GLANSVERF SPROOKJESPUDDING A. WiELHOUWER Kerk en School. Burgerlijke Stand Vergaderingen. Correspondentie. A. dvertentiën. Hoe men de Kiezers voorlicht. H.H. Landbouwers en Huiseigenaars Ring Sommelsdijk Plaatselijk Nieuws. sommelsdijk. Van de a.s. verkiezing voor leden van den Raad dezer gemeente zijn 6 candidatenlijsten ingediendA.R., S.G.P., middelharnis. Bij den correspondent der arbeidsbemiddeling hebben zich als werk» loos doen inschrijven: 33 Veldarbeiders en 17 Zeevisschers. Totaal 50 personen, stad aan 't haringvliet. De den bommel. Naar men uit goede bron verneemt, is de candidatenlijst van de Boerenpartij voor den gemeenteraad als volgt samengesteld: no. 1 B. C Jongeling, no. 2 I. J. Bom, no. N. G. van Nieuwenhuijzen, no. 4 Joh. den Braber, no. 5 H. C. van Ros» sum, no. 6 Jac. Mosselman, no. 7 H. Melissant. oude tonge. Vergadering van den Boerenleenbank op Woensdag 20 April a s. in het Hotel Van Veen des nam. 6 uur. Zie_advertentle JOHs. KERN Gediplomeerd Horlogemaker dirksland. Bij den Voorzitier van het hoofdstembureau zijn j.l. Dinsdag de vol» gende candidatenlijsten voor den Gemeente» raad ingeleverd melissant. Aan dhr. C. Oorbeek is vergunning verleend door B. en W. dezer gemeente tot vergrooting van zijn woonhuis. herringen. De Roomboterfabriek al» hier verlaagt haar melkprijs met f 0,02 per Liter. Ze wordt nu gebracht op f 0r10 per Liter. goedereede. Alhier behoeft geen stemming voor den Gemeenteraad te worden gehouden, d»ar de zittende leden herkozen zijn bij de eerste candidaatstelling. ouddorp. Een best paard van J.Meijer Klz. is bij het veulenwerpen gestorvenook het veulen is dood. zuidland. Tot candidaten voor de op 19 Mei a.s. plaats hebbende stemming ter ver» kiezing van de leden van den Gemeenteraad zijn de volgende personen gesteld: godsdienstoefeningen. W JOHAilflIS UftR RIÜHOORT ItlAODALEilA CORfiELIO APPEL (Vervolg). 2. De benoeming van Prof. Visscher. Durft de heer Langman publiekelijk vol» houden, dat deze benoeming en de daarop later gevolgde benoemingen van de hoog» leeraren drs. Noordtzij en Van Leeuwen, niet de bedoeling hebben gehad om, waar Leiden modern was en Groningen de «Groninger richtine« vertegenwoordigde, althans aan één der Rijksuniversiteiten, te Utrecht, de gere» formeerde waarheid weer te doen doceeren En dat het hieraan middelijkerwijze te danken is, dat thans de Gereformeerde prediking weer van vele kansels der Ned. Hervormde Kerk wordt gehoord, zoowel ten plattelande als in de groote steden En kan de heer Langman tegenspreken dat inderdaad deze gereformeerde lijn door de benoeming van Prof. Cramer op voordracht van den C. H. minister van on» derwijs weer is afgebogen 3. Dr. Kuyper's banvloek over de Ned. Herv. Kerk. We meenen ons te herinneren, dat een Haagsch predikant eens 't kan in of om» streeks 1912 geweest zijn deze zelfde be» wering in de Nederlander heeft geplaatst. Dr. Kuyper heeft dezen beschuldiger toen eenvoudig gevraagd, of hij wilde mededeelen, waar en wanneer zulks door hem zou zijn gezegd of geschreven. We meenden ook, dat de beschuldiger tot op vandaag nog in ge» breken is gebleven, het bewijs te leveren. Mogen we nu Ds. Johan Langman verzoe» ken zijn te Bereschenhoek gesproken woorden waar te maken 4. Dr, de Visser en Mr. Heemskerk en de Zondagswet, Inderdaad was dr de \isser bij de Alg. Beschouwingen (Handel. lie Kamer, 16 Nov., blz. 518) van oordeel, dat