Schoonmaak SPROOKJESPUDDING Officieel Gedeelte. Gemeente raad. Kerk en School, Burgerlijke Stand V er gader ingen. Plaatselijk Nieuws. drage verstrekken uit de provinciale kas e n aan de gestichten een vergoeding geven voor onbezette contractueele plaatsen. (Wordt vervolgd). CANDIDAATSTELLING VOOR DEN GEMEENTERAAD. De Burgemeester van Sommelsdijk brengt bet volgende ter openbare kennis. Op Dinsdag 12 April aanstaande, zal plaats hebben de candidaatstelling voor den ge' meenteraad. Op dien dag kunnen, van des voormiddags neten uur tot des namiddags vier uur, bij den Burgemeester, ter secretarie der gemeente wor< den ingeleverd lijsten van candidaten, als bedoeld in artikel 35 der Kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste zestien candidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden onderteekend door ten minste vijf en twintig personen, die volgens de kiezerslijst, geldende op het oogenbllk der inlevering, kiezers zijn voor den Gemeenteraad in d; gemeente. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onderteekenen. De candidaten moeten met vermelding van hun voorletters en woonplaats, op de lijsten geplaatst worden in de volgorde, waarin door de onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, wordt zij op de lijst vermeld met den naam van haar echtgenoot of overleden echtgenoot onder toevoeging van haren eigen naam, voorafgegaan door het woord «geboren* of een afkorting van dit woord. Bij de vermelding van een candidaat mogen de voorletters geheel of ten deele door de voornamen worden vervangen. Dezelfde candidaat mag niet voorkomen op meer dan één lijst. Bij de lijst moet worden overgelegd de in art. 4 van het Koninklijk besluit van 12 De< cember 1917 (Staatsblad no. 692) bedoelde schriftelijke verklaring van iederen daarop voorkom -nden candidaat, dat hij bewilligt in zijn candidaatstelling op deze lijst. Indien de candidaat zich buiten het Rijk in Europa be» vindt, kan de hierbedoelde verklaring tele» graphisch worden gedaan en is zij niet aan het officieele formulier gebonden. De inlevering der lijst moet geschieden per» soonlijk door één der onderteekenaars. De candidaten kunnen daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ont« vangst afgegeven. Formulieren voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaring van bewilliging, hier» boven vermeld, zijn ter secretarie dezer ge» meente kosteloos verkrijgbaar tot en met den dag der candidaatstelling. In herinnering wordt gebracht artikel 148 der Kieswet, luidende als volgt: Hij die eene lijst, als bedoeld in artikel 35 inlevert, wetende dat zij voorzien is van hand' teekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waar» voor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene geldige lijst zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die inlevering bestemde lijst, als bedoeld bij arlikel 35, heeft onderteekend Sommelsdijk, 18 Maart 1927. De Burgemeester voornoemd, (getG. JOPPE D.zoon, L.B. VASTSTELLING DER KIEZERSLIJST Burgemeester en Wethouders van Sommels' dijk maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde Kiezerslijst voor het jaar 1927«1928, van 23 Maart tot en met 21 April a.s., ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift, en stemdistrictsgewijze, in uittreksel verkrijgbaar wordt gesteld. Tot en met 15 April a.s. is een ieder be» voegd bij het gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet be» hoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Sommelsdijk, 