IJ NIVA TANDPASTA Ingezonden. Gemengd Nieuws. No. 33' Verkoopingen. Pri •Him 19 ra Land- en Tuinbouw. VOORKOMT TANDBEDERF en poetst 's-morgens en Vavonds'Wt 75 ct&.per tube. 25 di p. 'A tube. PLUIMVEETEELT. Ingezonden Stukken. SCHJ fit I1 1 B H I 1 3 3 }S f 'PlKi' 'HI Ut if i SfiflC wandel". Merkt op het onderscheid tusschen Jezus en de apostelen, wat betreft het verrichten van wonderen. Jezus, als de Zoon van God, deed ze door eigen krachtPetrus doet ze in den naam van, door de krachten van Jezus. Met opzet spreekt hij van Hem als „Jezus, de Nazarener". Zoo werd Hij verachtelijk door de Joden genoemd Hij was immers uit het onaanzienlijke Nazareth, in het afgelegen Galilea, waaruit nog nooit een profeet was opgestaan. Petrus verbergt de ergernis van den Christus niet. Hij schaamt zich niet diens apostel te zijn. Wat hij doet, doet hij in den naam van den verachten en gesmaden Jezus. Nu is het oogenblik gekomen, waar op de verhoogde Heiland aan dezen bedelaar Zijn heil doet zien. De kracht om wonderen te doen was aan de apostelen niet gegeven als iets, dat al tijd in hen was, niet als iets inklevends, Zij konden geen wonderen verrichten als zij wilden, op ieder oogenblik, maar alleen dan, als de kracht van Christus in hmen werkte. En dat was thans het geval. Petrus gevoelt 't, en daarmede heeft voor dezen man het uur der ver lossing geslagen. Zoo geeft God vaakt wat wij niet verwachtten. De bedelaar vroeg om een aalmoes en hij werd genezen van zijn gebrek en in staat gesteld zijn eigen brood te verdienen. De Heere is een verrassend God, die ongedachte en on verwachte zegeningen bereidt. Hij geeft soms meer dan wij durfden bidden. In het leven des christens zijn bange, maar ook wonderbare uitreddingen. De Heere zorgt beter voor ons, dan wij 't kunnen. Wij maken ons zoo dikwijls zonder reden bezorgd. „Sta op en wandel". Welk een won derlijk beval. Tot wien wordt dat ge zegd Tot een, die niet kan opstaan. Scheen 't niet, alsof er met hem gespot werd. Die lamme man had kunnen zeg gen hoe zal ik opstaan, daar ik geen beenen heb om te staan Maar hij zegt 't niet. Hij gelooft wat de apostel zegt en maakt zich gereed om te gehoor zamen. En de Heere geeft hem kracht, zoodat, als Petrus hem bij de rechter hand grijpt en opricht, zijn voeten en enkelen vast worden. Ziet hierin een beeld van de oprich ting des zondaars uit zijn ellende. God roept hem door Zijn woord toeSta op uit uw zonden, bekeer u van uw booze wegen. De zondaar wordt ge roepen tot een daad van gehoorzaam heid. Waar de eisch Gods door den Geest tot het hart komt, wordt de zon daar gewillig en leert hij bidden Heere, bekeer mij. En daar stort de Heere Zijn kracht in hem uit, waardoor hij breekt met de zonde en zich met een besliste keuze aan zijn God verbindt. UIT DE LANDBOUWWERELD. (Nadruk verboden). „Let op uw saeck". Onze landbouwstand is een ijverige stand, die geen 8-urigen werkdag kent, maar werkt zoolang het dag is. Gaat het hem in sommige tijden minder goed, dan is dat zeker niet te wijten aan tekort aan ijver, aan traagheid of slapheid. Toch moet gezegd worden, dat vele landbouwers mede de schuld zijn, dat de stof felijke welvaart van hun stand niet nog op hooger peil staat. Bij velen hunner bestaat nog een zekere laksheid en onverschilligheid, welke de oorzaak is, dat de produkten van den land bouw niet opbrengen, wat zij wel kunnen doen. Wij willen dit met enkele voorbeelden illustree- ren. Onze zuivelfabrieken worden meer en meer naar de moderne eischen der hygiëne ingericht, om een product 't zij boter of kaas te fabriceeren, dat op de wereldmarkt met de buitenlandsche zuivelproducten kan concur- reeren. Maar de fabriek zal hier niettemin te kort schieten, indien de leveranciers der grond stof, de boeren, niet begrijpen, dat