Sanapirin-tabletten Knagende pijnen Uit onze Partij, Ingezonden Stukken. Land- en Tuinbouw. Plaatselijk Nieuws. in gewrichten en ledematen, alsmede hoofd» en kiespijn, verdrijft men met Proefbuisje 25 ct. Bij Apoth. en Drog. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen, De Begrooting dienst 1926 werd alsnog met enkele af» en overschrijvingen gewijzigd. Daarna werden benoemd de leden voor de drie stembureaux. Op de voordracht voor schatters werden geplaatst op voordracht van B. en W. de heeren K. Voogd, M. Bosland, KI. Westhoeve en P. Sperling. In de rondvraag vroeg de heer MASTEN. BROEK in bet doktershuis alsnog een deur te maken, daar in de wachtkamer alles te hooren is, wanneer de dokter in de spreek» kamer met de patiënten bezig is. Spreker meende dat dit niet mogelijk mag zijn. De VOORZITTER zeide dit mede onder» zocht te hebben en stelt mede namens B. en W. voor die deur aan te brengen waardoor een dubbele deur zal ontstaan van de wacht» naar de spreekkamer. Verder heeft niemand, tot verwondering van den Voorzitter zelfs de heer C. K Lodder meer iets voor de rondvraag en wordt de vergadering gesloten. De Copie van Ingezonden stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U voor onderstaand schrijven een plaatsje in Uw Blad. Bij voor» baat mijn dank. OPEN BRIEF aan het raadslid C. K. LODDER te Ouddorp. M„ Aangezien ik van U geen toestemming kon verkrijgen tot het bijwonen Uwer redevoering over gemeentebelangen, welke Woensdagavond 23 Maart door U werd gehouden, zou ik U langs dezen weg eenige vragen willen stellen. Hoe kwam het dat enkel personen door U genoodigd ter vergadering aanwezig moch» ten zijn? Kon Uw rede geen eerlijke critiek doorstaan, of is U te laf met een anders denkende van gedachten te wisselen Hoewel buiten staande, hoorde ik U over een door U ingezonden stukje in de Maas» en Scheldebode van j 1. 11 Maart. Kwam het niet bij U op, toen U sprak (wie zwijgt stemt toe) dat bedoelde personen gedacht kunnen hebben geef den dwaas geen antwoord Waarom gaf U de kosten, ongeveer f 400, welke de gemeente voor Uw brand moest betalen in voornoemd ingezonden stukje niet op Of zijn deze soms door U in de gemeente» kas gerestitueerd? Het ter vergadering aanwezige aantal per. sonen verkleinde zich steeds, was dit door het slechte weer, of wilden de vertrekkenden van Uwen onzin niets weten? Toen U bij het punt candidaatstelling voor den gemeenteraad in overweging gaf, voor nummer 1 een persoon te nemen die welbe» spraakt zou zijn, was dit om U zeiven op den voorgrond te brengen. Weet gij echter niet, dat welbespraaktheid bij U in geringer mate voorkomt dan bij een Hindoe Waar is het resultaat van de schoone be» loften welke gij bij de vorige verkiezing den werkman deedt? Waarom was er tusschen U en Uwe werk» nemers voor den brand eiken Zaterdagmiddag oneenigheid Welken kiezer zou U over zijn zaken durven laten gaan? Waarom zouden dan meerdere kiezers U als hun afgevaardigde de belangen van de gemeente durven laten behartigen Mijn antwoord hierop is neen. De ondervindingen, opgedaan door de in» gezetenen der gemeente, geven mij hiertoe volkomen zekerheid. U, Mijnheer de Redacteur, nogmaals dan» kend voor de plaatsruimte, H. BREEN Pz. Beschamend en tot voorbeeld. Vergun mij in Uw blad de volgende ge» schiedenis te melden Een arme weduwe, die bij het leven van haar zieken man geruimen tijd ondersteuning had genoten van de diakonie, ging met de »bo!lekorven« den boer op, om winkelwaren enz. aan de burgers te verkoopen, om zoo» doende brood voor haar drie kinderen te verdienen. Ze verdiende haar brood, en