22 Maart 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester. Iz GEELHOED. L. J. DEN HOLLANDER. SOMMELSDIJK. Vorige week stonden bij den correspondent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente gemiddeld 10 werklooze landarbeiders ingeschreven. Een zoontje van den landarbeider J. K. had het ongeluk een puistje op zijn gezicht open te krabben, waardoor zijn wang begon op te zetten. De geneeskundige wiens hulp werd ingeroepen, constateerde bloedvergiftiging. Bij de 1.1. Woensdag en Donderdag ge houden keuring voor den dienstplicht werden uit deze gemeente 29 personen geschikt en 10 personen voor goed ongeschikt verklaard. Vorige week werden uit deze gemeente 377905 K.G. aardappelen, poters, uien en peen verscheept. Heden Dinsdagmiddag verbrandde door onbekende oorzaak aan den Molenweg de ajuinren van dhr. P. van Nimwegen. Hierbij gingen ongeveer 160 H.L, ajuin verloren. MIDDELHARNIS. Door de Geref. Meisjes- vereeniging „Onderzoekt de Schriften is tot presidente gekozen mej. A. H. Tiemens, in de plaats van mej. D. de Korte, welke voor die functie heeft bedankt wegens vertrek. Door de firma Vis van Heemst Co. is bij Burg. en Weth. een verzoek ingezonden om in hun nieuw-gebouwde confectiezaak aan het Zandpad een motor te plaatsen van 3 a 4 P.K. Volgens mededeeling stelt de heer Nipius (aftr.) zich voor de a»s. gemeenteraadsverkie zing niet meer beschikbaar. De heer M. Braber heeft een woonhuis, staande aan de Spuistraat, ondershands gekocht van den heer A. Witvliet. Bij den correspondent der arbeidsbemid deling hebben zich als werkloos doen inschrij ven 22 arbeiderh,, 8 zeevisschers. Totaal 30 personen. DEN BOMMEL. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 1067 H.L. aardappelen en 1620 H.L. uien. Bij de Arbeidsbemiddeling staan 3 werk- loozen ingeschreven. Voor de gemeente is een schip met 525 ton keislag gearriveerd. Vrijdag j.l. werd de vrachtauto van J. P. Mast door een personenauto aangereden, met het gevolg, dat de vooras brak en de wielen ook stuk waren. T. den Braber heeft van B. en W. ver gunning gekregen tot het bouwen van een schuur aan den Molendijk. Vorige week werden door den gemeente geneesheer 25 kinderen gevaccineerd. De candidatenlijst der A.R.Partij voor den gemeenteraad is als volgt samengesteld. No. 1 W. J. Rosmolen, 2 J. Hokke, 3 J. C. Wagner, 4 B. Jongeling, 5 K, L. Buth, 6 D. Hermans en 7 S. de Lint. OOLTGEN SPL AAT.* Woensdagavond gaf de bloeiende zangvereeniging „Sursum Corda" alhier haar eerste jaarvergadering. De eere-voorzitter, de Weledele Heer Kievit, hoofd der Chr. School, opende circa half acht de vergadering met gebed en psalmgezang. Ongeveer 8 uur arriveerde de directeur en begon men de afwerking van het programma met het uitvoeren van Lof- en Danklied (van Schals). Hierna volgde een aantal zangstukjes en voordrachten, die allen zonder onderscheid behoorlijk werden uitgevoerd, al wekte natuur lijk het eene meer de lachlust op dan het andere. Op voorstel van het bestuur was er een wed strijd georganiseerd in het voordragen en zingen. Verschillende jongeqs en meisjes deden daar aan mee. Als jury-leden waren naast den direc teur uitgenoodigd de eere-voorzitter, tevens oud- directeur eener Chr. zangv.ereeniging en den Weledelen Heer K. Korteweg, gemeente-secre taris alhier. Beide heeren heeren hebben de zang als jury-leden gediend, zeer tot tevreden heid der aanwezigen. Van de voordrachten verkreeg H. v. Kempen en mej. A. Kievit le prijs, H. v. Rossum Az. 2e prijs en H. Landheer 3e prijs. Van de kwar tetten en trio's die gezongen werden verkreeg L. v. d. Grient een le prijs. Het kwartet A. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. Overbeke, T. Spaan, P. v. Kempen Johz. en D. Okker een 2e prijs en het kwartet S. van Niewaal, C. v. Nimwegen, P. Crezee en L. v. d. Grient een 3e prijs. Dit laatste kwartet was mooi van toon, maar zong wat ongelukkig door een ongelijke inzetting Toen kwamen de partijen wat moeilijk op toon. Van solo-zang A. Vetter de le prijs, S. van Niewaal de 2e prijs, M. Moelker de 3e prijs. Bij het uitreiken der prijzen bleek, dat ze uit nuttige dingen bestonden, als een verguld ijzeren ledikant met matras een stel messen en vorken een kip. Ja zelfs voorwerpen om schreiende kinderen te troosten. Jammer, dat er niet genoeg prijzen aanwezig waren. Het was een zeer genoegelijken avond. Donderdag 24 Maart, des nam. 2 uur, zal in het gemeente-ziekenhuis inenting en her inenting plaats hebben voor hen die zich daartoe aanmelden. Joh. de Vos Az. heeft zijn woonhuis aan den Molendijk ondershands verkocht aan Jaco bus van der Welle Wz. Dhr. Vinke kwam door het kantelen van een stoel door 2 spiegelruiten te vallen, waar door hij zich aan armen en borst bezeerde. -L. v. G. hing des avonds een jas aan den kapstok, waarin een portefeuille met bankpapier zat. Des morgens toen hij zijn jas wilde aan trekken, was de inhoud verdwenen, vermoede lijk ontvreemd. Bij de politie is aangifte gedaan. OUDE TONGE. J. v. d. Made heeft onders hands een woonhui(S aangekocht van wijlen P. Snijder. De centrale maatschappij heeft de levering van de verschillende polders aangenomen voor de onderhoudsgrint voor 3.12 de M3. Het land dat C. Snijder op het trekgeld aangeloopen is, is weer ondershands verkocht aan R. Pollemans. Het rijden van de grint is aan 6 verschil lende personen gegund. De zeilschepen alhier verdwijnen geheel en al. Men zegt, dat er zes schippers onder handelen over een motor. - Maandagavond omstreeks 9 uur brandde door onbekende oorzaak een schuur gevuld met hout van den bakker M. E. Heest.ermans af. De spuit was spoedig ter plaatse, maar kon niets meer redden. Men spreekt, dat 5 varkens zijn verbrand. Een schuur van J. de Vos vatte ook vlam, doch kon worden gered. Of verzekering de schade dekt, is niet bekend. NIEUWE TONGE. Bij de j.l. Vrijdag ge houden keuring van de dienstplichtigen der lich ting 1928 voor deze gemeente zijn goedgekeurd Cornelis Bakker, A. A. Holleman, Johannes Kom, Pieter Koert, J. C. Kievit, Jan v. d. Tol, A. van Schouwen, D. Timmer, A. E'ieterse, D. v. d. Ouden, en afgekeurd F. Visse r, A. Hob bel en C. J. Holleman, terwijl twee ingeschre venen voor een anderen keuring sraad zijn verschenen. De stemming voor den gemeenteraad is bepaald op 19 Mei a.s. Bij B. enW. is ingekomen een verzoek met bijlagen ingevolge de Hinderwet, van de Coöp. Bakkerij „De Voorwaarts" alhier,, tot het uit breiden harer bakkerij. Bezwaren kunnen wor den ingediend ten gemeentehuize alhier, op Za terdag 2 April. A. M. had het ongeluk in de Kerkgracht te vallen. Met de schrik en een nat pak kwam hij vrij, J.l. week werden van hier 1500 balen uien vervoerd. De stierenkeuring zal voorr deze gemeente worden gehouden te Heenvliet c ip 25 Maart a.s. DIRKSLAND. De kiezerslijst 1927/2vol gens welke lijst de stemming voor den gemeen teraad zal plaats hebben zal van 23 Maart tot en met 21 April a,s. voor een ieder