confectie pak COSTUUM COHEN Hoest Zaterdag 16 April 1927. No. 3320. Drie Bladen. .tweede blad. Gemeenteraad. en steken in cie zijdis Akker's Abdijsiroop NAAR MAAT Dit nummer bestaat uit SCHAAKRUBRIEK. ZOOWEL EEN MOOI ALS EEN KOOPT MEN BIJ D I RKSLAND Ingezonden Stukken. zijn 't gewlg van een ver waarloosd© verkoudheid en waarschuwen U veer he& naderend gevaar van borst- aandoening, ©ehruik daar om nog vandaag cie fesprcafd© EEN NIET ADVERTEERENDE ZAAK MOET OP DEN DUUR WORDEN GELIJK EEN BLOEDARM McNSCH, N.L: KRACHTELOOS Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F. W. Nanning Middelharnis. No. 5. De oplossing van probleem no. 3 is Da7-Dal, dreigt Pbl-d2 mat. De pointe in dit probleem is, dat de sleutelzet zwart even gelegenheid krijgt een „schaakje" te geven. Doch dit baat hem niet, hoewel wit daardoor een gedwongen zet krijgt, volgt toch na PblXa3 de matzetting. Het verdere variantenspel is zonder eenige be- teekenis. Deze matzet noemt men in de pro bleemwereld „cross-check" (gekrist schaak). Stand van den ladderwedstrijd na probleem No. 3. J. Parree (6), A. Verbrugge (6), G. v. Gel der (6), D. Jacobi (6), C. Tiemens (5), G. Tiemens (5), L. Bund (6), Schaakclub „Udi" (3), G. Bergman (1). CORRESPONDENTIE. Aan enkele oplossers Ik vestig nogmaals de aandacht op de gevolgen van eene foutieve oplossing. Hiervoor wordt een punt van 't be reikte aantal afgetrokken. Het minimum aantal punten is echter altijd nul. Dus steeds alle zetten van zwart goed nagaan I Voor deze keer met 't oog op 't vervallen van no. 4 twee problemen voor den wedstrijd, waaronder een eenvoudig driezetje. No. 5. J. Artz, Heemstede. Gepubl. Tijdschrift N. S. B. 1926. Wit: Kf5, Da7, Th8, La2, pd6 en h6 (6 stuks) ZwartKf7, Dc4, Le8, pb5 en d7 (5 stuks) No. 6. F. W. Nanning. Eerste publicatie. Wit (6). Wit: Kf7, Lb8 en f3, pc3, g2 en h4. ZwartKf5, ph5 en h7. Mat in drie zetten. Geheele oplossing inzenden. Oplossingen inzenden voor Donderdag 28 aApril. ^Oplossingen over 14 dagen. Een ander soort problemen, dat men zoowel in dreig- als in tempovorm ontmoet, zijn de „Tasks". Hieronder verstaat men problemen, waarin een of ander maximum-effect uitgewerkt is. B.v. Een witte pion op de 2 lijn heeft de keus tusschen maximaal 4 zetten. Nuu is het de bedoeling dat wit deze 4 zetten noodig heeft om mat te kunnen geven Een voorbeeld ter toelichting J. Wainwright. Ie Prijs The Wanderer 1886. Wit: Kcl, Df3, Tbl en f2, Pb8, La3, pe2 en h2 (8 stuks). ZwartKa2, Th3 en h8, Lh7, pc4, d4, e4 en h4 (8 stks). OPLOSSING 1. Lb4, d3. 2. ed3mat. 1Tf32. ef3mat. 1ef32. e4 mat (niet e3 gezien de looper op h7). 1Tg7. 2. e3 mat (dreiging). Nog een paar varianten buiten het thema staande zijn aanwezig. Een vrij ruwe uitwerking vooral door het witte paard op b8, dit dient alleen om de matzet Da8 na zwart e3 mogelijk te maken. Men denke echter aan den tijd waarin het gecomponeerd werd 1886. Een betere uitwerking in tempovorm van hetzelfde thema is die van R. L'Hermet 1894. Prijs New-Yorker Staats-Zeitung (ver taling van een of andere naam van een Ame- rikaansch blad?) WitKc8, Df2, Tc6, Pa2 en b2, Lg5, pe2 en e6 (8 stuk^s). Zwart: Kd2, Df4, Le4, Ph5 (4 stuks). OPLOSSING 1. Lh6 enz. Ik hoop U binnenkort een nog eenvoudiger probleem behelzende dit thema voor te leggen, als ook andere tasks. Partij gespeeld in den winterwedstrijd '24-'25 der R. S. C. Wit: de Haas. Zwart: A. Speyer. Verkorte notatie. Spaansche partij. r 1- e4, e5. 