lei telkens iets weg van hetgeen ze verdiend had, totdat zij het bedrag bijeen had dat zij van de diakonie had ontvangen Toen bracht zij het terug en betuigde haar dank voor de milde ondersteuning genoten tijdens de ziekte van haar overleden echtgenoot Ze bleef met de »bollekorf« loopen. Lag telkens weer iets weg, totdat zij een zelfde bedrag bijeengezameld had, na een tijdverloop van drie jaren, en bracht dat bedrag als dank» offer aan de diakonie. Was deze weduwe geen hoogstaande vrouw Ze droeg de achting van rijk en arm, en gaf een voorbeeld aan iéder, om met Gods hulp en vlijtig te werken voor eigen opvoeding der kinderen te zorgen en teveDS iets weg te leggen opdat armen en nooddruftigen geholpen konden worden. Zou deze geschiedenis, dacht ik, toen ik in Uw blad een ingezonden stuk las van den heer Lodder uit Ouddorp, waarin hij personen noemt die op kosten van de gemeente Oud» dorp hun kinderen de H B. S. te Middel» harnis lieten bezoeken of kookschool te Dordrecht. Ik kon het niet gelooven en wilde het niet gelooven, doch, belaas, de feiten zijn niet te weerspreken. Niet alleen in Ouddorp doch ook in andere plaatsen komt zooiets voor. 't Was niet bekend onder de groote menigte. Thans is het bekend. De veront» waardiging onder de burgerij is niet gering. Dat een arme met goeden aanleg geholpen wordt, is te begrijpen. Doch dat de welge» stelden van de burgerij de kosten op de ge» meente verhalen, is meer dan droevig. Als de wet zooiets toelaat, is het hoog tijd dat er een andere wet komt, opdat zooiets voorgoed een eind hebbe, want zulke practijken leiden tot bitterheid. De woorden d e ik over dit geval heb gehoord, zal ik verzwijgen, ofschoon ik het toestem dat het begrijpelijk is dat het volk op een wijze spreekt, die de achting niet doet toenemen. De wrange vruchten zullen worden geplukt, Burgers begeeren te weten, welk bedrag is uitgekeerd. Mogelijk is de heer Lodder in de gelegenheid de cijfers eens bekend te maken En als de cijfers bekend zijn, hoop ik, dat binnenkort het gedrag van de arme weduwe, boven geteekena, gevolgd mag worden. Dat de wet recht geeft, is toch heel iets anders dan dat de wet dwingt om het geld aan te nemen I Ik maak deze opmerking omdat een enkele mij zeide, dat de wet het eischt. Is de wet treurig dat zooiets kan plaatsgrijpen, zoo onzinnig is de wet natuurlijk niet. Er moet om de gelden zijn aangevraagd. En stel dat de wet zoo dwaas was, de wet zal toch niet verbieden om een gift te geven aan de ge» meente. 't Zou al te dolzinnig zijn om zoo. iets te denken. Ik zie uit dit feit het beginsel dat aan Christenouders millióenen heeft ge» kost, terwijl het liberalisme voor zich alles eischtte. Want een neutrale H. B. S. is even» min een school voor kinderen van Christen» ouders als de »neutrale« lagere school. De H. B. S. te M. zal misschien de liefde der liberalen hebben, omdat ja, omdat ge» hoopt wordt dat op zoodanige wijze het liberalisme gekweekt. Toch vergist men zich. Voor eenigen tijd sprak een vader»in een drietal jaren is mijn jongen anarchist gewor» den«. De kinderen zullen de vruchten geven te zien. Vader, zullen ze zeggen, heeft voor mijn opvoeding niets gedaan dan de Staat laten betalen, en wij zijn hem niets verschut» digd. En dan volgt het andere vanzelf: Alle gezag en liefde weg. Zoo kunnen we de lijn doortrekken. Nu deze zaak publiek geworden is, en ik acht het een zegen, hoop ik dat de bewoners van ons eiland als één man zullen protesleeren tegen hen die uit de beginselen leven, die ons zulk een H. B. S. met den aankleve van dien hebben bezorgd. Ook bij de stembus, hetzij