FORM Koor a 11- PUROLer op Kerk esi School. Burgerlijke Stand. Verkoopingen. Gemengd Nieuws. NET HUISI Sctiilc Drieli 81 ISLHE Plaatselijk Nieuws. Het verzacht en geneest Zie advertentie JOHs. KERN Gediplomeerd Horlogemaker moord i noodlott nieuwe uo [■'I J kSl 5a- vernielen en zoodoende de Wilhelmlnastraat bereiken. De VOORZITTER zal zorgen dat het in orde komt en niet meer voorvalt. De heer VAN NIMWEGEN bespreekt het geval Korteweg, dit is een zaak van het Groene Kruis, waarop de Voorzitter van het Groene Kruis na deze vergadering misschien kan ant woorden. De heer BRINKMAN vestigt de aandacht op de vloer der Bewaarschool. HOBBEL vraagt wanneer in Prins Hendrik straat de steenen worden opgeruimd. De VOORZITTER antwoordalle grond is thans verkocht, over eenige weken zijn de materialen aangevoerd, en wordt de straat door getrokken tot aan den tuin van de familie Van der Mast. De gasleiding is reeds tot zoover doorgebracht. Volgens spr. meening wordt ook deze tuin in 1928 bebouwd tot aan de kreek bij Crezee. Voorloopige besprekingen hebben reeds plaats gehad. v. d. M. SOMMELSDIJK. Gevondeneen belasting plaatje. Nadere inlichtingen bij den gemeente veldwachter. In deze gemeente komen onder de kinderen verschillende gevallen voor van mazelen. Van de bewaarschool zijn veel kinderen thuis. Een zoontje van den winkelier P. K. had het ongeluk van een hek te vallen en zijn arm te breken. Door den landbouwer K. Kieviet zijn deze week de eerste nieuwe aardappelen aan de haven aangevoerd om verscheept te worden. Heden (Vrijdag) wordt onze gemeente bezocht door Zijne Exc. den Minister van Wa terstaat en den heer Directeur-Generaal der Posterijen, in verband met mogelijke omzetting hulppostkantoor. De koop man T. reed met zijn ijskar tegen het zonnescherm van de winkel van A. C. K. Dit werd geheel gehavend en aan de kar werd eveneens materieele schade aangericht. —Een zoontje van den landarbeider K. L. G. had het ongeluk van een wagen te vallen, waar door hij zijn arm zoodanig bezeerde, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Deze constateerde dat een beentje in de pols was gebroken. De landbouwersknecht W. v. A. had het ongeluk zoodanig door een maaimachine te worden verwond, dat geneeskundige hulp nood zakelijk was. MIDDELHARNIS. De vrouw van P. v. d. Kooij had 't ongeluk, terwijl zij eenige werk zaamheden achter haar woning verrichtte, te vallen en haar arm te breken. Alhier zijn deze week van uit de Kaai verzonden 250 H.L. nieuwe eigenheimer aard appelen, welke gekocht zijn voor 6.de H.L. In vele velden zaaduien-bollen is meeldauw ontdekt, hetwelk voor de zaadtelers een groote schadepost beteekent. De arbeider J. van Wezel Az. had 't ongeluk tijdens zijn werk aan den havendijk zijn arm tusschen een kipkar ernstig te ver wonden. Kort daarop begon dit lichaamsdeel op te zetten. Hij was genoodzaakt zich onder geneeskundige behandeling te stellen. De dokter constateerde bloedvergiftiging. De heer C. Verhage had 't ongeluk met een bijtel in zijn hand te steken, waardoor hij zich zoo ernstig verwondde, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. DEN BOMMEL. Toen de vrouw van A. de Jong een emmer water in de sloot wilde scheppen, zag ze een mutsje drijven en herkende hierdoor haar eigen kind. Ze sprong in het water, doch kon het kind niet redden. Door toegeschoten hulp werden moeder en kind ge lukkig op het droge gebracht Ten gevolge van de drukkende hitte is de arbeider J. H. bezweken. Per rijtuig is hij naar zijn woning vervoerd, maar kon den vól genden dag zijn werkzaamheden weer hervatten. Dinsdag avond omstreeks 5 uur had de vrachtrijder Boelhouwers zijn auto in de garage gereden. Een uur daarna klonk het over het dorp „Brand". Het bleek dat de auto in brand was geraakt. Nog juist bijtijds werd de