I si të i I w. Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. 'I Gemeenteraad. Kerk en School. Visscherij. Buri w. i smaakt als room. Ingezonden Stukken. Laad- en Tuinbouw. Plaatselijk Nieuws. ■if ill Hf' f 11! 1 zijn dichterlijke talenten en Oranjeliefde. Gelijk bekend, heeft de jury voor de prijs» vraag, uitgeschreven door den Prov. Oranje» bond in Gelderland voor een gedicht ter eere van Prinses Juliana de gouden medaille toe» gekend aan mevr. Elise Soer, den tweeden prijs aan den heer Ed. Peters te Nijmegen, en den derden prijs aan den heer G. J. Peters, hoofd der openbare lagere school te Kerk» Avezaath (zilveren medaille). In de »Notenkraker« van j.l. Zaterdag heeft «Penarie* den draak gestoken nut het be» kroonde gedicht van mevr. Elese Soer. We zijn nu zéér benieuwd, zegt de «Trinube*, wat de «Notenkraker* en wat «Het Volk* zullen schrijven over het berichtje van de «Tielsche Courant* van 4 Mei, waarin wordt medegedeeld, dat de heer G. J. Peters, alias de «Volk«»medewerker Batavus bericht ont» ving van het bestuur van den Provinciaal» Gelderschen Oranjebond waarin hem werd medegedeeld, dat ook zijn gedicht gecalligra» feerd aan Prinses Juliana werd opgedragen, terwijl overwogen werd om juist voor zijn gedicht een prijsvraag uit te schrijven voor het samenstellen van een geschikte compositie met het gedicht als tekst Hof»poëten aan een «socialistisch* dagblad 1 Het is toch wel aardig ver gekomen met de sociaaldemocratische journalistiek, roept de »Tribine« uit. „De Standaard" schrijft Ons Christelijk Landbouwonderwijs. De Minister van Landlbouw kon zich dit jaar wat vrijer bewegen dan in de laatste jaren mogelijk was. Droevig was het, te moeten dulden, dat on derscheidene wenschelijk geachte maatregelen achterwege bleven, omdat de geldmiddelen ont braken. Vooral ons Christelijk Landbouwonderwijs is daarvan de dupe geworden. De christelijke boeren- en tuindersbond had de behartiging van dit belang met kracht aan gevat en door Minister van IJselstein werd op niet genoeg te waardeeren wijze dit pogen ge steund. Onder zijn bewind werden de Christelijke landbouwwinterscholen in Hoofddorp en Har- denberg opgericht. Sindsdien kwamen nog de lagere landbouw scholen in Alphen aan den Rijn en het land van Axel tot stand, maar daarna was het uit, onherroepelijk uit. Jaar op jaar moest nul worden gegeven op de al dringender wordende requesten om in richtingen voor Christelijke landbouwonderwijs. Met hoopvol begin werd meedoogenloos wreed door de versobering van den staatsdienst gestuit. Ook aan de uitbreiding van neutrale institu ten kon niet worden gedacht, maar dit mxest de voorstanders minder pijnlijk treffen dan het ongerief, dat de verdedigers van Christelijk on derwijs moesten dragen. Immers, jarenlang had het neutrale landbouw onderwijs zich onbeperkt kunnen ontplooien, terwijl met Christelijk onderwijs nog slechts een luttel begin was gemaakt. Na de finantieele gelijkstelling konden de krachten van de voorstanders van Christelijk onderwijs worden saamgetrokken op enkele tot nu toe verwaarloosde afgelegen posten. Aan Christelijk landbouwonderwijs openbaar de zich een sterke behoefte en op vervulling dier behoefte werd met kracht aangedrongen. Dit jaar voor het eerst werd dan weer de uitzetting van het landbouwonderwijs ter hand genomen. Drie lagere landbouwscholen werden den Christelijken Boeren- en Tuindersbond toege kend Metslawier, Kampen, Andel. Omtrent Varsseveld zou nader worden be slist of het een inrichting voor neutraal of Christelijk landbouwonderwijs zou krijgen. De va(Ste verwachting dat Minister Kan aan Gelderland zijn Christelijke school niet zou ont houden, is beschaamd. Groote teleurstelling heeft het gewekt dat Gelderland, waar de liefde voor Christelijk onderwijs zoo sterk is, niet één shool