2. Pf3, Pc6. 3. Lb5, a6. 4. La4, Pf6. 5. d3, d6. 6. c3, Le7. 7. Pbd2, o-o. 8. Pfl, b5. 9-Lc2, d5. 10. De2, d4! 11. Pg3, Te8. 12. o-o, Lf8- 13. h3, h6. 14. a4, Tb8. 15. ab5:, ab5 16. Ph4, g6. 17. Lb3, Le6. 18. Lc2. Tijdverlies. Wit wil d3 nog eens dekken. 18Lg7. 19. Pf3. Met dat paard valt op h4 niets te bereiken. Us weer tijdverlies. 19Th7. 20. Ph2, Pg5. ^•wart beheerscht nu de positie. Wit heeft met al die paardensprongen nog niet veel bereikt. 21- Pf3, Df6. 22. Ldl, De7. 23. Pf3 :f. Om den druk op d4 te versterken. 24. Df3Ted8. is" Pe2' Dd6' 26- Lc2- Dc5- 27- Ld2, dc3 V PP," P4- 29- La4, bc3 30. Lc3 Dc3 m44 22. Lcö Tb2 1 Wit staat nu erieel weer gelijk, doch zwart heeft een sterke aanval, speciaal op d3. 33. De3, De3 34. fe3Td3 Zwart heeft z'n doel nu bereikt. 35. Pfl, Lf8. Wit geeft op, want zwart kon n juist den c pion met den looper dekken. Noten vrij naar den leider der zwarte stukken. (Tijdschrift N. S. B.) Partij gespeeld te New-York. Damepionopening. Wit: Vidmar. Zwart: Aljechin. 1. d2~d4 Pg8—f6. 2. Pgl—f3 e7—e6. 3. c2— c4 Lf'8—b4i. 4. Lel—d2 Dd8—e7. 5. g2—g3 0—0. 6. Lfl—g2 Lb4Xd2f. 7. PblXd2 d7—dó. 8. 0—0 e6—e5 (Zwart volgt de idee van de Indische partij, maar mist den krachtigen looper op g7). 9. Ddl—c2 Pb8—c6. 10. e2—e3 Lc8 d7. 11. a2—a3 Ta8—e8. 12. d4—d5 Pc6— d8. 13. b2b4 e5—e4 (Zwart staat gedrongen en zoekt naar een tegenspel). 14. Pf3—d4 c7— c6. 15. d5Xc6 Pd8Xc6. 16. Tfl—el De7—e5. 17. Pd4e2 (Wit zet zijn aanvallen tegen e4 voort) Ld7-f5. 18. Pe2-c3 Te8-e7. 19. h2- h3 h7—h5. 20. Tal—dl Tf8-c8. 21. Dc2—b3 Pc6-d8. 22. f2—f4 1 e4Xf3 e.p. 23. Pd2Xf3 De5Xg3. 24. Pc3—e2 1 Dg3—g6. 25. Pe2—f4 Dg6—g3. 26. Pf4e2 (om tijd te winnen). 26... Dg3-g6. 27. Pe2-f4 Dg6-h7. 28. TdlXdó Pd8-e6. 29. Pf4Xe6 Lf5Xe6. 30. Pf3—g5 Dh7 —f5 (of Lc4 Ph7 Lb3 Pf6 :f, gf6 en de zet 22. f2—f4 zo ad absurdum geleid zijn, want wit hield dan zwakke pionnen). 31. Pg5Xe6 Te7Xe6. 32. Td6—d4 Tc8—e8. 33. Db3-d3 Pf6-e4. 34. Tel—fl Df5-g6. 35. Td4—d8 Te8Xd8f. 36. DcBXdSf Kg8-h7. 37. Dd8-d51 Pe4-g3. 38. Tfl-f3 h5—h4. 39. Kgl-h2 Te6 d6. 40. Dd5Xf7 Td6—d2 (Aljechin over schreed hier bijna den tijd). 41. Df7Xg6f Kh7 ,Xg6. 42. c4—c5 Td6—a2. 43. e3—e4 Pg3Xe4 44. Tf3f4 Pe4—g5. 45. a3—a4 Pg5—e6. 46. Tf4Xh4 Kg6-f5. 47. Th4-g4 g7-g5. 48. Kh2 g3 Pe6-f4. 49. Lg2Xb7 Ta2-a3f. 50. Lb7- f3 Ta3a2. Remise, want op h3—h4 volgt Ph5t, Kh3, P£4j- enz. Een spannende partij. (Telegraaf). Men kan altijd tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een tweezet telt voor twee punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht. Voor de maandelijksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben (echter meer dan 20). Ook niet-abonné's zijn welkom. Nogmaals probleem no. 4. Enkele inzenders maakten terecht de opmer king, dat dit probleem toch correct is. De sleutelzet is wel degelijk Dg2. Na zwart DX d4 :f volgt Te3f 11 Een schitterend dreig- probleem met mooie matveranderingen. De dreiging is echter plomp. Vergadering van den Raad der gmeente OOLTGENSPLAAT op Woensdag 13 