pUD£!g?| Gemeenteraad. smaakt als room SCHAAKRUBRIEK. Wegens inval- lende Feestda gen zal ons a.s. Woens dagnummer NIET ver schijnen. Plaatselijk Nieuws. legen, steeds maar naar die kolom kijkend, want bij al mijn angst vond ik het toch een verheven gezicht. Allt\s wat de zuil op zijn weg tegen kwam, moest er aan gelooven, zoo zag je boomen staan en zoo zweefden ze in de lucht. Een vreeselijk gehuil van den wind ging hiermee gepaard. Met een snelheid van 30 a 40 K.M. per uur, naderde die zuil en plotseling was hij recht tegenover mij en die groote peppelboom. Eerst werd deze een halve slag in de rondte gedraaid en toen een meter of vier de lucht in geslingerd. Met angst heb ik er naar gekeken, waar hij naar toe viel, maar gelukkig ging hij van mij af. Toen die zuil voorbij kwam, was het of ik opgelicht zou worden en de luchtsnelheid was zoo groot, dat ik geen adem meer kon halen. Direct toen het voorbij was ben ik opgestaan, om naar het huis te loopen, of ten minste ik wilde er naar toe gaan, maar het was gelijk met den groiid. Het dak was er afgerukt en de muren ingestort. Toen ik daarna op mijn fiets wilde stappen kon ik hem nergens terug vinden. Na een poosje zoeken vond ik hem, onder een grooten perenboom, totaal in elkaar gedrukt. Toen ik loopend naar huis ging, kwam ik door het buurtschap Beltrum. Hier zag het er echter treurig uit. Een timmerman, die daar aan het werk was, werd opgenomen en circa 600 M. weggeslingerd. Evenzoo een ander werkman. Naar men zegt, waren daar reeds vier dooden. Hoe een trein gespaard bleef. Het blijkt, dat de reizigers van den trein nr. 1714, welke Woensdag om 4 u. 10 uit Hengelo in de richting Goor vertrok, als door een wonder aan een ernstig ongeluk zijn ont komen. Bij het gehucht Wiene, dat zooals uit de geruchten reeds bleek, eernstig van den cycloon heeft geleden, passeerde de trein slechts enkele minuten nadat deze hier zijn werk had verricht. Was de trein ook maar enkele oogen- blikken eerder geweqst, dan zou deze onge twijfeld door den cycloon zijn meegesleurd, en de ramp zou waarschijnlijk niet te overzien zijn geweest. Nu bemerkte men even voorbij het baanwachtershuisje nr. 28, dat de geheele lijn versperd was door telegraafpalen en -draden. Door den schrik bevangen had de baanwachters vrouw niet tijdig een sein gegeven, zoodat de trein was doorgereden. Door oplettendheid van den machinist kon echter nog tijdig gestopt worden. Het treinpersoneel en de passagiers hebben toen tedamen zooveel mogelijk den weg vrijgemaakt, waardoor de trein met plus minus een uur vertraging te Goor aankwam, waar men de autoriteiten van den toestand kon kennis geven. Nog twee slachtoffers. Het Persbureau Vas Diaz meldt, dat de 70- jarige landbouwer Te Nahuis Dondermorgen aan de verwondingen, die hij Woensdag heeft opgeloopen bij het instorten van zijn huis te Beltrum, in het ziekenhuis te Groenlo is over leden. Ook een der andere gewonden, de jonge man Roerdink, is aan de bekomen verwondingen overleden. DE RAMP IN DE TWEEDE KAMER HERDACHT. De Regeering zal doen wat zij kan. Naar aanleiding van de Woensdag plaats gehad hebben de stormramp zeide de voorzitter der Tweede Kamer Donderdagmiddag het bij de opening der vergadering het volgende Nauwelijks heeft de tijd de herinnering aan storm en watersnood uit de sfeer onzer dage- lijksche gedachten