voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. LIJST @1 C. WARNAER Mmiinin goor den Jjottdng Antirevolutionair Orgaan C. WARNAER IN HOG SIGNO VINCES Lijst 6 is aldus ZATERDAG 2 APRIL 1927 42ste JAARGANG EERSTE BLAD. Dreigend gevaar. Op den Uitkijk. No. 3316 .411® stakker voor de Redactie bestemd, Advertentiëa en verdere Administratie, franco toe ie zenden aan de Uitgevers 0. WARNAER, Dirksland. O i. C. DIEPENHORST, Strijen. Q Dr. J. SEVERIJN, Dordrecht. n A. R. VAN NES Czn., Rijsoord. W. J. DONKERSLOOT, Ooltgensplaat. Q C. VAN ANDEL, Zuidland. J. P. KöGELER, Zwijndrecht. L. VAN VLIET, Westmaas. A. VAN VLIET, Slikkerveer. J. VAN DER LINDE, Tinte. van DIRKSLAND, (aftredend lid). Hel goedkoopste, Het grootste, He! meest gesorteerd Het is Vrijdag, vroeg in den morgen de derde ure, d.i. volgens onze tijd rekening 's morgens negen uur. Wij zijn getuige van een schrikkelijk too- neel op Qolgotha. Daar hangt de Zone Gods, de Zaligmaker der wereld aan het kruis. Was zijn gansche leven lij den, hier is het geklommen tot het hoogtepunt. Hier schijnt de hel haar triomf te vieren, de boosheid haar doel bereikt te hebben. De zwaarste, de schandelijkste straf zien wij op Jezus toegepast. De kruisi ging was een Romeinsche straf. De Joden hingen, om de schande te ver- grooten, wanneer zij den misdadiger gesteenigd hadden, diens lijk aan een hout. De Romeinen daarentegen waren gewoon iemand levend te kruisigen en voltrokken deze straf ook aan Jezus. Zulk een kruis was een paal met een dwarsbalk, waarboven de paal uitstak. In het midden daarvan was een vooruitstekend stuk hout, waarop de kruiseling met de onderste deelen des lichaams rustte, opdat de handen vanwege de zwaarte des lichaams niet zouden doorscheuren. De kruiseling hing niet hoog, slechts enkele voeten van den grond. Wij lezen, dat iemand een spons met edik op een hysop- stengel aan Jezus toereikte, en zulk Deze Coura rt verschijnt eiken WOENSDAG en 7 ATERDAG. ABONNEM NTSI'RIJS per drie maanden franco per post f 1.— bij vooruitbetaling, BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar» AFZONDERL^KE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS W. BOEKHOVEN ZONEN SoMMELSDIJX Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIÉN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f I.- per plaatsing. Groote letters en vignetten wordea berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden Ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. -•in«in«» ii -|r~' Deze lijst is de antirevolutionaire lijst. Ze staat op Uw stembiljet als no. 6 Wij adviseeren Ustemt op no. 1 van lijst 6, den heer te Dirksland, (iflradand lid). Dat isMaakt in het stemhokje met het aldaar liggend potlood (geen eigen potlood gebruikenhet witte stipje in het zwarte hokje voor den naam van %n heer C. WARNAER rood. ../'Niet anders aan Uw biljet doen. An ders wordt het ongeldig. Ons advies is stemt no. 1, den heer C. WARNAER, aftredend lid. Hebt gij echter de voorkeur voor één der andere negen candidaten van lijst 6, dan kunt gij Uw stem op den man Uwer keuze uitbrengen en Uw stem blijft ook dan haar volle waarde behouden. Mits gij ook dan echter alleen stemt op de wijze als bovengenoemd, niet meer dan één stipje, voor één naam rood maakt, en één der mannen kiest van Hebt gij bij vergissing Uw stembiljet verkeerd ingevuld, werpt het dan niet in de stembus in het verkiezingslokaal, maar vraagt daar aan den voorzitter