April, des nam. 2.30 uur. Present alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met ge bed. Na het afleggen der eeden wordt het nieuwe raadslid G. van Nimwegen toegelaten. Door den Voorzitter en de leden wordt hij gefeliciteerd, waarna de heer Van Nimwegen een woord van dank richt tot Voorzitter en leden. Hierna worden de notlen gelezen en vast gesteld. Ingekomen stukken Schrijven van den Flakkeeschen Boerenbond om financieelen steun voor de lagere landbouw school. Hoewel de Voorzitter het een nuttige instelling vindt, adviseeren B. en W. om dit stuk als kennisgeving aan te nemen. Aldus met algemeene stemmen aangenomen. Schrijven van Gedep. Staten, houdende goed keuring der heffing op de schoolgelden. Schrijven van A. van den Tol Az., P. C. van der Mast en L. A. Jacobs, dat ze hun be noeming tot plaatsvervangend lid van een stem. bureau aannemen. Dhr. Vetter neemt zijn be noeming niet aan. Schrijven van R. Breeman, dat hij de be noeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim aanneemt. Een verzoek is ingekomen van de Zangver- eeniging „Advendo" om éénmaal per week van de Bewaarschool gebrik te mogen maken voor repetities. Wordt met algemeene stemmen toegestaan. Proces-verbaal van de opname van de kas en boeken van den gemeente-ontvanger op 29 Maart. In kas was 1997.06J-£. Voor kennis geving aangenomen. Ingediend wordt de exploitatierekening van de 14 woningen in de Wilhelminastra at, 1 Maart 1926 tot 1 Maart 1927. De onkosten zijn met inbegrip van de aflossingen 2111.26; vergoed wordt door het R.ijk 1802,96, zoodat de ge meente bijpast 308.30, waardoor de gemeente allengs eigenaresse wordt. Schrijven van de Inspectie van de: Warenwet (zetel Dordrecht), waaruit blijkt, dat in deze gemeente zijn opgenomen 34 monters melk, van andere waren 16 .afgekeurd 1, waarschuwingen 5, processen-verbaal geen. De rekening van Mabeg over November en December is ingekomen zij bedraagt 660.79. Van het commitee tot ondersteuning van het Drentsche veenkind is een verzoek ingekomen om op 30 April een Jlianabloempje to koop aan te bieden. Een commitee zal ook hieir opgericht worden. Schrijven van den Minister van Onderwijs, dat de Bizondere School in Achthuizen over 1925 300. —te weinig heeft ontvangen. Dit zal uitbetaald worden.. Schijven van de Gezondheidscomm issie te Middelharnis, berichtende dat de ontvangsten waren 413.86, de uitgaven f 1298.76, batig slot 15.16. Eenige vragen van Hobbel worden door den Voorzitter beantwoord. Schrijven van de winkelier: ivereeniging „Helpt Elkander om alle kooplieden uit deze gemeente te weren, visch uitgezonderd. De VOORZITTER en alle leden zouden wenschen, dat ieder ingezetene zooveel mogelijk gij de winkeliers te dezer plaatae kochten en zij zouden dan ook den raiad willen geven levert goede waar voor een redelijken pdijs, opdat het publick zooveel m ogelijk in deze ge beente koopt; verschillende voorbeelden wor den aangehaald, doch kooplieden van buiten de gemeente te weren, daar zien Voorzitter en leden geen kans toe. Wordt dan ook met alge meene stemmen besloten het verzoek voor ken nisgeving aan te nemen, daar het praktisch on uitvoerbaar zou zijn. Betreffende den gemeente-veldwachter Jor- daan deelt de VOORZITTER