Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. MMMmELTJES IN HOC SIGNO VINCES No. 3325 WOENSDAG 4 ME11927 42STE JAARGANG a.7-p 'r W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Adminis tratie, franco toe te zenden aan de Uitgever** De verjaardag van de Prinses. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1.- bfl vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan., Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Oranje boven I Het gelijkmatig temperament van het nuch» tere, wel wat koele karakter van ons Nederlandsche volk, doet soms wenschen, dat met wat meer spontaniteit tot uiting kwam, wat er in de volksziel leeft. Toch zijn er van die oogenblikken dat dit innerlijke zieleleven met kracht tot openbaring komt. Zulk een oogenblik was het ongetwijfeld Zaterdag, de verjaardag van onze Prinses. Hoog golfde het enthousiasme op. In onze residentie was slechts voor één ding plaats: Oranje boven 1 Zulke momenten doen het hart van ieder rechtgeaard Nederlander goed. Er blijkt uit, dat de liefde tusschen ons volk en ons Vorstenhuis nog onverminderd is. Zij is nog Nationaal 1 Dat bleek ook uit de mededeelingen van den Voorzitter van het Nationaal Comité, tot het oprichten van een gedenkteeken voor liana van Stolberg. Dit Comité had als grondbeginsel aange' nomen, dat alle Nederlanders, waar ook op de wereld gevestigd, in de gelegenheid gesteld moesten worden van hun medeleven te doen blijken. Hoort nu wat de Voorzitter bij de onthul» ling van dit monument mocht mededeelen «Met vreugde kan worden verklaard, dat onze landgenooten èn in onze Indien in in den vreemde, ook in de meest afgelegen ge» westen, schitterend aan den oproep daartoe hebben gehoor gegeven. Van over onze grenzen werd bijna de helft van de voor het gedenkteeken benoodigde som vooral door het aandeel van ons schoon Insulinde bijeengebracht. Dat alles was slechts mogelijk door de hoog» gewaardeerde bemiddeling van Z.Exc. den Minister van Koloniën en Z.Ezc. den Minister van Buitenlandsche Zaken. Om de Nederlanders in den vreemde te bereiken, hebben bijna honderd diplomatieke en consulaire ambtenaren, gezanten en consuls hunne medewerking verleend. Hulde en groote dank daarvoor. Roerend waren soms de bewijzen van mede' leven, maar ook van dankbaarheid, aldus niet vergeten te worden, waar het betrof Oranje op deze wijze te eeren. Een consul ging vier dagen te paard de wildernis in de binnenlanden van Zuid>Afrika in om eenige aldaar eenzaam levende Neder» landsche gezinnen in de gelegenheid mede te werken, waaraan met vreugde werd voldaan.» Ongetwijfeld is er nog een hechten band tusschen ons Nederlandsche volk en ons Oranjehuis. Een band door de historie gelegd en door de historie sterk geworden. Maar boven dit gaat nog uit de heerlijkheid van het feit. dat Oranje zich ook nog gebon» den weet aan God den Almachtige. Wij herinneren aan het slot van dat ont» roerend Koninklijk woord onzer geliefde Vorstin tot haar Kind gericht: «We weten zeer goed, geliefd Kind, dat gij dit alles niet in eigen kracht alleen zult beproeven, het is daarom dat wij met U heel Uwe toekomst met ootmoed en met ontroering in het hart, doch met blijdschap en vertrouwen leggen in die Vaderhand, die Uw jonge leven tot hiertoe zoo liefde» vol bewaard heeft». Zoo bestaat dan nog in dezen tijd van ont» wrichting, ontbinding, revolutie en ongeloof, in ons Vaderland dat drievoudig snoer, dat de eeuwen door ons nationaal bestaan uit» maakteGod, Nederland en Oranje, Een bizonder voorrecht, waarvoor ons volk niet dankbaar genoeg zijn kan. Met geweldig enthousiasme is door