EN al 7,98 !0,95 KOK BDEN f 135.- y&oca#n&n derdeblad imachines bi nders lertouw iharken 4,25 26 4 - R'dam yfoest /tijnAa/tclils zemuivtatfótten TE" KOFFIE Zaterdag 11 Juni 1927. No. 3336. Buitenland. Marktberichten. ansstr. 7® agen 7,25 Gedistilleerd Mineraalwateren^ i alle plaatsen uan ons Eliane® En PRIJZEN OP AütlURAAti trer :ent ebranderij rotterdam [DDELHARNIS ig en maandag 6-7 uur n. n. LIDE MEU i. A. BOER >tterdam FLAKKEE VOORUIT Hoe men de Kiezers voorlicht. Dr. H.MANNING'S (Zetpillen tegen aambeien) ƒ1.75 per doosje van 12 stuks. F. SOIO Iitelt lager leren zoo zeer begeerde 'den gaarne ten kantore paren Vrijdag 3 Juni werd in hotel Spee te Sommels- diik een vergadering gehouden van leden der Vereeniging tot wegenverbetering op Goede reede en Overflakkee. De uitnoodiging tot bijwoning van deze ver gadering was gezonden aan alle automobiel- houders en motorrijders, alsmede aan alle be langstellenden. De vergadering was druk bezocht. Aan de bestuurstafel hadden plaats genomen de 4 overgebleven bestuursleden dezer ver- eeniaina en de leden van een pas opgericht comité, dat zich ten doel stelt de behartiging van de algemeene belangen van Goeree en Overflakkee. De heer Van Paasschen te Middelharms, secretaris der vereeniging, opende de vergade ring en ging in het kort na het ontstaan en de geschiedenis der vereeniging. Zij is opgericht in 1919 en koninkl. goed gekeurd 22 Juli van datzelfde jaar. Veel heeft zij niet uitgevoerd. In 1919 heeft zij op advies en in samenwerking met wijlen den heer Bouman en den heer C. Warnaer te Dirksland bij Ged. Staten aangedrongen op provinciale wegen of dit eiland. Ged. Staten vonden het toen nog beter niet te doen. Thans kwam het verzoek van het pas opge richt comité om gecombineerd te vergaderen, daar het doel der beide organisaties parallel loopt. Bij de besprekingen, die beide vereenigingen hebben gehouden, is gebleken, dat zij hetzelfde doel nastreven en dat het gewenscht voorkwam zoo mogelijk alles in een hand te brengen en niet al dadelijk te beginnen met verdeeldheid. De secretaris deelde mede, dat het in de bedoeling ligt de werkzaamheden niet alleen te bepalen tot het verkrijgen van betere ver keerswegen, maar verder uit te strekken en de vereeniging om te bouwen in een vereeniging die tot haar taak rekent „het behartigen van alle belangen die Flakkee mag hebben, zooals om enkele te noemen Snelverbindingen met tram Ouddorp—Oolt gensplaat—Rotterdam. Betere postbestellingen voor de bewoners buiten de kom van de Gemeenten. Streeknet voor de telefoon op dit Eiland. Lagere vervoertarieven op de overzetveeren voor auto's. Enz. Het beste is dus, dat beide organisaties zich in één vereeniging oplossen. Hiertoé is thans deze vergadering belegd. De heer Den Hollander, burgemeester van Middelharnis en Sommelsdijk, het woord nemend gaat eveneens nog eens in 't kort na wat er tusschen beide vereenigingen besproken is en wijst op de noodzakelijkheid, dat vele belangen van dit eiland door sterke centralisatie worden behartigd. Afzonderlijk bereikt men zoo weinig, maar door samenwerking kan heel veel goeds tot stand gebracht worden. Spr. wijst er op, dat indien een dergelijke centrale vereeniging reeds een bestaan had, waarschijnlijk de nor maalschool voor het eiland zou zijn gebleven. Zoo zijn er meer dingen te noemen. Spr. geeft de gelegenheid aan de aanwezigen om hun meening over deze zaak te zeggen. De heer Timmers vraagt of het ook geen aandacht verdient om de verbetering der bin nenwegen tot stand te brengen. De Voorzitter stemt dit toe. De heer v. d. Boogaard te Oude Tonge wijst er