Knagende pijnen Sanapirin-tabletten Kerk en School. Visscherij. Burgerlijke Stand' Plaatselijk Nieuws. in gewrichten en ledematen, alsmede hoofd» en kiespijn, verdrijft men met Proef buisje 25 ct. Bij Apoth. en Drog. SOMMELSDJK. Vorige maand werden in de ze gemeente 4 kinderen geboren 26 personen vestigden zich alhier 15 personen verlieten de gemeente 3 ingezetenen overleden en 3 huwe- ijken werden voltrokken. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept 197186 K.G. aardappelen en paar- depeen. MIDDELHARNIS. De veedrijver G. L. Bom kreeg een zoodanige klap van een koe, dat hij per auto vervoerd moest worden naar zijn wo ning. Na geneeskundig onderzoek bleek dat hem eenige ribben waren gekneusd. Als werkeloos hebben zich bij den corres pondent der arbeidsbemiddeling doen inschrijven 10 zeevisschers, 5 arbeiders en 1 boekdrukker. Totaal 16 personen. Den heer Joh. Struijk heeft bedankt voor zijn benoeming als lid van de schattingscom missie. Tot de le klasse der U.L.O. school, alhier, zijn 31 nieuwe leerlingen toegelaten. DEN BOMMEL. Aan de haven werden vori ge week vervoerd 704 H.L. aardappelen en 1160 H.L. peen. -- Tegen een tweetal jeugdige personen is proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal. Loop der bevolking in April 1927. Ingeko men van Stad aan 't Haringvliet, H, A. Korte- weg, van Ooltgensplaat J. Koene. Vertrokken N. Koppenaal en gezin naar Oude Tonge, B. B. R. Pietersma naar Amsterdam, A. C. van de Swaluw naar Weverfshoof, H. van den Doel en gezin naar Middelharnis. OOLTGENSPLAAT. Zaterdag hield de postduivenvereniging „De reisduif" alhier een wedvlucht van uit Lier (Belgie) le prijs A. Breeman, 2e prijs L. van Nimwegen, 3e pr. H. Noordijk, 4e pr. L. van Nimwegen 5e pr. Jac. Dorsman, le en 2e overduif L. van Nimwegen, 3e overduif H. Noordijk. Aankomst le. duif 2 uur 12 min. 19 sec. laatste duif 2 uur 34 min. 6 seconden. Gelost 1 uur, afstand 63.72 K.M. De volksbibliotheek verstrekte in het af- geloopen seizoen 724 boeken ter lezing aan het publiek. OUDE TONGE. Alhier wordt een groot motorschip met aardappelen geladen met be stemming naar Duisburg. (Duitschland.) C. H. geraakte met zijn auto in een groote winkelruit zoodat hij de gemaakte schade moest vergoeden. NIEUWE TONGE. J.l. week werden van hier vervoerd 900 balen peen. Het hufs bewoond door mej. H. M. is voorzien van het kenmerk dat de besmettelijke ziekte roodvonk er in voorkomt. DIRKSLAND. Zaterdag werden de leerlingen der scholen door het raadslid den heer Zoeteman in verband met diens 25-jarige echtvereeniging getracteerd. De heer D. Mooijaart heeft zijn woonhuis staande aan de Stationsweg onderhands ver kocht aan den heer H. Bechtum. De harmonica-vereeniging „Viola" maakte Zaterdagavond, in verband met de verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana een rondgang door de gemeente. MELISSANT. Bij de gehouden aanbesteding van een loods voor rekening der landbouwver- eeniging „Ons belang" alhier was voor metsel werk de laagste inschrijver A. Mans voor 1010 voor timmerwerk A. van den Doel te Sommels- dijk voor 1565, eternietbedekking C. Esselink te Middelharnis voor 685, Smidswerk Gebr. van Immerzeel 241,35 en glas en schilderswerk 1455 Van Beek, Sommelsdijk. HERRINGEN. Het bestuur van den polder Klinkerland zal op 11 Mei a.s. een schouw hou den over het plaatsen van hekken, veuken enz. De verkiezing van leden van den raad der gemeente is bepaald op 17 Mei a.s. Bij de arbeidsbemiddeling staan op heden 15 werklooze landarbeiders ingeschreven. De intree onzer gemeente biedt thans een keurigen aanblik door de in beide plantages in vollen bloei staande vruchtboomen. Voor liefhebber^ van natuurschoon wel de moeite waard hier eens een kijkje te komen nemen. STELLENDAM. De vorige week werden van hier verzonden 250 H.L. aardappelen en 150 H.L. paardepeen. De muziekvereeniging „De Hoop" maakte Zaterdagavond 1.1. ter gelegenheid van de ver jaardag van H. K. Hoogheid Prinses Juliana een muzikale wandeling door de gemeente. GOEDEREEDE.