het kabinet<de Geer de herziening der Zondagswet moest ter hand nemen. Hij zeide daaromtrent o.m, «Het komt mij voor, dat de Regeering het terrein van haar werkzaamheden te veel heeft beperkt. Ieder Kabinet, ook een intermesso Kabinet, is verplicht de Christelijke grond» slagen van ons volksleven te bevestigen, en hiertoe behoort ook de verbetering van de op dit oogenbük treurige wetgeving op het gebied van de Zondagsru t In verband met deze opmerking nu van den heer Dr. de Visser zeide Mr. Heemskerk in diezelfde vergadering van de Tweede Ka» mer (t a.p. blz. 522) «Maai de vraag aan het Kabinet of het als Christelijk, antichristelijk of neutraal zich wil zien aangemerkt, is een vraag, die men het niet stellen kan. H t is een extra parle» mentair Kabinet, dat als zoodanig geen andere epitheta zou kunnen laten aanleunen. Er zullen in dit Kabinet misschien leden zijn, die niet gaarne anders dan op Christe» lijke wijze het bewind zouden willen voeren. koopt Uw voor a.s. seizoen bij a. WIELHOU» WER, Ring 99»100, Sommelsdijk. PRIMA G L A N S VE R F uit zuivere grondstoffen vervaardigd, zoowel voor buiten als voor binnen reeds f 0,70, f 1,— en f 1,20 per K.G. Vraagt kleurenkaart ter inzage. Let op het juiste adres: Meer kan men politiek gesproken niet ver» langen en om nu van dit Kabinet te verlangen het tot stand brengen van de Zondagswet» geving, welke niet is tot stand gebracht, hoe» wel het beproefd is, door U, Mijnheer de Voorzitter, in een andere qualiteit, toen de coalitie nog bestond, is, dunkt mij, een on» billijke eisch.« Wil nu de heer Ds. Joh. Langman hieruit de conclusie trekken, dat de A. R. P. minder positief tegenover de Zondagswet staat dan de C. H. U. Zoo ja, dan zouden we dr. de Visser zelf willen vragen, of hij deze opvat» ting deelt? Of het in dat debat tusschen hem en Mr. Heemskerk iets anders was, dan een verschillend oordeel over de parlementaire mogelijkheden onder een kabinet, dat niet steunt op een meerderheid, die ten aanzien het beginsel van de Zondagswet homogeen is? De heer Heemskerk wees erop, dat de herziening van de Zondagswetgeving, zelfs toen de coalitie nog bestond, mislukt is. 4. De vrijheid der Ned. Hervormde Kerk. Moeten we dus aannemen, dat Ds. Langman althans deze effectieve vrijheidsbeperking het feit, dat ook de Ned. Herv. Kerk de haar wettig toekomende geiden, als een onder cu» rateele gestelde, niet zelf mag beheeren in stand wil houden? Dat hij zich blijft ver» zetten tegen wat de A. R. Partij verlangt de uitkeering der gekapitaliseerde bijdragen uit de Staatskas aan de Ned. Herv. Kerk, opdat zijzelve weer de traktementen harer dienaren beheeren en verzorgen kan Zoo ja, men wete het dan. En beoordeele uit die wetenschap de vraag, of de Ned. Herv. Kerk waarlijk vrij is, en wie, de C. H. dan wei de A. R., zich voor de herwinning van wat nog aan haar vrijheid ontbreekt, zich het krachtigst uitspreekt. In dit verband is zelfs nog meer te vragen. B.v. strookt het met de vrijheid der kerk, dat een kerkeraad, die tot het beroepingswerk wenscht over te gaan, daartoe vooraf permissie (handopening) van den minister van financiën noodig heeft? De heer Langman zegt de kerk is vrij, de overheid heeft niets vrij te maken, mag ook niets vrij maken, wantStaat en Kerk zijn twee. We zouden geneigd zijn te antwoordenZegt u dat wél, Ds. Langman. Merkw ardig in dit verband is de herinne» ring, dat