kapok COHEN NEER HOLLANDsch mwmmwm Vier Bladen. .TWEEDE BLAD. MATRASSEN Zaterdag 2 April 1927. No. 3316. Dit nnffliüier bestaat uit ingen. ART. 36. Plaatselijk Nieuws* Zie advertentie JOHs. KERN Gediplomeerd Horlogemaker MET PELUW EN KUSSENS I I MET OVERTREK VAN STORES EN DAMAST I I ZEER V0GRDEELIGE PRIJZEN DIRKSLAND T "NT* T-> Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. ning, dat er in 1927. 50.000 ton. ind in het buitenland verschijnsel, dat de -York een vast ver- ork betreft geeft de •heid daar te lande rporation werkt' b.v. it, terwijl de General om Ford te slaan, en blijven zich guns- t alles bij ons slechts es, die nog tamelijk circa 71 ,nd betreft, heeft het ag met België totaal gehad, en zoo het de geldwereld tevre- Met belangstelling t de mogendheden in reken. >etoog betreffende de insdag daarvoor wel :n konden aandeelen loopen tot zelfs 123 :n Enka's tot 318 koersverschillen. De was kalm en had niet it daarvan niet veel ongatie betreft is dit ijk a 3 Y+ te ver- bij inzet in het Loge» endam en Donderdag Logement Mijnders ie namiddags 3 uur, van 0'/2 R. V. M. bouw» n polder Nieuw Stel» B nos 1724, 1726 en nbinatie, ten verzoeke van Oostenbrugge te 75 H.A. 5 G. 184 tellendam, in den Mo» B nos 1236,1237,1241 en combinatie, ten h Adam van Oosten» Broek. Alles dadelijk VAN DEN BERG |aart 1927 te Ooltgens» :er« bij veiling en op (927 aldaar in Hotel leide dagen des n.m. t rij willige verkooping eldoortimmerde Bur» idbouwschuur aan den |iat. In 2 perc:elen en ig woonhuis 15 Juli iuwschuur 16 Mei a.s. biljet. Ten verzoeke [m Kempen aldaar c s. |cht tot 1 Januari 2000 land te Ooltgensplaat aarop nieuw gebouwde 15 April a.s. Breeder Fen verzoeke van cV' ptaris AKKERMAN. 1927 te Achthuizen in en op Vrijdag 8 April Koenraadt«, bij afslag, palf acht ure, openbare Een woon» en win» :trekken, te Achthuizen dijk, kadaster sectie B. tezamen groot 2.27 A. aanvaarden. Overige anddoening der huur. £>ij bil'et. Ten verzoeke ijsmans te Achthuizen, otaris AKKERMAN, vonds 6 uur te Ouddorp shoek, verhuring bij in» re van den Heer Jan i te Ouddorp, van de in het Oude Nieuwland, lid.Westelijk deel groot V. M. voor 3 jaren da» |rd-Westelijk deel groot R. V. M. voor 5 jaren itelijk deel grootO.86 40 4. voor 5 jaren dad' ddendeel met de lo«.. s en rijwielen) en uitpad Abr. Klijn, voor het s VAN DEN BERG. bij inzet en Zaterdag 2 |ns des namiddags 5 uur gement Akershoek, van Ouddorp in den polder de Westduinen, aan den stelleweg, groot 10.09.50 L V. M. in 7 perceclen, de gebouwen zijn op 1 dadelijk te aanvaarden. G. 62 R. V. M bouwland lder het West Nieuwland te aanvaarden. C. 3.89.90 V. M. bouw» en gerstland polder het Oudeland, in aanvaarden. D ongeveer t2 Gemeten bouwland te der het Oude Nieuwland, ran het perceel in den hoof 1927 te aanvaarden E. 1.61.20 H.A. of 3 G. nd te Ouddorp, in den huurd tot 11 November anis K. Wz. k f 204 pet an den Heer Jan Masten' )uddorp. [ris VAN DEN BERG. ril 1927 des n.m. ten 4 uur n de Spuidijk, publieke ;eveer 130 rasechte Witte ontant. Ten verzoeke va» .ldaar. Notaris AKKERMAN. :hrijving voor 5 jaren, vao 1, genaamd »de Lage Wei', n den Garsdijk, in huur imp. Inschrijvingsbiljetten af op Zaterdag 2 April.a.s Notaris C. LOEFF. les voormiddags 10,30 uut tram, te Ouddorp, op Heer Jan Mastenbroe* 2»jarige vaarzen en te kalfdragend, voorts landbouwgereedschapPe e goederen. iris VAN DEN BERG. and, op Vrijdag 8 Apt'Jj verzoeke van den n« n woDing aan het Ho" j rkooping van: aaronder 1 met veulen ie, 11 melkkoeien, 5 ckelingen, 6 kuiskalver ekbok, Tilbury, kapkarretj' 2 Nov. 1927. p Notaris C. LOEF"' Ook bij de propaganda voor deze Staten- stembus wordt weer politieke reclame gemaakt en gericht tegen de A. R. partij met het in de laatste aren zoo op de spraak zijnde Artikel 36 van de Ned. Geloofsbelijdenis. Men geeft dan den kiezers den indruk, al zegt men het niet zoo precies, alsof de A. R. partij dit gansche artikel uit de belijdenis der Vaderen geschrapt en los gelaten heeft. Dit is volmaakt onjuist en we willen het thans nogeens onder de oogen zien. Artikel 36 in zijn oorspronkelijken vorm luidt: „Van het ambt der Overheid". „Wij gelooven, dat onze goede God, uit oorzaak der verdorvenheid des menschelijken geslachts, Koningen, Prinsen en Overheden ver ordend heeftwillende, dat de wereld geregeerd worde door wetten en politiën, opdat de onge bondenheid der menschen bedwongen worde en het alles met goede ordinantie onder de men schen toega. Tot dat einde heeft hij de Over heid het zwaard in handen gegeven tot straffe der boozen en bescherming der vromen. En hun ambt is, niet alleen acht te nemen en te waken over de Politie, maar ook de hand te houden aan den heiligen Kerkedienstom te weren en int te roeien alle afgoderij en valschen gods dienst, om het rijk des Anti-Christs te gronde te werpen en het Koninkrijk van Jezus Christus te doen vorderen, het Woord des Evangelies overal te doen prediken, opdat God van een iegelijk geëerd en gediend worde, gelijk Hij in Zijn Woord gebiedt. Voorts, een ieder, van wat qaliteit, conditie of staat hij zij, is schuldig, zich den Overheden te onder werpen, schat tingen te betalen, hun eere en eerbied toe te dragen en hun gehoorzaam te zijn in alle din gen, die niet strijden tegen Gods Woordvoor hen biddende in hunne gebeden, opdat hen de Heere stieren wille in al hunne wegen, en dat wij een gerust en stil leven leiden in alle god zaligheid en eerbaarheid. En hierin verwerpen S ij de wederdoopers en andere oproerige men- r~schen, en in het gemeen al degenen, die de Overheden en Magistraten verwerpen en de Justitie omstooten willen, invoerende de gemeen schap der goederen, en verwarren de eerbaar heid, die God onder de menschen gesteld heeft". Wat is er nu met dit artikel geschied De Gereformeerde Kerken hebben in haar wettige s node van 1905 tet Utrecht uit dit gansche artikel geschrapt de woorden „om te weren en uit te roeien alle afgoderij en valschen godsdienst, om het rijk des Anti-Christs te gronde te werpen". Méér nietHet artikel is overigens in zijn geheel behouden, zóó als het hierboven is af gedrukt. Dat deden de Gereformeerde Kerken. Dat deed dus niet de A.R. partij. Natuurlijk nnietEen politieke partij beschikt niet over de belijdenis des geloofs. Deze is het eigendom der Kerk. De Gereformeerde Kerken hebben deze ééne zinsnede geschrapt, omdat zij van oordeel waren dat deze itspraak niet steunt op de H. Schriften. Dat nergens in die Schriften te vinden is, eenige uitspraak, welke zou aanwijzen, dat het Konin krijk der hemelen, dan het Koninkrijk van Chris- S' da' ware Kerk moet gesticht worden fr'V-Xt het zwaardevenmin dat het Rijk van den Anti-Christ moet worden uitgeroeid met geweld en wettelijken dwang der wereldlijke Overheid. „Niet door kracht of door geweld, maar door Mijn Geest zal het geschieden". „Indien Mijn Koninkrijk van deze wereld ware, zoo zouden Mijne dienaars gestreden hebben". Met de schrapping dezer ééne zinsnede is dus geenszins de in Artikel 36 aangewezen roeping der Overheid tegenover de Kerke Christi over boord geworpen. Een positieve taak der Over heid is volledig gehandhaafd. De conclusie, welke men trekt, ais zou nu aan de Overheid slechts een „neutraal" geen „godhdienstig" karakter zijn gelaten, is volstrekt onjuist. De Gereformeerde Kerken schrapten deze zinsnede, niet de A.R. Partij. Intusschen staat de A.R. Partij op hetzelfde standpunt. Het is haar staatkundig beginsel, dat het der Overheid niet toekomt met haar zwaard der gerechtigheid te straffen „allen valschen godsdienst en af goderij", allen, die niet tot de ware Kerk behoorën. Dit was het staatkundig beginsel der georganiseerde A.R. Partij reeds in 1878, dus lang vóórdat de Synode van Utrecht tot de herziening der Confessie op dit punt over ging. En het is niet ongerijmd te beweren, dat de mannen, die het gravamen bij de Synode in dienden in 1902 en de Commissie, die in op dracht der Synode (de heeren H. Bavinck, T. Bos, M. de Jonge, H. H. Kyper, A. Littooy, A. F. de Savornin Lohman en T. Tromp), daar omtrent rapporteerden, door hun antirevolutio naire staatkundige overtuiging geleid werden. Nu is het mogelijk, dat anderen in dit op zicht, in hun beschouwingen van het ambt der Overheid, van de A. R. Partij verschillen en daarom artikel 36 onverkort wenschen gehand haafd te zien. Evenwel dan mogen zij toch niet de onjuiste voorstelling verbreiden, zelfs niet den indruk wekken of laten bestaan, dat de A.R. Partij het gansche artikel zou hebben losgelaten. Dan moeten zij ook gronden voor hun ziens wijze kunnen aanvoeren, die aan de H. Schriften zijn ontleend. Dan dienen zij aan te toonen, dat de Overheidsmacht moet worden aangewend, om met geweld en dwang alles wat niet met het ware geloof bestaanbaar is, te onderdrukken. En eindelijk moeten zij aantoonen, dat het praktisch voor de wereldlijke overheid mogelijk zou zijn „allien valschen godsdienst en afgoderij te weren en uit te roeien". Werkelijk „uit te roeien". Niet slechts „te weren", maar ook „uit te roeien". Immers, zóó staat het in de betlijdenis. Wie dit „uit roeien" begint te verklaren als enkel „weren", tegengaan door een simpel wetjen of veror- deningetje, dat het bestaan van vereenigingen als „De Dageraad verbiedt, is zelfs reeds aan het verminken van de belijdenis begonnen. En heeft reeds daarmee het recht verloren het der A.R. Partij te verwijten. Hoe zal men „weren en uitroeien" En moe ten de dienaren van het aardsche Koninkrijk strijden met het zwaard voor de bevestiging van het Koninkrijk der hemelen Daar gaat het om. Moet tegenover de Revolutie het Evangelie het zwaard des Geestes zijn? Of moeten we Groen's zinspreuk veranderen in Tegen de Revolutie de Staatsmacht R. A. d. O. SOMMELSDIJK. De bakker D. B. van Erkel heeft ondershands de brood-, beschuit- en klein- goedbakkerij gekocht van den bakker A. Reedijk alhier. Gevonden voorwerpen Een rijwielbelas- tingplaatje en een vulpenhouder. Inlichtingen bij den gemeente-veldwachter. Voor de redstar-aardappelen wordt in deze gemeente 4.25, voor de eigenheimer aardappelen f 3.25 en voor de paardepeen 0.30 per H.L. besteed. De lantaarn op het Marktveld is door een koopman uit Dirksland met zijn vrachtauto om ver gereden. Vanwege de gasfabriek is hij nu verplaatst, zoodat hij daar ter plaatse wat minder een sta-in-denlweg is. MIDDELHARNIS^ De timmermansknecht H. Koote had 't on geluk met zijn hand in aan raking te komen met de schaafmachine, waar door drie vingers zoo ernstig werden verwond, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Gevonden een kinderportemonnaie en een huissleutel, beide gedeponeerd bij L. Wesdijk, Westdijk een