Schoonmaak Kerk en School. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Posterijen. V erkoopitigen Correspondentie. Een billijk verwijt? 0p vast fundament. D. van den Tol te Oude TongeB. van Dongen te Dirksland; P. Stoppel te MaassluisJ. Spar» ling te OuddorpH. Huijendijk te Brielle A. Jongejan te Oostvoorne en J. van der Veer te Zwortewaal. Alle personen waren leerlingen van de Erkende Pont School te Brielle, waar' voor ook te Middelharnis een cursus wordt georganiseerd. Voor de volgende cursus ziet men de advertentie in dit blad. STAD AAN 'T HARINGVLIET." Ge* durende de maanden December, Januari en Februari werd voor de suppletekas van de Dhrist. vereen, voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem an Heemstede in deze gemeente ontvangen f 22,05. DEN BOMMEL. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 200 H.L. aardappelen en 550 H.L. uien. Bij de arbeidsbemiddeling stonden de vorige week 4 werkloozen ingeschreven, B. en W. hebben aan J. Boelhouwers gegund het verrijden van grint en keislag voor de gemeente. De regenmeter gaf over de maand Maart 1927 een neerslag van 41,7 m M. tegen 28 m.M. in Maart 1926. Alhier is opgericht een Staatkundig Ge« reformeerde Kiesvereeniging met 16 leden. Gedurende de maanden December, Januari en Februari werd voor de suppletiekas van de Chr. vereen, voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem en Heemstede in deze gemeente ontvangen f 14,85. OOLTGENSPLAAT. Dinsdagavond ten 6,30 uur hoopt de WelEdele heer C. Warnaer, lid der Staten van Zuid'Holland, in de Ge* reformeerde Kerk op te treden. Gedurende de maanden .December, Januari en Februari werd voor de suppletiekas van de Christ, vereen, voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem en Heemstede in deze gemeente ontvangen f 71,80. OUDE TONGE. D. Slis geraakte met zijn motor in de sloot. Bewusteloos werd hij op de hofstede van Los binnengebracht. Ge» neeskundige hulp was spoedig ter plaatse en later werd hij met de ziekenauto van N. Tonge thuis gebracht. Zijn toestand is ernstig. Terwijl de treurige mare in het dorp bekend gemaakt werd, werd van M. O. een fietsplaatje ontvreemd. Het kind van A. v. P. viel m de volle Kaai. Het werd er spoedig uitgehaald en thuis, gebracht en liep het verder goed af. De uitkomst der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen ligt 30 dagen voor een ieder ter inzage. Een kind van de Wed. van Dam werd heden met de ziekenauto uit N. Tonge naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd om een operatie te ondergaan. Gedurende de maanden December, Januari en Februari werd voor de suppletiekas van de Chr. vereen, voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem en Heem» stede in deze gemeente ontvangen f 61,76. NIEUWE TONGE. Bode Wittekoek heeft zijn zaak ondershands verkocht aan dhr. G. A. van der Werf alhier. J.l. week werden vanhier vervoerd 200 balen uien en 200 balen peen. Gedurende de afgeloopen maand werden ten postkantore naast een groot aantal telefoon» gesprekken 73 telegrammen behandeld. De woningen bewoond door J. P. G en J. V. zijn voorzien van het kenmerk dat de besmettelijke ziekte Roodvonk er in voorkomt. Gedurende de maanden December, Januari en Februari werd voor de suppletiekas van de Chr. vereen, voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem en Heem stede in deze gemeente ontvangen f 50. DIRKSLAND." Gedurende