Hoest- aaoéae»*® Zaterdag 12 Maart 1927. No. 1330. DERDE BLAD Land- en Tuinbouw. MIJNHARDT'S tabletten Gemengd IVieuwi. S.MMS&,ZN>N óMfóOA fcoismiscn iMoverziciiL Burgerlijke Stand Marktberichten. Leidraad voor de Gem eenteraads verkiezing «■MB BIJ APOTH. EN DROGISTEN MM* INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. ROTTERDAM opkhapp£n;t/s de opigineele anu5melk van jar V. De vaststelling van den uitslag. Gelijkluidende lijsten gelden als één lijst. De stemcijfers dezer lijsten en de aantallen der op iederen candidaat uitgebrachte stemmen worden samengesteld. Verbinding van gelijk» luidende lij ten is dus niet noodig. Niet gelijkluidende lijsten, welke met elkan» der verbonden worden, vormen tezamen een lijstengroep. Wanneer op zulke lijsten dezelfde candidaten voorkomen, worden hun stemmen samengesteld. De som der stemcijfers van alle tot een groep verbonden lijsten maken het stemcijfer van de lijstengroep uit. Allereerst wordt de kiesdeeler berekend, d.w.z. de som der stemcijfers van alle lijsten en lijstencijfers wordt gedeeld door het aantal te vervullen plaatsen. (Art 99 K W.) Even zooveel malen als de kiesdeeler be» grepen is in het stemcijfer eener lijst of eener lijstengroep, wordt aan die lijst of die groep een plaats toegekend. (Art. 100 K.W., le lid). Wanneer bij deze eerste toewijzing niet alle plaatsen zijn vervuld, wordt van de resteerende zetels achtereenvolgens één toegekend aan die lijsten, welke de grootste overschotten van stemmen hebben gelaten. Echter komen voor zulke overschotzetels niet in aanmerking de lijsten, wier gemiddeld stemcijfer, indien ze één zetel méér kregen, lager zou zijn dan 75% van den kiesdeeler. (N B. Hierop moet goed worden gelet, omdat dit de laatste wijziging van de kieswet is I). Alvorens de overschot» zegels aan de lijsten met de grootste over» schotten toe te kennen, moet dus dit »gemid» delde stemcijfer® per plaats voor elke lijst worden berekend, d.w.z. het totale stemcijfer van elke lijst of lijstengroep wordt gedeeld door het aantal reeds aan die lijst of groep toegekende zetels vermeerderd met één. Is dit gemiddelde stemcijfer nu lager dan 75% van den kiesdeeler, dan wordt zulk een lijst bij de toekenning der overschotzetels gepasseerd, ook al had zij reeds bij de eerste toewijzing één of meer zetels verkregen. Zijn op deze wijze nog niet alle zetels ver» deeld, dan worden de nog resteerende toege» kend aan de lijsten, die het grootste gemiddelde aantal stemmen per toegekende plaats zouden aanwijzen. Resumeerende tot volkomen duidelijkheid wordt nogmaals gezegd 1. in le instantie worden zetels toegekend voor volle kiesdeelers 2. bij de toewijzing der overschotzetels geldt allereerst het stelsel der grootste overschotten, met dien verstande echter, dat een lijst, welker gemiddelde lager dan 75 dan den kiesdeeler is, daarbij niet in aanmerking komt; 3. vervolgens worden de nog resteerende zetels toegekend naar het stelsel der grootste gemiddelden, waarbij ook de lijsten met een gemiddelde, dat lager dan 75 is, kunnen mededeelen. (Art. 100 K.W., 2e lid), VI. Bepaling van het aantal plaatsen, toe te kennen aan de lijsten die tot een groep zijn verbonden. Bij de vorige handeling is aan de groep het gezamenlijk getal zetels toegekend, waarop zij, krachtens volle kiesdeelers overschot of ge» middelde van haar stemcijfer, recht heeft Hoe worden nu deze zetels verdeeld over de ver» schillende tot die