werd ge gund. Berusting in deze onbillijkheid kan niet wor den verwacht. \l: De Leidsche Courant driestart De waarde van één stem. Bij elke verkiezing zijn er velen, die, veelal uit gemakzucht, niet aan hun stemplicht voldoen en hun houding goedpraten met de bewering, dat het op één stem toch niet aankomt. lederen keer wordt uit den treure 't tegendeel betoogd, en toch Doch laten de feiten spreken. In het Overijselsche plaatsje Heino hadden de Roomsch-Katholieken bij de overschotzetels 151 stemmen en de antirevolutionairen 150, waardoor de katholeken een zetel wonnen en de antirevolutionairen een zetel verloren. Heino heeft nu tengevolge van deze ééne stem een roomsch-katholieke meerderheid in den gemeenteraad. In Maarsen werden de stemmen nog eens nageteld. Hierbij bleek, dat 1 stembiljet, het welk van onwaarde was verklaard, alsnog aan de gecombineerde C.H. en A.R.lijst en wel aan den A.R. candidaat moest worden toegekend. Hierdoor werd een aftredend antir. lid alsnog benoemd verklaard. In Brouwershaven hadden Vrijheidsbond en S.D.A.P. elk een overschot van 456/t stem. Bij loting kreeg de V.B. de zetel. In Rijswijk kregen een antirevolutionair een een chr.-historisch candidaat evenveel stem men. De laatste werd bij loting gekozen ver klaard. In Krabbendijke hing het wel niet aan één stem, maar daar kreeg de chr.-hist. partij met 224 stemmen 2 zetels, evenals de Vrijz.-demo» craten met 230 stemmen de antirevol. echter brachten 220 stemmen uit en blijven één zetel bezetten. In Dirksland kreeg de candidaat der S. G. P. 124 stemmen. Dat was l2/t ptem te weinig om den kiesdeeler te halen en den zetel te bezetten. Daartegenover staat weer, dat in Rilland Bath onze partij op 't kantje af één zetel haalde, ter wijl de S. G. P., welke heel wat meer stemmen uitbracht, óók een zetel kreeg en in totaal twee zetels verloor. Een merkwaardig geval is ook, dat ter ge meente Vlist, waaromtrent zoo pas de „Nieuwe Zuid-Hollander" berichtte. In dit dorpje, bij Haastrecht gelegen, kwam de Katholieke lijst x/i stem te kort om voor een tweeden zetel in aan merking te komen en daardoor werd tevens verhinderd, dat het zwaartepunt van den 7-kop- pigen raad ter rechterzijde kwam te liggen. Als voorbeeld vermelden we nog Zwarsluis. De SD.A.P. verkreeg hier juist één stem minder dan 75 pCt. van den kiesdeeler. Het gevolg was, dat haar lijst bij de zetelverdeeling niet in aanmerking kwam en zij haar eenigen zetel verloor aan de C.H. De Copie van Ingezonden stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers Geachte Redacteur 1 Mag ik voor onderstaande regelen een plaatsje in uw veel gelezen blad, waarvoor bij voorbaat mfijn dank. WEGENBELASTING. Over dit onderwerp lezen wij in uw blad van j.l. Zaterdag een ingezonden stuk, onderteekend door den heer S. Keijzer te Nieuwe Tonge. Ik twijfel niet of iedere loon-autobezitter zal 't met het betoog van dien schrijver roerend eens zijn. Schrijver dezes is niet in het bezit van een auto, maar toch, indien de wet gehandhaafd blijft, zal ze voor mij als loondorscher nog al wat duurder komen te staan. Let maar eens op, hoe onzinnig deze wet het loondorschbedrijf knakt. Een loondorscher, die met paarden zijn dorschstel laat vervoeren, is van deze belasting vrij, en hij, die de tractor daarvoor bezigt, wordt daar gruwelijk hoog voor aangeslagen. Voor iederen 100 K.G. die uw tractor weegt 6.— plus 100 opslag, dus 12.per 100 K.G.. Voor uw dorschkast, die als aanhang wagen wordt beschouwd, 4.per 100 K.G., ook met 100 opslag, omdat zij ijzeren banden hebben, dus 8.—. Een tractor weegt 1600 K.G. dus 16 X 12.— is 192.Een dorschkast weegt 3600 K.G., dus 36 X 8.is 128.-, is tezamen voor een dorschstel 480.