COHEN OVER GORDIJNEN EIEOiT HOEKJE VOOE "VBOTJ"W IE 1ST ^LXJ^TJD Kerk en School. SUPPOSITORIA Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. Officie* Gemei AFGEPASTE MET AFGEPASTE RABATTEN IS IETS HEEL NIEUWS MEN KOOPT ZE BIJ SCHITTERENDE KEUZE (Zetpillen te^en aambeien.) ƒ1.75 per doosje van 12 stuks. Ingezonden Stukken. van, wel haawe ze 't misschien van vaoder of grootvaoder wel us hoore vertelle hoe of 't vroeger was, in aores motte ze 't mar us an de voortrekkers onder ons vraege, dan zalle ze hoore dat ik niks overdrieve. Mar omdat un haop menschen die tiejen niet meegemaekt haawe, dienke ze dat 't eigeluk aoltied zoo geweest is zooas 't noeis in vervalle daerdeur dichte in ondankbaerheid ondankbaerheid tegenover de Partieje, mar bovenal in ondankbaerheid tegenover God, die in Zien vrieje gunst ons zoo heit wille zegene. In dat is un fout waer mun ons wel voor motte wachte. Want vergeet 't toch niet, de geliekstelling as burgers is aok de geliekstelling van het onderwies, was niet een vrucht die noe zoo» mar ineens riep van de baom ons in de schoot gewurpe wier. Nee, net as in een oorlog haawe mun die zaeken voet voor voet motte verwere, dat heit stried, jaeren van harde in zwaere stried gekost, waarin onze mannen dichte an de grievenste teleurstellingen bloot stonde. 't Is un werk geweest, dat wonderluk in onze aogen is, waer men God wel in oprecht» heid voor magge danke, want nae de mensch gesproke was 't un onmeugelijke zaek, mar ziet, God gaf ons Zien zegen in bekroonde ons werk. Laet dat ons dan noe aok uutdrieve om trouw te bluuven an dat ouwe vaendel, dat wiele onbezoedeld ontvange haawe uut de stervende handen onzer ontslaepe vaoderen, in verlevendige God in ons harte die onbe» rouwelukke keuze, om dat vaendel weer on» besmet an onze kinders over te geven, mogt 't weze mit de woorden die Groen liet drukke an 't slot van zien Christelijk Historisch Tes» tament»0 God wees mij zondaar genadig FLAKKEEËNAER. men slechts 1,75 per 60 K.G. met weinig vraag. STELLENDAM. De keuring van dienstplich tigen uit deze gemeente voor de lichting 1928 zal gehouden worden op Donderdag 15 Maart a.s. des namiddags 1 uur te Ouddorp. Uitslag publieke verkooping le. Een woonhuis, zomerhui, landbouw- schuur, boomgaard en erf onder den Buitendijk ter grootte van ongeveer 1 gemet 106 roeden ingezet door A. Blokland op 2425.— 2e Een perceel weiland ter grootte van on geveer 2 gem. 52 roeden V.M. ingezet door A. van Seters op 4525.— 3e. Een perceel bouwland in kavel 38 van den Eendrachtspolder groot 1 gemet 252 roeden V.M. ingezet door A. van der Vlugt op 3175. Zulks ten verzoeke van den her J. M. Kreeft te Oud Beierland. Uitslag gehouden publeke verkooping ten ver zoeke van den her A. Zaaijer te Hilligersberg le. Een percel pouwland in kavel 14 in den Eendrachtspolder groot 2 gem. 96 roeden, ver huurd tot 11 Nov. 1934 ingezet door A. Blok land op 3150.- 2e. Een perceel bouwland in kavel 28 in den Adrianapoder groot 3 gem. 75 roeden, ver huurd ttot 11 November 1934 ingezet door M. Meijer op 3375.— GOEDEREEDE. Onze vroegere dorpsge- 's Hertogenbosch, zal met 1 Mei e.k. als le noot, de heer C. C. Vogel, Rijksontvanger te klase Rijksontvanger worden overgeplaatst naar Delft. OUDDORP. Tuschen 22 en 26 Maart wor den de volgende militie-plichtigen ingelijfd K. Grinwis Mz., F. A. van der Linde, A. Mie- rop, P. D. Sandifort en E. Wite, ale bij het 14e Regt. Infanterie te Bergen op ZoomD. Hoek en L. Tanis bij de landmachtL. J. Meijer bij Regt. Gren. Den Haag. Men heeft ons verzocht te melden, en zulks met groote dankbaarheid, dat per lijst voor de Meno-Meisjesvereeniging is ingezameld een bedrag van 100 gulden. Door den plaatselijken geneesheer zijn gisteren, 9 Maart, 29 kinderen gevaccineerd. De pas opgerichte Pluimvee-vereeniging wil a.s. Dinsdag 15 Maart des avonds te 7 uur een openbare vergadering houden in de Oude School. -j- Vanwege de Centrale Suikermaatschappij worden de suikerbieten gecontracteerd tegen 18.