COHEN GLANSVERF De Nieuwe Stormramp over Oost-Gelderland. NI VA TANDPASTA TAFELLAKENS SERVETTEN HANDDOEKEN THEEDOEKEN Binnenland. A. WIELHOUWER Verkoopingen. VOORKOMT TANDBEDERF KATOENEN HALFLINNEN EN LINNEN DIVERSE MATEN DIVERSE PRIJZEN DIRKSLAND H.H. Landbouwers en Huiseigenaars Ring Sommelsdijk 1927\ lijkte Hoofd, in Zijn lichaam, dat is Zijn gemeente, nederdaalt. Zullen wij deel hebben aan Christus, dan moeten wij Zijn Geest ontvangen. Hij moet woning in ons maken en in ons werken. Der geloovigen lichaam is een tempel des Heiligen Geestes. De Geest Gods woont en werkt in hen verlichtend, heiligend en vertroostend. Den Geest van Christus hebben wil zeggen door dien Geest geleid worden vernieuwd worden naar het evenbeeld Gods, zoodat wij God leeren kennen als rechtvaardig en genadig, onszelven als ellendig, voor God verlorenJezus Christus als een onmisbaren en alge- noegzamen Zaligmaker. Die den Geest van Christus heeft, leert Hem ook ken nen als een Trooster in leed en smart, zoodat hij niet zonder hoop is en de verdrukking het hoofd omhoog houdt. Door de kracht van dien Geest sterft hij der zonde en der wereld af en zoekt wat Gode welbehagelijk is. Hij bindt den strijd aan tegen de zonde, waar door Hij God mishaagt, verloochent zichzelven en draagt het kruis achter Jezus. Hij leert ootmoedig en nederig te zijn en gaarne vergevende. Wan neer de Geest intrek neemt in ons hart, maakt Hij ons Christus gelijkvormig. Hij is de Geest des kindschaps en NEEDE HET ZWAARST GETEISTERD. EEN DOODE, 15 ZWAAR- EN 200 LICHTGEWONDEN. De zaak heeft zich als volgt toegedragen. Tegen 4 uur Woensdagmiddag zag men een cycloon naderen. Het was een zwarte zuil, die plotseling naar beneden kwam over een deel van de gemeente Neede, op den weg naar Eibergen en Haaksbergen en daar alles wat aan wezig was omver wierp. Het was nog erger dan te Borculo, hoewel over een geringer opper vlak. Te Neede zijn een 20 huizen, die hecht waren gebouwd, totaal verwoest, maar het ergste was, dat de groote textielfabriek van Ter Weeme, waar plm. 400 arbeiders werkten, eveneens werden vernield. Daar vielen veel gewonden. Op het station, waar een machineloods in stortte, vluchtten de arbeiders on der de treinen. De wagens gingen echter aan het rollen en vermoedelijk is zoodoende het 12-jarig meisje van de familie Zandwijk gedood, doordat het onder den trein kwam. Van hetzelfde gezin zijn nog meer gewonden. Er was snel medische en particuliere hulp, waardoor dr. Planten in ruim een uur alle ge wonden kon helpen. De zwaargewonden wer den naar Enschede vervoerd. De lichtgewon den zijn naar verschillende ziekenhuizen over gebracht. Burgemeester Muiier richtte tot den commis saris van politie van Deventer, den heer van Tricht, die met de pers auto, een der eerste op het terrein was, het verzoek, in overleg te treden met burgemeester van Eysinga van De venter, tot het spoedig zenden van nachtleger en loodsen. Wij vernemen, dat daaraan reeds voldaan is en 's nachts op vrachtauto's een houten- hulpschool, die te Deventer aanwezig was, naar Neede gezonden werd. Dr. Offerhout uit Deventer is met een Roode Kruis afdeeling zoo juist aangekomen. De cycloon had een breedte van 500 M. op den grond. Het eigenaardige is, dat alle ge wonden totaal zwart zijn, zooals in 1925 ook te Borculo is gebeurd. Groenlo. Men meldt uit Groenlo Een cycloon, in hevigheid gelijk aan die van Borculo, heeft Woensdagmiddag gewoed in de buurtschappen Lievelde, Beltrum, Elfsele, Eiber- gen enz. Boerderij