groep behoorende lijsten Op dezelfde wijze als de toewijzing der zetels aan de lijsten hiervoren werden toegewezen. Het totale stemcijfer van elke tot de groep behoorende lijst wordt gedeeld door den kies» deeler en zooveel malen als deze kiesdeeler in het cijfer der lijst is begrepen, wordt aan die lijst een zetel toegekend. Zijn daarmede niet alle zetels van de groep uitgedeeld, dan worden de overgeschoten zetels toegewezen in de volgorde der overschotten van elke lijst 1 De lijst met het grootste overschot krijg* dus den eersten restzegel en zoo vervolgens Wanneer twee overschotten gelijk zijn, beslist het lot. Wanneer op deze wijze aan een lijst meer plaatsen zouden moeten worden toege» kend, dan haar candidaten bedragen, worden deze plaatsen toegekend aan de lijst of lijsten, die met haar tot een groep verbonden zijn. Kunnen op deze wijze niet alle zetels die haar toekomen aan een lijst of lijstengroep worden uitgedeeld, dan worden de nog over» blijvende plaatsen aan een andere lijst of groep toegewezen, op dezelfde wijze, als in het al» gemeen met de overschotzegels gehandeld wordt. Wanneer na le toewijzing van overschot» zegels nog plaatsen overblijven om aan een groep uit te deelen, dat wordt van deze plaat» sen achtereenvolgens één toegekend aan de lijst, die na toekenning der plaats het grootste gemiddelde aantal stemmen per toegekende plaats zou aanwijzen. Bij gelijke gemiddelen beslist het lot. (Art. 102 K.W.) VII. Welke candidaten eener lijst worden verkozen verklaard? Hiervoor moet eerst de lijstkiesdeeler worden bepaald, d.i. het stemcijfer der lijst wordt ge» deeld door het aantal plaatsen aan de lijst toegekend. Vervolgens heeft vooraf de overdracht van stemmen plaats, d.w.z. het aantal stemmen, welke op een bepaalden candidaat zijauitge» bracht boven het getal van den lijstkiesdeeler wordt overgedragen op de candidaten der lijst op wie een aantal stemmen kleiner dan de lijstkiesdeeler, of op wie geen enkele stem is uitgebracht. Deze overdracht geschiedt aldus dat aan ieder van de candidaten in de volg» orde, waarin zij op de lijst voorkomen, zooveel van die stemmen worden toegekend, als het aantal der stemmen, dat op hen werd uitge» bracht, minder bedraagt dan de lijstkiesdeeler, en natuurlijk slechts voor zoover het overschot aan stemmen zulks mogelijk maakt. Wanneer dus op no. 1 van een lijst een groot getal stemmen boven den lijstkiesdeeler is uitge» bracht gaat zijn overschot voor zooveel noodig over de no's. 2, 3, 4, enz. Maar ook wanneer b,v, op een lager no., zeg b.v. no. 7, een groot overschot van stemmen werd uitgebracht wordt dit overgedragen naar boven toe op den allerhoogsten candidaat, die nog stemmen behoeft om den lijstkiesdeeler te bereiken. (Art. 103 K.W.) Nu zijn allereerst gekozen die candidaten, welke na overdracht der stemmen een aantal stemmen verkregen gelijk aan den lijstkiesdeeler Zijn daardoor niet zooveel candidaten gekozen als de lijst zetels kreeg, dan worden voor de nog overblijvende plaatsen diegenen verkozen verklaard, die de meeste stemmen hebben, mits elk hunner een aantal stemmen verkreeg grooter dan de helft van de lijstkiesdeeler. Hier komen dus voorkeurstemmen pas in re» kening als hun stemmental meer dan 50 van den lijstkiesdeeler bedraagt. Wanneer op deze wijze nog niet alle zetels bezet zijn, ko» men bij de derde verdeeling de candidaten in aanmerking in de volgorde van hun plaat» sing op de lijst, ongeacht