— als grondprijs per 1000 K.G. Bovendien ontvangt men bij vroege levering de vastgestelde premies. Oude Tonge, 9,30 Ds. Goslinga van Utrecht (collen 6 uur Ds. Bax. Nieuwe Tonge, n.m. 2 uur Ds. Goslinga van Utrecht. Herkingen, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur dhr. van Ieperen Dirksland, v m. 9,30 leesd. en 2 uurDs. v d. Zee van Den Bommel. Melissant, v.m. 9,30 uur Ds. Baarslag en n.m. geen dienst. Goedereede, n.m. 2 uur Ds. den Oudsten v. Middelharnis (Bidstond) Ouddorp, v.m. leesdienst n.m. Ds. Baarslag van Melissant. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9,30 en 'sav. 6 uur Ds. van Velzen, (Coll. hulpbeh. Kerken) Stad aan 't Haringvliet, v m. 9,30 en n.m. 5,30 uur Ds. de Graaff. Den Bommel, v.m. en n.m. Ds. Schaafsma Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. de Lange. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. de Blois. Herkingen, v.m. 9, n.m. 2 en 's av 6 uur leesd. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, v.m. (Bidstond) en 's av. Ds. Schop» penhauer. Van de overige gemeenten geen opgaaf. ZUDLAND. De keuring voor den dienst plicht zal dit jaar gehouden worden te Helle- voetsluis op 24 Maart. De verkiezing voor den Gemeenteraad voor deze gemeente zal plaats heben op '19 Mei a.s. Dit jaar zulen de dienstplichtigen van lichtingen 1915 en 1918 aan het jaarlijksch on derzoek, wat vermoedelijk 1 Juni zal plaats hebben, deelnemen. GODSDIENSTOEFENINGEN. OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten óp Zondag 13 Maart 1921. NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, v.m. en 's av. Ds. Rappard van Barneveld (Extra Collecte.) Middelharnis, v.m. en 's av. Ds den Oudsten. Stad aan 't Haringvliet, v m. 9 en n.m. 2 uur Ds. Polhuijs Den Bommel, v.m. Ds. v. d. Zee en 's av. Ds. Goslinga van Utrecht. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Japchen. DEN BOMMEL. Woensdag a.s, zal in de Ned. Herv. Kerk bidstond voor het gewas wor den gehouden. NIEUWE TONGE. De tijdens de bidstond voor 't gewas in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte heeft 164,86 opgebracht. De rekening van de Ned. Herv. Kerk over 1926 ligt gedurende 8 dagen, van 14 tot en met 21 Maart a.s., voor een ieder ter inzage, ten huize van den Kerkdijken ontvanger. OUDE TONGE.* Ds. Goslinga, Ned. Herv. Pred. te Utrecht, hoopt D.V. op Zondag 13 Maart a.s. een drietal spreekbeurten met col lecte waar te nemen in het belang van den Geref. Bond tot verbreiding en verdediging van de Waarheid in de Ned. Herv. (Geref.) Kerk. Hij hoopt zulks te doen des v.m. te Oude Tonge des nam. te Nieuwe Tonge en des avonds te Den Bommel. Beroepen te Polsbroek Ds. Bax alhier. HERKINGEN. Behoudens onvoorziene om standigheden zal D.V. op een nader te bepalen dag der volgende week voor de Ger. Gem. al hier optreden de Weleerw. Heer Ds. Kok van Gouda. De catechisaties in de Ned. Herv. Kerk zullen volgende week plaats hebben onder lei ding van den Eerw. Heer van Ieperen op Dins dag, alles op de gewone uren. In 't verslag van de intrede van den Eerw. Heer van Ieperen, is een zinstorende fout in- gesloopen. Er stond n.l. hartelijke prediking. Dit moet zijn kostelijke prediking. MELISSANT.