op, dat men niet het gevaar moet loopen door te veel op één bepaald belang te zien, vele andere belangen over het hoofd ziet. De Voorzitter stemt dat toe. De heer De Wilde te Nieuwe Tonge wijst op de noodzakelijkheid dat ook de waterleiding in het plan der vereeniging wordt opgenomen. De Voorzitter acht dit ook noodzakelijk. .Niet alleen de waterleiding, maar ook de elec- trificatie. Spr. stelt voor, dat men nu overgaat tot samenstelling van het bestuur. Het voor- loopig comité stelt voor uit iedere gemeente één lid te nemen. Dus 13 leden en 4 leden, n.l. 'de bestuursleden der oude vereeniging. Dit zijn de heeren Breur te Ooltgensplaat, Van Paasschen te Middelharnis, Vreeswijk te Oude Tonge en Zaaier te Dirksland. Over dit voorstel van het voorloopig bestuur wordt breed gediscussieerd, doch ten slotte toch aangenomen. De vertegenwoordigers van de verschillende dorpen confereeren een half uurtje met elkander en iedere plaats kiest dan haar bestuurslid. De uitkomst is, dat in het bestuur zitting nemen Ouddorp J. Hameeteman; Goedereede: Van den Berg Stellendam M. Jansen Melis sant J. A. van NieuwenhuizenHerkingen Van WeelDirksland Zoeteman Sommels dijk A. A. MijsMiddelharms Den Hollan der Stad aan 't HaringvlietJoppe Nieuwe TongeR. SterkOude Tonge Van Schou wen Den BommelMastOoltgensplaatJ. ■A. van Nimwegen. Dan verkrijgt de heer C. Warnaer G.Lz. te Dirksland, lid der Prov. Staten van Zuid-Hol land, het woord, om enkele mededeelingen te doen over de wegenverbetering op Flakkee. Spr. geeft uiting aan zijn ingenomenheid met het oprichten van dit comité, dat spr. zou willen noemen „FLAKKEE VOORUITHet streven moet zijn, Flakkee zoo geriefelijk mogelijk te maken en daartoe is het ook gewenscht, dat er 'een voortdurend contact bestaat met de Prov. Staten. Wij leven hier geïsoleerd en daarom is samenwerking van alle plaatsen noodzakelijk om de nadeelen, die aan dit isolement verbonden zijn, tot het minimum te reduceeren. Dan zijn er vele punten, die de aandacht verdienen. Spr. noemt de waterleiding, waarvan hij hoopt, dat deze nog eens tot een goede oplossing komen mag. Dan is er de electrificatie, dat eveneens van groot belang is. Het aller noodzakelijkste is echter wel de wegenverbete ring. Spr. wijst op de ontwikkeling der wegen verbetering van dit eiland. De voor geschiedenis ligt in 't Westelijk deel. Daar was 't ook het hardst noodig. Hierin ligt een compliment voor het Oostelijk gedeelte, daar zijn det wegen beter dan in het Westen. De commissie voor het Westelijk deel heeft dan ook nog heel wat op te halen. De oude voorzitter dezer commissie is hier niet tegenwoordig, anders had spr. het gaarne aan hem overgelaten hier het woord te voeren. Thans wil spr. het echter doen, om enkele mededeelingen te verstrekken, waarmede de vereeniging wellicht haar voordeel kan doen. Er is hier een wegenfonds. Het ligt niet in spr.'s bedoeling hier te spreken over de dis tributie der gelden, maar wel hoe we er thans voor staan. En dan zou spr. willen zeggen men moet het ijzer smeden als het heet is En dat is nu het geval. Het is noodzakelijk, dat deze vereeniging in contact treedt met de com missie voor het Westelijk deel. Spr. hecht veel beteekenis aan een gecentraliseerd optreden. Vroeger heeft de commissie voor het Westen zich reeds in contact gesteld met Ged. Staten. Dat dateert van 10 jaren terug. Het liep toen over de geldkwestie. De reconstructie van den weg zou zich bepalen tot de localiteit en ze zouden een bijdrage krijgen van 20 Het was, vergeleken met de wegen in andere gedeelten der provincie, een stiefmoederlijke behandeling. Gelukkig