Uw borst Abdijsiroop Rechtzaken. AKKER'S SPI Hoe moet ik stemmen? Land- en Tuinbouw. Reclame-Mededeellngen. Boekbespreking. Plaatselijk Nieuws. Men deelt ons mede, dat er nog ver schillende menschen zijn, wien het niet duidelijk is, hoe zij nu eigenlijk voor de gemeenteraad stemmen moeten. Voor dezulken geven we nog even onderstaande toelichting. Op het stembiljet staan verschillende rijen met namen. Vóór die namen zijn hokjes geplaatst en van die hokjes mag er maar één rood gemaakt worden. Zoo gauw er meer op staat dan één rood hokje, is het stembiljet ongeldig. Hebt gij dus de lijst die gij hebben wilt opgezocht, maak dan niet meer dan één hokje rood. Gij behoeft geen rekening te houden met het aantal afredenden. Al treden er b.v. 5 leden van uw partij af, toch moogt gij maar één hokje rood maken. Men dient hiervan goede nota te nemen, daar anders de stem ongeldig is. Ds. Kersten heeft die Regeering geen steun toegezegd inzake haar houding tegenover de Lijkverbranding. Welnu zóó stond het pre cies in 1916, toen De Standaard tot den stem- busstrijd op riep „Voor het Kabinet". Maar een andere vraagDe S. G. P. is sincjs 1922 in de Tweede Kamer vertegenwoor digd. Nog nimmer hebben haar afgevaardigden een poging gewaagd om de Begrafeniswet aan te vullen met een strafbepaling op de verbran ding van lijken. Zij hebben daartoe het recht zij waren er toe in de gelegenheid. Zou dan ook van hen niet kunnen worden gezegd, dat ze van 19221927 de lijkverbranding hebben getolereerd, zooals de coalitie dat heeft gedaan Zij hebben geen meerderheid. Neen Maar zij hebben het recht van initiatief. Moet zij dat niet gebruiken, afgezien van de vraag of ze voldoenden steun zullen krijgen Is het getuigen, niet alleen met woorden, maar met voorstellen, niet reeds een daad? Is „critiseeren" alléén voldoende? Prof. Fabius zit niet in de Kamer, hem blijft dus geen ander middel over dan „critiek". Maar desondanks breekt hij de A. R. Partij niet af. Hij blijft haar trouw en nu en dan treedt hij op als haar verdediger. R. A. d. O. KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK. Zitting van 13 Mei. Terecht staat C. L. te Ouddorp, die geen gevolg gaf aan zijn oproep te verschijnen bij de brandspuit, toen deze geprobeerd werd. Gehoord wordt de brandspuitmeester B. en D. M., 56 j., boerenknecht, en L. M., 58 j., gemeentebode, allen te Ouddorp. Verdachte heeft zijn onderscheidingsteeken 6 jaar geieden uit de hand van den gemeente bode niet aanvaard, omdat hij dacht, dat een dienstplichtige vrijgesteld was van de brand weer. De laatste 6 jaren is de spuit niet ge bruikt. Nu opeens wordt er tegen hem een proces-verbaal opgemaakt. Verd. zoekt er iets persoonlijks achter. Het O. M. geeft de Ouddorpers in overweging de spuit minstens ieder jaar te probeeren. De Kantonrechter vindt dat ook het beste. Verdachte wordt veroordeeld tot 2subs. 1 dag hechtenis. Eisch 3.subs. 3 dagen hechtenis. H. V., 32 j., te Sommelsdijk, heeft met zijn rijwiel op de trambaan gereden, zonder daartoe gemachtigd te zijn. Verdachte zegt, dat hij zijn hond zocht. Geëischt wordt 3.— subs. 3 dagen hechtenis Veroordeeling idem. A. D.,31 j., landarbeider te Stad aan 't Ha ringvliet, staat terecht wegens openbare dron- schap, het geen geconstateerd is aan zijn wag gelenden gang, wartaal en sterk riekenden adem. Verdachte ontkent. Zijn huishouding laat hem niet toe drank te gebruiken. Wanneer men let op zijn waggelenden gang, dan kan men hem iederen dag wel bekeuren, want die heeft verd. ook als hij nuchter is. De Kantonrechter vraagt of verd. dan in 't geheel niets gebruikt heeft. Verdachte erkent wel een potje bier gebruikt te hebben. De Kantonrechter zegtdaarin zit ook alcohol Deze zaak wordt aangehouden om verbalisant v. A. te hooren. W. J. v. 