vermogen te verbannen of opnieuw bereikten ons berichten van een groote ramp, door den storm over een welvarende streek van ons land gebracht. Voordat wij onze werkzaamheden aanvan gen, meen ik uiting te mogen geven aan ons aller gevoelens van deelneming en deernis met de velen, die door deze ramp werden getroffen. Met mededoogen gedenken wij degenen, die door verlies van betrekkingen in rouw werden gedompeld. Onze gedachten vergezellen hen, die in breede schaar reeds zijn opgetrokken om hulp te bieden, waar en zooveel slechts moge lijk is. Ook in deze donkere dagen zal zeker weder de saamhoorigheid van geheel ons volk aan den dag treden, waar het betreft het lenigen van den nood van hen onder ons, die door een zoo zware ramp werden getroffen. De minister van Justitie, de heer Donner, sloot zich namens de regeering aan bij de woorden van den voorzitter r De regeering, aldus spr., heeft met groote deelneming kennis genomen van de schokkende gebeurtenis. Zij zal niet achterblijven te doen, wat zij kan en wat op haar weg ligt. Vergadering van den gemeenteraad van OOLTGENSPLAAT op Woensdag 1 Juni, des nam. 5 uur. De Voorzitter, Burgemeester Donkersloot, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd worden vastgesteld. De heer P. Kroon bericht, dat hij zijn be» noeming tot lid van het stembureau no. 3 aan» neemt. Idem de heer A Wagner tot lid der schattingscommissie. De secretaris der comm. tot wering van schoolverzuim bericht, dat de commissië tot haar voorzitter benoemd heeft, den heer C. N. Breur. De kas van den beheerder van hetAlgem. Armbestuur is op 26 Mei door B. en W. na» gezien en in orde bevonden. In kas was f901,78. De vereen, hulp aan minvermogende oog» lijders geeft haar 61e jaarverslag. De Comm. der Koningin in Zuid'Holland bericht, dat tot zetter in de plaats van wijlen den heer van Rossum is benoemd de heer J. van Nieuwaal. Laatstgenoemde heeft inmiddels in handen van den Burgemeester de vereischte eed afgelegd. Ged. Staten berichten hun goedkeuring over een genomen Raadsbesluit. De MABEG geeft een copie van het verslag balans, winst» en verliesrekening en bedrijfs» overzicht en staten over geleverd gas. Het beredeneerd verslag wordt ter kennis der ver» gadering gebracht. Er is een nadeelig saldo van ruim f 15000,—. De resultaten vielen over het afgeloopen jaar weer niet mede. Er was een gastoename van 19837 M3. Hoofdzakelijk nog voor straatverlichting. Een toename van slechts 3,4 aan particulieren was dus hoe» genaamd niet meer geleverd dan het vorig jaar. Als het niet gelukt het particulier ver» bruik te vermeerderen, zullen de resultaten weer niet gunstig zijn. De Mabeg heeft reclame gemaakt voor meer gasverbruik. Er zijn in verschillende plaatsen tentoonstellingen ge» houden, welke flink bezocht werden. Van verlaging van den gasprijs kan echter geen sprake zijn. Wanneer de gasprijs 2 a 3 cent goedkooper werd, zou hiermee de ontvangsten met f 12000,— k f 18000,— dalen, wat het bedrijf niet dragen kan. De cokes»verkoop was bevredigend. De teer is tegen hoogeren prijs dan vorige malen ver» kocht. Het verslag van den toestand der gemeente ligt voor de Raadsleden ter visie. Een paar reclames in de hondenbelasting werden behandeld. De federatie van vereen, ziekenhuisverple» ging wijst op de hooge verpleegkosten in ziekenhuizen. Een adres werd gericht aan