hebben die plannen niet dien vasten vorm gekregen, dat terugtreden onmogelijk is. Het is billijk, dat Flakkee geheel dezelfde positie krijgt als andere deelen der provincie. Het is een flinke stap in de goede richting, dat er thans een centrale opzet gekomen is. Wanneer deze organisatie, vertegenwoordigend het ge- heele eiland, als zoodanig voor Ged. Staten komt, zal dit ongetwijfeld een goeden indruk maken en eventueele voorstellen in ernstige overweging genomen worden. Dan bespreekt spr. de technische zijde van het wegenvraagstuk, wanneer deze provinciaal wordt, en wijst er op, dat een der grootste moeilijkheden altijd de onteigening is. Het beste is, dat de vereeniging contact zoekt met den inginieur en een schema van den weg geeft. Ten opzichte van de reconstructie betaalt de localiteit geen cent meer, dat kan uit het wegenfonds betaald worden. De eerste kosten voor wegenverbouw zijn 6.— per 1000.— (per K.M.). Spr. heeft alles nog niet goed nagerekend, maar kreeg toch den indruk, dat het Westelijk deel minstens heeft bij te dragen 600.—, wat voor het Oostelijk deel niet minder zal zijn. Dat is dus niet onoverkomenlijk. Ook de polders, die ontheven werden van de bijdragen, zullen dan iets meer kunnen doen. Op deze mededeelingen, die de heer Warnaer officieus verstrekte, volgde luid applaus. De Voorzitter spreekt zijn blijdschap uit over deze mededeelingen en, hoopt, dat Flakkee spoedig betere wegen zal krijgen. De heer Van Nieuwenhuizen te Nieuwe Ton ge bespreekt daarop de in te stellen verkeers- inspectie. De hoofdzaak bij deze instelling zal zijn opvoedend te werken. Twee maal per week zal er een auto over het geheele eiland rijden en controle uitoefenen. In deze auto zal een politie in burger zitting nemen. Een en ander is overeengekomen met den districtscommandant van de rijksveldwacht. Maar de automobilisten moeten dan wat mede werken. Wanneer er b.v. 100 automobilisten zijn, die één maal per jaar hun auto voor een rit afstaan, kan de zaak doorgaan en een volledige controledienst worden ingesteld. Dat dit dringend noodig is, blijkt telkens in de praktijk. Vele wielrijders b.v. zijn er nog, die nog niet weten hoe zij zich op den weg te ge dragen hebben. Deze en dergelijke gevallen met andere vervoermiddelen zullen onder con trole staan en wanneer waarschuwingen niet helpen, zal er proces-verbaal opgemaakt kunnen worden. Ook fouten onder de automobilisten zelve kunnen onder de oogen gezien worden. De heer A. A. Mijs te Sommelsdijk is blij met de belangrijke mededeelingen van den hzer Warnaer. Het zou een belangrijke verbetering zijn wanneer de wegen konden worden over gedragen aan de provincie. Men hoeft slechts te letten op de grondige verbetering van den weg naar het havenhoofd om te zien, dat als de provincie wat aanpakt, het ook goed ge beurt. De gemeenten en de polders moeten zich hiervan maar eens gaan overtuigen. Ten slotte wordt nog bepaald de contributie voor het lidmaatschap der vereeniging te stel len op 2.50 per jaar. Dan sluiting. Ter aanvulling van hetgeen ik in mijn vorig artikel schreef, moge ik nog op het volgende de aandacht vestigen Mij werd toegezonden 1. een nummer van de Ermelosche Courant, waarin een advertentie met de volgende aanbeveling „Met het oog op de belangen onzer Ned. Herv. Kerk raad ik ieder aan hun stem uit te brengen op den heer H. L. Rikkers." De heer Rikkers was de candidaat der Chr. Hist, kiesvereeniging, en de onderteekenaar der aanbeveling was Ds. J. J. Timmer, pred. der Ned. Herv. Kerk. Wat zegt „De Nederlander" hiervan 2e. een „Verkiezingsorgaan der