't G„ 33 j.,zonder beroep, te Dirks- land, staat terecht wegens het feit, dat zij zich op 6 April bij de verkiezinen voor leden van de Prov. Staten als kiesgerechtigde zich niet heeft aangemeld aan het stembureau ter vervulling van haar kiesplicht. Verdachte zegt niet uit onverschilligheid, maai uit gemoedsbezaren haar stemplicht niet te zijn nagekomen. Het O. M. zegt het niet met verd. eens te zijn. Wij leven gelukkig in een geordende maat schappij en aan dat voorrecht moet men ook iets kunnen opofferen. De regelen, die in Den Haag worden tot stand gebracht, moeten ge handhaafd worden. De afgevaardigden in Den Haag hebben ook deze wet gemaakt en daarin opgenomen de bepaling, dat ieder op zekeren leeftijd verplicht is mede te werken tot het maken van de keuze van afgevaardigden. En die dezen plicht niet nakomen, zijn strafbaar voor de wet. Geëischt wordt 3subs. 3 dagen hechtenis. Veroordeeling 1.subs. 1 dag hechtenis. S. V., 18 j., veldarbeider te Middelharnns, heeft zonder toestemming geleund in een raam van den winkel van Polak op den Westdijk. Geëischt wordt ƒ2.,subs. 2 dagen hechtenis. Veroordeeling 3.subs. 3 dagen hechtenis. A. v. d. K., 47 j., landarbeider te Dirksland, staat terecht wegens opbare dronkenschap. Verdachte ontkent het ten laste gelegde. Hij was beslist niet dronken. Hij stond 's avonds rustig voor de deur van zijn woning. Zijn vrouw had de deur van binnen op slot gedaan en wilde hem niet binnen laten. Toen kwam veldwachter Bakker en deze wilde hem daar niet laten staan. Hij nam verd. mee naar den toren en sloot hem daar des nachts op. Dat verd. niet dronken was bleek wel uit het feit, dat hij zelf een zwaren stroozak moest dragen ook zelf voor de dekens gezorgd heeft. Verd. heeft wel een potje bier gedronken, maar dronken was hij beslist niet. Dat kan hij verschillende menschen laten ge tuigen. Deze zaak wordt aangehouden om getuigen te hooren. Bij verstek zijn veroordeeld D. J. K. te Nieuwe Tonge, wegens het rijden met een tweewielig motorrijtuig, dat meer snel heid dan 20 K.M. per uur ontwikkelde, tot 5. "&ibs, 5 dagen hechtenis. De eisch luidde idem. 8. RT'te Melissant, A. v. d. V. te Middel- ledem' I* V' idem' d' V' te Ooltgensplaat, allen wegens rijden zonder licht, 5.subs. 5 dagen hechtenis. De eisch was conform. B. S., wegens aanbieden van waren zonder vergunning van B. en W. te Middelharnis, vrij gesproken, daarniet bewezen is, dat verd. geen vergunning had. J. T„ wegens openbare dronkenschap, 10.— subs. 10 dagen. Eisch was 15.subs. 15 dagen hechtenis. Ca. d. L. te Dirksland, wegens overtreding der kieswet, 3.— subs. 3 dagen. T. v. O. idem. A. R. d. W. idem, M. R. idem, J. K. V. idem. EEN EN ANDER OVER DE V. P. Z. H. (Vereeniging tot bevordering der Pluim veehouderij en tamme konijnenteelt in Zuid-Holland). De V. P. Z. H. is een organisatie, waarin ruim 3000 pluimveehouders zich vereenigd heb ben, niet alleen uit belangstelling voor de V. P. Z. H., maar omdat het hun voordeel bracht. Het doel der V. P. Z. H. is, in korte trekken, om de pluimveehouderij in en om Zuid-Holland te bevorderen, hetgeen zij doet, door het houden van lezingen, het keur van foktoomen, het ver krijgbaar stellen van broedeieren en kuikens, het houden van een legwedstrijd enz. In dezen tijd is het zaak, om uit wat voor bedrijf ook, hetzij kantoor, boerderij of hoender park, te halen wat er uit te halen is. Zoo moet het ook met de pluimveehouderij. Vroeger hield men allerlei soorten kippen, voerde ze met de koeien en varkens mede en kreeg daarvoor in ruil 's zomers eieren, terwijl men 's winters, als de eieren duur waren, af en toe een eitje zag. Wij moeten en kunnen zorgen, dat wij niet als vroeger 80 eieren, doch 140 eieren per kip rapen. En dat is mogelijk, heel goed mogelijk zelfs. Waarom haalt men tegenwoordig bijna tweemaal zooveel K.G. bieten van een H.A. als vroeger. Alleen omdat men gebruik maakt van de ondervindingen, welke proefne mers opdeden