Kerk en School. Plaatselijk WJeaaws» Vroeger, in den tied van Groen, stond niet alleen 't kerkeluk leven, mar aok 't staat» kundugge leven in 't middelpunt van de be« langstellung, vurmde dat un gedeelte van 't gelaofsleven, toen w.rzze 't daegen van geest» drift, in toen dreef de nood ons bie mekaore. Wil dur daerom weer kracht van ons as A«R. uutgaen, dan motte men beseffe dat 't optreden op politiek terrein, geen liefhebbe» rietje is, mar eisch Gods, dan mot heel 't leven beinvloed worre deur Gods Woord. U ken mij in al Uwe wegen, mag geen iedele klank weze voor ons, mar as vrucht van ons gelaof as vrucht van dankbaerheid, motte mun aok op staatkundug terrein ievere voor de groot» maekung van Gods Naem. In de leste jaeren is deur un heele boel menschen veul te veul 't stoffelukke nae vore geschove, waerdeur dus un haop gae dienke dat 't inheit stoffelukke belangen binne, die men nae jaege. Dat doewe inzonderheid de soosjelisten, die louter in alleen werke van dit tiedelukke leven, die van un leven hier» naemaels niks gelaove, in die spotte mitGod in Zien dienst. Mar van mijn Flakkeesche lezers verwacht 'k noe toch aore diengen, want onze blik gaet toch Gode zij dank, vaorder as dit leven, God gaf ons de waerheid zuuver te ontplooien in te beliejen, gaf ons in Zien vriemacht un meerdere in un riekere openbaering, mar noe magge wiele dat meerdere, dat riekere, dat God ons boven de mannen des ongelaofs gaf, niet in un zweetdoek begraeve, mar motte mun dat uutdraege op aolle terreinen van 't leven, opdat Gods Naem verheerlukt in ge» preze mag worre. FLAKKEEÊNAER. Plannen drinkwaterleiding op het eiland Putten. Op initiatief van de Gezondheidcommissie te Brielle kwamen te Spijkenisse de Gemeente» besturen van Abbenbroek, Geervliet, Heen vliet, Hekelingen, Oudenhoorn, Spijkenisse en Zuid» land bijeen ter bespreking van de mogelijkheid om een drinkwaterleiding voor die gemeenten tot stand te brengen. Mede waren aanwezig de heeren C. G. Baert, W. van Boven, J A. Putto en K. de Vink, Inspecteurs van de Volksgezondheid en ver» schillende leden van de Gezondheidscommissie. Door eenige gemeenten op het eiland Putten werd reeds een crediet toegestaan en aan Prof. Ch. K. Visser, Adviseur der Provincie Zuid» Holland, opdracht gegeven te onderzoeken, of een rendabel waterleidingsbedrijf mogelijk zou zijn. Algemeen was men van oordeel dat met deze zaak meer spoed dient te worden betracht en met het oog op de ongunstige ligging der gemeenten, steun van Rijk en Provincie onont» heerlijk zou zijn. Er werd een comité van actie benoemd, bestaande uit de heeren G. van Andel, Bur» gemeester van Zuidland, Oudenhoorn en Ab» benbroek, C. van Lindern, Burgemeester van Geervliet en Heenvliet en A. Lindeman van Bloemen Waanders, Burgemeester vanSpijke» nisse en Hekelingen. De heer A. Avé, Secretaris van Spijkenisse en Hekelingen, zal het secretariaat voeren. Genoemd comité zal zich zonder verwijl in verbinding stellen met Prof. Visser, Gedepu» teerde Staten en andere auoriteiten, teneinde den Raden der verschillende gemeenten binnen niet al te langen tijd een defioietief plan met kostenberekening en exploitatie»opzet te kun» nen voorleggen. BALANS Nutsspaarbank Middelharnis» Sommelsdijk op 1 Januari 1927. ACTIEF Kassaf 846,29 Effectenf 124043,1273 Hypotheken f 74890,— Onderhandsche Leeningen f 15825,— Loopende rente van Effecten f 2033,54 Hypotheken f 2250,12 Onderh. Leeningenf 405,07 Spaarbusjesf 20,— Meubilairf125, f 220438,1473 PASSIEF Aan Inleggersf 194785,48 Gewone Reservef 17418,03 Reserve voor Koersverschillen f 8120,6272 Drukwerk enz. (nog te betalen) f 114,01 f 220438,1473 Aantal boekjes in omloop 406 Afbetaald over 1926 20 boekjes. Nieuw»afgegeven boekjes over 1926 68. Rente aan Inleggers vergoed gedurende 1926 f 6537,50. SOMMEI SDIJK. Aan