alpacca beursje met eenig geld er in gedeponeerd station R. T. M.door C. van Eek een gehaakte iuuts. Bij publieke verkooping van huis en schuur en landerijen van den heer L. v. d. Baan is dit afgemijnd als volgtKoop 1, huis en schuur, door dhr. W. J. Nijgh voor 7050; koopen 2, 3, en 4 gecombineerd, dcor het onderling begrafenisfonds voor 1740 per gemetkoopen 5, 6 en 7, door idem voor 1720 per gemet koop 8, aangeloopen, 1520 per gemet, door A. Born. Door de Staaatkundig Geref. Partij zijn voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing candidaat gesteld 1. J. Vroegindeweij Wz.2. Abr. Ver- hage3. N. H. Beversluis. Bij den correspondent der aabeidersbe- middeling hebben zich als werkloos doen in schrijven 31 arbeiders en 15 zeevisschers, totaal 46 personen. Na een verblijf van ruim 6 jaar is deze week alhier uit Ned.-Indië aangekomen de heer M. Buth en zijn gezin, om alhier eenigen tijd bij zijn familie door te brengen. Volgens mededeeling zal de muziekver- eeniging „Sempre Cresendo" Dinsdag 12 April in de zaal van mej. Meijer een uitvoering geven. DEN BOMMEL. Voor de Suppletiekas van „De Christelijke Vereeniging voor verpleging van lijders aan vallende ziekten" te Heemstede, ontvangen 14,85. Ter secretarie ligt gedurende 30 dagen ter inzage de uitkomsten van meting en schat ting ingevolge de wet op de Grondbelastingen. De candidatenlijst van den Vrijheidsbond voor den Gemeenteraad is als volgt samenge steld 1. J. P. Mast (aftr.) 2. W. A. Lokker (aftr.) 3. H. van Gent (aftr.) 4. G. Katten- winkel5. Jac. de Bakker Sr.6. A. Mijs 7. D. Wqsdijk. Loop der bevolking in Maart 1927. Ingekomen J. Q. Buijs en gezin van Nieuw- HelvoetL. Heijboer en gezin van Dreischor L. C. Knaape van Oude Tonge A. Akershoek van Ouddorp F. van der Maden van Roosen daal en Nispen; C. Holleman en gezin van Oolt gensplaat J. Koene van Ooltgensplaat. Vertokken C. J. Huijer en gezin naar Rot terdam J. C. van den Ouden en gezin naar Oude Tonge P. H. Houthuizen naar Ooltgens plaat J. M. de Luit naar Dirksland C. van der Maden naar Rotterdam. OOLTGENSPLAAT. De stemming voor den Gemeenteraad zal in deze gemeente worden ge houden op Donderdag 19 Mei a.s. Door Jan van Rossum is een rood-grijze postduif gevangen met bruine ring over de vleugels en een ring om de poot Beige 25 No. 2527109. De melkijrijs in deze gemeente is met 2 cent verlaagd en gebracht op 14 cent per liter. De levering van 355 M3 grint voor de gemeente, is gegund aan J. Ghijsels te Stad aan 't Haringvliet voor 3.07 der M3. 118 M3keislag gegund aan de Amsterdamsche Basaltmaatsch. voor 6.32 per M3 en 331 M. groot 25 voor 6.96 per M3. Uitslag verkooping van een woonhuis en landbouwschuur door notaris Akkkerman voor de familie Van Kempen. Woonhuis J. C. de Ruiter 2800, landbouw schuur f 2300. Het recht van erfpacht tot 2000 op een stuk dijkweiland aan den Spuidijk, ingezet door J. van Nieuwaal op 135. De uitkomst der meting en schatting van de gebouwde en ongebouwde eigendommen in deze gemeente gelegen, liggen gedurende 30 dagen voor een ieder ter inzage. OUDE TONGE* Wij brengen in herinnering dat de rentekaarten van de arbeiders, die alhier wonen enwerkzaam zijn, moeten worden inge leverd vó9r of op den vervaldag 12 April 1927. Van den landbouwer Th. S. is een paard voor den wagen doodgevallen. Verzekering dekt de schade. J. K. viel van een zolder en bezeerde zich zoodanig, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. —Het huis van de erven Osseweijer is afge mijnd door L. Quist voor 2100. Schipper Grinwis is bij de haven omhoog gevaren en heeft gedeeltelijk overgeladen. Dinsdagavond brandde een schuurtje van D. Kievit af. Daar het bij het water stond, werd het met vereende krachten in het water geduwd, echter niet voordat het schuurtje en den inhoud verloren gegaan was. De koepeen worden alhier opgekocht voor den prijs van f 0,30 per 60 K.G. DIRKSLAND. Verleden week werden uit deze gemeente 1100 H.L. aardappelen ver scheept. De beide stembureaux voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten zullen Woensdag zitting houden in de openbare be waarschool aan het Achterdorp en wel stem bureau 1 in het voorste lokaal en stembureau 2 in het achterste lokaal. Een opgaaf van de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen zal gedurende de maand April ter secretarie voor een ieder ter inzage liggen. Voor den gemeenteraad zullen door de S. D. A. P. candidaat worden gesteld de heeren 1. J. C. de Bonte; 2. D. Poortvliet en 3. A. van Putten. --Tot tijdelijk wijkverpleegster alhier is aan gesteld Zuster J. den Boer. NIEUWE TONGE. Gevonden voorwerpen Twee pakken zakken. Inlichtingen bij den ge meenteveldwachter. De rekening en begrooting van de polders Battenoord en Klinkerland, liggen gedurende 14 dagen voor een ieder ter inzage ten kantore van den secretaris. Een opgaaf van de meeting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen in deze gemeente gelegen, ligt gedurende 30 dagen voor een ieder ter inzage ter gemeente-secretarie. - In het wachtlokaal ten postkantore alhier wordt dezer dagen ter raadpleging gehangen een platte grond van Amsterdam met beschrij ving van de districts-indeeling voor den bestel dienst der posterijen. Voor correspondentie met onze hoofdstad wordt kennisneming met die indeeling ten zeerste aanbevolen. Algemeene vergaderirg der Coöp. Boe» ren'eenbank alhier, op Dinsdag 28 Maart 1927. Aanwezig 31 leden. Rekening en balans over 1926. ONTVANGSTEN Inhoud der kas op 31 Dec 1926 f 22072,31 Ontvangen spaargeldenf 142452,21 Terugbetaalde voorschotten f 29575,— Ontvangen van Medeledenf 54284,87 De Centrale Bank f 123894,90 Verkochte waardef 1000,— Rente van voorschotten f 8574,66 Provisie van voorschotten 15,— Rente loopende rekening f 1255,69 Rente van de Centrale Bank f 3236,47 Provisie loopende rekening f 1,— Van couponsf 1638,70 Buitengewone ontvangsten f 17,30 Reserve gebrachte winst 1925 f 1755,91 Totaal 7T389774.02 UITGAVEN Terugbetaalde spaargelden f 172875,36 Gegeven voorschottenf 62100,— Uitgaven aan: Medeledenf 56554,69 De Centrale Bankf 69048,49 Gekochte waardef 1000,— Rente aan spaargeldenf 10040,65 In loopende rekeningf 1039,59 Biidrage Centrale Bank f 56,32 Salaris kassierf 600,— Buitengewone uitgavenf 323 22 Op de reserve gebrachte winst 1755,91 Inhoud der kas op 31 Dec. 1926 f 1438 09 Totaal f 389774,02 VORDERINGEN Inhoud der kas op 31 Dec. 1926 f 14380,09 Uitstaande voorschottenf 182192,— Van de ledenf 26755,— Van de Centrale Bankf 68973,92 Waardepapierenf 27677,50 Aandeelen Centrale Bank f 50 Meubilairf 16 Totaal 7F320044,51 SCHULDEN: Aan spaarbankinleggersf 280957,27 Aan leden in loopende rekening f 27379,14 Reservefondsf 9029,06 Winst 1926 f 2679,04 Totaal f 320044,51 De heer Holleman, lid van de Raad van Toezicht, brengt het volgende verslag uit De Raad van Toezicht behoefde ook over het afgeloopen jaar 1926 geene buitengewone vergaderingen bijeen te roepen, waaruit al direct blijkt, dat geen bijzondere omstandig» heden zich voordeden. Zij vergaderde viermaal en vond steeds de administratie van den Kassier in orde. Ook bij onverwachte kasopname, welke door de Secretarissen van Bestuur en Raad van Toezicht tweemaal werd gehouden, was alles correct. Beslissingen tot het verleenen van toestem» ming aan het Bestuur tot het verstrekken van gelden werden niet aangenomen, daar deze niet werden gevraagd Hoewel dit krachtens onze statuten in sommige gevallen wel had hehooren te ge» schieden, heeft de Raad van Toezicht hierop geen aanmerking willen maken, daar het be» lang der Bank er niet mede gemoeid was. De Raad van Toezicht stelde vertrouwen in het Bestuur, zonder in zijn taak zijnerzijds te kort te schieten en als ik vlak voor deze vergadering alle handelingen van het Bestuur in de boeken en bescheiden heb onderzocht, dan is het mij een aangename taak in deze vergadering te kunnen mededeelen, dat het gestelde vertrouwen niet is beschaamd ge» worden. Zoodoende mag ik met gerustheid zeggen, dat de Bank sterk staat tegenover hare debi» teuren en zooals den leden uit de rekening en balans zal zijn gebleken, ook tegenover hare crediteuren. Tevens was het mij een genoegen bij dat« zelfde onderzoek te constateeren, dat de Bank in ruime mate het ve. trouwen geniet dat zij verdient, daar toch z.w.s. tengevolge derhoo» gere rente thans reeds pl.m f 80.000 aan spaar» gelden meer is ontvangen dan vorig jaar over het eerste kwartaal. Hieruit blijkt ook meer en meer dat het idee als zou de geheimhouding bij een in» In deze dagen, vlak voor de verkiezingen, als onze mannen spreken, debatteeren of schrijven, met het oog op de Statenverkiezing, dan hoort men telkens een beroep doen op de geschriften van Mr. Guillaume Groen van Prinsterer. De naam Groen is ons genoeg bekend. Om van zijn leven iets te weten, eischt meer uitvoerige studiën. Maar ik geloof dat m'n lezeressen meer belang zullen stellen in een praatje over de vrouw van Groen van Prinsterer, Elizabeth Maria Magdalena Groen van Prinsterer, geb. van der Hoop. Mevrouw Groen werd in 1807 (anderen geven als geboortejaar 1808) te Groningen geboren. Zij was een dochter van den Bur» gemeester dier stad en Arnoldina Aleida Maria Thomassen a Thuessink. Zij had nog een zuster en drie broers, i Al jong trachtte zij iets voor anderen te doen. Een karaktertrek die zich in haar leven i steeds rijker openbaart. In 1828 huwde zij met Mr. Groen van Prin» sterer. Heel hun huwelijksleven lang is zij een hulpe tegenover haar man geweest Den eersten tijd van hun huwelijk woonden zij in Brussel, waar Groen referendaris van het kabinet van Koning Willem I was. In dien tijd is het dat zij in aanraking komen met den predikant d'Aubigné, welke van grooten invloed is geweest op hun gods> dienstig leven. Wel ging het hart van Mevrouw uit naar den godsdienst. Doch in dien tiid der vorige eeuw, waren alle menschen braaf en godsdienstig. Maar Merle d'Aubigné bracht W6pF ten zu'veren godsdienst. Groen en zijn vrouw heeft het goede Zm r^e vruchlen voortgebracht. Mevrouw Groen stelde God in 't centrum van haar leven. Alles wilde zij voor Hem doen, doch zij klaagde het wel eens uit in naar brieven, dat zij zoo verre van het ideaal verwijderd bleef. Haar man is zij als zijn secretaresse tot groote hulp geweest. In meer dan een taal oercte zij voor hem de correspondentie met geestverwanten in en buiten ons land. De sturing van hun huis in Den Haag en hun buitengoed Oud»Wassenaar te Wassenaar en het financieel beheer nam zij geheel voor haar rekening. Steeds was zij bezig voor anderen. Eens zegt zij »Het is niet te begrijpen, hoevele en velerlei bezwaren tot ons worden gebracht. In vele zorgen deelt zij, zooals