—. Hebt u achter uw dorschkast nog iets verbonden, 't zij binder of slede voor gereedschap, ook dat is nog belast. Dus hebben we van een dorsch stel 500.of hooger te betalen. Dit geldt nateuurlijk voor een vol jaar. Nu kunnen wij vergunning krijgen voor 3, 15, 30 en 60 dagen, terwijl dan 't bedrag nog met 3 wordt ver hoogd. Wanneer we nu in aanmerking nemen, dat we een dorschperiode 'hebben op Flakkee van 4 a 5 weken met groote concurrentie én zegels plakken in ongevallen wet én wegen belasting, dan wordt het voor den zwaarbe laste onmogelijk zich op de been kan houden. Volgens courantenbericht zijn er dan ook al personen bij Zijne Excellentie den Minister op audiëntie geweest. Wat dit heeft uitgewerkt is mij nog niet bekend, maar doeltreffender zoude het zijn, als de Minister eens bij ons op audiëntie kwam tijdens den dorschtijd. Ik twijfel niet of hij werd met ontferming bewogen als hij daar zag, hoe dan met noesten vlijt soms 20 en meer uren per dag wordt gearbeid ten bate van den landbouw en de winstmarge bijna nihil genoemd kan worden, voor hem, die het loondorschbedrijf uitoefent. Wat nog wel het gekste van deze wet ge noemd kan worden, zij nog gemeld. Wanneer ik een dorschstel noodig heb voor eigen bedrijf en ik rijd daarmee dan van t Oosten naar 't Westen naar eigen land, dan is zoon tractor of dorschkast niet belast. Ik eindig met de hoop, dat me»;r ontwikkelde loondorschers de rest wel zullen aanvullen. Nogmaals dank voor de plaatsing. MACHIEL KOERT Pz. Oude Tonge, Mei 1927. „KINDERLIJKE TERECHTWIJZING". Onder dit opschrift plaatste onder geteekende, nummer 9 April, een stukje in de M. en S. 17 Mei kwamen een drietal personen, can- didaten der Herv. Kiesvereeniging, met een strooibiljet, om dat stuk te ontzenuwen. „Te laat" om voor de verkiezing die heeren vein antwoord te dienen en de kiezers te laten zien, hoe er met hen gespeeld wordt. Ds. Diemer heeft voor eenigen tijd gewezen op den oor sprong van de Herv. Kiesvereeniging, Toen werd door hen de kerk in de politiek gemengd. Al tijd gevaarlijk. Dan heeft de politiek ook vrijheid om zich met de kerk te bemoeien. Een zuiver revolutionair beginsel, dat zijn toepassing vindt in Rusland. Daarom, omdat die kiesvereeniging de „kerk" in de politiek heeft gebracht, meende hij dat het noodzakelijk was te laten zien, waar men nu reeds was aangeland, door n.l. candi- daten te stellen, die bijna nimmer de kerk be zochten. Niet ondergeteekende heeft de kerk in de politiek betrokken, maar de heeren zelf. Voor eenigen tijd liet die kiesvereeniging een antwoord van den H. Cath. in een strooibiljet afdrukken. Laat men ook afdrukken de woorden van het 4e gebod, Zondag 38, en het dan niet- kerkgangers bezorgen. Eerst verloochenen zij de historie. En dan strooit men zand in de oogen, door met vette letters te laten drukken De kerk met de gemeente- politiek niet te verwarren. Dat hadden de heeren moeten zeggen bij de oprichting van die kiesvereeniging. Niet her roepen hetgeen de drijfveer van hun politiek is geweest. Zoo iets is laf. en bewijst geen karakter. WIJ halen de kerk niet omlaag, wij gebruiken de kerk niet als propagandamiddel, doch dat doen de heer enzelf, gelijk zij het in het ver leden hebben gedaan. Zij moeten ons niet ver wijten en de onnoozelen spelen. Zoo iets is niet oprecht. Ofschoon zich verschuilende achter „wij zijn gelokt de grens te over schreiden" en daarom doen wij het, moest men als mannen van karakter hebben gezegdwij willen het pad der dwaasheid blijven bewandelen. Wij hebben de kerk in de politiek betrokken en daarom gaan wij op dat pad voort Daarom de ambstbroeders gevolgd en dus den heer v. d. Kemp niet verwijten, dat hij zich candidaat liet stellen en daarmede betoonde hij, „dat hij de ambtsbroeders negeerdeen etegenwerkte". Ge voelen de heeren zelf niet, dat ze feietelijk te kennen geven, de ambtsbroeders moesten allen ook gemeeneteraadslid