auto uit de garage gereden. Tegen een persoon alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens ordeverstoring en belemme ring tijdens den brand OUDE TONGE. J. L. had het ongeluk 2 maal in de sloot te rijden, zoodat hij druipnat thuie kwam. B. en W. maken bekend, dat vanaf 1 Juli buitenlandsche paspoorten op ongezegeld papier tegen betaling van 1.50 en een bewijs van Nederlandsschap tegen 0.25 verkrijgbaar zijn. Aan D. D. Slinger van de lichting 1927 is twee jaar vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap. Bij verhuring van een perceel land van de R. K. Kerk was Joh. Jansen de hoogste bieder voor 540 per gemet. De raadsvergadering van 29 Juni besloot 1000 uit te trekken voor de werkverschaffing. NIEUWE TONGE. Blijkens Provinciaal blad No. 136 van 1927 bedroeg het aantal ingezete nen dezer gemeente op 31 December 1926 1023 mannelijke en 947 vrouwelijke personen. Totaal dup 1970. J.I. Woensdagavond gaf de Muziekver- eeniging „Apollo" alhier een in alle opzichten goed geslaagd concert. De collecte voor de slachtoffers van den Stormramp in den Achterhoek heeft hier op gebracht 462.Namens het bestuur van het Roode Kruis wordt hierbij hartelijk dank be tuigd aan de jonge dames, die zich ook thans weer de moeite hebben getroost rond te gaan in onze gemeente, om deze gelden in te zamelen. En moge verder het bewustzijn, dat deze moeite gestrekt heeft tot verzachting van het ongeluk van onze naasten, hen er voor beloonen. Bij de j.l. Zaterdag door de P. V. „De Gevleugelde Bodef' gehouden vlucht vanuit Osnabrück, was de uitslag als volgtK. van Es le, 2e en 4e prijs G. Knops 3e prijs en A. Nelisse 5e prijs. DIRKSLAND. Op Woensdag 13 Juli a.s. des n.m. 4 uur (z.t.) zal in de openbare be waarschool gelegenheid worden gegeven tot kostelooze in- en herinenting. Volgens Provinciaal Blad No. 136 was de bevolking dezer gemeente op 31 December j.l. 1322 mannelijke en 1308 vrouwelijke in woners. Totaal 2630. In een daarvoor belegde vergadering door verschillende landbowers alhier werd besloten tot het bouwen van een pootaardappel-bewaar- plaats. Staande ter vergadering werd reeds voor 800 H.L. ter bewaring opgegeven. Door het uitwijken voor een hond geraakte een vrachtauto aan den Philipshoofjesweg in een sloot. De auto kon weer spoedig op het droge worden gebracht en bleek weinig schade opgeloopen te hebben. De eerste aardappels van dezen nieuwen oogst werden j.l. Zaterdag verscheept. De prijs was 6.— per 70 K.G. Onder begunstiging van prachtig weer gaf de muzievereeniging „Amicitia" Donderdag in de tent aan den Stationsweg een in alle op zichten goed geslaagd concert. Oo de zang- vereeniging „Excelsior" en het Kinderkoor zon gen eenige nummers. MELISSANT. Zaterdagavond hoopt de mu- ziekvereeniging „Tot Nut en Genoegen" met medewerking van „De Hoop van Stellendam een concert te geven op de tent nabij de school. Donderdagmorgen gaf de firma Bikkers uit Rotterdam een demonstratie met een motor brandspuit. De pomp was op een Ford-chassis gebouwd en werkte prachtig. Aankoop van zoodanige spuit zou voor even» tueele branden wel aanbevelingswaardig zijn. Verleden week is tegen een persoon uit deze gemeente proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding der motorwet. HERRINGEN. Door den gemeente-veldwach ter alhier is tegen een 2-tal personen van elders Bij stukloopen van huid en voeten doorzitten, zonnebrand en smetten; maar vooral ook bij brand< en snijwonden, ontvellingen en ailerleihuidverwondingen proces-verbaal opgemaakt, omdat hun motor rijwielen van ondeugdelijke remmen waren voorzien. Een kostelooze inenting en herinenting zal op 12 Juli ten huize van Zs. Mulder ge houden worden, des v.m. om 10.30 uur. —Door den landbouwer J. Buth zijn deze week de eerste aardappelen van dit seizoen geleverd. Door