M. de Geus, welke beide hun benoeming aanvaarden. Bekrachtiging contract brjuiikleen van een schoollokaal van de Bijz. School. 't Bedrag per leerling aan de O. L. School wordt vastgesteld op 6,66J/j. Daarna wordt voor een wijle de vergade ring geschorst tot het onderzoeken der geloofs brieven van de nieuwgekozen raadsleden. Op verzoek van den Voorz. wordt hiermede belast de heer W. Kievit. Besloten wordt tot toelating van alle nieuwge kozen leden. Daarna heropening. Bericht van den Voorz. van 't Centraal Stem bureau dat alle gekozen leden hun benoeming hebben aangenomen. Op voorstel van Weth. VAN ECK wordt een oogenblik de aandacht gevraagd voor de veror dening op de maximm-snelheid. Spr. stelt voor ook in navolging van andere gemeenten bor den te plaatsen om het woeste rijden van som mige automobilisten te beteugelen. Het bedrag noodig voor den aankoop van die borden mag geen bezwaar wezen. Het gaat hier om menschenlevens. Onver wachts gebeurt hier een ongeluk en dan zou

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 1