SPffiOOKJESPlIDPlNG Kerk en School. Posterijen. Correspondentie. Burgerlijke Stand. Visscherij. V er koopingen. Binnenland. Gemengd Nieuws. Rechtzaken. Gemeenteraad. tol oprk±tin« van een aoo nuttige veteenlging te qeraken. Onmisbaar is zij voor alle klassen der samenleving de Armbesturen in deze ge meente verzoeken met een jaarlijksche subsidie onze vereen, te steunen, dus aan II vergadering thans het woord om de vereeniging op te rich ten. Nu of nooit. 7 Na dit openingswoord verkrijgt de heer Jansen voorzitter eener dergelijke vereeniging te Mid- delharnis-Sommelsdijk het woord die ra een kernachtig en krachtig woord het groote nut van een dergelijke vereeniging uiteenzet. Als voorz. der vereeniqing Middelharnis-Sommelsdijk heeft spreker de zegenrijke werking van deze vereen, aanschouwt en kan niet nalaten de inwoners van Ooltgensplaat op het hart te drukken gaat toch tot oprichting van een vereen, tot steunverle ning over, het is thans de eisch der tijden. Is er iemand die nabij bekend is met de kosten van een ziekenhuisverpleging dan is het spreker die dit in zijn eigen familie heeft ondervonden. Als voorz. der vereen, geeft hij leiding in het alge meen na hem zal het woord gevoerd worden door den Heer J. C. van Loo die in details de werking der vereen, zal laten zien, als zijnde daarin doorkneed. Dit duidelijk aangename woord van den heer Jansen maakte indruk op de vergadering, gezien het applaus. Hierna verkreeg de heer van Loo, secretaris der vereen. Middelharnis-Sommelsdijk het woord die na een korte inleiding het doel der vereen, uiteenzette. Het doel is menschen die getroffen worden door een ziekte, welke opneming in een ziekenhuis noodzakelijk maakt, finantieel te steu nen. Men behoeft dan niet naar een Armbestuur om steun of geld te leenen onder welker aflos sing men soms nog jaren zucht. Men gaat als ons een dergelijk lot treft eenvoudig naar den secr. der vereen, om zijn recht en vraagt een verklaring welke men overgeeft bij opname in een ziekenhuis, en alles is in orde. Allen, armen en rijken moeten toetreden, het is een vereen, voor allen, dit werd ook gevoeld te Middelhar- nis en Sommelsdijk waar uit alle klassen en stan den leden zijn. Het is geen armenvereen. De contributie kan ook geen bezwaar zijn. In Mid- delharnis en Sommelsdijk betaalt men 6 cent per week voor personen boven de 15 jaar en 1 cent voor een lid beneden de 15 jaar. Omdat wij zoovele leden hebben zegt spr. kan zulks goed en gemakkelijk, doch een kleinere gemeente als b.v. Ooltgensplaat zou spr. aanraden om kinderen beneden 10 jaar 1 cent te laten betalen en voor kinderen van 10 tot 15 jaar 2 cent per week. Wat wordt er nu vergoed voor deze contri butie aan de leden Ie. Bij opname in een ziekenhuis van een der leden, in één jaar, 6 weken verpleging 3e klasse. Ook bij de jaarwisseling slechts 6 weken. 2e. Het vervoer naar de inrichting, en ten 3e de doktersrekening tot een maximum van 200. Men heeft vrije keuze van ziekenhuis, echter wordt niet meer betaald dan 3,per dag wil men 2e of le klasse, dan moet men dit zelf betalen, ook in duurder ziekenhuizen. Het meest komen in aanmerking Eudokia, Diaconessenhuis, Sint-Franciscus gasthuis en de Academische ziekenhuizen te Utrecht en Leiden. Op een ver klaring van een medicus geeft de secretaris een garantverklaring af voor het Ziekenhuis waar men wordt opgenomen en de zaak is in orde. Kan de oprichting hier een