KINADRUPPELS SPROOKJESPUDDING Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. onder het oog. Nimmer zal één antirevolutie onair de meening verkondigen, dat de A.»R. Partij onfeibaar is, of in 't verleden was, noch dat haar mannen, zelfs haar beste leiders, niet met Paulus zouden moeten zeggen 'Wij strui» kelen dagelijks in vele. Toch meent spr. de bovenvermelde aanklachten te moeten afwijzen op grond van de feiten. Zij kunnen alleen in de gedachtensfeer der kiezers standhouden bij onjuiste voorlichting en onkunde inzake de politieke verhoudingen. Wat Is het gevaar. Niet «Rome*, maar «de Revolutie« is het gevaar, dat Nederland en Oranje in dezen tijd bedreigt. Spr. zet dan het karakter van dit revolutionaire gevaar uiteen in de teeke» ning van den geest van het groeiend socialisme. Niet omdat en indien de S.D.A.P. iets goeds voor den arbeidenden stand wenscht te doen dat zij dit goede inderdaad weet te bereiken is evenwel nog nergens gebleken 1 acht de A.»R. Partij haar onmiskenbaar groeiende macht gevaarlijk, maar om het geestelijk goed, dat zij den arbeider ontneemt. Zij berooft hem van de parel van groote waarde, den schat in de hemelen, omdat zij is een «religie*, tegengesteld aan het Evangelie van den Chris» tus. Al wist zij de hand van den arbeider met het goud dezer aarde te vullen, zijn ziel met de geestelijbzedelijke goederen dezer «wereld*, zij zou hem niet het waarachtig geluk hebben geschonken. Daarom moet niet «tegenover de Revolutie de Staatsmacht* maar «het Evangelie« worden gesteld. En in steê van tegen elkaar, betoonde het Christelijk volksdeel, met name het volk, dat op den grondslag der Gereformeerde be. lijdenis staat, eensgezind schouder aan schou. der op te trekken tegen den gemeenen vijand, in de ure des gevaars alle onderling geschil van afgeleid beginsel en verschillend inzicht te vergeten. Daarvoor kan buiten het leger, kamp in vredestijd met elkaar worden ge» handeld. En dan in broederlijken zin. Eenheid geboden. Het is een verschijnsel, dat tot droefheid stemt. Het feit, dat de belijders van den Chris» tus zich in de laatste jaren meer dan voorheen uit elkander laten drijven, zich in al meer partijen en partijtjes, groepen en groepjes laten splitsen. En dat ook in onze antirev. partij zelve de verdeeldheid, de tweedracht hier en daar zoo wreed den kop opsteekt. Dat is gevaarlijk. En dat is zonde. Gevaarlijk. Gevaarlijk. De tweedracht wordt niet zelden aangewakkerd onder het mom van ernstige bezorgdheid op het Protestantsch karakter on» zer natie. Men weet, hoe de antirevolutionaire partij denkt over de samenwerking niet bij de stembus, maar in 's lands raadzalen met de roomsch'katholieke staatspartij. Ondanks het groote verschil van kerkelijke leerstellin. gen staat het vast, dat de roomsch.katholiek mét ons op staatkundig terrein belijdt: Ik geloof in God, den Vader, den Almachtige, Schepper des hemels en der aarde en in Jezus Christus, Zijn eeniggeboren Zoon, onzen Heere. Deze gemeenschappelijke belijdenis deed onze antirev. partij, reeds sedert een halve eeuw en langer, onder Groen eerst, daarna onder Kuy» per, naar samenwerking zoeken tegenover den geest van ongeloof en revolutie. Maar al ware het zoo, dat in »Rome« po« litiek gevaar te duchten waren, dan nog zou de vraag mogen worden gesteld, of in de eenheid van het protestantsch christelijk volks» deel niet grooter kracht, ook tegenover dat Roomsche gevaar, zou schuilen, dan in de verdeeldheid, die nu vaak verlokt tot onder» lingen strijd en machteloosheid. Zouden b.v. in onze Tweede Kamer 27 Protestantsch» Christelijke vertegenwoordigers, als één aan. eengesloten, eensgezind optrekkende fractie niet meer beteekenen, tegenover de 32 a 