het Haagsche volk de achttiende verjaardag van Prinses Juliana gevierd. {Plaatsgebrek verhindert ons een geregeld verslag van het geheele verloop van de feeste» lijkheden te geven. Daarom bepalen we ons tot het voornaamste. Reeds 's morgens vroeg was er een groote drukte in de buurt van het Koninklijk paleis aan het Noordeinde. De felicitatieregisters werden buitengewoon druk geteekend, Onophoudelijk werden prachtige bloem» stukken en geschenken in fraaie verpakkingen ten paleize bezorgd Onder de bloemstukken, waarvan sommige zoo omvangrijk waren, dat ze op groote wagens werden bezorgd, waren er vaD de dames en heeren der hofhoudingen van Koningin, Prins, Prinses en Koningin» Moeder, van personeel der paleizen, enz. Ook namens den Raad van State werd een bloe» menhulde bezorgd. 's Middags maakte het Koninklijk gezin een rijtoer door de stad, waarbij onophoudelijk een luid gejuich uit duizenden kelen opsteeg. Het feestspel. Het zal niet veel over drieën geweest zijn toen de Koningin, de Prins en Prinses Ju» liana op het Binnenhof aankwamen. Als sein hiervan werd op het midden van het Binnen» hof de standaardvlag van de Prinses geheschen. De manier waarop zij begroet werden over» trof alles. Aan het gejuich kwtm letterlijk geen einde, het duurde nog voort lang nadat zij naast de Koningin-Moeder hadden plaats genomen. Een laatste sein van Nico de Jong en het feestspel begon. Den loop ervan hebben wij geschetst. Zacht zette de Koninklijke Militaire Kapel Koeberg's voorspel, mooie muziek van heldere kleur en bizondere stemming, in, waarin men een enkel bekend motief hoordezeer schoon, waarlijk indrukwekkend klonken dan de smeekende recitatieven van de menigte «Verhoor o God, ons bidden en ons smeeken» en O God, wij willen ons verblijden voor Uw aangezicht, op. Het effect was onverwacht gunstig en ontroe» rend. Tegen den klankbodem van de gebou» wen klonk het gezang vol en plechtig. Een schoon oogenblik Vroolijker van toon was het derde recitatief «Tijd der eerste levensstralen vol verwachting, rijk en blij». Plechtig daarna weder de bede uit den Gedenckklank van ValeriusO Heer die daar des Hemels tenten spreyt met ge» vouwen handen gezongen door al de mede» werkenden aan het feestspel. Uit de gespannen stilte steeg dezen door zoo menigerlei omstandigheden gewijden zang innig en ernstig naar den blauwen hemel op. Dan de fanfareseen prinses is ons gebo» ren, gevolgd door het Dankt, dankt nu allen God en Spoel's vrolijke Prinsesselied. Tijdens dit laatste lied kwam er een verrassing, die een zeer gelukkig effect had. Op de woorden Prinsesse van Oranje haalden c.l. alle zangers uit hun zak een rozet van Orarje en rood wit blauwe linten voor den dag en zwaaiden daarmee boven hun hoofd, een wemeling van kleuren, die den juichtoon van het lied op alleraardigste wijze onderstreepte. En dan kwam er een waarlijk zeer aardig en fleurig moment: de Wilhelmusdans door de jongens en meisje keurig gedanst. Maar nog veel aardiger was de kinderdans, die er onmiddellijk op volgde. De kinderen hadden zoolang rechts van het bordes opgesteld ge» staan. Nu kwamen zij naar voren en sprongen vlak voor de Prinses hun vroolijke en sier» lijke sprongetjes. Een echt kinderlijk spel, zonder opgeprikte gemanierdheid, vrijuit ge» daan en alleraardigst. Toen het voorbij was en de kinderen zich hadden teruggetrokken traden de Haghesan» gers uit den achtergrond n»ar voren en hieven onder directie van hun dirigent Hubert Cuy» pers een plechtigen Jubelzang aan Jubilate Deo omnis terra, Heel de aarde juicht den Heer, enz. Doch nauwelijks waren zij uitgezongen of