definitief feit worden hetgeen spreker van harte hoopt, dan zou hij den raad geven eeqst 3 maanden contributie te betalen dan eerst patiënten uitzenden. Spreker geeft in overweging alles aan te nemen, gezond of ziek gedurende de eerste drie maanden, doch na deze drie maanden de toetredende leden eene verklaring voorleggen ter teekening dat men ge zond is en het bestuur laten stemmen over de toelating. De academische ziekenhuizen zijn voor de vereen, het voordeeligst omdat men daar geen doktersrekening krijgt. Moet een patiënt in ob servatie dan is dit niet langer voor rekening der vereen, dan 8 dagen. Spreker raad aan als ver een. zelfstandigheid te bewaren, niet werken als onderdeel van de vereen. „Het Groene Kruis" ook als het eenigszins kan geen subsidies aan vaarden van Armbesturen. Zelfstandig en zich zelf helpen, dit is het parool als flinke menschen. Deze schoone uiteenzetting werd met onverdeel de aandtcht door de vergadering aangehoord en met applaus begroet. Nadat nog een enkele vraag uit de vergade ring was gedaan en deze beantwoord, sprak bur gemeester Donkersloot nog een krachtig woord van aanbeveling voor deze nuttige, ja onmisbare vereeniging en werd door den voorzitter de vraag gesteld gehoord de aanbevelingen, wie zich als lid wenscht op te geven (groot en klein) en was de oprichting een feit. De Heer van Heest, Penningmeester der ver een. Middelharnis-Scmmelsdijk gaf nog een fi- nancitieel overzicht over deze vereen, en beval een goede boekhouding en flinke bode aan. Een commissie werd benoemd die de gemeen te zal rondgaan en trachten alle ingezetenen tot toetreding te bewegen. Na nog eenige besprekingen dankte de voor zitter de vergadering voor hunne opkomst en aangename wijze van bespreking, bracht dank aan de heeren Jansen, van Loo en van Heest voor hunne toelichtingen,aan den heer Van Es voor het beschikbaar stellen zijner auto om de heeren te vervoeren, en werd nog besloten spoedig na de rondgang in de gemeente een vergadering met toegetreden leden te houden ten einde een reglement samen te stellen en een bestuur te kiezen en sloot deze welgeslaagde vergadering. TONGE. Er zal een schouw in len Magdalena-polder gehouden worden over ho- ken, vleuken enz. Onze dorpsgenoot J. Overbeeke slaagde te Rotterdam voor een diploma als adjunct-com- miep bij de accijnsbelasting. De werkloosheid in deze gemeente is zeer groot. Er loopen ongeveer 100 man over de straat, waarbij er zijn die vader zijn van een groot gezin. Voorwaar treurig. Alhier worden de Roode ster aardappelen verhandeld voor 4.50 per 70 K.G. Door de droogte zijn vele landbouwers ge noodzaakt hun suikerbieten over te zaaien. NIEUWE TONGE. J.l. week werden van hier 600 balen peen vervoerd. De schoenmaker van P. kwam met zijn wagen in een sloot terecht. Met eenige materi- eele schade liep dit ongeval af. Bij de j.l. Zaterdag door de P. V. „De Gevleugelde Bode" alhier, gehouden vlucht van uit Chimaij (afstand 185.500 K.M.) was de aanompt als volgt G. Knops 1 en 2; Joh. Noteboom 3 en 5 A. van Rumpt 4. Lossing 11 uur. Aankomst eerste duif 2.3.25 uuraankomst laatste duif 2.47.9 uur. A.s. Zaterdag zal worden deelgenomen aan het Nationaal Concours van uit St. Denis, uit geschreven door „De Gevleugelde Vrienden" te Ede. DIRKSLAND. Ter secretarie ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van den heer H. M. Roodzand alhier om vergunning ingevolge de Hinderwet tot het plaatsen van een gasmotor van 6 P.K. in de timmermanswerplaats Sectie B No. 1536. Op 27 Mei a.s. des v.m. 10 uur kunnen bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek worden ingebracht, i - De rekening over 1926 en de begrooting voor 1927 van den Polder Diederik zal van 16 tota en met 30 Mei a.s. bij den secretaris van dien polder ter inzage liggen. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat het aantal vergunningen ingevolge de Drankwet voor deze gemeente 4 bedraagt en dat het over 1926-'27 ontvangen verguningsrecht 137.50 is. Tegen een persoon van elders is door de gem. politie alhier proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der motor- en rijwielwet. De rekening over 1926 van het Polderdeel Dirksland sluit met een ontvang van 15034.81 en met een uitgaaf van 15077.28®. Nadeelig saldo 42. 47®. Het 250e Huwelijk voltrokken. Heden Dinsdagmiddag zal Wethouder Van der Poel als ambtenaar van den burgerlijken stand het 250e huwelijk voltrekken. Dit feit mag niet onopgemerkt voorbij gaan. De heer v. d. Poel is reeds ambt. v. d. burg. stand vanaf 1906 en ieder ingezetene onzer gemeente weet, dat zijn huwelijksvoltrekking méér is dan een administratieve verrichting. Zijn woord, bij deze plechtigheid gesproken, is altijd op zijn plaats, verheven, ernstig en doortrokken van den christelijken geest. Dat wilde er bij onze ingezetenen steeds in. Het heugelijk feit, dat hij thans voor de 250ste maal een huwelijk voltrekt, verdient dan ook de volle aandacht onzer burgerij. Zoo mogelijk zullen wij zijn toespraak bij dit huwelijk uitgesproken, in ons Zaterdagnummer opnemen. MELISSANT.* Vrijdag pprong van den land bouwer v. d. Br. een paard in een wentelploeg. Het beest bekwam een ernstige snijwond, het welk door den veearts werd dichtgenaaid. Van den landbouwer P. D. S. geraakte een span paarden voor een. wagen beladen met grond, op hol. Behoudens eenige haterieele schade, liep dit ongeluk goed af. Doordat het paard schichtig werd van een auto, geraakte de melkknecht van den vee houder S. met zijn wagen beladen met bussen van den dijk. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. HERRINGEN. Mej. v. d. Sluijs viel vorige week van den zolder in haar woning. Genees kundige hulp moest direct worden ingeroepen. Vorige week werden per beurtschipper de laatste eiigenheimer aardappelen van hier vervoerd. De prijs (s op 't oogenblik 3.75 per 70 K.G. Tot de Ambachtsschool te Middelharnis zijn dit jaar uit deze gemeente weder een twee tal nieuwe leerlingen toegelaten. STELLENDAM. Bij publicatie is bekend ge maakt, dat zij, die hun klavers wenschen te verkoopen, hiervan vóór 25 Mei a.s. kennis te geven aan Notaris van den Berg te Goede reede. Vergadering van Ingelanden van de Ge nerale Dijkagie van Stellendam, op Maandag 23 Mei a.s. te Goedereede in hotel „De Gouden Leeuw". De vorige week werden slechts van hier verzonden 25 H. L. aardappelen. De motorreddingsboot „Koningin Wil- helmina" van de Zuid-Hollandsche Redding maatschappij, welke hier ter plaatse wordt ge- stationneerd, is Zateerdag 1.1. alhier binnenge komen en ligplaats in de haven genomen. OUDDORP. De 14-jarige J. de Jong reed op een paard. Het dier schrok en de berijder viel er af, waardoor hij op meerdere plaatsen aan hoofd en aangezicht ernstig werd gewond. Eerst met de auto van onzen geneesheer en verder met het ziekenwagentje van het Groene Kruis werd de