33 roomsch.katholieken dan nu ze, in vier groepen gesplitst, vaak onderling overleg onmogelijk maken Veel erger lijkt ons echter het gevaar der onderlinge verdeeldheid tegenover de groeiende macht van het socialisme. Tegenover de 24 sociaaldemocraten in de Kamer zou een ho« mogene fractie van 27 mannen van Protes» tantsch<Christelijke belijdenis toch zeker een veel sterkere positie innemeD. Zoo staat het, ondanks het onderscheid der getalsverhoudingen, ook in Staten en Ge» meenteraden. Zonde. De verdeeldheid is echter niet slechts een gevaar. Het gemis der eenheid is ook zonde. De onderlinge bestrijding levert aan de wereld het spotbeeld van wat geroepen zijn aan die wereld te vertoonen. We denken in dit oogenblik aan een der aangrijpende momenten uit het leven van onzen Heiland. Dat moment, toen Hij gereed stond, den eersten voetstap te zetten op den weg, die uitloopen ging op den Kruisheuvel van Golgotha. In dat oogenblik stond onze Heere Jezus Christus te midden Zijner jongeren. En Hij hief zijn oogen op en bad Hij bad, wat wij gewoon zijn te noemen Zijn Hoogepries» terlijk gebed. Joh. 1720 en 21. Ik bid niet alleen voor dezen dat waren de discipelen, die hem omringden, maar ik bid ook voor degenen, die door hun woord in Mij gelooven zullen. Dus bad Hij voor u en mij. Indien wij nl. mogen behooren tot diegenen, die door het woord van Evangelisten en Apostelen in Hem hebben leeren gelooven als onzen Heiland en Zaligmaker, den Borg onzer schulden, den Verzoener onzer zonden. Toen bad Hij voor Antirevolutionairen en Staatkundig Gereformeerden, voor Chr. Historischen en voor mannen der Hervormde (Gereformeerde) Staatspartij. Voor «Hervorm» de« Antirevolutionairen en voor «Gerefor» meerde* Antirevolutionairen. Voor «Democra» ten« en voor «Conservatieven*, voor stede» lingen en plattelanders, die in Hem gelooven, En wat bad Hij LuisterVader, dat zij één zijn, gelijkerw^s Gij in Mij en Ik in U. Dat zij ook in ons één zijn, opdat de wereld geloove, dat Gij mij gezonden hebt. Waarom één? Onze eenheid moet aan de werld een be« wijs leveren. Een bewijs, niet van onze voortreffelijk» heid Niet van de meerdere uitnemendheid van Staatkundige Gereformeerden boven Anti» revolutionairen Maar het bewijs van da goddelijke zending van den Christus. Dat gelooft de wereld niet. De wereld in onze dagen heeft grooten eerbied voor den Christus. Neen, de dagen toen de godloochenaar Voltaire in Frankrijk brutaalweg den vinger naar den historischen Christus uitstrekte, en uitriepVertrap den ellendeling 1, zijn voorbij. De wereld onzer dagen is jeneigd, zéér veel van den Christus te gelooven. Ze gelooft van Hem, dat Hij een groot Profeet was. Een leeraar der wet. Een man, die een reine zedeleeraan de wereld heeft gepredikt, welke een iegelijk, die rein wil leven, heeft na te volgen. Eén, die zich altijd stelde aan de zijde van de verworpenen dezer aarde. Die de rijken van Zijn dagen Zijn banbliksem in het aan» gezicht heeft geslingerd, en den Farizeeër het huichelachtig masker van het gelaat gerukt Zij noemt Hem daarom vaak den eersten socialist den eersten communist. In de Tweede Kamer wordt Hij geciteerd als de prediker van de weerloosheid. Men vereert Hem als de martelaar, die vpor Zijn beginselen, de schande heeft veracht en het kruis heeft gedragen. Zij is geneigd van Hem te gelooven want de ongeloovige wereld is thans vol van bijge» loof dat Hij, in het bezit van geheimzinnige occulte krachten, in staat was, blinden de oogen te openen, dooven te doen hooren en stommen de spraak weer te geven, 't Duurt niet lang, of zij zal ook gelooven, dat Hij geen schijn» dooden, maar werkelijke gestorvenen in het leven terugriep. Dat alles, en nog meer, gelooft