het aantal stemmen, dat zij verkregen hebben. Wanneer geen enkele candidaat, ook na overdracht, het aantal stemmen gelijk aan den lijstkiesdeeler verkreeg, dan worden verkozen verklaard zij die de meeste stemmen hadden, echter ook weer onder de voorwaarde, dat hun stemmental grooter is dan de helft van den lijstkiesdeeler. En kunnen dan nog niet alle zetels uitgedeeld worden, dan geldt weer als boven de volgorde der lijst. Bij gelijke aantallen stemmen bes'ist eveneens de volgorde. Wanneer een candidaat op méér dan één lijst het aantal stemmen verkrijgt, dat noodig is om verkozen te worden, wordt door het lot aangewezen voor welke lijst hij gekozen verklaard wordt, en wordt verder zijn naam op de andere lijsten buiten rekening gelaten. Zijn stemmental gaat dan op volgende candi» daten over. (Art. 104 K.W.) Het Conserveeren van Fruit Groenten en Eieren. Men neemt sedert eenigen tijd te Eist proe» ven met het bewaren van fruit in conservators, waarbij wordt uitgegaan van het beginsel, dat het mogelijk moet zijn door het onttrekken van de electrische spanning de vruchten ge» durenden langen tijd in goeden toestand te houden. Zulke bewaarproeven worden ook genomen door de Utrechtsche Veilirgsvereeniging en de Groep Veilingen der Zuid Hollandsche eilanden. Over de aanvankelijk verkregen re» sultaten schijnt men tevreden te zijn. Zoo wordt bericht, dat Amerikaansche appels, waarmee te Amersfoort proeven zijn genomen, na 3 h 4 maanden nog in goeden staat ver» keerden. En voortsdat tijdens het bewaren niet alleen geen rotting optrad, maar ook daarna, in langen tijd nog niet. Vruchten, in een koelhuis bewaard, blijven, zooals men weet, maar korten tijd nog verhandelbaar, als ze uit die inrichting komen. Bovendien: spe» ciale koelhuizen zijn duur en kunnen daarom niet loonend zijp. 't Zou dus een mooi ding wezen, als de conservators werkelijk bleken te voldoen. Laten wij echter onze verwach» tingen niet te hoog stellen I En dan bedenke men dat de nieuwe bewaarmethode, ook al moge zij blijken voldoende praktische resul» laten te geven, ons geen voorsprong zal geven op onze concurrenten. Want dezen zullen haar eveneens toepassen, En als dan Amerikaansche of andere importeurs hier hun bewaarplaatsen gaan inrichten, dan wordt het er voor ons niet beter op. Intusschenwij moeten met den tijd mee en mogen ook in dit opzicht niet achterblijven. Een andere vinding wordt toegepast te An» dijkhet z g. hermetiseeren, uitgevonden door d:n heer G. v. d. Veen, die vier jaar lang proeven nam. Allerlei produkten, zoowel fruit als groenten en eieren (uitgezonderd rijpe bananen en komkommers, die niet goed ble» ven) worden verduurzaam i door onderdom» peling in een vloeistof en vervolgens in koud water, om de gesmolten conserveeriagsstof te doen stollen. Welke deze stof is, schijnt het geheim van den uitvinder te zijn, wordt al» thans niet vermeld. Zij wordt gesmolten en in een ketel, in warm water geplaatst, warm en vloeibaar gehouden. De kosten schijnen niet groot te zijnmen noemt een kwartje ten behoeve van conserveering van een 100» tal eieren, terwijl de rest der vloeistof nog weer gebruikt kan worden, 't Heet, dat de duurzaamheid haast onbeperkt is, en de pro» dukten in den zomer x>koud als ijs« uit hef omhulsel komen. Aarbeien waren na 8 maan» den nog mooi en smakelijk. De stof is na» tuurlijk giftvrij. Ook ten aanzien van deze vinding dienen we, zij 't dan misschien een