Provinciale Staten of Gemeenteraden. Dank voor de plaatsruimte. Ouddorp. C. DIEMER. DE NADERENDE STATENSTEMBUS. Rede J. Schouten. In de N. Zuiderkerk te 's-Gravenhage trad voor de antirev. kieskringventrale „Nederland en Oranje" de heer J. Schouten, lid van de Tweede Kamer, als spreker op in verband met de a.s. Statenverkiezing. De voorzitter, Mr. H. Bij 1 eve 1 d, deed ter openning van het samenzijn zingen Psalm 75 4, las een gedeelte van Ps. 50 en ging voor in gebed. De heer Sschouten verkreeg daarna terstond het woord. Geen vaagheden, maar beginselen. Onze tijd, aldus Spr., is geen tijd, wearin beginselen op den voorgrond worden gesteld. Met vage, nevelige leuzen stellen velen zich tevreden. Dat geeft moeilijkheden en die worden nog vergroot doordat steeds meerderen op grond van allerlei kleinigheden hun stem bepalen. Dat maakt de verwarring nog erger. Ons geslacht moet daar weer boven uitkomen. We moeten daartoe weer terug van de vage leuze naar het duidelijk geformuleerde beginsel. Gezag en gehoorzaamheid. Het leven vraagt om een sterk gezag, maar het moet tevens gezond zijn. En dat wordt alleen daar gevonden, waar op de vraag vanwaar is het gezag? het antwoord lidtVan den volstrekt souvereinen God, die in Zijn genade ook onder menschen gezag bestelde. Aan „sterke mannen" in den vorm van Mussolini's heeft het leven duurzaam niets. Zulk een gezag is als een bezem in huis, maar blijvende zegen kan er niet van uitgaan, omdat het gezag van zulke mannen geen hecht fun dament heeft. tSraks komt de macht van groep of massa er voor in de plaats. De antirev. wil een gezond gezag, dat niet afhankelijk is van mepschelijke willekeur, maar dat ten bate van het volk wordt aangewend in overeenstemming met de eeuwige ordenin gen Gods. Waar zulk een gezag is, is ook gehoorzaam heid om Gods wil alleen. Zulk een verdiepte gehoorzaamheid is vrucht van geloof, is een stuk van onze redelijke godsdienst, brengt zegen voor ons volksleven, wekt burgerzin en doet vrijmoedig uitkomen voor de vrijheden en rech ten des volks. Voor die rechten en volksvrijheden is de antirev. steeds opgekomen, ale de overheid buiten haar eigen terrein en bevoegdheid trad. Ook bij de Statenverkiezingen hebben we de vraag te stellen welke stuwende kracht is er in de regeering der provincie, wat is haar einddoel S, G. P. en Antirev. Spr. behandelt verder met het oog op de omstandigheden in 't bijzonder de verhouding tusschen Staatk. Geref. en Antirev. De Staatk. Geref. mee zullen er voor ver antwoordelijk zijn, als op 6 April aan een 26-jarig rechts bewnd in Zuid-Holland een eind zou worden gemaakt. Naar Spr.'s gevoelen gaan de Staatk. Geref. op het meest principieele punt in tegen het antirev. gevoelen. Zij dwalen te dien aanzien zeer ernstig. Een onmogelijke taak. Spr. zet dan ^uiteen, dat art. 4 van het pro gram der St. G. partij, dat van de Overheid vordert te ztongen voor de naleving van Gods wet, van die Overheids iets onmogelijks eischt. Zij willen van de Overheid iets, dat alleen God de H. Geest kan. Vanuit dit verkeerde uitgangs punt vragen de St. Geref. allerlei, dat niet antirev. is. De consekwentie van hun art. 4 is b.v. dat in Nederland de Staten-Generaal niet zouden kunnen samenkomen. Immers gevraagd wordt waarin de eer-e Gods en het gezag der Overheid wordt aangerand. En in de volksvertegenwoor diging zijn partijen, die zulks ten principiale doen krachtens beginselen, die zij belijden:. Im mers, alle leer, waarin de souvereiniteit Gods wordt losgelaten, neemt den grondslag voor het gezfig der Overheid tevens weg. Gebonden aan God ordinantiën. Wij zeggen