de wereld. Maar één ding gelooft ze niet van Hem. Dat Hij, «van den Vader gezonden was*, dat Hij de Eeniggeboren Zoon des Vaders was, en dien de Vader niet heeft gespaard, maar heeft overgegeven aan de wereld, omdat Hij die wereld alzoo lief heeft gehad, dat Hij dien Eeniggeboren Zoon niet heeft gespaard, maar Hem heeft overgegegeven, opdat een iegelijk, die in Hem gelooft, niet zou verder» ven, maar het eeuwige leven hebben. Dat gelooft de wereld niet. Wat doet de verdeeldheid van degenen, die wél alzoo in Hem gelooven Zij onthoudt aan de wereld het bewijs, dat de Vader Hem gezonden heeft. Daarom is onze onderlinge strijd en ver» deeldheid Zonde. De wereld spotlacht en hoont: Deze menschen discipelen van Christus? De wereld schudt ongeloovig het hoofd Deze Christus, een Koning? Die gestorven is, maar ook weder opgestaan, en nu gezeten ter rechterhand Gods, waar Hem alle macht is gegeven in den hemel en op aarde Als 't waar was, dan zouden zij, die Hem belijden wel meer liefde en grooter eenheid onder elkander betoonen. Hun tweedracht en haat is het beste bewijs, dat zelfs Zijn gebod niet meer in hun harten bewaard bleef. VERGADERING van den Gemeente» raad van MIDDELHARNIS op Vrij. dag 1 April des nam. half 3 uur. De voorzitter, burgemeesterden Hollander, opent de vergadering met gebed waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd worden vastgesteld. Bij de ingekomen stukken is een schrijven van Ged. St. behelzend goedkeuring van ge» nomen raadsbesluiten. Ingekomen is het verslag van den keurings» dienst van waren en van de Gezondheids» commissie. De kas van den gemeenteontvanger is nage» zien en in orde bevonden. Ingekomen is een adres van den Heer A. v. Strien, schilder alhier, die zich verdedigt tegen den aanklacht van het raadslid Dorsman dat hij te hooge prijzen zou berekend hebben voor schilderwerk in dienst der gemeente. Het schrijven is van den volgenden inhoud Aan den Raad der Gemeente Middelharnis, Geeft met verschuldigde eerbied te kennen A. van Strien, Schilder, inwoner dezer gemeente dat hij met bevreemding kennis nam van het rapport, ingediend door het raadslid C. J. Dorsman, uit welk rapport zou moeten blijken, dat requestrant, die de eer had voor de ge» meente te mogen werken, een rekening had ingediend, welke «volgens prijzen dei andere schilders(zooals rapporteur zich uitdrukt) te hoog was en tot een bedrag van f 28 45 plus f 7 57 dat requestrant overtuigd is in geen geval prijzen genoteerd te hebben boven de geldende tarieven dat hij integendeel kan aantoonen in som» mige opzichten beneden deze tarieven te zijn gebleven en in geen geval hoogere prijzen noteerde dan andere schilders dat hij, om dit laatste te bewijzen, zich be» roept op rekening van één der schilders in deze gemeente van wien enkele cliënten on» dergeteekende inzage kreeg van rekeningen door dien schilder ingediend, ongeveer denzelf» den tijd, in ieder geval van na den tijd toen de prijzen hooger moesten zijn dat hij, om iets te noemen, hierbij wijst op het volgende Ondergeteekende rekende voor grondverf f 1.50 per Kgmoest volgens den heer Dorsman zijn: f 1.30, bedoelden schilder echter f 1.57 voor lakverf f 2, moest volgens den heer T)orsman zijn f 1.50, bedoelden schilder rekende echter f 2.55 voor glansverf, dat goedkooper is dan lakverf I voor uurloonen f 0.65, moet volgens den heer Dorsman zijnf 0.60, bedoelde schilder rekende echter bij zijn cliënten, volgens reke» ning requestrant overlegd, f 0.75 per uur, dus 15 cent meer dan volgens den heer Dorsman berekend mag worden en 10 cent boven de noteering van ondergeteekende dat ondergeteekende zich met vrijmoedigheid op de noteeringen van bedoelden schilder beroept, daar deze