mede, dat nog steeds geen beslissing genomen is. Na veel po gingen heeft de Voorzitter nogmaals aan den pensioenraad geschreven, waarop bericht in kwam, dat Jordaan morgen weer ter keuring is opgeroepen. Benoeming van 4 leden der schattingscom missie voor den tijd van 4 jaar. Aftredend zijn de heeren W. J. Donkersloot Lz„ A. Wagner, Jacobs Jz. en B. Noordijk, die allen worden herkozen. Allen verklaren de benoeming aan te nemen. Aan Wagner zal kennis worden ge geven. De rekening doktershuis wordt door Waling en Van Nieuwaal nagezien de inkomsten zijn 535,97, uitgaven 455.59, nadeelig saldo 80.38, hetwelk overgebracht bij hetzelfde fonds op een volgende rekening. Tot plaatsvervangend lid in stembreau 3 wordt in de plaats van dhr. Vetter gekozen P. Kroon. De instructie van de wegers en havenmeesters wordt gewijzigdin plaats van maandelijks wordt gelezen wekelijks, of zoovele malen als B. en W. noodig achten. Af- en overschrijvingbetreffende de leening der gasfabriek. Het kohier der Hondenbelasting wordt vast gesteld op ƒ519.50. De VOORZITTER zegt een onderhoud ge had te hebben met dhr. Ravestein, naar aan leiding hiervan besluit de Raad als volgter zal een cursus worden geopend in Fransch en Engelsch of Duitsch. 1 April en 1 October kunnen leerlingen worden toegelaten. Het school geld bedraagt 1.50 per maand en gaat in dalende lijn tot 0.75. Zij die niet kunnen be talen en zeer bizonderen aanleg bezitten, kunnen kosteloos worden toegelaten. Rondvraag De heer VAN ES vraagt of het B. en W. bekend is, dat de pakberm aan de Sluische haven in een minder goeden toestand verkeert, indien het verder gaat komen er meer kosten. De VOORZITTER merkt op, dat het rijs reeds is besteld en wordt iederen dag verwacht ook met het opruimen van veek wordt rekening gehouden. De heer VAN NIEUWAAL vraagt of het waar is, dat het verbouwen van een kamertje op het gemeentehuis drie duizend vijf honderd gul den zal kosten. Van andere zijde wordt verteld liever 3500. in de werkloozenkas te storten, of dit door bedoelden persoon werkelijk ge meend wordt, dit ter beoordeeling aan anderen. De VOORZITTER zegt, dat hij zichzelf gezien. Wanneer de heer De Bonte ze niet zag, zal hij hoog noodig een bril moeten opdoen. Zijn stukje doet denken aan een kleine jongen, die het niet winnen kan en nu op een afstand gaat schelden. Dat is te begrijpenhij is toch „politiek otwikkeld" Het gebruik van „con amore" voelde hij niet eens aan als een cynische opmerking aan zijn adres, daar hij dat woord 3 maal ten onrechte gebruikte op de bewuste vergadering. Ik blijf bij mijn besluit. Met lieden als De Bonte, die niet anders kunnen dan onzin ver- koopen en niets kunnen zeggen, dan „Je liegt", zonder eenig bewijs en verder alle fatsoen ver geten, weiger ik van gedachte te wisselen. U, M. de R., dankend voor de plaatsruimte, welke ik hierover voor het laatst verzoek, teeken ik Achtend, J. GALJEMA. Ouddorp, 13 April 1927. buiten de politiek wil houden, maar wanneer zekere politieke gebertenissen moeten plaats heb ben (19 Mei nadert met rassche schreden ran schijnt alles geoorloofd, er schijnt een concur rentie strijd, een belangenstrijd, doch geen be ginselstrijd gevoerd te worden, en als dit nog maar