daarentegen, dat Overheid en onderdaan beide in hun geweten aan 's Heeren ordinantiën ge.'bonden moeten zijn. Op grond daarvan vroegen Groen en Kuyper vrijheid voor godsdienst en kerk, voor school, sociaal leven en wetenschap. In het geestelijke: streden zij tegen alle dwang en voor de vrijheid. In het geestelijke mag en kan alleen de macht van God den H. Geest heerschen als antipode daar tegen woelt de macht van Satan. De S. G. P. principieel liberaal. Het liberfillsme poogde door de o verheids macht beschaving in rationalistischen geest aan het volk op te leggen. Door eenheid tot vrijheid was hun leus. In de St. Geref. partij keert dat beginsel terug, in den strijd waartegen onze vaderen hun kracht tientallen jaren lang hebben verteerd om de kracht van dat valsche beginsel te breken. De antirev. leer der vrijheid. Naar antirev. leer moet it bestuur en wet geving alles worden verwijderd dat den vrijen mvloed van het Evangelie van Jezus Christus belemmert. Van rechtstreeksche bemoeiing met de godsdienstige ontwikkeling der natie heeft de Overheid zich te onthouden. Zij mag in het geestelijke geen dwang oefenen, maar heeft alle burgerp op voet van gelijkheid te behandelen. Onze Calvinistische vaderen zijn aan het oude Roomsche beginsel uit de 16e eeuw niet geheel ontkomen. Maar wie het Calvinisme juist wil waardeeren, moet vragen wat het nieuwe is, waardoor het overwegenden invloed op het politiek leven heeft uitgeoefend. Dat is mogelijk geworden door het beginsel der geestelijke vrijheid. De S. G. P. volgt een Roomsch beginsel. Als volgens de St. Geref. de Overheid alleen de door haar goed geachte geestelijk-zedelijke beginselen mag propageeren, dan moeten zij dlden, dat ook andere partijen haar geen be ginsel toepassen. Zij kunnen dan geen bezwaar hebben, dat Rome van het wereldlijk zwaard vordert, dat het zich onderschikt aan het geeste lijk zwaard. De Staatk. Geref. houden er dus een zuiver Roomsch beginsel op na in het meest principi eele punt van hun program. En toch smaden zij ons Antrevol. om ons politiek samenwerken met de R, Kath. Het standpunt der Staatk. Geref. loopt uit op schade voor kerk en godsdienst. De geschiedenis bewijst hetConstantijn de Groote, Karei de Groote, de Geref. Staatskerk in Nederland en het streven naar een Christendom boven ge loofsverdeeldheid. Onze principieele strijd heeft op allerlei gebied de vrijheid gebracht. En dat alles wordt weer in de waagschaal gesteld door menschen, die eigenlijk bij ons hooren. Waakt voor de stuwkracht. Deze dingen moeten we aan onze dwalende broeders laten zien. Ook op de gevolgen moeten we hen wijzen het onmogelijk maken van een Christelijk bewind in Nederland. Onze oude principieele positie mag niet wor den doorgebroken. Anders gaat de stuwing uit het leven weg. We zien het reeds nu. We heb ben met ons etra-parlementair ministerie (vrucht van Ds. Kersten's optreden) geen gezond, sterk gezag meer, als gevolg waarvan straks ook tuch teloosheid kan intreden. We krijgen zoo misschien naar sommiger wenschen de vrijheid, maar dan die van de ont binding, van de ontaarding. Daaraan moeten we denken ook bij de Sta tenverkiezingen in Zuid-Holland Geloofsleven en staatk. positie. We moeten het weer opnemen voor wat in het leven van een volk het grootste, het hoogste isde belijdenis van de absolute souvereiniteit Gods. Dan doen we afstand van al onze eigen kleine dingen. En dat geeft bezieling voor den strijd. Dan komt er ontwaking en verband tus schen ons geloofsleven en onze staatkundige positie. Dan komt er ook weer kracht om te winnen en te werven. De vrijheid