een ander biljet. Hebt gij hulp noodig, dan kunt gij die met toestemming van het stembu reau krijgen. Vraagt die hulp dan van één Uwer partijgenooten, allicht in het stembureau aanwezig. Als één man op 6 April a.s. öp ter stembus om te stemmen één der man nen van lijst 6, bij voorkeur no. 1, den heer Het Be stuur. Volgende week Woensdag zal de beslissing vallen. Dan zal bekend worden of het drei- gend gevaar werkelijkheid wordt, of dat het nog wordt afgewend. Dat dreigend gevaar is de overheer- sching van de Sociaal-Democratie in de Provincie Zuid-Holland. Op grond van de stembus-uitslag in 1925 in onze provincie, mogen wij spre ken van het dreigend gevaar. Wij zullen onze lezers nu niet meer met cijfers lastig vallen. Wij mogen veronderstellen, dat voldoende bekend is hoe de stand van zaken is. Wordt Zuid-Holland links, dan heeft de S. D. A. P. de leiding. Dat zal voor Zuid-Holland geeste lijk en stoffelijk een ramp worden. De heer Ter Laan heeft reeds in Zuid-Holland's Staten gezegd, dat zijn partij inzake de krankzinnigenverple ging een andere richting in wil, dan de heer De Wilde steeds heeft voorge staan. Het past in het Socialistisch stelsel, dat de overheid zelf gestichten bouwt en zorgt voor „neutrale"krankzinnigen- verpleging. Wie godsdienstige verpleging wil moet dan maar voor zichzelf zorgen. Wie de serie artikelen van den heer De Wilde over de krankzinnigenver pleging in ons blad gevolgd heeft, kent het onderscheid en weet de gevolgen van beide stelsels. Het particulier initiatief is zuinig. Rood, dat alles door de Overheid wil laten doen, is djuur. Duidelijk toont dit een vergelijking van de belastingen tusschen Noord-Holland en Zuid-Holland aan. Maar met de krankzinnigenverple ging zijn we er nog niet. „Het Volk" van Woensdag 30 Mrt. belooft nog meer. Onder de vele „ze geningen", waarmede de S.D.A.P. in de provinciale huishouding ons volk bevoorrechten wil, noemt het ook schrik niet „orkest-uitvoeringen". Letterlijk schrijft het blad Onlangs is het denkbeeld geop perd dat van provinciewege ook be vorderd zou kunnen worden, dat in kleine gemeenten door orkestuitvoe ringen de muzikale cultuur gebracht wordt, die steeds meer als een onmis baar element van ware volksbescha ving gevoeld wordt. Van hier tot provinciale zorg voor bevordering van goede tooneelvoorstellingen, van reizende bibliotheken en tentoonstel lingen ware slechts één stap. Nu weten wij wel, dat de S.D.A.P. royaler is in het doen van beloften dan met het nakomen er van. En wanneer Zuid-Holland onver hoopt naar Lanks omslaat, behoeft men nog niet din>ct te vreezen, dat men op Herkingen of Stad aan 't Haringvliet binnenkort vanwege de Provincie de „ware volksbeschaving" zal trachten op te voeren met orkestuitvoeringen en tooneel voorstellingen. Er zou nog wel wat water door het Haringvliet stroomen eer het zoover was. Maar dat alles teekent de Socialis tische mentaliteit. Het bewijst dat er onder de S.D.A.P. is een grenzelooze oppervlakkigheid in de wijze waarmede men met de belastingpenningen der burgerij omsprf.ngt. Afgezien van de geestelijke belangen die op het spel staan, zouden wij uit een oogpunt van stoffelijke welvaart willen adviseere n help mede Zuid- Holland voor Li nks te bewaren. Bovendien er is geen enkele reden verandering in on.ze Staten te brengen. De 26 jaren, d at Rechts regeerde, hebben afdoende bewezen, dat Zuid- Holland in gaiede handen is. Een woord! van