aan boerderij is verwoest, kappen en wieken van molens liggen afgerukt. Er zijn in Beltrum twee dooden en verschillende gewonden. Het ziekenhuis te Groenlo ligt vol gekwetsten. Van alle anten komen reeds auto's met be zoekers. De aanblik is als twee jaar geleden in Borculo. Verschillende wegen zijn versperd. Een kind dat met de moeder uit een woning geslingerd wa£, is door een aanrollenden spoor wagon gedood. Zevenaar. Woensdagmiddag te ongeveer half vier woed de boven de buurtschappen Ooy en Engelveld onder de gemeente Zevenaar, een orkaan. Een 16-tal boerenwoningen werd geteisterd; de daken van deze huizen werden afgerukt. Enkele muren scheurden en bezweken. Een kersenboomgaard werd grootendeels vernield. Verscheidene hoo rnen werden met wortel en al uit den grond ge rukt. Te Driene, Deldenerbroek, Backenhagen zijn door een cycloon in twee minuten tijds 14 boe renwoningen omgewaaid of zwaar beschadigd. Te Hengelo zijn tien boerderijen grootendeels verwoest. Te Millingen zijn van een aantal huizen de daken afgeslagen. In het bijzonder heeft de open bare school geleden. Dank zij het kranig optre den van het hoofd der school, den heer Boog, kwamen er geen peersoonlijke ongelukken voor. Op het moment van den storm bevonden zich alle kinderen in de school en wilden er uit. De zware boomen op de binnenplaats van de school werden ontworteld en vernield. De stukken vlo gen naar alle kanten. De hoofdonderwijzer, die het gevaar zag, hield de kinderen met kracht bin nen. Toen het dak van zijn pannen was ontdaan en het plafond begon te kraken, wilde hij de kin deren onder de banken bergen. Toen ging de storm liggen en hadden er geen verdere ongeval len plaats. De verwoestingen. De windhoos die zooveel verwoestingen aan gericht heeft, is gegaan over Bornebroek, Bavin- ke,l, Bolkshoek, de Wateregge, vandaar over Albergen op Tubbergen aan, vandaar op Gees teren, Mandel en Mandelveen. Verschillende menschen konden de hoos al een minuut of tien zien aankomeneen trechtervormige met den tuit naar boven. Overal waar de hoos langs ge gaan is werden de daken van de boerderijen ver nield en verschillende boerderijen zijn geheel in maakt ons kinderlijk gezind. Zwak in onszelven, geen steunpunt vindende in ons, stellen wij den Heere tot onzen God en wordt Hij ons een toevlucht in de benauwdheid. Die dezen Geest niet heeft, die door Hem niet geleid en geregeerd wordt, die komt Christus niet toe die heeft geen recht zich een discipel van den Heere Jezus te noemen. Hij mist het kenteeken van hen, die door den Vader aan Christus gegeven zijn. Hij heeft geen grond om te vertrouwen, dat hij verlost, met God verzoend is. Hij mag zich niet troosten met de wetenschap, dat hij het eigendom des Heeren is. En waarom niet Omdat Christus geen gemeenschap kan hebben met den die naar der zonde, evenmin als het licht met de duisternis en de heiligheid met de onheiligheid. Aan allen die de Zijnen zijn, schenkt Hij Zijn Geest. Die Hij ge kocht heeft met Zijn bloed, heiligt Hij ook door Zijn Geest. De verlossing des zondaars is maar niet een ontheffing van de schuld en straf maar ook een te nietdoen van de heerschapij der zonde. Zij sluit ook in zich een vernieuwing naar het beeld van God. Die Jezus toe- behooren zijn nieuwe schepselen, geleid door den Geest, strijders tegen de zonde en liefhebbers van God. puin gelegd. De boomen werden omver gewor pen of van hun takken beroofd, op 't buitengoed Bavinkel werd de warande voor het huis wegge rukt en het dak beschadigd. De