gewonde naar zijn woinig in de Middelduinen vervoerd. Mej. B. Spee is geslaagd bij het examen voor verpleging van krankzinnigen. Als voorzitter van de Herv. Jong. Ver. heeft bedankt de heer J. Galjema. Hij wordt tijdelijk vervangen door den heer Schinkel. Het bestuur van het Groene Kruis heeft als wijkverpleegster benoemd Mej. van den Berg, thans wonende te Den Helder. De personen, die zich aanvankelijk op- gegven hebben, om de oprichting van een Chr. leesbibliotheek te bevorderen, wenschen a.s. Donderdag des avonds te 7 uur in de consis- torie.kamer der Herv. Kerk tezamen te komen, om nader overleg te plegen. Het vorige jaar weidden er 400 koeien in de Westduinenvoor dezen zomer is dat aantal 300, dus is er in den tusschengelegen tijd heel wat vee verkocht. T Ingevolge het besluit van stemgerechtigde Ingelanden van den „Plajspolder" is de Koedijk aanmerkelijk verhoogd. Met deze verbetering wordt de polder tegelijk uit haar isolatie verlost. f De opkoopers besteden voor de kipeieren groote 4.50 en kleine 3.75 per 100 stuks. f De door de drogerij „De Eendracht" verkochte cichoreiwortelen heeft opgebracht 9.per 100 kili. De handel is nog steeds slap, in navolging in het buitenland. MIDDELHARNIS. Zondag is in de Ned. Herv. kerk eeD bankbiljet van 25,— gecol« lecteerd ten bate der kerk. HERKINGFN. Het nieuwgebouwde lokaal der Chr. School is dezer dagen in gebruik genomen. In verband met den zomertijd zullen de aanvangsuren der godsdienstoefeningen voor» loopig nog op de gewone uren, dus (O.T.) gehouden worden. LOCAAL RIJKSTELEFOONNET te Middelharnis. Nieuwe aansluitingen. MIDDELHARNIS. No. 1509. M. M. v. d. Baan, Landbouwer, Melissant. No. 242. L. Gouswaart Czn., Kaai 365a, Sommelsdijk. No. 210. Kieviet, Modes en Manufacturen, Sommelsdijk. No. 1063. G. L. Warnaer, »Even buiten«, Dirksland. BATTENOORD. No 4. P. v. d. Doel, koopman en beurt» schipper. OOLTGENSPLAAT. No. 33 M. J. Manneke. Vertegenwoordiger steenkolen—groothandel W. Nijzink, Vlissingen No. 34. C. v. Maastricht. Rijwielen en Mo toren. Reparatie«inrichting. No. 35. P. v. Kempen, In Meubelen, Vloer» zeilen en Karpetten. OUDDORP. No. 27. P. v. d. Nieuwendijk Metsel» en Granietwerken. Ontevreden Kiezer te Oude Tonge. Ons dunkt dat gij beter door middel van Uw Kies ver» eeniging dan door middel van ons blad Uw doel bereiken kunt. Enkele Stadtenaars. Gij hebt gelijk. We zullen zorg dragen dat voortaan geregeld verslagen van Uw gemeenteraadsvergaderingen in ons blad komeD. W. Kardux te Dirksland. Gaarne willen wij de polemiek met U voortzetten, indien Gij ons voorbeeld volgt en U houdt aan de kwes» ties waarover het tusschen ons loopt. Anders is er geen eind aan. [Redactie. MIDDELHARNIS. Geboren Frederikus Adrianus, z. van M. de Jager en K. MoerkerkenJilles, z. van J. Looij en K. van der VeerAdrianus, z. van H. Fris en A. de Blok. OndertrouwdG. Konings, j.m. 22 j. en J. Driesse, j.d. 20 j. A. Vis, j.m. 29 j. (te Sommelsdijk) en N. Taaie, j.d. 26 j. N. van der Weide, j.m. 23 j. (te Sommelsdijk) en T. van Dongen, j.d. 24 j.J. de Boer, j.m. 26 j. (te Sommelsdijk) en J. Koster, j.d. 29 j. Echtscheiding tusschen D. de Haas en J. de Vriqs. Getrouwd A. van Broekhoven, j.m. 29 j. (te Oude Tonge) en H. Verweij, j.d. 25 j. NIEUWE TONGE Getrouwd Hendrik Brooshoofd, j m. 25 j. en Dina Wilhelmina van Alphen, j d. 24 j., beiden alhier. DIRKSLAND. Getrouwd Jan Verkerke, j.m. 27 j. en Cor» ne'ia Struijk, j.d. 