zooals wij die voorstaan is van geweldige beteekenis voor heel het leven van ons volk en allerminst beperkt tot de kerk. DE LANDBOUW.ONDERLINGE. De maandelljkscbe groei van de L»>0. en de X»«0» Op 1 Februari 1927 trad per Provincie het hieronder vermelde aantal landbouwers als lid der L. O. toe Provincie Aantal leden Loon Groningen 3 f 2,425 Friesland 11 f 23,490 Drenthe 8 f 2,590 Overijssel 3 f 1,616 Gelderland 17 f 13,191 Utrecht 2 f 1,562 Noord»Holland 5 f 1,902 ZuideHolland 9 f 12,652 Zeeland 9 f 3,949 Noord» Brabant 1 f 1,000 Totaal 68" f 64,377 Per 1 Februari 1927 traden als lid der T.»0. toe 30 werkgevers uitbetalende aan loon f80,084. Sedert 1 November 1926 vermeerderde het aantal leden bij de Landbouw»Onderlinge met 373, uitbetalende f 408,943 loon en bij de Tuinbouw»Onderlinge met 114, uitbetalende f 198,997 loon. De Secretaris van de P. O. C. Overflakkee, A. W. KEIJZER. Herkingen, 26 Maart 1927. SOMMELSDIJK. Aan den metselaar M. Breur Gzn. is vergunning verleend tot het bouwen van een woning aan den Molenweg alhier. In deze gemeente is proces«verbaal op» gemaakt tegen een inwoner uit Nieuwe Tonge wegens het rijden zonder licht. Vorige week stonden bij den correspon» dent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente 14 werklooze landarbeiders ingeschreven. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept 119903 K.G. aardappelen, uien en peen. MIDDELHARNIS. Voor de koepeen be» steedt men thans f 0,25 de 60 kilo, de prijs is zoo gering dat de boeren ze daar wel niet voor zullen leveren, daar de onkosten niet gedekt worden. Door de afdeelicg van de S. D. A. P. zijn voor den gemeenteraad candidaat gesteld de volgende personen: no. 1 J. v. d. Slik Dz. no. 2 Mevr. E. N de Vries—Janse, no. 3 G. v. d. Kooij, no. 4 P Jordaan, no. 5 J H. Homburg. Memento Mori! Zondagmorgen toen de heer Abr. Vroegindeweij opstond kwam hij tot de treurige ontdekking dat zijn vrouw levenloos in bed lag. Den vorigen avond was zij nog goed en wel. Door het dochtertje van J. Verweij, Spui» straat, is een portemonnaie met geld en een rentezegel daarin verloren en door A. Bruj» geman is een glassnijder verloren. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Ter gen D. J. K. uit Sommelsdijk is proces»verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 9 de» motor» en rij wie! wet. Aan J. Haksteen alhier is vergunning verleend tot het bouwen van een woning in de Burg. Strekstraat. Tot lid van de schattingscommissie is benoemd de EdelAchtb. Heer F. Nieborg, wegens bedanken van G. van Rossum, en tot lid van de commissie van toezicht op het L O. is herbenoemd L. Arensman. Door W. Bevaart is een postduif gevan» gen gemerkt België 1926—299843. DEN BOMMEL. Op het verzoek van C. van der Sluijs alhier, om vergunning tot het plaatsen van een benzinetankwagen, is goedgunstig beschikt. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 300 H.L. uien en 220 H.L. peen. Bij de arbeidsbemiddeling stonden vorige week 3 werkloozen ingeschreven. De op 22 Maart 1.1. vastgestelde kiezers» lijst 1927/1928 ligt tot en met 21 April a s. ter secretarie ter inzage en is tegen betaling in uittreksel verkrijgbaar. Op de lijst komen 902 namen voor. Vorige week werd de heer J. P. Mast per ziekenauto naar het ziekenhuis te Rotter» dam vervoerd, teneinde een operatie te on» dergaan. Tegen A. N. te Ooltgensplaat is proces» verbaal opgemaakt voor het rijden over de trambaan der R. T. M. Uitslag aanbesteding voor het bouwen van een bestuurskamer bij de Bijz. School. Metselwerk S. van Nieuwaal f 755, Gebr. van der Welle f 588*timmerwerk R. Bakelaar f 