die grond stof, de melk, zoo goed mogelijk dient te zijn. En wat zijn er nog tal van boerderijen en boerderijtjes, waar de melkwinning en melk- bewaring nog o zoo veel te wenschen overlaatl 't Is alsof die boeren denken„Als ik de melk maar kwijt ben, en straks mijn geld maar ont vang 1" Óf: ,,'t Zal zóó nauw niet luisteren!" Maar 't luistert wel terdege nauwals velen zoo denken, zijn al de zorgen op de fabriek niet in staat een product van goede kwaliteit op de markt te brengen. Een ander voorbeeld, aan den tuinbouw ont leend. Wie wel eens een kijkje neemt op onze veilingen, weet, hoe treurig het vaak gesteld is met sorteering en verpakking der vruchten. En dat ofschoon al jarenlang de vakbladen er op gewezen hebben, hoe onze kweekers hierin achterstaan bij hun buiten landsche collega'shoe goed gesorteerd, net en solied verpakt fruit de handelswaarde er van belangrijk verhoogt. Er is voorlichting genoeg geboden, en controle eveneens genoeg uitge oefend, doch die laksheid! En dat gebrek aan inzichtMen ziet niet in, dat ieder zorg moet hebben voor zijn eigen product, omdat dit deel uitmaakt van de massa, die naar de veiling gaat. Zooals het met de zuivel en het fruit gaat, gaat het ook met de eieren. Onlangs heeft de directeur der Roermondsche Coöpe ratieve Eierveiling, waar soms per week 6 millioen eieren aangevoerd worden, geklaagd over de onzindelijkheid van vele eieren, die vaak ook verpakt zijn in muf, beschimmeld materiaal. Bij zoon millioenentoevoer is na tuurlijk een scherpe controle niet doenlijk, er blijft een ruime plaats voor vertrouwen in de menschen. Dat dezen het vertrouwen dan ook niet beschamen't Is immers geheel in hun eigen belang. Alle krachten moeten in dezen tijd worden ingespannen, om de afzetgebieden, die wij hebben, te behouden, en andere, die nog noodlg zijn, te veroveren. Landbouwers, „let op uw saeck" I De Coöperatieve Centrale Ralffelsenbank te Utrecht Vóór ons ligt het verslag van het 28ste boek jaar. De Raifteisenbank is een lichaan van be- teekenis geworden, evenals te Eindhoven. Het aantal aangesloten banken werd weer 7 groo- ter en bedraagt nu 719. Er zijn aan verbonden 11 inspecteurs en 7 adjunct-inspecteurs, die de aangesloten banken controleeren, voorts een rechtsgeleerde directeur, die door drie juristen wordt ter zijde gestaan. De controle over de Centrale Bank geschiedt door het accountants kantoor W. Kreukniet R. A. Dijker te Rot terdam, daartoe destijds door de Regeering aan gesteld. Er was op 31 Dec. j.l. bij de Bank gedeponeerd circa 49 millioen guldenaan voorschotten stond een bedrag uit van ruim 8 millioen 346 duizend guldenin leeningen aan provinciën, vereenigingen, enz. was be legd bijna 29 millioen gulden, in effecten ruim 10J£ millioen, in schatkistpapier ruim 5J4 mil lioen. De koerswinst op effecten bedroeg f 82148,het winstsaldo 384,000; dit laat ste was over 1925 grooter, n.l. 689,285. Aan reserve zal worden toegevoegd ruim 382000.zoodat deze stijgt tot 2 millioen 835709 gulden, terwijl de afzonderlijke koers verschillen wordt verhoogd met 8000.—, waar door die komt te staan op 520000.--. Deze cijfers toonen aan, dat dit Centrale cre- dietlichaam in ruim een kwarteeuw is gegroeid tot een financieele instelling, welke met eere een plaats naast andere groote bankinstellingen in ons land mag innemen. Er is den laatsten tijd door de Nederlandsche Bank eenige critiek uitgeoefend op coöperatieve vereenigingen op bankgebied dat het kapitaal dier banken on gemerkt, door uittreding van leden, zou kunnen siinken dat de liquiditeit te gering isdat er geen voldoende reserves gevormd worden, om dat de winsten te klein zijn. Maar die critiek gaat zeker langs de Raiffeisenbank heen. De beginselen van hechtheid en soldiditeit zijn daar nooit uit