toen ten vorigen jare de kerkeraad van Dokkum de tweede predikantplaats wilde op heffen, het de heer Langman was, die er bij den Minister van Financiën op aandrong te trachten dat te verhinderen. Blijkbaar acht de heer Langman een zekere suprematie van de Overheid over de Kerk, althans een be» paalde medezeggenschap der Overheid in zui» ver kerkelijke zaken, in overeenstemming met de vrijheid der Kerk, en wenscht hij dien toestand dan ook bestendigd te zien. Maar hoe hij dan kan zegeen Staat en Kerk zijn twee 1 is ons een ra dsel. Blijkbaar heeft deze C.H. spreker te Bergschenhoek zeer sterk ge. speculeerd op de onkundigheid van zijn gehoor. (Slot volgt). R. A. d. O. C..H., R.K., VB. en S.D A.P. Dinsdag, 19 April a.s. zal de Ontvanger dezer gemeente zitting houden tot het ont» vangen van schoolgeld. Van den landbouwer J. A. S. stierf dezer dagen een flink veulen. Voor de eigenheimer aardappelen besteedt men in deze gemeente f 4 en voor de red» star en bravo's f 4,50 per H.L. Zaterdag, 16 April 1927, v.m 11,30 uur, zal ten gemeentehuize de herbesteding plaats hebben van 825 M3 grint voor deze gemeente. De dienstplichtige J. L. van Hemert, is tegen 2 Mei a.s. opgeroepen voor eerste oefe» ning bij het 14e Regiment Infanterie 2e School» comp. Zaterdag 9 April werd in hotel «Har» monie* te Sommelsdijk een drukbezochte Algemeene Vergadering gehouden van Afge» vaardigden van den Bond van Muziek» en Zanggezelschappen op Goeree en Overflakkee, ter bespreking van verschillende punten en vaststelling van het Reglement. Toegetreden bleken de meeste vereenigingen van het eiland, n.l., met een gezamenlijk ledental van 570. Besloten werd, dit jaar te Middelharnis een concours te houden, terwijl in volgende jaren bij loting zal worden uitgemaakt, in welke gemeente dan de wedstrijden zullen worden gehouden, zoodat ten slotte voor elke plaats de kans bestaat, het muziekfeest binnen haar grenzen te organiseeren. De gelegenheid, om sympathie te betuigen met het doel van den Bond, n.l. het bevorderen van de beoefening der toonkunst door onder» linge vriendschappelijke samenwerking tus» schen de aangesloten gezelschappen, wordt opengesteld door Art. 9 van het Reglement, dat luidt Kunstlievende leden zijn zij. die een jaar» lijksche bijdrage van minstens f 2,50 betalen. Zij hebben vrijen toegang tot de vergaderingen, wedstrijden en festivals. Nadat enkele wijzigingen en aanvullingen waren aangebracht, werd het ontwerp»regle» ment in zijn geheel goedgekeurd. Tot Bestuursleden zijn gekozen de heeren G Bergman, voorzitter Joh. Bol, vice.voorz, D. Poortvliet, penningm J. Hekman, sere» taris en P. Vis, bibliothecaris. Nadat de Voorzitter den aanwezigen een woord van dank had gebracht voor hun trouwe opkomst, en de hoop had uitgespro» ken, dat voor den Bond een lang leven zou zijn weggelegd, werd deze zeer gezellige ver» gadering gesloten. Dinsdag zijn ter gemeente»secretarie inge» leverd 8 candidaatlijsten, bevattende 47 per» sonen die in aanmerking wenschen te komen voor de a.s. verkiezing van leden van den gemeenteraad. De heer J. v. d. Sluis Pz. behaalde dezer dagen het diploma automobielmotoren van den cursus I T. M O. te Amsterdam. Gevonden een Motorbril door Mej. H. Buth, 3de WeistraatVerloren door 't doch» tertje van Anth. Driesse, Oostdijk een Porte» monnaie met een gulden er in. De heer Kr. Verhage Jz. heeft zijn woon» huis met schuur onderhands