ter secreta rie ter inzage liggen. Bij de gehouden keuring van de dienst plichtigen der lichting 1928 werden de volgende ingeschrevenen geschikt verklaard L. Bakker, J. Bal, J. Bazen, D. H. van Bockhove, E. Bo- german, A. van Broekhoven, E. Groenendijk, J. Guldemeester, M. Hagens, J. M. van Heukelen, D. v. d. Heiden, A. v. d. Hoek, P. J. Jelier, C. Kolle, S. C. Kramer, J. C. Maasdam, T. Mark wat, A. H. Matsinger, W. Melissant, C. Mulder, B. Oorbeek, J. J. van Oostenbrugge, J. C. de Ruiter, J. L. Stolk, J. v. d. Veer, L. W. de Wachter, L. Witvliet, en G. Wolfert. Voor goed ongeschikt werden verklaard J. W. van Gulik J. de Jong, J. D. Keuvelaar en J. L. Weer- heim. - De lijst van stemgerechtigde Ingelanden van den polder Nieuw-Kraayer zal van 17 tot 31 Maart a.s. bij den secretaris van dien polder ter inzage liggen. MELISSANT. Donderdag 24 Maart a.s., des namiddags 2 uur, zal ten Gemeentehuize ge legenheid bestaan tot kostelooze in- en her- inenting. - De 12 ingeschrevenen voor den dienst plicht, lichting 1928, zijn bij de gehouden keu ring allen goedgekeurd. De lijst van stemgerechtigde ingelanden van den polder Niew-Kraayer ligt tot en met 31 Maart a.s. bij den secretaris dier polder, dhr. J. A. Kleynenberg, ter inzage. Door B. en W. dezer gemeente is aan dhr. J. Poortvliet te Sommelsdijk vergunning verleend tot het bouwen van een landbouw- stelling in den polder Onwaard. Naar we vernemen heeft de heer J. L. Kwak alhier zijn boerderij met landerijen onders hands verkocht aan dhr. M. M. van der Baan. HERRINGEN. Bij de vorige week te Mid- delharnis gehouden keuring voor de lichting 1928 werden de volgende personen goedgekeurd: Jan Looij, Adr. v. d. Velde, P. C. Kalle, J. de Jong Kz., Adr. v. d. Sluijs. Ongeschikt werd verklaart: J. J. Dale. Een tweetal ingeschre venen zijn niet voor den keuringsraad kunnen verschijnen, n.l. J. Melissant en L. v. d. Velde. - Nadat vele pogingen alhier in 't werk zijn gesteld, is gebleken, dat het oprichten van een Electrische Centrale niet rendabel is, waar door voorloopig van alle verdere plannen wordt afgezien. Voor de aardappelen besteedt men hier op 't oogenblik 4.50 per 70 K.G. De havenmuur welke vorig jaar wegens verzakking gestut moest worden, zal dezen zomer opnieuw worden opgezet. OUDDORP. De A.R. Kiesvereen. vergader de Vrijdagavond in de Oude School. Medege deeld werd dat de heer Duymaer van Twist, lid der Tweede Kamer den 4en April alhier een spreekbeurt hoopt te vervullen. De secretaris las het jaarverslag waaruit bleek, dat drie ver gaderingen gehouden zijn 2 leden overleden, 1 lid is vertrokken, 2 nieuwe leden zijn er bij ge komen het aantal is thans 55. Hiervan waren in het begin 28 aanwezig later 30. De pen ningmeester J. W. Hameeteman, die zonder stemming herkozen werd, deed rekening en ver antwoording. Tot het nazien werden aangewe zen P. Tanis Gz. en KI. Akershoek Cz. De ont vangsten hebben bedragen 62,97de uitga ven beliepen 47,96 saldo 15,01 Vele le den gaven zich op om de rede door den heer Colijn te Middelharnis qp 29 Maart te hoden, te gaan belisteren. Nader zal worden bekend gemaakt, hoeveel personen en op welke wijze deze zullen worden toegelaten. Na gehouden stemming werden voorloopig als candidaten voor den gemeenteraad gesteld de leden J. Westhoeve (aftr.) T. Tanis Tz. (aftr.) J. Voogd Mz. A. v. d. Kemp, KI. Akers- hoek Cz. Jan Tanis, J. Stolk, K. Tanis, J. W. Hameeteman en J. Vink. De heer Jac. Tanis, Oostdijk wenscht bij de a.s. verkiezing