eerlijk gebeurdeDoch een leugen schijnt voor zulke men schen geen leugen meer te zijn, dit is bedroevend. Ten bewijze van verkeerde toelichting aan het publiek diene het vo Igende 68,schilderswerk ƒ148.75, totaal dus 481.75. Hier komt bij cocesmatten, gordijnen en weinig meubilair, wat zeker beneden 100,-blijft, zou het meer zijn, dan zou de Voorzitter dit zelf willen dragen. Spr. verkleart nogmaals1 nitt te begrijpen, waarom de som van 3500.te gen de zittende leden moet uitgespeeld worden. Het verbouwen was dringend noodig. De VOORZITTER wijst nog even op bet feit, of de Raad in deze vier jaar het geld weg gesmeten heeft. Spr. meent van niet, want de inkomsten zijn deze vier jaren niet geweest zooals het had kunnen zijn en toch ging de gemeente financieel vooruit. Was er vier jaar geleden bij het optreden van dzen Raad, een kastekort van 25000.—, thans is er een tegoed van 10.000. Het is belegd bij de Bank van Ned. Gemeenten. De heer VAN NIEUWAAL dankt den Voorzitter. Spr. wist het natuurlijk ook wel, maar stelde de vraag om het publieg beter in te lichten. De heer HOBBEL wilde het tegoed bij de Boerenleenbank brengen, daar geeft het nog wat meer dan thans aan rente. In Zuidzande (Z.) nam de Raad ook een besluit, welk be sluit Ged. Staten vernietigden, doch de Kroon stelde den Raad in het gelijk, om het geld weder bij de Boerenleenbank te mogen deponeeren. De VOORZITTER zegt, dat thans ook Ged. Staten van Z. H. hebben toegestaan om bij de Boerenleenbank gelden te plaatsen. De heer HOBEL bespreekt de sloot bij den tuin van D. Ras De VOORZITTER wil dit tot een goede oplossing brengen. spoeling van slooten, hetwelk op eenige moeilijk- De heer DE VOS verzoekt om betere door heden stuit met de polders. De VOORZITTER stelt zich voor aan vele onhoudbare toestanden tegemoet te komen, doch heden gaat dit niet. Na aan de heer VERMAAS verbetering van den grintweg beloofd te hebben, sluit de Voor zitter de vergadering. Geachte Redactie. In de M. en Sch. van Dinsdagavond las ik een verslag van den Ouderavond in de Chr School te Melissant Ik las daar hoe de voor» zitter naar aanleiding van het voorgelezen hoofdstuk Galaten 6, een inleidend woord sprak, en er op wees vooral eendrachtig samen te wetken, elkander in liefde te verdragen en elkander in liefde terechtbrengen. Ik heb ook het voorgelezen hoofdstuk nog eens nagelezen, waarop het me te moede werd, en ik niet kon nalaten de pen te grij- pen. Wat toch is het geval juist hedenmiddag was door den heer Kleijnenberg e.a. een can» didatenlijst ingediend tegen onze A. R. ge» meenteraadsleden. Immers tegen de Chr. Hist gaat het niet, daar maken zij zeker geen en kele stem van los, maar de A. R. moeten het ontgelden 1 Vrageheeft de heer Kleijnenberg vergeten wat in Galaten 6 staat of heeft hij de aftreden» de A. R leden in liefde vermaand, en getracht hen in liefde terecht te brengen Waarin heb ben onze A. R. raadsleden zoo misdaan dat ze nu zoo vertrapt weggesmeten moeten wor» den voelen de broeders niet dat ge onze raadsleden tot in het diepst van hun ziel grieft? hebt ge wel eens overdacht wat de gevolgen hiervan zullen zijn denken de S. G. candidaten dat ze het zooveel beter zullen doen? Is het niet in strijd met uw