nu nog blijkt uit vele van haar bewaarde brieven. Zorgen en vragen van allerlei aard werden haar toe» vertrouwd en nooit was het haar te veel. Dit lijkt misschien niet veel, maar bedenk ook, dat de positie van Groen van Prinsterer in Brussel en in Den Haag, waar hij later woonde, veel plichten medebracht. Mevrouw Groen verkeerde niet gaarne in de salons der hooge kringen. Er werd wel eens over geklaagd, dat zij teruggetrokken leefden. Groen schrijft zelf hierover aan een vriendalk behoef u niet te zeggen, dat veel in de luidruchtige en eentoonige kringen der groote wereld te wezen mijn zaak niet is.« Mijn lieve vrouw is evenmin als ik een liefhebster van zulke réunions, en wij hebben er ons zooveel mogelijk van onthouden. Mevrouw Groen schrijft hetzelfde in een brief aan een vriendin »Ik ben er ver af, tegen menschen of onschuldige genoegens te hebben, ieder, en bijzonder mijne vrienden, ben ik, naar ik dat zijn kan, zeer gaarne van dienstik hou van den omgang met men» schen, maar dan moet daarin ook iets gevonden worden, waaraan óf 't hart öf 't verstand voed' sel heeft, anders acht ik den tijd geheel ver» loren, doch meen niet, al verkeerden zij niet gaarne in de groote salons en gezelschaps» kringen, dat zij met niemand omgingen. In hun huis ontvingen zij veel menschen, de aanzienlijken uit hun eigen kring zoowel als de eenvoudigen. Met hun geestverwanten hadden zij wel veel omgang. Behalve dit, heeft Mevrouw Groen op ander terrein ook gearbeid. Met Gravin van Hogen» dorp richtte ze op de Vereenining «Vrienden der Armen«, met het doel, weduwen met jonge kinderen te ondersteunen. Als een arme om steun vroeg, ging Mevrouw Groen zelf heen en onderzocht hoeveel en wat er noodig was. Zelf bracht zij dikwijls haar gaven. Tot de oprichting van een Diaconessenhuis heeft zij veel bijgedragen. Ook voor verschillende scholen heeft zij veel gedaan. En in al haar arbeid vond zij vreugd en geluk. Hun huwelijk bleef kinderloos. Geen mor» rend klagen werd daarover gehoord. Eens schreef Mevrouw Groen daarover aan een vriendin »Of kinderen het geluk des levens ver» meerderen, zal ik niet beslissen, dat behoef ik niet te weten, wanneer Gods liefde mij genoeg is, maar indien het bezit van kinderen een zoo groot geluk is, dan zou ik het ook daarom niet meenen te mogen wenschen. wijl ik reeds zooveel heb, en een groot geluk dik» wijls een zeer groote verzoeking is. Dankbaar heeft Mevrouw Groen aanvaardt het loon zooals God het haar toeschikte. Zij genoot ook het geluk dat God gaf. Hun huwelijk was zeer gelukkig, en zij heeft dat beschouwd als »de grootste onder alle ontelbare zegeningen van haar God.« Toch, bij al de liefde die zij om zich heen verspreidde, uit zij telkens in brieven de klacht over haar koude hart. Bij al haar gaven blijft zij de eenvoudige, liefdevolle vrouw. In 1876 nam God haar man tot Zich. Slechts drie jaren heeft zij hem overleefd en in 1879 is ook zij na een rijk gezegend leven ingegaan in de rust die er overblijft voor het volk van God. M'n beste nichtjes en neefjes, Terwijl ik jullie dit schrijf heeft het er weinig van dat het voorjaar wordt. De wind waait zoo guur en de regen geeft alles een onge» zellig aanzien. Maar toch de bloemen die er al zijn en de bladerknoppen in de boomen schijnen ons te zeggen dat het toch werkelijk al voorjaar is. De meeste nichtjes en neefjes die van den winter klaagden dat er zoo weinig sneeuw en ijs was, vertellen me nu dat ze zoo blij ziin nu de zomer komt. Dat vinden ze net als ik den mooisten tijd. Nu kinderen tot een volgend praatje. Heel veel groeten van jullie TANTE TRUUS Sprelpatroon. Opzetten drie steken. Ie toer: 1 steek afhalen, omslaan, 1 recht, omslaan, 1 recht 2e toer1 steek afhalen, 4 recht. 