DRUKWERK Uit de Pers. Kerk en School. 'Vergaderingen. Visscherij. Rechtzaken. Binnenland. MODERN smaakt aIs room Plaatselijk Nieuws. bestelle men bij deUitgeversvan dit blad. Vlugge nette bediening van der Kolk aangebrachte veranderingen een beschrijving, die doet vragen, boe het mogelijk was, dat de verlichte, immers anti» Da Costiaansche regenten daarvan de verant» woordelijkheid durfden dragen. «Dit verblijf bestond uit 27 hokken, met zware deurenen grendels voorzien. In het midden dier deuren was een kleine opening, waardoor in ijzeren bakken, die met ketenen van buiten werden vastgemaakt, de spijzen aan de ongelukkige bewoners werden toegereikt. Behalve een vaste krib of stroomatras was in die hokken noch eenige bank, noch tafel tot gemak dier on> gelukkigen aangebracht, zoodat zij genoodzaakt waren te staan of zich op den bodem te wen» telen, wanneer zij niet den geheelen dag in hun krib wilden blijven liggen. Hierbij moet men nog voegen, dat wegens de geringe ope» ning de reeds bedorven lucht door een in den hoek geplaatst secreet nog aanmerkelijk verergerd werd. Een groot deel der krank» zinnigen was niet alleen bij nacht, maar ook bij dag in die hokken opgesloten, waarvan de meeste op een algemeene plaats uitkwamen, die om haar morsigheid bij slecht weder weinig beweging toeliet. Voor bezigheid was geen gelegenheid de seksen waren niet afgescheiden en de tooneelen die daar plaats hadden, moeten wij met een sluier bedekken*. Van die hokken» verpleging schreef Dr. Schroeder van der Kolk nog, dat in het gesticht te Zutphen een man verpleegd werd, die, na vele jaren lang in één dier hokken of holen opgesloten, niet alleen het gebruik zijner ledematen had ver» loren, maar geheel in elkaar gegroeid met de knieën aan de kin zat. De herinnering aan de ellende, waaraan de ongelukkigen werden blootgesteld, aan de er» gerlijke wijze, waarop de heeren regenten zich van hun ernstige en gewichtige taak kweten, bracht Prof. Opzoomer er toe zich aldus sar» castisch uit te drukken «Indien ik een scherpe tegenstelling wilde maken, en een tafereel schetsen, die edele gemoederen in wilden hartstocht kon doen ontvlammen, dan zou ik uit deze hokken en folterplaatsen der ramp» zalige krankzinnigen u naar een ander deel van de gestichten leiden, naar de kamers van de heeren regenten. Ik zou er de gordijnen en spiegels, de schilderijen en schoorsteen» versieringen laten zien, en een blik doen wer» pen op de rijkelijk met wijn en spijzen bezette tafels, waaraan de fijnste zaken van poelier en banketbakker niet mochten ontbreken. Ik zou u uitnoodigen om er getuige van te zijn, hoe, op rekening van het huis, de rijksregenten, soms met de «respectieve mevrouwen* er bij, zich alles kostelijk lieten smaken. Als dan de dertigste kanne wijns gedronken werd, zou ik u den menschlievenden feestdronk doen hoo» ren, door een der brave dischgenooten op den bloei van het gesticht ingesteld en luid» keels door allen toegejuicht. Maar ik zou tevens de vrijheid nemen, eens van de fraaie zaal of keurige heerenkamer de deur open te zetten, om, als het blijde gejuich voorbij was, de kreten en het gegil der ellen» digen te doen hooren, tot wier nut dat ge sticht was gebouwd, en wien het geld toekwam, dat in brooddronkenheid werd verbrast,* De redenaar liet echter op deze scherpe, vlijmende tegenstelling onmiddelijk volgen«Doch ik wil het gevoel van verbittering niet prikkelen Kan deze tegenstelling alleen tot verontwaar» diging stemmen, er is een andere, die tot vreugde en dankbaarheid stemt. Uit de hokken en holen der krankzinnigen