het was weer de vroolijkheid, die zich liet gelden. Fanfares weerklonken en het koor, in bonte rij, zette zich in beweging en trok onder 't zingen van Wij leven vrij, wij leven blij aan de Koninklijke familie voorbij. Hier» op volgden weer een Schotsche drie van de jeugdige dansers en een bizonder feestelijke bloemendans van de kinderen op de muziek van Hei twas in de Mei. Dit was het hoog» tepunt van het spel. De kinderen dansten zoo innemend en gracieus, dat het een lust was er naar te kijken. Dat zij onder het dan» sen heel wat van hun bloemen verloren, zoo» dat de grond op 't laatst bezaaid was met oranjegele tulpen, gaf er nog een onbedoeld en aardig nootje aan mee. Bloemenhulde aan de Prinses. Toen de kinderen uitgedanst waren kwam uit het groepje jongeren op den achtergrond een jonge man vroolijk huppelende naar voren. Hij droeg een grooten bouqet met vele linten dien hij de Prinses aanbood en waarbij hij een oorkonde overhandigde van den vol» genden inhoud «Koninklijke Hoogheid, De blijde mare van uwe geboorte is den 30sten April 1909 aan de Haagsche burgerij bekend gemaakt door middel van herauten, die, begeleid door trompetters, zich door de stad bewogen. Met luider stem verkondigden de herauten: «Ingezetenen, Met groote vreugde maakt het Feestcomité de blijde boodschap bekend, dat H. M. de Koningin door Gods goedheid bevallen is van een Prinses. Geheel de burgerij van 's»Graven« hage deelt van harte in de gevoelens van vreugde, die dit heuglijk feit bij het Neder» landsche volk opwekt 1 Dankbaar erkent het den zegen, die aan het Koninklijk Huis en aan het Vaderland is geschonken. Moge deze blijde gebeurtenis strekken tot versterking van den eeuwenouden band tusschen Nederland en Oranje. «Leve de Koningin 1 Leve de jonge Prinses van Oranje Het Haagsch Comité voor Volksfeesten en de daarbij aangesloten vereenigingen hebben zich veroorloofd, als herinnering aan dien zoo vreugdevollen dag, waarnaar onze gedachten dankbaar teruggaan bij de viering van uw achttienden verjaardag, dit gebeuren in beeld te doen brengen door den schilder J. Hoynck van Papendrecht. Het Comité neemt de vrijheid. Uwe Ko» ninklijke Hoogheid het schilderij eerbiedig aan te bieden. 's=Gravenhage, 30 April 1927.» Onmiddellijk na afloop van het feestspel werden door een der meisjes, die aan den bloemenrijdans had medegedaan, en door Richard Boer aan de Koningin en de Koningin» Moeder bloemen aangeboden met linten in de stadskleuren. Het geschenk. De bedoelde herinnering heeft de Prinses later thuis gevondeneen schilderij in opdracht van het comité vervaardigd door den heer J. Hoynck van Papendrecht, waarin in beeld is gebracht de wijze, waarop 30 April 1909 in de Residentie de geboorte van de Princes is bekend gemaaktde heraut met twee trom» petters te paard heeft postgevat in de Paleis» straat bij de Gothische Zaalop den achter» grond is zichtbaar het Paleis aan het Noordein» de met den Koninklijken Standaard. Bij het schilderij was gevoegd een groote bos witte leliën in een glazen vaas met lint in de stadskleuren en lag een lijst van de vereenigingen, welke aan deze hulde hebben medegewerkt. Hiermee was het einde van het feestspel genaderdde Cramignon, de reidans van alle medewerkenden op vroolijke oud»vaderland» sche muziek, een uiting van echte vroolijkheid en feesteiijken zin. Deze afgeloopen zijnde werd het feestspel met het oude Wilhelmus besloten. Nadat de heeren, die zich bij het ineenzetten van het spel verdienstelijk hebben gemaakt aan de Prinses, de Koningin, de Koningin» Moeder en den Prins waren voorgesteld en, twee kinderen ruikers