beginsel, dat op die candidatenlijst ook namen staan van menschen, die hun kinderen naar de Openbare School sturen Menschen die voor God en de Gemeente beloofd hebben hun kinderen in de voorzeide leer te doen en te helpen onderwijzendie nu hun belofte open lijk breken, hun kinderen naar een school sturen waar de godsdienst bespottelijk wordt voorgesteld, immers op onze Chr. School wordt den kinderen geleerd dat de Christus is onze Zaligmaker en Verlosser, en ginds wordt de Christus voorgesteld als een Kerst mannetje dat citroenappels in den kerstboom hangt, evenals Sinterklaas. Ik las ook in dezelfde courant dat de Do minee van Middelharnis zich even had laten verleiden op het glibberig pad der politiek doch zoo spoedig mogelijk zijn fout weer hersteld heeft. Zouden onze broeders in Me» lissant het voorbeeld van Z. Eerw. niet op; volgen is 't niet beter ten halve gekeerd dan ten volle gedwaald moet er onder de broeders alhier een allesverterende haat ge kweekt worden Als dan die bewerkers van de onrust niet op bun schreden terugkeeren, zouden dan de kiezers het hun niet eens dui delijk zeggen dat ze mis zijn Zou het peil van onzen gemeenteraad er op vooruitgaan als de 4 A. R hun plaats moesten inruilen voor de 4 S. G Kunnen en zullen.zij het zooveel beter doen? Zoo ja, waarin en hoe Gaarne vernemen wij een antwoord, want ais onze A. R raadsleden zoo slecht zijn, dat ze zonder ooit gewaarschuwd te zijn, vertrapt en uitgeworpen moeten wor> den, zeg het ods daa openlijk, dan kunnen die zich nog terugtrekken. Met dank voor de verleende plaatsruimte Mïlissant. «OPMERKER». deze dingen zooveel voor. Predikanten weten er van te vertellen. Er wordt niet gevraagd of de predikant de waarheid predikt gelijk hij van Godswege geroepen is. Neen, eerst de »keur« over zijn persoon aangelegd. Zoo ziet men dat predikanten, ofschoon dezelfde waar» digheid predikende, door den een worden verguisd, door den ander worden, helaas, verafgood. De keur zoekt men niet in hetgeen God heeft gegeven, doch in zichzelve Zij zijn de keurmeesters, en zij weten het wel, en 't is alsof de predikanten niet door God gezonden zijn, doch door de keurmeester, die zeer hoog in eigen oogen staan en natuurlijk van hen hangt dan den zege af. Het oog van zoo menigeen is er voor gesloten dat af oreken iets anders is dan bouwen Op het terrein van het natuurlijke leven ziet men hetzelfde. Iemand kan een beginsel uitspreken, doch omdat zoo iemand het uit spreekt, wordt het verworpen, ja tegen zoo iemaod schijnt alles geoorloofd te zijn. Inplaats, indien iemand, die niet tot de onzen wordt gerekend, gesterkt wordt in het beginsel dat onze instemmmg heeft, schijnt opbreken heel wat verstandiger, en ziet men dat soms besliste tegenstanders geholpen worden. De loftuitingen der menigte bekoort het vleesch zoo. Indien wij de geschiedenis lezen van den persoon wiens naam hierboven ge» plaatst is, bevat veel leering. Wie het oog op De Copie van Ingezonden stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten veran(woordelijkheid van Redactie en Uitgevers Mijnheer de Redacteur Uit het tweede ingezonden stukje van den heer De Bonte blijkt weer, dat hij niets kan bij brengen tot verdedediging, dan het