Antire voluiionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. WITTE EK GEILEUHDE ZAKDQEKEH COHEN IN HOG SIGNO VINCES Heviger dan in 1925 «pingen. No. 3334 ZATERDAG 4 JUNI 1927 42STE JAARGANG Ontzettende verwoestingen in Lich tenvoorde, Lievelde, Beltrum, Eibergen, Neede en Avereest. W. BOEKHOVEN A ZONEN TWEEDE BLAD. MET ZIJDEN RUITJES MET BORDUURSEL MET AJ0UR RANDEN MET GEKLEURDE RANDEN GROOTE COLLECTIE DIRKSLAND I vaak op eenzame posten elfverloochening gediend, ichatten van de toewijding j den man kracht gaf om loeilijke taak. Naast dien en is er die andere, de lenlijke verantwoordelijk- ;t. bijzonder tot u, mijnheer lal, drager in mijn naam ikheid voor Nederlandsch- an ganscher harte kracht t-'ijden aan de taak, die u ond hebt als een levens- vullen. u allen, kinderen van het ■n tweede vaderland heb- et bijzonder tot hen, die van een post van ver- >raad of in de raden der ideelen getoond hebt de voor den bloei van land of door him ambt ge- elangen te dienen. Moge ndië u de voldoening ge- door inspanning van uw verkregen. wat internationale samen- van wetenschap en tech- c tot verbetering van de Je deelen der wereld, heeft prgie en Nederlandsch or- iten te bereiken, dat ik chtstreeks het woord kan jlt voor u een teeken zijn dingen, welke zich vormen le toekomst ook nieuwe nen mieten wij met moed men wij gezamenlijk den ^n om te werken aan het Nederlandsch-Indlë. Het mieenschap tusschen deze ■ijk zij de zinrijke belicha- cen wensch dat Nederland elkaar steeds beter zullen :b gezegd. an Prinses Juliana. I. door den heer A. F. s Prinses Juliana ongeveer ie zij den nacht tevoren den had. etuiging van de Koningin. ana haar toespraak be- Koningin opnieuw het den microfoon nog de Ir de hartelijke en geest- de vele blijken van be- Ins mijn bezoek aan de eel gevallen, zoowel van soneel der fabrieken als king van Eindhoven, ge- alvoreqs naar het Loo len daarvoor mijn bijzon- in". Prinses Juliana. J Iheer A. F. Philips den* ook Prinses Juliana nog n. toen voor den microfoon hij aan bij de woorden, iroken. Ook bij mij zullen artelijke belangstelling, in ervonden, dit bezoek in doen blijven". ana haar toespraak be de Philips Harmonie het aed en eenige andere va- VAN Z. «HOLLAND. 711de neemt ontalag. ran Gedeputeerde Staten bericht ingekomen van de, dat hij mei het oog op iftijd en gezondheidstoe» beschikbaar kan stellen Jten. ker of de heer De Wildij tslag zal nemen, echter vast, dat het Da- provincie Zuid-Holland er beste leden verliezen et groote kracht en over» Ihoog hield en het wel» met onafgebroken energie lopen we een uitvoeriger - arbeid en actie te geven. ij inzet en Zaterdag 4 Juni s avonds 6 uur (zomertijd) •ogement Akershoek van bouwland te Ouddorp, 'land aan den Bontweg, 338, in 3 perceelen en Ï.A. of 2 G. 112 R.V.M. orp, in het West Nieuw» neweg, kadaster sectie A len en massa, 1,92,90 H.A. louwland te Ouddorp, in »Dimmenstee«, aan den r sectie D nos. 163 en 165, mbinatiën en 0,99,00 H.A. weiland te Ouddorp, in den Lageweg, kadaster 1 perceel. Het bouwland en het weiland is 1 Nov. rs in gebruik te aanvaar» van den heer C. Lodder is VAN DEN BERG. en 17 Juni 1927, des v.m. n het koffiehuis van Joh. en, openbare verkooping g van het altoos durend op 01 are, 60 centiaren Stompaardsche dijk, onder et, met den eigendom van uis en schuurtje, bewoond de Man. Aanvaarding bij penningen op 3 Augustus ondergeteekende te Zuid» Notaris C. LOEFF. ni 1927, 's avonds 7 uur land, in Hotel van den rceelen Roode en Lucerne landen onder Dirksland, lam. VAN DER SLUYS. Voonhuis, Pakhuis en Erf e Stad aan ,t Haringvliet i 1927 bij inzet, op Woens» ij afslag, telkens des n.rn- afé Peekstok, ten verzoeke Peekstok. ataris VAN BUUREN. Qeze Coura it veischijnt eiken WOENSDAG en ATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1.