niemand minder dan den heer Dorsman zelve is, die voor Volksbelang in den Raad zetelt en dus in geen geval met het Volksbelang strijdende prijzen zal bere» kenen; dat requestrant door den heeren Dorsman's cliënten in staat gesteld is desgewenscht voor een intieme commissie deze rekeningen te overleggen dat, requestrant derhalve meent, dat hij in geen geval volgens prijzen der andere schilders te veel berekend heeft dat hij den Raad eerbiedisliik verzoekt wanneer hij van zijn goed recht gebruik maakt om de rekeningen der ambachtslieden behalve door den gemeente.opzichter ook door leden uit den raad zelve te doen onderzoeken, dit toch zooveel mogelijk te laten doen door raadsleden wier maatschappelijke positie het mogelijk maakt, dat zij zonder vooroordeel en dus objectief tegenover de ambachtslieden die voor de gemeente werken, staan. 't welk doende enz. A. v. STRIEN. Middelharnis, Februari 1927. De heer DORSMAN (Volksbelang) acht een commissie om deze zaak te onderzoeken niet noodig, daar dit jaar andere ambachtslieden voor de gemeente werken en dus de prijzen vergeleken kunnen worden. B. en W. worden gemachtigd deze zaak af te handelen. De heer STRUIJK (A.R.) zegt tot den heer Dorsman ze zetten je toch maar leelijk in den hoek, vaderl Bij de kwestie uitgifte van grond in erfpacht, wordt besloten bij een bepaalden weg de rooi» lijn vast te stellen op 11 M. uit het hart van den weg. Ged. St. wijzen op de wenschelijkheid dat de uitkeering van de winst der gasfabriek niet in de gemeentekas geschudt maar blijft ten bate van het bedrijf. De heer STRUIJK zou willen besluiten de winst niet altijd in het gasbedrijf te houden. Het geld wordt door de burgerij opgebracht en het is niet noodig dit altijd in het reserve» fonds te storten. De heer DORSMAN zou deze zaak telkens voor één jaar willen vaststellen. De heer VOGELAAR (A.R.) wijst er op dat men met twee gemeenten te maken heeft, dat levert altijd moeilijkheden op. Besloten wordt deze kwestie nog aan te houden. Tot Voorzitter van het stembureau No. 2 wordt benoemd Wethouder Zaaijer. De leden der schattingscommissie, bestaande uit de H.H Esseling, Vogelaar, Slik en Nijgh' treden af De heer VOGELAAR zegt niet voor een herbenoeming in aanmerking te willen komen. In zijn plaats wordt gekozen de heer Struik. De overigen worden herbenoemd. De heer STRUIJK wil zijn benoeming nog in beraad houden. De ingezetenen D. Blokland en W. Knöps vragen ieder toestemming tot plaatsing van een radio-centrale. De heer KRIJGSMAN (A.R) zegt dat het mogelijk is dat naast deze neutrale centrales nog komt een christelijke. Spr. wenscht dat als deze een aanvraag doet ook hiervoor toe» stemming gegeven zal worden. De VOORZITTER antwoordt bevestigend. De heer O. van Nieuwenhuize tot een aanvraag tot ophokking van varkens. B. en W. adviseeren dit toe te staan, waartoe met algemeene stemmen besloten wordt. Het verzoek om lid te worden van de school voor lager landbouwonderwijs te Sommelsdijk wordt voorloopig aangehouden. De heer KRIJGSMAN vraagt of ook ar» beiderskinderen in de gelegenheid gesteld zul» len worden deze school desgewenscht te bezoeken. De VOORZITTER meent dat dit wel zal kunnen. De heer KRIJGSMAN zegt dat er dan echter geen hoog schoolgeld betaald moet worden, want dan kunnen dezen niet De "VOORZITTER weet het bedrag niet dat aan schoolgeld betaald moet worden. De heer DORSMAN meent dat als de school overdag gehouden wordt, de arbeiders» kinderen vanzelf uitgesloten zullen zijn De heer VOGELAAR acht het logisch dat de school overdag gehouden wordt. De heer DORSMAN zou dan willen dat er 's avonds ook gelegenheid gegeven werd om het onderwijs te volgen. De heer v. d. SLIK (A.»R merkt op dat die