voor den gemeenteraad niet meer in aanmerking te komen. Van de vergadering ter oprichting van een rundfokvereeniging kunnen we beknopt het vol gende mededeeling De spreker voor dezen avond de heer Struijk van Melissant, wijst de verga dering er op, dat hij geen spreker van beroep is, en hoewel er niet veel personen opgekomen zijn zullen wij toch trachten een vereen, op te rich ten. Er moet een beste stamboekstier aangekocht worden hoewel het houden van zoon stier niet meevalt, en dat het goede van zoo'n vereeni- ging eerst over drie jaren gezien wordt. Melklijs- ten dienen gehouden te worden en de melk ge controleerd. Een eigen controleur te benoemen grijpt diep in de beurs, dus komt het t geschikst uit hierin met Melissant samen te doen. Wordt een vereeniging opgericht, dan moet er biten het bestuur nog een commissie van toezicht van drie personen benoemd worden. Aanvankelijk hebben zich 15 personen opgegeven die wen- schen verder te werken. j- Voor aardappelen besteedt men hier Red Star 4.504.60 en blauwen 5.— per 70 kilo. Prijs gestabiliseerd. f Van A. H. is ten zijnen nadeel het belas tingplaatje van de fiets, die onbeheerd stond, ontvreemd. f Door de cichoreidrogerij „Ouddorp" is een partij gedroogde wortelen verscheept. - Tot notabel in de Ned. Herv. Kerk is na gehouden stemming gekozen dhr. C. Oorbeek, die ook zijn benoeming heeft aangenomen. HERRINGEN. De catechisaties in de Ned. Herv. Kerk zullen deze week op Woensdag worden gehouden, alles op de gewone uren. OUDDORP.* A.s. Donderdagavond 7 urn- zal de ring Flakkee van den Ned. Bond van J.V. op G.G. alhier haar laatste vergadering houden in dit seizoen. Ingeleid zal worden „Ons Bondsorgaan" en „Johannes de Dooper", terwijl de secretaris zijn jaarverslag zal voorlezen. Ook belangstellenden zijn welkom. MIDDELHARNIS.* A.s. Donderdagavond 7 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. van Voorthuizen van Nijkerk. Er zal dan een collecte worden gehouden voor den Geref. Zendingjsbond. A.s. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk den H. Doop worden bediend. Doop- ouders kunnen zich aanmelden Vrijdagavond in de consistorie. De heer T. Overweel heeft bedankt voor zijn benoeming als lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. DEN BOMMEL. De collecte tijdens de pre dikatie van Ds. Goslinga in de Ned. Herv. Kerk ten bate van den Geref. Bond, heeft opgebracht 41.08. Gedurende een week ligt bij den boek houder van de Ned. Herv. Kerk de diaconie rekening over het afgeloopen jaar ter inzage. OUDE TONGE. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk den H. Doop bediend worden. Doopouders kunnen zich aanmelden Vrijdag avond aan de pastorie. DIRKSLAND. Tot bestuurslid van de Bijz. Schoolvereeniging werd in de alg. ledenverga dering gekozen de heer L. v. d. Velde. Zondagavond zal door Ds. Baarslag van Melissant in de Ned. Herv. Kerk alhier bid stond voor het gewas worden gehouden. MELISSANT. Ds. J. Baarslag heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Geervliet, bedankt VERSLAG van den Gemeenteraad van NIEUWE TONGE, op Vrijdag 18 Maart, des nam. 2 uur. De Voorzitter, burgemeester Sterk, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd worden vastgesteld. De heer Vreeswijk bericht zijn benoeming als lid der schattingscommissie niet te aan» vaarden Benoemd wordt in zijn plaats de heer L. van Vliet. De gekozen leden der stembureaux aan» vaarden allen hun benoeming. De vereen, steun bij ziekenverpleging krijgt op haar verzoek de raadzaal als vergaderlo» kaal voor haar bestuur. De heer VISBEEN (neutraal) zegt dat an» deren nu ook recht hebben. De VOORZITTER zegt: gelijke monniken gelijke kappen. De gasfabriek »Mabeg« vraagt de beschik» king over de hulpschool voor een kookde» monstratie. Daar dit in het algemeen belang geacht wordt, de gemeente is ook bij de fabriek geïnteresseerd, wordt dit toegestaan. De inspecteur der dir. belastingen bericht dat hij over 1926 voor deze gemeente aan kwade posten heeft geboekt f 52 56. De polder Klinkerland zendt zijn ontwerp» keur in. De gemeente Vreeswijk vraagt en krijgt f 2.78 als schoolgeld voor een kind dat uit deze gemeente daar de schippersschool be» zoekt. Ged. Staten hebben de begrooting 1927 goedgekeurd In verband met het feit, dat enkele raads» besluiten reeds jaren lang geleden genomen, niet meer zijn terug te vinden (peosioenrege» ling enz), worden deze opnieuw genomen. Ingekomen is het verslag van den keurings» dienst van waren district Dordt. Dit ligt ter visie. Ged. St. hebben het besluit van den Raad om in rekening>courant te gaan bij de Boe» renleenbank niet goedgekeurd. De Raad zal zich in verbinding stellen met de centrale bank te Utrecht Dan zegt de VOORZITTER dat in verband met het besluit 14 dagen geleden genomen, thans aan de orde wordt gesteld de behan» deling van den Raadhuisbouw De heer D. BREESNEE (Lib.) wil naast de plannen van Holleman ook een berekening hebben van den verbouw van het Weeshuis tot Raadhuis. Wethouder PRINCE (neutraal) wil de Raad nu maar laten beslissen. Het onderwerp is doodgepraat. Feitelijk is het Weeshuisplan reeds vroeger verworpen. Spr. zou de oude toestanden niet in het leven willen terugroe» pen en stelt daarom voor alleen den verbouw van het oude Raadhuis in behandeling te ne< men. De heer DORST (A..R kan zich niet her» inneren dat het plan om het weeshuis te ver» bouwen verworpen is. De heer D. BREESNEE zegt, dat toen de heer Holleman met zijn plannen omtrent den verbouw van het raadhuis kwam, spr. dacht moet een stervende raad nu eigenlijk zulke gewichtige besluiten gaan nemen. Spr. zou de uitspraak over deze kwestie nu maar veel lie» ver aan de kiezers hebben overgelaten. De heeren die vóór verbouw van het raadhuis zijn, zeggen dat de kiezers algemeen tegen verbouw van het weeshuis zijn, welnu dan staan zij des te sterker en kunnen zij met een gerust hart de uitspaaak van de kiezers af» wachten. Het is een zeer gewichtig onder» werp. De plaats van het oude raadhuis is veel te klein. Het is 54 M2 groot. En dat zou nog wel gaan, indien het vierkant was, maar het is 4>/2 bij 122, zoo onpractisch mogelijk. De heeren zeggen dat het hier in de kom van het dorp is, maar wat verstaat men daar» onder? Het Korteweegje behoort ook tot de kom en het is daar rustig en stil. Wanneer hier wagens voorbijrijden kan men de be» spreking gerust even staken, want hetgeen gezegd wordt is onverstaanbaar. Maar daar komt nog bij dat de heeren zoomaar een f 10.000 gaan weggooien. De heeren Visbeen, Kroon en Prince lieten zich verkiezen voor raadslid als bezuinigingsmannen. Maar spt. begrijpt niet hoe hiermee te rijmen is dat weggooien van f 10.000 Met het weeshuis kan niets anders gedaan worden. Het staat staat vrijwel renteloos. Het oude raadhuis is makkelijk te verkoopen voor winkel, smederij of iets dergelijks. Dan wijst spreker ook op den groei der gemeente. Toen spr. vader school ging, woon» den er in N. Tonge een 900 menschen, toen