— b? vooruitbetaling, BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per Jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SuMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Qroote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden Ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe le asenden aan de Uitgevers In verband met de eerste berichten, welke binnen kwamen, en die wij nog in ons eerste ..blad een plaatsje hebben kunnen geven, laten *W.ij hieronder volgen de bijzonderheden, welke Tog steeds van het terrein van de ramp gemeld worden. Uit het zwaarst getroffen NEEDE meldt men Somber en dreigend zonk de donkere nacht over de dennenbo^schen, de heuveltjes en de velden van het Geldersche. Langs heel den langen weg dwars over de Vel uwe was niets te bespeuren beweest van den vernielenden storm, die daar ginds in het Oosten ons land heeft geteisterd. Slechts hier en daar lag een enkele tak, welke afgeknapt moest zijn door den wind, welke tijdens een kort, hevig onweer, dat in de middag zich boven de Veluwe had ontlast, vrij plotseling was opgestoken en spoe dig weer in hevigheid was afgenomen. Ook dichter bij de getroffen plaatsen, in Zutphen, in Ruurlo en in het pas weer opgebouwde Borculo, bleek uit niets, dat wij deze plaats des onheils al dicht waren genaderd. De jonge boompjes langs den weg, die .ondanks de duisternis toch nog te onderscheiden nieuwheid van vele huizen »n van haast alle daken, duidden op de gelijk- l^aortige ramp van den lOden Augustus 1925, welke vooral Borculo hoeft getroffen, waar toen 5 dooden vielen. Zelfs bij het binnenkomen van Neede was niets bijzonders te bespeuren. De hoofdstraat was leeg en verlaten, maar opeens, na een nauwe kromming in den weg, kwam het gemeen tehuis in het zicht, en daar en in het dichtbij gelegen hotel was het al drukte en beweging. Marechaussees en militairen, leden van het Roode Kruis en burgers liepen af en aan. In de burgemeesterskamer van het raadshuis heeft de burgemeester, de heer S. K. Haitsma Muiier, de van alle kanten aangekomen verte genwoordigers van de pers ontvangen en hun hoewel het middernachtelijk uur reeds lang voorbij was verteld van de ramp, welke zijn gemeente heeft getroffem, nu zij zich nauwelijks van den slag, welke ook haar op dien beruchten Augustusdag in 1925 getroffen heeft, had her steld. Volgens de ingekomen berichten schijnt de cycloon in de omgeving van Lichtenvoorde te zijn opgestoken, heeft hij zich vrijwel in Noorde lijke richting voortgebew cogen, gaande ten Wes ten van Groenlo, Nooi dwestwaarts over Bel- krum, daarna meer Noordoostelijk over Oud- Eibergen naar Neede, welke gemeente hij aan den Oostkant is voorbijgeraasd, alles op zijn ■weg met meedoogenloos geweld neersmakkend, omverwerpend en vernielend. Toen de cycloon in aantocht was, bevond de heer Haitsma Muiier zich thuis. Huisgenooten meenden, dat er ergens een zware brand was uitgebroken. Inderdaad had het er heel veel van, dat een dichte rookkolom de lucht ver duisterde. De hemel had hetzelfde onnatuurlijke uiterlijk, dat hij bij de ramp van Borculo had een geelachtige tint. De heer Mulier ging naar buiten en zag in de verte een vreerad verschijnsel zich tegen ae lucht afteekenen. Het was een zware, zwarte it- de*1 grond scheen op te rijzen. Uit die