het oog verloren. De bij Utrecht aan gesloten banken telden het vorige jaar 120.000 leden één procent van dezen beschikte tezamen reeds over 135 millioen onbezwaard eigendom! Als men nu weet, dat de Centrale Bank toe gestaan heeft voor 45 millioen crediet, dan mag toch zeker gezgd worden, dat de soliditeit der Bank niet veel te wenschen overlaat. Er bestaat bij deze Centrale 11 a 12 millioen aansprake lijkheid de Boerenleenbanken beschikken over een reserve van 7 millioen, de Centrale over 2 millioen. Op de liquiditeit wordt zeer streng toegeziende accountants zijn bij onderzoek gekomen tot een liquiditeit der C. B. van ruim 80 pCt. Wij zijn van meening, dat de Raiffeisenbank zich van de critiek der Nederl. Bank, zoo die ook voor haar bedoeld mocht zijn, niet veel behoeft aan te trekken. Wenken en mededeelingen. Het „Tijdschrift over Plantenziekten" doet belangrijke mededeelingen omtrent het verschijn sel „b 1 a uw" bij aardappelen, dat is de blauwe verkleuring direct onder de schil en, bij sterker optreden, ook in het binnenste deel van den knol. Onderzoekingen hebben geleerddat stalmest het percentage blawe knollen zeer doet dalen dat een bemesting met kali het zelfde gnstig gevolg heeftdat soms zeer hooge kaligiften noodig zijn om zeker te wezen van een goed resultaatdat het blauw worden niet wordt beinvloed door bemesting met super of zw. ammoniakdat Eigenheimers, die in het loof verschijnselen van kaligebrek vertoonden, veel blauwe knollen gavendat bij Bravo's door het vervoer het verschijnsel soms zeer erg toenam, bij Eigenheimers minderdat blauw pootgoed geen invloed vertoonde, en het blauw dus niet met het pootgoed overgaat; dat door schudden en stooten 't blauw kan worden ver oorzaakt; dat slap geworden aardappelen het schudden minder goed verdragen dan knollen die nog geheel zijn opgezwollen dat blauwkleuring ook kan optreden als gevolg van lichte vorst dat bij het bewaren gezorgd moet worden voor zoo weinig mogelijk spruitverlies dat teer voor koming van „blauw" een voldoende kalibemes ting gegeven moet worden. Weet gij? Weet gij, landbouwers, dat te Genève een internationale economische conferentie is ge houden, waar land- en tuinbouw niet waren genoodigd, maar waar toch de verklaring werd gegeven „Het is een onbetwistbare waarheid, dat de welvaart van de volken op economisch gebied in wezen afhankelijk is van de welvaart van den landbouwWeet gij, dat volgens gegevens, in verschillende landen verzameld, de ongunstige toestand van den landbouw als de voornaamste ooorzaaak van de tegenwoordige economische crisis moet worden beschouwd Weet gij, dat steeds meerderen beginnen in te zien dat het een groote fout is als men de kosten van levensonderhoud in 't algemeen wil verlagen door de prijzen der landbouwproducten te drukkendat het doel van een gezonde economische politiek steeds moet zijn den landbouw voor zijn producten een prijs te waarborgen, die bij rationeele ex ploitatie ten minste de productiekosten kan dekken En als gij dit alles dan weet, moet u dit dan ook niet tot de erkenning brengen, dat het verkeerd is slechts belang te stellen in uw arbeid en u weinig of niets aan te trekken van de internationale zaken, die toch ook uw be langen ten nauwste raken Br. DE PLUIMVEETEELT OP FLAKKEE. Met name in Holland werd al jaren geleden begrepen, dat het artikel ochtendvoeder een uitstekend artikel was voor knoeierij, gezien de tallooze hocus-pocus-achtige verklaringen, waar mede men het een boven het ander trachtte te trekken. Het spreekt vanzelf, dat een gemalen en ge mengd en verpakt product duurder moet zijn, als de grondstoffen waarvan het gemaakt is. Maar even vanzelf sprekend was het ook, dat de groot-pluimveehouder over deze zaak ook graag zelf controle wilde uitoefenen, terwijl