* De ouderavond in de Chr. School alhier, zal Woensdagavond te half zeven plaats hebben. GOEDEREEDE. Maandag 7 Maart hield de Zondagsschoolvereeniging een buitengewone ledenvergadering. Het doel van deze vergadering was het ver kiezen van een bestuurslid in de plaats van den heer J. v. d. Velde, voorzitter van het bestuur, die eerstdaags deze gemeente hoopt te verlaten, vanwege zijne benoeming als hoofd der Bijzondere School te Asperen. De vergadering werd geopend door gemeen schappelijk te zingen het 4e vers van Ps. 25. Vervolgens werd voorgelezen Matth. 25 de eerste 13 verzen (De gelijkenis van de vijf wijze en vijf dwaze maagden). Dan weard het voorgebed door den Voor zitter uitgesproken. Nu worden de notulen der vorige algemeene vergadering gelezen en geteekend. Het doel, verkiezing van een bestuurslid, is dan aan de orde. Bij het openen der stembriefjes blijkt, dat van de 24 jStemmen 23 zijn uitge bracht op dhr. E. A. Snijder, en 1 op dhr. H. Dubbeld, zoodat gekozen is dhr. E. A. Snijder, die deze benoeming aanneemt en door het be stuur wordt geluk gewenscht. Om het nuttige met het aangename te doen samen gaan, hield de heer J. v. d. Velde een toespraak met het opschrift: Tucht in het Spreukenboek, waarin veel leering lag opge sloten. Aan het einde werd nog gezamenlijk gezongen Ps. 81 12 en deze aangename bijeenkomst door den heer W. Redert met dankgebed be sloten. Geen lange preeken Bij een discussie in de v Wekker», het orgaan der Chr. Geref. Kerk, schrijft Docent F. Leng» beek, van Apeldoorn, over lange preeken het volgende Als voorbeeld van een echten prediker niet» tegenstaande korte preeken, willen we Ds. Smijtegelt, den welbekende, noemen. Het zal veel afhangen van de belangrijkheid en den ernst der preek, of het, wat den tijd betreft, wat lijden kan Zelfs kinderen voelen dit aan. Is het dan wat lang, het zal niet zoo hinderenis het wat kort, er zal niets gemist worden. De zegen wordt door langer te preeken dan noodig is, niet grooter; door op te houden, als men klaar is, niet minder. Zelf heb ik vele malen gezeten onder de prediking van een echten dominé, die altijd, Dr. H. MANNING'S als op de seconde af, zijn twee uren vol maakte. Leg nu echter den nadruk op dit vol maken en gij zult begrijpen, wat ik bedoel. Zonder hinder of schade, ja zelfs met grooter indruk (wij oordeelen niet over het innerlijke doch over het uiterlijke) had die prediker 5, 10, 15, 20 minuten vroeger »amen« kunnen zeggen. Nu kregen we soms, omdat de 2 uren nog niet op verstrijken stonden, nog eens hetgeen reeds uitnemend en met aandrang gezegd was te hooren en dat, omdat de ziel eigenlijk in de klok zat, met minder kracht, al werd de stem juist door het besef van die mindere kracht, luider. Men zal een preek niet beoordeelen naar den tijdduurmen doe het naar den inhoud Beter nog men late zich beoordeelen en oor» deelen door] het Woord^Gods, dat gebracht wordt. Mogen wij eens verlost worden van het naar de kerk gaaD, om een preek te hooren. Alles, wat geschiedt in de samenkomsten der Gemeente, behoore tot hetgeen wij zoeken in de godsdienstoefening. Begrafenis Ds. J. A. DE BRUYN. Onder zeer groote belangstelling had te Nieu- wendijk (Br.) de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van Ds. J. A. de Bruyn, emeritus pred. van de Geref. Kerk van Oud- Vosmeer, die in den ouderdom van 80 jaar j.I. Donderdag plotseling overleed. Ds. A Andree, van Krabbendijke, leidde de plechtigheid en hield tevoren in de consistorie der Geref. Kerk een rouwdienst, sprekende naar aanleiding van 2 Cor. 5 1 tot 10. Spr. wees op de groote genade Gods aan den overledene, die in de volle verzekerdheid des geloofs ontslapen mocht bewezen, en richtte woorden van troost tot de nabestaanden. Bij de geopende groeve voerde allereerst Ds. A. Andree het woord, waarna ouderling C. Linthout de