gelegenheid er 's avonds allang is en dat kost niets. De VOORZITTER gelooft niet dat er voor avondonderwijs veel belangstelling zal zijn. Wanneer de kinderen overdag gewerkt heb» ben is er doorgaans 's avonds weinig lust meer. Verschillende verzoeken om grond in erf» pacht worden toegestaan. Hieronder is ook een aanvraag van de Oud»Gereformeerde Ge» meente, die hier een kerk wil bcuwen. Vóór 1 Juli 1928 moet de grond bebouwd zijn. B. en W. stellen voor de Ruisterstraat door te trekken. De heer KOOTE (A.»R.) zou het een ramp vinden als het niet gebeurde. Dit wordt besloten en de heer DORSMAN adviseert B. en W, de blinde muren op de hoeken te laten versieren, waartoe eveneens besloten wordt De VOORZITTER brengt ter kennis van den Raad een rapport van het onderzoek dat door de H H. Dijkers en Varik is ingesteld naar de rioleering in deze gemeente. Uit dit rapport blijkt dat de rioleering over het geheel genomen goed ismet enkele wij» zigingen is zij in orde te maken. De heer DORSMAN vindt het maar goed dat hij deze kwestie ter sprake heeft gebracht, want nu blijkt dat er toch iets aan hapert. Spr. vraagt wie die veranderingen moet be» talen. De VOORZITTER zegt dat er nu uit dit rapport blijkt dat er van de praatjes niets overblijft. De heer DORSMAN zegt dat de heer Va» rik beloofd heeft dat als de rioleering niet goed ligt, hij zelf de kosten betalen zal. Spr stelt nu voor de heer Varik die te laten be» talen. De heer STRUIJK zegt dat uit het rapport blijkt dat het begin der rioleering goed ge» weest is. Er is gezegd dat de rioleering bij het Binnenpad wel 30 c.M. oploopt. Dat is nu óf een misverstand óf laster, want in wer» kelijkheid is het maar 12 c.M. De heer DORSMAN vindt dat dit weinig verschil uitmaakt. De heer STRUIJKweinig verschil Het scheelt meer dan de helft, het scheelt 18 c.M. op de 301 De VOORZITTER zegt dat, hier deriolee» ring opgezet was door den gemeente»opzichter en de werklui, men des 's<nachts opzettelijk en met kwade bedoelingen de stelling veran» derd heeft. De menschen die bij de opzetting geholpen hebben verklaren dit ook. Nu is tengevolge daarvan bij de uitvoering van het werk een fout gemaakt. Maar men heeft hier met kwaadwilligheid te doen. Evenals het kwaadwilligheid geweest is, dat er des nachts in de schoorsteen van een in aanbouw zijnd huis beton geworpen is. Voorts wijst spr. op het feit dat er ook andere plaatsen zijn waar getobt wordt met de rioleering, b.v. Groningen en Utrecht. Het zou natuurlijk dwaasheid zijn, dit den opzichter te laten betalen. De heer VOGELAAR zegt dat nu de con» clusie getrokken kan worden, dat de heer Dorsman ongelijk gehad heeft, zijn aantijgin» gen tegen den opzichter zijn gelogenstraft Het is thans billijk dat de heer Dorsman dit openlijk erkent. De heer Dorsman heeft ge» zegd dat als de rioleering wordt doorgetrok» ken bij de Hoflaan, zij tenslotte niet onder den grond maar boven de grond zou komen te liggen. Nu blijkt echter dat het werk van den opzichter goed geweest is Spr. wil dat even vaststellen en hoopt dat de heer Dorsman zijn fout erkennen zal. De heer KRIJGSMAN zegt, dat als er kwaadwilligheid in het spel is het onbillijk zou zijn dit den opzichter te laten betalen Ingekomen is een nota van den heer J. M. van Paasschen om schadevergoeding van de grasetting aan den Oosthavendijk ad f 42,— der jaar. Na een discussie over de vraag of de Raad tot schade vergoeding verplicht is, wordt be» sloten dit nader te laten onderzoeken. De ingezetenen K. Kroos en A. J. Dijkers verzoeken om rioleering voor gemeente reke» ning van een sloot aan het Marietjespad. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik» ken, daar het niet aangaat de rioleeiing buiten de kom ook voor gemeente rekening te nemen. De heer v. d. MEIJDE (C.H.) is er voor het verzoek wél in te willigen, daar het een gemeentebelang is dat ook daar gebouwd wordt. Instemming gebracht wordt het voorstel B en W. aangenomen. Tegen stemden de H.H. v. d. Meijde en Nipius. De heer J. M. van Paasschen verzoekt een bijdragen in de onderhoudskosten van den weg bewesten den havendijk. De Voorzitter zegt, dat onderzocht is hoe dit in elkander zit. Het onderhoud gaat bij beurten per jaar. Het laatste jaar heeft de ge» meente het gedaan. Besloten wordt niet op het verzoek in te gaan. B en W. worden gemachtigd tot wijziging der begrooting 1926. Betreffende het reeds in de vorige verga» dering ingekomen verzoek der afdeeling van den Bond van landarbeiders betreffende werk» verschaffing, of uitkeering, deelt de Voorzitter mede dat er zooveel mogelijk werk opge» zocht wordt. De heer KRIJGSMAN is dankbaar voor hetgeen B. en W. gedaan hebben. Spr. wijst nog eens op de noodzakelijkheid dat de ar» beiders zich Christelijk of neutraal, een ieder naar eigen geestesrichting, doch in ieder geval organiseeren. Spr. vindt het opmerkelijk, dat waar beide organisaties eerst samenwerkten, nu tegen de verkiezingen het bestuur der socialistische arbeidersvereeniging zich afzonderlijk tot den Raad richt en de christelijke passeert. Spr. zegt dat men op ons eiland te worstelen heeft met seizoen»werkloosheid. Telk ns komt dat terug. Er is groote armoede onder de ar» beiders door gedurige werkloosheid. Spr. zou het gemeentebestuur willen adviseeren, de handen in één te slaan met de besturen van andere dorpen op Flakkee. Gezamelijk kan er iets bereikt worden, als de wil maar goed is. Wethouder VROEGINDEWEIJ (A.»Rvindt dat het op 't oogenblik met de armoede wel losloopt. Er zijn niet zoo veel werkloozen. Er is zelfs meer werk dan werkkracht. De heer KRIJGSMAN is het hiermede nie) eens dat de boeren verlegen zitten om werk» krachten. Men moet de werkloosheid en ar» Dr. N.NANNING'S EETLU5T-0PWEKKEND. 1.30 p. fl. moede niet afmeten naar het getal werkloozen dat komt stempelen. De menschen worden er moedeloos onden. Ze weten toch wel dat *'er geen werk is en dan zien ze er tegen op om telkens te komen stempelen. Spr. wijst op de manier zooals in het Noorden van ons land gewerkt wordt en stelt dit als voorbeeld. De ingezetene J. Vroegindeweij Wz. vraagt toestemming tot het bouwen van een schuur aan het Binnenpad. B. en W. willen dit punt aanhouden. De heer v. d. SLIK wil het niet op de lange baan schuiven, dan is het maar beter in eens te zeggen dat daar niet gebouwd mag worden, dan weet hij waaraan hij zich te houden heeft. De heer STRUIJK vindt het gevaarlijvan dit besluit af te wijken. Waarom heeft Vroeg» indeweij niet beter doorgedacht. Hij wist toch dat er een bouwverbod op lag. De heer DORSMAN zegt dat de Raad Vroegindeweij eigenlijk met een kluifje in het riet gestuurd heeft. Als het daar doorgetrok» ken wordt is het beter aan den Achterweg maar te laten bouwen. De VOORZITTER vindt dit geen argument en is er niet voor in het centrum der gemeente zulk een bedrijf toe te laten. In stemming gebracht wordt het voorstel B. en W. aangenomen. Tegen stemden de H.H. v. d. Meiden, Krijgsman, Dorsman en v. d. Slik. Het besluit van Sommelsdijk om Ged. St. te verzoeken het geschil over de wisselplaats in de haven achter de gasfabriek te beslechten, wordt ter kennis der vergadering gebracht. De commissie in de vorige vergadering be» noemd om te onderzoeken of de begrooting nog sluitend te krijgen is, zonder belasting» verhooging, brengt rapport uit. De heer KRIJGSMAN, tolk der commissie, zegt dat om de volgende posten nog bezui» nigd kan wordenRaadhuis, reis» en