het Bureau voor de gemeenschap pelijke ontvangst van bieten in de districten I, II en III, is de aan de haven alhier staande fairbank voor de a.s. bietencampagne goed gekeurd. De pluk der zwarte bessen is hier in vollen gang. De prijs blijft dit jaar verre beneden die van het vorige jaar. Het beschot valt ook tegen. A.s. Dinsdag 12 Juli zal de Ouderdoms rente worden uitbetaald ter Hulppostkantoor. Dat men tegenwoordig ook in het mo dernste verkeersmiddel van alles voorzien is, ook tegen eventueele „lucht-ongesteldheden" der passagiers, blijke uit het feit, dat een vliegtuig Woensdagavond nabij deze gemeente een groote papieren zak naar beneden wierp, waarop ver meld stond„Voor luchtziekten for air sickmess". De Rijksontvanger te Middelharnis zal a.s. Woensdag in deze gemeente zitting houden tot ontvangst der belastingen. STELLENDAM. De leerlingen der O. L. School alhier maakten Donderdag een school reisje naar Rotterdam per motorvaartuig. Des morgens liet het weer zich niet gunstig aan zien, doch zooals gewoonlijk werd het beter, en was het 's avonds zelfs heerlijk stil weer. De kinderen hebben dan ook volop genoten. Eerst werd bezocht het Museum van Land- en Volkenkunde, vandaar werd door 't Park ge wandeld naar de Diergaarde, waar enkele uren werd vertoefd. Vervolgens werd met de elec- trische tram naar Woudensteijn gereden en verder weer terug naar de Leuvehaven, van waar men weer aan boord van de motor ging, om ongeveer half tien 's avonds hier te arri- zich aan de haven opgesteld om de kinderen zich aan de haven opbesteld om de kinderen met muziek te begeleiden naar 't schoolplein, waar de muziek nog even een marschje gaf, de kinderen een „Goeden Nacht" zongen, en de kinderen zeer voldaan door de familie werden afgehaald. Een en ander trok veel belangstelling. Aan de Algemeene Petroleum-Compagnie is door den Raad dezer gemenete vergunning verleend tot het plaatsen eener benzinepomp aan 't begin der Voorstraat, voor de woning van J. de Jager. z Het gemeenteverslag over 1926 werd den Raad aangeboden en zal ter secretarie ter lezing worden gelegd. De vorige week heeft de beproeving van de brandbluschmiddelen plaats gehad. De spui ten en slangen bleken in goeden staat te zijn. Met ingang van 1 Juli ƒ.1. is aan de heeren K. A. van Wageningen, P. Biemond en Abr. van Oostenbrugge eervol ontslag verleend als leden van 't college van Zetters alhier, wegens afschaffing van dit College. OUDDORP.f Langs den Smousenhoek, Weit- jesweg naar de haven is de bovengrondsche leiding van telefoondraden omgezet in een on- dergrondsche. f Op de beurs besteedde men heden Don derdag voor de sjalotten 4J^ cent per kilo. Op het oogenblik is het aanbod grooter dan de vraag. De pluk is allerwegen in vollen gang. f Dat loopt tegen l De zwarte bessen zijn plotseling in prijs gedaald tot 0.20 per kilo. Deze exceptioneele daling moet oorzaak zijn, dat de bessen te onrijp geplukt worden. 1f Deze week v/as de palingvangst bijzon der goed te noemen GODSDIENSTOEFENINGEN. OFFIC IEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 10 Juli 1927. NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, 's av6,30 uur Ds. Baarslag van Melissant. Middelharnis, v.m. 10 en 's av. 6,30 uur Ds. Den Oudsten.. Den Bommel vm. Ds. van der Zee. Oude Tonga, v.m. leesdienst en nam. Ds. Bax. Nieuwe Tonge, v.m. 9,30 leesdienst en 's av. 6 uur dhr. de; Jong van Nieuwveen. Herkingen, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur dhr. van Yperen. Dirksland, v.m. 10 uur leesdienst en ,s av. Ds. van der Zee van Den Bommel. Melissant, v.m. '9,30 uur Ds. Baarslag nam. geen diens,t. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 10 en 's av. 6,30 uur Ds. Vogel Em„ pred. te Hilversum. Den Bommel voorni. en 'sav. Ds. Schaafsma GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v. sn. 10 en 's av. 6,30 uur Ds. de Blois Herkingen, v.m, 9, n.m. 2 en 's av. 6 uur leesd. Van de o verigs gemeenten geen opgaaf. SOMMELSDIJK. Woensdagavond trad in de Ned. Herv. Kerk alhier op de nieuw«beroe» pen leeraar, de Weleerw. Heer Ds. Ph. J. Vreugdenhil van Gorinchem. Een predikatie werd gehouden naar aanleiding van Jes. 54: 11—13. De kerk was goed gevuld. OUDE TONGE. Tot onderwijzer aan de O. L. School is benoemd de heer Vermeulen van Oostvoorne, thans te Tinte. NIEUWE TONGE. De verkoop van een 9«tal zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk heeft f 205,— opgebracht. DIRKSLAND. Ds. S. C. Groeneveld te Leerdam heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier bedankt. De heer A. Jansen alhier slaagde voor de akte 1. o. DIRKSLAND.* Dinsdagavond was de laatste avond dat de Presidente der Meisjesvereen. «Dient den Heere« te midden van de leden aanwezig was. In October a.s. wordt het negentien jaar dat deze Vereeniging werd op> gericht en al die jaren heeft ze vele kleeding* stukken voor de minder bedeelden in Dirks» land vervaardigd. De scheidende Presidente werd menig har» telijk woord toegesproken en toegezongen en als aandenken werd haar een prachtig geschenk van zilver aangeboden. Moge het Mevrouw van Oversteeg in haar nieuw verblijf welgaan en moge het den achterblijvende leden gegeven worden nog langen tijd haar naam «Dient den Heere« waardig te zijn en mede te werken tot leniging van den nood van de armen in Dirksland. SOMMELSDIJK. Gehuwd Maarten van Gelder, 24 j., te 's»Gravenhage, en Stijntje Elizabeth Troost, 25 alhier. s DEN BOMMEL. Geboren: Joha-na Maria, d.v. Th. de Waal en M. Beljaars. OOLTGENSPLAAT. GeborenSimon, z. v. Abraham de Berg en Hester Langeweg Jan, z. v. Hubrecht van Dam en Klaasje Neels; Maria, d. v. Abraham de Vos en Martijnije Buth Cornelia Francisca, d. v. Anthonius Janssen en Cornelia Ver» vloedWilhelmus Anthonius, z. v. Willem de Waal en Jacoba Maria HouthuizenNi» colaas Wilhelmus, z. v. Johannis Cornelis Vermaas en Anthonia Maria van Everdink. OndertrouwdFitter Benjamin Crezee en Hendrika Maatje HobbelPhiiippus Huisman, j.m. 21 jaar en Johanna Lena Bruggeman, j.d. 22 jaar. Getrouwd: Leendert Marinus Dorsman,j.m. 23 jaar en Cornelia de Vos, j.d. 21 jaar Anthonie Edeling, j.m. 43 jaar en PieterneÜa Maria van Gurp, 38 jaarLeendert Kreeft, j.m. 25 jaar en Jannetje Duim, j.d 22 jaar; Johannis Franciscus Brands, j m. 21 jaar en Elizabeth Koene, j.d. 21 jaar; Pieter Beijer, j.m. 28 jaar en Klaasje Kamp, j.d. 25 jaar. Overleden: Abraham de Bruin, oud 76 jaar, echtgenoot van Maatje Klazina Bezemer; Ja» cobus van Kouteren, oud 16 maanden, z.v. Johannis van Kouteren en Jannetje Oorbeek. DIRKSLAND. GeborenCornelis, z. v. Willem Kardux en Arina Wilhelmina JoDgejanCathelijntje, d. v. Willem Stolk en Cathelijntje Brooshooft. STELLENDAM. GeborenFrans, z. v. Joh. van Oosten» brugge en L. Koon. OndertrouwdFrans de Geus, 26 jaar en Neeltje Lokker, 25 jaar. Overleden: Jan Klink, 53 jaar, weduwnaar van A. Human; Pieter Human, 81 jaar, we» duwnaar van Lena Troost. Levenloos geborenEen kind van 't vrou» welijk geslacht van Adr. van der Laan en Joh. Luime. Zij die vruchten te velde wenschen te ver» koopen gelieve daarvan opgaaf te doen vóór of op Maandag 18 Juli. Notaris AKKERMAN. Op Woensdag 20 Juli 1927, voorm. 