* De Emmabloem-collecte gehouden 30 April met welwillende medewer king van eenige jonge dames, heeft 37.30 op gebracht. OUDDORP. Loop der bevolking over April 6 geboorten, 2 paren getrouwd, 1 overleden. Ingekomen Jannetje Hubertha van Kooij van Oorschot, vertrokken naar MiddelharnisJan Mastenbroek en gezin en Johannes de Gans met vrouw, naar Melissant Sietje Mastenbroek en naar Maassluis Neeltje Westhoeve. Zaterdag voormiddag, om half twaalf, zijn de candidatenlijsten voor den Gemeenteraad als volgt genummerd1P. Sperling, Gemeente en Havenbelang 2. J. Westhoeve, Anti-Rev. 3. C. K. Lodder 4. P. Bakelaar 5. M. Bos- land, Vrijheidsbond en 6 K. Westhoeve, Staatk. Geref. Op den verjaardag van Prinses Juliana werd namens de afdeeling van den Bijz. Vrijw. Landstorm en mede namens de plaatselijke com missie, aan H. K. H. een telegram van hulde met heilwensch gezonden. Enkele vlaggen wap perden en de muziekvereeniging gaf des avonds een uitvoering. Onze dorpsgenoot E. Tanis deed dezer dagen met gunstig gevolg examen voor stuurman bij de sleepvaart. Schipper Th. Grinwis beliep door ruw weder schade aan zeilen en netten op. SOMMELSDIJK. Tot de Bijzondere Lagere School alhier werden 1 Mei 1.1. 31 nieuwe leer lingen toegelaten. NIEUWE TONGE. J.l. Zondag is in de Ned. Herv. Kerk alhier een extra-gift gecollec teerd van 10.Gever (geefster) hartelijk dank. Tot tijd. onderwijzeres aan de O. L. School alhier is benoemd Mej. M. Carrière-Rietmulder te Middelharnis. DIRKSLAND. Voor den nieuwen cursus op de Bijz. School zijn 26 en op de O. L. School 27 leerlingen toegelaten. Ds. A. de Blois alhier is beroepen bij de Geref. Gem. te Meliskerke. MELISSANT. Maandag j.l. zijn op de O. L. School 31 en op de Bijzondere School 12 leer lingen toegelaten. HERRINGEN, Met 1 Mei zijn tot de Bijz. Lagere School toegelaten 21 leerlingen, terwijl 9 leerlingen werden afgevoerd. STELLENDAM. Voor den nieuwen cursus aan de O. L. School alhier werden Maandag 1.1. 31 nieuwe leerlingen toegelaten. OUDDORP. De voormalige predikant der Herv. Kerk, Ds. J. Bus, thans te Aalst en Hees been, is naar hier beroepen. A.s. Zondag namiddag moet in de Herv. Kerk de bevestiging van vijf nieuwe leden plaats hebben. Onder groote belangstelling van ouders, oud-leerlingen enz. nam de heer Hekman, die vanaf 1883 alhier aan de Openbare School als onderwijzer is verbonden geweest, 1.1. Zaterdag afscheid van zijn werkkring. De tegenwoordige leerlingen zongen hun ouden meester een voor deze gelegenheid gemaakt lied toe, terwijl een der leerlingen den heer Hekman toesprak en hem een boekenkastje ten geschenke aanbood. Woorden van dank en erkentelijkheid werden gesproken door het hoofd der school, door den Burgemeester en door den heer Joh. Hameeteman Cz„ welke laatste, uit naam der oud-leerlingen, den scheidenden meester een tweetal fraaie leun stoelen en een speelklok ten geschenke gaf. De heer Hekman, wiens familie aanwezig was, dankte op roerende wijze. Ten slotte vermelden wij nog, dat de beide wethouders en het raadslid de heer M. Bosland, tegenwoordig waren en dat de heer H. juist 50 dienstjaren heeft. De kinderen werden onthaald en het schoollokaal was met groen, bloemen en vlaggen vroolijk ver sierd. LIJST «VROEGINDEWEIJ* of Hervormd» Anti .Revolutionair De heer v. Eek, secretaris der pas opge» richte Kiesvereeniging te Middelharnis, ver» zoekt ons namens zijn Kiesvereeniging, welke men den eervollen naam Groen van Prinsterer geschonken heeft, deze vereeniging niet meer met den naam van haar stichter aan te duiden. Volgens den secretaris is de richting: Her- vormd'Anti-Revolutionair en de grondslag ■fhet program van beginselen der A.-R. partij Wij zouden het op hoogen prijs stellen indien we omtrent de richting hervormd» Anti-Revolutionair eens een nadere explicatie kregen. Wij begrijpen niet wat hiermede bedoeld wordt. Wij zien in de combinatie van de begrippen hervormd en Antirevolutionair een saamvoeging van ongelijksoortigheden. Wij zien het ver» band niet. Is een hervormd»anti»rev. een ander dan een gereformeerde anti>rev. of een doo» persche anti=rev. of een mannelijke anti.rev. of een vrouwelijke, of een Flakkeesche, of een Friesche A.»R, of een anti-rev. schilder, of een anthrev. schoolmeester of welke anti» rev. men ook maar noemen wil Met den besten wil kunnen wij er niet achter komen wat de he»r Van Eek en zijn aanhang met dat hervoimd-anti-rev bedoelen of willen. Hoogstens zien wij in de combinatie van deze begrippen wat men taalkundig noemt: een tautologie, een woordherhaling. Wij hebben een hervormden broeder, een vooraanstaand man, wel eens hooren zeggen hervormd en daarom antirevolutionairVoor hem sprak het vanzelf dat ieder goede hervormde ook anti» revolutionair is. De combinatie is dus volgens hem mon» nikenwerk. Maar wat moet dan beteekenende stichting van een hervormd.antirev. kiesvereeniging Indien die broeders zich met een bepaald punt van het program van beginselen der A »R. partij niet konden vereenigingen, b v. de oplossing van het kerkelijk vraagstuk, er zou nog iets voor te zeggen zijn, maar de secretaris verklaart' ramens zijD vereei iging nadrukkelijk: wij staan op den grondslag van het program van beginselen der A. R. partij. Dit kan het dus niet zijn. Wij hebben getracht de oplossing te vinden in den naam Groen van Prinsterer welke deze vereeniging zich toeëig nt. Doch dit bracht ons geheet in de war. Groen van Prinsterer heeft ons immer ge» leerd, dat onze partij maar twee namen heeft n.l. Anti-Revolutionair zeggend, wat we niet zijn en Christel.-Historisch, zeggend wat we wel zijD. Een derde naam, een kerkelijke naam, heeft hij steeds teruggewezen. Groen kende in de politiek geen kerk. Ruim van hart als Groen was, reikte hij ieder den hand, die zich maar op zijn politiek standpunt stelde, of dat een Jood, of een Roomsche, of een Hervormde was deed niet ter zake. Wat de broeders in Middelharnis dus met den naam Groen van Prinsterer willen is ons een raadsel. Zij gaan rechtdraads tegen het levenswerk van Groen in. Zoekt Groen vereeniging van allen die bij elkander hooren, zij separeeren. Maar Groen's naam gaan zij nu gedachtenis stichten. Lijkt dat niet wonder veel op het bouwen der profetengraven, nadat de profeten gesteenigd zijn? Maar in dat bericht van den secretaris dier politieke vereeniging zit nog een onbegrijpe» lijk beid. Men noemt" de richtingHervormd Anti revolutionair en den grondslag: het program van beginselen der A-R. partij. Wie geeft ons hier de oplossing? De grondslag der Anti'Rev. partij vindt m»n in artikel 1 van het program, het is het Calvinisme, den grondtoon van ons volkska» rakter zooals die in 1572 zijn stempel ontving. Wat de nadere aanduiding: hervormde rich ting hiermede te maken heeft, kunnen wij niet vatten. In ons nationale levea worstelt drieërlei strooming om den voorrang, de Roomsche, de Revolutionaire en de Chnstelijk-puriteinsche of Calvinistische. Tusschen deze drie gaat de keuze. Welnu, de A »R partij dankt haar ontstaan en voortbestaan aan de laatste strooming. Is de grondslag dus Anti-Rev. dan is van» zelf de richting ook Anti.Rev. Zoo de grond» slag is, is de richting. En waar er nu bij den grondslag geen sprake is van Hervormd-Anti» Rev. boe zou dat ook kunnen daar is het vanzelfsprekend dat een zoodanige rich» ting ook een .onmogelijkheid is. Trouwens men behoeft toch niet over zoo'n groote dosis «intellect* te beschikken om ook hier dezelfde tautologie te eptdekken. Kan de richting van een vereeniging een andere zijn dan de grondslag? Het is een zuiver pleonasme om nadat de grondslag is aangeduid ook nog eens de rich ting te gaan omschrijven. In een eenvoudig menscb moge deze fout vergeeflijk zijn, van een onderwijzer moest toch iets anders ver» wacht kunnen worden. Wat zoudt gij denken van den man die U eerst naar den grondslag van een bepaalde vereeniging vroeg en daarop nog eens de vraag stelde en wat is nu wel de richting Zoudt ge er niet aan gaan twijfelen of zulk een man wel serieux te nemen is? Toch is het bij eenig nadenken wel te be» grijpen dat die broeders in Middelharnis zich in deze onmogelijke bocht gewrongen hebben. Groen van Prinsterer ik mag dien naam wel gebruiken heeft eens gezegd«wij moeten het beginsel niet grijpen, het beginsel moet ons grijpen. Welnu wij gelooven, dat de broeders in Middelharnis bezig zijn een beginsel te grijpen. En waar zij zich wenschen te blijven stellen op den Anti-Rev. grondslag en daarin het beginsel, dat zij grijpen willen, missen, be» proeven zij het onmogelijke n.i. om onder» scheid in grondslag en richting te zoeken en aizoo het beginsel van hun predilectie althans in de richting te laten dominceren. Maar zoolang geen enkele der broeders ons overtuigd heeft, dat er wezenlijk onderscheid is tusschen richting en grondslag van een ver» eeniging en als de «Hervormd* antirev. heer van Eek hiertoe nog een poging wil wa« Igen, dan zal de onderwijzer van Eek hem dit wel verbieden 1 zoolang weigeren wij hen op dezen weg te volgen. Immers op deze wijs wordt er een element in ons politieke leven binnengehaald, dat er geheel vreemd aan is, en niet anders dan de Antirev. party schaden kan. De Antir. partij is interkerkelijk, d. w. z. staat buiten alle kerken. De kerk houdt zich bezig met het terrein der particuliere gen de, het staatkundig partijleven bevindt zich op het terrein der gemeene gratie. Er zou nog iets voor dit separeeren te zeg» gen zijn, indien in de gemeentepolitiek vraag stukken van praktische beteekenis voor de Herv. of andere kerkverbanden zich voor deden en de broeders zich hierover onderling niet verstaan hebben. Maar juist in de gemeentepolitiek komen deze vraagstukken nimmer voor. Het gaat alles langs het kerkelijk leven heen. Het is dus te minder begrijpelijk, dat men juist met het oog op de gemeente-politiek tot deze verderfelijke scheiding kwam. Evenmin kan de oorzaak van dit separeeren liggen in een minder welwillende houding der niet /hervormd« antirevolutionairen. De feiten zijn daar om een beschuldiging van dien aard te logenstraffen. De antirev. kiesvereeniging in haar oude samenstelling telde 52 leden, waarvan 34 lid der Geref kerk en 18 lid der Ned. Herv. kerk waren. Het bestuur der kiesvereeniging was samengesteld uit 3 Geref. en 2 Herv. Dat is een zuiver beeld van de vereeniging. Op voorstel van het bestuurslid J. Vroeg' indeweij (Herv.) werd door het bestuur be sloten, bij de candidaatstelling van leden van den gemeenteraad een advies te geven. Dat advies zag er aldus uitNo. 1 J. Vroeg» indeweij (Herv no 2 Joh. Struijk (Geref.), no. 3 L. Koote (Herv.) no. 4 A. Krijgsman (Geref.), no. 5 J. van der Slik (Herv.), no. 6 D. Vo gelaar (Geref.) Wij leggen er nadruk op, dat dit het voor stel was van den heer Vroegindeweij door het bestuur overgenomen en op de vergadering verdedigd. De ledenvergadering waarin de candidaat» stelling plaats had, was bezocht door 41 leden, waarvan 39 stemgerechtigd waren. Daar het reglement aangeeft dat over no. 1 van de candidatenlijst afzonderlijk gestemd moet worden de rest gaat met puntenstel» sel werd eerst in stemming gebracht het voorstel om den heer J. Vroegindeweij no. 1 te stellen. Van de 39 stemgerechtigde leden waren er 27 kerkelijk Gereformeerd en 12 Hervormd. De heer Vroe»lndeweij kreeg 20 stemmen. Nemen wij aan, dat alle Hervormden den heer V. gestemd hebben wat lang niet zeker is, ja zelfs twijfelachtig genoemd kan worden I dan hebben toch in ieder geval nog 8 Geref. ook hun stem op den heer V. uitgebracht. De heer V. had dus" zijn plaats boven aan de lijst aan de Geref. te danken. Gaan we het verder verloop der stemming na, dan blijkt dat no. 2 en 3 Geref. met resp. 354 en 315 stemmen, no. 4 de heer Koote (Herv.) met 263. Algemeen wordt erkend, dat de antirev. niet meer dan 4 leden in den Raad zal bren» gen. Dat zouden dus geweest zijn 2 Herv. en 2 Geref, waarbij de heer V. no. 1 staat. Ons dunkt dat de Herv. broeders, gezien de samenstelling van de Kiesvereeniging toch niet te klagen hebben gehad 1 Doch ook bij de verdere aanvulling kwamen op de No. 7 en 9 nog Hervormden voor, zoodat van de 10 candidaten er 4 Hervorm» den waren. Is dat geen zuiver beeld van de K.V. Toch wenschte de heer V. met den gang van zaken geen genoegen te nemen. De ver eeniging had precies moeten handelen als hij gedecreteerd had en anders De heer Vogelaar (Geref.) bood nog aan dat, als bij daarmede den vrede kon bewaren, gaarne zijn plaats met No. 4 (een Herv.) wilde verwisselen, doch ook dat deed den heer Vroegindeweij niet tot inkeer brengen. Zijn vrees was dat wanneer onverhoopt een der raadsleden tusschentijds afviel de opvolger een Geref. zou zijn en dat was een ramp in zijn oog blijkbaar niet te overzien. Inderdaad, indien er gezegd wordt dat er te Middelharnis kerkje gespeeld is, dan is daar iets van aan. Maar wij vragen dan van welke zijde is dat gedaan De Geref. hebben in deze zaak conciliant gehandeld, zóó toegevend zelfs, dat de heer Vroegindeweij aan het slot der vergadering, wellicht ten einde raad, uitrieptik wil geen gunst van de Gereformeerden Zit hier misschien de knoop Welnu als de heer V. geen gunst der Geref. wil, dan staat hem dat vrij, maar het is niet antirev. om dan de organisatie te ontvluchten. Anti Rev. ware het geweest indien hij zijn invloed indien hij dien heeft onderzijn Herv. broeders had aangewend om ze lid der bestaande Kiesvereen. te maken. Dat was de weg! De heer v. Eek heeft eens geschreven dat op de een of andere manier er eens een eind gemaakt moest worden aan «de machtswellust der Gereformeerden* geen voorzichtige taal van een onderwijzer aan een Chr. Nation. School. Wij zien die machtswellust niet. Maar indien hij ze wel meent te zien, dan ware het de eenige antirev. manier geweest om zijn menscbcn lid der K. V, te maken. Waarom worden ze nu wel lid van een «Herv.» antirev. kiesvereeniging en zijn ze het nooit geweest van de erkende antirev. K. V, Zij hadden het toch in de hand gehad er de meerderheid te vormen En dan ware toch de eenheid bewaaid ge» bleven Wij zien in hetgeen zich te M. heeft afge speeld het drijven van een paar mannen die reeds lang in deze richting gestuurd hebben. De Heer van Eek had reeds lang met volle vrijmoedigheid op een Herv. K. V. aange» stuurd en evenzoo stond het met een paar raadsleden die echter eerst «de kat nog eens uit den boom wilden kijken 1* Deze herren hebben nu bun zin. Het is een klein kunstje het vuur der ker» kelijke hartstochten hoog te doen oplaaien. Van meer wijsheid en beginsel getuigt het dit onheilig vuur te dooven En dat te doen ware Antirev. geweest. Langs wettigen weg hadden zij hun invloed in de erkende K.V. kunnen vermeerderen. Dat was hun recht geweest. Maar wat zij nu gedaan hebben druischt in tegen het heilig Antirev. beginsel. De heeren maken het er niet beter op, dat zij hun actie nog met den naam van Groen v. Prinsterer willen dekken. Wij geven hun het ernstige woord van dezen christen<staatsman in overweging als hij in zijn boek Ongeloof en Revolutie schrijft«Niemand houde zich bezig met Antirevolutionaire po litiek, indien hij het heil des Vaderlands begeert enkel op een weg, langs welkeD de wandelaar voor eigen wenschen en belangen bevrediging vindt* Wij kunnen deze actie der heeren Vroeg indeweij en zijn paar getrouwe pa'adijneD, onmogelijk het cachet van «Herv.