Chr. Hist. Unie-Nijmegen" waarin o.m. dit fraais Wij willen Gods Woord niet laten vervan gen door uitspraken der kerk of van een bin dend Program, zooals de R.K. of Anti-Revolu tionairen. Zoowel de Roomsch-Katholieken als de Anti-Revolutionairen denken daar anders over. De eersten houden zich voor wat de Schrift leert aan de uitspraken der Kerk, de laatsten hebben daarvoor, wat de politiek be treft, het standaardwerk van Dr. A. Kuyper „Ons Program". Onder deze verrassende mededeeling ver maant dan het Bestuur der Chr. Hist, kiesver eeniging te Nijmegen zichzelf en zijn kornuiten met deze woorden„En als we met eerlijke middelen, ridderlijk dezen verkiezingsstrijd voe ren, dan kunnen en mogen we rekenen op de hulp des Heeren en zal de uitslag een zegen zijn voor onze stad en haar bewoners." Nu is 't uw beurt weer Nederlander Voorts werd mij toegezonden een strooibiljet dat te Kampen, wellicht ook elders werd ver spreid vanwege de Staatk. Geref. Partij ter voorlichting van de kiezers bij de gemeente lijke stembus. Dit biljet draagt aan den kop met dikke, zwarte letters het op/schrift: „Tot de Wet en de Getuigenis" welk ernstig vermaan echter den schrijvers niet belet heeft, voor de zooveelste maal een volslagen onjuiste uitleg ging te geven aan het derde artikel van ons A.R. Program van beginselen. Ik zal voor de zooveelste maal beproeven het duidelijk en meer overeenkomstig de waarheid uit te leggen. Hoevele malen zal de A.R. partij zich nog tegen deze en soortgelijke onware voorstellingen van haar staatkundige beginselen moeten verweren Art. 3 van het A.R. program luidt „Ook op staatkundig terrein belijdt zij de eeuwige beginselen die ons in Gods Woord geopenbaard zijn; zóó evenwel, dat het Staats gezag ten onzent noch rechtstreeks, gelijk in Israël, noch door de uitspraak van eenige kerk, maar in de consciëntie belde van Over heid en Onderdaan aan de ordinanti'n Gods gebonden zij." Het S.G. verkiezingsbiljet drukt den tekst van dit artikel af, zooals die luidde vóór de wijzi ging van 1916. „Op staatkundig terrein belijdt zij de eeuwi ge beginselen van Gods Woord, zóó evenwel, dat het staatsgezag, noch rechtstreeks, noch door de uitspraak van eenige kerk maar al leen in de consciëntie der Overheidspersonen aan de ordinantiën Gods gebonden zij." De nieuwe tekst spreekt duidelijker dan de oude, weshalve onzen bestrijders zou mogen ge vraagd worden, niet langer meer op den inhoud van het oude artikel voort te borduren. Edoch dat is het ergste niet. De oude tekst heeft nimmer iets anders bedoeld dan wat nu in de nieuwe gezegd wordt. Erger is, dat het staatkundig geref. biljet van den inhoud van dit artikel dezen uitleg geeft „Alzoo dus het staatsgezag niet rechtstreeks aan Gods ordinantiën gebonden. De kerk van Christus uitgeschakeld in haar roeping tegen over de Overheid. Daarvoor in de eerste plaats gesteld De consciëntie der overheids personen. „De laatste woorden van art. 3 van het A.R.program van beginselen, maken het ge heele artikel feitelijk waardeloos en zinloos. Men onderwerpt zich als overheidspersoon aan de ordinantiën Gods, of men doet het niet. „Een onderwerping aan de wetten Gods alleen, inzooverre zij in' de consciëntie der overheidspersonen goedkeuring kunnen vin den, is evenzooveel, dan dat men deze per sonen vrijheid verleent, om naar het goed dunken huns harten te regeeren." De commentaar van artikel 3 is ten eenenmale valsch. Er is geenerlei sprake van „goedkeu ring" der ordinantiën Gods in of door de cons ciëntie. In het artikel staat „dat het staatsgezag ten onzentin de cons ciëntie van overheid en onderdaan aan de