23 j. STELLENDAM. De garnalenvisschers hebben de vorige week gedurende 5 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 45 Kg. garnalen OUDDORP. In de vorige week vingen de visschers van 80 tot 200 kilo garnalenin de stallen 5 zal men De haringvangst in de stallen was in de afgeloopen week zeer bevredigend. Openbare verkooping van een huis met schuur te Stad aan 't Haringvliet, ten overstaan van Notaris P. A. van Buuren te Mi'ddelharnis, op Woensdag 18 Mei 1927 bij inzet en op Woensdag 25 Mei 1927 bij afslag, telkens des middags 4 uur (zomertijd), in café Smits te Stad aan ,t Haringvliet. Eenige koop Het huis met schuur en verdere getimmerten te Stad aan 't Haringvliet, belast met het eeuwigdurend recht van erfpacht van den grond kadastraal aldaar bekend nummers 973 en 974, samen groot 1 Are 16 Centiaren. Bewoond door Joost Kamerling te Stad aan 't Haringvliet. Notaris VAN BUUREN. Zaterdag 28 Mei bij inzet en Zaterdag 4 Juni bij afslag, telkens des avonds 6 uur (zomertijd) te Ouddorp in het Logement Akersboek van 1.37,80 H.A. of 3 G. bouwland te Ouddorp, in het West Nieuwland aan den Bontweg, kadaster sectie A no. 338, in 3 perceelen en in massa, 1,09,00 HA. of 2 G. 112 R.V.M. bouwland te Ouddorp, in het West Nieuw land, aan den Groeneweg, kadaster sectie A no. 170, in 2 perceelen en massa, 1,92,90 H.A. of 4 G. 60 R.V.M. bouwland te Ouddorp, in het Oudeland, in »Dimmenstee«, aan den Nieuweweg, kadaster sectie D nos. 163 en 165, in 4 perceelen en combinatiën en 0,99,00 H.A. of 2 G. 47 R.V.M. weiland te Ouddorp, in het Oudeland aan den Lageweg, kadaster sectie D no. 151, in 1 perceel. Het bouwland is blootschoof 1927 en het weiland is 1 Nov. 1927 door de koopers in gebruik te aanvaar» den. Ten verzoeke van den heer C. Lodder J.Czoon te Ouddorp. Notaris VAN DEN BERG. Bij de N. V. Dagblad en Drukkerij De Standaard zal in dit najaar verschijnen »Onze strijd in de Staten»Generaal«, Parlementaire geschiedenis van de groote vraagstukken die het politieke leven hebben beheerscht, door Prof Mr. P. A. Diepenhorst, en een bundel Sociale Opstellen van Mr. P. S, Gerbrandy. EEN BEDROGEN BOERTJE. Men meldt uit Ede Een der dorpelingen vermiste een briefje van 25. In plaatcs van zich bij de politie te vervoegen, begaf hij zich naar een waarzegster. Deze profeteerde, dat een varen, eigendom van den verliezer, het had opgegeten. Ten einde weer in het bezit van het geld te omen, besloot men het dier te slachten. De ingewanden werden natuurlij terlege na- geeken, maar zelfs een klein papiersnippertje werd niet teruggevonden. Het boertje gelooft ondanks alles aan de voorspelling der „zieneres". „Het papiertje zal wel verteerd geweest zijn". VERMIST. Sedert enkele dagen worden te Kerkrade vermist de 17- en 19-jarige meisjes S. en H. Ze hebben zeer waarschijnlijk de wijk naar Duitsch- land genomen. De politie tracht de minderjarigen op te sporen. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Door te slippen, is een 13-jarige wielrijdster te Terschuur onder een proefrijdenden vracht auto gekomen, waardoor zij een schedelbreuk bekwam. H. M. de Koningin, van wei een der auto's teijdens het ongeluk eveneens passeerde, heeft later bij de ouders van het meisje naar haar toestand laten informeeren. AANGEHOUDEN. Te Leiden is aangehouden en naar het Huis van Bewaring te 's-Qravenhage overgebracht J. G. V., uit Leiden, veretgenwoordiger van den margarine-handelaar K., uit Beverwijk, die zich te diens nadeele aan verduistering van een bedrag van 107 had schuldig gemaakt en voorts ten nadeele van N. A. V., uit Leiden, een bedrag van 100 heeft verduisterd. STUDENTEN-RELLETJE. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn te Leiden eenige studenten de Stadsgehoorzaal aldaar binnengedrongen, waar in verband met de St. Franciscus-viering een „Italiaansch volks feest" werd gegeven. De studenteen geraakten daar met enkele bezoekers handgemeen, waarbij de politie handelend moest optreden en de studenten uit het gebouw verwijderde, wat aanvankelijk niet gemakkelijk ging. Toen de studenten zich hierna op de Breestraat ver zamelden, en zoodoende 'n volksoploop veroor zaakten, heeft de politie hen met sabel en gummistok uiteengedreven. EEN WOESTELING. Verschillende personen met een mes gewond. Men meldt uit Hengelo Zondagavond heeft de arbeider H. te Hen gelo verscheidene personen met een mes be werkt. De werkman Klaassen werd levensge vaarlijk gewond. Hij en mej. Schildkamp, die een diepe snede in den arm kre.eg, zijn in het ziekenhuis opgenomen. Eenige andere personen werden minder gevaarlijk gewond. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Vermoedelijk doordat de bestuurder van een paard, gespannen voor een wagen, niet vol doende oplette, is op een onbewaakten overweg van de spoorlijn Mechelen-Terneuzen, onder Clinge, Zaterdagmiddag dat voertuig door een trein aangereden en een eind medegesleept. Het paard werd gedood en de wagen deerlijk ge havend. De voerman kwam met den schrik vrij en ook verder kwamen geen persoonlijke onge lukken er bij voor. EEN BOOM MET MENSCHEN OMGEVALLEN. Tien zwaargewonden. Een ernstig ongeluk is gebeurd tijdens den interstedelijken voetbalwedstrijd Oliveo—Excel sior (Soerabaja), welke op 17 April in den Plante- en Diertuin te Batavia gespeeld werd. Zooals bij voetbalwedstrijden steeds geschiedt was ook Zondagmiddag tal van boomen rondom den Tuin volgepropt met inlanders, die getuige wilden zijn van den aantrekkelijken wedstrijd. Plotseling, juist toen het spel voor een klein ongeval een oogenblik gestaakt was, hoorden de talrijke toeschouwers op het terrein een hevig gekraak, gevolgd door een zwaren slag en onmiddellijk daarop een hartverscheurend gekerm en hulpgeroep. Een zware boom, staande juist achter de pagger van den Tuin op het terrein van de B.E.T.M. op Kali Pasir, was tengevolge van overbelasting gebroken en omgevallen, de tien tallen toeschouwers, die er in zaten, in zijn val medesleepend. Onmiddellijk snelden de op het terrein aan wezige doktoren Brandt en Weber toe om hulp te verleenen, weldra bijgestaan door dokter Van Breemen, den chef van den gezondheidsdienst. Ook de politie was spoedig met tal van op passers, hoofdagenten en opzieners ter plaatse. De klewangs werden getrokken om zoo snel mogelijk den omgevallen boom van takken en bladeren te ontdoen en de ongelukkige gekwet sten uit hun benarde posities te verlossen. Achter elkaar werden niet minder dan tien zwaargewonden te voorschijn gehaald Wat men bij dit reddingswerk te zien kreeg, laat zich moeilijk te beschrijven. Eenigen der gewonden zaten tot onherkenbaar wordens toe onder het bloed, dat uit hun wonden was ge vloeid anderen, die er minder ernstig aan toe leken te zijn, bleken nog nauwelijks bij bewust zijn enz. Dadelijk werden allen door de doktoren on derzocht. De eerste conclusie