gevoelens van den Kerkeraad van Oud-Vosmeer, waar de overledene 15 jaren met rijken zegen had mogen arbeiden, vertolkte. Ouderling J. Boender sprak vervolgens namens de kerk te Dussen (Br.), waar de overledene het laatst ambtelijk had gearbeid, en wees op de teerheid waarmede hij zondaren tot Jezus placht te lokken. Ds. J. H. Jonker, van Werkendam, sprak ten slotte namens de Classis Almkerk woorden van dank voor wat de overledene als emeritus predikant in de kerken dner classis had ver richt en wees op het heerlijk verband tusschen leven en sterven, dat hier gevonden werd. De oudste zoon van, Ds. H. de Bruyn, van Nieuwendijk, dankte hierna voor de veelzijdige belangstelling in deze droeve dagen ondervon den, waarna Ds. Andree de ontroerende plech tigheid met dankzegging sloot. Onder de talrijke aanwezigen merkten we op Ds. J. Ku yper, van Grand Rapids, neef van den thans overledene. De Copie van Ingezonden stukken die niet ge plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers Opgewondenheid, Belasting, Groene Kruis en Gemeenteraad. Geachte Redactie 1 Mag ik een plaatsje in uw veelgelezen blad voor het volgende Op de vergadering 1.1. Vrijdag door het Groe ne Kruis gehouden, deed de Voorzitter dier vereeniging het voorkomen, alsof hij speciaal de belangen behartigde van de mindere klase. Daar ik de feiten ken, als in flagranten tegen spraak met deze voorstelling, en het mij op die vergadering niet mogelijk was mijne gedachten in juisten vorm te gieten, wil ik van deze ge legenheid gebruik maken de feiten even te rele- veeren. w. Indien het waar was, dat de heer J. Breen zich zoo bijzonder voor de mindere volks klasse interesseert, zou dat niet uit woorden maar uit daden moeten blijken. En juist d i e bewijzen het tegendeel. De heer Breen zendt zijn dochter naar de kookschool te Dordrecht, dat heeft aan Ouddorp honderden bij honderden guldens ge kost. Waarom zou zijn dochter het koken niet kunnen leeren zonder dat het de gemeente en Over de schoonmaak zelve ga ik nu nog niet praten. Het is er nog te vroeg voor Het weer is nog te guur en de dagen zijn ook nog niet zoo heel lang. Maar toch al zijn we niet bezig, onze gedachten hebben al vooruit gewerkt en we hebben onze begrooting op» gemaakt, er zijn dingen die noodig vernieuwd moeten worden. Veel is er wat we wel graag zouden willen maarer moet evenwicht blijven tusschen uitgaaf en ontvangsten in ons huishoudkasboek. Dan nog eens rekenen. Dit weg laten dan., kan dat misschien. En voor we het werk beginnen is ons plan de campagne al klaar, in onze gedachten althans. Zoo we wijs zijn 'praten we er niet te veel over, vooral niet met de huisgenooten, anders zijn die reeds van streek voor de schoonmaak begir.t. Vroeger was het bij velen een axioma dat voor Faschen alles klaar moest zijn. Ook nu zijn er wel voor wien dit een ongeschreven wet is. Nu dan beklaag ik de arme huisge» nooten als 't een zeer vroege Faschen en meteen een koud voorjaar is. Natuurlijk mag na een schoonmaak geen kachel in de huis» kamer meer branden. Jammer dat men meteen de schoonmaakslachtorfers die beven en bib» berend de vroege schoonmaak met minder vriendelijke benamingen betitelen, maar niet immuun kan maken voor de gure voorjaars» vlagen. Het is het beste maar niet al te vroeg er aan te denken. Het klimaat in ons dier» baar landje is nu eenmaal allerwispelturigst en onaangenaam. Men doet wijs vooral voor de overige gezinsleden daar rekening mede te houden. Een ander en nog grooter bezwaar van dat vooral met de Paschen klaar zijn is wel dit dat in de jachtige drukte en verwarde huis» houding weinig tijd tot nadenken overschiet en ook de sfeer van het gezinsleven al