verkocht aan den heer G. v. d. Meijde en de heer L. v. d. Baan heeft zijn woonhuis met schuur onder» hands verkocht aan den heer Kr. Verhage. Op de vastgestelde kiezerslijst voor deze gemeente zijn geplaatst 2470 personen. De heer A Kappetein alhier legde met gunstig gevolg het einddiploma af aan de Landbouwwinterschool te Dordrecht. prijzen van de veldvruchten waren in deze gemeente als volgtEigenh. aardappelen f 4.25, Uien f 3,—, Paardepeen f 0,50. Alles per H.L. Aangifte van leerlingen voor de O. L. School moet geschieden voor 21 April a.s. bij het Hoofd der School. Na wijziging is de candidatenlijst van de Antirev. Partij vastgesteld als volgtno. 1 W. J Rosmolen, no. 2 J Hokke, no. 3 J. C. Wagner, no. 4 B. Jongeling, no. 5 D. Mijs, no. 6 L. Bakelaar Jz. Een span paarden van L. K. geraakte door steigeren in een diepe sloot. Met twee andere paarden zijn zij er uitgetrokken. De prijzen der veldvruchten in deze ge» meente bedragenAardappelen f 3,75, Uien f 2.—, Peen f 0,50, Alles per H.L, OOLTGENSPLAAT. Dinsdag zijn ten ge meentehuize officieel candidaat gesteld voor den Gemeenteraad Antirevolutionaire lijst. 1 P. van Es, 2 H. P. Waling, 3 J. van Nieuwaal, 4 Cor Korteweg Lz., 5 Anthony van Dam Lz., 6 A. de Vos Az., 7 W. C. van Kempen, 8 L. A. Neels, 9 J. C. de Ruiter, 10 C. J. Oostdijk. Roomsch-Katholieke lijst. 1 J. Jacobs, 2 J. C. Vermaas, 3 A. Jansen, 4 A. J. Camphens, 5 L. A. Jacobs, 6 J. Huibrechtse, 7 M. J. G. Koen- raad, 8 G. van Bergen. 2de Roomsch-Katholieke lijst. 1 A. van Reyen, 2 Jac. van Oorschot, 3 A. Buys, 4 A. J. v. Vugt. Vrijheidsbond. 1 B. Noordijk, 2 Cor van Nimwegen Janz., 3. R. Breeman, 4 L. J. Be e, 5 Gerard van Nimwegen Jz., 6 G. N. Breur. Staatkundig-Gereformeerden. 1 J. van Gurp, 2 W. van Kempen D.W.z., 3 C. de Vos Johz., 4 Jan Neels, 5 C. van Dam Az. S. D. A. P. 1 A. Brinkman, 2 L. L. Hokke Cz. 3 W. de Vos Jacz., 4 Joh. van Putten Pz., 5 Joh. van Putten Sz. Neutrale lijst. L. A. Hobbel. Bezuinigings- of Belangenpartij. 1 L. Dorsman Jz., 2 C. van Eck, 3 A. de Vos Johz. Lijst van verschillende politieke overtuiging. 1 L. J. Schilperoord, 2 A. J. G. van Rossum, 3 Joh. van Nieuwenhuyzen. Totaal 9 lijsten met 45 candidaten. Alhier is in de Oude School een kook» demonstratie gegeven dat veel belangstelling had. Door de A. R. Partij zijn de volgende candidaten voor den gemeenteraad gesteld No. 1 C. L. van Loon, No. 2. L. van den Boogaard, No. 3 J. Kievit, No. 4 K. Mans en No. 5 A. Mooijaart. Door de R. K. zijn candidaat gesteld No. 1 C. v. d. Swaluw, No. 2 A. Tuns, No. 3 C. L. de Wit, No. 4 J. v. Etten, No. 5 A. v. Peperstraten en No. 6 J. Meijer. Bij enkele landbouwers worden nog al aardappelen ontvreemd, van de dadet(s) geen spoor. Alhier worden sollitanten gevraagd voor voorlezer en zanger in de Ned. Herv. Kerk. OUDE TONGE.* Schoolfonds voor schip perskinderen. Getrouw aan de gewoonte, over het afge- loopen jaar een verslag uit te brengen van de werkzaamheden der vereeniging, heeft het Bestuur de eer over 1926 het volgende mede te deelen Op 1 Januari 1926 werden ondersteund 32 kinderen. In den loop van het jaar hebben 8 kinderen de school verlaten en zijn 16 nieuwe ingeschreven, zoodat op 31 December 1926 40 kinderen onderstand genoten, waarvan 33 de O. L. S. en 7 de B. L. S. bezochten, en wel te Oud-Beijerland 1, Oude Tonge 5, Deest 1, Hansweert 1, Lith bij Oss 1, Ooltgensplaat 3, 's Gravenmoer 