spr. school ging 1300 en nu klimt het al tot een 2000 zielen. Een Raadhuis wordt gebouwd voor eeuwen. Er moet dus rekening gehouden worden met de toekomst. En wanneer N. Tonge nog eens boven de 3000 zielen komt, is er voor een elftal raadsleden op deze plaats ruimte te kort. Spr. wijst op de internationale toestanden. Vroeger zou men gezegd hebben, hoe kunnen er op een plekje als N. Tonge 2000 menschen leven. Maar Holland wordt de tuin van Enropa. Andere landen leggen zich toe op industrie en nijverheid, uit Hol» land zal dus de groente moeten komen. Een belangrijke stap in die richting is het voorstel der Economische Commissie tot wegneming van den tol. Niemand zal dus kunnen zeggen wat hier over 25 jaar gebeuren zal. Hiermede moet gerekend worden. Spr. stelt voor een bekwaam architect van den overkant te laten berekenen beide plannen, zoowel dat van het oude Raadhuis als van het Weeshuis. Van de door hem te verstrekken gegevens wil spr. zijn stem laten afhangen. Het is' best mogelijk dat spr. dan nog aan de zijde der heeren komt staan. Dat zal af» hangen van dit rapport door dezen bekwamen deskundige uit te brengen. Spr. stelt voor hiervoor f 500.— uit te trekken. De heer HOLLEMAN (wild) zegd reeds lang geleden met het plan gekomen te zijn. Er is bier veel belangstelling voor een nieuw Raad» huis. De beer D. BREESNEE: altijd in Nieuwe Tonge, niet in den Raadl De heer HOLLEMAN, kan de cijfers van den heer Breesnee niet benaderen. Spr. ge» looft echter dat ook het Weeshuis wel pro», ductief te maken is, Spr. stelt dan ook voor zijn voorstel om het oude Raadhuis te ver» bouwen in bespreking te brengen. Wethouder KROON (neutraal) stond vroe» ger alleen. Toen waren er 6 leden vóór ver» bouw van het Weeshuis Waarom hebben die raadsleden toen niet door gezet? De heer DORST zegt dat deze vraag mak» kelijk te beantwoorden is. Spr. voor zich wil wel waken voor de gemeentebelangen. Maar als er een hetze in het dorp tegen een plan van den Raad gemaakt wordt, zoodat de gemeente zich er tegen verzet, dan is spr. er voor niet door te zetten maar kalm af te wachten. De heer KROON vraagt of er nu dan geen tegenstand is. De heer DORST antwoordt dat er misschien ook nu wel agitatie verwekt is. Er blijkt echter dat er groote behoefte is aan een Raadhuis. Spr. is het voor een groot gedeelte met het betoog van den heer D. Breesnee eens. Het is hier op de hoogte de plaats niet meer om rustig te vergaderen. De heer A. C. BREESNEE zegt dat hij zich volkomen bij het gesprokene der heeren Bree» snee en Dorst kan aansluiten. De heer D. BREESNEE berekent dat nu blijkt dat de Burgemeester liever in een andere gemeente woont en er dus geen ambtswoning noodig is men met verbouw van het Wees» huis gemakkelijk voor f 16000,— klaar komt. De verbouw van het oude Raadhuis kost f 25000,— met bijkomende kosten maakt dat zeker een verschil van f 10000,—. De VOORZITTER zegt dat er in deze ge» meente geen gelegenheid voor Spr. is om te wonen, gelijk uit een adres der ingezetenen gebleken is. Spr. hoopt dus dat de heer Breesnee zal erkennen dat Spr. niet elders woont omdat hij liever hier niet woont. De heer D. BREESNEE wil dit gaarne er» kennen. Spr. wist niet beter of de burge» meester woonde liever in een andere gemeente. Wethouder PRINSE meent dat de rekening van den heer Breesnee niet geheel op gaat. De huur van een ambtswoning vervalt. Er is eigenlijk nooit een berekening van den ver» bouw van het oude raadhuis gemaakt. De heer