te zeer gespannen is, waardoor geen gedachten worden gewijd aan de herdenking van den lijdenstijd des Heeren. Wel wordt druk gerekend en gedacht:zou dat op tijd klaar, zijn, zou dat nog mee kun» nen. En wrevelig loopt men rond als die of die ambachtsman niet op tijd komt. Daardoor loopt zooveel in de war. Den ganschen dag door een roezemoezige drukte. Dit klaar en dat in orde. Zoo verplaatst of wat verhangen. Bezige banden reppen zich voort, maar nog vlugger gedachten werken vooruit en men vergeet, vergeet dan al maar door, te herdenken. Zondags in de kerk worden de gedachten als met een ruk weggetrokken van al die zor» gen en zorgs je om te worden gericht op den Man van smarten. Even worden we gedwon» gen te denken. »Om onze overtredingen ge» wond, om onze overtredingen verbrijzelde. Doch ook dikwijls is het lichaam te moe en afgetobd om op te nemen wat gesproken wordt en het hoofd te dof om ook maar iets te benaderen van het groote lijden van den Heere Jezus. Zoo komt het dat vooral in dien tijd, dat het geestelijk leven meer dan anders de eerste plaats moet innemen, het verdrongen wordt naar de laatste plaats. En dat is op de rekening een schadepost van onberekenbare grootte. Niet alleen voor de vrouw maar voor het geheele gezin dat mee» gedreven wordt in een jagende drukte. De schoonmaak zooals wij Hollandsche huisvrouwen die er op nahouden vindt men in andere landen slechts sporadisch. In de meeste landen denkt men er niet aan om alles zoo eens per jaar aan een totale omkeering te onderwerpen. Ook in ons land is er nog verschil tusschen de eene streek en de andere. Mej. H. S. S Kuyper is indertijd meege» weest naar Hongarije als hoofd der huishou» ding der Nederlandsche Ambulance. Voorde Ned. Ambulance zich vestigde te Budapest, werd eerst te Gleiwitz de Ambulance ingericht. Maar als ze vertelt wat men daar te Gleiwitz onder schoonmaak verstaat, nu dan houden we het dan toch maar liever bij onze Hol» landsche omkeering. Ze vertelt»Het onderhoud van stoep en gevel, dat onze straten en steden haar wereld» beroemd zindelijk aanzien geeft, is iets spe» cifieks Hollands, dat ge nergens elders vindt. Ook niet in Gleiwitz. En was 't nu alleen nog maar de buitenboel die verwaarloosd wordt. En kon ik maar tegen de menschen hier zeggenMaakt die kamer, die kast, die trap eens schoon. Maar ze weten niet wat schoonmaken is, of liever, het is hun niet bij te brengen wat wij, Hollanders onder schoon» maken verstaan. Ze denken dat ze 't doen. Ze nemen een emmertje koud water en een oud kapot lapje en beginnenNa vijf minuten ziet 't emmertje er uit of 't met inkt gevuld is en 't lapje, of het zwart is. Maar ze gaan rustig door. Het zwarte lapje gaat 't zwarte emmertje in, komt er nog zwarter weer uit En na eenigen tijd vinden ze de dus be» handelde kamer of kast schoon» De Ambulance heeft tenslotte met eigen krachten het ambulancehuis schoongemaakt. In Gleiwitz vertelden de inwoners elkaar dat »die Hollanderinnen* in een dag meer zeep gebruiken dan zij per maand. Neen, hoe hard we mopperen over de schoonmaak en hoe hard we door onze huis» genooten bemopperd worden, we willen toch zeker onze schoonmaakmanier niet ruilen met die der Gleiwitzers. M'n beste nichtjes en neefjes, Nu elk weer een beurt krijgt, maak ik dit praatje maar kort. De nichtjes die om een handwerkje gevraagd hebben beloof ik, dat ik m'n best zal doen om zoo gauw mogelijk ieder haar zin te geven. Jammer dat de neefjes niet handwerken, hé? De gelukkige winster van den Februari» prijs is: MARIE VAN LENTE, Sommelsdijk. Gefeliciteerd hoorl Allen veel groeten van je TANTE TRUUS. Jaantje W. te Melissant. Gefeliciteerd met jou nieuwen neef. Leuk