or- dinantan Gods gebonden zij." Is dat geen beginsel van positieve staatkunde op den grondslag der Goddelijke ordinantiën Van het staatsgezag wordt gesproken in ab- soluten zin. Van de „ordinantiën Gods" evenzoo. En de „consciëntie" wordt genoemd als het intermédiair, als het middelwaardoor de ge bondenheid van het staatsgezag aan die ordinan tiën tot stand komt. Zoodat er van beoordeeling noch van goed- of afkeuring dier ordinantiën door de consciëntie sprake is. De consciëntie heeft geen andere taak dan der overheid in elk geval, waarin Gods Woord of Wet geen dui- delijken, voor geen tweeërlei uitlegging vatbaren regel, of bevel geeft ten opzichte van een be paald onderwerp van regeerbeleid, uitspraak te doen, wat een overheidspersoon te dier zake als ordinantie Gods heeft te aanvaarden. Doet een staatk. geref. overheidspersoon an ders Wanneer hij erkennen moet, dat b.v. in het woord Gods geen rechtstreeksche uitspraak is te vinden inzake het al of niet geoorloofde van de verzekering of van het stemmen der vrouwen, gaat hij dan met iets anders te rade dan met zijn consciëntie, om voor zich zelf uit te maken, wat hem Gods Woord en Wet ten aanzien de zer dingen van uit de ordinantiën Gods afge leid beginsel gebiedt Ik geloof het nietOp de jongste jaarvergadering der S. G. Partij zei de Ds. Kersten, over de verzekering sprekend, dat deze, naar zijn overtuiging, in strijd is met het geloof aan de Voorzienigheid Godsde candidaten moesten vrij zijn van verzekering, omdat een parfijbesluit aldus bepaald had, (dus niet omdat Gods Woord het assureeren uit drukkelijk verbiedt), de leden evenwel moest men vrij laten, omdat men over niemands cons ciëntie mag oordeelen. Alzoo, precies in over eenstemming met artikel 3 van het A. R. pro gram het politiek beleid in de consciëntie ge bonden aan de ordinantiën Gods. De S. G. Partij, bij het nemen van voormeld besluit, door haar consciëntie (in zooverre bij „een partij" van een consciëntie, een algemeene consciënti euze uitspraak, mag gewaagd worden) gedron gen tot veroordeeling van de verzekering op grond -van haar opvatting der ordinantiën Gods te dezer zake. Daarom elk overheidspersoon of volksvertegenwoordiger, die namens de par tij zal optreden, van verzekering vrijde an deren, zoolang ze niet in eenig college met be sturende of wetgevende bevoegdheden gaan optreden, in hun consciëntie vrijgelaten. Art. 3 van het A.R. Program van beginselen noemt 3 middelen, waardoor de Overheid kan gebonden worden, in de uitoefening van het staatsgezag, aan de ordinantiën Gods 1. „rechtstreeks, gelijk in Israel". In Israel sprak God zelf met hoorbare stem tot de Over heid Zijns volks, tot Mozes op den berg tot Samuel, toen het volk een koning begeerde door een engel tot det ouders van den richter Simsondoor profeten als tot David na zijn zonde met Bathseba door een droom als tot den jongen koning Salomo. Meent de S. G. Partij, dat ook in onzen tijd de ordinantiën Gods nog op zulk een „recht streeksche" wijze tot onze overheid zullen ge bracht worden Als er iemand optreedt, die beweert, dat hem profetische opdrachten of droomen en gezichten gegeven zijn met betrek king tot het staatsgezag, zal de S. G. Partij diens autoriteit dan aanvaarden? De A. R. Partij zeker niet 1 Zij staat in dezen op den grondslag der Gereformeerde belijdeniswij hebben Gods Woord, dat algenoegzaam is, en wij kennen Hem volkomenlijk uit Natuur en Schriftuur. „Daar is geschreven" en „daar is geschied". 2. „noch door de uitspraak van eenige kerk". Dat wil niet zeggen, gelijk het staatk.