zijn. De kerk heerscht ook in de gemeente-politiek Wie het zwaard trekken zullen door het zwaard vergaan. Als de heeren willen, dat de kerk in de politiek betrokken wordt, mogen zij niet klagen, wanneer wij ons „politiek" ook met de kerk bemoeien en de dwaasheid laten zien, opdat er een algeheele eterugkeer wordt gevonden. EEN KIEZER. GEMEENTERAADSVERGADERING van OUDDORP op Zat erdag 21 Mei des voorm. half 11 uur. De Voorzitter, burgemeester Go bins du Sart, opent de vergadering met gebed i, waarna de notulen worden voorgeleden en onveranderd vastgesteld. Ingevolge de wet op bet Nijverheidsonder» wijs geeft Rotterdam een opgave der kosten van een leerling uit deze gemeente die aldaar de Zeevaartschool bezoekt. De Gezondheidscommissie, zetelend te Mid» delharnis, geeft rekening en begrooting. In de vacature in de commissie tot wering van schoolverzuim wordt bij acclamatie be» noemd no. 1 van den voordracht opgemaakt door B. en W. De voordracht luiddeno. 1 J. Tanis P.J.Czn., no. 2 Jac. Voogd. Machtiging wordt verleend aan B. en W. tot het doen van eenige af» en overschrijvingen. B. en W. stellen voor het heffingpercentage der plaatselijke inkomstenbelasting te houden op 3. Uit de memorie van toelichting blijkt dat het belastbaar inkomen hooger geraamd kan worden dan dat van het vorige jaar. De heer C. K. LODDER (Wild) vraagt of het niet mogelijk is dat het cijfer verlaagd wordt. De VOORZITTER antwoordt ontkennend. Als dat mogelijk ware geweest zouden B. en W. het wel hebben voorgesteld. Enkele pro» ducten van den landbouw zijn naar beneden gegaan. Men moet dus wat voorzichtig zijn met verlaging. De heer Hekman, onderwijzer alhier, kreeg 1 Mei j.l. op verzoek eervol ontslag. De VOORZITTER zegt dat, toen de heer Hekman 40 jaar onderwijzer was, de gemeente hem een gratificatie had willen geven van f 40. Maar Ged. St. maakten toen hiertegen bezwaar. Thans is de heer Hekman ongeveer 50 jaar in dienst geweest en uit erkentelijkheid zouden B. en W. hem f 50 gratificatie willen geven. De heer J. WESTHOEVE (A..Rvindt f50 viet veel, 't is precies f 1 per j aar 1 De bizon» dere school heeft de bepaling dat een onder» wijzer, die pensioen krijgt, één maand extra salaris krijgt, dat zou ongeveer f 180 zijn. Spr. zou in ieder geval deze f 50 willen verhoogen tot f 100. Wethouder GRINWIS (Ned. Herv) vindt f 50 genoeg. De heer T. TANIS (A.-R.) zegt: geeft dan liever niets, zoo maak je jezelf als Raad be» spottelijk. De heer KI WESTHOEVE (Ned. Herv.) is er ook erg voor f 100 te geven. De heer Hekman heeft de school altijd trouw gediend. Met algem. st. wordt hiertoe ten slotte be» sloten, altijd onder beding dat Ged. Staten het goedkeuren. De lantaarnopsteker Meijer vraagt vergoe» ding voor extra diensten, De VOORZITTER licht toe dat volgens zijn instructie bij de lampen moet aansteken van October tot April. Dit jaar is hij vroeger begonnen en heeft het langer gedaan dan zijn instructie voorschrijft, 't Was donkere maan en de Paaschdagen vielen er in. B/en W. stellen voor hem hiervoor f 20,— extra te geven. Met algem. st. wordt hiertoe besloten. De gemeentebode Mastenbroek die een tegen» valler had met zijn pensioen vraagt verhoo» ging van jaarwedde. Idem de klerk Kaptein De heer BOSLAND (Ned. Herv.) vraagt naar de werkzaamheden van den gemeentebode. De VOORZITTER antwoordt, waaruit blijkt dat hij nog heel wat te doen heeft. B. en W. stellen voor het salaris te ver» hoogen van f 250,— op f 300,—. De heer T. TANIS vindt het nu geen tijd om salarissen te verhoogen. Iemand wordt benoemd op een bepaald bedrag, hij weet dus waaraan hij zich te houden heeft. Wethouder GRINWIS vindt dat het werk niet beloond wordt. Het voorstel B. en W. wordt in stemming gebracht en aangenomen. Tegen stemden de H.H. T. Tanis, J. Westhoeve, Lodder en C. Breen. De