881*schilderwerk C. Bakker f 175* smids» werk Gebr. Geelhoed f 119; M. A. van der Sluijs f 99,75*. Begrooting f 1817. Gegund. OOLTGENSPLAAT. Zaterdagmiddag ontstond een zware schoorsteenbrand bij de familie van Kempen in de Ring, welke veel schade veroorzaakte. Door het krachtdadig optreden van de timmerlieden L. Dorsman Lz. en A. de Ruiter werd erger voorkomen. Openbare vergadering der A.»R. Kies» vereeniging N. en O. in de Ger. Kerk op Woensdag 30 Maart ten 6 30 uur. Sprekers: Ds. de Lange, om eenige punten te weerleg» gen van de rede van Ds. JCersten, daar er toen geen gelegenheid is Regeven om vragen te stellen, en dhr. R. A. den Ouden van 's»Gravenhage, met het onderwerp«Christe» lijke eenheidspolitiek«. Toegang vrij en debat gewenscht. Dhr. B. W. de Graaf heeft alhier een kinderkoor opgericht met 34 leden. Dit is de derde zangvereeniging welke onder leiding staat van dhr. de Graaf. Jac J. van Ree is gekozen tot 2e voor» zitter van de zangvereeniging »Van ongenoe» gen vrij« Door B. Kruik is vergunning gevraagd om naast zijn nieuwe woning aan het Wees» pad een bergplaats te mogen bouwen. Ingekomen Jacobus Wandemaker en ge» zin, L. Dorsman van Zwijndrecht, Trijntje Havenaar van Rotterdam, Johanna C. van Engelen van Rotterdam, Jan de Vos en gezin van Den Bommel, P. Houthuizen van Den Bommel, C. J. Holleman van Hellevoetsluis, Johannis van Ostende van Dreischor. VertrokkenC. M. A. van Bokemen naar Oostvoorne, H. C. Remus naar Dirksland, S. van Veen Jz. naar Franeker, J. Bravenboer naar Nieuw enhoorn, Cornelis Holleman en gezin naar Den Bommel, Jacomina Koene naar Den Bommel. Vergadering der A. R. Kiejsvereen. op Maandag 28 Maart. Present 40 leden. De Voor zitter de heer C. Korteweg Lz. opent de verga dering en laat zingen Ps. 118 4, leest 1 Petrus 2 117 en gaat voor in gebed. Notulen. Van Ds. H. J. v. Schuppen, Ned. Herv. Pred. te Oudewater was bericht ingekomen van ver hindering om alhier op te treden in het belang der A. R. partij. Thans is verzocht Ds. R. Bart- lema te Zeist. De vergadering waar de heer Colijn zal optreden is verplaatst naar Zaterdag. Een groot aantal leden gaf zich op om hierheen te gaan per bus. Vervolgens werd een gemeente program voorgelezen, afkomstig van het „Kui perhuis." Besloten werd nog een verg. te beleg gen om dit schoone program te behandelen. Me degedeeld werd dat Woensdagavond 6.30 uur in de Geref. Kerk in het openbaar hoopt op te treden de heer R. A. den Ouden van 's-Gra venhage. Vooraf hoopt Ds. H. de Lange enkele opmerkingen te maken over de rede van Ds. G. H. Kersten, aangezien die spr. noch debat, noch vragenstelling heeft toegelaten. Vervolgens gaf de Edelachtb. Heer W. J. Donkersloot Lz. een inleiding getiteld De A.R. partij en de a.s. Statenverkiezing. Spr. begint met op te merken dat er tegenwoordig moed vereischt wordt om zich bij de A.R. partij te voegen. Eerst werd de vroegere schoolstrijd aangehaald die onder leiding van Gr. vanPr. door de A.R. partij werd gestreden en door God let zege bekroond. Vervolgens werd aan getoond dat de overheid ons niet door het volk wordt gegeven, doch dat zij ons van God is toegekomen. Hierna kwam ter sprake het ver schil ti^sschen ons en de S.G.P. inzake de ge wetensvrijheid. Tachtig aren is hiervoor gestre den en nu wil Ds. Kersten ons weer van haar berooven. Hij eischt dat de overheid de valsche godsdienst zal tegengaan. Hoe zal dit echter moeten toegaan Hoe moet dan gehandeld wor den met een derde van ons volk dat R.K. is En hoe met denog grooter schare ongeloovigen? Wij moeten waar wij gewetensvrijheid en gods dienstvrijheid eischen, dit ook