bij hun proeven. Men zorgt nu voor een betere afwatering, bemest oordeel kundig en gebruikt kunstmest bij de natuurlijke mest. Men maakt dus de omstandigheden, den bodem zoo goed mogelijk en brengt er dan het beste zaaizaad in van de meest opbrengende soort gewas. Zco krijgt men de grootst mogelijke opbrengst. Om dit nu ook met de pluimveehouderij te maken, doet de V. P. Z. H. al het mogelijke. Zij heeft b.v. fokstations, waar tot 1800 kippen gehouden worden, welke aan valnestcontrole onderworpen zijn. Zij ,staan onder controle van den Weled. Heer Van Asperen Vervenne en van het Hoofdbestuur. Hieruit worden verstrekt broedeieren, kuikens en fokmateriaal, waarvan men op de raszuiverheid en productiviteit kan betrouwen. Vooral met den verkoop van dieren en eieren wordt ontzettend veel geknoeid som mige menschen zeggen ook nog, dat een kip maar een kip is, en dat ze allemaal eender zijn. Om de leden te overtuigen, dat er werkelijk verschil in afstamming is, schrijft de V. P. Z. H. jaarlijks een legwedstrijd voor hoenders te Zevenhuizen uit, waar de leden en fokstations hunne dieren iqsturen voor den tijd van 1 jaar. Men ziet dan, dat fokkers van jaren her meestal dieren hebben van veel grooter legcapiciteit als pas beginnenden. Nu moest het zoo gaan, dat bij onze kippenhouders het gemiddelde aantal eieren tot b.v. 140 komt, waar ze er nu hoog stens 80 hebben, omdat zij met die 60 eieren meer per kip meer aan waarde ontvangen, laag geschat 60 X 70 cent 4.20. Maar wat moeten er nu zijn, om veel eieren te rapen Goed fokmateriaal, goede luchtige en lichte hokken en vooral goed voeder, dat oordeel kundig is samengesteld. Op 't gebied van och tendvoeder heeft de V. P. Z. H. ook reeds veel in 't algemeen belang gedaan. Overal bond zij den strijd aan met den handel van slecht en minderwaardig ochtenvoer, totdat de leden voorstelden, door middel van de V. P. Z. H. een pluimveevoeder te fabriceeren, waarvan de hoedanigheid en gebruikswaarde boven elk an der voeder verheven was. In overleg met het Hoofdbestuur is toen een samenstelling van pluimveevoeder gemaakt, wel ke voor 100 door de kippen verteerd werd en welke in alle opzichten aan de strengste eischen wat betreft eierproductie, geur, fijnheid enz. voldeed. Het is een voeder, hetwelk door de vakmenschen als absoluut prima staat aan geschreven. Tot 20 maal 's jaars wordt door een commissie, benoemd uit de leden der V. P. Z. H., een moester getrokken van Standaard Eiermeel V. P. Z. H., waarvan 25 eiwit gegarandeerd wordt. Het laagst getrokken monster bedroeg 26.1 eiwit, het hoogst 28.1 Dit zegt reeds genoeg, want het is een groote en belangrijke factor in de pluimveehouderij, dat pluimveeochtendvoer altijd dezelfde samen stelling heeft. Ook in het opfokvoer heeft de V. P. Z. H. een groote verandering gebracht, zoodat men heel gemakkelijk de 100 extra kuikensseizoen winst, welke de handelaars ne men, voorkomen kan. Opfokvoer moet zijn zuiver, smakelijk, fijn, zeer licht verteerbaar. Daaruit volgt niet, dat het verscheidene malen zoo duur moet zijn dan ochtendvoer, dat ook zuiver en licht verteerbaar moet zijn. Voor de V. P. Z. H. er toe over ging, pluimveevoeders van de Firma H. Ph. J. Klapwijk te Delft te verkoopen, zijn langdurige en zeer nauwkeurige proeven genomen met groote toornen kuikens en hoenders, om toch vooral maa een samen stelling te kunnen aanbieden, welke absoluut onvergelijkelijk is. Waarin zij volkomen ge slaagd is, gezien het groote aantal afnemers. Zij allen probeerden eerst en bleven to afnemers, omdat iemand, die goed kan rekenen en zijn kip pen nagaat, ziet, dat hij voor minder geld meer eieren raapt. Het ochtendvoer kan iedere ver gelijking doorstaan. Voor inlichtingen betreffende het bouwen van hokken, broeden, bestrijden van ziekten, voeder- vraagstukken, foktoomkeuringen, tentoonstellin gen enz., geeft