heer Mastenbroek bleef buiten stemming. De verhooging gaat in met 1 Juli. Eveneens wordt na breede discussie het salaris van Kaptein met f 100,— verhoogd. Tegen stemden de H.H. T. Tanis, Lodder en KI. Westhoeve. De heer BREEN (V.B) zegt gehoord te hebben dat er plannen zijn voor electrificatie van West Flakkee Deze plannen zouden reeds in gevorderd stadium zijn. Spr. zou gaarne inlichtingen hebben. De VOORZITTER zegt dat er inderdaad zulke plannen zijn. Maar de gegevens hebben nog een vertrouwd karakter, waarom spr. liever in comité er meer over zou willen zeggen. Dit kan spr. wei mededeelen dat de plannen voor electr ficatie van West, Flakkee dichter bij de voltooiing zijn, dan misschien wel ge» dacht wordt. Dan geheime vergadering. De heer H. Heide, land» en tu'nbouwon» derwijzer te Gameren, schrijft in de N. Prot. Noord«Brabander Wat is het nu een genot na den drukken schooldag te wandelen of te peddelen door velden of langs wegen! Overal hetfrisehont» luikend groen, afgewisseld door pracht van bloemen. Geen wonder dan ook, dat de ste» deling ons nu benijdt 1 Geen stof en stank, maar frissche lucht, vervuld met bloesemgeur, kunnen we volop opnemen, terwijl onze oogen genieten van al de weelde, die de ontwakende natuur aanbiedt. Hier geen schichtig omktjken door het ge» raas en getoeter van auto's en het eentonig gebel van fietsen, of beangstigd uitkijken naar den perpetuum mobielen verkeersagent, welke richting we mogen inslaan 1 Hier rustig ge» nieten van kleurenspel en het lied der geve» derde zangers Zelfs het minder welluidend gekwaak der kikvorscben doet aangenaam aan. Wat was het een tijd lang vol bedrijvigheid op den akker, waar gepoot, geplant en ge» zaaid werd voor den komenden oogst. Zelfs de kluitenklopper werd met volle ambitie gehanteerd op de stugge kluiten aan een te laat geploegd veld. Dat late omwerken van den taaien kleigrond heeft meestal een on« gunstig resultaat. Wat heeft het een moeite gekost het weer zoover te brengen, dat alles kan groeien en bloeien tot instanhoudiDg van mensch en dier. Doch de landman is er nog niet. Het groen puilt eiauwelijksch uit den akker of daar zijn ze weer; elementen en slakken van verschillende groote, maar met dezelfde vraat» zucht bezield 1 Voorts dat onkruid en die bocht I Herik, als haar op een hond, in de Layer op de klei en dauwnetels bij de vleet op de zandgron» den doen hun best in den strijd om het bestaan, en vaak met benijdenswaardig succes. Nu aan aan het schoffelen, hakken en hard» nekkig wieden 1 Maar o wee, wanneer daar geen tijd voor is, of de lust eenigszins ont» breekt, of de gewassen breedwerpig zijn ge» zaaid 1 Dan heeft het heel wat voeten in de aarde om het land «schoon* te krijgen. Driewerf gelukkig daarom, dat de weten» schap« eenvoudige middelen heeft uitgeven» den en in toepassing gebracht om den nijveren landman te helpen in den strijd tegen onge» dierte en onkruid. Om de elementen te vergasten en tevens op te ruimen zaait men op een zoelen avond met Parijsch groen vergiftigde vochtige tarwe» zemelen op het land, waar het gewas door het nakroost der langpootmuggen wordt be» nadeeld. Men gebruikt dan 1 K.G. «groen* op 25 K.G. zemelen, waarmee 1 H.A. be» strooid kan worden. Het gewas lijdt er heelemaal niet van, terwijl emelten, slakken en ander gesnor, die genoemde zemelen oppeuzelen, het met den dood moeten bekoopen. Oppassen is echter de boodschap voor zichzelf, zijn kippen en zijn vee, want dat parijsch groen is een geducht vergift. De slakken kan men gevoeglijk tracteeren op versch gebluschte kalk, die in 2 a 3 keer in één nacht kort na elkander uitgestrooit dient te worden. Dit middel faalt wel eens, wanneer de slak overvloedig slijm kan afscheiden. Een beter en meer doeltreffend middel wordt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen aanbevolen. Men neemt een mengsel van 1 K.G. fijngemalen kopervitriool met 20 K G. fijngemalen kaïniet en strooit dat 's avonds in den maneschijn om een uur of elf over de gewassen, die druk bezoek van slakken hebben. Eén keer strooien is voldoende en al de slakken, die ook maar beetje geraakt zijn, ster» ven na eenig stuipachtig gekronkel Per H.A. is 350 K.G. van dat mengsel voldoende. De kali van de kaïniet oefent bovendien een niet geringen dienst uit bij de plantenvoeding, terwijl het kopervitriool ook nog dienstig kan zijn tegen verschillende bodem» en plan» ienziekten. Bij eigen ervaring weet ik, dat die fijngemalen kaïniet een reusachtig afdoend middel is om in een minimum van tijd verlost te worden van al zijn herik in de haver. Ook het andere onkruid sterft daardoor een geweldadigden dood. Honderden wagons worden tegenwoordig daarvoor gebruikt en steeds met zeer gunstig succes. Maar het moet op den juisten tijd en met de noodige zorg in de juiste hoeveelheid aangewend worden. De juiste tijd van aanwending is als het ODkruid 3—5 blaadjes bezit en het koren on» geveer een handbreed hoog is. Dan is er de meeste kans, dat het onkruid een flinke dosis van die kaïniet te pakken krijgt. Vervolgens moet het uitgestrooid worden in den vroegen morgen, als het flink heeft gedauwd en een zonnige dag te wachten is. Vóór 12 uur op den middag ligt hei onkruid te zieltogen, terwijl de smalle haverblaadjes er weinig hinder van hebben. Voor herik is 1000 K.G. per H A. wel vol» doende en bij dauwnetels kan men volstaan met 600-800 K.G. Jammer is het dat menig landbouwer het te laat aanwendt en daardoor niet het resultaat bereikt, dat er mee te bereiken is. 65-JARIGEN Wij brengen in herinnering, dat zij, die een rentekaart hebben, tegen den tijd, dat zij den 65-jarigen leeftijd bereiken, voortaan zelf hun ouderdomsrente schriftelijk moeten aanvragen aan den Raad van Arbeid te Brielle. Wordt de rente later aangevraagd, dan kan deze niet vroeger ingaan dan op den dag van aanvrage. SOMMELSDIJK. Een zoontje van den timmerman T. v. H. had het ongeluk over een goot te vallen en zijn arm te brekeD. Men zij op zijn hoede. Vorige week wer» den in deze gemeente twee personen bekeurd omdat hun rijwiel niet was voorzien van een geldig rijwielbelastingplaatje. Voortaan zullen ook diegenen worden bekeurd die hun plaatje in hun zak dragen. Door een ingezetene uit Middelharnis is een zilveren armbandhorloge met armband gevonden. Nadere inlichtingen bij den ge» meente»veldwachter van Sommelsdijk. Vorige week werden uit deze gemeente 42812 K.G. aardappelen, paardepeen en poters verscheept. MIDDELHARNIS. Gevonden voorwet» pendoor J. Taaie, Verlengde Visscherstraat, een zilveren dameshorloge met doublé arm» band. Verloren door A. Breeman, Oostdijk, en door Nipius, Kaai, ieder een rijwielbelas» tingplaatje. DEN BOMMEL. Vorige week vervoerd 850 H.L. aardappelen. OOLTGENSPLAATM. J. Hemmink van Nieuwe Tonge heeft onderhands een woonhuis gekocht van de erven Neels, staande aan de Voorstraat No. 31, tot het inrichten van een slagerswinkel. Dhr. W. Voogd alhier is benoemd tot penningmeester van verschillende polders onder deze gemeente. Algemeene vergadering der Vereeniging tot steun bij Ziekenhuisverpleging op Woens» dag 25 Mei 's avonds 6 uur in de Openbare Schoo', Agenda: Vaststelling Reglement.Verkiezing bestuur. Uitslag wedvlucht postduivenvereeniging «Reisduif* op Zaterdag 21 Mei vanuit St. Denis, afstand 338125 K.M. Ie prijs L. van Nimwegen, 2e Jac. Dorsman, 3e A. Vermaat, 4e J. Dorsman, 5e H. Noor, dijk, 6e L. van Nimwegenle overduif J. Dors» man, 2e L. van Nimwegen, 4e H. Noordijk» 5e L. van Nimwegen. Aankomst le duif 4 u. 45 m., laatste duif 5 u. 3 m losgelaten u. 37 m. OUDE TONGE. Tot leden van den ge» meenteraad zijn