dat d'e boekenlegger zoo mooi uitkwam. George T. te Hoofddorp. Ja jongen je brief kwam te laat in mijn bezit. Jammer hé? Hoe is het nu met de verkoudheid? Cornelis den B. te Den Bommel. Wat een echte lange brief was dat van jou. Al vast gefeliciteerd. Ik hoor dan wel van je of er nog cadeaux zijn gekomen. Misschien zie ik je wel als je in Sommelsdijk komt. Willem N. te Melissant. Zoo neeftje, was jij me door het knikkeren haast vergeten. Nu als ik eens ga knikkeren vergeet ik jou ook haast. Mag ik dat? Betje S. te Middelharnis. Dat overkomt me ook wel eens, dat ik niet zooveel nieuws heb. Dat is niet erg hoor. Later eens wat meer. Gerrit P. te Numansdorp. Ik wil gelooven dat het eerst veel pijn deed met het uithalen van die kr mmetjes. Je zult nu zeker wel beter oppassen. Willem L. de Gast te Battenoord. Feliciteer Moeder van mij met haat verjaardag en be» daDk haar voor de vriendelijke uitnoodiging maar ik kan nu heusch niet komen. Echt hé, zoon dag als Moeder jarig is Betje A. te Dirksland. Ik vind ook dat je Moeder gelijk had. Wie kan er nu met zulk bar weer iets moois aantrekken. Maar als je het aan hebt zal je er wel prachtig uitzien. Gijsbertje M, te Sommelsdijk. Ja ik miste je den vorigen keer al. Want al heb ik net als jij meer vriendinnen en vriendinnetjes, ik ver» geet er niet een. Al weet je een raadsel niet, daarom mag je nog wel schrijven. Cornelis C. B. te Den Bommel. Jammer dat ik je niet gezien heb toen je hier was,Ken je Opa mij Dan ken ik hem misschien ook wel. Cor V. te Sommelsdijk Die teekening van de Rotterdamsche Lloyd is schitterend. Dank je wel. Er komt wel eens zoo'n wedstrijd. Pantel van 5. te Sommelsdijk. Is de vlieger klaargekomen? Van welke kleur heb je hem gemaakt. Leuk werk hé vliegeren. Nellie T. te Middelharnis. Wat heerlijk dat bij jullie de bloempjes al bloeien. Nu bij mij nog niet, je hebt er zeker extra goed voor gezorgd, dat ze zoo vroeg zijn. Leendert G. te Dirksland. Ja, ik zou de poes wel willen brengen, maar ze is niet zoo knap als de hond, dat ze achter de fiets blijft loopen. Nou weet ik niet, hoe ik ze brengen moet. Willempje v. W. te Middelharnis. Daar zijn het raadsels voor, als je er geen moeite voor moest doen, was het ook niet zoo aardig. Ma C. O. te Ridderkerk. Ja hoor ik heb net als jij goede vriendinnen. Echt hé, dat je zoo'n leuk zusje hebt. Als je een portret van haar hebt moet je me het maar eens laten zien. Dan weet ik ook hoe ze is. Theeuw O. te Ridderkerk. Dan zal ik later wel eens een Engelschen brief van je krijgen hoor. Eerst is het moeilijk, maar later valt het wel mee hoor. Is dat al lang geleden dat die kerk afbrandde? Leendert A. te Ouddorp. Een leuke teekening. Ik kreeg ook in eens zin om te gaan schaat» senrijden. Help je graag in den tuin Ewit G. te Ouddorp. Je schrijft best hoor. Maar dat moet ook wel als je eerst van school af wil. Ik heb heel geen kans gewaagd van 't jaar om te gaan rijden. Arie R. te Dirksland. Voor mij zijn de raadsels niet zoo heel erg, dat valt wel mee. Corry R. te Den Bommel. Wat ben je toch knap in het verzen maken. Ik heb er al wat van je gehad. Dezen keer is het weer heel goed gelukt. Anna f. H. te Den Bommel. Heb je die bladteekening heelemaal alleen verzonnen, dan is het knap gedaan hoor. Als je tijd hebt en je hebt wat gehandwerkt, dan vertel je me maar eens. Jacoba A. H. te Den Bommel. Als> het weer eens wat zachter wordt ga ik weer fietsen en dan kom ik ook door Den Bommel heen. Marie van L. te Sommelsdijk. Als je zooveel te doen hebt is een avond gauw voorbij.dat is waar. Maar je had nu toch tijd om nog een langen brief te schrijven. Dat vind ik echt. Thomas van R. te Middelharnis. Jij hebt