3e toer: 1 st. afh, 1 r., omsl., 1 r., omsl., 2 r. 4e toer1 st. afh 6 recht. 5e toer: 1 st. afh., 2 r., omsl1 r., omsl., 3 r. 6e toer1 st. afh 8 recht. 7e toer: 1 st. afh, 3 r omsl., 1 r., omsl., 4 r. 8e toer1 st. afh. 10 r. 9e toer 1 st. afh 4 r., omsl., 1 r., omsl., 5 r. 10e toer: 1 st. afh., 12 r. 11e toer 1 st. afh., 4r., omsl., 3 av. omsl., 5 r. 12e toer: 1 st. afh., 14 r. 13e toer 1 st. afh 4 r., omsl., 5 av., omsl., 5 r. 14e toer: 1 st. afh., 4 r, 7 av. 5 r. 15e toer: 1 s*. afh 4 romsl7 r omsl., 5 r. 16e toer1 st. afh., 4 r., 9 av. 5 r. 17e toer1 st. afh., 4 r., omsl., 9 r„ omsl.. 5 r. 18e toer: 1 st. afh, 20 r. 19e toer 1 st afh., 4 r., omsl., 11 av., omsl5 r. 20e toer1 st. afh., 22 r. 21e toer 1 st. afh., 4 r., omsl, 13av.,omsl.,5r. 22e toer1 st. afh., 4 r., 5 av5 r. 23e toer 1 st afh.. 4 r., omsl15 r., omsl., 5 r. 24e toer1 st. afh 4 r., 17 av. 5 r. 25e toer1 st. afh.. 4 r„ omsl., 17 r., omsl. 5 r. 26e toer: 1 st. afh., 28 r. 27e toer 1 st. afh., 4 romsl19 av., omsl., 5 r. 28e toer1 st. afh., 30 r. 29e toer1 st afh., 4 r., omsl., 21 av., omsl.,5r. 30e toer1 st. afh., 4 r., 23 av., 5 r. 31e toer1 st. afh., 4 r., omsl., 23 r., omsl. 5 r. 32e toer1 st. afh., 4 r., 25 av., 5 r. 33e toer1 st. afh., 4 r., omsl., 1 r., omsl., 5 r., omsl., 1 r., omsl., 5 r., omsl1 r omsl., 5 r. omsl. 1 r., omsl. 5 r., omsl. 1 r., omsl 5 r. 34e toer: 1 st. afh., 4 r„ 3 av., 5 r., 3 av., 5 r., 3 av., 5 r., 3 av., 5 r., 3 av., 5 r. 35e toer1 st. afh., 4 r., omsl., 3 r., omsl., 5 r„ omsl., 3 r., omsl., 5 r., omsl3 r., omsl., 5 r„ omsl,, 3 r.,o msl5 r., omsl3 r„ omsl5 r. 36e toer; 1 st afh., 4 r., 5 av., 5 r., 5 av., 5 r., 5 av 5 r., 5 av., 5 r., 5 av., 5 r. 37e toer1 st. afh4 r„ omsl5 r., omsl., 5 r., omsl., 5 r:, omsl., 5 r., omsl., 5 r., omsl., 5 r., omsl., 5 r., omsl., 5 r., omsl5 r omsl., 5 r. 38e toer1 st. afh., 4 r., 7 av., 5 r., 7 av., 5 r., 7 av., 5 r., 7 av„ 5 r., 7 av., 5 r. 39e toer1 st. afh., 4 r., omsl., 7 r., omsl., 5 r., omsl., 7 r., omsl., 5 r,, omsl7 r., omsl., 5 romsl., 7 r., omsl., 5 r., omsl., 7 r., omsl5 r. 40e toer: 1 st. afh., 4 r., 9 av., 5 r., 9 av., 5 r., 9 av-, 5 r., 9 av, 5 r, 9 av., 5 r. 41e toer: 1 st. afh., 4 r., omsl., 3 r., dubbele mindering, 11 r., dubbele mindering, 11 r., dubb. mind., 11 r., dubb. mind., 11 r., dubb. mind., 3 r., omsl., 5 r. 42e toer1 st. afh., 5 r., 7 av., 5 r, 7 av, 5 r., 7 av5 r., 7 av., 5 r., 7 av., 6 r. 43e toer1 st. afh., 4 romsl3 r., dubb. mind., 9 r., dubb. mind., 9 r., dubb. mind., 9 r., dubb. mind., 9 r., dubb. mind3 r., omsl., 5 r. 44e toer1 st. afh., 6 r., 5 av., 5 r„ 5 av., 5 r5 av., 5 r., 5 av., 5 r.. 5 av., 7 r. 45e toer 1 st afh., 4 r., omsl3 r., dubb. mind., 7 r., dubb. mind 7 r., dubb. mind., 7 r., dubb. mind., 7 r., dubb. mind., 3 r., omsl5 r. 46e toer: l st. afh., 7 r., 3 av., 5 r., 3 av., 5 r., 3 av., 5 r„ 3 av., 5 r„ 3 av., 8 r. 47e toer1 st. afh., 4 r., omsl3 rdubb. mind., 5 r., dubb. mind., 5 r., dubb. mind., 5 r., dubb. mind., 5 r., dubb. mind., 3 r., omsl., 5 r. 48e toer1 st. afh42 r. 49e toer1 st. afh., 20 maal omsl. mind., omsl2 r. x 50e toer1 st. afh., 43 r. 51e toer: afkan'en. Als het patroon af is heeft het de vorm van een driehoek. De patroontjes moeten aan elkaar gezet worden. Men heeft bij een sprei met dit patroon geen rand noodig. De blokjes vormen van zelf een rand.

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 3