gekozen verklaard de heeren C. v, d. Swaluw, A, Tuns en L. C. de Wit (R.K.), H. Beijer, W. Los en J. van den Berg (S.D.A.P.), G, C, van Schouwen en J. Prince (V,B.), C, Z, van Loon en L, van den Boo» gaard (A.R.) en W. M. Fase (S.G.P.), zoodat niet meer in den Raad komen G. Stoop (R.K.) die zich niet meer herkiesbaar stelde, en J. Kievit (A.R.) in wiens plaats komt W. Fase. Door het opengaan van een wond, kreeg J. d. V. bloedvergiftiging aan zijn hand, zoo» dat geneeskundige hulp moest worden inge» roepen. Alhier worden nogal veel koepeen ver» scheept naar België, voor eigen rekening. Alhier is eep deputatie van werkloozen naar den Burgemeester geweest met het verzoek hen aan het werk te helpen, daar het voor hen er treurig uitziet, en dat in den zomer. NIEUWE TONGE. J.l. week werden van hier 300 balen peen vervoerd. De echtgenoote van J. H. alhier, had het ongeluk van den zolder te vallen en zich zoodanig te bezeeren, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De fam. Houtaar alhier, ontving dezer dagen het treurig bericht, dat hun broeder M. J. Houtaar, die verleden jaar nog enkele maanden in Holland heeft vertoeft, te El Paso Texas is overleden. De verlofganger B. Holster, lichting 1921, is heden vertrokken om voor herhalings» oefeningen te Ede onder de wapenen te komen. DIRKSLAND. Wegens de werkloosheid in het landbouwbedrijf is het gemeentebestuur weder begonnen met werkverschaffing. Aan de Commissie voor de Paardenmarkt is bij Kon. Besluit weder toestemming ver» Ieend tot het houden van een loterij ter be» vordering van de op 2 Juni a.s. alhier te houden paardenmarkt. HERRINGEN. Deze week zal er in deze gemeente langs de huizen een collecte worden gehouden voor den Christelij ken Zeemansbond. Tot Dijkraad van den Dijkring Flakkee is in de plaats van dhr. C. v. d. Velde, be» noemd dhr. D. D. Kastelein, alhier. Bij Kon. Besluit is aan de gemeente ver» strekt een bedrag van ruim f 3200, ter uit» betaling, voor de verkrijging van onroerend goed voor landarbeiders. Bij den Gem. Veldw. is aangifte gedaan, van 't verliezen, of vermoedelijk ontvreemden van een Rijwielbelastingmerk 1927. MELISSANT. Vorige week ontstond ten huize van dhr. J. B. een begin van schoor» steen brand. Door cordaat optreden gelukte het spoedig de vlammen te blusschen. Bij het uit de garage rijden van de vracht» auto van dhr. V. geraakte het voertuig in de sloot aan den beneden Molendijk. Met ver» eende krachten werd het weer op den wal gebracht, zoodat het ongeval zonder schade afliep. Zaterdagavond werd tegen eenige per» sonen proces»verbaal opgemaakt wegens rijden zonder licht. STELLENDAM. De woning van H. Brink» man is onderbands verkocht aan L Troost Iz. alhier. Doordat P. Jansen Vrijdagavond 1.1. bij 't aan boord gaan aan een der motorbooten in de haven liggend, uitgleed, kwam hij in de haven terecht. Met een nat pak en de schrik liep dit ongeval gelukkig voor hem af. Van den visscher M. Roon zwol een zijner handen ernstig op. De geneesheer con» stateerde bloedvergiftiging. Zaterdagavond gaf de Muziekvereeniging «de Hoop* alhier en «Tot nut en genoegen* te Melissant een goed geslaagde en gecombi» neerde uitvoering in de Muziektent alhier. Niettegenstaande het koude weer was er veel publiek. Bij gunstig weer zullen beide ver» eenigingen nog weer eens samen een uitvoering geven. GOEDEREEDE. De lijst van inkwartiering zal gedurende 14 dagen ter gemeente.secretariej'§| ter visie liggen. Jjl OUDDORP. Een oud paard van P. V., voor een wagen gespannen, werd zoo wild, dat het «de heele boel* kort en klein sloeg. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Door den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw is benoemd als correspondent voor den plantenziekten»kundigen dienst te Wageningen voor de gemeente Ouddorp, de heer P. Spuijbroek, landbouwleeraar. De land» bouwers kunnen zich dus in het vervolg voor vreemde ziekten of onbekende schadelijke dieren, aan de gewassen, in het vervolg ver» voegen bij genoemden heer Spuijbroek, om geheel belangeloos hulp en raad te ontvangen. Door de Burgerlijke Maatschap. «Dorich» machine Ouddorp* is besteld bij een fabriek van landbouwwerktuigen te Mannheim een modern ingericht dorschgarnituur, met een ruwolie»tractor van 22 tot 28 P.K., met kaf» blazer, kortstroo»elevator, automatischen zak» kenheffer enz. GODSDIENSTOEFENINGEN.^ OFFIEEL GEDEELTE. Predikbeurten op Donderdag 26 Mei 1927. NED. HERV. KERK. Sommelsdijk 's avonds 6,30 uur dhr. Vetter van Langstraat. Middelharnis v.m. 10 uur Ds. den Oudsten. Den Bommel v.m. Ds. van der Zee. Ooltgensplaat n.m. 6,30 uur Ds. den Oud» sten van M'harnis. Herkingen 's avonds 6 uur (o. t.) dhr. van Yperen. Melissant 's avonds 6 uur (o. t.) Ds. Baarslag. Goedereede n.m. 7 uur (n. t.) leesdienst GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis v.m. 10 uur Ds. G. vanVelzen. Den Bommel v.m. Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat vm. 9,30 uur Ds. de Lange. Melissant n.m. 6,30 uur Ds. G. van Velzen van M'harnis. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland n m. 10 uur Ds. de Blois. Herkingen n.m. 6 uur (o. t.) leesdienst. Sommelsdijk n.m. 7 uur (n. t.) Zondagsschool Ds, de Blois van Dirksland. Van de overige gemeenten geen opgaaf. MIDDELHARNIS. Zondag is in de Ned. Herv. Kerk een extra gift van f 10 gecollec» teerd ten bate der Kerk. DIRKSLAND. Maandagavond j.l. trad voor de Ned. Herv. Kerk alhier op de be» roepen predikant Ds. van Paddenburg van Elspeet. Zijn WelEerw. had tot tekst Ps. 86:11 en 12. Het kerkgebouw was goed gevuld. OUDDORP. Hedenmorgen, 23 Mei, kwam het bericht af dat Ds. J. Bus voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier heeft bedankt. STELLENDAM. De garnalenvisschers hebben de vorige week gedurende 6 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 110 K.G. gar» nalen. GOEDEREEDE. De garnalenvisschers vingen de vorige week van 400—500 kilo per vaartuig. De zeevisschers E. Lokker en C. Lokker hadden de vorige week resp. f 100 en f 20 schade aan hunne netten. OUDDORP. De garnalenvisschers vingen de vorige week van 300 tot 500 kilo per vaartuigin de si«' len 13 zalmen. Geboren Schippers ei Gehuwd sant en Ai Beschier va en Grietha Geboren BeekJacc \ijfhuize. Getrouwd en I. Vroei en J. Dries Echtschei v. d. Cruijs Geboren en Maria Geboren Poortvliet M. Jelier; Aupperlee d. en z. drika Corn Overlede Doornhein. Enge Als de dan is het een paar ja leek toenterj de voor zaken en k bolsjewiki Engeland den maken Zoi snee Engelschen hielden zij een afstand Maar zij deze vrijag| de zaken uit Rusland een flinke gelschen arl eel niet uit natuurlijk berij van van een bu bare band De Britd! langzamerh. houden, zoi leinding, ee zijn grieve: Natuurlij, verhalen o: den met e< der fabelen| aan zeker Ondertus Russische i dat de bo| om de vre| schen, dwa verhoudingj langer hoe i de Engelsd heeft veroc in de Area delsdelegati Eenige al terstond be nieuwe eu te interpeljl weten, waj Joynson zaken, gaf op. Hij sb paganda, uit de mei Eenigen ministerie loos verdv ringen bied politie te van het ge stemming onverwacb Er bleel[ stelling wa| werden na de speurd<| voor ze Het gezc niet gevon het gebouf maar toen waren ope er niet in I Maar al! dan is de gevonden In Mosd beurtenis verontwaai weken gele belangstel! ook nu w| jewiki zie vóer er ei Zoo we de comprc den gevon litie zelf z ontschuldii eerste slac De heel op touw g in het waf worden, best doet naam te Maar b<! ook aan nu lang gi imperialist! alle bestel! disie aan ten afwac voerd, ma vatieven Engelsche ingaat.

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 2