de maanden December, Januari en Februari werd voorde suppletiekas van de Chr. vereen, voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem en Heemstede in deze gemeente ontvangen f 68,67. HERRINGEN. Voor de kipeieren be» steedt men hier op 't oogenblik f 0,05 p. st. De prijs der melk in de zuivelfabriek alhier is verlaagd met f 0,02 per Liter en ge» bracht op f 0,12. Door de Halve Stuivers Vereen, voor de verpleging van onvermogende lijders aan vallende ziekte te Haarlem en Heemstede, werd over de maanden Dec '26, Jan. en Febr. '27 afgedragen aan de suppletiekas de som van f 58,20. Onder de landarbeiders begint hier werk» loosheid te heerschen, in verband met het eindigen van groote weeken, welke dezen winter voor rekening van polders e.d.g. zijn .uitgevoerd. Het vlak bij de gemeente gelegen hoen» derpark »Dolphijn« mag zich reeds nu in een druk bezoek verheugen. Zij die iets van een der meest moderne inrichtingen op het gebied van nutspluimveefokkerij willen zien, worden aangeraden dit hoenderpark eens te bezichtigen. HERRINGEN.* De Verkiezingstaktlek .der S. G. P. Heden Dinsdagavond - wordt volgens geruchten een strooibiljet namens de S. G P. in deze gemeente verspreid, waarvan wij een afdruk in ons bezit hebben. Wij gaan op de laster in dit pamflet thans niet in. Opmerkelijk is er deze zin ujt: »Zal nu de leiding in Uw provincie gegeven worden in handen der partijen die met God en Godsdienst spotten? Inderdaad de S. G. P. werkt er de hand toe mee, dat de S.D.A.P. met Rome de leiding krijgt. Onze verdeeldheid zal de S.D.A.P de over» winning bezorgen. Maar daarop willen wij thans niet wijzen. Wel hierop: Het strooibiljet en De Banier van deze week heeft het zelfde schrift: Gij hebt dezer dagen weer eens kunnen lezen in de A.»R. Rotterdammer hoezeer de coalitiepolitiek ons volk verblindt. De heer Schouten, gesteld op No. 1 der A..R lijst in Zuid'Holland, sprak volgens het couranten» verslag als volgt: »De christelijke kracht van Rome moet ten goede van ons volksleven worden aangewend. Liever Roomsch dan Rood, want het gezonde Roomsche beginsel erkent Christus als de Zaligmaker en beugt voor Gods Woord en Wet. Daarover juichen wij, en die Roomsche kracht moet haar werking doen Het strooibiljet roept hier wraak over. Maar wat heeft de heer Schouten anders dan Calvijn gezegd? Calvijn zei in een zijner standaardwerken »Het zou wat fraais zijn, dat ik den Paus en zijn genooten en dienaren naar vermogen aanviel en dat ik inmiddels hen door de vingers zag, die nog veel verderfelijker vijanden Gods zijn en Zijn Waarheid nog zooveel krasser aanranden. Neen, dan laat de Paus ten minste nog eenige gestalte der religie staanhij ver nietigt het geloof aan een eeuwig leven niet hij leert dat God te vreezen zij} hij stelt op eenige wijze het onderscheid vast tusschen goed en kwaad; hij erkent Christus waarachtig God en Mensch te zijnen eerst ten deele de autoriteit van Gods Woord. Maar die anderen stellen zich aan, als wilde ze den hemel naar de aarde neertrekkenalle godsvrucht vernieti gen alle hoogere aandrift in den mensch uit- blusschenen de consciëntie in slaap wiegen tot er ten leste geen verschil hoegenaamd meer over bleef tusschen mensch en dier.