1, Papendrecht 1, Sommelsdijk 1, 's Grevelduin Capelle 1, Ter Neuzen 3, Stad aan 't Haringvliet 4, Goedereede 2, Rotterdam 7, Ouddorp 2, Dlrksland 3, Dordrecht 1, Put- tershoek 1 en Heinenoord 1. Omtrent het gedrag en vorderingen der kin deren werden per drie maanden van de hoofden der betrokken scholen inlichtingen ontvangen, welke over het algemeen bevredigend waren. Op de Algem. Verg. van 20 Maart 1926 werd in het Bestuur herkozen wegens periodieke af treding, de heer H. N. Everaers en gekozen in de plaats van J. Legierse en J. Jonker, welke wegens vertrek zich niet herkiesbaar stelden, de heeren P. de Korte Sz. en D. Verweij. Tot Secretaris werd door het Bestuur in de vacature J. Jonker gekozen D. Verweij. Er werden gehouden een Algemeene Ver gadering en drie Bestuursvergaderingen, waarin de aanvragen der schippers werden behandeld. De rekening en verantwoording van den Penningmeester sloot met een bedrag van 4196.65 aan inkomsten en uitgaven. Nog rest een woord van dank aan alle belangstellenden én medewerkers van de ver eeniging voor het goede werk ten behoeve van het schipperskind verricht, inzonderheid aan Zijne Excellentie den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Ten slotte wekken wij u allen op, onze Ver eeniging in alle opzichten wel te willen steunen in het belang van het schipperskind. NIEUWE TONGE. Door de heeren W. J. Tieleman en L. Braber is een vrachtauto aan geschaft. —De monteur J. N. alhier had het on geluk met een auto in een sloot terijden. Met vereende krachten werd het voertuig weder op den kant gebracht. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Alhier is een Kinderkoor opgericht met aanvankelijk 50 leden. De heer D. Breesnee alhier heeft geweigerd een nieuwe candidatuur voor den Gemeenteraad te aanvaarden. Na September a.s. is de Liberale Partij in den raad dezer gemeente niet meer vertegenwoordigd, waar geen andere candidaten in zijn plaats werden gesteld. De heer H. van B. had het ongeluk een stuk koolasch tegen zijn hoofd te krijgen en zich zoodanig te verwonden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. A. R Partij1 C. Warnaer2 Jb. Buth, 3 C. Zoeteman4 C. v. d. Poel5 J. Rood» zant K.Pzn.6 A. van der Sluijs7 G C.M Smit8 C. M. Grevenstuk9 D. Mooyaart 10 J. N. van Nieuwenhuijzen, 11 A. Hagens; 12 A. van Seters. Lib. Partij: 1 D. Gestel Pzn., 2 C. J. Geluk 3 W. Hagens. 4 M. Labeur. S. D. A. P.1 J. C. de Bonte2 D. Poort, vliet3 A. v. Putten,. Staatk. Gere/ Partij1 G. van 't Geloof 2 P. C. Groetenboer. Vanuit déze gemeente werden verscheept 2558 H L. aardappelen en 900 H.L. peen. De werkloosheid onder de lamdwbeiders is thans grooter dan ooit. Vooral de voort» durende regen werkt hiertoe mede. Mochten we maar spoedig wat beter weer krij gt'n. Voor verschillende werkzaamheden wordt het thans, voornamelijk wat betreft zaaien, erg laat. Zij die met 2e Paarschdag willen profitee» ren van een extra aanbieding in 8 daags Bar» nevelder kuikens, worden verwezen naar een in dit blad voorkomende adververte.otie van het Hoenderpark «Dolphijna, Den geheeien dag bestaat gelegenheid dit park te bezi chtigen. Alle inlichtingen worden zonder verplichting verstrekt Aan de Bataafsche Import Mij te's»Gra» venbage is door B. en W. vergunning verleend tot het plaatsen van een Benzinepomp op een perceel kadastraal bekend onder no. 1340. De herziene lijst van inkwartiering ligt voor