Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. No. 3319 WOENSDAG 13 APRIL1927 42STE JAARGANG IN HOC SIGNO VINCES Uit de Pers. ruooster- m°oi weer iangs ka NIVA TANDPASTA W. BOEKHOVEN AZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Adminis tratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers 7. s V Bijtijds Ingezien. Ingezonden Stukken. VOORKOMT TANDBEDERF en poetst 's-morgens en 's-avonds met Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1.— bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Onze positie in Ridderkerk. Zuid>Ho)land leed evenals in 1925 de meeste schade. Drie van de zestien zetels gingen voor ons verloren. De Standaard geeft een vergelijking van de cijfers en de percentages in de 7 Statenkies' kringen onzer provincie. Dat ziet er aldus uit: 1925 1927 H SH QJ %n -Q Rotterdam 27596 12,5 30181 14,1 1.6 Den Haag 14980 8,4 15778 9,4 1,0 Leiden 9127 14,6 7738 12,6 - 2,0 Gouda 15854 18,5 14393 18.4 - 0,1 Delft 12621 15,8 12552 16,0 0,2 Dordrecht 17283 28,0 15650 25,7 - 2.3 Ridderkerk 16008 26,9 15634 27,3 0,4 De Statenkieskring Ridderkerk behoort dus tot de vier kieskringen waar geen verlies ge» '.leden werd. Jeer terecht constateerde ons hoofdorgaan Ridderkerk de meest bedreigde streek onzer provincie onze positie onverzwakt heeft gehandhaafd. De Staatk. Geref. Party is hier tot staan gebracht. Percentsgewijze uitgedrukt heeft de S. G. P. een teruggang te boeken gehad. Opmerkelijk hierbij is dat die plaatsen die het eerst en het zwaarst geteisterd werden door de aanvallen der S. G. P. het er thans beter afbrachten, dan die gemeenten waar de S. G. P. eerst later invloed kreeg. Duidelijk zien dit om ons bij Flakkee te bepalen in Ouddorp b.v., dat sedert 1923 een gesta> digen achteruitgang te zien geeft. Eveneeens in Middelharnis en Sommelsdijk, waar de Kerstenbeweging direct invloed had, zien we een belangrijken teruggang. Daarentegen in die plaatsen waar de S. G. P.>actie eerst later begon Oude Tonge en Nieuwe Tonge en Stellendam b.v. zien we nog winst, ditzelfde verschijnsel zien we op grootere in onze provincie. Flakkee dat het eerst door de S. G. P. getroffen werd, maakte een veel beter figuur dan b.v. Rotterdam waar de Kerstenbeweging later begon. De heer A. Dorst. Onze lezers hebben misschien kennis ge» nomen van het feit dat de heer A. Dorst te Nieuwe Tonge, wegens hoogen ouderdom zich niet meer voor een raadszetel beschikbaar stelt. Dit feit mogen wij niet onopgemerkt laten passeeren. Vier en dertig jaren heeft de heer Dorst als aadslid de belangen zijner gemeente gediend. Verscheidene jaren hiervan stond hij boven» dien den burgemeester als wethouder terzijde. En steeds kwam hij op voor het antirevo» lutionair beginsel. Aan dit principe had hij de liefde van zijn hart verpand. Hij leefde mee met de A.R. partij op Flakkee. Op de vergaderingen der Hulpcentrale ontbrak hij einig. Hij behoorde steeds tot die degelijke groep van onze menschen, die de kern onzer partij uitmaakt. Hij zweeg nooit als hij meende tot spreken geroepen te zijn, maar ook hij sprak Diet als het niet noodig was. Hij zocht niet zich zelve, maar de belangen van zijn party en daardoor de belangen van ons volk. Dit kenmerkte hem ook steeds als raadslid en wethouder. Nieuwe Tonge is dan ook veel aan hem verschuldigd. Het zal den levensavond van den heer Dorst verlichten, dat hij zien mag, dat nu aan hem den arbeid ontvallen gaat, er jongeren gereed staan, die hun krachtige schouders onder het zware werk zetten willen. Moge hem nog enkele jaren gegeven worden om ook in zijn gemeente te aanschouwen, dat God in de geestelijke worsteling van ons staatkundig leven niet laat varen het werk Zijner Handen. En zij het stoere levensvoorbeeld yan den leer Dorst een lichtend spoor voor onze ongeren. De brochure Blokhuis. De Raad van Middelharnis besloot om de rochure door den secretaris van de commissie an toezicht