wil ik u voeren niet naar den feestdisch der regenten, maar naar de vreedzame en stille verblijven, die de krankzinnigen thans bewonen. Want hokken en holen behooren tot het verleden*. Het was in 1863, toen deze woorden werden gesproken. En thans is men nog heel wat verder op den weg der verbetering van de krankzinnigenverplegingja, haast zou men zeggen het volmaakte op dit terrein is bereikt. Wordt vervolgd). Prof. P. A. Diepenhorst driestrart in De Rotterdammer DE EERSTE KLAP. Wel bittere ironie is dat het slot van het ontwapeningsdebat eindigde met een onwaar» dige vechtpartij tusschen twee kampioenen voor den wereldvrede. Over de kracht van de lichamelijk tuchti» ging, die ontwapenaar Stenhuis aan ontwape» naar de Visser meende te moeten toedienen loopen de meeningen uiteen, maar dat de eerste klap in ons parlement in een onderling hand» gevecht werd gegeven, staat vast. Dat dit smadelijk tooneel zich bij een der hoogtepunten van de Hollandsche vredesbe» weging moest afspelen verhoogt het pikante van het incident. Hier bevestigde zich in het klein, wat de wereldhistorie telkens in het geweldige te aanschouwen geeftals de pacifistische zon het hoogst staat, als alles jubelt en juicht, dan versombert plots de horizont en weldra schieten uit de aschgrauwe lucht de bliksem» schichten van den krijg. Als de lijst van staten die ter eerste vredes» conferentie zullen worden uitgenoodigd, wordt vastgesteld, dan wordt Bulgarije ter wille van Turkije gepasseerd en de Zuid»Afrikaansche republieken worden ten gerieve van Albion smadelijk genegeerd. Gaan de vergaderden uiteen, dan rust weldra Rusland Finland doodtusschen de eerste en tweede conferentie vangt Engeland den schrik» kelijken boerenoorlog aan en woedt de Rus» sisch-Japansche krijg. Direct na de Tweede Conferentie poogt Italië Tripolis te overweldigen. Bij de opening van het Vredespaleis vierde in den Balkanoorlog de smartelijkste krijgs» ellende triomf. Toen alles voor de luisterrijke derde Vre» desconferentie in gereedheid werd gebracht, brak de wereldoorlog uit. Bittere tragedie is het dat juist in den zomer van 1914 toen het schrikkelijk drama aanving, de wereld uiteenviel van picifistischen triomf. Toen zouden worden gehouden de interna» tionale conferentie, die voor de komst van den wereldvrede zoo rijke vrucht beloofden: van 2 tot 6 Augustus internationaal kerkelijk vredescongres in Constanzvan 2 tot 9 Augus» tus internationaal Esperantocongres te Parijs; 10 en 11 Augustus internationaal katholiek vredescongres te Luik19 tot 21 Augustus interparlementaire conferentie te Stockholm; 9 September opening van de internationale rechtsacademie in Den Haag en dan de kroon op al dit pacifistisch werk15 tot 19 Septem» ber wereldvredecongres te Weenen. Heel de wereld in vuur en vlam, toen alles moest worden overstemd door het pacifistisch gedruisch 1 In de Kamer de eerste klap toen het vredes» beweeg kwam tot zijn rijkste openbaring! De eerste klap ze prediktge hebt nog niet gehad den laatsten oorlog 1 ALS DIEPE WATEREN. De Vrije Westfries (A.»R.) schrijft: «Arglistig is het hart, meer dan éénig ding, ja doodelijk is hetwie zal het kennen zoo vraagt de Apostel Jacobus. En zoo is het ook 'nderdaad. Zelfs in zóó groote mate, dat het de vraag is, of wij ons eigen hart wel altijd doorgrom den en of het met zijn arglistigheid niet som» wijlen onszelven bedriegt. Ook de spreukendichter kende de innerlijke roerselen van 't wondere hart. «De raad in het hart eens mans is als diepe wateren, maar een man van verstand zal dien uithalen*, zegt hij. Diepe