zuil ontwikkelde zich een golvende v- olfcenmassa, welke pijlsnel ronddraaide. In deze werveling zag men allerlei voorwerpen, a's stukken huisraeid, boomen, brokken van aken, inrazende vaairt rondslingeren. Tegelijker )d was er een zacht geruisch hoorbaar, dat snei sterker werd. De wervelende wolkenkolom stormde snel naderbij. In slechts luttele seconden was het dreigende gevaar genaderd, over de P aats gekomen en voorbijgegaan. Al dadelijk werd bekend, dat er veel slacht- otters waren, en de- bewoners uit het gespaarde deel van Neede gi.ngen hulp verleenen aan de ongelukkige getroffenen. Het aantal dooden be- roeg 3, dat van de gewonden ruim 100. Meer rif t°. woningen zijn ingestort. De groote tex tiel fabriek van Ter V Teene is voor een groot gedeelte vernield. Op h.et spoorweg-emplacement ls groote schade aang ericht. Inmiddels hadden de bewoners van het ge spaarde deel van Neede zich liefderijk over de dakloozen ontfermd en hun voor dien nacht onderkomen verschaft. De gewonden waren naar de ziekenhuizen in omliggende plaatsen vervoerd. In den nacht heeft de burgemeester zooveel mogelijk alle gegevens verzameld en geordend, de ingekomen rapporten nagezien, zoodat des morgens bij het krieken van den dag al een globaal deel van de materieele schade kon worden opgemaakt. Deze wordt op ongeveer een half millioen gulden geschat. Een ernstige bijomstandigheid is, dat de geruiïneerde tex tielfabriek maandenlang buiten bedrijf zal moe ten worden gesteld, zoodat de ruim 300 ar beiders al dien tijd werkloos zullen zijn. Op het stations-emplaceement heeft de cy cloon duchtig huis gehouden. Een drie-assge spoorwaggon van bijna 18.000 kilo werd een voudig opgepakt en meters verder tegen een laadperron onderstboven stuk gesmeten. Enkele wagens raakten in beweging, en zij hebben, gelijk gemeld, een meisje doodgereden. Voorts hebben zij vele kippen vermorzeld. Andere wagens zijn met groote kracht tegen het stoot- blok gereden, dat geheel versplinterd is. Sein palen zijn omvergeworpen, lichtmasten zijn ver bogen, en vele wissels en seindraden zijn ge broken. De locomotievenloods is geheel in puin gevallen. Op dat oogenblik waren acht personen in de loods. Een hunner, een stoker, is, toen hij de cycloon hoorde aankomen, in een werk- put onder de locomotief gesprongen. De zeven anderen lachten hem aanvankelijk uit. maar toch volgden zij zijn voorbeeld. Nauwelijks wa ren zij allen onder de machine, of met donde rend geraas stortte de loods in. De machine is zwaar beschadigd. Doordat de wanden van het waterreservoir boven in de loods zich be gaven, overstroomde een groote massa water de ruïne in de locomotievenloods. De menschen in den werkput kwamen daardoor tot de borst in het water te staan. Zij hebben echter nage noeg geen letsel gekregen. Hoe vreemd de cycloon heeft huisgehouden, blijkt ook wel hieruit, dat een ijzeren rooktrech- ter, welke aan de zoldering van de loods heeft gehangen, tientallen meters verder op de spoorbaan terecht is gekomen de zoldering zelf is recht naar beneden gekomen. Dichtbij deze locomotievenloods hebben twee noodwoningen gestaan. Van deze was des morgens in het geheel niets meer te vinden. Waar eens de kamers waren, liggen nu wat hout en wat spaanders, in het midden prijkt nog een naaimachine. Een eind verder ligt onge schonden een theekopje van het kinderserviesje van het verongelukte meisje. Van het nog resteerende stuk van het dak van d verwoeste textielfabriek heeft men een ruim uitzicht over het zwaar bezochte gebied. Duidelijk is vandaar de breede strook