men er niet veel voer gevoelde de reclame en hooge provisie terwille van een fabrikant te betalen, terwij! de kleine pluimveehouder gaarne mee profiteerde van de voordeelen, welke hem door lid worden geboden werd. Immers, door dat door gezamenlijke aankoopen het voeder in het groot-verbruik laag in prijs was, kon de klein-verbruiker hier ook van profiteeren. Reeds vroeger had de oude V, P. N. door haar wederinstelling bewezen, dat haar leden deze wisten te waardeeren en toen deze door verschillende omstandigheden geen bestaansrecht meer had, was het natuurlijk de eerste taak van de gewestelijke vereenigingen, de voeder instelling in het leven te roepen. Gebruik werd gemaakt van de recepten, welke de Rijksvoor lichtingsdienst uit het Proefstation te Beekber gen verstrekte. Ja, meer nog, haar instellingen kwamen onder toezicht te staan van den Pluim veeconsulent, terwijl de controle berust bij een willekeurige uit de leden gekozen commissie. Wat de V. P. Z. H. op dat gebied reeds gedaan heeft voor hare leden, is van commer cieel oogpunt bezien enorm. Zij is een orga nisatie geworden, welke, ondanks het feit, dat Zuid-Holland tot nog toe niet de grootste be drijven had, tot een der sterkste uit ons land mag gerekend worden. Wat heeft Flakkee echter te dezen opzichte gedaan Beschouwen we ons eiland met onze naburige eilanden, dan zien we reeds, dat we belangrijk achteraan komen. Wat betreft het organisatiewezen, dan zien we, dat Schouwen en Duiveland en Voorne en Putten ons ver vooruit zijn. Zou men het hier aandurven, om evenals in Schouwen en Duiveland een groote Pluimveetentoonstelling te houden, zooals dit voorjaar in Zierikzee Heeft men hier evenals in Den Briel en in Zierikzee een georganiseerde eierveiling Wij verkoopen onze eieren voor belangrijk minder als b.v. Rotterdam (zie ver schil wekelijksche veilingisberichten) en moeten, omdat we niet anders kunnen. Ieder voelt toch wel, dat dit allemaal belem- DAT HELPT voor Springende manoen Brand en SN w WON oen KlO"VÈr^ Hoofd zeer Klier ^Huiduijslag Exzema EN2 .enz 25 cis* per doos* Voor engros Fa. J. BEIJERS Co., Den Haag merende factoren zijn voor de rentabiliteit van dit bedrijf. Daarom ag het een gelukkig feit genoemd worden, dat de Flakkeesche Pluimveevereeniging zich ondanks sterken tegenstand van verschil lende zijden heeft weten te handhaven, niet alleen door de groote vraag naar het Standaard eiermeel der V. P. Z. H. van Klapwijk, Delft, doch ook uit het stijgende ledental blijkt, dat de belangstelling voor deze zaak is opgewekt. De tostand moet echter nog meer veranderen. Het moet zoover komen, dat voortaan van de landbouwvereeniging gelijk met de inschrij ving van kunstmeesst, grint, koolasch enz., ook gelegenheid gegeven wordt tot opgave van het ochtendvoeder, dat door haar coöperatieve zus- tervereeniging de V. P. Z. H. gemaat wordt. Het spreekt vanzelf, dat de Vereeniging ook ajs handelaar behoort besrhouwd te worden. Het is nu eenmaal onmogelijk, dat men van allerlei onderdeelen van een zaak verstand heeft, zoodat het veel waarde heeft, als men weet, dat een organisatie voor deze zaak Uwe be langen behartigd. Waarin liggen nu de verdere voordeelen ver bonden aan een lidmaatschap der Vereeniging. Hoe dikwijls ziet men niet, dat kippenhokken opgebouwd worden naar eigen inzicht en beste weten, welke toch hopelooze constrlctiefouten vertoonen Hier doet een plaatselijke voorlichtingsdienst nuttig werk. Dan wijs ik U nog op het groote nut, dat de gewestelijke fokstations hebben. Deze ver schaffen U voor weinig geld vertrouwd, op den leg gecontroleerde dieren van hooge afstamming, welke voor den leek groote waarde bezitten. Hoe dikwijls ziet men niet, dat door onoor deelkundige aankoop geheele terreinen zoodanig vesmet