wateren zijn donker, verborgen, on» doorgrondelijk. Van al wat daar leeft in die zwarte diepte, bemerkt de toeschouwer aan de oppervlakte niets. Rustig en kalm als een gladde spiegel kan zich het oppervlak vertoonen ,aan het oog, terwijl het toch heel goed mogelijk is, dat .in die donkere diepte de loerende haai gereed ligt, om te grijpen en te vernielen, wat zich waagde in den uitlokkenden frisschen stroom. Daar boven merkt ge soms niets van wat die schoon schijnende, diepe wateren in hun duisteren schoot verbergen. En zóó nu is het ook in het hart eens mans, zegt Salomo. Stellig openbaart zich dit nergens meer dan op het gebied der politiek. Déér is het dikwijls een jachtveld, waar vele amateurs'jagers elkaar den buit betwisten. Zeg nu niet, dat alle heimelijk overleggen om het gestelde doel te bereiken, verkeerd is. Het wordt dit eerst, wanneer men zich van en leugen bedient, maar is het nog niet, wanneer men een waarheid verzwijgt, of een geoorloofde krijgslist toepast. Zoomin de Christen zich ooit van den leugen mag be» dienen, zoo zeker is het hem geoorloofd, wanneer daardoor niemand ernstig geschaad wordt, een waarheid verborgen te houden. Als Samuel bevel krijgt een van Isaï's zonen tot koning te zalven in Saul's plaats, en hij den Heere uit vrees voor zijn veiligheid toe» voert«dat Saul het immers zal hooren en hem dooden*, zegt de Heere tot hem: «Zeg: ik ben gekomen om offerande te doen*. Dat was absolute waarheid, maar niet het al, wat Samuel wist. Verzwijgen van een waarheid, die ons be» kend is, is dus soms geoorloofd. De Heilige Schrift immers waarschuwt ook«Die zijn gansche hart uttlaat, is een opengebroken stad, zonder muur*. «Blanke leugens* zijn er niet. Onwaarheid is nimmer onschuldig. Maaralgeheele openlegging van wat er omgaat in ons binnenste voor wie daarnaar zou believen te informeeren, dat eischt de Heilige Schrift ook niet. «De raad in het hart eens mans is als diepe wateren*. Dat woord behoeft dus geenszins in on» gunstigen zin opgevat te worden, al is het helaas waar, dat die verborgen raadslag zich maar al te vaak richt op egoïstische doelein» den en ddürdoor verwerpelijk wordt. En dat nu zien we meer dan eens op 't gebied der politiek. Vooral, als op listige wijze wordt gezocht zich een eeregestoelte te bemachtigen. Als de «candidaat* met het effenste gezicht ter wereld verklaart, dat hij van de functie niet gediend is en ondertusschen het pro» bleem zóó tracht te stellen dat hij zelf de eenige sleutel ter oplossing moet worden. Als het hart van ijdele vreugde en de mond spreekt, «dat het slechts noode en ter wille van den aandrang der broederen is, dat men op den zetel der eere plaats neemt*. Als reeds dagen van te voren geïntrigeerd en ondergrondsch gewroet is, en dan ge» zegd wordt, dat slechts het belang der partij tot het «offer* der candidaatstelling dwong. Ook dan is er raad in het hart des mans als diepe wateren en verraadt de oppervlakte van het effen gezicht niet in het minst de brandende begeerte en de vlammende harts» tocht in het dieper zieleleven. Maar, dan is zulke raadslag zonde voor God. En een ieder heeft in zijn geweten voor God uit te maken, in hoeverre soms zoo zondige trek in zijn binnenste tot uiting kwam. De Spreukendichter heeft stellig niet be» paald gedacht aan «vuile politiek*. Dat blijkt uit het slot«maar een man van verstand zal dien uithalen*. Tweeërlei beeldspraak kruist zich in dit tekstwoord dooreen. De raad in het hart eens mans wordt vergeleken met diepe wa» teren, en de man van verstand wordt hier als visscher geteekend. «Uithalen*, doet