* Antirev. opdrukken. In de eerste plaats niet omdat wij «Herv.* Antirev. om redenen in het begin van ons artikel uiteengezet, een onding vinden, en in Je tweede plaats ni t, omdat deze actie geen spontane kerkelijke beweging was, doch een persoonlijke kwestie, waartoe kerkelijke hart» stochten misbruikt zijn. Als derde reden zouden wij hieraan nog kunnen toevoegen, dat er in M. een Anti- Rev. K. V. bestaat, die, indien wij de K. V. van den heer Vroegindeweij »Herv.« Anti- Rev. gingen noemen vanzelf ook een kerkelijk cachet zou krijgen. En dat nu kan niet. Deze K. V blijft buiten ieder kerk» verband, blijft interkerkelijk, trouwens Her» vormde broeders, die deze dingen blijkbaar wat ruimer zien, blijven er lid van. Wij begrijpen eigenlijk niet wat die dwalende broeders met hun actie willen. Wij hoorden dat de heer v. Eek in gere» gelde correspondentie staat met het centrum van een H-rvormde beweging in het land. Maar dan zal hij toch ook wel weten, dat dit streven bij de positieve «Hervormde* antirev. die in ons partijleven vooraanstaan absoluut geen steun vindt, juist omdat het antirev. partijleven inter kerkelijk is. Laat hij zijn oor maar eens te luisteren leggen bij een Dr. SeverijD, Ds. v. Grieken, Duymaer v. Twist, Beumer enz. Deze beweging te Middelharnis komt uit in een impasse, waarin slechts terugkeer of doodloopen mogelijk is. Wij hebben slechts één raad tot de Her» vormde broeders: mobiliseert Uw Hervormde partijgenooten, brengt ze in de organisatie van ons partijleven en gij zult zien dat er onder de Gereformeerde broederen nog heel wat gevonden zullen worden, die in deze welkome overweldiging door het hervormd element in ons organisatieleven, niet anders zien dan de vervulling van den hartewensch «och of zij allen profeten waren WITVLIET KOERT. Vrijdag j.l. werd de nieuw gevestigde zaak der firma Witvliet 6. Koert aan het Zandpad te Middelharnis geopend. Het interieur van deze geweldige automo» bielenhal had een feestelijk aanzien. Op breed kippengaas had men met tulpen in diverse kleuren op aardige wijze de woorden aangebrachtFord, Fordson, Lincoln. Het portret van den heer Ford was boven den ingang van den winkel bevestigd. Om 6 uur werd de zaak geopend door een der vertegenwoordigers van de Ford-Company. Deze feliciteerde de firma Witvliet S. Koert met deze zeer belangrijke uitbreiding van haar bedrijf. Er blijkt uit dat deze firma met een groote dosis ondernemingsgeest en energie is begiftigd Trouwens dat valt ook wel af te leiden uit het feit dat deze firma in de vier jaar van haar bestaan op dit eiland niet minder dan 200 Ford auto's heeft geplaatst, te zamen ongeveer een kapitaal van een half millioen. En dat op een eiland van 29000 zielen, ge tuigt ongetwijfeld van groote energie. Spr. wenschte ook den Burgemeester, vertegen woordiger der gemeente geluk met de belang» rijke aanwinst van deze zaak en verklaarde het bedrijf hiermede geopend. De Burgemeester, de heer Den Hollander, wenschte de firma Witvliet 6. Koert eveneens geluk met deze zaak en zegt dat het gemeente» bestuur het een voorrecht acht dat dit bedrijf op zijn gebied gevestigd werd. Toen spr. hoorde dat er kans was dat deze zaak in een aDdere gemeente zou komen, heeft hij al het mogelijke gedaan om haar