10 uur (zomertijd) te Stellendam, ter herberge van A. Kaashoek, van 69 perceelen tarwe, haver en erwten, wassende onder Stellendam, in kavels 21 en 23 van den Adrianapolder, in kavels 6, 12, 25, 31, 37 en 45 van den Een» drachtspolder en in kavels 6 en 7 van den Halspolder, ten verzoeke van den heer D. Goekoop te Goedereede. Notaris VAN DER SLUYS. Aangiften voor de te Dirksland te houden korenverkooping, worden ingewacht vóór of op Donderdag 14 Juli 1927, ten kantore van Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 27 Juli 1927, des avonds 7 uur (oude tijd) verkoop van te veld staande tarwe in den polder Klinkerland te Nieuwe Tonge, ten verzoeke van den Heer D. Breesnee, aldaar, in het logement van T. H. Holleman te Nieuwe Tonge. Notaris VAN ISPELEN. Openbare vrijwillige verkooping van paar» den en landbouwwerktuigen, ten verzoeke van den heer Joan Pollemans te Oude Tonge, op Woensdag 3 Augustus 1927. Notaris AKKERMAN. PAARDENSPORT Concours Hippique te Hoofddorp. Voor het tweedaagsche concours hippique, dat op 20 en 21 Juli a.s. op het concours hippique»terrein te Hoofddorp wordt gehou» den, bestaat een buitengewoon groote belang» stelling, ook van de zijde der deelnemers. Het aantal buitenlandsche inschrijvingen is reeds zoo, dat alleen al daardoor het concours zeer aantrekkelijk beloofd te worden, natuur» lijk in de eerste plaats voor de kenners van de paardensport, maar niet minder ook voor leeken, die te Hoofddorp een zeldzaam span» nenden strijd in de verschillende nummers zullen kunnen aanschouwen. Uit 6 verschillende landen zijn reeds in» schrijvingen ontvangen en wel uit Duitschland 12 ruiters met 25 paarden, Hongarije 8 ruiters met 11 paarden, uit Zweden en Zwitserland elk 6 ruiters met 7 paarden, uit Oostenrijk 2 ruiters met 2 paarden, terwijl een Deensche ruiter met 3 paarden op het concours uitkomt. Inderdaad een formidabele lijst, die een vol» doenden indruk geeft aangaande de belang rijkheid van het sportieve evenement in de Haarlemmermeer. Hoezeer verder al het mogelijke gedaan wordt om het concours tot een succes te ma» ken, moge verder blijken uit het feit dat de beoordeeling van de nummers «bestgaande rijpaard, en «schoonste rijpaard, geschiedt door een internationale jury, waardoor de zekerheid verkregen is, dat de beoordeeling door de meest bekwame juryleden van inter» nationale reputatie zal plaats vinden. Wij kunnen met genoegen melding maken van de belangstelling welke het Koninklijke Huis aan den dag legt door het beschikbaar stellen van prijzen. Zoowel H M. de Koningin als H.M. de Koningin.Moeder en Z K.H. de Prins schonken fraaie medailles. Het eere»comité, waarin o.a. zitting heeft Jhr. H. A. van Reijgersberg Versluijs, Kamer» heer van H.M. de Koningin is dezer dagen uitgebreid met enkele vooraanstaande persoon» lijkheden op landbouw»gebied en uit de sport» wereld. Wij noemen van hen Baron Schimmel» penninck, voorzitter van het N.O.C. en den heer C. A. W. Hirschman, secretaris van dit Comité. VERKEERSONGEVAL. Donderdagavond reed op den Rotterdam» schenweg bij Delft, even voorbij de lijm» en gelatinefabriek, een auto van den heer Hy< blóm uit Vlaardingen, waarin 6 personen za» ten, in de richting Rotterdam. Een achter deze wagen aankomende auto wilde passeeren, doch de bestuurder daarvan bemerkte, dat op hetzelfde oogenblik een auto van Rotter* dam kwam. Daar passeeren voor drie auto's niet mogelijk was, haalde de chauffeur weer naar rechts uit, met het gevolg, dat bij den auto van den heer Hyblom een duw gaf en deze in volle vaart tegen een boom reed. De heer Bakker, uii Vlaardingen die naast den chauffeur zat, vloog door de voorruit en werd ernstig aan het hoofd verwond. Met een passeerenden particulieren auto werd hij naar het ziekenhuis Bethei te Delft vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. Van de overige inzittenden werd een dame aan een arm verwond. De chauffeur klaagde over inwendige pijn. Zij werden met een po» litieauto naar Delft vervoerd en daar verbon» den. De bestuurder van den auto, die de oor» zaak van het ongeval was, reed, zonder zich van het ongeval iets aan te trekken, snel ver» der. De politie meent hem echter wel te kun» nen achterhalen. Het wrak van den beschadigden auto is door den heer J. de Graaf met behulp van een kraanwagen naar Vlaardingen vervoerd. GOEDE ZOMER.VOORUITZICHTEN De hltte»kans 6 maal grooter dan de kans op koelte. Tot troost voor degenen, die ontmoedigd door het almaar trieste en sombere weder, hun vacantie»plannen hebben laten varen en in hopeloos pessimisme reeds kolen opg .