ge het vischjen, dat in de donkere diepte zich voor uw oog verbor» gen hield. En zoo nu doet ook «de man van verstand* met de geheim gehouden raadslag in het hart des mans. De verstandige doorziet den «Streber*, legt zijn ware bedoelingen bloot. Hij haalt de verborgen raadslag uit de diepe wateren des harten op en stelt de bedoelin» gen des tegenstanders bloot. Zoo eischt dit woord waarheid allereerst. Maar ook een zich opscherpen, een spitsen van het verstand op de handelingen des mans. Opmerken en meelevenwerken en zich oefenen in den strijd der geesten. Niet met een boekske in een hoekske niet een eigengerechtigde hoogheid, die den politieken strijd afwijst met eenga van mij, want ik ben beter dan gijgeen begraven van het talant; maar «Gij zult den Heere uw God dienen met geheel uw verstand«. Dat is het wachtwoord voor den man van verstand. Het legt hem op den plicht om waar te ziin en wijst hem de roeping om actief te zijn. «Uw kleed moet wit zijn als de sneeuw Bereid u tot Gods komst Weldra verschijnt ons Juda's Leeuw, Bereid u tot Gods komst 1 Heer, reinig Gij mijn hart en zin, Om voor Uw troon te staan, Mijn trots, mijn zelfzucht overwin, Dat 'k voor Uw troon mag staan*. t. SOMMELSDIJK. Maandagmorgen wilde de landbouwer G. van den Doel, alhier eenige betalingen doen, waarbij hy gewaar werd dat hij zijn geld miste, dat in een portefeuille I opgeborgen was geweest in een kast. Aan» vankelijk dacht hij die portefeuille bij zich gedragen en verloren te hebben. Doch toen ook zijn portemonnaie en die van zijn vrouw verdwenen bleek te zijn werd een nader on» derzoek ingesteld. Spoedig bleek hem toen dat ongewenschte gasten tijdens hunne afwe» zigheid Zaterdag of Zondagavond een bezoek aan hun woning hadden gebracht en het geld hadden meegenomen. De dief of dt dieven zijn achter langs de woning door een raam binnengeklommen en hebben vervolgens de kast geopend met de sleutel die op het slot stak. Het vermiste bedrag is te zamen een kleine f 900,—. Vorige week stonden bij den Corres» pondent der Arbeidsbemiddeling gemiddeld 10 werklooze landarbeiders ingeschreven. MIDDELARNIS Door J. P. Nieuwland uit Dirksland is een woonhuis, staande aan de le Weistraat alhier, verkocht aan M. But. De prijzen der veldvruchten zijn thans als volgt: koepeen f 0,50. uien f 1.75 a f2,— en aardappelen f 4,75 it f 5,— per H L. Bij den Correspondent der Arbeidsbe middeling hebben zich als werkloos doen in» schrijven 21 arbeidets, 6 zeevisschers en 1 smid, totaal 28 personen. De stemming voor den gemeenteraad is vastgesteld op 18 Mei. DEN BOMMEL. Donderdag 14 April a.s. zal des avonds in het gymnastieklokaal der O.' L. School no. 1 vanwege de gasfabriek «Oost»Flakkee« een kookdemonstratie worden gehouden. Doordat de paarden van J. v. O. schok» ken van een hondenkar, sprongen deze over een sloot, waardoor de met kunstmest beladen wagen in de sloot terecht kwam. Wonder boven worden liep alles goed af. De vorige week werden van hier vervoerd 1720 H L. aardappelen. Vorige week stonden 5 werkloozen inge» schreven. Op Dinsdag 15 Maart zal in de O. L. School no. 2 des v.m. 10 uur en op Woens» dag 16 Maart in de O. L. School no. 1 des n.m. 2 uur gelegenheid worden gegeven tot kostelooze in» en herinenting. Voor de aardappelen wordt in deze ge» meente besteed f 4,50 en uien f 2,— per H L. OUDE TONGE. Deze week zal een collecte langs de huizen worden gehouden ten bate van de Meisjesvereeniging «Dorcas* Het land van Gebr. Pollemans, ingezet door J. Hobbel, C. Snijder en M. Pollemans is aangeloopen. P. S. had het ongeluk van