* Calvijn zegt precies hetzelfde wat Schouten zeide 1 Groen zei (proeven over de middelen, waar» door de waarheid wordt gekend en gestaafd) Die Kerk (de Roomsche) heeft, niettegenstaande haar bijgeloof, van het geloof in Christus geen afstand gedaan, daarom is de protestantsche christen veel minder van haar verwijderd, dan van elke leer die het Evangelie verwerpt, om er zich des te zekerder van te ontdoen. Precies wat Schouten zij 1 En toch wordt de A.»R. partij beschuldigd de oude paden verlaten te hebben. Indien gij het strooibiljet in handen krijgt legt het dan naast deze uitspraken van Calvijn en Groen1 MELISSANT. Zaterdagavond omstreeks elf uur werd J. Hogchem uit deze gemeente, toen hij per nets van Middelharnis naar hier kwam, zoodanig aangereden door een vracht» auto en aan zijn gelaat verwond, dat genees» kundige hulp noodzakelijk was. Gedurende de maand April ligt ter Ge» meente»secretarie ter inzage een opgave van de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen in deze gemeente. De Gemeenteraad heeft het vermenigvul» digingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbe» lasting voor het belastingjaar 1927/28 evenals 't vorig jaar vastgesteld op 1,5. Zaterdag reed den heer A. N. uit Dirks» land met zijn auto tegen een landbouwschuur aan den Molendijk, aan de auto was nogal schade. Vrijdagavond had aan den Molendijk een botsing plaats tusschen twee wielrijders, A. v. d. V. kon zijn rijwiel per kruiwagen huiswaarts brengen. Maandagavond in in Cafe »De Gouden Leeuw* een demonstratie gegeven in schablo» neeren, aan het einde gaven verschillende dames zich op voor een cursus, de belang» stelling was bevredigend. STELLENDAM. De garnalenvisschers hebben de vorige week gedurende 5 dagen gevischt en daarbij gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 60 K.G. garnalen. De vorige week werden van hier ver» zonden 1300 H.L koepeen, 500 balen uien, 150 H.L. aardappelen en 200 H.L. veeknollen. De uitkomst der meting en herschatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen voor de grondbelasting ligt gedurende 30 dagen ter secretarie voor een ieder ter inzage. OUDDORP. Het roten van het vlas op het land het zoogenaamde dauwroten, is in vollen gang. Op eenige gemeten land langs de middel duinen en verder op aan den weg naar den Oostdijk, ligt een zeer groote hoeveelheid vlas uitgespreid. r Wij wijzen de ingezetenen er op dat het doorgaand verkeer over den breeden Weg op Woensdag 6 en Donderdag 7 April afgesloten is. Er moeten herstellingen geschieden aan de trambaan ter plaatse, waar deze weg den Bree den Weg kruist. Schipper M. Sperling heeft een groote Belgische gasboei opgepikt en hier aangebracht. De nieuw opgerichte kiesvereeniging „Ge meentebelang" heeft op de candidatenlijst voor de gemeenteraad geplaatst de heeren 1. C. K. Lodder, 2. P. Bakelaar Jz,. 3. M. Sperling Wz., en 4 L. Klijn. In de maand Maart zijn alhier bij den B. Stand ingeschreven P. M. Tanis en gezin uit Ede J. de Gans en gezin uit Middelharnis en G. Meijer uit Middelharnis. Vertrokken naar Pernis Pa. Grinwisnaar Den Haag K. van Koppen naar Leiden S. W. Schopenhouwer naar Den Bommel A. Akershoek en naar Den Haag J. D. Buijs. Er zijn 12 kinderen geboren en 8 personen overleden. -- Bij den afslag van een hofstede en ver schillende perceelen bouw- en weiland van J. astenbroek Jz. is de boerderij met 7 perceelen in combinatie afgemijnd op 10840.— door Jac. Westhoeve koop 9 op 2400.door Km. Tanis C.K.Pz.combinatie 10 en 11 op 8520 door J. Breen Pz.comb. 12 en 13 op 5110 door H. den Boutcomb. 14 en 15 op 5010 door C. Tanis Mz.comb. 16, 17 en 18 op 6750.door D. Voogd Klz.koop 19 op 3460.door J. Breen Pz.comb. 20, 21 en 22 door M. Aleman Tz.en koop 23 op 4350 door J. Tanis Jz. De verhuring van landerijen in de z.g.n. KavelPerceel 1 voor 3 jaren grootte 326 R.V M. door Joh. Bakelaar voor f 86.93. Perceel 2 voor 5 jaren grootte 375J^ R.V.M. door W. Witte Mz. voor 125.17. Perc. 5 grootte 564H R.V.M. door Th. Westdijk voor 131.90. Per ceel 4 voor het seisoen 1927 grootte 302 R.V. M. met de bergplaats voor auto's en rijwielen door H. Hoek Az. voor 311.— In de maand Maart zijn op het postkan toor verhandeld 87 telegrammen en werden 753 telefoongesprekken gevoerd. SOMMELSDIJK. De O. L. School en de Bewaarschool zijn te beginnen met Maandag des morgens om half negen aangevangen. De aangifte van leerlingen voor de Bijz. lagere school zal plaats hebben op Donderdag en Vrijdagavond tusschen 7 en 8 uur in de school. De kinderen die toegelaten zullen worden moeten op 1 Mei a s. 5'/2 jaar oud zijn. Tot Diaken der Ned Herv. Kerk alhier is benoemd de heer Abr. Peekstok, welke deze benoeming heeft aangenomen. MIDDELHARNIS.* A.s. Zondagmorgen zal in de Geref. Kerk alhier de bevestiging plaats vinden van nieuwe lidmaten. Zondag a.s. zal in de Geref. Kerk collecte worden gehouden voor de zending onder de Joden. OUDE TONGE. Ds. Bax alhier heeft voor het beroep naar Polsbroek bedankt. Ouders die hun kinderen met 1 Mei willen zenden naar de School m. d. Bijbel worden verzocht zoo spoedig mogelijk daarvan aangifte te doen bij het Hoofd der school. NIEUWE TONGE. A.s. Zondagmorgen zal D.V. in de Ned. Herv. Kerk alhier optreden Ds. Bieshaar van 's-Gravenhage met een collecte voor den Geref. Zendingsbond, welke collecte warm wordt aanbevolen, terwijl des avonds om 6 uur hoopt op te treden de Eerw. Heer Van Ieperen van Herkingen. De rekening van de Diaconie der Ned. Herv. Kerk over 1926 ligt a.s. Woensdagmorgen van 10.30 tot 11.30 uur voor een ieder ter inzage in de consistoriekamer der Kerk. HERKINGEN. A.s. Zondag zal D.V. In de Ned. Herv. Kerk bediening van den H. Doop plaats vinden, door Ds. Bax van Oude Tonge, des n.m. om 2 uur. Doopvaders worden ver zocht aangifte te komen doen op Zaterdag avond 9 April van 7.30 tot 8 uur. Er zal dan tevens Zondag een 4e collecte worden gehouden voor Chr. belangen. Dat het aanschaffen van een partij stoelen in de Ned. Herv. Kerk meer dan noodig was, bleek Zondag j.l. toen nog verscheidene kerk gangers wegens gebrek aan zitplaatsen terug moesten keeren. We hopen, dat ook nog op een of andere manier in deze behoefte mag worden voorzien. SOMMELSDIJK. GeborenJan, z. v. Teunis de Bruin en Johanna Holleman. Gehuwd: Jan Kattestaart 24 j., te Nieuwe Tonge en Marina van Assen 25 j., alhier. Overleden Maartje Maria Zaaijer 43 jaar, echtg. van Cornelis Mulder; HermanusZoon 44 j., echtg. van Maria Ardon, overleden te Rotterdam. MIDDELHARNIS. GeborenCornelis, z. v. H. Dubbeld en M. Holleman. GetrouwdJ. van der Wende 20 j. en L. van Beek 22 j. Overleden: Een levenloos aangegeven zoon van A. van Dongen en J. Hanson; K. J.van Schouwen 67 j. echtg. van A. Vroegindeweij. DEN BOMMEL, GeborenElizabeth, d. v. Joh. Broeder en Johanna van der Heiden Willem Jan, z. v. C. Bakelaar en T. Braber; Cornelis, z. v. H. Kornet en M. H. Driesse; Johanna, d. v. B. Kornet en M. Hermans. OndertrouwdCornelis Leonardus Rom» melse jm. 28 j. (Ooltgensplaat) en Ludovica Tuns jd. 23 j. Overleden Lientje van Tilburg, 67 j. echtg. van Jilles Legierselevenloos kind van het mannelijk geslacht van Joh. de Graaf en M. de Geus. OOLTGENSPLAAT. GeborenMaria Francina, d. v. Michael Theodorus Vermaat en van Cornelia Wage» mans Adriana, d.v. Cornelis van Maastricht en van Jannetje van der Wende. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder» om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol Ondertrouwd: Cornelis Adrianus Braber, 29 j. en Cornelia van Dravik, 22 j ;Zacharias van Dravik, 24 j. en Geertruida Wilhelmina Vervloet. 21 j. Getrouwd: Jacobus van der Welle, 22 j en Christina Leentje Hokke, 19 j. NIEUWE TONGE. GeborenJohanna Abetta d. v. J. C, Ver» olme en W. M. Dekker; Johanna d.v.J.van den Ouden en A. KalleEsdra d. v. M. Slis en P. van der Veer. Gehuwd: J. van 't Geloof 21 j. en C. C. van Noord 21 j.W. Kievit 23 j. en J. van der Boom 23 j.W. Drooger 28 j. en K. van Alphen 23 j. Ondertrouwd: D. de Jong, oud 30 jaar, en W. van der Maden, oud 23 jaar. EchtscheidingEr werd een acte van Echt» scheiding ingeschreven. Overleden: Jan Verolme, oud 74 jaar, echt» genoot van Jannetje Kattestaart; Leendert van Es, oud 85 jaar, weduwnaar van Jannetje van SchouwenBastiana But, oud 29 jaar, echt» genoote van Klaas Verolme. HERKINGEN. Geboren: Johannis, z. v. A. Hoger werf en F. de Gast; Hendrik, z. v. J. van Wageningen Jr. en Kaatje Dale. Ondertrouwd Adrianus Nicolaas Bazen Mz. jm. 25 j. en Adriaantje Anna Poortvliet Ld. jd 23 jaar. DE VERDWENEN KERKKROON VAN DEN BRIEL. In het Museum van Oudheden te Rotterdam? Men schrijft aan de N. Rott. Ct. In de Sinte-Catharinekerk van Den Briel hangen twee prachtige koperen lichtkronen, de een aan de West-, de andere aan de Oostzijde van het schip. Tuschen die twee in bevond zich tot in het begin der 19e eeuw nog een derde kroon, die in het jaar 1815 afgenomen werd, omdat zij den predikant hinderde in het uitzicht. Zij werd bij zeker persoon in bewaring gesteld, terwijl de staven, waaraan zij van de geweldig hooge zoldering afhing, een plaats vonden op dien zolder. Het was rim een kwarteeuw later, toen men toevalligerwijze tot de ontdekking kwam, dat zich die staven daar niet meer bevonden. Dit leidde tot een nader onderzoek, en n kwam men tot de ervaring, dat ook de kerkkroon verdwenen was. In de vergadering van kerk- meesteren kwam den 6en December 1842 dit geval ter sprake en werd de persoon, dien men verdacht hierbij de hand in het spel gehad te hebben, ontboden. Omdat we liever niet in een treurige familiegeschiedenis uit dien tijd terug treden, zij hier enkel medegedeeld, dat be doelde persoon, die bitter berouw toonde en smeekte rekening te willen houden met zijn vrouw en talrijk kroost, bekende schuldig te staan aan de verduistering van die kerkkroon. Het slot was, dat men overeenkwam hem een bedrag van 110 te laten storten in de kas der kerkvoogdij, welk bedrag hij mocht betalen in negen gedeelten van 25. Aan wien de kerk kroon verkocht is, wordt in de notulen niet vermeld. Wel geeft de overlevering den naam op van een handelaar in ijzerwaren in Den Briel. Waar die kerkkroon gebleven is Het zou ons niet verwonderen als zij niet dezelfde is, die men nog aanschowen kan te Rotterdam en wel in het Museum van Oudheden aldaar. Daar bevindt zich een lichtkroon, waarvan gemeld wordt, dat zij uit het Brielsche raadhuis afkom stig is. Kan aangetoond worden, dat zulks de waarheid is Misschien wel mogelijk, dat de koopman, die liefst niet wilde, dat bekend werd dat het hier een der kerkkronen uit de Sinte- Catharina gold, haar onder dien vorm ten ver koop heeft aangeboden. En hoe is het museum te Rotterdam aan die lichtkroon uit den Briel gekomen Misschien kan dit worden nagegaan, en alzoo een der wegen bewandeld worden, om, ware het mogelijk, deze lichtkroon weer door aankoop terug te brengen op de gewijde plaats, waarvan gebrek aan piëteit en slechtheid haar verwijderd hebben. Gewijzigde openstelling telefoondienst Melissant. Radio»ontvanginric!hting. Met ingang van 1 April j 1. is het bureel Melissant van het telefoonnet Middelharnis opengesteld van 8—12,30, 2—4, 5,30-8 uur. Gebleken is, dat er houders van radio» ontvanginrichtingen zijn, die daarvan nog niet de voorgeschreven opgave hebben gedaan. De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat zij, ingevolge het bepaalde in art. 5 van de Min. Beschikking van 8 Aug. 1921 Nr. 1 afd. P. en T. verplicht zijn, van de aan» wezigheid van een dergelijke inrichting kennis te geven aan den directeur van het Rijks» telegraafkantoor ter plaatse, cq aan dien van een nabijgelegen Rijkstelegraafkantoor, indien zich ter plaatse zulk een kantoor niet bevindt Hun wordt in hun eigen belang aanbevolen, aan de verplichting tot vorenbedoelde opgave te voldoen, waarvoor formulieren aan alle Rijkstelegraafkantoren verkrijgbaar zijn. Op Donderdag 31 Maart 1927 te Ooltgens» plaat in Hotel »Moelker« bij veiling en op Donderdag 7 April 1927 aldaar in Hotel »HobbeI« bij afslag, beide dagen des n.m. half acht uur, openbare vrijwillige verkooping van A. Een hecht en weldoortimmerde Bur» gerwoning, benevens landbouwschuur aan den Kerkring te Ooltgensplaat. In 2 perceelen en combinatie. Aanvaarding woonhuis 15 Juli en aanvaarding landbouwschuur 16 Mei a.s. Breeder omschreven bij biljet. Ten verzoeke van den heer Paulus van Kempen aldaar c s. B. Het recht van erfpacht tot 1 Januari 2000 op een perceel dijkweiland te Ooltgensplaat aan den Spuidijk, met daarop nieuw gebouwde schuur. Te aanvaarden 15 April a.s. Breeder omschreven bij biljet. Ten verzoeke van den heer P. Vinke aldaar. Notaris AKKERMAN. »Op Vrijdag 1 April 1927 te Achthuizen in Café »Buijs« bij veiling en op Vrijdag 8 April 1927 aldaar in café »Koenraadt«, bij afslag, beide dagen des n.m. half acht ure, openbare vrijwillige verkooping van Een woon» en win» keihuis waarin vier vertrekken, te Achthuizen aan den Bommelschen dijk, kadaster sectie B. no's 1329, 1332 en 1375, tezamen groot 2.27 A. Winkelhuis dadelijk te aanvaarden. Overige vertrekken onder gestanddoening der huur. Breeder omschreven bij bil'et. Ten verzoeke van den heer D. Huijsmans te Achthuizen. Notaris AKKERMAN. Vrijdag 8 April, 's namiddags 3 uur te Oud» dorp aan de haven, om contant geld, van een partij scheepsafbraak, ten verzoeke van de heeren Gebroeders Bezuijen. Notaris VAN DEN BF.RG. Op Zaterdag 9 April 1927 des n.m. ten 4 uur te Ooltgensplaat aan de Spuidijk, publieke verkooping van ongeveer 130 rasechte Witte Leghorns. Betaling contant. Ten verzoeke van den heer P. Vinke aldaar. Notaris AKKERMAN. Verhuring bij Inschrijving voor 3 jaren van 2.36.40 H.A. Weiland te Zuidland in de Molengorzen, in huur geweest bij H. Koorn- neef. Inschrijvingsbiljetten gesloten in te leveren vóór of op Zaterdag 