-daan hebben voor Augustus, kunnen de volgende bemoedigende gegevens dienen, die ons de wederstatistieken verschaffen. Het feit, dat de voorzomer, afgezien van eenige dagen in Mei, bijzonder koel en regen» achtig is geweest, is eerder voor het verder seizoen moedgevend dan onrust wekkend. In het algemeen toch kan men zeggen, dat een koele voorzomer betere beloften voor den midzomer inhoudt dan een zeer mooie en heete. Als regel geldt voor ons klimaat, dat de laat beginnende zomers de beste zijn. Niet voor niets heeft men het begin van den zomer op 21 Juni gesteld. De werking van den hoogsten zonnestand doet zich eerst drie vier weken na zijn optreden in zijn vollen omvang gevoelen. Zoo kan men den vollen zomer met ge» middeld de hoogste temperaturen pas in den tijd van 15 tot 23 Juli verwachten. Nietzeld» zaam zijn de gevallen, waarin de grootste hitte pas later, vaak in Augustus, zich doet ge» voelen. Met nadruk dient er op gewezen dit tot troost voor hen, die, nu Mei en Juni te koel waren, geen zomer meer verwachten dat een zomer, die van April tot September warm en mooi is, zoo goed als niet voorkomt. Wanneer er in den zomer 2 h 3 maanden achter elkaar zijn, waarin een wezenlijk boven het normale stijgende gemiddelde temperatuur valt te no» teeren, hebben wij alle reden van een beslist warmen zomer te sprekeD. Dat er 4 of 5 maanden achter elkaar een belangrijk boven het normale gaande tempera» tuur heerscht, komt slechts eens of tweemaal in de honderd jaren voor. De laatste «groote zomerse van dien aard dateeren van 1834 en 1868. De gewone warme zomers blijven meestal tot den langsten dag of begin Juli van grootere hitte vrij. In de laatste decennia is bijna zon» der uitzondering gebleken, dat die jaren, welke reeds vóór midden Juni temperaturen van 32 en meer graden Celcius in de schaduw brach» ten, later slechts een vrij goeden of zelfs be» slist slechten zomer opleverden. De wegens hun hitte beroemde of beruchte zomers 1904, 1911 en 1921 begonnen eerst laat in het jaar, in Juli, en waren in den voor»zomertijd eerder koel dan warm. De slechte voorzomer van dit jaar is dus eerder een gunstig dan een ongunstig voorteeken voor het komende seizoen. De gevallen, dat het koele en regenachtige weer van een voorzomer ook in den mid» en nazomer bleef aanhouden, zijn buitengewoon zeldzaam. In de laatste tientallen jaren no» teerden wij slechts één geval van dien aard in het jaar 1916. Is het om deze redenen reeds gewettigd, goede verwachtingen voor den verderen zomer te koesteren, zoo wordt die hoop nog versterkt door het feit, dat Maart dit jaar minder koel was dan dit normaal het geval was. De weer» statistieken leeren, dat als Maart warmer dan gewoonlijk is en dan door een overwegend koele April en Mei gevolgd wordt, er bijna steeds een warme zomer volgt. In de laatste 200 jaar noteerde men 18 maal een maand Maart, die zoo warm was als die van dit jaar of warmer, Op deze 18 warme Maartmaanden is slechts tweemaal (1836 en 1903) een koele zomer gevolgd. Onder de resteerende warme zomers dezer categorie waren er drie bijzonder heet, nl. die van 1756, 1757 (de heetste zomer der laatste twee eeuwen) en 1761, terwijl verder tot de bedoelde reeks de beroemde hitte.jaren 1794, 1846 en 1859 behooren. Op grond der statistieken wij ontleenen de gegevens aan de »Germania«, zoodat men er rekening mee dient te houden, dat ze op Duitschland betrekking hebben en dus wel niet in allen deele voor ons