een zolder te vallen, zoodat geneeskundige hulp noodzake» lijk was. De boterprijs is met f 0,10 per K G. af» geslagen, zoodat de prijs thans f 2,50 per K.G. is. Eieren 5 cent per stuk. NIEUWE TONGE. De dienstplichtigen van de lichting 1927, C. Hanenberg, C. van Helden, Ph. Kievit en M. Volaart zijn opge» roepen om op 22 Maart a.s. bij hun garnizoen te worden ingelijfd. Geaffecteerden der brandspuit worden er wel attent op gemaakt dat de spuit is ver» plaatst naar het nieuwe brandspuitkuis aan den Zuidelijken Achterweg alhier. Aan Chr. v. d. Veer is vegunning verleend tot het bouwen van een woning. J.l. week werden van hier 1600 balen uien verzonden. Peen werden niet vervoerd. Bij L T. en P. d. M. ontstond schoor» steenbrand. Gelukkig werd de brand spoedig ontdekt en konden bijtijds maatregelen worden genomen om erger te vermijden. DIRKSLAND. De lijst van stemgerechtig» j de Ingelanden van den Polder Dirksland c a. zal van 11 tot 25 Maart a.s. bij den secretaris van dien Polder ter inzage liggen. De oprichting van een vereeniging van steunverleening bij ziekenhuisverpkging als onderafdeeling van «Het Groene Kruis« is thans zoover gevorderd dat men zich als lid der vereeniging kan opgeven. HERKINGEN. Door het bestuur der afd, »Hevkingen« van het Groene Kruis worden pogingen in 't werk gesteld om door vrij. willige verhooging der contributie het salaris van de wijkzuster te verhoogen. Voor de uien wordt hier weer een hoo» gere prijs besteed dan vorige week n.l f 2 per H.L. Peen f 0,60 per H.L In het laatste artikel weinig handel. In vergelijking met andere plaatsen komt hier dezen winter zoogoed als geen werkloos» heid voor, dank zij de verschillende graaf» en andere werken aan polders e.d. STELLENDAM. De antirevolutionaire partij alhier zal bij de a s Raadsverkiezing met de volgende candidatenlijst uitkomen le P. Biemond (aftr.), 2e A. van Oostenbrugge, (aftr.), 3e Lr. van der Vlugt, 4e J. A. Borg. dorff, 5e C. Lokker, 6e Bd. van de Ree (aftr 7e A. Kreeft, 8e A. Koese, 9e M. van Oos» tenbrugge. De vorige week werden van hier ver» zonden 200 balen koepeen, 60 balen uien, en 100 H.L. aardappelen. Van den landbouwer J. A. Borgdorff alhier geraakte de vorige week door 't schrik» ken van een auto een span paarden in den langs de Korteweg alhier loopenden sloot. Met eenige schade aan de tuigage liep dit ongeval gelukkig af. GOEDEREEDE. Niet op 25 Mei zal het verkiezing zijn voor leden van den Gemeen» teraad, maar op den 21en, omdat het dan Zaterdag is en hoogstwaarschijnlijk de visschers thuis zijn. De vorige week werden 450 balen juin vervoerd, de prijs is dalende. OUDDORP. De A. R. Kiesvereen. hoopt a.s. Vrijdag voor haar leden een zeer belang» rijke vergadering te houden, des avonds te 7 uren, dus is trouwe opkomst zeer gewenscht. De agenda vermeldtjaarverslagen, gemeente» program, candidaatstelling, bespreking regie» ment enz. Volgens iemand, die het weten kan, zijn hier omstreeks vijf miljoen pootuien uitgezet. De kiesvereen. «Burgerplicht* vergadert Vrijdagavond in hotel Akershoek. Donderdagavond 17 Maart te6 uren hoopt in de Oude School op te treden de heer M. W. Struijk, voorzitter der Melissant» sche veefokvereeniging, om aan te toonen het nut van zoo'n vereeniging, ook voor onze gemeente. f Het bestuur van de polders het «Oude» land«, «Oude Nieuwland* en het «West Nieuwland* zal op Donderdag 17 Maart 1927 nam. 8 uur in de polderskamer ter sec» retarie doen aanbesteden het vervoer van grint en keislag van de havens naar de wegen dier polders. f Op de boerderij van de Gebr. H. is onder het vee