9 April a.s. ten kantore van ondergeteekende. Notaris C. LOEFF. Woensdag 13 April, des voormiddags 10 uur, te Melissant, aan den Molendijk, onder» langs, bij de schuur van Mattheus Mijnders L.Wz. van 6 stuks rundvee, 4 varkens, melk- gereedschap enzoovoorts. Ten verzoeke van M. Mijnders voornoemd. Notaris VAN DEN BERG. Openbare Verkooping op Donderdagen 14 en 21 April 1927, des v.m. 11 uur, ten koffiehuize vaon Essebaggers, bij veiling en afslag, van eene bouwmanswoning met bouw- en weiland, te Spijkenisse, aan de Breede kade, te zamen groot 2.56.00 H.A. in 2 perceelen, tigendom- en bewoond door den heer C. P. Quartel. Aan vaarding van het woonhuis bij de betaling op 1 Juli a.s. en het overige dadelijk. Inlichtingen ten kantore van Notaris I. G. TEN DOESSCHATE te Oud-Beijerland en van ondergeteekende. Notaris C. LOEFF. Zaterdag 16 April bij inzet en Zaterdag 23 April bij afslag, telkens des avonds 6 uur te Ouddorp in het Logement Akershoek van de zoogenaamde »Jonkerstee« te Ouddorp in den polder het Oudeland in de Molentienden, kadaster Sectie D Nos. 43, 44, 45, 49, 50 en 728, samen groot 9,41.38 H.A. of 20 Gemeten 150 Roeden V. M. in 5 koopen, combinatiën en massa, ten verzoeke van de weduwe en kinderen K. G. Voogd en den heer P. B. Crezee. Notaris VAN DEN BERG. Wegens plaatsgebrek moet veel blijven overstaan tot ons Vrijdagnummer, hieronder is ook de rede van den Heer Duymaer van Twist, te Ouddorp gehouden. Een partij als de Anti-revolutionaire, die gedurende een kwart eeuw enkele van haar mannen in het Bestuur des Lands, der Provincie en van vele Ge meenten heeft gehad, staat aan critiek bloot. Dat is op zichzelf niet erg. Integen deel, het is voor ieder mensch goed als hij gecontroleerd en becritiseerd wordt. Aan critiek heeft het dan ook in onze partijvergaderingen nimmer ontbroken, en, uitzonderingen daargelaten, hebben onze mannen altijd gewillig het oor ge leend aan critiek. Mits, en dit zal ieder toestemmen, dat het billijke, eerlijke eerlijke critiek is. Wanneer een vrouw haar man, die den geheelen dag gezwoegd heeft, des avonds verwijt, dat hij niet tweemaal zooveel verdiend heeft, is dat zeker onbillijke critiek. Wanneer de patroon van zijn knecht vergt, dat hij op één dag zooveel zal doen, als een ander in een week, is dat een ongehoorde eisch, die slechts ge schikt is om rechtmatigen toorn te ver wekken. Zoo kan men ook aan hen, die jaren lang getracht hebben de beginselen van hun partij in toepassing te brengen on gehoorde verwijten maken. Men kan zeggen Gij hebt nu al 25 jaar daar in het college van Gedeputeerde Staten zitting gehad, en nog hebt Gij niet al onze wenschen en verlangens ingewil ligd weten te krijgen. Dat lijkt een billijk verwijt. Maar is het dan nu ook Als een college, be staande uit acht personen, twee Anti revolutionairen zitting hebben, zouden dan die zes overigen, die wel in hoofd zaken, maar niet in alle opzichten gelijk renken, altijd bereid zijn hun meening voor die twee anderen op te offeren Wie de practijk van het leven kent weet wel beter. Op alle terrein, zal men in samen werking met anderen niet alles wat men begeert kunnen bereiken. Dat kan niet in een vereeniging dat gaat niet in een kerkeraad dat lukt niet in het gezinsleven en dat gaat ook niet op staatkundig gebied. Men kan dat be treuren, maar het is niet anders. En daarom is het verwijt aan de An ti-revolutionaire partij