toch maar in Middelharnis te houden. Want voor de gemeente is de vestiging van zulk een bedrijf zeker een aan» winst. Doch dit is het niet alleen voor Mid» delharnis, het geheele eiland kan dit bedrijf als een aanwinst beschouwen. Automobilisten kunnen hier voor alle benoodigdheden terecht. Het is onnoodig naar de andere zijde van het Haringvliet te gaan. De firma Witvliet Koert kan ieder met alles en op ieder oogen» blik van den dag helpen. Spr. hoopt dat de firma goede zaken zal maken en steeds met genoegen zal kunnen terugzien op dit oogenblik dat zij dit bedrijf hier gevestigd heeft. Deze toespraak werd door een talrijk publiek met applaus beantwoord. Vervolgens kreeg ieder gelegenheid de zaak te bezichtigen. Vooral de winkel trok groote belangstelling. Het is een ruime zaal, een soort showroom van automobielen. De schitterende Lincolnwagen prijs bijna f 160001 had de algemeene aandacht. Dat het de firma niet aan belangstelling ontbrak toonde ook de ge» weldige bloemenhulde waarvan deze toonzaal getuigde. Het zal liefhebbers van automobielen on getwijfeld interesseeren eens een kijkje in dit bedrijf te kunnen nemen. Des avonds werd in de concertzaal van hotel Meijer nog een film vertoond van de Ford fabrieken, waaruit men eenige indruk van de Ford-fabrikage kon bekomen. De fabrieken der Ford Motor Company te Detroit liggen in drie versch llende groepen. De zoogenaamde «Highland Bark Plant*, waar de automobielen gemaakt worden, ligt even buiten Detroit, vrijwel aan de tegenovergesteld! zijde van waar de «Fordson Plant* ligt, dt enorme fabriekengroep op het terrein bij dt Rivier Rouge waar oorspronkelijk alleen dt Fordson»tractor gemaakt werd, waar men n\i echter hoogovens, cementfabrieken, een papiet, fabriek, ijzergieterijen, zaagmolens, enonst electrische centrales en andere tot de Ford Motor Company behoorende ondernemingen vindt. De derde groep is het mooie gebouw te Dearborn waar de hoofdkantoren zijn et de werkplaatsen voor experimenteel werk et de laboratoria. Elk dezer groepen ligt in een andere ge, meente, alle drie zijn dat kleine voorstadjes van Detroit. Van de bovengemelde groepen is de «Fordson Plant* uiterlijk de meest bezienswaardige. Die van Dearborn inponeerde mij het meest schreef dezer dagen een correspondent van de N. Rott. Crt. die wij in dit verband geschikt kunnen citeeren. Per slot zijn de twee andere fabrieken of fabrieks'groepen zoo kolosaal en enorm dat ze me overweldigden en andere gevoelens volkomen overheerschten. Da4 «Dearborn* me imponeerde moet waarschijnlijk voor een groot deel worden toegeschreven aan het feit, dat ik me hier van Ford's persoonlijkheid hel sterkste bewust werd. Want de kantoren te Dearborn, de werlo plaatsen, de laboratoria, staan alle onder Ford's persoonlijk toezicht. Wie zich voorstel dat Henry Ford, nu hij zijn schaapjes op het droge heeft, het er rustigjes van neemt en enkel in naam nog bij de Ford Motor Company blijft, heeft het geheel mis. Het omgekeerde iswaat. In naam is Henry Ford niet meer bij de zaal betrokken. Zijn zoon Edsel is sedert jaren president van de Ford Motor Company. Dt reden waarom Ford dezen titel aan zijn zoon heeft afgestaan, heb ik niet kunnen ontdekken, Maar wat zijn zoon en anderen dan ook heeten ir ogen, er is in de Ford Motor Company maar één man, met wien te rekenen valt, en dat is Henry Ford. Ford is niet alleen een sterke en overheen schende persoonlijkheid maar tevens iemand die werkzaam is en rusteloos en bovendien niet heel veel aan anderen kan overlaten, Geen wonder dus dat in de fabriek te Dean bo'rn, waar hij dagelijks komt, zijn invloed zoo sterk gevoeld wordt. De gebouwen der Ford Motor Company tt Dearborn bevatten een eigenaardig mengel, moesje van belangen. Ten eerste heeft Henry Ford