op het M. O. geschreven niet voor tmeente«rekening te nemen. Natuurlijk eerbiedigen wij het recht van den Raad om hiertoe te besluiten. De wijze waarop verschillende raadsleden zich over deze brochure uitlieten keuren wij echter streng af. Het schijnt sommigen raadsleden nog maar altijd onmogelijk zakelijke dingen op een zakelijke manier te behandelen. Het razen en schelden waarop het in de raadsvergadering te Middelharnis uitliep, be< wijst volstrekt niets tegen de brochure in kwestie. Op de kaai mag een scheldpartij indruk maken, in de vertegenwoordiging des volks verlaagt het slechts den persoon die zich van dit middel bedient. Ontegenzeggelijk treft den secretaris schuld. Hijzelf zal bij eenig nadenken moeten er» kennen dat het niet op zijn weg lag deze brochure in zekeren oplaag te doen verschij» nen en het land in te zenden. Dat zijn gekrenkt rechtsgevoel hem hiertoe verleid heeft is de eenige verzachtende omstandigheid die voor hem pleit. Doch hierover ware te praten geweest. Opmerkelijk is echter dat geen der raadsleden zich liet verleiden den zakelijken inhoud van de brochure te bespreken, dit feit maakt sterk den indruk, dat zij dezen onaantastbaar achtten. Immers was de brochure geen juiste weergave van hetgeen op de H. B. S. gepasseerd is, dan had de Raad het volle recht gehad het toe» gestaan-crediet om het rapport in druk uitte geven, in te trekken. Hierover werd echter met geen woord gerept. De heeren weten dan ook te goed dat hetgeen aan de H. B. S. heeft plaats gehad, geen daglicht zien kan. En juist daarom had het op den weg dier heeren gelegen ook de andere zijde dezer kwestie eens te bezien. Het geldt hier toch een hoogst gewichtige zaak. De opvoeding van de jeugd van Flakkee in de allergevaarlijkste periode, de sturm»und drangperiode, zooals een paedagoog dezen leeftijd eens noemde, wordt aan dit instituut toevertrouwd. Het geldt hier dus een publieke zaak van primair belang. Daarover moet het volle licht schijnen. En deze openbaarheid zonder eenige reserve te dienen, ligt op den weg van den Raad van Middelharnis. Hier mag volstrekt geen «onder onsje* ge» speeld worden. De ouders dier leerlingen, maar ook geheel Flakkee, hebben recht te weten wat er in de H. B. S. omgaat. En al ontkennen wij niet dat het subjectieve element in deze brochure, misschien wat te sterk op den voorgrond treedt, evenzeer staat voor ons vast dat het beeld, dat de schrijver geeft, een zuivere weergave is van hetgeen zich op de H. B. S. heeft afgespeeld. In plaats van nu met een soort van «motie* bij de kiezers te leuren, hadden de zes raads» leden verstandiger gedaan wat meer aandacht te schenken aan de verplichting die hun is opgelegd om deze zaak in het volle licht der openbaarheid te zetten. Het baarde algemeen verwondering, toen bekend werd, dat Ds. Den Oudsten voorzitter was geworden van de Kiesvereeniging, door den heer J. Vroegindeweij te Middelharnis opgericht. In de eerste plaats reeds omdat zijn Eerw. plots aan de politiek ging doen, wat men van hem niet gewend was en in de tweede plaats, omdat hij partij koos voor een politieke groep zonder bepaalde politieke kleur en.dat blijkens de afgespeelde feiten der laatste weken, door den heer Vroegindewey met geen ander doel is georganiseerd dan om hemzelf in den zadel te houden. Gelukkig heeft Zijn Eerw. de onvoorzich» tigheid die hij beging, ingezien en bedankte een dag later reeds voor «de eer* die men hem aandeed. Voor de ontstemming, die reeds Zaterdag in en buiten Middelharnis over dit optreden van Ds. den Oudsten zich openbaarde is thans gelukkig geen plaats. Ds. den Oudsten heeft zich gehaast de kleine vergissing die hij beging, ongedaan te maken. Het moet bij het publiek nu ook werkelijk als ongedaan beschouwd worden. Wie is er, die voornamelijk op het glib» berige pad der politiek nimmer struikelt? «De Standaard* driestart ZuidaHoIland. Deze provincie neemt