landbouwerswo- ning bij den ingang werd tot een ruine gemaakt. Wachtpost 7 aan den spoorweg Almelo-Hengelo werd geheel vernield en het dak verscheidene meters verder neergesmakt. Ook de telegraafdra den werden over een grooten afstand vernield. Op den Tubbergerweg werd het café Vrielink geheel vernield. Bijna niets was verzekerd. De vernielde strook was betrekkelijk smal een 500 meter. Een tragisch ongeval. De Maasbode schrijft Op het stationsemplacement had een tragisch ongeval plaats. Een tweetal kinderen van een spoorwegarbeider werd door den wind opgeno men en op de rails geworpen, juist voor een eveneens door den storm aan het rollen gebrach- ten goederenwagen. Een der kinderen ging de wagon over het hoofd en het was terstond dood. Het tweede kind werden de beentjes afgereden. Verschillende wagons werden uit de rails ge worpen. De kracht van den wind wordt ook hierdoor gedemonstreerd, dat een met kolen geladen wa gon totaal ondersteboven werd geworpen en met de wielen omhoog lag. De belangstelling van automobilisten uit alle deelen der provincie en uit Overijsel was na tuurlijk zeer groot. Tot de bezoekers behoorde o.a. de heer baron van Heemstra, Commissaris der Koningin in Gelderland. Wat in en om Groenlo gebeurde. Wij spraken Woensdagavond een inwoner Groenlo, die zich tegen 4 uur 'smiddags op straat bevond. Hij deed ons het volgend verhaal: Wij hebben hier in Groenlo den wervelstorm zien aankomen. In de verte zagen wij een rossen gloed, die zich met groote snelheid door de lucht voortbewoog. In de stad dacht men, dat er een hevige brand in de Zuidelijke richting van de stad woedde. De brandspuiten werden dan ook naar buiten gehaald. In Groenlo werd niet veel van de ramp ge merkt, daar de cycloon eigentlijk langs het stadje heenging. Het was even iets donkerder doch niet onrustbarend. Gedurende enkele mi nuten vielen er wat regendruppels en hagel- steenen doch spoedig brak de zon weer door. Het duurde evenwel niet lang of de mare van de vreeselijke ramp, die de omgeving had ge teisterd, drong tot het stadje door. Éenige in woners van Lievelde, spoedig gevolgd door ingezetenen van Belrtum, kwamen overhaast naar Groenlo gehold om hulp te halen. De men schen waren totaal van streek en konden slechts mededeelen dat er van de beide buurtschappen niets was heelgebleven. De drie doktoren uit Groenlo, dr. de Greef, dr. Bentholt en dr. Sicheren spoedden zich per auto naar de geteisterde plaatsen om hulp te verleenen. Ook de burgemeester van Groenlo, de heer Kraakman begaf zich per auto naar en poetst 's-morgens en 's-avonds met 75 cts.per'/ttube, 25dts.p.'A tube. het terrein van de ramp, terwijl voertuigen met verbandmiddelen gezonden werden om de noo- dige geneeskundige hulp te verleenen. Te Beltrum zijn twee personen om het leven gekomen n.l. de timmerman Baak en de 20-ja- rige arbeider SpeeKer. Verfler werden van een gezin niet minder dan zeven personen door het instorten van hun woning gewond. Ze zijn met vele andere gewonden naar het ziekenhuis te Groenlo overgebracht. De toestand van eeni- gen hunner is zeer ernstig en men vreest dat er nog meer slachtoffers te betreuren zullen zijn. Een andere inwoner van Groenlo deelde ons mede, dat hij den wervelstorm had zien nade ren uit de richting van het station Lichten voorde—Groenlo. Het station heeft weinig scha de geleden doch een in de nabijheid staand seinhuisje is totaal verwoest. Ook hier in de omgeving zijn eenige gewonden. In het vrije veld zijn nagenoeg alle boerderij