worden, dat ze vele jaren tot groote schade van den gebruiker onbruikbaar worden. Ook bij den verkoo pvan slachtgevogelte kan de organisatie bemiddelend optreden, om nog niet te spreken van de practische voorschriften welke zij haar lezers wekelijks verstrekt. Onverschillig moet niemand staan tegenover de bedrijfspuimveehoderij. Heeft men er geen tijd of lust toe, zorgt dan, dat geen enkele kip uw erf verontreinigd. Maar heeft men er wel lust toe, doe het dan goed, volgens de voor schriften, welke U door middel van uwe orga nisatie verstrekt worden. De tijden veranderen en wij moeten ons aan die veranderingen aanpassen. Stilstand is in dezen ook achteruitgang en wat men vroeger verwierp, kan nu noodzakelijk zijn dat het aan gepakt wordt. De geweldige strijd, welke op de wereldmarkt gevoerd wordt, doe ons toe zien, dat we niet op den achtergrond gedrongen worden, welk gevaar door ons vrljhandelsstelsel niet onmogelijk is. Dit zij ons een aansporing om nauw aaneen gesloten, eendrachtig voor dit doel te werken. De Copie van Ingezonden stukken die niet ge< plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers Sommelsdijk, 2 Juli 1927. Geachte Redactie! Verzoeke beleefd plaatsruimte voor het onder staande, bij voorbaat mijnen dank. Wat is toch wel aannemelijk, dat vele eiland bewoners, de artt. Medezeggenschap voorkomende in vijf nummers in het blad van Uw pers ge lezen en doordacht zullen hebben. Ik voor mij heb ze met genoegen gelezen, en wel overwogen ben ik tot de conclusie gekomen, dat er nog weinig of geen vast begrip over de kwestie der medezeggenschap is. Wat hier van dan toch wel de oorzaak kan zijn, ligt misschien wel in het feit, dat er nog zoovelen zijn, die óf geen begrip, öf geen gevoel be zitten voor het sociale leven en de wetten met deszelfs uitvoering. De artt. Medezegggenschap voor zoo ver die in de courant de „Maas- en Schelde- bode" zijn weergegeven, zijn m.i. van dien aard, dat de practische toepassing dier artt. niet direct nog te bereiken zou zijn. M.i. zou het dan ook beter zijn, in verband met de strekking dier artikelen, deze stof eerst theoretisch en wetenschappelijk te onderzoeken, waaruit een direct voordeel der Medezeggenschap voor werkgevers en werknemers zou kunnen vloeien. Doch daarbij zij opgemerkt, dat dit niet is te verkrijgen door een individueel geïsoleerd optreden der werknemers, noch door het ego- istische en stugge optreden der werkgevers, maar langs den aangewezen organisatorischen weg. Öm daartoe te kunnen geraken is het van het hoogst belang, dat ieder arbeider, voor namelijk nog in sommige plaatsen van ons eiland en ook te S o m m e 1 s d ij k, zich van zijn plicht weet te kwijten door zich, gelijk zoo- velen, bij een organisatie aan te sluiten of er een op te richten. Is het niet opmerkelijk, dat juist die plaatsen, welke georganiseerd zijn, tusschen werkgevers en werknemers de beste verstandhoudingen te constateeren valt in landbouwbedrijf en per soonlijk leven Of achten de werknemers, met name te S o m m e 1 s d ij k, het niet in hunnen weg, zich eenige offers te getroosten om tot een betere verstandhouding met hunne werk gevers te komen Niet alleen uw plicht, doch ook deze tijd van sociale wetgeving dwingt. Zij (de wetten), zoowel als uwe werkgevers geven u de richting aan, waarin langs orde lijken weg uw levenspositie zou kunnen en moeten verbeterd worden. Met één oogopslag rondom u heen, ziet gij reeds tal van vereenigingen tot verbetering van maatschappelijk- en persoonlijk belang. Houdt dan ook uw oog niet gesloten voor uw verderen levensweg en positie, maar tracht ge zamenlijk en als één man in den wettigen weg verbetering te bereiken, niet door in- of uit voering van socialistische ideëen van allerlei aard, welke in strijd zijn met