den Minister de verpleegprijzen in ieder geval niet te verhoogen en het gemeentebestuur werd verzocht hieraan adhaesie te betuigen. Conform wordt met algem. st. besloten. Negen middenstanders dezer gemeente vra» gen voortaan de gemeenterekeningen per half jaar te voldoen. Bij particulieren is het de gewoonte steeds per jaar te betalen, wat veel renteverlies en bedrijfskapitaal kost. B. en W. hebben er geen bezwaar tegen. Ook de Raad heeft er geen bezwaar tegen. Ook voor de gemeente heeft het wel een lichtzijde dat de re eningen wat spoediger ingediend worden, dat maakt controle ge» makkelijker. Bovendien is het nog weer een rem tegen te hooge gemeente>uitgaven. Wel» licht heeft het invloed op het werk. De gemeenterekening 1925 is van Ged. St. met enkele aanmerkingen terug ontvangen. Aan Ged. St. moet worden overlegd een be« rekening van het verhaal der pensioenbijdra» gen op de jaarwedde der gemeenteambtenaren. Hieraan zal worden voldaan. Ook aan ver» schillende andere aanmerkingen, meest van administratieven aard, zal worden tegemoet» gekomen. Ged. St. willen de subsidies aan werkloozen» kassen liefst in hetzelfde dienstjaar verant» woord zien. Volgens den VOORZITTER is dit practisch onmogelijk, wat Ged. St. zal worden u teengezet. Ged. St. wenschen een gedetailleerden staat van presentiegelden voor leden van den Raad. Ook hieraan zal worden voldaan. Van de Adr. Theod. polder is een schrijven ingekomen over het afgraven van grord. H. C. de Ruiter, bouwkundige, vraagt grond voor een zwaren kistdam, ongeveer 450 M3. uit een bepaalde weide, tegen vooraf vastgestelden prijs. B. en W. hebben over deze kwestie met het Bestuur van den polder Galathee een confe» rentie gehad. Uit een nader schrijven van het Bestuur van de Galathee blijkt, dat minder grond noo» dig zal zijn dan oorspronkelijk de bedoeling was. Wordt besloten den grond voor 50 cent per M3. toe te staan. Toestemming wordt ook verleend voor het zetten van een kistdam enz., mits alles in den ouden toestand wordt teruggebracht, met den huurder zal het ook in orde gebracht worden. Schrijven van de Gezondheidscommissie, dat de ontvangsten voor 1928 geraamd worden op f 1462,62, de uitgaven eveneenshet aandeel voor deze gemeente bedraagt f 96,48. Suppletoirkohier Hondenbelasting wordt vastgesteld. Af» en overschrijving over 1926 wordt goed» gekeurd. Rondvraag. De heer HOBBEL bespreekt de putten in de Pieter Biggestraat en de daarachter gelegen sloot, en zou gaarne zien, dat de gemeente' werkman de putten gelijk zou maken. De VOORZITTER heeft hier ook al lang aan gedacht, maar de Vos heeft het verbazend druk en kan moeilijk gemist worden, doch dan moet een ander maar invallen en de Vos bestraten, want het is overal noodig. Wat de sloot betreft, is een zeer moeilijke kwestie, doch zal de zaak in 't reine zien te brengen. De heer BRINKMAN heeft de gemeente» woningen eens nagezien; ze zien er allemaal goed uit, doch het ziekenhuisje ziet er schan» dalig uit. De VOORZITTER zegt, dat de schilder al last gekregen heeft, doch nog niet heeft uit» gevoerd. De heer VAN ES zou gaarne zien, dat het voetballen op de openbare straat werd tegen» gegaan, ook de heer VAN NIMWEGEN merkt zulks op. De VOORZITTER zegt, dat de nieuwe Kaai aan den Steigerdijk de aangewezen plaats is, eiken dag, den Zondag uitgezonderd, en zal nauwlettend toezien. De heer VERMAAS vraagt inlichtingen over de heining d:r hofstede van Jacobs. De VOORZITTER zegt, dat de polder het niet doet en de gemeente nu verplicht is het te doen. Het zal naar behooren in orde wor» den gebracht. Dan sluiting. Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F. W. Nanning Middelharnis. No. 12. Probleem no. 11 bevat een veranderend „cross- check". In den diagramstand kan zwart schaak geven door eóf. Nu volgt mat door Pc5. Na de eerste zet blijft deze matzet bestaan, doch het schaakgeven van zwart vervalt, om plaats te maken voor een ander schaakje. De eerste zet n.l. is Kg8 met als dreiging Dd5. Zwart kan n schaak geven door Le6. Mat volgt dan door Pf7. Tevens „interfereert" de looper de pion op e7. Deze „interferentie" is bovendien wederkeerig; na 1e6 speelt wit Pc5 en dit kan alleen omdat de looper niet op d7 geplaatst kan worden. Ook is in dit probleem nog een witte „interferentie" aanwezig na 1. Pc4. 2. Pc6 mat, daar zwart c4 „blokkeert" Een aardig varianten^pel voltooit het geheel. De ^leutelzet vind ik persoonlijk minder geluk kig, daar wit z'n eigen dame „ontpent". Dus zichzelf versterkt. Aardiger zijn m.i. de proble men waarin wit zichzelf „verzwakt", hoewel die verzwakking natuurlijk slechts schijnbaar is, dear op andere (schijnbaar sterkere) zetten, wit meer zetten noodig heeft om de zwarte koning te knevelen. Probleem voor den wedstrijd. No. 13. De heer W. Nanning te 's-Gravenhage stond onderstaand probleem voor eerste pblicatie aan mij af. Zwart (6) Wit (4). Mat in twee zetten. Sleutelzet is voldoende. Oplossingen inzenden voor Donderdag 16 Juni. Oplossing over 14 dagen. Wit: Kfl, Da6, Tdl, Ph5. ZwartKe3, Ld2, pd4, e4, f3 en h6. Stand van den ladderwedstrijd na probleem no. 11. J. Parrée (21) D. Jacobi (21) C. Tiemens (20) G. Tiemens (20) A. Verbrugge (18) G. v. Gelder (18) „Udi" (15) L. Bund (10) G. Bergman (9) L. Eggink (4). CORRESPONDENTIE. „Udi". Df3Xfl faalt op b5Xc4. G. B. Df7 faalt op Tf7:f. Nu kan wit niet Pf7: spelen, wegens zwart pe7e5. Onregelmatige opening. Gespeeld in het tournooi te New-York. WitAljechin. ZwartSpielmann. 1. Pgl-f3 d7-—d5. 2. d2-d4 e7—e6. 3. Lel-f4 Wit gaat iedere verwikkeling uit den weg. De meer agressieve zet is 3. c2c4. 3c7—c5. 4. e2e3 Db8—b6 5. Dbl-cl Pb8-c6. 6. c2'c3 Lc8d7 7. Lfl—e2 Pg8—f6 8. h2—h3 c5Xd4. Deze afruil opent de e-lijn voor wit. Noodig was ze niet. 9. e3Xd4 Lf8-e7. 10. 0-0 0-0. 11. Pbl—d2 Ta8c8 12. Del—bl Pc6-a5. Wat zwart hiermeede wil, is niet heel duide lijk. Het plan, dat klaarblijkelijk voor hem klaar lag, wasofficieren ontwikkelen, alzoo, om maariets te noemen 12Tf8-d8. 13. Pf3-e5 Pc6Xe5 of 13. Ld7—e8, en eventueele aan vallen afweren. De dreiging 13Ld7—b5 is immers gemakkelijk af te slaan, maar boven dien .schijnt zwart er heelemaal geen waarde aan te hechten. 13. Tfl—el Tf8d8 14. Pf3-e5 Ld7-e8. 15. Le2-d3 g7-g6. 16. Lf4-g5 Kg8g7. Van hier af weet zwart wat hij wil en speelt hij doelbewust. Bovendien heeft hij zwakten te verdedigen, f6 en h6 staan onder druk. Tot hiertoe was de partij kleurloos gespeeld. Thans komt er spanning in en wordt het spel weer vol leven. Als twee aanvalspelers als Aljechin en Spielmann, die al aardig door de wol geverfd zijn, openingszetten kiezen, die zoo weinig agressief zijn, zoo is dit een stellige aanwijzing, dat zij van vroegtijdige aanvallen al zeer weinig verwachten misschien al te weinig. Achter deze indicatie verbergt zich een vraag en een opgave, en het zou van gewicht zijn de eerste te beantwoorden en de tweede op te lossen. Voorloopig zij er mede volstaan ze aan te duiden 17. Dbl-cl Pf6-g8. 