luiddegeen dooden, wat wel heel gelukkig mocht heeten, want de verwondingen waren alle zeer ernstig. Hier zag men een gekwetste liggen met een ernstige kaakfractuur, daar één met gebroken ledematen, een derde bleek inwendig zwaar ge kneusd, weer een ander had een groote gapende wonde aan het scheenbeen, waar een boom- spinter ter dikte van zeker 2 a 3 c.M. diep ingedrongen was. Een nader bericht van het Bat. Nbl. meldt, dat de toestand der gewonden vrij gunstig was. Stoomboot gezonken. Zaterdag is de stoomboot IJsselmonde, van de firma Van der Scbuyt, van de Scheepma» kershaven naar de Maaskade Oostzijde te Rotterdam, nabij het Antwerpsche hoofd ver» haald. De boot was kort tevoren opgeknapt en van binnen geheel opnieuw gestoffeerd. Zondag zou de Ijsselmonde voor het eerst weer de rondvaart door de Rotterdamsche havens gaan maken. Toen het personeel Zon» dagmorgen 7 uur evenwel aan boord wilde gaan bleek de boot gezonken te zijn. Kort tevoren was zij nog drijvende gezien. Vermoedelijk is een buitenboordkraan open blijven staan is het schip langzamerhand vol» geloopen en is het, nadat het tot patrijspoor» ten van welke een enkele openstond was gezakt, vrij plotseling gezonken. De berging van het schip werd opgedragen aan de Wit's bergingsbedrijf te Rotterdam. OudaMlnlster Colijn naar Indië. BATAVIA, 16 Mei (Aneta) Naar Aneta verneemt, heeft de heer H. Colijn het voor» nemen een bezoek aan Indië te brengen, waarschijnlijk in 1928. (Naar het Haagsche Aneta»kantoor ver» neemt, bestaat er kans dat deze reis eind 1927 gemaakt zal worden). EEN VLIEGTUIG GEVONDEN. Van Nungesser? Het draadlooze'station Humber heeft een be« richt ontvangen van het Duitsche stoomschip Max Weidtmann, meldende, dat het schip een vliegtuig op zee drijvende heeft gevonden. Het schip heeft zijn reis naar Kingslyn voort» gezet. RECHTBANK TE ROTTERDAM. F aillissementen Uitgesproken: OOLTGENSPLAAT, 13 Mei. A. J Hobbel, koopman, tevens drijvende een eau de cologne» en parfumeriefabriek on« der den handelsnaam »Iris«. Cur. mr. W. J. C. A. Nijgh te Middelharnis. Vergadering van den Raad der gemeente DEN BOMMEL, op Vrijdag 13 Mei 1927, des namiddags half drie. Tegenwoordig met den Voorzitter alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met het uitspreken van het formuliergebed en wenscht den heer Mast geluk met zijn spoedig herstel, waardoor bij weer in staat is de vergaderingen bij te wonen. Hierna worden de notulen van de vorige vergadering voorgelezen, welke onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. In behandeling komt: 1. Ingekomen stukken. a Mededeeling van Ged. Staten, dat door hen is goedgekeurd de wijziging der gemeente» begrooting dienst 1926 en 1927. b. Mededeeling van Ged. Staten, dat met ingang van 1 Mei 1927 aan beide openbare lagere scholen, onderwijs moet worden ge» geven in het vak bedoeld onder letter j art. 2 der Lager Onderwijswet 1920 (lichamelijke oefening). c. Verslag van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim, over het jaar 1926. Genoemde stukken worden op voorstel van den Voorz tter voor kennisgeving aangenomen. d. Zonder hoofdelijke stemming wordt be» sloten zoolang de gemeentegrond niet wordt verkocht, aan de ambtswoning van den bur» gemeester toe te voegen ongeveer 12 roeden tuingrond gelegen naast de woning en zal aan Gedeputeerde Staten worden verzocht de jaar» wedde van den Burgemeester met een bedrag gelijk