hadden gebracht aan de Koningin en de Koningin-Moeder vertrok de Koninklijke familie. Dezen keer langs de achterzijde van de Ridderzaal, waar de Prinses nog een kinderhulde wachtte. Een dergelijke hulde werd haar voor het Mauritsbuis en voor haar toekomstig Paleis op den Keuterdijk door vele honderden kinderen gebracht. De terugrit was als het komen een gelegen» heid voor de velen, die zich langs den weg geschaard hadden om het Koninklijk gezin op de hartelijkste wijze van hun genegenheid te doen blijken. Het feestspel is boven alle verwachting ge» slaagd en een werkelijk feeshpel geworden, dat degenen, die het hebben bijgewoond niet licht zullen vergeten. Een groot succes voor het Comité van Volksfeesten en een aansporing in deze richting verder te gaan I Om vier uur werd het spel op het Buiten» hof, onder enorme belangstelling en groote geestdrift van de toeschouwers herhaald. Het was een blijde, schoone middag voor velen DE GALA.MAALTIJD TEN HOVE. 's Avonds heeft ten Koninklijken Paleize -n het Noordeinde de Gala-maaltijd plaats gehad, door de Koningin aan een 80 genoo» digden aangeboden. De genoodigden waren ten kwart over zessen bijeen en werden in de gelegenheid gesteld om, alvorens aan den feestdisch plaats te nemen, hunne gelukwenschen aan de Konink» lijke familie aan te bieden. Alle genoodigde heeren droegen ambtscostuum of de aan hun rang verbonden uniform. Met de KoningiD, de Koningin»Moeder, den Prins en de ver» jarende Prinses namen aan dat gala-feestmaal deel in de eerste plaats de leden der Hof» houdingen van elk der Vorstelijke personen. Rede van de Koningin. Aan den galamaaltijd heeft de Koningin het woord gevoerd. Zij richtte zich tot Hare dochter met de volgende woorden Geliefd kind, Alvorens uw Vader onzen gasten voorstelt een heildronk op uw gezondheid uit te bren» gen, gevoel ik mij gedrongen een enkel woord tot u te richten, waar mijn hart vol is van dank aan God dat Hij het u gegeven heeft in goeden welstand den mijlpaal door de Grondwet gesteld bij de vervulling van uw 18e jaar te bereiken. Zoo behooren thans de gelukkige jaren van uw opvoeding en aan» vankelijke vorming tot het verleden. Ik wensch een woord van hulde en warmen dank te wijden aan allen die daartoe met ons hebben medegewerkt, Echter kan hiermede voor u het tijdperk van studie nog niet worden afgesloten, in» tegendeel, gij zult u nog verder voor de u wachtende taak willen en moeten bekwamen. Het is uw Vader en mij aangenaam geweest gevolg te kunnen geven aan den, in u zelve opgekomen wensch, uw studies voort te zetten aan de Leidsche Hoogeschool, die door zulke schoone en aloude tradities aan de geschiedenis van het vaderland en onze familie is verbonden. En als ik denk aan het schoone volle leven met zijn groote verantwoordelijkheden, dat u wacht, te midden waarvan gij de kunst zult moeten leeren verstaan u wezenlijk gelukkig te gevoelen, onverschillig onder welke om» standigheden, dan gaan mijne gedachten van zelf terug tot uwe prille jeugd, waarin wij reeds het verlangen u een te voelen en mede te leven met anderen, mochten beluisteren. Zij het u gegeven altijd weer te vinden die diepere eenheid die alle menschen saambindt, die gij steeds gezocht hebt, en te leeren an» deren en u zelve te begrijpen en u in te leven in het tijdperk dat voor u ligt; u zóó het zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterkenen Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. vertrouwen waardig te maken van uwe tijd» genooten en bovenal van ons dierbaar volk aan welks geluk en welzijn ge eenmaal ge» roepen zult zijn uwe beste gaven en krachten te wijden. Wij weten zeer goed, geliefd kind, dat gij dit alles niet in eigen kracht alleen zult be» proeven, het is daarom dat wij met u heel uwe toekomst met ootmoed en met ontroering in het hart, doch met groote blijdschap en vertrouwen, leggen in die Vaderhand, Die uw jonge leven tot hiertoe zoo liefdevol be» waard heeft. De Prins zeide na deze woorden der Ko» ningin Ten volle instemmend met de woorden van de Koning n, noodig ik u allen uit dezen heildronk in te stellen op de gezondheid van ons geliefd kind. Des avonds had nog een schitterend AVONDFEEST OP DEN HOFVIJVER plaats Nadat de Koninklijke familie plaats geno» men had voor de vensters nam het eigenlijke feest een aanvang. De deuren van he1 Stedelijk Museum wer» den geopend en de admiralen uit de gouden eeuw, bestraald door het licht van vijf kleine zoeklichten, op het dak van het gebouw van waterstaat opgesteld, traden naar buiten Maarten Harpertsz Tromp (voorgesteld door den heer Jan Bakk<r), Philips van Almonde (L. Bron), Gerard van Cailenburg (I Coeberg) jan van Brakel (D. Horst), Willem Joseph van Gent (B Ingenhousz, Cornelis Tromp (mr. A. Kamp), Tjerck Hiddes de Vries (W van Laar). Egbert Meeuwsz. Kortenaer (M. Butter), Volkert Schram (G. van der Tas), Pieter Floriszoon (I. Wending), Justinus van Nassau (B. J Bakels), Witte Cornelisz de With (J. B W. A. Giesbers), Jacob van Was» senaer (Jan Lijnkamp), Johan Evertsen (H. M. Morra). Piet Hein (D Oosthoek), Jan van Galen (H. Peters) Jacob van Heemskerk (jhr. mr. j. Schuurbique Boeyt), Michiel Adriaansz. de kuyter(Jos Smulders), Cornells Evertsen (F. H. Viijburg), Reinier Claassen (F. J. M. Wijtenburg). Bij hen voegden zich de heeren Poulus, voorzitter en Hub. Cuy» pers, dirigent van de HaghezaDgers en de eskadercommandant, de heer P. W. Huy venaar Op het bordes bleven zij staan en toen werd op het eilandje de standaard van de de Prinses geheeschen. Dit was het hoofd» moment van den avond. De zoeklichten, aan de hoeken van den vijver opgesteld concentreerden hun schijnsel op den oranje-standaard, die boven de boom» kruinen uitrees, terwijl de kanonnen op het eilandje hun vijf saluutschoten deden hooren. Na dit plechtige oogenblik scheepten de admiraals zich in. In de eerste sloep namen de dirigent, het bestuur van de Haghezangers en de heer Huyvenaar plaats, in de tweede sloep de twee eerstgenoemde admiralen, in de derde de andere tien en in de vier overige sloepen hadden reeds de zangers plaats ge» nomen In kicllinie en «tegen zon«, zooals de ma. ritieme term luidt, voeren de schepen, geroeid door leerlingen van de Zeevaartschool te Sche» veningen om het eilandje iedere sloep bracht in het voorbijvaren het eerbewijs aan den standaard, de roeiers met opgeheven riemen staande in de boot. Tijdens de rondvaart speelde de Kon. Mil. Kapel, opgesteld voor het Waterstaatsgebouw en toen de vloot na de eerste rondvaart voor de vensters kwam waar de Kon. familie het sprookjesachtige schouwspel gadesloeg en de admiralen den groet gebracht hadden met de hand op het hart en breeden hoedzwaai, werden de sche» pen in deze formatie gebracht, dat de vier met zangers bemande sloepen vóór den diri» gentsloep kwamen te liggen en de admiraals' sloepen ter weerszijden. Na de uitvoering van eenige Rederen werd derondvaarthervat waarbij afwisselend muziek» en zangnummers werden uitgevoerd. Te ruim negen uur meerde een der sloepen, de dirigentsloep, aan het speciaal voor de ge» legenheid gebouwde steigertje, dat op de hoek» palen vier gouden leeuwtjes droeg en even later traden de Koningin, de Prinses en de Prins, met