Gods Woord, maar sticht naast uw plaatselijke landbouwers organisatie, een Chr. arbeiders-organisatie, waar door ge tot een oplossing zou kunnen komen van vele verderfelijke misstanden, zoowel voor werknemer als werkgever. Veel zou hierover nog kunnen gezegd, maar schrijver dezes zag gaarne eerst de noodige stappen tot het oprichten eener bovengenoemde organisatie gedaan. Wie vat de koe bij de horens Een Christelijke landarbeider te Sommelsdijk. N de heer Philips te Eindhoven officieel medeedeeling heeft gedaan van de oprichting der „N. V. Philips Omroep Holland-Indië en van het voornemen om geregelde radio-uitzen dingen voor Indië te geven, ontvang ik als voor- ziteter der Nederlandsche Christelijke Radio- Vereeniging van verschillende tot de Christe lijke groepen behoorende personen de vraag, of de omroep naar Indië moet worden over gelaten aan de liberale Indische geldmannen of onze Christelije actie nu weer achteraan komtof bij den omroep naar Indië, naar Trans vaal en naar onze stamvermwanten in Noord- Amerika onze Christelijke invloed geheel moet worden uitgeschakeld etc. De vragers kunnen gerust zijn. Onze Chris telijke actie is in dezen actief. Reeds geruimen tijd geleden, onmiddellijk na de aanvrage om zend concessie door Philips, is door de Chris telije groepen eenzelfde aanvrage bij de regeering ingediend. En we hebben voldoende vertrouwen in Z. E. den Minister van Water staat, om te weten, dht hier naar recht en b i 11 ij h e i d zal worden beslist. De omroep is gelukig niet een zaak, die alleen door geld wordt beslist. En de beteekenis van de Chris telijke zending en de Christelijke cultuur in Indië is zoo groot, dat ook ons Christenvolk bereid zal zijn, voor dien omroep naar vermogen bij te dragen. Met de groep Philipjs worden onderhandelin gen gevoerd om te komen tot samenwer king. Dat zou het beste zijn en we hopen, dat ook de Regeering hierop zal aansturen. Gaat dit niet, welnu, dan kunnen we slechts ijveren voor een eigen korte-golf-zender. Ónze Christelijke groepen hebben te groote belangen in de overzeesche gewesten, dan dat zij van dit nieuwe verbindingsmiddel afstand kunnen doen. Daar de vraag, wat in dezen door ons wordt gedaan, behalve bij de briefschrijvers, vermoe delijk ook bij vele anderen opkwam, achtte ik het goed, in het publiek hierover enkele mede deelingen te doen. BERGEN OP ZOOM. In dit garnizoen zullen in September pl.m. 1000 dienstplichtigen voor herhalingsoefeningen verblijf houden. Wij voelen de noodzakelijkheid, al het moge lijke te doen om hun* dit verblijf zoo aangenaam mogelijk te maken. Eèn plaats waar vele jonge menschen bij elkander zijn is een uitgelezen zaaiveld voor het zaad van ontevredenheid, van verzet en van revolutiegeest. In het N ^derlandsche Dagblad der Com munisten „De Tribune" van 4 Juni 1927, staat o.a. te lezen, een verjaring van de Nederland sche Communisten, dat zij hun best zullen doen het schitterend voorbeeld te volgen van de Communistische Partij van Franrijk, die er naar streeft, het gansche leger in het kamp der revolutie over te brengen, met wapens en mu nitie en die zich tracht meester te maken van de ziel van den soldaat. Uit verschillende Christelijke militaire or ganisaties ter plaatse (Ned. Mil. Bond, N. C. O. O. V., Pro Rege) is een comité gevormd, dat ook wil zaaien, maar edel zaad. Het zaad van liefde tot en trouw aan den grooten Christus. Het zaad van liefde tot en trouw aan onze wettige overheid, belichaamd in onsje hooge Landsvrouwe, onze geliefde Koningin. Het comité staat voor eene groote roeping. In het Chr. Mil. Tehuis zullen gezellige avon den worden georganiseerd. Het ligt in de be doeling o pzulke avonden inze militairen op eenvoudige wijze te tracteeren. Dit echter kost geld. Wedstrijden in dammen, schaken