het mond» en klauwzeer uit» gebroken. MIDDELHARNIS* Deze week zullen bij de Geref. Kerk geen catechisaties worden ge» houden. Alleen de belijdeniscatechisaties zul» len doorgaan. Vrijdag a.s. zal door de commissie van beheer der Geref. Kerk zitting worden ge» houden tot het ontvangen van den eersten termijn plaatsegeld. OUDE TONGE. De collecte in de Ned. Herv. Kerk voor de bidstond voor het gewas heeft opgebracht f 68,—. Mej. Post, onderwijzeres in de Bewaar» school, zal met drie maanden ziekenverlof naar haar familie vertrekken. NIEUWE TONGE. De tijdens de gods» dienstoefening van Ds. Goslinga gehouden collecte ten bate van den Geref. Zendingsbond, heeft f 44,65 opgebracht. Deze week zullen de catechisaties eindigen. Aan nagiften is j.l. Zondag in de Ned. Herv. Kerk, alhier, ruim f 35,— ontvangen, zoodat de opbrengst van de collecte is ge» stegen tot f 200,—. DIRKSLAND. Ds. A. de Blois alhier komt voor op een tweetal te Moercapelle. HERKINGEN. D.V. zal Woensdagavond 16 Maart des avonds 6 uur voor de Herv. Gem. optreden de Eerw. Heer Van Ieperen tot het houden van bidstond voor 't gewas. Zij die nog Belijdenis des Geloofs in de Ned. Herv. Kerk wenschen af te leggen, wor» den uitgenoodigd zich deze week op te geven aan de pastorie, De WelEerw. Heer Ds. R. Rok van Gouda z 1 D.V. a.s Vrijdag 18 Maart des avonds half zeven voor de Greref. Gem. alhier op» treden. D.V. zal Zondag 20 Maart voor de Geref. Gem. des morgens en des avonds optreden de consulent Ds. A. de Blois. In de avond» godsdienstoefening zal de H. Doop bedient worden. Doopouders gelieven deze week zich aan te melden bij den Kerkeraad. In de reeds eenigen tijd bestaande vaca» ture van Ouderling bij de Geref. Gem. zal dit jaar niet worden voorzien. MELISSANT. In de Geref. Kerk hoopt Donderdagavond half zeven op te treden Ds. Van Velzen uit Middelharnis, terwijl dan tevens bidstond voor het gewas zal worden gehouden. Vrijdagavond zal in de Consistorie der Ned. Herv. Kerk een vergadering van stem» gerechtigden worden gehouden ter benoeming van een notabel. OUDDORP. De rekening van de Diaconie der Herv. Kerk over het jaar '26, ligt deze week ter inzage bij den diaken M. Grinwis. ZENDINGSSTUDIE.RAAD. 8 Maart werd te Utrecht de Jaarvergadering van den Z.S.R. gehouden onder voorzitter» schap van Dr. C. W. Th. Baron van Boetze» laer van Dubbeldam. De Voorzitter en de heer Duijker treden periodiek af, doch worden herkozeo. Mevrouw C. Gunning.de Wijs werd bij acclamatie ge» kozen als lid van het Dagel. Bestuur. De Voorz. heet Mej. Mr. L. H. Gallois welkom, die sinds 1 Januari de functie van 2e secretaresse ver» vult. De vergadering geeft bij voorbaat zijn sanctie aan een eventueele definitieve benoe» ming met 1 Juli a.s. De heer P. Oosterlee krijgt zitting in het Raadgevend College. In zijn plaats wordt tot lid van het Bestuur benoemd de heer J van Keulen. Hierna volgt de rekeniDg en verantwoording van den Penningmeester, Jhr. Mr. K. J M. Huijdecoper, over 1925, ofschoon hij toen nog niet was benoemd. Ook de begrooting licht hij toe. De financiën staan er niet ongunstig voor. 1925 sluit met een voordeelig saldo van f 500,—. Echter dient opgemerkt, dat op de begrooting een som was uitgetrokken voor een 2en secretaris, die echter nog niet benoemd werd. Het Conferentie«oord is een van de kurken, waarop de Z S R. drijft. Ook dit jaar verh'oogden sommige Corporaties haar bijdra» gen. Met de Gereformeerde Kerken is men nog steeds in onderhandeling. De Commissie tot het nazien der rekeningen over 1925 brengt haar rapport uit en adviseert ze goed te