onder de zusteren een veelbeteekenende plaats in. Dat doet ze ook voor onze Antirevolutionaire Partij. Bij de stembus van 1925 overtrof ons stemmen» verlies op 1922 in deze provincie alléén het geheele tekort in alle andere tien provinciën samen. Ook nu leden we in dit gewest de grootste schadewe verloren er 3 van onze 16 zetels. Daarom is het van belang na te gaan, hoe zich onze positie in Zuid»Holland vertoont tegenover die we er in 1925 bereikten. Boven zagen we reeds, dat we er een kleinen voor» uitgang, n.l. van 0,89 percent, mochten boe» ken. We geven nu een vergelijking van de cijfers en percentages in de 7 Statenkieskrin» gen: Rotterdam Den Haag Leiden Gouda Delft Dordrecht Ridderkerk 1925 27396 14980 9127 15854 12621 17283 16008 o '3 1927 12.5 30181 14,1 1,6 8,4 15778 9,4 1,0 14.6 7738 12,6 - 2,0 18,5 14993 18,4 - 0,1 15.8 12552 16.0 0,2 28,0 15650 25,7 - 2,3 26.9 15634 27,3 0,4 In vijf dezer districten mochten we dus ons stemmencijfer weer eenigszins ophalen. De drie anderen drongen ons opnieuw iets ach» teruit. Gouda niet noemenswaard, maar Leiden met 2 en Dordrecht met 2,3 baren toch zorg. Wat buitengemeen opvalt, is dat Rid» Oerkerk een kieskring waar vooral de Staat» kundig Gereformeerde Partij in 1925 groote winsten behaalde ondanks een achteruit» gang van 'n kleine 400 stemmen, ons percen» tage een weinig opvoerde Een der oorzaken van dit laatste verschijnsel zal wel zijn, dat in dien kieskring een communistische lijst ongeld g werd verklaard, wat ongetwijfeld het geldig stemmental naar omlaag drukte en de percentages der andere partijen omhoog bracht. Toch mag worden vastgesteld, dat we onze positie in deze bedreigde streek onverzwakt hebben mogen handhaven. De Copie van Ingezonden stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers Gy C. K. nu bent gij C. K. IK. Toen gij 't Ik C. K.»gedicht destijds eens las In deez' rubriek door velen steeds begeerd, Toen leefde gij in de hoop, dat gij toen was Van Uwe dwaze daün te zijn bekeerd. Helaas Uw eigenschap was niet geweken. Al maakte gij U tot vriend die vroeger vijand [scheen. Uw haar zoudt gij eer verliezen dan Uwe [streken, Door veel gepeins van politieke slimmigheen. De Raadsverkiezing is thans Uw eenigst doel Dat U tot wit staat in deez' verkiezingstijd. Gij moest Uw aanloop nemen met 't platte» [landsgejoel, Al kostte U dat kronkelpaan of vriendennijd. Uw ernstig streven is: het doel dat heiligt 't [middel goed, Al moet U vriendlijk zijn met Burgemeester en [andere heeren, Desnoods gaat gij op stap met ieder die den [hoed Verwisseld voor de pet of andere werkmans» [kleeren. Uw pog'ng is vermindering van 't ambtenaren» [dom, Ofschoon nu booze tong U zelfs verwijting [maakt, Dat ge als een andere Wijnkoop nu zoo stom. Bescherming zoeken moet bij dienders van [den staat. Aldus als gij weer komt in den Raad, Dan zal in plaats van mindering van politie Een oproep tot versterking en tot weering van [het kwaad Noodzakelijk zijn, neemt daarvan goed notitie. Vermindering van ambtenaren staat ook op [Uw devies, Maar de werkelijkheid zal ook wel anders [wezen, Want door Uw beter weten en door Uw veel [gespeech Zal men van veel teruggekomen stukken lezen. Ik zal maar eindigen met de hoop «bij leven«, En laat maar na «bij welzijna kort daarop te [laten rijmen, Bij 't stukje dat gij schreef dat enkel boeren [zouden beven. Wanneer gij met orakeltaal zelfs theologen [dacht te lijmen. Ja gij was Ik C. K. en bent ook C. K. Ikl En voeg U in elke bocht, ook als het moet. Bedenk toch wel, dat gij ook wikt, Want gij gevoelt U een rasecht paspertoet. RIJMELAAR Geachte Redactie, In Uw j.l. Zaterdagnummer schrijft de heer J. Galjema van Ouddorp een open brief aan mijn adres, waarin hij zich mengt in de kwestie Warnaer.De Bonte inzake de vergadering te Stellendam. Dat de heer Galjema zich geroepen acht, zich hierin te mengen, zal wel voortkomen uit het besef, dat