hoopvolle, een afwachtende houding aan te nemen. De concurrentie tegen het buitenlandsch truit. De Nederlandsche fruitteler moet zich meer dan te voren sterk maken tegen de buiten» landsche concurrentie. De afzet wordt hem steeds moeilijker gemaakt. Duiischland heeft invoerrechten, Engeland gaat een merk ver» langen met aanduiding van het land van her» komst, en Amerikaansche, Zuid»Afrikaansche en andere vreemde importeurs worden steeds ernstiger mededingers. Ligt hierin geen gevaar voor het Nederlandsch fruit? Ja, en neen. Ja, indien we ons niet krachtig aangorden om alles te doen, teneinde aan die concur» rentie het hoofd te bieden, neen, indien we in alle opzichten ons paraat toonen. Dit laatste kan geschieden doorcultuurverbetering betere soortenkeus, betere bemesting, betere en krachtiger ziektebestrijding, nieuwere en verbeterde inrichting voor bewaring, betere sorteering en verpakking. Aa s goede voor» lichting hapert het in ons land nietde tuin» bouwconsulenten beijveren zich om de telers van diepst te zijn, en de redactie der »Nederl. Promologische Vereeniging« staat in haar Orgaan geregeld op de bres, om voor de be» langen der fruittelers te waken en dezen te dienen met haar deskundige adviezen. De fout van velen «s, dat zij de fruitteelt te wei» nig nog beschouwen als een speciaal beerijf dat alleen met susces gedreven kan worden, wanneer de beheerder voldoende practische kennis bezit. Wanneer men dit wil inzien, en de overtuiging akemeen wordt, dat zonder goede cultuurzorgen geen goed product wordt verkregen, dan behoeven we voor de afzet» mogelijkheid absoluut niet te vreezen. 't Is waar, dat hit kweeken van goed consumptie» fruit de laatste jaren in Engeland is toege» nomen, maar een feit is, dat ait land niet in staat is in eigen behoeften te voorzien. En de vraag zal nog eer toe» dan afnemen, omdat sedert den oorlog het fruitverbruik steeds is gestegen. Volgens de redactie van genoemd tijdschrift moet Engeland ongeveer 2 maal een ruimen Nederlandschen oogst importeeren, om aan de bestaande vraag te kunnen voldoen, En in Duitschland is het niet andersook dat land kan onnogelijk in eigen behoeften voorzien. Zo gen wij voor goede kwaliteit, dan zal het invoerrecht, dat Duitschland heft, minder drukken, omdat dat recht betaald wordt per 100 K.G., en derhalve 100 K.G. appelen le kwaliteit even zwaar belast worden dan 100 K G. 3e kw. De goede appelen zullen dus in Duitschland naar evenredigheid goedkooper zijn dan de minder goede, en goede kwali» teiten zullen daar ook steeds geplaatst kunnen worden. Alles komt er nu maar op aan, dat wij, evenals andere landen, b.v. Amerika, er in de toekomst voor zorgenuitsluitend een goed product te leveren. Dan zal ook het merk door Engeland geëischt, ons geen kwaad, in» tegendeel veeleer goed, doen. Wenken en mededeelingen. De soort Moha'kalk is wel aan te bevelen, zij is beslist goed, en al betaalt men er mis» schien iets meer voor, men weet, dat zij deug» delijk is. »De Sfer« en Calumetazijn twee goede slakkenmeehsoorten, de prijs be» slisse dus welke men aankoopt. Niet den prijs mag den doorslag geven of men Chili» salpeter (kalksalpeter of Norge«salpeter) óf zwavelzure ammoniak kooptThomasslakken» meel öf superphosphaat, maar de kalktoestand van den bodem moet in aanmerking worden genomen, en om dezen te leeren kennen, dient men grondmonsters ter onderzoek naar het Proefstation te zenden. Geplet lijnzaad