en, die gelegen waren in de strook die door den storm werd bestreken, verwoest. Dat het aantal dooden en gewonden niet veel grooter is, is voornamelijk te danken aan het feit dat men door de ervaring opgedaan bij den ramp van Borculo, beter wist wat men te doen had. Velen zijn, toen zij den wervel storm in de verte zagen aankomen, uit hun huizen gevlucht. Toen zij in de woningen terug keerden, bleken velen in puinhoopen te zijn veranderd. BEZOEK VAN DE KONINGIN EN DE PRINSES AAN DE PHILIPS FABRIEKEN. Zij spreken West-Indië toe. Zoo heeft dan gisteren (Woensdag) avond onze Koningin, vergezeld van de Prinses een tocht naar Philips laboratoruim in Eindhoven ondernomen om voor dat kille, weinig aanzien lijke voorwerp, dat microfoon heet haar woor den te richten, die omgezet in ethergolven, het ruim met lichtsnelheid doorklieven en fabel achtig zwakke stroompjes doen ontstaan in de ontvang-apparaten aan den anderen kant van den oceaan, waar ze als geluid te voorschijn getooverd worden uit telefoon en luidspreker. Aan het buitenland was draadloos telefonisch kond gedaan van het voornemen der vorstelijke personen, zoodat wij redelijkerwijs mogen ver wachten dat ook in de verre uithoeken der aarde haar stemmen, die voor de eerste maal de radio-microfoon-korreltjes in beroering ge bracht hebben, gehoord zijn. Tien minuten na middernacht zette de Philips harmonie het Wilhelmus in en daarna sprak de Koningin de volgende woorden. De rede van de Koningin. Suriname en Curasao Het is mij een groo te vreugde dat Nederlandsch vernuft met het doorzettingsvermogen, waarom ons volk van ouds bekend is, op zoo schitterende wijze de laatste moeilijkheden heeft overwonnen en voor de menschelijke stem de afstanden heeft doen wegvallen, die de deelen van mijn rijk scheiden. Ik grijp deze gelegenheid gaarne aan, aller eerst om mijn dank uit te spreken voor de talrijke blijken van liefde en aanhankelijkheid ten aanzien van mij en mijn Huis, welke mij uit uw midden bij menige gebeurtenis van bij zonderen aard hebben bereikt. De telkens daar bij tot uiting gekomen hartelijke gevoelens heb ben mij steeds diep getroffen en erkentelijk ge stemd. Ik koester het vertrouwen, dat de banden, die Suriname en Curasao aan het moederland hechten en die den stempel van eeuwen dragen, in gemeenschappelijk streven immermeer zullen worden en versterkt en verinnigd. Het ook bij u levende besef, dat Nederland en de overzeesche gewesten in Amerika in lief en leed in streven en cultuur een moeten zijn, en blijven moge steeds dieper wortel schieten en tot voller ontwikkèling geraken. Mijn beide vertegenwoordigers in West-Indië, gij die getoond hebt uw begte krachten aan uwe gewesten te willen geven, moge het u en uwen medewerkers bij het vervullen van uw moeilijke taak tot steun zijn mijn persoonlijke verzekering te vernemen, dat ik uw streven met warme be langstelling volg. Ik wensch u, ingezetenen van Suriname, toe dat, ondervonden tegenslagen ten spijt, reeds in het nabije verschiet moge liggen een weder- ipleving in nieuwe vormen van de welvaart van weleer, tot heil, inzonderheid van de samen leving in uw door de natuur met kwistige hand bedeeld gewest. Ik houd mij overtuigd, dat tenslotte ook hier de zon uit de wolken van het heden te voor schijn zal treden en roep u allen op, om door eendrachtige samenwerking op elk gebied ook uwerzijds die toekomst te helpen voorbereiden. Met u, ingezetenen .van Curasao, verheug ik mij in een toenemenden bloei van uw gewest. Mijn