die immers bij verre na niet de helft van ons volk be strijkt en derhalve in de verste verte in de Kamers geen meerderheid heeft gehad en zal hebben, dat zij niet ge zorgd heeft voor de algeheele toepas sing harer beginselen al een heel on billijk verwijt. Een verwijt dat zich zal keeren tegen elke partij, of elk partijtje dat het als wapen durft hanteeren. Want dit is toch zeker hoe kleiner een partij is, hoe geringer haar invloed en hoe min der kans dat hare beginselen zullen tri- ompheeren. Men denke daarom eens als men op 6 April gaat stemmen Er zijn in de wereld heel wat archi tecten en met zeer uiteenloopende, vaak elkaar bestrijdende opvattingen omtrent de architectuur. Maar waarin ze ook verschillen mogen, daarover zijn ze het allen eens, dat een gebouw een vast fundament moet hebben. Een gebouw, dat opgetrokken wordt op onvasten bodem moge voor korten tijd den lof van den bouwmeester verkon digen dat duurt slechts kort. Zeer spoe dig zullen de scheuren in de muren wel vertellen, dat het kunstgevoel van den ontwerper te weinig onder de controle van diens verstand heeft gestaan en weldra valt het bouwwerk in puin neer. Vandaar dat men in onzen drassigen vaderlandschen bodem veelal eerst een hecht fundament neerlegt, vóór den bouw begint. Bij dat leggen van fundamenten kan de bouwmeester niet willekeurig te werk gaan. Hij zal rekenschap moeten houden met de wetten der natuur. Stoort hij zich daaraan niet dan zal het weinig helpen of hij al een fundament legtspoedig begint het fundament te scheuren en is het begin van den onder gang van het geheel daar. Met zulk een gebouw kan men onze samenleving vergelijken. Ook die sa menleving moet een fundament, een grondslag hebben. Zonder dien grond slag zal elke samenleving onmogelijk zijn. Maar dat zal op den duur ook zoo zijn met een samenleving, waarvan het fundament gelegd is door eigenwijze bouwlieden, die eigen inzicht stellen boven de onomstootelijke wetten en or dinantiën door God den oppersten Bouwmeester vastgesteld. Hij heeft ons niet in het onzekere gelaten omtrent de grondregelen, die voor fundament en gebouw der samen leving gelden. In Zijn Woord heeft hij ons daarmee bekend willen maken. Op allen die Zijn Naam willen be lijden rust derhalve de plicht te doen wat zij kunen om de beginselen, in dat Woord voor de samenleving neerge legd, om Zijn ordinantiën te laten hperschen. Daartoe behoort ook het kiezen van mannen, die eerbiedig bui gen voor Zijn ordinantiën in de bestu rende college's zooals onze Provinciale Staten. De beginselen der Antirevolutionaire Partij zijn aan dat Woord ontleend. Ons Christenvolk heeft biddend jaren lang voor die Antirevolutionaire begin selen een moeilijken strijd gevoerd. En al weten wij, dat we in ons land wel nooit zooveel invloed zullen krijgen, dat die Antirevolutionaire beginselen de wetgeving zullen beheerschen, dat kan ons niet verhinderen, om het uit te roe pen voor ons Nederlandsche volk, dat een geordende samenleving alleen mo gelijk is, indien zij gebaseerd is op het vaste fundament, waarvan het bestek in Gods Woord is omschreven. Maar dat geeft ons ook vrijmoedigheid om allen, die met ons van dezelfde meening zijn op te roepen, om bij de verkiezin gen hun stem uit te brengen op hen die zich bij het bestuur onzer provincie door die beginselen wenschen te laten leiden.

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 3