te zien, waar de wilde woede van den cycloon heeft geraasd. Binnen deze strook is alles vernield, vermorseld, verpletterd. Daarbuiten is de storm schade gering. Binnen deze strook teekenen de naakte witte pannenlatten, de groote gapingen in de daken, de wreed afgescheurde boomstron ken, de afgebrokkelde muren en het neergeslagen graan zich scherp af tegen de ongerepte lijnen van het landschap daarbuiten. Prins Hendrik heeft dadelijk na aankomst naar deze fabriek gegaan, in gezelschap van den burgemeester. Langs een stijl losstaand laddertje is de Prins naar het platte dak geklommen om zich daar een juisten indruk te kunnen vormen van de grootte en den ernst van de ramp. Daar na is hij per auto in de richting van Eibergen vertrokken. De verwoesting. Wij zijn eerst gaan kijken op den Haaksberg- schen weg, den weg, die zoo ongeveer de Oos telijke grens van de kom der gemeente vormt. Het is een niet dicht bebouwde puurt met ter weerszijde veel weiland. Er valt niet over te denken de verwoesting, die de storm langs dezen weg heeft aangericht, met eenige nauwkeurigheid te beschrijven. Alle huisjes daar, zonder uitzondering, zijn zoo ver schrikkelijk gehavend, dat men van de eene ruïne naar de andere gaat. Sommige woningen liggen absoluut in puin tegen den grond, alsof zij door eenige kanonnen, van alle kanten nauw keurig zijn beschoten. Huisraad, stukken hout en steen zijn over de weilanden geslingerd, waar tal van kippen zijn gedood. Bij een der totaal in elkaar gestorte huisjes was op het oogenblik van de ramp alleen een geit binnen. Even later zag men, o wonder, het dier ongedeerd op de puinhoopen staan. Bij de bezichtiging van de gevolgen van deze cycloon vraagt men zich trouwens voortdurend af, hoe ter wereld is het mogelijk, dat er niet meer slachtoffers te betreuren zijn, hoe is het mogelijk, dat de meeste menschen uit die zoo grondig verwoeste huisjes aan den Haaksbergschen weg er zonder kleer scheuren afgekomen zijn, dat men slechts hier en daar iemand ziet loopen met een onbetee- kenende verwonding aan het hoofd of een wat pijnlijk been. Wij gaan nog wat verder den weg af langs afgeknakte en ontwortelde boomen en langs merkwaardige constellaties van vernielde meu belen en brokstukken, die deel hebben uitge maakt van de woningen. Men is overal druk bezig met het opruimingswerk, waarbij de soldaten van de genie goede hulp verleenen. Tal van menschen trachten den chaos te over zien en te redden wat er nog te redden valt. Het is een zielig tafereel, verschrikkelijk zielig. Daar staat een huisje, dat er in vergelijking met de meeste andere nog al goed afgekomen schijnt te zijn. Er zit weliswaar geen pan meer op het dak en een van de zijkanten ziet er ontzettend uit, doch als men naar de andere woningen kijkt, is men geneigd den heer des huizes die aan de deurpost staat geluk te wenschen met den goeden afloop. „U moet eens binnen komen kijken", zegt de man en dan worden we spoedig gewaar, dat er van dit huis toch ook niet veel meer over is en het met de andere vermoedelijk voor afbraak zal worden bestemd. Alles is er kapot. De muren zijn gescheurd en van elkaar gespleten, de zoldering vertoont een groot gat, teweeggebracht door den schoorsteen. Een deur verder is het geheele driehoekige dak weg gemaaid, het vierkant er onder is zoo op het oog weinig beschadigd. Wij zeiden het reeds: een poging om de verwoesting behoorlijk te be schrijven zou vruchteloos zijn. Men kan vast stellen, dat er van hetgeen er aan den Haaks bergschen weg was, weinig, heel weinig meer over is. Indien honderd menschen tien dagen lang bezig waren geweest er de zaak te vernielen zou het resultaat niet erger hebben kunnen zijn. In GROENLO zelf was bijna de geheele bevoling op straat. De wildste geruchten deden de ronde, op het oogenblik natuurlijk niet te controleeren, maar waaruit wel bleek, dat althans wat de slacht offers betrof, deze ramp veel ernstiiger is dan die te Borculo. Groenlo heeft niet geleden de cycloon zocht zijn weg juist oostelijk van de kom der gemeente, waardoor uitsluitend boerde rijen getroffen werden. In de omgeving waren drie dooden en wel Papen, een timmerman, die op een boer derij aan het werk was geweest en door den cycloon bijna 200 M. was weggeslingerd. Toen men hem te hip snelde, leefde hij nog. P. is gehuwd en vader van vier kinderen. Het tweede slachtoffer is een boerenzoon, de 20-jarige Spie ker, en de derde een zekere Peppelenbosch, eveneens gehuwd en vader van 5 kinderen. Ver der zijn er 12 min of meer ernstig gewonden, welke, toen wij in Groenlo kwamen, reeds allen in het ziekenhuis waren opgenomen. Hier in de omgeving is veel verloren gegaan. Op sommige plaatsen heeft men het vee uit de ineengevallen schuren nog kunnen redden, doch de meeste beesten zijn door het instortende puin gedood, terwijl ook het grootere vee in de weide ernstig is geteisterd. Hoe hevig de kracht van den storm was, bleek wel daaruit, dat een dorschmachine, die bij een boerderij stond, ruim 100 meter was weggeslingerd. Overal op den weg vonden wij doode kippen en ander klein vee, dikwijls honderden meters van de in de nabijheid ge legen boerderijen. Zoo hevig was de kracht van den cycloon, dat zelfs het water uit de Berkel een 10-tal meters werd opgezogen. Twee brigadiers van de mare chaussee, die op het oogenblik dat de cycloon, losbarstte, van Haaksbergen kwamen, hadden als het ware de bui voor zich uit zien gaan. Ze hadden den indruk gekregen, dat de cycloon kwam van de Duitsche grens, zich verder slin gerde langs Neede, met een bocht in de richting Eibergen en verder naar het Zuiden. Ook deze vertelden, dat bet verschijnsel zich voordeed als een groote trechter, waaruit een warrewinkel van takken, stof en steenen werd rondgeslingerd. Het gebied van den cycloon teekent zich, voor zoover wij dit hebben kunnen bereiken, af van Westelijk Lichtenvoorde, Lievelde, Wes telijk Groenlo langs Beltrum, Oldeneibergen, Haarlo, Neede, Boekelo. OOK BIJ LOBITH EN M1LLINGEN WOEDDE DE STORM. Kapitein Mustert, commandant van de com pagnie Torpedisten, die bezig is een wrak op te ruimen in den Rijn tusschen Lobith en Mil- lingen, meldt het volgende Woensdagmiddag om drie uur moesten wij plotseling onze werkzaamheden staken. Fel flitsten de bliksemstralen door de lucht en ha- gelsteenen zoo groot als knikkers vielen neer. De wind stak hevig op en de lucht verduisterde. Onze duiker is gelukkig juist uit den zwaren stroom opgehaald. De lading is geplaatst, doch wij kunnen niet verderhet wordt te gevaarlijk. De kracht van den wind neemt toe. De man schappen krijgen order lager in de vaartuigen te gaan zitten. Daar zien wij plotseling enkele honderden meters beneden strooms van ons een zwerm zwarte voorwerpen door de lucht vliegen Het zijn de luiken van een afvarende Rijnaak. Nabij den steiger van Millingen kan een lange opvarende sleep van negen schepen zich niet meer klaar houden en waait dwars door de rivier. Een der schippers wijst naar boven en zegt „Een windhoos kapitein". „Kijk die wolken dwarrelen en kringelen". Wij kijken angstig toe en beseffen het gevaar. De steenfabriek nabij Milligen verdwijnt dan in een rose stofwolk. Wij denken aan brand, want de bliksemstralen schieten loodrecht naar beneden. Van een opvarend zeilschip, dat zijn tuigage niet snel genoeg kan bergen, slaan de zeilen uit de lijken. In Milligen blijken later van een aantal huizen de daken te zijn afgeslagen. In het bijzonder heeft de openbare school geleden. Dank zij het kranig optreden van het hoofd der school, den heer Boog, kwamen geen persoonlijke on gelukken voor. Op het moment van den storm bevonden zich alle kinderen in de school en wilden er uit. De zware boomen op de binnen plaats van de school werden ontworteld en vernield. De stukken vlogen naar alle kanten. De hoofdonderwijzer, die het gevaar zag, hield de kinderen met kracht binnen. Toen het dak van zijn pannen was ontdaan en het plafond begon te kraken, wilde hij de kinderen onder de banken bergen. Toen ging de storm liggen en hadden geen verdere ongevallen plaats. Op den loswal te Millingen werd een houten opslagplaats van den heer Gasthuizen, waarin een drietal jongens schuilplaats hadden gezocht tegen het noodweer, in de rivier geworpen. Een der jongens kon zich bijtijds uit de loods ver wijderen. De beide anderen vielen te water. Zij konden zich echter op de brokstukken van de loods redden. De windhoos verplaatste zich in Noord-Ooste lijke richting en passeerde de rivier loodrecht. Een wonderlijk avontuur. Op een der landwegen te Lievolde fietste een jongen. Toen hij in de verte den wervelstorm zag naderen, stapte hij van de fiets en hield zich vast aan een boom. De boom knapte, toen de jongen midden in de werveling zat, ter hal verhoogte van den knaap af. Hij werd zelf opgenomen en een eind verder neergesmeten. Zijn jas en vest waren hem afgerukt en waren nergens meer te vinden. De fiets kwam nog eenige honderden meters verder terecht, dan hij zelf De jongen is er overigens vrij goed afgeko men en is niet ernstig gewond KONINGIN EN PRINSES OVER DE RAMP INGELICHT. Een onderhoud met den Commissaris der Koningin in Gelderland in den Koninlijken trein. Op de terugreis van de Koningin van Eindho ven naar het Loo, kwam hedenochtend te half negen aan het station te Arnhem de Commissaris der Koningin in Gelderland in den Koninlijken trein en maakte de reis naar het Loo mede, ten einde H. M. en H. K. H. de Prinses inlichtingen te verstrekken betreffende de ramp die een gedeelte van de provincie Gelderland heeft getroffen. Auto in een sloot geworpen. Een dokter in een instortend buis. De dokter te Beltrum was op ziekenbezoek en liet zijn auto aan den weg staan. Zijn vrouw die hem vergezelde, bleef zoolang in den wa gen zitten. Zij zag den cycloon aankomen en moest toezien hoe het huis, waarin haar echt genoot zich bevond, plotseling instorte. De auto zelf werd enkele meters verder in de sloot geworpen. De arts werd niet ernstig ge wond en kon spoedig uit het ingestorte huis worden bevrijd. De zich daarin bevindende zieke kreeg echter ernstige verwondingen. HET WEER VAN WOENSDAG. Een mededeeling van het Kon, Ned. Meteor. Instituut. Van het Kon. Ned. Meteor. Instituut te de Bilt ontvingen wij de volgende mededeeling Om althans.een voorloopig antwoord te ge ven op de vele vragen om inlichtingen, betref fende de stormramp in den Gelderschen Ach terhoek en Twente, kan worden medegedeeld, dat zich den eersten Juni een gebied van be trekkelijk lagen luchtdruk boven ons land be vond. De wind was zwak en plaatselijk sterk verschillend. Hier en daar kwam het reeds in den voormiddag tot plaatselijke onweersbuitjes. De