den merselaar J. Gestel uit Dirksland is vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan het Kortewegje nabij Dirksland, alhier. Op de beurs van 1.1. Woensdag werd voor de eigenheimer»aardappelen f 4,50 en de red'Star f 5,— per H L geboden. De heer P. Knöps alhier werd dezer dagen bevorderd tot arts. De Commissie van Weldadigheid ver» strekte in de vorige week 25 turven, en liet deze week een half mud eierkolen aan huis bezorgen bij de armen in deze gemeente. MIDDELHARNIS. De kolenbond «Ons Belang* heeft de e»erkolen afgeslagen met 20 cent de H.L., die van f 1,80 op f 1,60 en van f 1,70 op f 1,50 per H.L. Gevonden voormerpen Een bril door den heer van Dorsser, Zandpad. Een omslagdoek door A. de Gans, Sommelsdijk en een porte» monnaie met eenig geld bij L. Wesdijk. STAD AAN 'T Haringvliet. Algemeene Vergadering van de Coöp. Boerenleenbank alhier, op Donderdag 3 Maart nam. 6,30 uur bij M. Kaptein. De vrouw van A. de H. alhier had het ongeluk te vallen en haar arm te breken, zoo» dat geneeskundige hulp moest worden inge» roepen. De intocht van een ezel. C. A. alhier was in het bezit gekomen van een ezel van 78 jaar door ruiling met een orgel. Toen langoor met zijn baas op weg was naar zijn nieuwe stal, w:rd hij bij den molen opgewacht door een groote schare, waar hem een ovatie werd ge» bracht en kwam het gezelschap in optocht het dorp binnen onder het zingen van«Kees met zijn ezel«. De prijzen der veldvruchten waren deze week in deze gemeente als volgtAardappe» len f 4,50, uien f 2,25, paardepeen f 0,80, Alles per H L. DEN BOMMEL. De prijs d<r veldvruch» ten in deze gemeente is als volgtaardappelen f 4,50 en uien f 2,25 per H.L. De slager heeft het vleesch en spek met f 0,25 per K.G afgeslagen. Joh. de Bakker heeft zijn huis onder» hands vezkocht aan A. J. D. van der Welle. De herbenoemde leden van de Schattings» commissie hebben allen hun benoeming aan» genomen. Maandag 21 Februari 1927 des avonds half zeven hield de Vereeniging tot bevorde» ring ter verkrijging van onroerend goed door landarbeiders in café Bakker een vergadering, De Voorziiterr A. van Dijk heet alle leden die opgekomen zijn hartelijk welkom. Doordat de secretaris.penningmeester door ongesteldheid verhinderd was de vergadering bij te wonen, werd het woord gegeven aan den waarnemend secr.»penningm. J. Hokke, die de notulen der vorige vergadering voor» leest, welke onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Hierna volgde het jaarverslag van den secr.» penningm. waaruit bleek, dat de betaling van degenen die een plaatsje verkregen hebben, steeds op tijd gebeurt, hetwelk tot blijdschap en tevredenheid stemt Hierop volgen eenige besprekingen. Vervolgens werd door den Voorzitter een commissie benoemd tot het nazien van de boeken van den Secr.penn. over het jaar 1927. n.l. de heeren P. Bakelaar Pzn., A. Bakelaar Pzn. en J. Holleman Azn. Aan de orde wordt gesteld de bestuurs» verkiezing. Aftredend waren J. Hokke en C. van der Welle. Na gehouden stemming bleken benoemd te zijn J. Hokke met 26 stemmen en C. van der Welle met 18 stemmen. Tevens werden nog twee bestuursleden gekozen. Na volgehouden stemming bleken dit te zijn F. Vervloet met 21 stemmen en P. Wagemans met 24 stemmen. Daarna werden nog eenige huishoudelijke besprekingen gehouden, waarna de vergadering door den Voorzitter werd ge» sloten. NIEUWE TONGE. Waar de werkzaam» heden aan het nieuwe brandspuithuis goed vorderen, zal de spuit spoedig in het nieuwe gebouw worden geplaatst en het oude brand» spuithuis worden afgebroken. De prijs van de uien is thans weer ver» minderd. Men besteedt alhier f 2,10 de H L. De prijs van de natuurboter is alhier verhoogd en gebracht op f 2,60 de K.G. Bij den Correspondent der Arbeidsbemid» deling, staan alhier geen werklooze arbeiders ingeschreven. