l: s Jaarverg. van de Staatk. Geref. Partij. Binnenland. Officieel Gedeelte. Verstopping Kerk en School. Burg M smaakt als room h&\ Geen nader licht over art. 36. Onvaste houding inzake Verzekering. Rumoerige debatten. Plaatselijk Nieuws. As E zullen tegen KOM Stren 'i grootste openbaarheid betracht en de mede< werking van den gemeenteraad in openbare zitting vastgelegd. 3e. Inzak Finantiën, conversie der gemeente- leeningen in leeningen tegen een zoo laag mogelijk rentetype. De finantiën der gemeente moeten zoo zuinig mogelijk worden beheerd zonder te schromen de noodige uitgaven te doen, moet alle overdrijving gemeden worden. Behoorlijke bezoldiging van hen, die in ge- meentedienst zijn, mag niet achterwege blijven. De belastingen dienen zoo geregeld te wor den dat met de draagkracht van elk der burgers voldoende rekening worde gehouden. Voorzoover de wet dit toelaat, zal de samen stelling van het gezin invloed op de belasting heffing dienen te blijven uitoefenen. 4e. Sociale aangelegenheden. De Gemeente steune de verzekering tegen onvrijwillige werk loosheid, en bevordere met dien steun zooveel mogelijk productieven arbeid. Ten aanzien van de vaststelling van het loon harer beambten houde de gemeente behalve met dienstprestatie ook rekening met het aantal leden van de betreffende gezinnen. 5e Inzak bedrijven. Het is noodzakelijk dat de bedrijven, door de gemeente uitgeoefend, zich zelf kunnen bedruipen, exept de gemeente reiniging. In deze tijden is het bovendien wenschelijk dat zij winst afwerpen. 6e. Inzake openbare werken. Bezuiniging mag nimmer leiden tot een minder goed onder houden der gemeente-eigendommen 7e. Inzake Hygiëne. De gemeente bevordere den algemeenen gezondheidstoestand door bevordering der openbare reinheid en tot wering van voor de omgeving der ongezonde bedrjjven uit het centrum. De Rotterdammer heeft een specialen verslaggever naar deze vergadering gezonden, die het verslag er van gegeven heeft U- j I V Donderdag 21 April werd in het Verkoop lokaal aan den Goudsche Singel te Rotterdam, de jaarvergadering gehouden van de Staatk. Geref. Partij. Er waren plm. 200 stemgerechtigde afge vaardigden en circa 300 leden, totaal plm. 500 personen. De vergadering werd geopend met het zingen van Ps. 84, laatste vers en het lezen van Ps. 91, waarna Ds. Kersten in gebed voorging. Allereerst werd een uitvoerig telegram gezon den aan de koningin. Daarop volgde de openingsrede van Ds. Kersten. De openingsrede. Deze begon met er op te wijzen, dat de verga dering stond in het teeken der Staten-verkiezing die voorbij is en dat de Statenverkiezing stond in het teeken der coalitie, omdat de A.R. bij den inzet van den strijd hadden gezegd, dat de uit slag dezer verkiezing zou uitwijzen of het kie zersvolk de coalitie wilde voortgezet zien of niet. Welnu, de uitslag wees op afkeer van de co alitie. Spr. somde de resultaten der verkiezing voor verschillende partijen op en wees erop, dat de A.R. de meeste slagen kregen en ook de C.H. en R.K. dus de coalitie. Verder wees spr. op de behoefte aan officie ren in de partij. In de A.R. partij is grooter kader Volgens spr. gaat de strijd om de aloude gere formeerde beginselen, welke ook niet veilig zijn bij de Hervormde Gereformeerde Partij. Alleen de S.G.P. komt tegenover Rome voor de beginselen der hervorming op. Daarom geen coalitie daarom mag geen re sultaat van deze verkiezingen ten goede komen aan de coalitie-partijen en mocht dan de uitslag (bedoeld werd zeker de verkiezingen van Ge deputeerden in Z.H. verslaggever) zoo wezen dat de A.R. ons verwijten, dat zulks de schuld is der S.G.P. dan mogen wij vertrouwen dat zelfs uit verdrukking God het goede kan doen voortkomen De verzekering. Hierna gaf ds. Kersten een inleiding van 2 punten le. de verzekering 2e. Art. 36 Geloofsbelijdenis. Spr. behandelde eerst de verzekering als per soonlijke overtuiging en noemde de verzekering in strijd met het geloof in de voorzienigheid Gods. Hij besprak de verdediging door Dr. Kuy- per in de Gemeene Gratie. Spr. achtte een para- pluie en winterjas dwaze argumenten voor ver zekering, maar wijdde meer bestrijding aan het argument van Dr. Kuyper inzake veiligheid van leven en verwees naar Mattheus, waar Jezus leert, dat niemand met bezorgd te zijn een el tot zijn lengte kan toedoen. Spr. zeide dat pensioen niets met verzekering te maken had, maar noemde dat uitgesteld loon of een zedelijke verplichting van den werkgever. Hij wees op art. 13 van de D.K.O. dat aan pre dikanten zelfs pensioen toekent en dat dit artikel 13 D.K.O. is opgesteld door de kerkvaders. Het verzekeringsstelsel in de sociale wetgeving met zijn dwang wees Ds. Kersten van de hand als een revolutionair beginsel. Art. 36. Hierop besprak Spr. Artikel 36 Gel. Bel. en herinnerde er aan, dat door de S.G.P. in 1923 een studie-commissie was benoemd om rapport uit te brengen dat de Geref. Kerken vijf of zes jaar op zulk een studie-commissie gewacht heb ben en dat C.H. al jaren naar een rapport uit zien van een commissie dat de Gereformeerde Kerken 21 woorden uit dat Belijdenisartikel ge schrapt hebben, nl. om de afgoderij en de val- sche godsdienst te weren en het rijk van den anti-christ terneer te werpen en dat zulks in de Synode van 1905 te Middelburg geschied was, om de samenwerking met Rome mogelijk te maken Spr. vroeg later of er een in de vergadering was die bezwaar tegen art. 36 had en toen er niemand was, werd artikel 36 door de S.G.P. als aanvaard beschouwd. Studie-commissie van de baan. Later kwam men nog op dit artikel terug bij een schriftelijk ingediende vraag van de afdee- ling Lunteren over het rapport van de Studie commissie. Toen werd na veel discussie door Ds. Kersten voorgesteld om daar Ds. Salomons zich had teruggetrokken en Ds. den Hengst niet meer be schikbaar was en de opdracht voor de studie commissie te vaag en te omvangrijk was, deze commissie van haar taak te ontheffen. Voorstellen om een nieuwe commissie te benoemen werden genegeerdspeciaal werd verzocht om een rapport hoe art. 36 in het verleden was toegepast en hoe in den tegen- woordigen tijd kon toegepast worden, maar van de bestuurstafel werd alles afgewezen. Door verschillende afgevaardigden werd er op gewezen, dat men speciaal van A. R. zijde veel interetsse had voor het studierapport van Art. 36. Hierop antwoordde Ds. Kersten, dat men maar moest zeggen, dat de A. R. ook zes jaar gewacht hadden op een rapport, evenzoo de C. H. en als de A. R. met dat antmoord niet tevreden zijn, dan moest men maar zeggen ja dat komt, jullie bent van 't nieuwe licht, (onbedaarlijk gelach). Hiermede ig de studie-commissie en het rap port van de baan. Agenda-punten. Voor de pauze werden nog eenige verslagen goedgekeurd en ruim half twee gepauuzeerd tot half drie. Het bestuur werd vrijheid gelaten om volgend jaar al of niet in Utrecht te vergaderen. De openingsrede van den voorzitter zal in brochurevorm, öf in de „Banier", óf op een andere manier in druk komen. De afgevaardigde van Utrecht lichtte zijn voorstel toe in de „Banier" meer actueele arti kelen te plaatsen en meer positief en minder negatief te zijn, maar kreeg nul op request (afbrekende crietiek op de A. R. is gemakke lijker dan bijv. rapporteeren over Art. 3 Verslaggever). Rubriek Kerknieuws blijft zooals ze is. Inzake financien en Partij-Bureau, waarvoor 4000 noodig en slechts 1300 beschikbaar is, zal nog eens afgemacht worden wat de Kiegvereenigingen vrijwillig bijeenbrengen. Ds. Kersten zal jaarlijks 100 (2 van zijn Kamertractement) aan het Partij-Bureau afstaan. Eenige wijzigingen van de partijstatuten wer den goedgekeurd. Art. 12, betreffende candidaten gemeente raadsverkiezing, wordt aangehouden tot vol gende vergadetring. De vraag van Lunteren „mogelijkheid op richten Credietbank voor verzekeringsbezwaar- den" wordt geacht niet op den weg der S. G. P. te liggen. Een rumoerig debat. Bij de 2 volgende vraagpunten van Lunteren en Krabbendijke, ontstaat heel wat discussie, waarbij de vergadering soms vrij rumoerig was. Deze vragen liepen over de kwestie of per sonen die verzekerd zijn, lid kunnen worden van de S. G. P. en of dezulken als candidaat voor Staten of Raad gehandhaafd konden blijven. Hieraan knoopte de heer Timmermans van Krabbendijke de vraag vast of een can didaat die de vrouwen opwekt om te stemmen gehandhaafd kan blijven (voetgetrappel en applaus)Meerdere leden komen het onder schrijven. Ds. Kersten antwoord, dat de candidaten vrij moeten zijn van verzekering, zulks is door de jaarvergadering besloten. De leden persoonlijk zij vrijheid gelaten. Geen heerschen over een anders consciëntie. Op de vraag van het vrouwenkiesrecht wil Ds. Kersten niet antwoorden ,maar hij geeft Timmermans in overweging, de kwestie plaat selijk te behandelen (deze schudt neen met zijn hoofd) waarop Ds. Kersten den hamer neergooit en zegt, verder van het woord af te zien. Timmermans, niet uit hetveld geslagen, begint opnieuw zijn vraag toe te lichten, waarop Ds. Kersten weer op staat en zegt, dat hij er voor bedankt in Krabbendijke den boel in het honderd te jagen en menschen die al jaren in den gemeenteraad zitten er uit te werken. Weer licht Timmermans zijn vrag toe. (Geroep „vrees voor stemmenverlies". An deren roepen ,,'t moet maar eens gezegd wor den" „bij ons is 't ook zoo"). Ds. Kersten weigert antwoord te geven op de vraag, zooals deze gesteld is, en zegt dat men in Krabbendijke beter doet die dingen broederlijk met elkander te bespreken, elkander vermanen en er niet mee op de vergadering komen. Veel leden verlaten de vergadering om de laatste treinen naar Zeeland en het Noorden te halen, waardoor ook de discssie over dit punt eindigt. Nog even moet Ds. Kersten tegen Zwijndrecht zijn eigen pensioen als Kamerlid verdedigen, wat hij doet met de woorden van (den heer Colijn, want die had tegen hem zelf gezegd, dat het niets met de verzekering te maken had. ('t Niewe licht heeft schijnbaar toch iets goeds. Verslaggever). Medezeggenschap. Thans kwam nog de Medezeggenschap aan de orde. Ds. Kersten tracht met Mattheus 20 vers 15 te bewijzen, dat medezeggenschap revoolutio- nair is. De afgevaardigde van Amersfoort had be zwaren en wees op 't verschil tusschen mede zeggenschap zooals de soc. dem. en commu nisten die voorstaan en zooals die door de Chr. Vakbeweging gepropageerd wordt en betoogde dat nooit het gzag mag worden aangetast. Hij las uitspraken dienaangaande voor ein vroeg ten slotete of het eigendomsrecht niet beperkt werd door de Mozaïsche Wetgeving. De laatste vraag werd door Ds. Ker.sten niet beantwcord, maar deze voegde den a fgevaar- digde van Amersfoort toe, dat hij er niets van wist en dat de Christelijke vakbeweging precies hetzelfde wil als de socialisten. De Chr. Landarbeidersbond, aldus .Ds. Ker sten, komt ook al met groote papieren (in zware eischen, maar zulke arbeiders zouden bij hem geen cent verdienen. Nog enkele vragen werden gesteld, welke echter door het leven onverstaanbaai waren. Daarna sloot Ds. v. d. Graaff de ver gadering op de gebruikelijke wijze. DE ARBEID DER VEREENIGING „HET HOOGELAND". De arbeid van boven genoemde vereeniging is een werk der reddende liefde. Reddende liefde te betoonen aan hen, die in het leven het diepst gevallen zijn. In haar drie kolonies te Vries, Opende en Beekbergen worden opgenomen ont slagen gevangenen (het reclasseeringswerk) Zwervers, landloopers, dronkaards en maat schappelijk ongeschikten, menschen die door allerlei oorzaak tot diepen val zijn glkomen, in wier blstaan zoo heel weinig meer te zien is van het zijn „pronkstukken der schepping Gods" En toch onze medemenschen, evenals wij ge schapen voor de eeuwigheid. In velen van hen sluimert nog wel een drang tot het goede, maar de omgeving waarin zij verkeeren en de ver leiding, niet het minst de verleiding der drank zucht, doodt in hen alle goede voornemens. Velen van hen zouden gaarne een ander leven wenschen en hebben dan ook het voornemen hun leven te beteren, voornemens oprecht gemeend, maar die door de zwakheid van karakter, door de slapheid van wil, door de verdorvenheid van het hart, bijna nooit ten uitvoer kunnen worden gebracht. Zij kunnen niet alleen staan in het leven en voor zoovelen is dit de corzaak, dat zij maatschappelijk, zedelijk en geestelijk ten onder gaan. Voor die ongelukkigen heeft de vereeniging „Het Hoogeland" de deuren harer kolonies open gezet. Zonder te vragen naar hun kerkelijke gezindte, wordt de reddende hand der liefde naar allen uitgestoken, om hen niet alleen te laten staan, maar hen te leiden, tot steun te zijn, om hen weer te doen gewennen aan een geordend geregeld leven en aan een maatschap- pelijken arbeid, het meest overeenkomende met hun aanleg. Een zeer moeilijk werk, maar ge zien de verkregen itkomsten, toch ook een heer lijk werk. Velen die thans een goeden werkkring hebben gevonden, een gelukkig gezinsleven heb ben, spreken het uit, dat zij naast God, dit hebben te danken aan hun opname in de kolonies. En nog zgovelen zouden kunnen worden ge holpen, als de gelden niet ontbraken om ze op te nemen. Zoovelen wankelen ter dooding, zoo wij ons onthouden hen de reddende hand der liefde toe te steken. Dat een verzorging van gemiddeld honderd en veertig personen per dag veel moeite en zorg kost, laat zich gemakkelijk begrijpen. Wanneer dan ook onzen vertegen woordiger de heer Wielemaker, U komt vragen lid of donateur te worden, zend hem niet ledig heen, maar verblijdt ons door uw steun en help wede aan het redden van hetverlorene. HERHALINGSOEFENINGEN. (Act. 31, late Hd, en Act. 33 Dienstplichtwet. De BURGEMEESTER van SOMMELSDIJK maakt bekend, dat de verlofgangers van de hieronder vermelde lichtingen, korpsen en korpsonderdeelen in 1927 voor herhalings» oefeningen In weckelijken dienst moeten komen. De oproeping van de hierbedoelde verlof» gangers zal bij nadere kennisgeving plaats hebben, voor zoover dit niet reeds is geschied. Aan hen, die als dienstplichtige hebben ge» zorgd, dat hun volledig adres ter gemeente» secretarie bekend is, wordt een persoonlijke kennisgeving toegezonden. (Zie verder aanplakbord Sommelsdijk, 22 Aril 1927. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. SOMMELSDIJK. Vorige week stonden ge middeld 14 werklooze landarbeiders bij den correspondent der arbeidsbemiddeling dezer ge meente ingeschreven. Tegen een inwoner it deze gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens mishandeling. Gisteren (Maandag) had de nmmering plaats van de candidatenlijsten voor den Ge meenteraad. De itslag is als volgtNo. 1 V. B. No. 2 A. R.No. 3 S. G. P. No. 4 S. D. A. P. No. 5 R. K. No. 6 C. H. Vorigeweek werden uit deze gemeente verscheept 148490 K.G. aardappelen en peen. MIDDELHARNIS. De nummering van de candidatenlijsten voor den Gemeenteraad is bij loting als volgt aangewezenLijst 1 Staatk. Ger. Partijlijst 2 Dorsman lijst 3 S. D. A. P.; lijst 4 Vrijheidsbond lijst 5 A. R. lijst 6 Chr. Hist.lijst 7 Vroegindeweijlijst 8 R. Kath. Bij den correspondent der arbeidsbemid deling hebben zich als werkloos doen inschrijven 22 arbeiders en 11 zeevisschers. Totaal 33 per sonen. In een woning plaatselijk gemerkt B 237-33 komt een geval van besmetetelijke ziekte Rood vonk voor. Voor de veldvrchten wordt alhier besteed voor aardappelen Red-Star en Bravo's 5.—, kgepeen 0.50 per H.L. Ajuin geen handel. DEN BOMMEL. B. en W, hebben aan R. Bakelaar alhier vergunning verleend tot het bou wen van een bestuurskamer bij de Bijz. School. Aan de haven werden de vorige week 1150 H.L. aardappelen vervoerd. Jac. Kreeft, dienstplichtige der lichting 1920 is tegen 16 Mei aanstaande voor herha lingsoefeningen opgeroepen. OUDE TONGE. De rekening van 1926 en de begrooting 1927 van de Magdalena polder ligt gedurende 14 dagen bij den secretaris ter inzage. De Wed. L. 0|sseweijer heeft onderhands een stuk bouwland verkocht aan D. de Vos Jz. alhier. Zaterdagavond heeft de Muziekvereen. „Vooruit een serenade gebracht bij den veld wachter Cox ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum. Dat hij er erg mee in zijn schik was getuigde de hartelijke toespraak. J. Kievit heeft een slagerij aangekocht van L. de Vogel te Middelharnis. L. Somers heeft onderhands zijn woon huis verkocht aan P. van Markensteijn. Van den landbouwer P. Heestermans is een koe uit nood geslacht en in de slachtplaats uitverkocht. NIEUWE TONGE. Jl. week werden van hier 800 balen peen vervoerd. Door den rijksveldwachter alhier is tegen verschillende personen proces-verbaal opge maakt wegens het rijden met een motorrijwiel zonder in het bezit te zijn van een nummer- of rijbewijs. Gevonden voorwerpen. Een armzeel. In lichtingen bij de politie. De Fa. H. Huisman van Rotterdam, zal alhier op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag a.s. een groote verkooping houden vaD Herren» en Kinderkleeding Zie verder de advertentie voorkomende in dit blad. DIRKSLAND. Door den rijksveldwachter Voogd en den gemeenteveldwachter Bakker is des nachts tegen een inwoner alhier proces-ver baal opgemaakt wegens vervoer van ongekeurd vleesch. De uitslag van de gehouden aanbesteding door de commissie van beheer over den weg van het Sa,s van Dirksland tot Herkingen, voor de levering vóer 1 Augustus a.s. van 65 M3 grint van 2—4 c.M. en 40 M3 basaltslag van 2—3 c.M. op den wal of wagen te Herkingen en 105 M3 grint van 2—4 c.M. en 185 M3 ba saltslag van 24 c.M. op de verschillende los plaatsen of wagens langs de Dirkslandsche ha ven en het rijden der materialen en van de schrapploeg is als volgtAlles per M3. Grint s H. H. de Waal te Werkendam op den wal te Dirksland 2,69, A. van Driel te Brielle op den wal te Dirksland 2,95 en te Herkingen 3,05. Basaltslag. Rotterdamsche wegenbouw en Materialenhandel (P. J. Lemmers) te Rotterdam op den wal te Dirksland en Herkingen 6,14 Firma Dirix Hermans en Co. te Maastricht op den wal te Dirksland en Herkingen 6,30 A. ot moeilijke en onregelmatige stoelgang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Mijnhardt's Laxeertabietten Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. van Straaten te Rotterdam op den wal te Dirks land en Herkingen 6,20 N.V. Nederlandsche Basalt- en Bowstoffen Maatschappij te Rotter dam op den wal te Dirksland en Herkingen 6,64 Arie Prins te Sliedrecht op den wal te Dirksland 6,59 te Herkingen 6,69 W. v. d. Berg te Bruinisse op den wal te Dirksland 6,67 en te Herkingen 7,09 A. van Driel te Brielle op den wal te Dirksland 8,30 te Herkingen 8,50. Rijden der materialenH. Dorst te Herkingen vanaf Herkingen 0,85P. van Dongen te Dirksland vanaf Dirksland en Herkingen 0,75 A. Stolk Jz. te Dirksland vanaf Dirksland 0.87 vanaf Herkingen 0.90, A. de Ruiter te Dirk sland vanaf Dirksland 0.90 vanaf Herkingen 0.99. Rijden met de schrapploegP. van Dongen 1.50, Gez. Kleinod 1.28 en A. de Ruiter 1.40. MELISSANT.* Door het alleenstaan geraak te van deen landbouwer L. van der B. een span paarden op hol voor een eg, Bij de boerderij werden zij gegrepen. Door den heer T. Keijzer is vergunning gevraagd tot het bouwen van een woonhuis aan de Dorpsweg. HERKINGEN. Voor aardappelen besteedt men hier op 't oogenblik 4.25 per 70 K.G., paardepeen 0.50 per 60 K.G. De heer De Gast werd vorige week door een der wielen van een tractor gegrepen en op den grond geslingerd, waardoor hij een diepe hoofdwonde bekwam. Het ongeluk is wonder boven wonder goed afgeloopen. Door de aanhoudende koude regenvlagen en wind, zullen de wat vroeg bloeiende vrucht- boomen, hoeveel ze ook beloofden, thans niet veel vrucht geven. STELLENDAM. De heer A. van Oosten- brugge heeft zijn landbouwstelling aan den Lan- geweg alhier verkocht aan den heer Adr. Ver hoeve mede wonende alhier, GOEDEREEDE. De vorige week werd door de chichoreidrogerij 8000 K.G. gedroogde wor telen verscheept. De schattingscommissie die van 1 Mei '27 tot 1 Mei '31 wederom was herbenoemd heeft deze benoeming wederom aangenomen. OUDDORP. Bij den afslag van de „Jon kerstee" is perceel 1 aangeloopen op 2480.— voor J. Tanis H.C.Ez. perceel 2 eveneens op 1510.- voor H. C. van Wezelperceel 3 ook op 1240.voor KI. Mastenbroek Wz. perceelen 4 en 5 door H. van Asperen, te zamen op 2700.— —De koeien en de paarden, die in de Middel en Westduinen weiden, worden dit jaar daarin toegelaten op Maandag 2 Mei. Door het betrokken polderbestuur is be sloten de haven aan de Kil te verbeteren, door het verzwaren van den Westelijken dam. SOMMELSDIJK. Voor de toelating tot de Openbare Lagere School alhier, op 1 Mei a.s. zijn 27 leerlingen aangegeven. Donderdagavond 5,30 uur hoopt in het nieuwe Zondagsschoolgebouw alhier op te treden Ds Pauwe uit 's Gravenhage. MIDDELHARNIS.* Tot voorzitter en se» cretaris van de N H. Jongelingsvereeniging «Jehova N'ssi« alhier zijn resp herbenoemd de heeren C van der Sluijs en J. Vroeginde- weij Lzn terwijl tot bibliothecaris is benoemd de heer G. van der Wende. OUDE TONGE. A. J Barnat is benoemd tot voorlezer en »zanger in de Ned. Herv Kerk. De rekening van de Diaconie van de N. H. Kerk ligt Vrijdagavond voor belang» hebbenden op de consistoriekamer ter inzage. De toelating van kinderen in de Gemeente Bewaarschool zal op 2 Mei plaats hebben. Ouders moeten de vaccinebewijzen meegeven. NIEUWE TONGE. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk de bediening van den H. Doop plaats hebben. Doopvaders moeten zich aanmelden in de consistoriekamer der kerk op Vrijdag 29 April a.s. des n m. van 7-8 uur. DIRKSLAND. Hedenavond (Dinsdag) treedt D V. in de Ned. Herv. Kerk alhier op Ds. J. Ch. W. Kruishoop van Arnemuiden, beroepen predikant bij de Herv. Gem alhier. Mej N C Mooyaart alhier is beno-md tot assistente aan de Bijzondere School te Dinteloord. STELLENDAM. De 3rmaandelijksche coll. ten behoeve der Bewaarschool, gehouden in de Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht f 90,44. GOEDEREEDE. Tot onderwijzer aan de O. L. Sch ioI is benoemd dhr. P. Troost aihier. Benoemd tot lid van de Commissie van het Lager Onderwijs dhr. C. A. Snijder Zondag a.s. des nam. zal er gelegenheid zijn tot het bedi*nen van den H. Doop. Aan» gifte moet geschieden Zaterdagavond 7 uur ij de consistoriekamer. OUDDORP. Aangifte voor de Doopsbe'l diening in de Herv. Kerk op Zondag 1 Mc des namiddags, kan geschieden op Vrijdag 2S April des avonds te 7 uren in de kerkekamerj A.s. Zondag wordt des namiddags in dt Herv. Kerk, wanneer hoopt op te treden Ds Bax van Oude Tonge, de bidstond voor gewas gehouden. Nu de vacantie's op de scholen geëindigd zijn, worden de leerlingen van de Zondags, school »Oostdijk« Zondag 1 Mei op de gewon J uren weder verwacht. GODDELIJKE LEERING. Te midden van geweldige staatkundige ea| maatschappelijke beroeringen kwam Jeremj; tot Israel met deze belofte des HeerenZ\][ zullen Mij tot een volk zijn. Naar zijne ongerechtigheden had Israël den ondergang verdiend. En daar de Heere des schuldige geenszins onschuldig houdt, doet een Wreker is van het kwade, voert Hij het uitverkoren volk in ballingschap. Een diepe wegAlles achterlaten wat meil de hand is verdiend en verworven, huizen, akkers en wijngaarden. Een diepe weg! Verstoken te zijn in eet vreemd land van tempel, offerdienst en voor biddenden Hoogepriester. Maar Gods doel met Israël ligt verder en hooger. Na deze straf zal de Heere weer ver- gaderen en uitleiden als in de dagen van Mozes. Hebben zij Hem verlatenHij verlaat de Zijnen nooit. Als de Roepende hen ook roepende gemaakt zal hebben in het land der vreemdelingschappen, f zal Hij ze verlossen om Zijns Naams wil. Maar dan zal het een volk zijn zonder; aardsch Koning. Ook zal de tempel in aardsche] heerlijkheid onderdoen. Al dat oude moet voor-, bijgaan. Geen aardsche nationaliteit met zeggen schap op staatkundig gebied, geen onderwer-1 pingen meer van naburige volken onder eer,}, koning, doch Hem tot een volk. Een gvestelijk, een geheiligd volk niet be paald naar grens, niet geteld naar zijn strijd bare helden. Geen profetiën meer dan een laatste aan-| kondiging. ZietIk zende Mijnen Engel Daarna eeuwen wachten, om 't geloof tel beproeven, omdat ze Hem, den Onzienlijke, tot g een volk zouden zijn. Een volk. Dat onderstelt eenheid. Mear 'tl zal blijken een eenheid, niet des bloeds, doch des geestes. Des Heiligen Geestes. Dit geestelijk Koninkrijk zal het Zijne wezen I 't Zal gefundeerd zijn op den nieuwen grond-1 steen. Alzoo zal geen tempelbouw of aardsche kerk-1 gemeenschap meer een afspiegeling zijn. Alle geloovigen van alle einden der aarde zullen er toe behooren, zij zullen met den tot; God in Christus bekeerden Jood Hem tot een volk zijn. Dit is het plan der Herstelling, der Her schepping. ijl!,, 't Is volkomen Gods werk. Behoort ook gij tot dat geestelijk volk Tot dat volk wiens God de Heere is Zoo nietvreest dan, want in Uw balling schap zult gij omkomen voor eeuwig. Laat U den weg wijzen uit de Heilige Schrift en vraagt naar den Heere en Zijne Sterkte. Zijn barmhartigheid roemt tegen het oordeel. Ds. G. VAN DER ZEE. Den Bommel. (De Drie Prov.) ONDERWIJS AAN BLINDEN. Het bestuur van „Bartimeus," Chr. Blinden instituut te Zeist, stelt zeer op prijs, om het j onderstaande onder re aandacht der lezers te brengen. Door den aard van hun gebrek zijn blinde kinderen zeer aan hn plaats gebonden en hebben zij een geringe lichamelijke ontwikkeling. Het kost soms jaren, om ze zoover te krijgen, dat ze geschikt zijn om het onderwijs met vrucht te kunnen volgen. Minder begaafdheid Vol strekt niet. Heel wat anderg. Ieder, die kinderen heeft, weet, dat bij heul geestelijk normale kind er een oogenblik koniij] dat het behoefte krijgt aan meer ontwikkeling. De oudere broertjes en zusjes lezenhij kan het niet. Toen hij drie was, stelde hij zich te vreden met imitatie hij nam een krant, desnoods op den kop, en las ook. Maar zoo tegen het vijfde jaar begint hij tot het inzicht te komen, dat dit toch niet het ware is. Broertjes en zus jes gaan naar school, en hij wil er ook graag heen. Da tis de tijd, waarop met het onderwijs kan worden begonnen. Alp echter het kind