-geref. strooibiljet beweert, dat „de kerk van Christus (wordt) uitgeschakeld in haar roeping tegen over de overheid". In „Ons Program", de toe lichting op het beginselprogram der A. R. Partij, wordt duidelijk gezegd (3e druk, par: 64, blz. 97) in een Christennatie zal van zelf, naar mate de kerk van Christus het gods dienstig bewustzijn hoog houdt (Ik cursiveer, R. A. d. O.), de inspraak der zedewet in het hart uitgezuiverd en verscherpt zijn, naar en door dat hoogere standpunt, dat de tien geboden innemen", terwijl in het hoofd stuk „Staat en Kerk" (t. a. p. blz. 392) gezegd wordt: „Waartegenover dan door de Overheid aan de kerk ware te waarborgen1het recht op het geven van advies in zaken van burgerlijke politie, voor zooverre deze het godsdienstig en zedelijk leven des volks raakt; Dit schijnt toch wel iets anders dan „de kerk van Christus uitgeschakeld", wat in het staatk.- geref. biljet maar klakkeloos wordt beweerd. „Niet door de uitspraak van eenige kerk" beteekent, dat de A. R. partij in den tegen- woordigen tijd geen kerkelijk instituut of col lege aanvaardt, dat haar uitspraken ten aanzien van het regeerbeleid met bindend gezag aan de Overheid zou kunnen opleggen. Dat is een Roomsche leerstelling 1 Maar waaraan de A. R. Partij zich, zelfs niet als ze in coalitie aan het bewind deelneemt, wenscht te onderwerpen. Er is hier natuurlijk geen sprake van de „ééne heilige, algemeene Christelijke Kerk" deze heeft geen orgaan, waardoor zij haar gezag over de Overheid zou kunnen oefenen maar van de geïnstitueerde kerken. Wenscht de S. G. Partij zich aan zoodanig gezag voor het staats leven van eenige kerk te onderwerpen Aan welke dan Aan de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk, of van de Geref. Kerken, of van die der Chr. Geref. Kerk, of de Geref. Gemeenten Immers neen I Maar laat men dan toch van Staatk. Geref. zijde zich onthouden van zulke onzinnige commentaar op het A. R. Program onthouden Zulke kiezersvoorlichting is niet in overeenstemming met het ernstig vermaan„Tot de Wet en tot de Getuigenis". Zij vloekt daarmee. 3. „in de consciëntie van Overheid en onder daan". Wat blijft er nu over dan dit derde middel der „gebondenheid" Weet de S. G. Partij een vierde Dat zij die dan noeme I Laate ons nu deze kwestie nog even praktisch toepassen. Het Kampensche strooibiljet geeft in dit verband een verhaal van de verhuring van een gemeentegebouw, waarin op Zondag tooneel- en bioscoopvoorstellingen zouden ge houden worden, en waarbij A.R. gemeenteraads leden zouden geweigerd hebben een voorstel tot verbod van zulke vermakelijkheden op Gods heiligen dag te steunen. Wanneer dat alles zóó gegaan is als hier wordt meegedeeld, dan wil ik wel als mijn oordeel uitspreken, dat deze kalmeeren U en Houden Uw geest helder. Buisje 75ct.Bij Apoth.en Drogisten A. R. leden van den Raad in Christelijk politiek beleid zijn tekort geschoten. Maar was het zóó precies Laten we nu echter ook ten aanzien van de Overheidstaak ten opzichte van den Zondag zien, of de S. G. Partij principieel op een ander standpunt staat als in art. 3 van het A. R. program neergelegd. In het bewuste strooi biljet staat afgedrukt het „Gemeenteprogram" der S. G. Partij. Art. 2 daarvan luidt „De Gemeentelijke Overheid bevordere met alle haar ten dienste staande middelen de Zondagsrust, en were op publiek terrein alles wat de heiliging van den Zondag belemmert". Moest hier nu toch eigenlijk, in overeenstem ming met de S. G. lectuur niet staanDe ge meentelijke overheid handhave Gods Wet, ook ten aanzien van den Dag des HeerenZes dagen zult gij arbeiden, en al uw werk doen, maar de zevende dag