is best voor kalveren en biggen gevoegd bij ondermelk kan het de volle meik vervangen. Waar brengt gij uw stalmest Hebt gij een gemengd tedrijf, bemest er dan eerst uw Aak- vruchten mee, vervolgens uw andere gewassen, Üw Doos 30 ct Keelpijntabletten 30 en60 ct voorts uw hooiland als ge nog mest hebt, en het laatst uw weiland. Hebt ge maar weinig grasland zooals met vele boeren het geval is mest dan zwaar met slak, kalizout en ook stikstofmes;. Een flinke stikstofbemes» tiDg van het hooiland (met gier, chili of zw. ammoniak) geeft een vroege maaiïng en een beste na»weide. Kopervitriool is gebleken niet alleen een goed middel te zijn tegen de ontginningsziekte (50 tot 100 Kg. per H.A maar ook wel baat te geven tegen het iederen boer bekende grijze loodzand. Door te late aanwending van kainiet of kalizout op gras» landen kunnen deze schade lijden, daarom is een vroege uitstrooiïng aan te bevelen. Vischmeel kan, volgens den Noorschen onder» zoeker Hansson Nils, met voordeel aan melk» koeien en varkens gevoederd worden, mits in beperkte hoeveelheden toegediend, waaraan de dieren geleidelijk moeten worden gewend aan melkkoeien 1 a l'/z Kg. per dag, aan varkens 10 tot 12 pGt. van de voederwaarde van hun voedsel. Den er aan i April» en Mei»kuikens zijn de beste. Kip» pen, die slank en gerekt van bouw zijn, zich vlug bewegen en steeds rondscharrelen en pikken, geven de meeste eierentrage logge hennen deugen niet. Met koeien is het niet anders't zijn niet de zware, breede, kortge» b uwde vleeschkoeien, die de melkemmers vullen. Tot vóór kort meende men, dat de hooge, vrij drooge gronden geen kalk of mergel behoefden, de lage, zure gronden daarentegen groote behoefte daaraaan hadden. Noch het eene, noch het andere is steeds waar. Er zijn lage graslanden, waar van kalk» gebrek weinig of geen sprake is, en er zijn hooge akkers, die schreeuwen om kalk of mergel. Grondonderzoek aan het Proefstation slechts, kan in ieder bepaald geval leeren hoe het met den grond, met den kalktoestand, gesteld is, Zulk onderzoek mag dan ook niet worden verzuimd. B-r. MENSCHENETERSIN EUROPA. Erger dan onder Papoea's. Uit Praag schrijft men: De gruwelijke berichten over het kanniba» lisme van de in Kaschou gevangen genomen zigeunertroep zijn thans van ambtswege be» vestigd geworden. Het schijnt nu niet meer aan twijfel onderhevig te moeten zijD, dat de Zigeunertroep Filko gedurende verscheiden jaren menschenvleesch als voedsel tot zich genomen hebben. Twaalf mannen, veertien vrouwen en kinderen bevinden zich in ge» vangenschap en bekennen hun gruwelijke handelwijzen zonder het minste teeken van berouw. Hun bekentenissen stemmen tot dus» ver met de onderzoekingen van de politie overeen. Twaalf moorden, die tot op heden in een sluier gehu'd waren, zijn op deze wijze aan het daglicht getreden. Gedurende den zomer van 1926 hebben deze kannibalen de meeste moorden gepleegd zij overvielen op de landwegen en straten menschen, vermoordden ze en aten ze later op. Mannen, vrouwen en kinderen zijn op deze vreeselijke manier om het leven gekomen, en hun lijken werden toebereid tot gulasch en met aardappelen en mais als lekkernij ver» orberd. Een van de menscheneters, Josef Hudak, een jonge kerel, gaf een uitvoerige bescbrij» ving van een der gepleegde moorden voor den rechter van instructie en vertelt het vol» gende Eens, toen we uit een dorp kwamen, ont» moetten we een vrouw. Een van onze mannen sprong