hulde aan onzen ouden voorvechter, o1en heer De Wilde is hier op zijn plaats.. Dan wijzen wij op onze candidaten- lijst hierboven afgedrukt. De heer W/arnaer is goed bekend. Hij is thuis, in landbouwzaken, pol ders en waterschappen,, goed kenner van Flakkee, voor welke r belangen hij sedert 1906 in de bres sprong. Boven dien is hij principieel antirev. In de Staten is hij op zijn plaats. Al licht he t misschien n.iet precies in antirev. lijn onze candidaten persoonlijk te bespreken, maken wij hier voor on zen Flakkeeschen afgevaardigde toch uitzondering. En wij heben goed vertrouwen, dat Flakkee hem zal weten te waardeeren. Zóó gaan wij 6 April tegemoet. Zij het voor alles biddend. De uitkomst ligt in 's Heeren hand. Dat geeft moed, ook waar groot ge vaar dreigt, dat geeft rust en als het tegen onzen wensch mocht uitvallen ook berusting. Maar wee ons, indien wij vallen door eigen schuld Als Gods zaak onteerd wordt door den vijand, door onze on trouw, onze laksheid, of door onze ver deeldheid Nadruk verboden. In verband met een van mjjn laatste brieven ontving ik van iemand die het niet ten volle met mij eens was een sympathiek schrijven, dat ik de volgende week in mijn brief hoop op te nemen en van mijn antwoord zal voor* zien. Deze keer zou ik gaarne met mijn lezers willen praten over den gewichtigen dag die ons de volgende week wacht. Mijn geachte opponnent neemt mij dat wel niet kwalijk De Kerk des Heeren leeft dezer dagen in »de lijdensweken., den tijd waarin bizonderlijk het lijden en sterven van onzenHeiland hert dacht wordt. Week aan week wordt haar het ingaan tot het groote lijden van den Zone Gods gepredikt. Zij volgt den Christus van den berg der verheerlijking, naar de opperzaal waar het laatste avondmaal gebruikt werd, in den hof van Gethsemané waar de drinkbeker des lijdens vrijwillig aan de lippen gezet werd, naar het Sanhedrin, de rechtzalen vanPilatus en Herodes, en dan den hangen kruisweg op naar Golgotha waar het Paaschlam geslacht werd, voor de zonde van het menschelijk geslacht. Deze lijdensweken grijpen het kind van God op bizondere wijze in het geestelijke leven aan. Meer dan ooit wordt hij afgetrokken van wat dezer wereld is, om geest en zinnen te zetten op het groote heilsfeit. Zóó moet het zijn zal het goed zijn en de viering van het Paaschfcest straks vrucht dragen voor ons zicleleven. Maar juist in dezen tyd, die door het christendom «de lijdensweken, genoemd wordt worden wij nu opgeroepen tot den politieken strijd, wordt onze aandacht gevraagd voor gewichtige zaken van het staatkundige leven, neemt de stembusworsteling ons in beslag, eerst voor de verkiezing van de Provinciale Staten en straks voor de Gemeenteraden. Doet de christen cu niet verstandig dit alles maar te laten ruste Zich er toe te bepalen op den stemdag zyn plicht te vervullen en overigens zich niet in de verkiezingtdrukte te mengen, doch dit over te laten aan de wereld. Het is begrijpelijk dat deze vragen in menig hart opkomen. Te meer daar de politiek vele schaduwzij» den heeft. Men hoort vaak zeggen, dat het moeilijk is om in de politiek een zuiver karakter te behouden. En er is helaas veel bedorven in het poli», tieke kamp. Er wordt gekonkeld en geknoeid, er is veel vbaanljesjagerij. bij, eigen eer zoekers enz. Dat alles bewijst, dat ook het politieke leven door de zonde is aangetast. Maar dat is weer niet de schuld van de politiek zelve, 't is de schuld van het zondig mensckenhart. En waar dit hart door Gods genade werd vernieuwd en de Geest Gcds er in heerschen kwam, daar zal dit het politieke leven verheffen op hooger peil, zal er veredelende invloed van dien mensch uitgaan. Er zijn dan ook gelukkig nog vele bewijzen van hoogstaande en edele figuren die schier hun levenlang ir> de politiek hebben doorge» bracht en wier karakter ongerept is bewaard gebleven. Het is trouwens in het politieke leven precies als in eiken kring waarin God ons plaatst, neemt slechts het handelsleven, het komt er maar op aan wie en wat wij zelf zijn. Toch, we stemmen toe, heeft de politiek vele schaduwzijden. Het is een voortreffelijk gebied voor speculanten op eigen eer, voor machtswellustelingen, die bet «groene kussen, als het toppunt van alle glorie beschouwen. De haat en de nijd worden bij de stembus weer opgezweept, vooral bij vele plattelandsge» meenteraadsverkiezingen en de ontstoken hartstochten stichten veel kwaad, brengen helaas ook wel tweespalt tusschen hen die één behooren te zijn. Maar dat alles mag den christen geen aan» leiding zijn, zich van het po'itieke leven te onttrekken Integendeel ook hier ligt de roeping voor de Kerk des Heeren het zoutend zout te zijn. En ook hier geldt de volle kracht van het gebed van den Hoogepriesterx> Vader ik bid niet dat Gij ze uit de wereld wegneemt, maar dat Gij ze bewaart van den booze En al is het dan dat de kerke christi in deze lijdensweken met volle spankracht der ziel zich gaat verdiepen in bet borgtochtelijk lijden des Heeren en zich veel meer dan anders gaat bepalen bij het lijden en sterven van haar Heiland, het zal haar niet schaden als zij zich tevens begeeft in den kruitdamp en de rumoe» rige worsteling vaa den elcctoralen strijd. Zij is nu eenmaal het strijdend deel sÉii 's Heeren Kerk. En tot den strijd, waartoe zij geroepen wordt, behoort ook deze. Want en dit wordt helaas nog te weinig beseft de politieke strijd heeft een geestelijken achtergrond. Feitelijk is hetgeen men er opper» vlakkig van ziet niet het een en het al, ook niet het voornaamste. In den grond der zaak is het een strijd der geesten. Vandaar dat ons Anti Rev. volk in den politieken strijd komt met het wapen van het Evangelie. Had deze strijd geen geestelijken inhoud, dan ware dit ongerijmd. Wij moeten deze dingen niet te oppervlak» kig zien. Wanneer gij en ik op 6 April ons in het kleine stemhokje bevinden, gewapend met het roode potlood en het vel papier met namen dan hebben wij meer te doen dan oppervlakkig het geval schijnt te zijn. Immers dat eenvoudige wtrk heeft een geestelijken achtergrond. Het uitbrengen van uw stem is eeD getuigenis. En als om 5 uur de stembus gesloten wordt en het resultaat wordt opgemaakt, dan zullen weer tweeërlei getuigenissen van ons gansihe volk tegenover elkander staan. Het ééne getuigenis is dat van het linksche kamp en het zegtalle macht is van het volk en het andere is van de gansche rechterzijde en het zegtalle macht is van God, en door Hem regeeren de koningen. En nu moge in de afgeleide beginselen beide helften verschil van meening hebben, over dit NUZEEPFABRIEI* .DE IUOIV- HEEftDE groote, alles beheerschende beginsel, zijn bei» den het, ieder in eigen kamp, eens En beelden wij ons nu niet in, dat dit alleen geldt bij een kamerverkiezing, bij Prov. Staten en Gemeenteraden gaat het om de» zelfde zaak. En dit moet voldoende zijn om de Kerk des Heeren te doen beseffen dat