land zullen op» gaan kan men dus zeggen, dat de kaas op een overwegend goeden en warmen zomer dit jaar minstens 5 16 maal zoo groot is als die op een koelen zomer. Zou het verdere zomerseizoen inderdaad warm zijn, dan wil dit nog niet zeggen, dat er zich weinig regenval zal voordoen. Heete zomers hoeven nog niet bijzonder droog te zijn. Juli 1914 en Juli en Augustus 1917 heb» ben getoond, dat groote warmte en groote neerslag heel goed hand in hand kunnen gaan, vooral dan wanneer onweders vaak de hitte onderbreken. Aan onweders rijke zomers gel. den terecht als de vruchtbaarste. Want zonder onweders zou men;ge warme zomer droogte en dorheid brengen voor de gewassen. Een vrijspraak. De bladen hebben verteld dat het Hof van gezworenen der Seine weer een man heeft vrijgesproken, die zijn vrouw had vermoord, Deze zaak wis een veel geruchtmakende zaak, een «echt Parijsch« proces, zooals wel, voor een deel onjuist wordt gezegd De zaak maakte gerucht, vooreerst, omdat zij een z.g. passio. neele misdaad betrof en verder omdat het milieu, waarin de hoofdpersonen van het drama thuis hooren ook wel «echt Parijs^» genoemd kan worden, het milieu nl der groote kleermakerij. Het geval was overigens een» voudig. De advokaat»generaal heeft in zijn requisi» toir er op gewezen, dat men hier te maken had met de misdaad van een rijk man, van een man, die het voorbeeld behoorde te geven, Herinnert u, riep de advokaat.generaal uit, het geval van den arbeider Breniaux, die even» eens schuldig stond aan een misdaad uit harts» tocht en door een vorige jury naar het bagno is gezonden. Men moet niet kunnen zeggen, dat er tweeërlei justitie bestaat. L'Oeuvre vertelt, dat, toen het vrijsprekende vonnis in de rechtzaal bekend werd, het pu» bliek, publiek van elegante vrouwen, van al te keurig gekleede mannen, van bloemen, rouge en parfums, uitbrak in een geweldige en schandelijke ovatie. «Zonder dat de presi» dent van het Hof er aan denkt tusschenbeide te komen, aldus het blad, juicht het elegante publiek, dat is gaan staan en op de banken klimt, den moordenaar toe, met wien het medelijden heeft gekregen en het geeft zich in zijn geestdrift geen rekenschap ervan, dat het grof en laag staat te trappen op het deer» niswekkende lijk van een arme vermoorde vrouw.* Dit schrijft l'Oeuvre. Stippen wij uit de bladen nog aan, dat de moeder van de ver» moorde vrouw, die zich civiele party had gesteld, van deze uitbarsting van perverse blijdschap in de rechtzaal getuige was. Trein»moord. Er schijnt weer een moord in een trein te zijn gepleegd, ditmaal in den trein Grenoble- Parijs, in een coupé, tweede klas, heeft men Donderdagmorgen bij aankomst te Parijs, sporen van bloed en hersenen gevonden en by het station Sennecey»le»Grand is op de il spoorlijn het lijk van een man gevonden, me rJ ingeslagen hersenpan. Ook is er in de nabyheid*| van het lyk een hamer opgeraapt. Een gezin Terdronken. Stroomopwaarts van het punt, waar de Ain in de Rhone valt, wilde Dinsdag een gezin van vijf menschenvader, moeder en drie kinderen met een pont de rivier oversteken. Er brak een kabel van de pont en de menschen werden in het water geworpen, Slechts één der kinderen kon worden gered. Onweer boven Parijs. Donderdagavond is er boven Parijs een hevig onweer met stortregens losgebroken, tengevolge waarvan allerlei ondergrondsche inrichtingen van vermaak in de Rue Faubourg Montmartre overstroomd werden. Het water heeft op tal van plaatsen schade aangericht. SPOORWEGONGELUK IN DE HARZ. Tal van dooden en gewonden. Op de spoorlijn door de Harz is Woedsdag een ernstig ongeluk gebeurd waarby verschei» dene menschen zyo omgekomen. Tengevolge van de vele regen die van 3'J' uur af onderbroken was gevallen, was de spoorlijn Nordhausen—Braunlage verzakt. Daar een gedeelte van den weg