zonder vooral overleg met de anderen gepleegd te hebben, op haar toe, sloeg haar met een bijl op het hoofd, zoodat ze dadelijk dood was, en sneed vervolgens haar lichaam in twee deelen. Een der deelen hebben we toen ter plaatse dadelijk gekookt en met aard» appelsoep opgegeten. De andere helft hebben wij bewaard en den volgenden morgen bij het ontbijt verorberd. Mij persoonlijk was het vleesch te zoet. Een ander der kannibalen, de zigeuner Ry« bar, verklaarde voor den rechter: Wanneer wij op eenzame plaatsen menschen tegen» kwamen, die alleen waren, brachten wij ze om het leven, en de vrouwen kookten dan hun vleesch. Ü/ER MAR, dmazalj£ van /w/v 50 Het meest sensationeel was wel het verhoor van den aanvoerder der troep, Alexander Filko. Hij werd zwaar geboeid voor den rech» ter Martinek geleid. Zijn haar is pikzwart, zijn oogen donkerbruin, zijn blikken schaam» teloos en stekend, terwijl zijn geheele wezen van een meeslepende vroolijke onbezorgde natuur getuigt. Als hij over de wreede en ontzettende misdaden spreekt, die hij met zijn bende heeft begaan, lacht zijn gansche ge» zicht. Zijns inziens is de heele zaak nauwelijks de moeite waard zooveel stof op te waaien. Hij verklaart kort en bondig, dat de troep één man en vier vrouwen opgegeten heeft. Het vleesch was goed. Berouw heeft hij hoe» genaamd niet en vreezen doet hij ook niets. Zelfs de rechter van instructie en nog veel meer der andere aanwezenden ging een ril» ling van ontzetting door het lichaam bij het» geen ze gedurende dit verhoor vernamen. Toen hij weggeleid werd, groette Filko lachend. Ook de andere leden van de bende beken» nen met de grootste blijmoedigheid zoowel de moorden als het kannibalisme. De jongere broer van Rybar gaf bij het verhoor als zijn meening te kennen, dat menschenvleesch zeer goed smaakt, maar merkte erbij op, dat het vrouwenvleesch beter en sappiger is dan dat van de mannen. Dit werd met de grootste gemoedelijkheid te berde gebracht, alsof zoo een verklaring de natuurlijkste zaak van de wereld was. Twee zigeunervrouwen bereidden het menschen» vleesch toe. Onze kleine jongens, zeide Rybar, kregen de menschenhersens te eten, in de hoop, dat ze daardoor knapper zouden wor den. De verschillende bekentenissen van deze menschelijke roofdieren waren zoo ontzettend en verfoeilijk in hun wreedheid, dat de offi» cier van justitie hun ten slotte verbood verder te spreken en hen wegvoeren liet. Het aantal menschen, dat deze misdadigers ten offer viel, is nog niet nauwkeurig vast te stellen. Twaalf personen, wier verdwijnen tot nog toe raadselachtig was, zijn thans geidenti» ficeerd. Het waren voor het grootste deel smokke» laars, die door de zigeuners gedood werden, omdat zij begrepen, dat hun verdwijnen niet zoo spoedig opvallen zou. De verrader van de bende was hun doofstomme genobt Rybar, de eenige van den troep die lezen en schrij ven kon. Hij richtte tot de overheid een brief, waarin hij mededeelde, dat de bende men» schenjacht uitoefende. In het eerst hield men deze verklaring voor onwaar, maar de onder» zoekingen wezen helaas uit, dat de verdacht» makingen met de waarheid overeenstemden. De houding ter beurze is de laatste dagen meer geresveerd geworden in verband met het onregelma tig verloop der New-Yorksche beurs. De handel is uiterst kalm geworden en het publiek doet uiterst weinig het deed den laatsten tijd al niet veel, niettegenstaande de boomperiode in Wabash e. d„ want die werd veroorzaakt door de beroepshandel en wellicht mede door kooporders van Duitsche zijde. Van de laatste zijde echter is de vraag eerder verminderd ook voor inheemsche aandeel-soor ten, zoodat de beurs weer een ongeanimeerd aanzien heeft gekregen. Zelfs voor Scheep vaartwaarden, waar telkens veel vraag naar was, is er weer gebrek aan orders zoodat de koersen vageerden, al is het niet van veel beteekenis. Het verslag der Stoomvaartmaat schappij „Oostzee" over 1926 is thans gepu bliceerd en maakt een goeden indruk. Wij nemen daaruit het volgende over Waren in de eerste 4 maanden van het jaar de vrachten gedaald tot beneden het peil van voor den oorlog, zoodat van een loonende ex ploitatie geen sprake meer kon zijn, de staking in de steenkolenmijnen in Engeland bracht hierin een totalen ommekeer. Reeds in de maanden Mei tot September was het mogelijk voor vrijwel alle routes loonende vrachtcijfers te bedingen, doch in de maanden October en November stegen de vrachten zoodanig, dat op vele reizen belangrijke winsten konden wor den worden gemaakt. Met het oog op de dreigende kolenstaking hadden wij ons hier te lande voor een groot kwantum bunkerkolen tegen lage prijzen gedekt, en konden daarom van elke verhooging der vrachten ten volle profiteeren. Het jaar 1926 gaf dus wel wederom een zéér sprekend beeld te zien van de groote en onberekenbare wisselvalligheden van 't vracht- vaartbedrijf, hetgeen ons steeds voorzichtig doet zijn in het aanduiden van vooruitzichten. Wij constateeren echter, dat de vrachten, sinds de daling na het eindigen der staking, merkwaardig stabiel zijn gebleven, en dat wij daardoor, gedurende de eerste maanden van het aangevangen jaar, al onzen beschikbaren schepen loonend emplooi hebben kunnen geven. Dit is vooral voor de moeilijke winterperiode bevredigend, en wij zien dan ook de verdere ontwikkeling van ons bedrijf met vertrouwen tegemoet. Hieruit valt dus te concludeeren, dat het voor een Wildevaartlijn als deze er niet zoo slecht uitziet, als circa een jaar geleden de toestand deed verwachten. De aandeelen noteeren thans 98 en betalen 5 dividend. Van de beurs geen belangrijk nieuws. Zooals gezegd de vraag is aan het minderen, zoodat Wabash-shares in een goede week 10 zijn gedaald en ongeveer 66 noteeren heden Dinsdag en de andere Amerikaansche spoortjes naar verhouding. Wat onze belastingrubriek betreft deze week het volgende geval. Als iemand b.v. een vaste gesalarieerde po sitie heeft, dan is het niet moeilijk een juiste opgave te doen van belastbaar inkomen. Doch hoe wordt het geval, als hij die positie door omstandigheden verliest en zich b.v. met eenig bedrijfskapitaal gaat vestigen als koopman op, 1 Jannuari d.a.v. In April komt het formulier ter invulling, dus moet hij opgeven naar den toestand op 1 Mei. Hij weet dus in de verste verte niet wat, en of, "hij zal verdienen. De inspecteur der belastingen neemt in zoon geval genoegen met elke opgave, dus met een taxtatie, wat er in dat jaar zal worden verdiend. Later zal wel blijken of de opgave te hoog of te laag is geweest. In het algemeen dus, geve men bij verande ring van toestand op, wat men in het loopende jaar denkt te verdienen, m.a.w. men schat zijn inkomen. OOLTGENSPLAAT. Geboren Teun Eliza, z. v. Willem Cornelis van Kempen en Lijntje Maria Cornelia de BruinArentje, d. v. Andries van Dam en Maria Huyer; Arend Paulus, z. v. Jan van Hassent en Cornelia