18. Lg5Xe7 Pg8Xe7. 19. Pd2—f3 f7—f6. 20. Peg—g4 Pe7g8. 21. Tel—e2 Le8-f7. 22. Del—d2 Pa5c4. 23. Dd2—c2 Wit wordt het met zichzélf niet eens, maar onmiddellij nemen was logischer. 23Db6—d6. 24. Le2Xc4 Tc8Xc4. 25. Pf3—el Tc4—c7. 26. Pel—d3 Pg8-e7. 27. Dc2-d2 Pe7—f5. 28. Tal-el Td8e8. 29. Dd2—f4 Wit ziet, dat zijn aanval doodgeloopen is en beproeft het nu met het eindspel. 29Dd6Xf4. 30. Pd3Xf4 Tc7—e7. 31. Pg4e3 Pf5Xe3. 32. Te2Xe3 e6—e5. Thans staat zwart niet slecht. 33. d4Xe5 f6Xe5 34. Pf4-d3 Kg7—f6 35. Te3-f3f Kf6-g7. 36. Tf3e3 Kg7-f6. Remise. Geen fraaie partij, maar beteeenisvol. Noten van Dr. E. Lasker in de „Telegraaf'. In een partij tusschen Mackenzie en Pamell ontstond de volgende stelling. Wit forceerde mat in 6 zetten. Wit: Kgl, Ddl, Tal en fl. Lc4 en e5. Pbl, pa2, b2, c2, d4, g2 en h4. Zwart: Kg6, Dd8, Ta8 en h8. Lf5 en f8, Pb8 en f6. pa7, b7, c7, e4, g4 en h6. Er volgde 1. TflXf5! Kg6Xf5. 2. Lc4-f7 e4—e3. 3. Ddl—d3f Pf6—e4. 4. Dd3Xe4f Kf5Xe4. 5. Pblc3f Ke4—f5. 6. Tal—fl Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht. Voor de maandelijksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben (echter meer dan 20). Ook niet-abonné's zijn welkom. Schaakclub „Ons Genoegen" te Middelharnis, De heer L. G. Eggink te Breda hield voor „Ons Genoegen" Vrijdagavond 27 Mei 1.1. een Simultaaanséance in de zaal van den heer Jacobi. Aan deze séance werd door 21 spelers deelgenomen. Door den heer Eggink werden 13 partijen gewonnen, 3 remise gespeeld en 5 verloren. Gewonnen werd door de heeren L. Bund- Zaayer („Ons Genoegen") te Middelharnis J. Ph. Hoek („Ons Genoegen") te Sommeelsdijk; L. Vink te SommelsdijkD. Joppe te Sommels- dijk en Bi Boomsma te Middelharnis. Remise speelden de heeren J. L. Vink („Ons Genoegen") te Middelharnis A. Visser („Ons Geniegen") te Middelharnis en K. Ie Comte te Sommelsdijk. Deze séance was als propagandamiddel be doeld. Een woord van dank aan den heer Eggink die zich geheel belangloos voor deze propa- ganda-avond beschikbaar stelde, is hier dan ook zonder twijfel op zijn plaats. Een vijftal liefhebbers gaven zich als lid op. Tenslotte zouden wij alle spelers, die aan deze séance hebben medegespeeld, alsmede alle an dere schaakspelers die nog geen lid van „Ons Genoegen" zijn, in overweging willen geven, om alsnog als lid van deze Vereeniging toe te treden. De stand voor het tournooi te Londen is thans Weenink 1uit 2. Te Kolsté y2 uit 1. Kroone 0 uit 1. SOMMELSDIJK. Dinsdagavond 8 uur (n.t.) zal vanwege de Bijzonder Vrijwillige Landstorm in de Bewaarschool alhier schietoefeningen wor den gehouden onder leiding van den Majoor van den Nieuwenhuizen. Alle leden op. Tot leider van den plaatselijken Bijzonder Vrijwilligen Landstorm is in de plaats van P. Ie Comte alhier, benoemd J. Schol Jz. alhier. In het huis gemerkt B 73 is de besmettelijke ziekte Roodvonk geconstateerd. In de maand Mei 1.1. werden alhier 5 kinderen geboren 18 personen vestigden zich 24 personen vertrokken3 ingezetenen over leden 1 kind werd als levenloos aangegeven en 7 huwelijken werden voltrokken. De heer A. A. Mijs