keuren, hetgeen geschiedt, onder speciale dankbetui» ging aan den secretaris, die bij zijn drukke werkzaamheden ook nog kans heeft gezien, de financiën te beheeren, tot de benoeming van den nieuwen penningmeester definitief werd. Daarna is de raming voor 1927 aan de orde, welke na eenige discussie wordt goedgekeurd. Steeds betere saneering der financiën zal ock het richtsnoer zijn voor het komende jaar De plannen voor het uitgeven van den Zendingsatlas krijgen steeds vaster vorm. Echter zal het drukken alleen wel een jaar kosten, zoodat men er voorloopig nog wel niet mee gereed zal zijn. Ook de financiering zal eenige stagnatie brengen, daar men van Corporaties en particulieren financieelen steun moet trachten te krijgen. In de namiddag.vergadering, die ook door tal van genoodigden werd bijgewoond, bracht Ds. Boissevain het Jaarverslag uit over Oct. 1925 tot Oct. 1926. Het geeft een overzicht van het werk, dat gedaan werd door Hulp» raden, Studiekringen, Correspondenten, van de uitgaven van den Z.S.Rde Conferentie voor zendingsstudie te Lunteren, enz. Hierna brengt de Penningmeester nog het financieel verslag uit. Hierna spreekt de heer D. Crommelin, Zen» dingsdirector, over het Zendingsconsulaat. Een definitie is niet zoo heel gemakkelijk. Misschien kan een historisch overzicht tot een definitie leiden. Echter is geschreven historie nergens te vinden. Het is alles traditie. Men gevoelde in Indië behoefte aan eenheid, men wilde zich tot een bepaald vertegenwoordiger van de Prot. Zending kunnen wenden, een bepaald persoon, zooals de Roomsch.Katholieken zijn vertegen» woordigd door den bisschop. Een gesprek hierover met den heer Abendanon bracht Dr. J W. Gunning, die als Zendingsdirector in Indië was, over, met dat gevolg, dat op 22 Maart 1906 de heer Baron van Boetzelaer v. D. als eerste Zendingsconsul werd benoemd. Het Bijbelgenootschap met haar interconfes» sioneel karakter hielp hiertoe krachtig mee. Wat is zijn taak De instructie culmineert in 2 artikelen, waarvan de eerste luidtde be» langen dienen van de Prot. Zendingde 2e de Zendelingen met raad en daad bijstaan. De Zendingsconsul komt in contact met 3 groepende Regeering, de Zendende Kerken en de Zendelingen. De Zendingsconsul treedt zeer zelfstandig op. Ruggespraak met een des» betreffend Bestuur is in spoedeischende gevallen onmogelijk. Daar hij niet door de Regeering gesalariëerd wordt, staat hij ook geheel onaf» hankelijk hiertegenover. Hij heeft een officieele positie, is geaccrediteerd bij de Regeering, krijgt afschriften van alle besluiten, die op de Zending betrekking hebben. Hij is echter geen chef van de Zending. De Zendingsconsul is tus» schenpersoon, en daarom is de vergelijking met iemand, die olie giet in de regeerings» machine, niet zoo slecht gekozen. Dat is wel» iswaar een ondergeschikte positie, de zende lingen zijn de eigenlijke werkers, maar het beteekentdienen en dan dienende zaak van den Koning, die ook kwam, als Een, die dient. Nadat de Voorzitter den spreker bedankt had voor zijn uitstekende en instructieve voor dracht en gewezen had op een soortgelijke positie van den Z.S.R. in Nederland, sloot Ds. Boissevain met gebed de vergadering NIEUWE TONGE. Vergadering van den Gemeenteraad alhier op Vrijdag 18 Maart 1927 des nam. 2 uur. DIKKSLAND. Door den Burgemeester dezer gemeente is tegen a s. Woensdag 16 Maart des voorm. 