en an dere spelen zullen worden georganiseerd. Daar voor moeten prijzen worden aangekocht of bijeengebracht. Nu kan ieder die iets voor onzen arbeid voelt ons helpen bij het vervullen van onze groote roeping. Wij verzoeken al diegenen vriendelijk, bij vrienden en kennissen voor ons een inzameling te houden en de ingezamelde gelden c.q. beschikbaar gestelde prijzen te zen den aan den Penningmeester van het comité C. MARCHAND, Zuidsingel 4, Bergen op Zoom, of aan den huisvader M. P. DE VIET, Auvergnestraat27, Bergen op Zoom. Namens het comité, C. J. FRAANJE. N, Z. Haven 134, Bergen or Zoom, EEN RUPSENPLAAG. Uit Schiedam wordt aan de N. R. Ct. ge schreven Het mooie, uitgestrekte Schiedamsche Sterre- bosch wordt door een ernstige rpsenplaag be dreigd. Ofschoon talrijke pogingen zijn aan gewend om het kwaad te bestrijden, breidt dit zich nog steeds uit. De rups is genaamd Leucoma, van welke soort slechts een enkele inheemsch is, namelijk de Leucoma Salicis (fam. Liparididae)Het is een van de mooist geteekende rupsen van ons land. De kleur lijkt parelgrijs, maar bestaat uit vele donkere streepjes op lichten grond. Op eiken ring bevindt zich een krans van licht kleurige behaarde wratten. Op den rug ziet men groote, heldere, witte vlekken, welke, bui tenwaarts, door zwarte vlekjes en een gele lijn begrensd zijn. De kop is zwart-grijs. Op twee ringen tusschen de hooge rugwratten in, op zwarten grond, staan twee zeer kleine, donkere rechtopstaande spitsjes. De pop van de rps is zwart, jsoms voor een gedeelte pigmentloos. De beharing is groen-geel. Men vindt ze tusschen eenige bijeengesponnen bladeren. De vlinder, de zoogenaamde satijn vlinder, is glanzend wit. Zwart zijn echter de sprieten en de ringen om de schenen en de tar- sen. De eieren zijn door het product der slijm- lieren met een witte, gomachtige stof overdekt. De rups is in Juni tot begin Juli volwassen. Een statig populierenbo|schje aan den Maas kant is geheel en al kaalgevreten. Slechts enkele verschrompelde bladresten hangen nog aan de takken. Ook elders op de populieren heeft de veelvraat zijn meedoogenloos werk voortgezet. Ook de wilgen zijn met verschoond gebleven. Wel zijn deze niet zoo afdoende' kaalgevreten, maar geen boom is er toch, waaraan niet zeer talrijke rupsen haar vernielingswerk voortzetten. Eigenaardig is, dat hoewel de naam der rups (Salix is wilg) een voorkeur voor den wilg doet vermoeden, de poplier het meest uitver koren voedsel is. In het volkspark heeft het kwaad nog niet zulke afmetingen aangenomen, maar toch is ook daar vrijwel geen boom meer, waarin niet een rups een schuilplaats heeft gezocht. Met straffe hand is aan de uitroeiing begonnen De beste helpers zijn de vogels. Door zijn witte leur is de vlinder een gemakkelijke prooi, en duizenden vallen er dan ook de vogels ten prooi. Maar al eten zich ook de vogels dik en rond van uitroeing is daarmee nog geen sprake. De jeugd, die zooveel van haar vrijen tijd in dit bosch doorbrengt, kan hier ook veel nut slichten. De wethouder van Onderwijs, de heer de Bruin, heeft in overleg met den tuin-architect van gemeentewerken, den heer J. K. Dominicus, in een rondschrijven de hulp van hoofden en onderwijzers der verschillende scholen ingeroe pen. In de eerste plaats door er de jaugd op te wijzen, toch vooral geen vogelnesten uit te roeien of broedende vogels te verstoren, maar bovendien door mee te helpen aan het tegengaanX] van de-vernieling door het verzamelen van rup sen, poppen en vlinders. De heer Dominicus heeft reeds met genoegen vastgesteld, dat op deze wijze een aardige op ruiming is begonnen. Ook de natuur werkt mee, door de hevige regens moesten vele rupsen haar hooge standplaatsen loslaten, en op den grond worden ze een gemakkelijke prooi. Overal