verblijf» kosten, politiekosten, onderhoud straten en wegen (f 2000,— I) en nog enkele kleinigheden, te zamen vormend een bedrag van f 2830,—. De commissie licht toe dat als er voor het onderhoud der wegen tekort is, er altijd nog een leening gesloten kan worden, wat ook wat van den druk verlegd naar het volgend geslacht. Dan wil de commissie de winst der gasfabriek over 1925 aanspreken, dan komt men op een bedrag van f 7052,—. Het tekort is f 9882,—, is dat restant niet aan te vullen, dan is er geen andere mogelijkheid dan be» lastingverhooging. De commissie geeft nog in overweging werkboekjes voor de ambachts» lieden in te voeren opdat de begrooting niet overschreden worde. De VOORZITTER geeft zijn spijt te kennen dat de commissie al dien arbeid voor niets gedaan heeft. De cijfers die zij geven kunnen allen bestreden worden. De winst der gasfa» briek over 1925 is al besteed. Wanneer de begrooting zoo weer naar Ged. St. gaat kunnen de heeren er op rekenen dat zij weer niet goedgekeurd terugkomt. En dan is het maar uitstel. Tot belastingverhooging zal het toch moeten komen. Is het niet nu dan toch over een paar maanden. De SECRETARIS merkt op dat een raming van f 4000 voor de wegen veel te laag is. Als daarvan grint en werkloon betaalt moet worde J komt er niets van terecht. Wethouder VROEGINDEWEIJ verlaat he, standpunt van B en W. en gaat metdecoul missie mee. De belasting zai wel een f 300; medevallen. De VOORZITTER zegt dat men met der.l gelijke praatjes niets opschiet Er is een brieJ van den inspecteur waaruit blijkt dat de bel lastingen niet boven de raming uitgaan. f De heer VROEGINDEWEIJ zegt het betel te weten dan de inspecteur. De VOORZITTER zegtgeeft U dan cijfers! Ged. St. gaan niet af op losse geruchten. Zijl willen cijfers zien. Ten slotte wordt besloten te trachten hei: voorstel der commissie bij Ged. St. er dool te krijgen. Alleen Wethouder ZAAIER hield| zich aan het voorstel»B. en W. Dan rondvraag en sluiting. Vergadering van den raad der gemeentel DEN BOMMEL op Vrijdag 1 April I 1927, des namiddags 2.30 ur. Tegenwoordig de heeren J.C. Borgdorff, H van Gent, W. A. Lokker, B. C. Jongeling, J. p, I Segers en M. L. Ceulemans. De VOORZITTER opent de vergadering met het uitspreken van het formulier gebed en deelt I mede, dat de heer J. P. Mast in verband met een ondergane operatie de vergadering niet kan bij. wonen. Hij spreekt den wensch uit dat de heer I Mast spoedig geheel hersteld terug mag komen toe zijn gezin en werkzaamheden en dat hij d volgende vergadering mag tegenwoordig zijn. In behandeling komt le. Ingekomen stkken. a. Mededeeling van Ged. Staten, dat door hen I is goedgekeurd het besliut van den raad tot wij- f ziging der gemeentebegrooting dienst 1926. b. Mededeeling van de heeren Job Mijs, D I Hermans en W. J. Rosmolen, dat zij hunne be-1 noeming tot lid der schattingscommissie aar.- nemen. c. Mededeeling van T. Braber, dat hij zijnel herbenoeming tot lid van de commissie tot we-| ring van schoolverzuim aanneemt. d. Mededeeling van L. C. de Wit, dat hij zijne I benoeming tot lid van het stembureau no. 2 in de Zuidzijde niet aanneemt. Op voorste van de VOORZITTER worden I genoemde stukken voor kennisgeving aange-1 riomen. 2e. Voorstel van B en W. om de gemeente werkman C. van St. Annaland in vasten dienst I te nemen. Mei algemeene stemmen wordt C. van I St. Annaland met ingang van 1 April 1927 in vasten dienst der gemeente te benoemen als meente-werkman. 3e. Hierna deelt de VOORZITTER medel dat de verordeningen tot heffing en invordering I van het schoolgeld zijn goedgekeurd tot 1 Mt; 1927 en deze opnieuw moeten worden vastge steld. n 4e. Aan de orde wordt gesteld de vaststel ling van het kohier van de hondenbelasting voor I het dienstjaar 1927. Met algemeene stemmen wordt het kohier hondenbelasting dienst 1927 vastgesteld op een bedrag van 348.