D. BREESNEE zegt dat er wel twee berekeningen gemaakt zijn. De heer HOLLEMAN meent dat de agitatie nog bestaat. Het Weeshuis wordt niet waar» deloos. Deze kwestie heeft ook nog een moraal. Het oude raadhuis is het brandpunt der gemeente Nu de burgemeester buiten de ge» meente woont is het ge wenscht, dat hij den tijd, dat hij in de gemeente is ook in het har je van de gemeente vertoeft. Dat zal de liefde der ingezetenen tot den burgervader doen toenemen, méér dan dat hij in het Wees» huis zetelt. De heer D. BREESNEE merkt op dat hij de heeren voorgerekend heeft dat het oude raadhuis de gemeente f 10,000,— méér zal kosten. Men moet de kwestie nu niet gaan verwarren met een ambtswoning. De heer KROON zegt dat bij het maken van berekeningen den architect is opgedragen het oude raadhuis op te drijven en het Wees» huis zoo goedkoop mogelijk te doen. J De heer DORST vraagt verwonderd:isdjk**y den architect opgedragen '1/ De heer KROON antwoordt: ja zeker in het geheim. De VOORZITTER zegt dat wethouder Kroon geen dingen moet zeggen die hij niet bewijzen kan. De heer HOLLEMAN wil in stemming brengen of het Weeshuis zal verbouwd worden of niet. In stemming gebracht wordt besloten het Weeshuis niet te verbouwen tot Raadhuis. De heer A. C. Bree-nee hield zich buiten stemming. De H H. Dorst en D. Breesnee stemden tegen. De heer D. BREESNEE wil een bekwaam arcitect raadplegen. Wethouder PRINSE voelt niets voor iemand buiten Flakkee. Het voorstel der commissie om voorloopig kosten en berekening te laten maken van den verbouw van het oude raadhuis, wordt in stemming gebracht, De H H. A. C. Breesnee en D. Breesnee stemden tegen. In de rondvraag verzoekt de heer HOLLE» MAN den raadsleden geen dingen uit ge» heime vergaderingen te vertellen. Vw De VOORZITTER zegt dat, als er ged V geheimhouding is opgelegd, de raadsleden vrij uitgaan. De heer DORST meent dat de heeren toch zedelijk gebonden zijn om wat in gesloten vergadering besloten wordt geheim te houden, anders kan net zoo goed in het openbaar vergaderd worden. Dan wordt de openbare vergadering ge» sloten. SOMMELSDIJK. Geboren Jannetje, d. v. Domus Schellevis en Jannetje Wielhouwer; Jannetje, d. v. Cor» nelis Kieviet en Jacoba van der Veer. OverledenJacob Sluij, 86 j., weduwnaar van Adriana van Reij. MIDDELHARNIS. GeborenLaura, d. v. C. F. Arends en Th. G. Verkerk; Barbera Paulina, d.v.A.Peeman en J. Westdijk. OndertrouwdJ. v. d. Wende 20 j. en L. v. Beek, 22 j. Overleden: E. Breeman, 88 j., wed. van J. de KorteM. Lage, 89 j., wed. van A. Smit. DIRKSLAND. OndertrouwdAdrianus Stoof 43 jen J acoba Tichem 37 j. Getrouwd: Pieter Adrianus van Prooijen 22 j. en Neeltje van der Groef 18 j. Overleden Aren Bal, 60 j., echtgenoot van Rozetta de JongJan Lodder, 15 jz. v. T. Lodder en G. de Blok. MELISSANT. GeborenKaatje, d. v. B. Troost en P. Kleijn Izaak, z. v. L. Troost en A. Boshoven. GetrouwdP. M. van Wezel j.m. 27 j. en C. Troost j.d. 26 j. DEN BOMMEL. Voor de A. R. Partij hoopt Vrijdag 25 Maart a.s. des avonds half zeven in de Bijz. School op te treden de heer R. A. den Ouden uit Den Haag tot het houden van een politieke rede in verband met de a.s. verkiezingen. DIRKSLAND. Vergadering van de A «R Kiesvereening op Donderdag 24 Maart 1927 's namiddags 7 uur in het koor der Kerk. Te behandelen: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Candidaatstelling Gemeenteraad. 3. De beteekenis der Statenverkiezing.

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 2