herhaaldelijk: uit te roepen „Je liegt", alsof alle menschen van het soort van De Bonte waren. De geheele vergadering heeft de stukken Mijnheer de Redacteur I Beleefd verzoek ik U een plaatsje in Uw blad voor onderstaand stukje. Bij voorbaat mijn dank. Antwoord van Breen aan den Heer Diemes. Uit Uw ingezonden stukje van de vorige week kwam ik tot de conclusie dat Uw kennis van wetten nog zeer gering is. Zoowel als de brandweer op bevel uitrukt moet de gemeente op hooger bevel voor elke H.B.S bezoeker(ster) een zeker bedrag betalen. Dit laatste, door U zoo dolzinnig genoemd, hebben we te danken aan een rechts minister, en niet aan de Vaders der s hoolgaande kinderen. Hoewel ik nog zeer jong ben doet het mij genoegen U uit mijn schrijven het mooie oude liberalisme meende te kunnen waarnemen. Toen wij door die oude liberale mahnen ge» regeerd werden stond het land er finantieel en moreel heel wat gunstiger voor dan sinds Uw partij de meerderheid verkreeg. U vergist zich echter als U meende dat de uitdrukking «wiens brood men eet, wiens woord men spreekt« een liberaal idee zou zijn. Dat ik het recht zou hebben om te ver schijnen waar ik wil, is in 't gansch mijn bedoeling niet geweest, daar ik den heer Lodder te voren behoorlijk gevraagd had zijn rede voering te mogen bijwonen. Toen hij mij dit weigerde is door mij niet meer getracht binnen te komen. Ook mijn wensch is dat de Ouddorpers zich vrije menschen zullen gevoelen. U spreekt dat wij ons te ontworstelen hebben aan liberalis tische dwang. U beweert met Uw schrijven den heer Lodder niet te verdedigen, ik bevestig echter het tegendeel. Ja ook mijn wensch is dat de vrijheidsvlag in vollen top over Ouddorp zal wapperen, doch niet dat de Ouddorpsche burgers U zullen volgen, dan zou het een zwarte vlag half stok zijn I U, mijnheer de Redacteur, nogmaals dankend voor de plaatsruimte. H. BREEN Pz. Ouddorp. Enkele niet ter zake doende persoonlijke hatelijkheden hebben wij in dit schrijven geschrapt. [Red. »BUeam«. Dwaas is iemand die van zijn tegenstander het goede niet wil erkennen. Zoovelen, die helaas personen van beginselen niet onder scheiden, en die er steeds op uit zijn om van een beginselzaak een persoonszaak te maken, ja die voor een schotel linzenmoes het beginsel prijs geven, en om der wille van den persoon het beginsel niet meer tellen, ja zelfs de vij anden een helpende hand bieden omdat zij zoo den door hen gehaten persoon treffen. En toch, als wij het leven nagaan, doen zich den persoon vestigt en het van den persoon verwacht, zou een schoon stuk uit den bijbel missen. Spreekt de apostel Paulus ook niet van het prediken van den Christus onder een deksel? En als de discipelen bij Jezus komen en klagen over hetgeen iemand verricht die niet direct tot hun kring behoort, legt Jezus dien persoon niet het zw gen op, hetgeen de dis cipelen begeerden, maar Jezus zegt, laat hem begaan, wie niet tegen ons is, is voor ons. Aan deze dingen dacht ik de laatste dagen. De heer Lodder heeft in ons blad gewezen op het beginsel dat ons zoo lief is en voor het leven van zoo groote beteekenis is. N I. het beginsel van het eigen initiatief welk be ginsel, toegepast op ouders, ons leert dat de verantwoordelijkheid in de