aan andersden kenden gunnen. Voorts werd herinnerd hoe de liberale regeering in 1834 pred. als Ledeboer en De Kok als valscshe leerraars hebben geboet en tfgezet, zou de S.G.P. dietoestand terugverlan gen Theoretisch wel practisch niet Ons volk was de liberale regeering moe en was dankbaar dat er een Christelijke coalitie kwam tusschen A.R., Chr.. en R.K. Vele zijn hiervan de goede vruchten geweest. Stonden de R.K. niet trouw aan onze zijde in den schoolstrijd Was het niet herlijk dat het linksche kabinet Pierson moest plaats maken voor het kabinet Kuyper Ons volk heft veel te danken aan onze Chr. regeering toen zij door den minister van oorlog Colijn in 1912 met nieuwe legerwetten werd verblijdt waardoor in 1914 ons leger paraat was waardoor in Gods gunst de neutraliteit gehand- haaft bleef. En in Troelstra's vergissingsjaar 1918 was het toen niet onze Chr. regeering die ruggegraat genoeg bleek te bezitten om in die revolutionaire woelingen staande te blijven En in 1903 was het toen niet het kabinet Kuy per dat de schrikkelijke spoorwegstaking de kop indrukte En in 1925 was het toen weer niet Colijn die, gesteund door de coalitie-regeering onze gulden wist gaaf te houden En nu Dank zij de nacht van Kersten ligt de coalitie in duigen, en moest Colijn met zijn mannen wijken. Men heeft gezongen dat het protestanisme gered was toen het gezantschap was afgeschaft. Waar aan is dit echter te merken Worden de R.K. niet gedreven naar de S.D.A.P. en zullen wij dan niet veel achteruitgaan Wij als A.R. laten ons niet van de wijs brengen door Kersten noch ingbeek doch zullen strijden om de Recht- sche samenwerking in Staten en Gemeenteraad trachten te handhaven. Allen brengen hun stem uit op C. Warnaer te Dirksland voor de Staten en op P. van Es voor den gemeenteraad, zoodat de aftredenden herkozen worden en zoo moge lijk nog meerderen. Met een ernstige opwekking tot bidden en werken in de kracht des Heeren, die een ver rassend God zal blijken te zijn, besloot de inl. zijn kernachtig betoog. Eenige bespreking volgde Na nog enkele regelingen werd de vergadering gesloten, nadat D. Korteweg Cz. was voorge gaan in dankzegging. OUDE TONGE. De rijksontvanger alhier heeft een woning gehuurd, zoodat zijn ver» trek naar elders niet doorgaat. P. van Schelven Pz. heeft een molen gekocht te Alblasserdam en is daar ook heen vertrokken. Van J. P, is een zijner beste paarden bij het veulen werpen gestorven. Verzekering dekt de schade. De huisvrouw van P. v. M. is naar een der ziekenhuizen te Rotterdam vertrokken om een ernstige operatie te ondergaan. J. van Drimmelen, brievenbesteller te Rotterdam, is met ingang van 1 Mei naar Oude Tonge overgeplaatst. NIEUWE TONGE. J.l. Zaterdag en Zon» dag zijn een tweetal personen van elders per Ziekenauto naar Rotterdam vervoerd tot het ondergaan van een operatie. J.l. week werden van hier vervoerd 400 balen uien en 600 balen peen. Rede van den Heer Frankenhuizen. Voor een goedbezochte vergadering, trad Maandagavond alhier op de Heer Franken» huizen, uit 's»Gravenhage. Deze samenkomst was uitgeschreven door de A. R. Kies vereen, hier ter plaatse. De heer Frankenhuizen wees op de antithese die sedert het opkomen van het ongeloof in de 17e eeuw bestaat in ons volksleven. Het gaat ook op het staatkundig terrein vóór of tegen den Christus der Schriften. Spr. wees er op dat bij het Dageraadsdebat ook Ds. Kersten verklaarde dat hij zich tegen het ongeloof stelde en het Coalitie Kabinet zou steunen. Dit kan ook niet anders daar Christelijke partijen, A. R., C H. en R. Kath. samen de zelfde belangen tegen het ongeloof