de V. P. Z. H. u daadwerkelijken steun. U kunt prima fokmateriaal krijgen (fok stations) en nogmaals, zij verschaft u degelijk volwaardig ochtendvoer, dat geen opveegsel bevat en 6.tot ƒ7. per zak kost en daarbij nog een halve bazaar aan cadeautjes geeft, maar voeder, door vakmenschen geroemd. Hoogachtend, A. J. BOS, Propagandist V.P.Z.H. Hilligersberg. DE VARKENSSTAPEL OP 1 MEI J.L. De toestand aanmerkelijk ongunstiger dan een jaar geleden. Omterent de sterkte van den varkensstapel op 1 Mei 1927 kan naar aanleiding van de ingekomen rapporten der Rijksveeteeltconsulen- *en het volgende worden gemeld, waarbij als Nasis van vergelijking is genomen het overeen komstige tijdstip van het jaar 1926. Hierbij moet in aanmerking worden genomen, dat in 1926 de toestand aanmerkelijk anders was, daar toen de mesterij van Engelsdie biggen nog haar volle beteekenis had en deze thans geheel is verdwenen, terwijl daarentegen het mesten van zouters en het laten doorloopen van jonge varkens, tot deze geschikt zijn om als vetfe varkens te worden opgelegd, van meer belang is geworden. Over het algemeen is de varkensstapel thans in aantal kleiner dan een jaar geleden, hetgeen in het bijzonder geldt voor biggen en loop varkens en voor vette varkens, terwijl het geen voor de toekomst van belang is ook het aantal gedekte zeugen eene inkrimping van beteekenis onderging. Deze vermindering wordt niet geconstateerd in de gebieden, waar voor heen weinig van de Engelsche markt werd ge mest en in het bijzonder waar veel bijproducten van de kaasmakerij worden gebruikt als var kensvoeder. In de onderscheiden provinciën is de toestand als volgt Groningen. Het aantal gedekte zeugen ging achteruit met plm. 35 pCt, dat der biggen met plm. 25 pCt, dat der loopvarkens met plm. 35 pCt. Zouters zijn er plm. 25 pCt. meer en opleggers en vette varkens ongeveer evenveel als in Mei 1926. Friesland. In deze provincie komt de toestand vrijwel met dien van 1926 overeen, alleen is het aantal gedekte zeugen thans eenige procenten (plm. 3 pCt.) en dat der vette varkens onge veer 5 pCt. minder. Drenthe. Het aantal gedekte zeugen en biggen is plm. 25 pCt. minder. Het aantal loopvarkens en zouters is in deze provincie, ten gevolge der gewijzigde omstandigheden, sterk vermeerderd. Opleggers en vette varkens zijn er iets minder dan verleden jaar. Overijsel. Ook in deze provincie ging het aantal gedekte zeugen en der biggen achteruit, resp. met 10 a 15 pCt. en met plm. 20 pCt. Het aantal zouters is over de geheele provincie 40 cent per regel Begrijpt toch, dat, wanneer men Akker's Ab< dijsiroop gebruikt, welke de eigenschappen bezit om oude en taaie slijm dadelijk los te m'ken, dit een verruiming moet geven bij het ademhalen. Vastzittende slijm vormt ont< stekingen, welke de oorzaak kunnen zijn van de meest gevreesde ziekten. Maakt Uw borst ruimer door geregeld gebruik van Akker's Abdijsiroop. Aanbevolen bij asthma, bron' chitis, kinkhoest en influenza. grooter, dat der loopvarkens ongeveer gelijk en der opleggerjs en vette varkens iets kleiner. Gelderland. In de Lijmers en den Achterhoek, welke voor den varkenshouderij van het meeste belang zijn, is het aantal varkens thans plm. 15 pCt. minder. Voor de geheele provincie is de toestand ongeveer als volgtgedekte zeugen ongeveer 15 pCt., biggen 10 pCt., loopvarkens 8 pCt., zouteers 8 pCt., opleggers 15 pCt. en veette varkens 25 pCt. minder dan in Mei 1926. Utrecht. In deze provincie wordt weinig ver andering geconstateerd. Noord-Holland. Gedekte zeugen plaatselijk zeer uiteenloopend verschil, biggen plm. 10 pCt. meer, loopvarkens weinig veranderd, zouters van geen beteekenis, opleggers 10 pCt. minder, vette varkens zeer uiteenloopende verschillen. Zeeland. Gedekte zeugen plm. 20 pCt. minder, biggen ongeveer gelijk, loopvarkens plm. 25 pCt. minder, zouters voor deze provincie van geen beteekenis, opleggers ongeveer gelijk en vette varkens 5 10 pCt. minder dan een jaar geleden. Noord-Brabant. Gedekte zeugen 10 pCt. min der, biggen iets minder, loopvarkens 5 a 10 pCt. meer, zouters 10 pCt. meer, opleggers 5 pCt. minder en vette varken^ ongeveer gelijk. Limburg. Gedekte zeugen in het midden 10 pCt. meer en in het Noorden en Zuiden 5 pCt. minder, biggen plm. 5 pCt. meer, loopvarkens en zouters 5 a 10 pCt. meer, opleggers 15 a 20 pCt. minder en vette varkens iets minder dan in Mei 1926. De prijzen. In den prijs der zesweeksche biggen kwam weinig verandering daar van deze biggen in het Noorden en Oosten des lands nogal uitvoer naar Duitschland plaats had, liep de prijs niets op. Begin Februari was te Zwolle de noteering 7—9 en half April 8—10. Bij deze prijzen is de fokkerij weinig loonend. De zoutrs golden in Februari 66 a 68 cent per K. G. en eind April 62 cent. De prijs der vette varken s is evenals begin Februari nog 63 a 64 cent per K.G. Het mesten van varkens leyert bij deze prijzen in het algemeen geen voordeel op en is zeer riskant, te meer daar de voederprijzen sedert het vorige overzicht (Februari 1927) opliepen en wel voor rogge van 12 tot 13.8g per 100 K.G. en voor mais van 166 tot 180 per 2000 K.G. Vergeleken bij een jaar geleden, is de toestand aanmerkelijk ongunstiger, hetgeen wel blijkt uit het indexcijfer voor de prijzen van varkeqsvleesch, dat in April 1926 152 was en in April 1927 slechts 114. Controle-Onderzoek aan de Proefstations. Van ontzaglijk groot nut zijn de Rijksland bouwproefstations voor den landbouw geweest. Aan veel geknoei, bedrog, zwendel, hebben zij een einde gemaakt. Honderden vereenigingen laten de voornaamste der aangekochte mest- en voederstoffen onderzoeken, en zijn aldus ge waarborgd tegen schade. Want blijkt niet ge leverd te zijn, wat is gekocht en gegarandeerd, dan bepaalt het Proefstation de korting, welke de leverancier ter schadeloosstelling heeft te betalen. Toch is nog niet aan elk bedrog en knoeierij de kop ingedrukt. Goeddeels zijn de koopers zelf hiervan de oorzaak. Er zijn nog vrij wat vereenigingen, die weinig of niets laten onderzoeken, wat onverantwoordelijk is, en dan zijn er nog heel wat achterlijke landbouwers, die niet zijn aangesloten bij een aankoopvereeni- ging en hun benoodigdheden koopen „in goed vertrouwen". Wat zij ontvangen, weten zij dus niet. Misschien betalen zij voor een baal mest stof enkele centen minder wat lang niet altoos het geval is ,niet zelden betalen zij méér maar zij loopen daarbij gevaar voor eenige dubbeltjes of, in sommige gevallen, voor een be langrijk bedrag benadeeld te worden, doordat het geleverde minderwaardig is of bij lange niet aan de garantie voldoet. Wie wil weten, wat hij op zijn akkers uitstrooit en aan zijn beesten voe dert, heeft de hulp der Proefstations noodig. Maakt hij hiervan geen gebruik, dan gaat hij niet veilig, dan mest en voedert hij in 't wilde. Voor eigen rekening het aangekochte te laten onder zoeken, gaat niet, althans voor de meesten niet daarvoor zijn de kosten te hoog. Volledig onder zoek van een monster Thomasmeel kost b.v. 8, van patentkali, super, ammoniak of kalkstikstof 6,-. Deze kosten zijn echter geen bezwaar voor een vereeniging, mogen niet als een bezwaar gelden, 't Is derhalve in het welbegrepen eigen belang der landbouwers en veehouders, dat zij lid zijn eener aankoop-coöperatie, welke haar waren geregeld laat onderzoeken. De analyses der Proefstations behooren op het kantoor der vereeniging voor ieder ter inzage te liggen, of nog beter te hangen, zoodat zonder er naar te vrbgen, elk daarvan kennis kan nemen. Er gaat aan de Proefstations heel wat omstaan in sommige tijden komt men er handen d.w.z. personeel te kort. Over '25, '26 werden te Maas tricht, waar te meststoffen worden gecontro leerd, 21138 monsters onderzocht