hij de man is, die zooiets opknappen kan. Dat hij daardoor de zaak voor den heer W. er niet beter op maakt, (immers een kind kan begrijpen, dat, had de heer W. ook maar één aanmerking kunnen maken op mijn aan hem gerichten open brief, voorkomende in Onze »r n j Hoe heerlijk om met n wegen te rijden, alle beslommeringen te SSfYl CU vergeten en te ge- nieten van de mooie UT** a natuur en de ge» H p P tPtCPr zonde buitenlucht. ivlaCI Maar elke medaille heeft zijn keerzijde. Velen hebben last van zadelpijn en stijve spieren. Wist U niet, dat Kloosterbalsem ook daarvoor prachtig en afdoende helpt? Neem een pot Akker's Kloosterbalsem (60 cent) mee in Uw zadeltaschje en Uw fietstocht wordt een ongestoord genot. En als ge het ongeluk hebt U te bezeeren of te verwonden, doe er dan dadelijk wat KloosterDalsem op, die de wond zui» vert en geneest. Dan zult gij begrijpen, waarom men van Klooster, balsem reeds jaren lang zegt: 5 Eilanden van 6 April, deze dat niet nagelaten zou hebben') schijnt hij niet te snappen. Integendeel I Hij, Galjema, de man, die mijn partijbladen leest, dus op de hoogte is, voelt zich daarvoor de aangewezen man 1 Och arme 1 alleen al zijn bewering, dat het aan W. adres gerichte schrijven feitelijk aan hem gericht is, doet vermakelijk aan. Wat een gewichtig man 1 En wat een voor» stelling van zaken 1 Als men hem hoort, zou men denken, dat we naast elkaar gezeten hebben en hij mij alle citaten van partijleiders, uit partijbladen etc. «getoond* heeft en ik dan daarop niets te zeggen zou hebben gehad enz. Men moet maar durven I Dan moet je niet de minste gelegenheid krijgen, wanneer zoo iemand op zijn manier ook een duit in 't zakje gedaan heeft, daarop te antwoorden. Van 't zelfde gehalte is zijn bewering, dat bij mijn partijgenooten altijd maar 2, 3 of 5 minuten debat gegeven wordt. Als bestuurslid der S D.A.P., groep Flakkee, garandeer ik den heer Galjema, wanneer door ons in zijn buurt of waar ook een vergadering wordt gehouden, hij volop gelegenheid zal krijgen, zijn hart te luchten. De heer Galjema schijnt tot dat soort men» schen te behooren, welke ieder in zijn om» geving wel kent, n.l. die zóó liegen, dat ze 't zelf gelooven. Moreel defect, noemt men dezulken. En zulk soort menschen voelen zich altijd bepaald gewichtig en geleerd. Daarom gebruiken ze ook wel eens een vreemd woord, dat slaat in, moet je denken I Vandaar ook, dat de heer Galjema schrijft Het valt niet mee, zoo con amore de waarheid te vernemen enz. Om «con amore* in zulk een zinsverband te gebruiken, moet je nu juist zoo'n veel be lezen onderwijzer uit Ouddorp zijn I 's Mans figuur spreekt hieruit duidelijk genoeg I U, Redactie, dankend voor de opname. Achtend, J. C. DE BONTE. Dirksland, 11 April 1927. Onderschrift van de Redactie. Wat de heer De Bonte voor een «kind begrijpelijk acht* behoeft daarom nog niet altijd voor den volwassene een uitgemaakte zaak te zijn. Wanneer de heei Warnaer op alles waarop hij een aanmerking kan maken, ook inderdaad moest ingaan zou zijn positie niet te benijden zijn 1 Overigens plaatsen wij dit stuk omdat wy den aangevallene de gelegenheid zich te ver' dedigen niet onthouden willen. Het spijt ons echter, dat de heer De Bonte zich niet heeft kunnen onthouden van persoonlijke beleedi» ging. Dat verzwakt zijn verweer. Het interes» seert niemand, bij welk soort menschen de heer De B. den heer G. indeelt. Dat is een persoonlijke zaak voor den heer De B. Red. Amice 1 Ge ontmoet soms eigenaardige lui, personen d e voor minister in de wieg zijn gelegd, doch die vergeten worden, en zoo» doende van hun vooruitzienden blik slechts gebruik kunnen maken in een beperkten kring. Zulk een persoon heb ik dezer dagen ontmoet. Ik heb geluisterd, aandachtig geluisterd, en eerlijk gezegd, ik kon er weinig tegen inbren» gen. Hij vertelde mij van zijn politiek inzicht, ja, hij was er zoo zeker van, dat het als wer» kelijk te