belanghebbenden ter Secretarie ter inzage. Door de S. G. P. zijn de volgende hee» ren candidaat gesteld voor leden van den gemeenteraad: No. 1 J. van Kempen (aftr.), 2 M. de Geus (aftr.), 3 Johs. Kalle, 4 A. Rie» dijk, 5 L. Huizer, 6 Johs. de GeusWz., 7Jan Melissant, 8 E Slis. Nog is een lijst ingele» verd met de volgende namen 1 J. den Boer, 2 J. M van Eck, 3 C. v. d. Veld,:, 4W.Kie» vit (allen afir.), 5 F. Kaashoek, 6 Jac. v. d. Velde Sz., 7 Jac. v. d. Lz., 8 P. van Zielst, 9 B. v. d. Linde De laatste lijst zijn mannen van verschillende politieke richting, De bouwknecht J. Logmans verwondde zich dezer dagen, door breken van 't tuig, zoodanig, dat hij eenigen tijd zijn werk niet kan waarnemen. De lijst van stemgerechtigde ingelanden, de Rekening 1926 en de Begrooting 1927 van den Bokkepold r, zullen gedurende 14 dagen ter inzage liggen bij den Secretaris. Yan den landbouwer T. v. d. W. lag Donderdag een 2»jarig paard dood in de wei. Voorwaar een belangrijke schadepost! Nog een nieuwe vereeniging. Per circu» laire (zijn eenige personen uitgenoodigd ter vergadering op a.s. Zaterdagavond in café Sandifort aan de haven om op te richten een Kiesvereen. genaamd«Gemeente en Haven» belang*. Dinsdag zijn zes lijsten met de namen der candidaten voor den gemeenteraad op het gemeentehuis ingeleverd. De namen laten wij hierbij volgeD. Antirev. J. Westhoeve. T. Tanis, J. Voogd, A. van der Kemp, KI. Akershoek, J. Stolk, K. Tanis, J. W. Hameeteman en J. Vink. Staatk. Geref. of Herv. partij KI. Westhoeve. KI. Voogd, W. Mastenbroek, M. Grinwis, C. Bosland, W. van der Bok, P. Bezuijen, A. Pape, J. Padmos Lz. en J. Aleman. Vrijh, Bond M. jBosland. D. Breen, Joh. Hameeteman, Th. Grinwis, G. van Nieuwen» huizen, Jac. Hameeteman, Kr. Breen en W. de Mooij. Verder een vierde lijst met C. Lokkereen vijfde lijst met P. Bakelaar Jz. en L. Klein; en ten slotte een zesde lijst met P. Sperling en M. Sparling. Te zamen 32 candidaten voor 11 zetels. f De heer C. Breen Pzn. is herkozen als Heemraad van den polder «De Plas«. f De Besturen van verschillende polders zullen op 19 April, n.m. 6 uur bij den heer G. Spee doen verhuren het grasgewas van weiden, alsmede langs dijken en wegen. Tege» lijkertijd is er aangifte voor de uitweiding van vee voor de Westduin. f 'n Vreemd geval I Een Zaadteler van el» ders, die veel contracten voor de teelt van pronkboonen had afgesloten, heeft thans alle contracten geannuleerd, hetgeen voor de be» trokkenen een schadelijk geval is. De prijs die men nu besteed is eenigzins lager, n.l. 40 cent per kilo. Verbetering f Niet W. W. maar C. H. heeft een stuk grond onderhonds verkocht. Door de A. R Kiesvereeniging1 C. Rui» gendijk (aftr.); 2 A. van den Hooven (aftr.) 3 W. Luijendijk (aftr.); 4 P. Wolters; 5 P. Luijendijk 6 J. Jongejan 7 A. C. den Boer 8 G. Vingerling9 L. de Hoog. Door de C. H. Kiesvereeniging: 1 C. Arkenbout; 2 L. van Rij Gz. 3 B. Minekus 4 B. Oosthoek (aftr.) 5 H. Mourik. Door de Lib. Kiesver. 1 J. Pijl (aftr.); 2 L. A. van Prooije;3J. L. Lekkerkerk4 A. Loeff5 P. Dekker6 S. van der Meer7 G. L. A. Bloem8 W. Wes» terveld. Door een groep kiezers: 1 A. Nobel (aftr); 2 G. Velthuizen3 H. Noordermeer; 4 F. Luijendijk 6 J. van Eersel. OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 17 April 1927. NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, 'sav. 6 uur Ds. v. d. Zee van Den Bommel. Middelharnis, v.m. leesdienst en 's av. Ds. den Oudsten. (Bev. n. Lidm Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9 Ds. Polhuijs en n.m. 2 uur leesdienst. Den Bommel, v.m. Ds. v. d Zee. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 dhr. v. Essen en 'sav. 6 uur Ds. Polhuijs v. Stad. Oude Tonge, v.m. 9,30 uur Ds. Bax. Nieuwe Tonge, v.m. 9,30 leesdienst en n.m. 6 uur Ds. Baarslag. Herkingen, v.m. 9,30 en 'sav. 6 uur dhr. van Ieperen. Dirksland, v.m. 9,30 leesd, en n.m. 6 uur dhr. v. Essen. Melissant, v.m. 9,30 uur Ds. Baarslag n.m. geen dienst. Goedereede n.m. 2 uur Ds. Bax van Oude Tonge (Voorb. H A.) Ouddorp, y.m. leesdienst n.m. dhr. Bouman. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9,30 en 'sav. 6 uur Ds. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9,30 en 's av. 5,30 Ds. de Graaf. Den Bommel, v.m. en n.m. Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds de Lange. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemrr. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, y.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. de Blois Herkingen, van. 9, n.m. 2 en 's av. 6 uur leesd. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, y.m. Ds. Schoppenhauer. (H. A.) Predikbeurten op Maandag (2e Paaschdag) NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, v.m. Ds. den Oudsten ((Bev. Kerkeraadsleden.) Middelharnis, 'sav. Ds. den Oudsten. Den Bommel, v.m. 9,30 uur Ds. v. d. Zee. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 uur dhr van Essen. Oude Tonge, v.m. 9,30 uur Ds. Bax. Herkingen, v.m. 9,30 uur dhr. van Ieperen. Melissant. v.m. 9.30 Ds. Baarslag. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. Ds. van Velzen. Den Bommel, v.m. 9,30 uarr Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 uur Ds. de Lange. Ouddorp, van. Ds. Diemer. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 9,30 our Ds. de Blois. Herkingen, v.m 9 uur ie£sdienst. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, v.m. Ds. Schoppenhauer ^(Dankz.) Van de overige gemeenten geen opgaaf 4\ 1 SOMMELSDIJK* Tot voorzitter en secretaris van de Chr. Jongelingsvereeniging «Spreuken 23 23a« werden herkozen de vr. M, Knape Azn. en M. Kafs. Ds. Enkelaar, beroepen leeraar in de Ned. Herv. Kerk, alhier, hoopt a.s. Dinsdag» avond half zeven voor de gemeente op te treden. Woensdagavond a.s. tusschen 6 en 8 uur zal in de consistorie der Ned. Herv. Kerk alhier verkiezing plaats hebben van notabelen. Aftredend zijn de heeren C. Joppe Lzn. en J. Mastenbroek Tzn. Donderdagavond 21 April a.s. zal de nieuwe Zondagsschool alhier geopend wprden onder leiding van den WelEerw. Heer Ds. A. M. den Oudsten van Middelharnis. DIRKSLAND. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier is beroepen (toezegging) Ds. J. Ch. W. Kruis» hoop te Arnemuiden. Naar wij uit betrouwbaren bron vernemen zal de heer A. van Oversteeg, wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, met ingang van 10 Augustus a.s. eervol ontslag vragen als hoofd der bijzondere school alhier. Voortaan zal in de Ned. Herv. Kerk alhier iedere maand een extra collecte voor de kerk worden gehouden, wegens de bijzondere uit» gaven. Wegenbelasting. Wij brengen onder de aandacht van houders van motorrijtuigen, dat zij volgens de met 1 Mei e.k. in werking tredende bepalingen der Wegenbelasiingwet verplicht zijn, om voordat zij met hunne motorrijtuigen op den