op ruim 40000 bepalingen. De meeste monsters waren Thomas- slakkenmeel8 73, hierop volgde in aantal su perfosfaat met 2767. Aan het Station voor Vee monsters op 14851 bepalingen 't waren meest lijnkoeken en lijnmeel, n.l. 1297, dan volgde ka- toenzaadkoek en -meel met 714 monsters. Dan is er nog het Proefstation voor Zaadcontrole te Wageningen, waar 8080 monsters ter controle inkwamen, met 12775 daarin uitgevoerde onder zoekingen. Deze drie Proefstations zijn voor den landbouw instellingen van het allergrootste be lang. Controle-onderzoek nog niet overbodig. Ach neen Als wij het verslag der Proefsta tions over 1925/26 doorbladeren, worden wij opnieuw daarvan overtuigd. Laat ik enkele gre pen voor u mogen doen Van een 100-tal aan geboden ammoniak super was het gehalte lager dan de garantie, en bij een 30-tal werd de geoor loofde speling overschreden bij 91 monsters ka- libemestingszout 40 ging het gehalte onder de garantie met overschreiding der speling, en bij 116 monsters Thomasslakkenmeel was dit het geval. Meerdere monsters kalkmergel waren van onvoldoend gehalte èn van onvoldoenre fijnheid. Van de aangeboden lijnkoek en -meel- monsters bleken 95l/2 zuiver dit was gun stiger dan in '24/'25, toen was dit maar 82J/2 Van 43 monsters sesamkoek en -meel waren er 6 onvoldoende zuiver14 monsters soyakoek en meel hadden een te hoog vochtgehalte en een 12-tal bevatten te veel minerale bestanddee- len. Behalve de Controle-dienst is er aan de Proefstations nog een Opsporingsdienst verbon den. Contoleurs gaan er op uit, den boer op, en nemen gaarne monsters mee van partijen en partijtjes waarvan onderzoek niet noodig is ge acht. Dat deze dienst verkeerde praktijken aan het licht moet brengen is duidelijk. Zoo moest in 't vorige jaar door het Station voor Zaadcon- trole in 33 gevallen proces-verbaal worden op gemaakt wegens levering van zeer minderwaar dige en waardelooze partijen zaaizaad. Niet min der dan 161 waarschuwingen werden verzonden voor den verkoop van slechte kwaliteiten zaai zaad, waaronder een 20-tal voor leveringen van zaad, waarvan de gezendheidstoestand onvol doende was. Een belangrijk deel dezer waarschu wingen waren gericht tot zaadhandelaren, die tot dusver nog nietdoor de controleurs waren bezocht. Slechts enkele der vroeger reeds ge- waarsrhuwden zetten hun knoeibedrijf van het vorige jaar vcortde rontrole op deze firma's zal nog worden verslherpt en daardoor het knoeien onmogelijk worden gemaakt. Met be trekking tot het veevoeder werd door het desbe treffende Proefstation tegen 10 personen 15 pro- ceissen-verbaal opgemaakt. Meer dan 400 mon sters werden door de controleurs meegebracht Verschillende onzuiverheden werden bij onder zoek gevonden, als lijnmeel bevatte zeer veel opveegsel, erwtenmeel bestond uit een meng sel van gemalen erwten, gemalen graan en mais- meel. Z.g. vischmeel was diermeel, enz. De Op sporingsdienst van Maastricht constateerde o.m. dat een monster kamerplantenmest bestond uit turfstooisel, klaarblijkelijk bevochtigd met een oplossing van chilisalpeterdat van 2 monsters kalkmergel niet één aan de garantie voldeed dat een monster „groeikracht", betaald met 4 per iy2 kilo, bestond uit een mengsel van ka- toenmeel en beendermeeldat van 25 monsters Thomalmeel 6 niet voldeden aan de garantie, enz. enz. Van de gerechtilijke vervolgingen noe men we 2-maal 100 boete of 100 dagen hech tenis en pulicatie an het vonnis, en 2 maal 15 boete. Korte wenken en mededeelingen. Bloedluis kent iedere fruitkweeker wel, helaas. Zij komt in wollige kolonies voor aan tak ken en stammen, en ook wel, meer verborgen, boven aan den wartel en achter de schors. Maar nu heeft men haar het vorig jaar, aan het In stituut voor Plantenbescherming te Landsberg aan de Warthe, zelfs binnen in de vruchten, ontdekt. Aangetaste appels (Witte Calville) hadden bruin