regenbui, die. te de Bik om 3.30 uur nm. losbrak onder onweerverschijnselen, had het karakter van een zwaar tropisch onweer. In een kwartier tijds viel 16 m.M. regen, waarvan 10 m.M. in 6 minuten. Het temperatuursverschil van Zuid-Oost naar Noord-West was groot. Terwijl de ochtend-tem peratuur over het grootste deel van Denemar ken beneden 10 gr. C. was, was zij in midden- Duischland boven 20 gr. C. Kort voor het overtrekken van de bui werd te Soesterberg een vliegtuig-waarneming ver richt. De atmosfeer was zeer warm en vochtig met een gemiddelde temperatuur-afname van 6.3 gr. per 1000 meter. Te Helder was de atmosfeer tot 1000 meter hoogte 5 gr. kouder, op 3000 meter bedroeg het verschil niet meer dan 1 gr. Te Soesterberg was de bewolking van 600 tot 1000 meter en van 2000 tot 3000 meter, waarbij de vlieger opgaf nog hoogere wolken te hebben gezien. Te Helder raakte de vliegtuigbestuurder eerst op 3200 meter in dichte wolken, die hem een hooger stijgen beletten. Weliswaar was daar de temperatuur-afname een weinig boven de gemiddelde, doch zij was zoo regelmatig, dat opstijgende bewegingen, eenmaal ingeleid, nog op groote hoogte konden worden voort gezet, zonder belemmering te ontmoeten. Ieder, die omtrent het verschijnsel gegevens kan verstrekken zoo mogelijk met overlegging van registreeringen, worden dringend verzocht deze met nauwkeurige tijdsopgave, aan den hoofddirecteur van het Instituut te doen toe komen. DE CYCLOON IN DUITSCHLAND. Naar Wolff meldt, heeft een cycloon Lingen aan de Eems geteisterd, waar van 250 huizen de daken werden afgerukt en 2 menschen ge dood en 17 zwaar gewond werden. De buurt schap Eche is totaal vernield. Lingen ligt ten N. W. van Twentsch-Duit- sche grens juist in den baan van den wervelstorm die Oost-Gelderland en Twente beeft getroffen. Brief van een ooggetuige. Uit een particulieren, die ons ter inzage werd gegeven, van iemand uit Groenlo, ontleenen we het volgende Ik (de schrijver van den brief) ben van heel dichtbij ooggetuige geweest van de ontzettende kracht van zoon windhoos. 's Middags om 4 uur was ik bij een boer in huis, toen het eenigszins begon te onweeren en te regenen. Eensklaps zei een der huisgenooten„Kijk eens, wat een eigenaardige werking is er in de lucht". Toen ik naar buiten keek, had ik het wel in de gaten. Menschen, zei ik, ga maar gauw naar buiten, want dat wordt de ramp van Borculo weer, maar ze lachten er om, totdat die zuil wat dichterbij kwam. Maar ik begon hem een beetje te knijpen en pakte m'n boeltje gauw bij mekaar, en ging eens buiten kijken. Onderwijl begon het steeds don kerder te worden, alhoewel nog niet zoo erg als voor twee jaar terug. Ik stond nog een poosje naar die draaiende zuil, die naar schatting nog 5 a 600 M. in diameter groot was, te kijken. Het was een mooi, maar vreeseïijk gezicht. Alles draaide mee in het rond, dakpannen, bosscben stroo, boomtakken, enz. De zuil was toen naar schatting nog 700 meter van ons vandaan, en hij kwam maar steedp recht op ons af. De boer met zijn gezin vluchtten toen het huis in, maar ik ging haas je rep je het wei land in. Toen ik naar mijn berekening buiten de baan van die zuil was, ben ik plat op den grond gaan liggen, mij zelf vast houdend aan een berkenstomp. Twintig meter van mij af stond een hooge peppel, plm. Yï meter dik, en daar had ik nog angst genoeg voor, want het lag er maar op aan, welke kant dit zou opvallen, maar ik kon niet meer weg komen. Zoo ik heb ik misschien een paar minuten ge-

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 3