er zijn privé'kantoor, met daaraan ven bonden een soort werkkamer waar hij pruts! en knutselt, wanneer men deze kleineerendt uitdrukkingen met betrekking op Ford tem minste gebruiken mag. In nauw verband me! deze werkkamer staan de laboratoria en uit gestrekte experimenteele werkplaatsen, waai een groot aantal van Ford's beste werktuig, kundigen en ingenieurs voortdurend bezig zijn aan verbeteringen, vereenvoudigingen en vim dingen te werken niet alleen voor de auto, mobielen en tractors die de Ford Motor Com, pany vervaardigt, maar ook voor de machine, rieën en werktuigen, waarmee deze product 1 worden gemaakt. Vervolgens vindt men It deze gebouwen ook het redactiekantoor vu de «Dearborn Independent*, het weekblad, dal Ford uitgeeft. Zooals gezegd komt Henry Ford dagelij lts in de Dearbornsche fabriek. Hij is geen man van mechanische gewoonten. Hij doet waar hij lust in heeft. Dikwijls zie je om een uur of tien den grooten bruin,rooden Lincoln, automobiel voorrijden. Nog voor dat de groote, breedgeschouderde, in een ruige overjas ge, hulde chauffeur den wagen tot stilstand heeft gebracht zie je Ford's lange, eenigszins schrale gestalte er uit springen. Hij slaat bet portier 1 dicht en loopt bet gebouw binnen. Uiterlijk is Ford bij uitstek het type van een Yankee. I Hij is beter gekleed dan de meeste Ameri, I kanen, vooral zorgvuldiger. Ford isgemakke, lijk te herkennen. Zijn fijne, scherpe trekken, niet over»intelligent maar wel schrander en zijn licht zwaaiende gang vallen dadelijk op, Maar lang niet altijd Iaat Ford zich met den grooten luxueuzen Lincoln naar zijn kantoor rijden. Ford draagt de sleutels van de groote voordeur van het gebouw zelf in zijn zak. Hij houdt er niet van, belemmerd te worde" in zijn plannen. Wanneer het in zijn hoo, opkomt 's morgens voor het ontbijt naar he kantoor te gaan, of 's avonds na tafel, dan moet hij dat ongestoord kunnen doen. in dal geval springt hij in zijn Ford en rijdt in zijn «dooie»eentje«, zooals hij dat eigenlijk hel liefste doet. Want Henry Ford is een hoogst eenvoudig man, hij mag dan zooveel mil, lioenen hebben, dat hij er onder gebukt gaat Hij mag er liefhebberijen en stokpaardjes op na houden die alleen iemand met millioeneD zich permitteeren kan, in zijn gewoonten is hij gebleven wat hij in zijn uiterlijk iseen typische Yankee. Geen opsmuk, geen strijkages, Een staaltje hiervan hoorde ik van kennissen in Detroit. Op een Zondagavond brachten zij een bezoek aan den heer en mevrouw Ford Het was een uur of zes. De heer Eord opendt zelf de voordeur. Nadat zij een poosje indt huiskamer hadden zitten praten, vroeg mevrou» Ford haar man het theewater op te zetten, Daarna stond zij zelf op om thee te zetten, als eenvoudige verklaring daarvoor gevend, dat «de booien hun uitgangsavond hadden*, Tot zoover dezen correspondent. Inderdaad is het een lust, zij het door middel van de film eens een kijkje in de Ford»fabrieken te kunnen nemen. De massa productie maakt kwaliteit bij lagen prijs mogelijk. Deze leerzame film werd nog afgewisseld door een rolprent van humonstischen aard, Ongetwijfeld is het de Flakkeesche Ford, dealer, de firma Witvliet 6- Koert goed geluk! dezen dag de belangstelling voor haar bedrijf wakker te maken. STELLENDAM. De garnalenvisscherts hebben de vorige week gedurende 3 dagen gevischt en daarbij gemid deld per dag en per vaartuig gevangen 40 K.& garnalen. OUDDORP. In de vorige week vingen de visset® van 100 tot 200 kilo garnalen per vaartuig! in de stallen 6 zalmen. SOMMELSDIJK. GeborenCornelia Setijntje Elizabeth, dod- ter van Jan Troost en Marina Meissant. Gehumd Antehonie Leendert van Noord, 2' .aar, te Nieuwe Tonge en Gerritje Annetje vja Heemst, 23 jaar, alhier,

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 2