te verde» digen hebben. Het gaat om het behoudt der Christelijke grondslagen in ons volksleven. Links bedreigt, huwelijk, gezin, maatschappij en gezag. Hiertegen komen al die Christelijke partijen op. Bij de Prov. Staten gaat het evenzoo om de beginselen. Spr. wees op het feit dat de Staten de 1ste Kamer verkiezen. ZuideHolland had nu 26 jaar Rechtsch be» stuur. In samenwerking met C. H. en R. Kath. kon het Anti. Rev. beginsel van het particu» lier initiatief voorop worden doorgevoerd, hetwelk blijkt uit de krankzinnigenverzorging, elec.» en waterbedrijf. De S D.A P. willen Staatszorg. Daarbij wordt geen rekening ge» houden met de belangen der Christenen. De arme krankzinnigen moeten volgens de S.D. A.Per. Ter Laan ondergebracht worden in neu» trale Prov. gestichten of maar voor zichzelf zorgen. Maar bestalen geestelijke belangen, verde» digde de A. R. Staten van Zuid»Holland het zuinig beheer. Met Linksch Noord»Holland dat de Overheid wil laten zorgen is veel duurder dan Zuid»Holland, wat op het be» lastingbiljet duidelijk blijkt. Spr. wekte op getrouw te zijn aan het Anti Rev. vaandel, de verdeeldheid waarbij alleen de vijand winnen kan niet in de hand te werken, doch in eensgezindheid hun stem uit te brengen op No. 1 van lijst 6 den Heer C. WARNAER te Dirksland. 't Was een goed geslaagde avond. Voldaan keerden wij huiswaarts. DIRKSLAND. De Coöperatieve Boerenleen bank „Dirksland", gevestigd te Dirsland, hield j.l. Zaterdag in Hotel Van den Doel hare jaar- lijksche algemeene vergadering. Na opening door den Voorzitter, den heer J. Buth, bleek, dat 116 leden tegenwoordig waren. it de rekening over 1926 bleek, dat aan spaar gelden werd ontvangen 2532885.75 en terug betaald 263745.51. Aan voorschotten werd uitgegeven 94774.en terugbetaald 15625.—. In loopende rekening werd totaal van de leden ontvangen 166100..en uitge geven 203440.De rekening sloot in ontvang en uitgaaf met 697713.85. De winst bedroeg 2349.48. BALANS. Actief of vorderingen. Inhoud kas 31 December28968.69 Uitstaande voorschotten117474. Te goed in loopende rekening Van de leden86290.— Van de Centrale Bank235065.03 Aandeelen Centrale Bank60.— Nog te vorderen rente voorschotten 749.94 Totaal 46860A66 Passief of schulden. De saldo's der spaargelden 414085.95 Aan de leden in loopende rekening 40900.— Reservefonds 11272.23 Winst 1926 2349.48 Totaal. 468607.66 De rente werd vastgesteld als volgt Voor spaargelden 3.48 voor voorschotten 4.8 In loopende rekening 3.84 voor cre- diet en 4.8 voor debet. Het aftredende bestuurslid de heer J. Buth en het aftredende lid van den Raad van Toezicht de heer H. Kooman, werden beiden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer L. den Boer. Als plaatsvervangende bestuurs leden werden gekozen de heeren A. van der Sluys en C. Kardux Pz. Het ledental steeg van 253 tot 285. Bij gelegenheid van 't zilveren ambst- jubileum van den heer notaris Van der Sluys te Dirksland op Dinsdag 29 Maart 1927, wer den de leerlingen der beide lagere scholen en der beide bewaarscholen, ongeveer 600 in ge tal, royaal onthaald. Ieder kind ontving een zakje bruidsuikers, koekjes en een oranje appel. In de vergadering van de a.r. kiesver- eeniging werd besloten o de candidatenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing te plaatsen de heeren 1 C. Warnaer, 2 Jb. Buth, 3 C. Zoete- man, 4 C. van der Poel, 5 J. Roodzant K.Pz., 6 A. van der Sluys, 7 G. C. M. Smit, 8 M. Grevenstuk, 9 D. Mooyaart, 10 J. N. van Nieu- wenhuyzen, 11 A. van Seters. To. opzichter bij het waterschap De Ge-

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 2