hoop is, dat daaruit voor u allen, zoowel van de Benedenwindsche eilanden als van de Bovenwindsche eilanden blijvende zegenrijke ge volgen zullen voortomen. Met trots zie ik Willemstad een vooraan staande plaats innemen in de rij der groote wereldhavens en die hoe langer hoe meer be vestigd. Nieuwe tijden brengen nieuwe eischen, nieuwe tijden brengen ook vroeger niet ge droomde middelen, maar van alle eeuwen blijft, dat die zich geheel geeft aan een zware taak in zijn overgave daaraan beloond wordt met den moed om opgewekt te volharden. Het volbren gen ligt in Gods hand. Geve Hij daartoe Zijn Zegen. Na de rede van de Koningin werd het Wien Neerlandsch bloed gespeeld en gaf de aankon diger in het laboratorium het woord aan Prinses Juliana. Deze sprak Rede van Prinses Juliana. Het is een zoo bijzonder aardig denkbeeld, dat ik vandaag met u allen mag spreken en wel langs dezen nieuwen weg, waarvan de ontdek king immers van zoo groote beteekenis zal blijken te zijn. Zij het ook uit de verte, voor u onzichtbaar, toch doet het mij oprecht veel ge noegen, thans met u in verbinding te komen. Het was voor mij reeds een bijzondere gewaar wording, dat ik eenige weken geleden op mijn eigen kamer kon genieten van hetzelfde schoone concert, dat ook aan u door de Philips fabrie ken zoo vriendelijk werd aangeboden, en nu door dit gesprek de groote afstand, die ons scheidt, op eenmaal schijnt te zijn weggevallen, zal ook voor mij dit éerste persoonlijke contact met West-Indi een onvergetelijke herinnering blijken. Het belangrijk bericht van enkele dagen ge leden, dat de heer dr. ir. de Groot te Bandoeng er in geslaagd was van Java uit een gesprek met Nederland te voeren, schijnt toepassing van die methode ook de mogelijkheid tot het voeren van geregelde gesprekken tusschen de West en Nederland naderbij te brengen. Ik behoef u wel niet te zeggen, hoe zeer ik mij er in zal verheugen, indien op deze wijze de banden tusschen u en ons nauwer zullen kunnen worden toegehaald. Gaarne grijp ik deze gelegenheid aan om naast de dankbetuiging, die ik reeds aan den gouverneur van Suriname en Curagao heb ge richt voor de mij aangeboden gelukwenschen, nogmaals uiting te geven aan mijn hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling en medeleven, waarmede ik kort geleden op mijn achttienden verjaardag werd verrast en voor de wijze waarop ook bij u die dag werd herdacht. Hoewel ik nog nimmer onze West heb aan schouwd, voel ik mij toch gelukkig tegenover dat gedeelte van ons rijk niet meer geheel een vreemde, omdat ik door mijn studie reeds het een en ander heb geleerd van de staatsinstellin gen en verhoudingen in de verschillende deelen van ons gebied in Amerika en van de vraag stukken, die de ontwikkeling daarvan beheersch- ten. Natuurlijk hoop ik mij zooveel mogelijk op de hoogte te blijven stellen van al hetgeen met de welvaart en den vooruitgang van West-Indië samenhangt. Met mijn ouders bezocht ik veertien dagen geleden het zeemanshuis in Amsterdam, alwaar wij vele West-Indische zeelieden ontmoeten en een hunner ons zeer warm toesprak. Wij waren zeer getroffen door de gevoelens die daaruit bleken. Ik moge eindigen met den wensch, dat, nu deze mooie nieuwe communicatie mij het groote voorrecht schonk met u in aanraking te komen, zij ons in staat moge stellen elkander nader te treden op elk gebied des levens, waar dat noodig en mogelijk mocht zijn en dienstbaar zij aan het bevorderen der gemeenschappelijke gevoe lens, die zoovelen aan deze en gene