aan de huur voor genoemde grond, te verlagen. e. In behandeling komt de rekening van de Gezondheidscommissie, gezeteld te Middel» harnis, over het jaar 1926, aangevende in ontvangst f 1413,86 en in uitgaven f 1298,70, alzoo sluitende met een voordeelig saldo van f 115,16. De heer JONGELING vraagt wat de Ge» zondheidscommissie zoo al doet. Nadat de VOORZITTER omtrent de werk» kring van genoemde commissie eenige mede» deeling doet, wordt de rekening zonder hoof» delijke stemming goedgekeurd. f. Aan de orde wordt gesteld de begrooting van de Gezondheidscommissie voor het jaar 1928. Zonder hoofdelijke stemming wordt deze begrooting vastgesteld in ontvangsten en uit» gaven op een bedrag van f 1462,62. g. Ter tafel komt een schrijven van P. Luijendijk en anderen, waarbij zij de gemeente aanbieden de grond gelegen voor hun wo« ningen in de z.g. Julianastraat, met verzoek deze schenking te willen aanvaarden en voor onderhoud van de straat te willen zorgdragen. Nadat door den Voorzitter is medegedeeld, dat destijds door den Raad een dergelijke schenking van de eigenaren van de grond in de Wilhelminastraat eveneeens is aanvaard, wordt met algemeene stemmen besloten, de schenking van genoemde grond behoudens goedkeuring van Gedeputeer <e Staten, te aan» vaarden en de straat in behoorlijke toestand te brengen. 2 Aan de orde wordt gesteld de gunning' van de woning bewoond door L. de JoDg en in eigendom behoorende aan de gemeente waarover in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt. Na nog een kleine bespreking wordt in stemming gebracht het voorstel om de wo» ning te gunnen aan J. van der Zande te Den Bommel, voor den prijs van f 2200,— een en ander behoudens goedkeuring van Gedepu» teerde Staten. Het voorstel werd aangenomen met zes stemmen voor en een stem tegen. Tegen gun» ning stemde de heer Borgdorff Aldus werd besloten. 3. Voorstel van B. en W. om aan den ge» meente»werkman C. van Sintannaland als ver» goeding voor het gebruik van zijn paard in gemeentedienst een jaarlijksche vergoeding toe te kennen van f 100,—. Met algemeene stemmen wordt overeen» komstig het voorstel van B. en W. besloten aan den gemeente»werkman een jaarlijksche vergoeding toe te kennen van U0,— voor het gebruik van zijn paard in gemeente» dienst een en ander gerekend te zijn ingegaan 1 Januari 1927. 4. Voorstel van B. en W. tot het doen uit baggeren van een gedeelte van de haven. De VOORZITTER deelt mede dat gebleken is dat de kop van de haven begint te ver» zanden, tengevolge van de lage ligging van den Oostdam. Het polderbestuur is er bereids toe overgegaan om dezen dam te verhoogen, maar het is ook noodzakelijk de haven uit te baggeren. Vermoedelijk zal er van 3000 tot 4000 M3 zand moeten worden weggebaggerd. Een juiste raming van de kosten kan niet worden gegeven, maar zal het ongeveer een bedrag zijn van f 1600. Na ampele bespreking wordt met algemeene stemmmen besloten bedoelde werkzaamheden te doen plaats hel ben en zullen B. en W. het werk aanbesteden. 5. Zonder hoofdelijke stemming wordt be» sloten tot wijziging der gemeentebegrooting dienstjaar 1926. 6. Aan de orde worden nog gesteld eenige reclames tegen hondenbelasting. Met algemeene stemmen wordt hierop goed' gunstL beschikt. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering na de gebruikelijke rondvraag door den Voorzitter gesloten.

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 3