10 uur een openbare raadsvergadering belegd. STELLENDAM. De garnalenvisschers hebben de vorige week gedurende 4 dagen gevischt en daarbij slechts gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 20 K.G. garnalen, terwijl de te Helder verblij» vende garnalenvisschers 3 dagen hebben ge» vischt en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 100 K.G. garnalen. GOEDEREEDE, De garnalenvangst was de vorige week van 25 tot 30 kilo per dag en per vaartuig. OUDDORP. In de vorige week vingen de visschers van 30 tot 35 kilo garnalen per dag en per vaar» tuigin de stallen 14 zalmen. KANTONGERECHT SOMMELSDIJK. Zit ting van 11 Maart 1927. T. H., 45 j., kantoorhouder te Nieuwe Tonge, reed per fiets zonder licht. Geëfscht werd 5,— subs. 5 dagen hechtenis. Veroordeeling idem. L. v. S., 20 jaar, landbouwer te Melissant, wegens overtreding der Jachtwet. Geëischt 25,subs. 15 dagen hechtenis. P. v. A., 36 j., landbouwer te Melissant, we gens loopen op een verboden perceel grond. 3,subs. 3 dagen hechtenis. Veroord. idem. In een zelfde zaak tegen D. W. werd de be handeling aangehouden tot de volgende zitting. J. V., 34 j., werkman te Middelharnis, had geen gevolg gegeven aan het bevel van de;«BE brandmeester-generaal aldaar, om brandhakt'/J1 te halen. Geëischt werd 5,sbs. 5 dagen f hechtenis. Veroordeeling 3,— subs. 3 dagen hechtenis. J. E., 55 j., schipper te Rotterdam, wegens overtreding aanvraag-reglement 25,subs. 25 dagen hechtenis. Veroordeeld tot 10,. subs. 10 dagen hechtenis. A. K., 41 j., schipper te Gouda wegens zelfde feit, idem. J. P., 25 j., arbeider te Ouddorp, loopen op verboden grond, wordt aangehouden. P. D. v. W., 51 j., arbeider te Ouddorp, we gens oppporen van schadelijk wild in de oost duinen 25,— subs. 25 dagen hechtenis. Ver oordeeld tot 15,— subs. 15 dagen hectenis. Bij verstek werden veroordeeld W. W. we gens rijden zonder licht 5,— subs. 5 dagen hechtenis. K. W. idem. P. W. idem. W. V. idem. M. d. B. idem. A. L. H. wegens rijden op een motor zonder achternummer 8,— subs. 8 dagen hechtenis. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor» matiebureau VAN DER GRAAF S. Co's Buf^b^ A reaux voor den Handel zijn in de afgelooperi*' week, eindigende 10 Maart 1927^in Neder» land uitgesproken 99 faillissementen tegen» over 74Sfaillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 10 Maart 1927, 770 faillissementen tegenover 741 over hetzelfde tijdperk --an Het vorige jaar De Landarbeiders wet. De uitvoering en toepassing. Het lid der Tweede Kamer de heer Bakker heeft tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen ge» richt lo. Is het den Minister bekend, dat som» mige gemeentebesturen niet zoodanig de uit» voering en de toepassing van de Landarbei» derswet bevorderen als ter beantwoording aan het bij deze wet gestelde doel wenschelijk zou zijn 2o. Is het juist, dat sommige gemeente» besturen aan hetgeen voorkomt in art 3 on» der letter f van genoemde wet, de bevoegd» heid ontleenen, om voor het stichten van een plaatsje een gegoedheid van meer dan 10 pet. ja zelfs 20 pet en meer, te eischen van de stichtingskosten 3o. Is de Minister niet van oordeel, dat, hoewel een zoodanige handeling niet in abso» luten zin strijdig is met de letter der Land» arbeiderswet, op deze wijze toch de geest en bedoeling dezer wet worden miskend? 4o. Zoo ja, acht de Minister het dan niet noodig, daartegen zoodanige maatregelen te nemen, dat een dergelijke miskenning van de bedoeling van den wetgever zal kunnen wor» den voorkomen 5o. Acht de Minister het voorts niet ge» wenscht, ter bevordering van een ruime toe» passing van de Landarbeiderswet, dat meer dan tot dusverre het verlof wordt verleend, bedoeld bij art. 4, 2de lid dezer wet?

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 2