CrezeeKlaasje, d. v. Cornelis Kamp en Cornelia Hendrika Roos Johanna Maria, d. v. Cornelis Adr Ceulemans en Maria StoopAgatha, d. v. Pieter Jacob Driesse en Cath. de WaalWilhelmina, d. v. Klaas L. Bom en van Anthonia van Kempen Pietronella, d. v. Laurens v. d. Vlugt en Baartje van der Ende. GetrouwdLeendert Teunis Ras, j.m. 28 j. en Adriana Marcus, j.d. 22 j. OverledenArie van Rossum, oud 57 jaar, echtgenoot van Johanna Cornelia Donker» sloot; Johannis van Gurp, oud 86 jaar,echt» genoot van Anna Margaretha ReineWillem Ras, oud 83 jaar, echtgenoot van Aaltje de Berg. NIEUWE TONGE. GeborenHuibrecht, z. v. A. Melissant en A. Huizer; Jacomijntje, d. v, A. van Slie» drecht en L. van Assen Adriaantje Cornelia, d. v. D. van Es en P. HollemanGrietje, d. v. J. M. Brooshoofd en B. Vreeswijk, OndertrouwdJ. van 't Geloof, 21 jaar, en C. C. van Noord, 20 jaar; W. Kievit, 23 jaar, en J. van der Boom, 23 jaar; W. Drooger, 28 jaar, en K. van Alphen, 23 jaar. OverledenC. van Es, 68 jaar, echtgenoot van A. SlingerA. C van Es, oud 3 dagen IJ. Braber, 82 jaar, weduwnaar van S. Koek» koek,® DIRKSLAND. OndertrouwdPieter Adrianus van Prooijen, 22 jaar, en Neeltje van der Groef, 18 jaar. GetrouwdJ. Wisse, 23 jaar, en M. H, van Nieuwenhuijzen, 23 jaar. MELISSANT. Geboren: Jan Pieter, z. v. M. Wiegel en M. C. Mol; Jacob, z. v. M. Schans en C. de Geus. Ondertrouwd: J H. Grootenboer,j.m. 23j, en A. van der Heyde, j.d. 24 j.P. M. van Wezel, j.m. 27 j. en C. Troost, j.d. 26 j. Getrouwd J. H. Bechtum, j.m. 23 j. en AL van Okkenburg, j d. 20 j STELLENDAM. GeborenJan, z. v. W. van Seters en A. Kievit; Martinus, z. v. J. L. Lokker en J. SchaafJohannes Christiaan, z. v. J. A. Borg» dorff en M. A. Kooij. OndertrouwdMaarten Kievit, 28 jaar en Geertrui Pieternella Klink, 21 jaar. Getrouwd: Maarten Kievit, 28 jaar en Geer» trui Pieternella Klink, 21 jaar. OverledenHerbert van Dongen, oud 57 jaren, echtgenoote van M. KoppenaalMaria van de Ree, oud 61 jaren, ongehuwd. OUDDORP. GeborenKommertje, d. v. D. Witte en M Meijer; Teuntje, d. v. T. Breederveld en G. van LoonJob, z. v. C. A. Kaptijn en M. Hameeteman Wouter, z. v. J. van 't Geloof en D. de Jong; Niesje Martijntje, d. v. C. Lodder en C. TanisPieter, z. v. M. Heer» schap en E. BakelaarElizabeth, d. v. L. Knape en J. Kasteleijn. Ondertrouwd C. Korteweg, 20 jaar, en M. Akershoek, 19 jaar; J. v. d. Linde, 25 jaar, en J K. Santifort, 21 jaar. GetrouwdM. M. van der Baan, 20 jaar, en S L Mastenbroek, 20 jaarA. C. Aalbregtse, 21 jaar, en C Boelaars, 20 jaarC. Korteweg, 20 jaar, en M. Akershoek, 19 jaar. Overleden: Jan Heerschap, 60 jaar, z. v. J. Heerschap en J. KleinBaaltje Westhoeve, l jaar, d. v. H. Westhoeve en K. Westdijk Klaas Meijer, 28 jaar, weduwnaar van Cornelia MastenbroekJacob Hameeteman, 2 maanden, z. v. J. Hameeteman en A. Sperling. MIDDELHARNIS. Centrale Veiling voor Goeree en Overflakkee. Veiling van Dinsdag 8 Maart 1927. Kipeieren 58.-66 Kg. f 4,90 tot f 5,50. 50-53 Kg. f 4,10 tot f 4,20. bruin 60-62 Kg. f 5,10 tot f 5,50. Eendeieren 72—79 Kg. f 4,90 tot f 5,15. Ganseieren f 10,—. Roode kool f 2,70 tot f 6,60. Alles per 100 K.G. Radijs f 12,— per 100 bos. Spruiten f 13,'10 tot f 20,— per 100 K.G. (los) f 3,30 tot f 3,70 per 100 K.G. Zetpoters f 2,40 per 100 K.G. Kaas (volvet) f 0,50 per pond. 20 plus f 0,40 per pond. Boter f 0,90 tot f 1,15 per pond. Honing f 0,54 tot f 0,60 per flacon.

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 11