me niet best bedacht hoor met je brief. Was er geen nieuws? Jacomina J. K. te Dirksland. Dat was net een omgekeerde wereld als jullie de krant lezen voor Vader. Maar Vader begreep zeker wel dat jullie nieuwsgierig waren. Marie K. te Dirksland. Gefeliciteerd met je verjaardag. Echt dat je vriendinnetjes mogen komen en ik ook. Als ik maar tijd had. Ik denk dat je voor je keurige schrijven haast een negen hebt. Leendert R. te Hoorn. De raadsels vallen wel mee als je het een poosje doet. Catharinus van den B. te Melissant. Die kaart is prachtig. Wel bedankt er voor. Op Flakkee ben ik op alle dorpen al eens geweest en Melissant heb ik niet overgeslagen. Die dijk waar je woont weet ik wel geloof ik. Abraham T. te Oude Tonge. Vorige keer was je brief te laat. Het speet me wel. Waar blijft Wim toch Die Wïm, die Wim, wat laat hij me in de steek 1 Het kaartje van Flakkee is uitstekend. Jaantje N. te Dirksland. Zoo, nu is voor mij een raadsel opgelost, want nu weet ik van wie die kaart kwam. Nu is alles in orde hoor. Nelly M. te Rotterdam. Dat is een felicitatie waard nichtje, als je verhoogd bent als de knapste van je klas. Het beste in de nieuwe klas. Jacoba G. K. te Stad aan 't Haringvliet. Wat aardig is dat om zelf een papiermantje te ma» ken. Als ik kan kom ik het wel eens zien. Dat waren dus twee raadselnichtjes bij elkaar. Antoon W P. te Goeree. Jammer dat die prijs er nog niet is. Ik zal er eens naar vragen voor je. Over zoo'n portret zal ik nog eens denken. 7 7 te Goeree. Ik weet wel dat je een buurmeisje van Antoon P. bent, maar je naam schrijf je niet. Die mag ik toch wel weten? M'n familie in de krant is te groot om het zoo te onthouden. Neéltje T. te Ouddorp. Je hebt al heel wat genaaid op school. Doe je het thuis ook wel eens? Er zijn wel leuke werkjes d e je thuis kunt doen. Pieternel/a G. te Ouddorp. Ik beloof je hoor dat ik dat patroon gauw geven zal. Dat kun je voor dassen zoo mooi gebruiken. Jannetje V. te Den Bommel. Voor jou zal ik ook mijn best eens doen om een aardig kantje te geven. Willem van P. te Melissant. Ik zou het heusch wel eens graag willen zien als de kuikentjes komen in de broedmachine, als ik tijd kon vinden zou ik wel komen maar ik heb het zoo druk. Piet B. te Den Bommel. Ik heb ook al dikw ijls radio gehoord en ik vind het ook prachtig. Jan T. te Zierikzee. Wie zou dat mooie boek niet kennen. Ik vind het ook zoo'n fijn boek. Luister je veel naar de radio. Hester K. te Ouddorp. Ik heb heel wat meer nichtjes en neefjes dan jij hoor. Op 't strand ben ik al dikwijls geweest. De teekening is heel mooi. Cornelia G. te Ouddorp. Jij hebt ook je best gedaan met teekenen. Dank je vriendelijk hoor. Heb je al een lang stuk van 't kantje. Lena en Wimmie B. te Dirksland. Wimmie wat ben jij knap om al te schrijven. Nu Lena ik weet nu wel wat ik doen moet als ik veel naaiwerk heb, dan stuur ik h"t jou, want ik geloof dat je al flink kunt naaien. Johannis J. K. te Achthuizen. Heb ik nu je naam beter? Dat was een vergissing zeker. Gerrit A. W. te Ooltgensplaat. Ik heb ook al van een ander gehoord dat je schilderijtje heel mooi was. Mooie zijn sneeuwklokjes hé Maria C. W. te Middelharnis. Doe maar goed je best dan leer je het naaien net zoo goed als Moeder. Het is makkelijk hoor alsje later '4 alles zelf naaien kunt. Doe de groeten aan Vader en Moeder van mij terug. Abram W. te Ooltgensplaat. Jij bent een mooie neef hoor. Eerst plaag je me met die heerlijke oliebollen en nu weer over het varken dat pas geslacht is terwijl ik geen tijd heb om mee te komen eten. De groeten aan alle» maal terug. Arendje K. te Ooltgensplaat. Zoo nichtje ben je er weer. Dat is best hoor. Ik had je al