alhier is benoemd tot lid van de commissie van tozicht op de Rijks- landbouwwinterschool te Dordrecht. Deze week zijn aan de leden van den Kolenbond „Helpt Elkander" alhier, 75 turven gebracht voor den prijs van 10 cent. MIDDELHARNIS. Donderdag reed een dame uit Melissant per fiets over den Westdijk. Zij had 't ongeluk te vallen en haar enkelbeen te breken. Nadat zij binnengebracht werd in de lunchroom van den heer Jacobi, werd zij later per auto van den heer P. v. d. Stad huiswaarts gebracht. Voor het vak-examen in den Postdienst is geslaagd de kantoorbediende 2e klasse J. Nag- tegaal. De zangvereeniging „De Volkszang" en het mannenkoor „Zanglust" hopen op 31 Aug. deel te nemen aan het te houden concours te Hellevoetsluis. De beurtschippersknecht W. Goumare had 't ongeluk te vallen, waardoor hij zich zoo ernstig aan zijn been kwetste, dat genees kundige hulp noodzakelijk was. De collecte voor den gewapenden dienst in de Nederlanden zal gehouden worden op Vrijdag 17 Juni. Voor het in Juli te houden Bondsconcours zijn door 21 muziek- en zangvereenigingen in geschreven. Tot eere-voorzitter is benoemd de heer W. C. van As te Sommelsdijk. Uitslag van de wedvlucht door de P. V. „Seinpost" vanuit Noyen (Frankrijk) afstand 256,673 K.M.lsteen 11de prijs C. Nipius 2de en 10de prijs H. Blok 3de prijs P. Tam boer 4de prijs F. Koote 5de prijs J. J. Nipius 6de prijs L. Bund 7de prijs P. Hommel8de prijs P. de Gans 9de prijs J. Jordaan. In verband met de Pinksterdagen wordt veiling gehouden op Dinsdag, Woensdag en Vrijdag. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Door 3 personen is vrijstelling van den dienstplicht ge vraagd wegens broederdienst. Tot directeur van de Chr. Zangvereen. „Soli Deo Gloria" is benoemd B. J. W. de Graaff van Strijen. Mej. v. d. B. reed met een fiets van den Stoofdijk af in een breede sloot. Het ongeval liep met den schrik en een nat pak af. DEN BOMMEL. Aan A. Geelhoed is ver gunning verleend tot het bouwen van een woon huis aan den Oostdijk. OOLTGENSPLAAT/ Wij brengen in her innering, dat de rentekaarten van de arbeiders, die alhoer wonen en werkzaam zijn, moeten worden ingeleverd vóór of op den vervaldag 9 Juni 1927. Tot bode bij de Vereeniging tot steun bij ziekenhuisverpleging is benoemd Joh. Berkhoff. Bevolking. Ingekomen P. G. J. Boets van Wateringen Cornelis A. Braber van Den Bom mel Annetje Beijer van 's-GravenhageJ. Wessels en gezin van Sommel|Sdijk. Vertrokken L. en A. Rommelse naar Monster P. Guddens naar Waddingsveen Margaretha Troost naar Rotterdam Pieternella oppenaal naar Middel harnis F. C. H. P. Ravestein naar Oud-Beijer- land P. A. van den Berge en gezin naar Oude Tonge. Verslag der jaarvergadering van den Steenkolenbond „Algemeen Belang" in hotel Hobbel, op Donderdag 1 Juni, ten 6. 30 uur. Aanwezig 9 leden. De Voorziteter, de heer C. M. Breur, opent de vergadering en, zegt spr., al kon de opkomst grooter zijn, hij wijet dit niet aan minder be langstelling, doch aan de drukte in de land- bouwwerkzaamheden. Door den Secretaris De Vos worden de notulen gelezen, daarna geteekend en onder dank vastgesteld. - Uit de rekening blijkt, dat de inkomsten waren 18620.88 en de uitgaven 18620.88, de winst bedroeg 502.04 het kapitaal der vereeniging bedraagt 1803.39. De heer Kruik brengt namens de financieele commissie veqslag uit en verklaart alles in orde te hebben bevonden. Hierna brengt de Voorzitter een woord van dank aan den penningmeester voor zijn acurate boekhouding. Dan verslag over het 10de boekaar. De prijzen waren dit jaar zeer hoog, ten gevolge van de staking en kon de vereeniging niet altijd zoo als zij in het belang der vereeniging wilde 34 leden zijn dit jaar toegetreden. Enkele leden moest de vereeniging door overlijden of vertrek missen. Het aantal leden bedraagt 402. 