is de Sabbath des Heeren Uws Gods, dan zult gij geen werk doen We bedoelen natuurlijk niet, dat de Zaterdag als zoodanig zou moeten geheiligd worden, maar in overeenstemming met de leiding Gods in Zijne eene, heilige, algemeene Christelijke Kerk („Er is geschiedde Zondag. Maar ten aanzien van het werken en rusten. De gemeente Kampen zal wel een gasfabriek of electriciteitsbedrijf hebben, om daaraan het praktisch voorbeeld te ontleenen. Mogen deze fabrieken nu op Zondag werken om stookgas of licht aan de burgerij te ver schaffen Of moeten ze stop gezet worden Wanneer daaromtrent in den gemeenteraad verordeningen zullen worden gemaakt wat zullen dan de S. G. leden van den Raad doen Wat anders dan„in hun consciëntie te rade gaan over hun gebondenheid aan de ordinantiën Gods"? R. A. d. O. HET ENGELSCH-RUSSISCHE CONFLICT. Toen Chamberlain eenige maanden geleden door den meest rechtschen vleugel der conser vatieven werd aangepord om de vriendschaps banden tusschen Engeland en Rusland door te knippen, zei hij„zacht aan, vrienden, als we de relaties verbreken komen we in groote moei lijkheden. En daarom moeten we eerst nog eens probeeren, den Russischen beer met vriendelijk heid te paaien. Beleefde verzoeken en ernstige vermaningen maakten echter in Moscou niet den minsten indruk en Chamberlain begon zoo langzamer hand te gelooven, dat de raad van zijn con servatieve vrienden nog zoo dom niet was. Die gevaren, waarover hij eerst zoo somber sprak, wogen hem ten slotte niet zoo heel zwaar. Die waren sterk overdreven, gelijk hij thans zelf moest verklaren, waaruit blijken mag, dat men zelfs de meest ernstige verklaringen der diplomaten altijd met de noodige voorzichtig heid moet aanhooren. Maar ondertusschen zou Chamberlain de zaak nog wel een poosje rustig hebben aangezien, als die huiszoeking in de Arcosgebouwen er niet tusschen gekomen was. Het geheime document, dat gestolen was daar ging het oorspronkelijk om. Maar ondanks de meest nauwkeurige naspeuringen werd het niet bij de Russen gevonden. Dat was voor de Engelsche regeering een groote teleurstelling, maar wel bleek den politiemannen dat de bolsje- wiki 't waardevolle document in handen hadden gehad, want zij ontdekten een fotografie van het stuk. Het oorspronkelijke was blijkbaar voor de komst der politie verdonkeremaand. En verder kwam er wel zooveel te voorschijn, dat de Arcos met recht het middelpunt van de bolsjewistische propaganda en spionnage kon worden genoemd. Dat beteekende schending van artikel zooveel van de Engelsch-Russische han delsovereenkomst. In het Lagerhuis heeft minister Joynson Hicks, in verband hiermede eenige minder prettige dingen te hooren gekregen. Eenige Labour- afgevaardigden begrepen de felle verontwaar diging van den minister niet. „De pot verwijt den ketel, dat hij zwart ziet", zeiden zij. Waren de conservatieven nu plotseling tot de over tuiging gekomen, dat spionnage uit den booze is? Een beetje spionneereh doet toch elke nette regeering. Vroeger is dat nooit zoo fel veroor deeld en de Engelsche regeering heeft toch ook wel een behoorlijk aantal spionnen in dienst I Dat laatste kon de minister niet ontkennen en hij heeft er ook geen moeite voor gedaan. Spionneeren hoort nu eenmaal bij de politiek en daarom doet Engeland er ook aan mee. Maar het moet altijd op een fatsoenlijke manier gebeuren, zoo zei hij. En de bolsjewiki zijn nu met hun spionnage de perken van het fatsoen te buiten gegaan. Zij deden het op een onbe hoorlijk groote schaal. Dat klinkt wel wat vreemd voor menschen, die gewoon zijn, naar het beginsel van een zaak te vragen, maar