vleesch, uitgaande van het klok huis, gekregen de bloedbodem was ingezonken en in de holte bevond zich een formeele bloed- luiskolonie. Nog iets anders valt van de wol lige bloedluis te vermelden. Een boomkweeker te La Rivière Saint-Sauveur (Calvados) be strijd haar met Alphelinus Mali, een woeker- dier, welks aanwezigheid de bloedluis doet ver dwijnen. Appelboomen, waarop Alphelinus Mali werd neergezet, werden spoedig gezuiverd en gezond. De woekerdieren verspreiden zich op honderden meters afstand. Verschillende eige naars uit den oltrek vroegen nu om koloniën te mogen ontvangen voor hun boomgaarden, daar zij verbaast stonden over den uitslag. Bordeauxsche pap is een oud beproefd sproei middel tegen schurftziekte bij peren, dat nooit eenige blad- of vruchtenbeschadiging heeft ge geven. Weet gij 1 Weet gijdat in 1926 te Londen voor één en een kwart millioen vogelkoppen zijn verhan deld, en een nog grooter aantal vellen van groote en kleine dieren, om tot bont te worden bewerkt Dat hieronder een enorm aantal zijn afkomstig van voor land- en tuinbouw nuttige dieren Dat de schade, hierdoor berokkend, hoewel natuurlijk niet onder cijfers te brengen, enorm groot moet zijn Weet gijdat ook de ontginning oorzaak is, dat de vogelwereld ge stadig gedund wordt, omdat daardoor de ge legenheden om rustig en veilig te broeden, steeds minder worden Weet gij dat ook door den machinalen arbeid vele nesten worden ver stoord en vernield, waardoor nuttige weide vogels als kieviten, minder dan vroeger worden gevonden Weet gijdat bescherming van vogels en van verschillende voor land- en tuin bouw nuttige dieren om bovenvermelde redenen noodiger is dan ooit, en allereerst ligt op den weg van land- en tuinbouwer Dat het daarom geheel een zaak is van welbegrepen eigenbelang, dat land- en tuinbouwer optreden, in woord en daad, als vogel- en dierenbeschermers? Dat zij geen gelegenheid moeten laten voorbij gaan, in de praktijk van him bedrijf en in de samenleving, om hun natuurlijke helpers in den strijd tegen allerlei schadelijk gedierte te beschermen, bij te staan, waar hun bestaan of hun broedplaat sen, hun holen en nesten, worden bedreigd Weet gij dat er is een Vereeniging teot be scherming van dieren en ook een dito tot be scherming van vogels; dat deze vereenigingen, die zooveel nuettig werk verrichten, dringt behoefte hebben aan geldelijken steun? gijdat niet alleen particulieren, maar landbouworganisaties, tegen een matige ja^| lijksche contributie van die vereeniging lid nen worden B—t r HET LEVEN IN HET WOORD <j0 Ph. Mauro. REDE EN OPENBARING door Ph. Uitgaven van J. N. Voorhoeve, Den Has Het eerste boek beleeft nu zijn vierden i en het tweede is ook al een herdruk. Ze 2j,.« vertaald door de bekende christen-dichter. Mevrouw Nellie van Kol. Bij den vierden druk van het werk „LevJ in het Woord" schrijft ze als voorwoord dit Q dichtje Ga met God de wereld in Open veler oog en zin Voor het geestelijk gewin, dat Gods Woord kan geven Moogt gij tot een zegen zijn, Velen uit hun zielepijn brengen tot „Het Leven". 't Leven in de eeuwigheid, Waar de Vader ons verbeidt. Nu we de boeken gelezen hebben ku we niet anders zeggen, dan dat we van haj instemmen met den wensch in het gedichtje i gesproken. Wel treffen we hier daar dingp waarmee we het niet geheel en al eens zij daar we moeten bedenken, dat de schrij-, verkeerd in godsdienstige kringen niet in land, doch in Amerika. Doch dat neemt r. weg, dat deze boekjes geschreven met bezielt en vaste overtuiging, dat in den Bijbel dj wég der zaligheid gegeven, van harte aaj bevelen en een voorspoedigen weg toewenschj in oqs land. CHRISTELIJK OF HUMANISTISCH doo Ds. K. Fernhout Mz. Gegronde critiek Christelijk Instituut voor Zelfontwikkeling de brochure A. Janse, door J. C. Faber. Uitgave van Chr. Instituut voor ZelfontwiiJ keling. De heer A. Janse van Biggekerke