zij ook hier een dure roeping heeft. »Gij zult mijn getuige zijne- heeft Christus gezegd tot Zijn Kerk. Dat heeft ook hier beteekenis. Vandaar dan ook dat onze Gereformeerde vaderen zich nooit onverschillig betoond heb» ben met den gang van zaken in land en gewest. Alle doopersche mijding en zin voor ascese was hun vreemd. Er was warm mede» leven en belangstelling voor de publieke zaak. Het geuzenbloed perste en drong naar alle kanten en maakte strijdvaardig voor de zaak des Heeren. Politieke strijd en kerkelijke wor» steling liepen dan ook heel vaak samende tachtigjarige worsteling, de troebelen tijdens het twaalfjarig bestand, de strijd tusschen staats» en stadhoudersgezinde», denk eens aan het leven van Prins Willem III, hadden zoo» wel een politek als kerkelijk karakter. Eerst in de achttiende eeuw, in den verval» tijd van de Kerk, kwam hierin verandering. De strijd verslapte. Maar het is opmerkelijk hoe toen de strijd zoowel van en voor de Kerk als de staat» kundige strijd tegelijk inzonken en de gansche veste in handen der vijanden werd overge» geven. De ellende van die periode hebben wij nog ondervonden in de vorige eeuw, toen als na» werking de liberalen in de Kerk en in den Staat de wetten uitdeelden. Eerst toen kwam er weer opleving in het kerkelijk leven, het stof van de belijdenis der vaderen werd weggevaagd en het licht weer op de kandelaar geplaatst. De oude Gerefor» meerde beginselen werden weer uitgedragen, en opmerkelijk hierbij is, dat toen ook de strijd op het politieke erf herleefde, door Gods gera het liberalisme verslagen werd, Zoo ziet men dat er verband bestaat tusschen Kerk en Staat, zeer nauw verband zelfs, al zien wij dit geheel anders liggen, dan men in onze dagen wel eens wil leeraren. Het is hetzelfde getuigenis van Gods volk dat uitgaat in de Kerk en in den Staat. Maar in dit licht bezien, beseft men ook dat er voor Gods Kerk een taak is in het politieke leven, een geestelijke taak. En dan behoeft ons geestijk leven, ook al willen wij dat in de lijdensweken in bijzon» dere mate richten op het lijden en sterven van den Borg en Middelaar, er geenszins onder VOOS3 EMLK «-'rv K.Ï5U© Hoeden- en PettenmagazIJn Kipstraat 85»87 Rotterdam ZIE DE 5 ETALAGES Voor Hoeden No. 85. Voor Petten No. 87 Aanbevelend, J* HENI6ER «Jï*> te lijden als wij de banier in den staatkun» digen strijd opheffen. Immers op die Banier leest de gansche wereld het guldenPro Rege. Vóór den Koning. Het gaat zoowel in. de Kerk als in den Staat om de belijdenis van de volstrekte sou» vereiniteit Gods. En bezien wij onze roeping zóó, dan kan het niet anders of ook de politieke strijd, die wij voor de stembus voeren, zal ons geestelijk leven verdiepen. Dat was steeds het standpunt der A. R. Partij. Zij wil den strijd voor alles geestelijk zien. Dat was de kracht waarin zij opkwam in Grocn's dagen, ook de kracht van haar groei, en in die kracht gaat zij nog voort. Mijn lezer, wil zóó ook Uw taak, Uw ge» wichtige taak op Woensdag 6 April bezien, als gij Uw getuigenis voor de Provinciale Staten aflegt. En moge God Uw en mijn bede verhooren als wij hem vragen ook onze Provinciale Staten nog te bewaren voor overheersching van het ongeloof, te bewaren voor de ont» wrichting van de Christelijke grondslagen in ons volksleven. Zijn Naam tot eerel UITKIJK. MARKUS 15 25. »En het was de derde ure, en zij kruisigden Hem.« I.

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 1