open» baren weg rijden of doen rijden, aangifte te doenl waartoe de formulieren vanaf 16 April a.s. op de kantoren van de Ontvangers der directe belastingen en accijnzen verkrijgbaar zijn. Voor ieder motorrijtuig wordt een afzon» derlijke aangifte yereischt. Ni het inleveren van de behoorlijk inge vulde en onderteekende aangiftebiljetten, zul» len de van 1 Mei 1927 af geldig zijnde be» lastingkaarten tegen dadelijke betaling van de verschuldigde belasting in ontvangst kunnen worden genomen. Ter voorkoming van vertraging in de af» gifte van de belastingkaarten aan de belang» hebbenden, verdient het aanbeveling, dat de aangever bekend is met het eigen gewicht (waaronder verstaan wordt het gewicht van het volledig uitgeruste voertuig) van het motor» rijwiel of auto, en niet te wachten tot een der laatste dagen met het doen der aangiften. Ten slotte wordt er op gewezen, dat art. 15 der wet, volgens hetwelk een bestuurder van een motorrijtuig die daarmede op den open» baren weg rijdt, verplicht is op de eerste vor» dering van de Rijks» of Gemeentepolitie en de ambtenaren van 's Rijksbelastingen het motorrijwiel of auto te doen stilhouden, als» mede een bij dat rijtuig behoorende, ten name van den houder staande belastingkaart te ver» toonen, in werking treedt met ingang van 16 Mei 1927. SOMMELSDIJK. Ondertrouwd Anthonie Leendert v. Noord, 24 j. te Nieuwe Tonge en Gerritje, Antje v. Heemst, 23 j., alhier. OverledenDingeman van der Laan, 77 j.. echtgenoot van Lena Beket. DEN BOMMEL. GeborenMaartje, d. v. Job Mijs Jobzn. n Elizabeth van Es. GehuwdCornelis L. Rommelse 28 j. en Ludovica Tuus 23 j. Overleden Levenloos kind van het manne» lijk geslacht van A. Bogert en M. Baan. NIEUWE TONGE. Getrouwd: David de Jong, j.m. 30 j. en Willempje van der Maden, j.d. 23 j. DIRKSLAND. GeborenBartha Maria, d. v. Marinus Knops en van Maria Ersina van Oostende. GOEDEREEDE. Vergadering van het «Musschengilde* op Zaterdag 16 April des voorm. 11 uur in de «Gouden Leeuw*. Algemeene vergadering van stemgerech» tigde ingelanden van den Bokkepolder op Dinsdag 26 April des nam. 2 uur in de «Gou» den Leeuw*. Wegens sterfgeval deze week geen Econ, Overzicht. Flakkeesche brieven. De brieven, welke in deze rubriek versche» nen, zijn bij onze lezers niet in de smaak ge» vallen. Niet wat betreft den inhoud, doch het Flakkeesche dialect wilde er niet in. Hoezeer dit dialect als spreektaal onder onze lezers moge leven, als schrijftaal blijkt bet geen levensvatbaarheid Je hebben. Van verschillende zijde werd ons dan pok meermalen verzocht dit dialect in onze ko< lommen niet toe te laten. Thans zullen wij aan dit verzoek voldoen. Nogmaals, tegen den zakelijken inhoud der brieven bestond geen bezwaar. De uitwerking onzer Antirev. beginselen in de lijn van Groen tan Prinsterer zal ongetwijfeld weerklank ge» vonden hebben in elk goed Anti»Rev. hart Wij danken dan ook den schrijver van deze rubriek voor zijn arbeid. Wij hopen binnen enkele weken een nieuwe vaste rubriek te geven, welke ongetwijfeld joor al onze lezers gaarne gevolgd zal worden. S H Woensdag 20 April a.s. hopen onze geliefde Ouders h en 28787 hunne 45.JARIGE ECHTVER. EENIG1NG te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mo> gen blijven is de wensch van hun dankbare Kinderen, Behuwden Kleinkinderen. Sommelsdjjk, April 1927. :33CBW3SC3SXZ3®C3fe

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 4