zijde der zeeën samen verbinden. Ik heb gezegd. De plechtigheid werd besloten door het spelen van eenige vaderlandsche liederen door de Philips Harmonie. Dat de belangstelling voor deze uitzending in Nederland zeer groot was mag wel blijken uit de telegrammen, die reeds in den vooravond Philips bereikten en een goede ontvangst vermeldden van het Mengel berg-Concert, dat in Amsterdam gegeven is. De ontvangst in de West, de Oost en op zee. Kort na de beëindiging van de beide rede voeringen werd een telegram uit de West ont vangen, dat men de toespraak van H. M. uit stekend verstaan had. Voor Oost-Indië heeft H. M. Woensdag de volgende rede uitgesproken Rede van de Koningin. Het eerste woord, dat ik rechtstreeks tot Nederlandsch-Indië richten kan, zij een groet van hart tot hart aan het overzeeesche gewest, dat ondanks den afstand Mij zoo na aan het hart ligt. Gij allen, die in het verre land op dit uur luistert naar het over de wereldzeeën tot u komende geluid uit het' moederland, weet, dat dit oogenblik voor Mij een oogenblik van vreugdevolle ontroering is, omdat ik Mij thans met Nederlandsch-Indië in persoonlijke aan raking gevoel. Het was steeds een onvergetelijk oogenblik wanneer mij de bewijzen bereikten hoe Nederlandsch-Indië medeleeft met het moe derland. Wanneer een natuurramp Nederland trof, bleek Nederlandsch-Indië altijd metterdaad bereid om den nood te helpen lenigen en even zeer toonde Nederlandsch-Indië mede te leven met het wel en wee van Mijn Huis. Met diep gevoelde erkentelijkheid gedenk ik de teekenen van aanhankelijkheid, die mij iri allerlei vormen uit Indië gewerden. Zij hebben een onwisch- baren indruk bij mij achter gelaten. Het is Mij een voldoening thanp zelf u te kunnen zeggen hoe die sprekende getuigenissen van het besef van saamhoorigheid mij steeds met dankbaarheid hebben vervuld. De band, dien de geschiedenis gelegd heeft tusschen Ne derland en Indië kwam tot stand in een tijd toen persoonlijke moed aan voortreffelijke zee manschap om den aardbol om te varen naar het land, dat toen voor Europa nog een fabelland was. Wie in den loop der eeuwen volgden op den langen tocht over den oceaian had de ervaring van hun voorgangers tot gids. Stoom vaart en kortere weg door het Suezkanaal, zoowel als de telegraafverbindingen hebben Indië in de vorige eeuw daadwerkelijk dichterbij gebracht. Is de afstand daardoor van maanden teruggebracht tot weken, de ontwikkeling der luchtvaart voorspelt ons dat die afstand in de koopt Uw voor a s. seizoen bij A. WIELHOU. WER, Ring 99» 100, Sommelsdijk. PRIMA GLANSVERF uit zuivere grondstoffen vervaardigd, zoowel voor buiten als voor binnen reeds f 0,70, f 1,- en f 1,20 per K.G. Vraagt kleurenkaart ter inzage. Let op het j u i s t e adres: toekomst zal worden teruggebracht van weken tot dagen. Maar ondanks dit alles en ondanks de vorderingen van wetenschap en techniek, die den zeeweg tot een veiligen weg maakten, blijft voor den Nederlander, die naar Indië gaat en voor den in Indië geborene die den tocht naar het moederland aanvaardt, het afscheid van den geboortegrond pijnlijk. Moeders en vaders die hun kinderen zagen afreizen of die hen voor hun vorming hier achterlieten, gij allen, die wellicht in zorgen zijt om betrekkingen of vrienden, die ver zijn of wellicht gebukt gaat door de herinnering aan een dierbaar gelaat, dat gij niet zult wederzien, voelt het, dat ik met u meeleef in den weemoeed die deze scheiding dagelijks voor zoovelen onzer brengt. Moge God u steunen. Schept