zijn werd voorgesteld. Een profeet dus. Hij had het over de eindelijke over» winning van de partij van Kersten. Deze had de toekomst en als die toekomst was gekomen, zou er een strijd ontbranden, zoo fel, dat er van het vaderland geen spaander overbleef. Het eigenaardige van dien strijd was echter dat het niet tegen Rome ging, doch een broederstrijd werd. Eerst was Rome over de grenzen gedreven, 't Was wel met moeite gegaan, doch eindelijk hadden ze de Roomschen de burgerrechten ontnomen, en daarna hadden ze brandstapels en schavotten opgericht, waarop zij den dood zouden vin» den, tenzij zij bereid waren zich aan te sluiten bij de partij van Kersten. Velen waren het niet. De meeste gingen met pak en zak over de grenzen. Een groote uittocht uit het land. Hun goederen werden verbeurd verklaard en kwamen in handen der protestanten. Ze kre» gen ze cadeau omdat-ze zoo ijverig behulp» zaam waren geweest om Rome te verdrijven Tot zoolang ging alles goed. Gelijk in de dagen der revolutie de leuze «vrijheid, gelijkheid en broederschap* de lui dol maakte, zoo was het nu de leuze »wij zi/'n protestanten 't Was een luilekkerland gelijk. Geen zegel» tjes plakken voor den werkman, geen verkie» zingen meer, doch de kerkeraad was tevens gemeenteraad. Wte als ouderling was gekozen, deelde de lakens uit. De predikanten namen de plaats in van de burgemeesters. Langs de grenzen van het vaderland werden waarschuwingsborden geplaatst, met het opschrift: «Op straffe des doods is het verboden dat Roomschen dit land betreden*. Alles Staatkundig Gereformeerd! Een pracht land met protestanten I Er viel niets meer te protesteeren, nu Rome verdreven was. Ds. Kersten en van 't Zant werden contro» leurs. Geeuwende konden ze het werk af. Alles ging goed, totdat op een goeien dag Ds. Kersten zijn collega v. 't Zant er attent op maakte dat. nu het land na zoo'n feilen strijd tegen Rome tot rust was gekomen, het werk van ketterij uitroeien moest voortgezet worden. Zoo iets ging boven de pet van Ds. van 't Zant. Alles was immers protestants 1 Ja maar, die, ja die anarchisten, socialisten, com» munisten, in een woord, al wat uit het libe» ralistisch bëginsel leefde, zoo merkte Ds. Kersten op Och praat daar niet van, ontving hij ten antwoord. Dezen waren mijn broeders reeds toen ik met u optrok tegen Rome. Met hen leefde ik in één huis, met hen ging ik naar één kerk. Ze waren en zijn mijne broe» ders, en naar mijne broeders moogt ge Uw hand niet uitstrekken. En toen, toen gebeurde er iets vreeselijks. Ds. Kersten viel onder de handen van van 't Zand, omdat hij diens broeders ook als ketters wilde vervolgen, n.l, socialisten communisten, anarchisten. Ze wa» ren immers geen Roomschen, doch Protestan» 7ö ets.per Vi tube. Z5ds.p. !4 tube. ten. En wie zijn handen naar de Protestanten uitstak, betoonde niet zuiver in de leer te zijn. Deze moesten worden uitgeroeid. Na Kersten kwamen diens volgelingen aan de beurt, toen de «doleerenden* en «afgescbei» denen«, ja al wie niet behoorde tot de Her» vormde Kerk, werd als Rome verdreven. Want deze allen waren even gevaarlijk als Rome. Ze hadden geen rechten en vrijheden Met dat soort lui mocht men zich niet bemoeien. Slechts één kerk mocht er zijn, n.l. de Kerk van van 't Zant. Ook die tijd brak aan, en de communist en socialist begrepen, dat het nu hun tijd was, en maakten van 't Zant een kopje kleiner. Toen deze protesteerde, ontving hij alleen dit antwoordGij met Ds. Kersten hebt ons een les gegeven om de ketterij uit te roeien. Wij passen Uw leer in de practijk van het leven toe. Uw beschouwing is in ons oog de grootste ketterij. De steek, kuit» broek en de booge hoeden verdwenen, en inplaats van «zwart* werd «rood* de kleur. Als een profeet spreekt, moet men zwijgen, en ik zweeg. Bij nadenken dacht ikwel man met uw profetischen blik, ge hebt groot gelijk

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 1