ziet men wandelaars in de weer om ieder op zijn wijze een handje te helpen. Heele klassen zijn met de onderwijzers op jach tgegaan. Wel blijft het een strijd tegen overmacht, maar toch zijn de resultaten niet gering. Zoo verzamelden een enkele klas op één dag drie kilo rupsenruim 6600 knagers. Van gemeentewege is men bezig met het opma- keny van een overzicht van wat op deze wijze kan worden vernietigd. Van lijmbanden wordt niet veel verwacht, daar d erupsen zich tot in de toppen van de boomen genesteld hebben. .Bovendien bedienen zich de rupsen zoodra er enkele zijn gevangen, aanstonds van de lijken van haar makkers als brug. Vele rupsen zijn reeds aan het verpoppen, en wanneer de witte uiltjes verschenen zijn en hunj eieren gaan leggen, is er voor den mensch geen bestrijding meer mogelijk. Alles moet dan aan de gevederde vrienden worden overgelaten, die vooral bij strengen winter de boomstammen af zoeken om hun maag met rupseneieren te vullen. Op Maandag 11 Juli 1927, 's avonds 7,30 uur (z.t.) te Dirksland, ter herberge van H, v. d. Doel, veiling, en Op Maandag 18 Juli 1927, 's avonds 7,30 uur (z t.) te Dirksland, ter herberge van J. Keuvelaar, afslag van een in 1926 nieuw ge« bouwd huis met schuurtje, erf en grond (eeuwigdurende erfpacht) te Sommelsdijk, nabij Dirksland, op Kralingen, Kad. Sectie D no, 874 gedeeltelijk, ten verzoeke van den heer H. Schaaf, te aanvaarden 1 November 1927. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 13 Juli 1927, 's avonds 7 uur (n.t.) te Stellendam, ter herberge van A. Kaashoek veiling en op Woensdag 20 Juli 1927, 's avonds 7 uur (n.t.) te Stellendam, ter herberge van M. Mijnders afslag van 2.45.50 H.A. (5 Gemet 104 Roeden V. M.) bouwland ie Stellendam in Kavel 22 van den Eendracht!' polder, schietend van den Buitendijk tot den Langeweg, Kad. Sectie B No. 1922—1924, in 4 perceelen en combinatie. Blootschoof 1927 te aanvaarden. Ten verzoeke van Mej. Wed. Jb. van Seters te Stellendam. Notaris VAN DER SLUYS. Op Vrijdagen 8 en 15 Juli 1927, des v.m. 11 uur (zomertijd) in het café het Wapen van Zuid>Holland, bij veiling en afslag openbare vrijwillige verkooping van een huis met werk« plaats en erf, in de Barakken, groot 94 een» tiaren. Verhuurd tot 1 Mei 1928 voor f 4 per week. Bet. koopp. 1 Sept. 1927. Notaris LOEFF. Op Dinsdagen 19 en 26 Juli 1927,'s avonds 7,30 uur (z.t.) te Stad aan 't Haringvliet, ter herberge van M. Kapteijn, van een woon» en winkelhuis met erf, te Stad aan't Haringvliet aan de Nieuwstaat, Kad. no. 1063, groot 2A. 20 cAwaarin sinds meer dan 25 jaar met succes handel in Kruidenierswaren, manufac« turen en glas en aardewerk werd uitgeoefend, ten verzoeke van den heer J, Haksteen te Stad aan 't Haringvliet. Notaris VAN DER SLUYS. Openbare Vrijwillige Verkooping van een huis met erf, aan de verlengde Visscherstraat te Middelharnis, Kad. Sectie B no. 3340, groot 91 cA., op Donderdag 28 Juli 1927 bij inzet en op Donderdag 4 Aug. 1927 bij afslag, tel' kens des avonds 7 uur (z.t.) in Hotel Meijer te Middelharnis, ten verzoeke van den heer M. Taaie te IJmuiden. Notaris VAN BUUREN, Deze Coura it ABONNEM :N| BUITENLAN. AFZONDEKLIJ All e^tj Dit nut Correspondentie I aan F. De sleutelzj dreiging Ddv 1Le3| 1Lc4 veld c4. 't Probleem oog op een an| Problej W. NJ WitKa8, ZwartKc e3, e7. Mat in dij inzenden. Oplossinge| Oplossing Stand D. Jacobi (27); A. Ve| „Udi" (25) J. Parrée (IC De heer J; wonnen. Hij M. en S. in| met nul pu Men kan toetreden. Ej zet telt voor oplossing wq Voor de ma men de mej dan 20) Oc men 10 kec zonden, danj te doen. Van den staande besj voor deze re inboezemen, .taanséance Wit (simi Pc3, Lc5 e| Zwart (I Pc6 en e7. Wit was, hetgeen ec 1. 2. Gaat dé kwaliteit 3. 4.

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 2