heeft een brochure het bovengenoemd Insituut gevallen met de aanklacht, dat onder Christel lijken naam de Humanistische beginselen wordej geleerd. Tegen deze critiek komen de heeren Ds. Fer-| hout en J. C. Faber op. Gaarne raden we ieder de brochure ter lezi:;!, aan. Zakelijk is de beschuldiging van den heef Janse weerlegd. Achter in de brochures is geplaatst een recJ van namen, waaronder zeer bekende en verf trouwde in Christelijke kringen, die deze cursij warm aanbevelen. SOMMELSDIJK. Vorige week stonden J' den correspondent der arbeidsbemiddeling i" gemeente gemiddeld 3 werklooze landarbeider.j| ingeschreven. Met ingang van deze week worèl door den correspondent geen dagelijksche sten j peling meer gehouden. Een zoontje van den landarbeider H. I had het ongeluk in zijn hand te snijden, zoodal hij zich onder geneeskundige behandeling moes:| stellen. Vorige week werden uit deze ge 76791 K.G. aardappelen, poters en peen ver| scheept. Voor het aanvragen van broederdienst van dienstplichtigen voor de lichting 1928 zalf in het bizonder zitting worden gehouden ten meentehuize op Maandag 30 Mei a.s. van desj v.m. 9—12 uur. De landbouwersknecht D. V. kreeg ten gevolge van het zaaien van superfosfaat open wonden aan zijn been, die zoodanig verergerde! dat hij zich onder geneeskundige behandelinj moest stellen. MIDDELHARNIS. W erkloozen-uitkeeringf 1926, verstrekt door de Alg. Ned. Bouwbestuurdersbond15 J Ned .Chr. Bouwarbeidersbond287.3i Ned. Chr. Transportarbeidersbond... 313.2C Ned. Bond van Landarbeiders211.— Ned. Chr. Landarbeidersbond342.- Centr. Bond van Transportarbeiders 82.25 Chr. Zeeliedenbond 31.50 Totaal1282,55 De zitting voor het aanvragen van broe derdienst zal plaats hebben Dinsdag 24 Mei v.m. tusschen 10 en 12 uur, ten gemeentehuize De correspondent der arbeidsbemiddelln; maat bekend dat voor het seizoen 1926/1921 geen zitting voor aanmelden meer wordt gehou den. Het 9-jarig zoontje van Jac. Wielaard hal 't ongeluk met een medicijnflesch te vallen ei welke brak en bekwam zulke diepe wonden vai de scherven dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Door J. de Koning in de verlengde Vis- scherstraat is een rijwielbelastingplaatje gevon den. De vorige week zijn alhier uit nood ge- slacht een paard en een rund. Beiden zijn vooi consumptie goedgekeurd. DEN BOMMEL. Vorige week is de oudste ihwoner, de 92-jarige N. Osseweijer gestorven Aan de haven werden de vorige week 1400 H.L. aardappelen vervoerd. Vanwege den Bijz. Vrijw. Landstorm af' deeling Den Bommel,worden iederen avond va» 6—8 uur sportoefeningen gehouden. OOLTGENSPLAAT. J.l. Zaterdag hield de postduivenvereen. de „Reisduif" een wedvluct' van uit Limay. Afstand 181,72 K.M. Ie en 3t prijs L. van Nimwegen, 2e en 5e prijs Jac. Dors man, 4e prijs H. Noordijk, 6e prijs L. van Kem pen. Aankomst le duif 1,49,18 uur, laatste duif 2,55,3 uur. Losgelaten 11 uur. Joh. van Kempen Johz. heeft zijn woon huis aan de Julianastraat verkocht aan A. de Vos Az., C. Bom zijn woonhuis aan den Molen dijk aan P. van Putten Rz. en Joh. Korteweg L; 6 woonhuizen aan de Stoofstraat aan Wed. W- Buisse. Maandag 23 Mei, des voorm. van 9—1» zal ten gemeentehuize gelegenheid zijn tot net opmaken der noodige stukken ter bekoming vaD vrijstelling wegens broederdienst. Verslag van de vergadering tot oprichting van een Vereeniging tot Steunverleening W Ziekenhufs verpleging. De Voorzietter, de heer L. A. Hobbel, open» de goed bezochte vergadering met een woor van welkom aan de aanwezigen en voorname''/ aan het dagelijksch bestuur van de te Middy harnis-Sommelsdijk werkende vereeniging, we ke op ons verzoek terstond bereid was ons voo te komen lichten omtrent de wrking dezer ver een. en ons met hunne ervaring bij te staan- Spr- geeft een overzicht van wat reeds is gedaan o f

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 2