in de diplomatie moet men niet zoo nauw kijken en daarom vond de Engelsche regeering haar eigen verontschul diging ruimschoots voldoende. Als de Russen in hun spionnage redelijk waren gebleven, zou de Britsche regeering er niets van gezegd hebben, maar nu zag zij zich genood zaakt er eens en vooral een einde aan te maken. Dat einde is dan het afbreken van de han delsbetrekkingen tusschen Londen en Moscou. En daarmede is geschied, wat vele conserva tieven reeds lang gewenscht hadden. Het bols jewistische avontuur is ten einde. De handels overeenkomst is opgedoekt en de leden der Russische handelsdelegatie moeten binnen tien dagen het Britsche Rijk verlaten hebben. De nota, waarin Chamberlain Moscou hier van op de hoogte stelde, is door Litwinof, den Russischen volkscommissaris van buitenlandsche zaken natuurlijk volgens de eischen der diplo matie becyitwoord. En even natuurlijk is het, dat hij alle beschuldigingen van zich werpt. Iets anders werd trouwens ook niet verwacht, hoewel de Engelsche regeering uitsluitend dege lijke en steekhoudende argumenten voor haar houding heeft aangevoerd. De bolsjewistische handelsdelegatie maakte grof misbruik van haar voorrechten en van het in haar gestelde vertrouwen. Het is nu duidelijk gebleken, dat Engeland het paard van Troje had binnengehaald en dat het verraad nog tijdig is ontdekt, is heusch niet te danken aan de eerlijkheid der bolsjewiki. Een land, dat zich zelf respecteert, kan geen gastvrijheid ver- leenen aan menschen, die niet anders doen dan het wettig gezag ondermijnen. Toch zal de Engelsche regeering zich wel ernstig hebben beraden vóór zij dezen gewich- tigen stap deed. De handel met Rusland bracht niet onbelangrijke bedragen in het land en de regeering zal niet hebben vergeten, dat het aantal werkloozen nog altijd meer dan een millioen bedraagt. Maar wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen en de veiligheid van den staat is ook heel wat waard. Ondertusschen heeft Engeland, met het oog hierop, de deur op een kier gezet voor den handel. De officieele betrekkingen brak zij af, maar zij zal gaarne zien, dat particulieren den handel voortzetten. MIDDELHARNIS. Noteering der Centrale veiling op 7 Juni '27. Kipeieren 58-60 Kg. f 4,90 tot f 5,30. 50 Kg. f 4,15. bruin 60 Kg. f 5,20. Eendeieren 60 Kg. f 5,20. Aanvoer 8500 eieren Bloemkool le soort f 12,80 tot f 16 60. 2e f 12,- tot f 12.60.' 3e f 5,- tot f 8,60. uitschot f 1,80 tot f 2,60. Komkommers f 17,—. Alles per 100 stuks. Peen f 10,— tot f 20,—. Asperges f 50,—. Rabarber f 7,60 per 100 bos. Sla f 0,90 tot f 2,- per 100 krop. Postelein f 16,— per Kg. Spinazie f 12.- tot 19,- per 100 Kg. Aardbeien f 0,37 tot f 0,44 per pond. Boter f 0,95 tot f 0,98 Noteering op Woensdag 8 Juni 1927. Kipeieren 59 Kg. f 5,15. Bloemkool 1 soort f 15,—. 2e soort f 11,80 tot f 13,—. 3e soort f 5,50 tot f 9,50. uitschot f 0,50 tot f 3,40. Komkommers f 14,-. Alles per 100 stuks. Rabarber f 5,70 tot f 6,80. Asperges f 55,— Sjalotten f 0,90 tot f 5,—. Peen f 6,60 tot f 10,10 per 100 bos. Spinazie f 5,- tot 5,60 per 100 Kg. Tomaten (gescheurde) f 2.— per 100 Kg. Sla f 0,40 tot f 1,90 per 100 krop. Aardbeien f 0,46 per pond. Boter f 0,95 tot f 1,—. ROTTERDAM, 7 Juni 1927 Op de heden in ons Veilingslokaal, War» moezierstraat 37—39, gehouden Veiling, wer» den de volgende prijzen besteed Kipeierenf 4,90 tot f 6,25 Idem (klein)tot Idem extra zwtot Eendeieren4,80 tot 5,30 Ganseierentot Kalkoeneierentot Kievitseierentot Middenprijs f Aanvoer 180.000 stuks DE ROTTERDAMSCHE VEILING

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 9