reeds die scheiding algemeen mensche lijke banden, die van alle rassen zijn en van alle tijden, daarnaast is er tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië de hechte band der ge schiedenis. Nederland zag naar Indië niet alleen gaan zijn zonen, die- gedreven werden door zucht naar gewin of avontuur, maar reeds van den eersten aanvang vergezelden hen mannen, die het als een levensroeping voelden Indië te dienen om het land zelf. Trots en dank baarheid vervullen mij als ik gedenk de mannen en vrouwen, die hun krachten gaven aan de bestudeering van land en volk en het licht der wetenschappen lieten schijnen over de eerbied waardige cultuur, die zij in Indië vonden. Trots en dankbaarheid ook om de velen, die door zuivere liefde tot hun naasten gedreven er een arbeidsveld vonden, dat zij bewerten, niet zelden met opoffering van het leven. En hoevelen, wier namen niet algemeen be kend zijn, hebben niet vaak op eenzame posten land en volk met zelfverloochening gediend. Wie zal den omvang schatten van de toewijding der vrouw, die daarbij den man kracht gaf om te volharden in zijn moeilijke taak. Naast dien band van het verleden is er die andere, de band van onze gezamenlijke verantwoordelijk heid voor de toekomst. Ik richt mij in het bijzonder tot u, mijnheer den gouverneur-generaal, drager in mijn naam van de verantwoordelijkheid voor Nederlandsch- Indië. Ik wensch u van ganscher harte kracht toe om u te blijven wijden aan de taak, die u reeds metterdaad getoond hebt als een levens roeping te willen vervullen. Ik richt mij ook tot u allen, kinderen van het land, of die het tot een tweede vaderland heb ben gekozen en in het bijzonder tot hen, die door het aanvaarden van een post van ver trouwen in den Volksraad of in de raden der zelfbesturende gebiedsdeelen getoond hebt de verantwoordelijkheid voor den bloei van land en volk te gevoelen of door hun ambt ge roepen zijn 's lands belangen te dienen. Moge de ontwikkeling van Indië u de voldoening ge ven, dat deze mede door inspanning van uw beste krachten werd verkregen. Voortbouwende op wat internationale samen werking op het gebied van wetenschap en tech niek tot stand bracht tot verbetering van de verbindng tusschen alle deelen der wereld, heeft thans Nederland's energie en Nederlandsch or ganisatievermogen weten te bereiken, dat ik tot zoovelen uwer rechtstreeks het woord kan richten. Moge ook dit voor u een teeken zijn van de nieuwe verhoudingen, welke zich vormen en een bewijs dat de toekomst ook nieuwe eischen stelt. Die eischen mieten wij met moed aanvaarden. Dan kunnen wij gezamenlijk den hoogen plicht vervullen om te werken aan het heil van Nederland en Nederlandsch-Indië. Het nieuwe middel van gemeenschap tusschen deze beide deelen van het rijk zij de zinrijke belicha ming van mijn hartelijken wensch dat Nederland en Nederlandsch-Indië elkaar steeds beter zullen mogen verstaan. Ik heb gezegd. De toespraak van Prinses Juliana. Na ingeleid te zijn door den heer A. F. Philips hield vervolgens Prinses Juliana ongeveer dezelfde toespraak, die zij den nacht tevoren tot West-Indië gehouden had. Een draadlooze dankbetuiging van de Koningin. Nadat Prinses Juliana haar toespraak be ëindigd had, nam de Koningin opnieuw het woord en hield voor den microfoon nog de volgende toespraa ,,-iep getroffen door de hartelijke en geest driftvolle ontvangst en de vele blijken van be langstelling, mij tijdens mijn bezoek aan de Philipsfabrieken ten deel gevallen, zoowel van de