gemist. Anna V. te Sommelsdijk. Het is heel goed dat je mee doet hoor. Zoo, vond je de raadsels niet moeilijk. Ma en Thomas K. le Sommelsdijk. Natuurlijk mogen jullie in de familie komen. Zij noemen mij allemaal Tante, doen jullie dat ook maar hoor. Piet W. te Sommelsdijk. Doe maar trouw mee hoor. Gelukkig dat je de raadsels niet moeilijk vond. Jan C. van D. te Sommelsdijk. Ik reken al op een langen brief van jou de volgende maal. Pieter B. te Den Bommel. Alsje altijd netjes schrijft krijg je misschien altijd de postzegel wel van je Moe. Je brief zag er keurig uit. De oplossingen zijn t I. Goeree en Overflakkee, el, koe, kaf, Vere, groen, Ee. II. Windwijzer. III. Marie, aar, uur, rood, Indië, tien, slang, Maurits. Nieuwe raadsels i I. Het geheel is een spreekwoord bestaande uit 29 letters: 24, 5, 8. 15, 18,28,26,9,21 maakt macht welke toren in ons land bevindt zich in scheeven 29. 20, 10, 25, 23, 28, 8, 6; 22,26,27,19,1,7,8 is een stad in Friesland welke 16, 11, 17, 24. 8, 14, 26, 9, 28, p kenmerkt den hond? Uw 3, 4, 13, 2, 8, 12 toont U Uw feiten. II. Wat is zwaarder een pond veeren of een pond lood? III. Verborgen bloemennamen. De matroos was liever op het schip dan op 't land. Wat deed jij in de klas terwijl meester weg was? Waar is mijnj as, mijn hoed en das? De oplossingen kunnen met vermelding van voornaam, naam, leeftijd en adres tot Vrijdag 18 Maart worden gezonden aan TANTE TRUUS Bureau Maasen Scheldebode, Sommelsdijk. het Rijk op kosten ja; Dat de heer J. Brei betalen, weten wij miss Ook is het af te ke één bestuur zitting heb zooals de H.H. Ged. uitwezen. Waarom zou het meentewet voor den idem voor Polderbestu De heer C. Breen z naar de R. H. B. S. Rijk en de gemeente deqs kost, terwijl iedi C. Breen het gemak! Vele arme moeders voor het schoolgeld ei een eere dit te doen laten het op de kostj komen. Zou hieruit dan heeren voor den min< Integendeel Dat dergelijke heel hun auto van de b burgers van Ouddorp boven water. Ik zal bij leven kiezing de burgers v| stellen van belasting Dat een raadslid f meente, is zijn dure Ouddorp. BEL^ Zij, die een rent den leeftijd van 65 ten voortaan zelfhi aan den Raad van aanvragen eenige worden. Bij deze aanvraf worden hun behooj renteboekje. De Invalidlteitsv dan 7 jaar, zoodat meent te mogen a hebbenden voorta; rechten zullen opk den Raad of door z op hun rechten e te worden gewezen Deze verzekerde! rente hebben, m< wanneer zij hun s< rente bij den Raa' den dag, waarop voor hen de rent doch op den dag Zij, die dus te doen zichzelf schat Jfi EURING vooi De Burgemeest; bekend, dat de schre venen voor di dezer gemeente zi harnis in de Be' wel als volgt oj des namiddags t< 1 t.m. 9, op Do voormiddags te t.m. 37, des nar nummer 38 t.m. gister. De ingeschreve in 1926 bij de ki verklaard, moet c des namiddags 1 Sommelsdijk, at I I KOSTEL Burgemeester k maken bek< aart en 7 Apq de gelegenheid looze inenting zich daartoe ten alhier, aanmelde] Sommelsdijk, Burgemeester De Secretaris, Iz. GEELHOEI Onze krai Namens de IJmuiden aan s stoomtrawler I beker met ins< waardeering vi levensgevaarlijk den in Octobei ling gebleven Guthorm Alsal ook de stoor aan deze rede dit vaartuig wi op een dergelij EEN Of De politie 35<jarige yrou aanklacht is in behandeling v zoek heeft oi gebracht. De twaalfjarigen hem dan net handen haar moest dan dei handen voor hem het schre een zakdoek dat de buret eigenaardig hoorden, maa den, dat er b Het onderzoi gen geduren eten heeft gi en zijn lichaa POGE Een man lost Te Venlo ningen op de C. H., afkoms een poging tij van wie bij acht maanded was voorbijge niet mishande dat de vrou'

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 6