niet op tijd zijn voeding van den geest krijgt, wordt de werking ervan verslapt. Stel u voor een kind, dat uur in uur uit maar in een hoekje zit, den ganschen lieven dag. Moeder heeft wel wat anders te doen het eten moet op tijd klaar zijn en het huishouden wacht, De andere kinderen gaan naar school of hebben hun bezigheden. Wat zou er dan vanzulk een kind terecht komen Dit gebeurt echter niet ook al zouden ouders hun kind verwaarloozen, dan dwingt de leerplichtwet ze aan geestelijke voeding van hun kind te denken. Bij de blinde kinderen is dit nu dikwijls anders De ziende broertjes en zusjes zijn naar school, maar hij, de stumper, hangt maar wat om, en versuft hoe langer hoe meer. De geest wordt niet ontwikkeld, en zoo blijft hij in elk opzicht achter, en glijdt zoo zachtjep aan den huiselijken kring en het actieve leven uit. Gelukkig zijn er. vele ouders zoo verstandig, dat ze wel zorgen voor ontwikkeling en ook bijtijds, zoodat hun kind wordt geplaatst op een Instituut, waar het onderwijs krijgt, dat op hem is berekend. Een gewone school toch kan maar heel weinig met deze kinderen beginnen. Dit houdt al op met vertellen, versjes leeren en wat hoofdrekenen. Maar waar het eigenlijk om gaat, lezen en schrijven e. d„ dat kan een gewone school moeilijk doen. „Barthiméus" is voor al deze dingen ingericht, daar is de plaats. Maar nu de keerzijde van de medaille. Eenige jaren geleden bijv. kreeg ons school hoofd bericht, dat er op een dorpje in het Noorden een blind kind wa*s. Het bleek inder daad waar te zijn, dat er een jongentje van 7 jaar was, dat geheel blind geboren was. Maar de ouders waren niet bereid het kind af te staan. Korten tijd later werd iemand uit de buurt verzocht, zijn invloed aan te wenden om het kind geplaatst te krijgen, zonder resultaat. Een poosje later kregen de ouders nog eens bezoek van een predikant, die het werkelijk zoover bracht, dat vader en moeder het nut van het onderwijs voor hun kind begonnen in te zien- Maar toen kwam de moeilijkheid pas, want de jongen zelf bedankte hartelijk om naar Zeist te gaan en hoe debewuste mijnheer en vader en moeder ook praatten, hij hield zijn kleine beentje strak en weigerde beslist. Verleden jaar hebben we nog eens de gelegenheid gehad de ouders te laten bezoeken, doch het resultaat Is nihil. De jongen is nog steeds thuis en gaat het versuffingsproces in, dat wij straks al be- GR schreven. Elk je leeren al meer en een voorwerp va gerlijk armbestuu met blijdschap van verdient en ontwikkelt of on| Dat men dus als in die dergen^ hen verzorgen te maken aan irijpen. Met groote b| dan ook vernon Buitengewoon instelde naar 1 kinderen, dat oj| en er niet was. van den Inspect met vertegenwoc en blindenonder] voorloopige resu waarbij ontstelle zing ter sprake geheelen dag te door jarenlang opgetrokken, waren er ouder woord staan, de aanwezigen belangeloos di belang dezer zich in verbind van het gewoon de scholen met komen. Ofschoon jbleek er toch ^dergelijke kind< zijn, die geen oi| dat de ouders misbruik maken school te latent Men was het over eens, dat diende te word* den zijn blijkbg hun kinderen van de betroklj zijn pogingen weg te vinden plicht te brenc onder de aandj die invloed oefenen. Voor al derj kinderen en jc is er plaats op] timéus" te Z om opgeleid maateschappij. dergelijke kind gen stuur kinderen of jot] vragen we Instituut „Bar| opdat ze c veel mooier weldra de dwangmaatreg deze wijze on worden gedaa te verbeteren.! Geboren Waal en G. Ondertroul jaar te Den Schoones Akkermans nia Wilheln Bastiaan 27 jaar, beid Óverledenl weduwe van Geboren Nieuwendijlj J. Boogaardj Overleden noote van Geboren drikus Joh; V.

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 2