7 Be- stursvergaderingen werden gehouden, 2 alge- meene vergaderingen. 90.640 K.G. steenkolen, 400.425 .G. eierkolen, 16.450 K.G. antrachiet, 19.180 K.G. Belgische antrechiet en 9.900 K.G. sloffen werden ge leverd dit jaarin het geheel dus 536.595 K.G. De heer L. Bom Gz. brengt verslag uit namens de commissie van toezicht en heeft alle lof over de handelingen van het bestuur. Rondvraag. De heer J. Hotting vraagt nog eens naar het verschil van het tekort betreffende het stof en inwegen, hetwelk door den secretaris wordt duidelijk gemaakt. De heer P. Troost vraagt beter toezicht he. treffende kolenafname der leden bij den bond, De heer Van Ravestein brengt klachten naar voren over te veel stof enz. Hierna wordt het huishodelijk reglement vast. gesteld, nadat het artikelsgéwijzje door i voorzitter is behandeld en enkele wijzigingen zijn aangebracht. De Voorzitteer zou dit jaar de benoodigde steenkolen vroeger willen leveren aan de lec des te goedkooper. Door verschillende leden worden bezwaren van financieelen aard ingebracht. Evenwel wordt beploten het tijdstip zooveel mogelijk te ver- vroegen en wie het an zooveel mogelijk in eens zijn voorraad te nemen. Hierover rijzen ook bezwaren, dat vele leden hiervoor geen ruimte genoeg hebben. Hierna worden de regelingen vreder aan bestuur overgelaten. De Voorziteter brengt de aanwezigen dank voor hun opkomst en beveelt de belangen van den bond bij de leden aan. Verslag Propagandaavond op 30 en 31 Mei in de Bewaarschool van de Zangvereeniginj „Advendo" en het Kinderkoor „Excelsior". De Voorzitter, J. v. d. Heuvel, opent de ver gadering door te laten zingen Ps. 150 1. Hier na gebed. Na een welkomstwoord aan de leden en in het bijzonder aan den eere-voorzitter, den heer burgemeester, spreet hij zijn dank uit voor dt groote opkomst en geeft vervolgens een ver klaring van het doel dezer bijeenkomst. Een 20-tal zangnmmers werden ten gehoore gebracht, zoowel door de gemengde zangver eeniging als afzonderlijk. De solo's en de kwar tetten zongen goedook het Kinderkoor viel bijzonder in den geest. In de pauze werd een opwekkend woord -sproken door den directeur, den heer De Graaf, en vaderlandsche liederen ten gehoore gebracht Door den heer Burgemeester werd een slot woord gesproken, waarin hij sympathie uitsprak voor beeide vereenigingen, in het bijzonder vooi het Kinderkoor. Spr. wenschte wel, dat nog meerderen lid werden, want wanneer de kinderen op de z; zijn, gaan ze zekeer naar geen verkeerde plaat sen. Hierna sluiting met gebed door burgemeester Donkersloot. OUDE TONGE. J. Visser, onderwijzer aan de O. L. School, is in gelijke betrekking be noemd te Maasdam. De huisvrouw van J. S. had het ongeluk met water scheppen in het water te vallen. Druip nat kwam zij thuis. A. K. overkwam met de i fietp eenzelfde ongeluk. De lijst van stemgerechtigde ingelanc^ï van de polders loozende door den Suijspolder en Oudeland ligt gedurende veertien dagen bi) M den secretaris ter inzage. De aardappelen worden verkocht voor i I 4.50 de 70 K.G. NIEUWE TONGE. De Emma-collecte heeft I in deze gemeente ruim 23.opgebracht. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer G. Dekker, slaagde voor het 2de gedeelte Psychia trie en Neurologie te Meer en Bosch (Heem stede). Naar men ons mededeelt heeft mej. M. Lukaart een perceeltje tuingrond onderhands verkocht aan den heer J. P. de Wilde. De huisvrouw van I. v. Z. alhier had het ongeluk bij het leeren fiets rijden, te vallen en haar knie te kneusen. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. Naajst een groot aantal telefoongesprekken werden gedurende de maand Mei 1927 ten postkantore alhier 30 telegrammen behandeld. Aan het hulppostkantoor alhier zal op B Dinsdag 7 Juni van 10 tot 12 uur (O.T.) de H uitkeering van de ouderdomsrente plaats hebbes-». In het brandweerpersoneel zijn divei mutatiën aangebracht, o.a. is tot plaatsvervan- gend opzichter der brandbluschmiddelen be noemd de heer J. P. Gerritse. DIRKSLAND. Op de Donderdag alhier ge houden jaarlijksche paardenmarkt waren aange voerd 94 paarden, 17 veulens en 4 hitten. Handel slap. Van uit deze gemeente werden verleden week 430 H.L. aardappelen verscheept. Zaterdag werden alhier eenige personen verbaliseerd wegens het rijden met een rijwiel zonder belaistingmerk. -In de vergadering van de muziektent com missie werd besloten de tent weer naar den Stationsweg te verplaatsen en eenige wind schermen aan te brengen. Door de muziekver- eeniging werd toezegging gedaan, dat voortaan bij de verjaardagen van de leden van het Ko ninklijk Huis een concert gegeven zal worden en gedurende de zomermaanden om de drie weken een conceert, te geven met medewerking van een der zangvereenigingen, indien dit tijdig aan de muziekvereeniging wordt verzocht. Ook zal voortaan streng de hand wordeu ge' houden aan art. 126a der algemeene politie verordening, welke aldus luidtHet is verboden tijdens het spelen of zingen der nummers bi) openbare muziek- of zanguitvoeeringen in de tent aan den Stationsweg, op het gedeelte van dien weg vanaf de bestrating tot de tramrails of op het terrein, waar de tent staat, voor de luisteraar^ opzettelijk hinderlijk gedruisch, ru moer of geraas te maken. In deze gemeente komt weer een geval van besmettelijke ziekte Roodvonk voor. -f- De aanbesteding voor het bouwen van een nieuwe noodslachtingsplaats aan den Boschweg zal Maandag 13 Juni a.s. plaats hebben. Zie ook advertentie in dit blad. Tegen een inwoner is proces-verbaal op gemaakt wegens het rijden zonder licht. MELISSANT. Woensdag geraakte de auto van den heer Zoeteman in brand, hetwelk door emmers watee kon worden gebluscht. Met eenige materieele schade liep dit af. De heer C. Molenaar heeft zijn woonhuis, staande aan den Bouwdijk, onderhands verkocht aan den heer H. Overweel. Donderdagmorgen geraakte een paard en wagen aan den Nollenweg in de sloot, waarbij de ingezetenen eenige lichamelijke letsels op liepen. Tegen verschillende personen is proces verbaal opgemaakt wegens het berijden van een rijwiel zonder belastingmerk. Spelenderwijs geraakte bij het zoontje van A. de V. een boon in het oor, welke door den dokter moest worden verwijderd

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 4