— 5e. Zonder hoofdelijke stemming worden vast"»t( steld een wijziging der begrooting voor I dienst 1926 en 1927. 6e. Met 3 voor en 3 tegen staakten de stem men bij de gunning van de woning door L. de Jong bewoond, zoodnt de beslissing tot een vol gende vergadering wordt verdaagd. 7e. Als laatste punt van de agenda wordt be handeld de benoeming van een lidt van he stembureau no. 2 in de Zuidzijde tengevolge van het bedanken van den heer L. C. de Wit. Na gehouden stemming wordt benoemd met 5 stemmen de heer A. W. Lokker. Een stem werd uitgebracht op den heer H. van Gent. Nadat nog bij de rondvraag door den heer van Gent wordt gevraagd over de aanschaffing van een begrafenis-toestel, tot welke aanschaffing zonder hoofdelijke stemming wordt besloten en de heer Ceulemans over te kleine zinkptten, wordt de vergadering waar verder niets meer te behande len is en niemand meer het woord verlangd door den Voorzitter gesloten. SOMMELSDIJK. Belanghebbenden wof» den verwezen naar de advertentie voot mende in dit blad betreffende herbestedm/1 van grintleverantie voor de gemeente. Aan den landbouwer A. van Es alhier is vergunning verleend tot het verbouwen van zijn woning, staande aan het Kortewegje nabij Dirksland. Vorige week stonden er bij den corres» pondent der arbeidsbemiddeling dezer ge» meente gemiddeld 10 werklooze landarbeiders ingeschreven. In de maand Maart 1927 werden in deze gemeente 5 kinderen geboren, 6 personen stierven, 2 huwelijken werden voltrokken, 40 personen verlieten de gemeente en 23 personen vestigden zich alhier. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept 264650 K.G. aardappelen, uien en peen. Naar men verneemt zijn voor de Staat' kundig Geref. Partij tot Candidaten voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing gesteld, de hee» ren J. le Comte, J. van Zetten, J. P. C. van Zielst en Abr. Peekstok. Het vervoer van de grint voor deze ge' meente is gegund aan den landbouwer C. Joppe alhier voor 49 cent per vracht. Gedurende de maanden December, Januari en Februari werd voor de suppletiekas van de Christ, vereen, voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem en Heemstede in deze gemeente ontvangen f 69,25. MIDDELHARNIS. Over het le kwartaal zijn door de schutsluis alhier binnengekomen 347 schepen met een inhoud van 32287 ton en uitgevaren 345 schepen met een inhoud van 32280 ton. Bij den correspondent der arbeidsbemid» deling hebben zich op 2 April als werkloos doen inserhrijven 25 veldarbeiders en 17 zee» visschers. Totaal 42 personen. Door J. Koster, Visscherstraat C 125, is gevonden een heerensjaal en door Mej. Polak, Westdijk, is verloren een gouden broche. Door de Antirev. Kiesvereeniging zijn voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing Candi' daat gesteld no. 1 J. Vroegindeweij Lz., no. 2 Joh. Struijk, no. 3 D. Vogelaar, no. 4 L. Koote, no. 5 M. Gideon, no 6 J. van der Slik en no. 7 A. Krijgsman. Het advies van het bestuur wasno. 1 J. Vroegindeweij Lz., no. 2 Joh. Struijk, no. 3 L. Koote, no. 4 A. Krijgsman, no. 5 no. J. van der Slik, no, 6 D. Vogelaar. Er is thans geschil over de volgorde, wat dezer dagen wordt opgelost tusschen bestuur en candidaten. Het Mannenkoor »Zanglust« en de Zang» vereeniging «Volkszang*, zullen 2e Pinksterdag deelnemen aan het concours te Gouda. Bij het 1.1. te Brielle gehouden examen machineschrijven slaagden voor het Pont» diploma, de navolgende personende dames G. Slijper te Oude Tonge; K. Kievit te Stel' lendamA. Brouwer te Maassluisde heeren

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 2