eenige leden van het gevolg naar buiten om zich voor een rondvaart in te schepen. Met hen begaven zich aan boord de eere-voorzitter van het comité, mr. J A. N. Patijn en de leden van het dagelij ksch bestuur de heeren Snouckaert van Schauburg, Dorus Hermsen, Beelaerts van Emmickhoven en A. C. de Kan ter. Tijdens de rondvaart werden de vorstelijke personen door het publiek levendig toegejuicht. Te ongeveer half tien keerden zij weer in het gebouw terug en kort daarop vertrok het ge» zeischap wederom langs de officiereneerewacht, om zich naar het Malieveld te begeven, waar na aankomst het vuurwerk een aanvang zou nemen. De sloepen bleven nog eenigen tijd onder het fantastisch schijnsel van lampen, zoeklichten en orabjelampions rondvaren. Na afloop van het feest vereenigden de admiralen zich aan een oud»Hollandsche feest» disch, evenals het comité en het bestuur der HaghezaDgers. Reusachtige menschenzee. Toen het waterfeest op den Hofvijver af» geloopen was, gingen de duizenden, die zich in de avonduren in de binnenstad hadden opgehouden, in de richting van het Malieveld. Vooral in de nabijheid van het standbeeld van Koning Willem II op het Buitenhof was de druk van de ontzaggelijke menschenmassa zóó hevig, dat meermalen het politie-cordon niet dan met de uiterste krachtinspanning ge» handhaafd kon blijven. Ook op het Malieveld en omgeving was de menschenzee niet te overzien. Op de tribune hadden de autoriteiten plaats genomen. Toen de Koninklijke stoet het terrein opreed, steeg er een donderend gejuich op, dat minu» tenlang aanhield. De Prins verliet de auto, de Koningin en Prinses sloegen van den auto uit het vuurwerk gade. Om even over half elf was het vuurwerk ten einde. Het slotstuk was een groote decoratie be» staande uit een oranjeboon, geflankeerd door twee herauten, waarboven als aureool de woor» den «Leve de Prinses«. Een luid gejuich steeg uit de menigte op, toen de Prinses zich van haar zitplaats verhief om voor de haar gebrachte hulde te bedanken. Spontaan zette men toen het Wilhelmus in. Daarna vertrok de Koninklijke Familie. De auto, waarin Koningin, Prins en Prinses gezeten waren, kon echter niet zoo spoedig wegrijden, vermoedelijk doordat de motor door het lange wachten te zeer afgekoeld was. Na eenige meters gereden te hebben, bleef de wagen weer staan. Het publiek bleef maar juichen en toen, na nog een poging de auto weer niet weg kon rijden, waren de menschen niet meer te houden. Luid zingend en hoera»roepend werd de politie»afzetting verbroken en in een oogwenk was de vorstelijke auto door de massa omringd. Zij, die het meest in de nabijheid waren, hielpen de auto meeduwen, zoodat de motor nu spoedig werkte en de vorstelijke automobiel langzaam het terrein afreed tusschen de jui» chende menschenmenigte door, om volgens de vastgestelde route naar het paleis terug te keeren. Voor het Palels. Toen de Koninklijke stoet Zaterdagavond kwart over elf aan het paleis Noordeinde was aangekomen, nadat nog eens een rijtoer door de versierde, verlichte straten was gemaakt, en de Koninklijke Familie naar binnen was gegaan, drong het publiek, dat in groote massa voor het Paleis had staan wachten, het voorplein op, waar een twintig politieruiters noodig waren om het terug te dringen. Men wilde de Koninklijke personen nog eenmaal zien. De menigte hief weer het Wilhelmus aan, zong Lang zal ze leven, en b eef nog wel een twintig minuten juichen. De lichten in de hal gingen toen echter uit, ten teeken, dat de Koninklijke familie zich in haar kamers had teruggetrokken.

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 1