en een deel van de rails onder water stond namen aan het station Drei—Annen—Hohne een regeeringsarchitect en twee beambten op de locomotief plaats. In langzaam tempo zette de trein zijn reis voort, toen plotseling de locomotief en de eerste wagen omvielen en van de helling stortten. De vier mannen die op de locomotief stonden en eenige reizigers uit den eersten wagon kwamen hierbij om het leven. In het ziekenhuis te Wernigerode zijn bovendien 10 gewonden ondergebracht, wier toestand bevre» digend is. De identiteit der gedooden is nog niet vast te stellen daar de lyken, die onder water liggen, nog niet zijn geborgen. Een groot deel van Wernigerode is tenge» volge van het hooge water, dat de beekjesin bergstroomen veranderde, overstroomd. Nader wordt gemeld, dat de verongelukte ingenieur Meyer voor de eerste maal op deze lijn reed en met den toestand van weg en werken nog niet op de hoogte was, aangezien hij pas Maandag in dienst van de Harzburg» spoorweg was getreden. Voorloopig zyn 5 lyken geborgen, 3 van spoorwegpersoneel er? 2 van vrouwelyke passagiers wier identiteit door haar echtgenooten reeds is vastgesteld. Het lijk van den stoker van de locomotief is nog niet gevonden. SPOORWEGRAMP. Vier dooden, tien ernstig gekwetsten. Bij een spoorwegbotsing te Jones Point, op een lijn van de New York»Ontario and Western Railway zijn zes goederenwagens vernield, vier personen gedood en 10 ernstig gekwetst. Een sneltrein en een goederentrein waren op elkaar geloopen. EEN ONGELUK OP EEN OVERWEG. Een moeder met 7 kinderen gedood. Mevrouw Damiano van Zuid»Oranje (N. J.) en haar zeven kinderen zijn Maandag op een overweg door een trein overreden en gedood. Mevrouw Damiano bevond zich met haar kinderen in een dichte auto. Op den overweg weigerde de motor plotseling. Terzelfder tijd kwam er een trein aan, die de auto met de passagiers verpletterde. Het gezelschap was op weg naar een 4 Juli.feest. Een bloedig familiedrama. Naar men uit Essen meldt, heeft zich Woens» dagochtend te Mühlheim aan de Roer een bloedig familiedrama afgespeeld. Een ge» trouwde vrouw, die met een minnaar leefde, heeft haar dochtertje van zeven jaar doodge» schoten, haar pasgeboren kindje geworgd en daarna zichzelf doodgeschoten. Uit brieven blykt, dat de vrouw zich te veel gevoelde en daarom uit de kinderen minnaar was te zoeken. het leve eerst een pa In den »!»«■- Dinsdagnacht is werd exprestreii :ht eer te Dij coupé bloed andere teel die pla oop vai man van spo< van den Chalons»sur»Sa ingeslage- *"J Deze reizigers een kussens met nevens an worsteling. In den van een kant __van van baar daar in de reiskussen, spoorwegen thuis hoorde. Men neemt vallen is en persoon, die geworpen. Een passagier man, die heeft zien Men vi. pensionneerd legioen vani t taire medaille, ,en m< nabi zooals kan 1 aan gedoo ook 1 h ko bia ii|»»»«»(jC^ vermoedt, hoo h een springe eer, een e lant verc aai van gege v en sch soldaten Volgens een bei bij de manouvres te Kisinoff een r De commandant in 2 deelen andere moest in de buurt werd vuur eenige soldaten op den grond werd terstond bleek, dat met Twintig sol gewond en z overleden De streng onderzoek Vuurwerk m Bij het afstekei heid van den te Chicago were gekwetst en een AUTO.ONG Nedei Uit Berlijn wc De auto vand Nederlander, in woonachtig, wilc grinstrasse de Pot een' andere parti den hoek om kr by het overlijd Moeder, Behuwc moeder, Mej. MARIA V, Weduwe vai betuigen wy Ui Famii Sommelsdyk, Ji van by het overlijd Zoon, Broeder, DIRK betuigen wij N Ouddorp, Juli Tegen 1 No' gevraagd. Ad hoeve «Veldzi» Er wordt ge gelijk of met bij weduwe KRIJGER.HEI Bommel. TERSTONI ot HALF W C. v. BEEK, TE KOOP by L. v. d. weg Banden in lak en beklt AdresNA Wijnstraat 41 EIKEN KUIPEF L.

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 4