zijde van het personeel der fabrieken als van de overige bevolking van Eindhoven, ge voel ik mij getroffen alvorens naar het Loo terug te keeren aan allen daarvoor mijn bijzon- deren dank te betuigen". Slotwoord van Prinses Juliana, Hierna deelde de heer A. F. Philips denJ luisteraars mede, dat ook Prinses Juliana nog iets wenschte te zeggen. Prinses Juliana zei de toen voor den microfoon nog het volgende „Gaarne sluit ik mij aan bij de woorden, door mijn moeder gesproken. Ook bij mij zullen de vele blijken van hartelijke belangstelling, in zoo ruime mate ondervonden, dit bezoek in dankbare herinnering doen blijven". Nadat Prinses Juliana haar toespraak be ëindigd had, speelde de Philips Harmonie het Wien Neerlandsch bloed en eenige andere va derlandsche liederen. GEDEP. STATEN VAN Z..HOLLAND. De heep H, de Wilde neemt ontslag. hef College van Gedeputeerde Staten van Zuid.Holland is bericht ingekomen van den heer H. de Wilde, dat hij met het oog op zijn gevorderden leeftijd en gezondheidstoe» stan,2'ck n'e* meer beschikbaar kan stellen als lid van Ged. Staten. Het is nog niet zeker of de heer De Wild J ook als Statenlid ontslag zal nemen. In elk geval staat echter vast, dat het Da» gelijksch Bestuur der provincie Zuid.Holland binnenkort een zijner beste leden verliezen zaleen man, die met groote kracht en over» tuiging het beginsel hoog hield en het wel. zijn van het gewest met onafgebroken energie heeft bevorderd. Te gelegener tijd hopen we een uitvoeriger beschouwing van zijn arbeid en actie te geven. Zaterdag 28 Mei bij inzet en Zaterdag 4 Juni bij afslag, telkens des avonds 6 uur (zomertijd) te Ouddorp in het Logement Akershoek van 1,37,80 H.A. of 3 G. bouwland te Ouddorp, in het West Nieuwland aan den Bontweg, kadaster sectie A no. 338, in 3 perceelen en in massa, 1,09,00 H.A. of 2 G. 112 R.V.M. bouwland te Ouddorp, in het West Nieuw» land, aan den Groeneweg, kadaster sectie A no. 170, in 2 perceelen en massa, 1,92,90 H.A. of 4 G. 60 R.V.M. bouwland te Ouddorp, in het Oudeland, in »Dimmenstee«, aan den Nieuweweg, kadaster sectie D nos. 163 en 165, in 4 perceelen en combinatiën en 0,99,00 H.A. of 2 G. 47 R.V.M. weiland te Ouddorp, in het Oudeland aan den Lageweg, kadaster sectie D no. 151, in 1 perceel. Het bouwland is blootschoof 1927 en het weiland is 1 Nov. 1927 door de koopers in gebruik te aanvaar» den. Ten verzoeke van den heer C. Lodder J.Czoon te Ouddorp. Notaris VAN DEN BERG. Op Vrijdagen 10 en 17 Juni 1927, des v.ffl, 11 uur (zomertijd) in het koffiehuis van Joh. Dubel te Sim onshaven, openbare verkooping bij veiling en afslag van het altoos durend recht van erfpacht op 01 are, 60 centiaren grond aan den Oud«Stompaardsche dijk, onder de gemeente Geervliet, met den eigendom van het daarop staande huis en schuurtje, bewoond door de weduwe A. de Man. Aanvaarding bij de betaling der koopenningen op 3 Augustus Inlichtingen geeft ondergeteekende te Zuid» land. Notaris C. LOEFF. Op Vrijdag 10 Juni 1927, 's avonds 7 uur (zomertijd) te Dirksland, in Hotel van den Doel, van diverse perceelen Roode en Lucerne klavers, wassende op landen onder Dirksland, Melissant en Stellendam. Notaris VAN DER SLUYS. Verkooping van Woonhuis, Pakhuis en Erf aan den Stoofdijk te Stad aan ,t Haringvlie' op Woensdag 15 Juni 1927 bij inzet, op Woens» dag 22 Juni 1927 bij afslag, telkens des n o- 4 uur (z.t.) in het café Peekstok, ten verzoeke van den heer J. A. Peekstok. Notaris VAN BUUREN,

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 2