eerste p'aats op de schouders der ouders rust Ook wat betreft de kosten der opvoeding. Daarvoor mogen wij hem dankbaar zijn, temeer daar de bear Lodder gerekend wordt tot de liberalen. Dat de liberalen nijdig zijn, kunnen wij begrijpen, omdat hij op dit punt zich een afvallige betoont. Van onze zijde hebben wij hem op dit punt de helpende hand te bieden, opdat niet bet liberalistisch beginsel door onze dwaas» heid zegeviert. Laat zijn woord een woord als van een Bileam wezen. Wat ons zoo lief is, hebben wij ook uit zijne hacd aan te nemen. Laten de liberalisten hem om dat uitgesproken beginsel bestrijden.1- Niet door zijn persoon lastig te vallen, zoodat hij zelfs onder politie» geleide naar huis gebracht moest worden om hem te beveiligen. Geen brandstapels, geen schavotten. Doch beginsel met beginselen be» strijd-n. 't Is geen bewijs van moed, maar van laf heid, geen bewijs van kracht maar van zwak heid, iemand zoo te bestrijden als hier te Ouddorp den persoon van Lodder is weder varen. Vandaag de heer Lodder, overmorgen een ander. Wat mijn persoon betreft, ik heb den heer Lodder nog nimmer gesproken. Onze beginse len, zooveel weet ik wel, lo-pen ver uiteen. Doch in dit punt, n.l. het eigen initiatief inzake de kosten van de opvoeding der kinde en, ga ik geheel met hem accoord. Van heeler harte hoop ik dat dit beginsel mag zegevieren, zoodat het leunen op de gemeentekas spoedig tot het verleden mag behooren. Laat de liberalisten den heer Lodder bestrijden, niet met straat kabaai of achterbuurtsmethoden door schelden en razen of ook door als helden zich verscholen houden en in het verborgen anderen opzetten om hem lastig te vallen, doch met geestelijke wapenen. Daa valt er te leeren. C. DIEMER. Ouddorp. Geachte Redactie Gelieve aan het het hieronder volgende stukje te plaatsen, bij voorbaat mijn dank. Toen ik in Uw Woendagnummer j.l. las van den oud-strijder Dorst uit N. T. dacht ik aan onzen oud-strijder dhr. J. C, Borgdorff van Den Bommel. Ook naast dhr. Dorst een van de bekende oud-strijders van ons eiland Flakkee. Ik zou haast zeggen dat hij een van de op richters was van de A. R. Kiesvereeniging te Den Bommel. Hij was een krachtig voorstander en verdediger der A. R. beginselen. Hij behoorde ook tot diegenen die de kern uitmaakte van onze Partij. Hij zocht nooit zichzelven, maar altijd het belang der A. R Partij en daardoor het beste voor de g»meente. Hij is 28 jaren lid van den gemeenteraad geweest en hij is bijna ook 28 jaren wethouder geweest, vele burgemeesters heeft hij zien ko men en gaan, enkelen met wien hij saamgewerkt heeft liggen al in het kille graf, vele dagen is hij hoofd der gemeente geweest, ook in de moeilijke dagen van de mobilisatie. Thans heeft hij zich niet meer beschikbaar gesteld vanwege zijn hoogen ouderdom. Moge thans de jongere A. R. in zijn voet» sporen volgen. Het zal ook zijn levensavond verlichten als hij ziet dat de jongeren hun schouders zetten onder de zware lasten die thans zijn schouders ontglippen. Geve God hem met zijn trouwe gade, dat zij nog vele jaten saam mogen leven, en schenke hij zijnen zegen over het werk dat hij verricht heeft. EEN JONGE NAVOLGER.

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 3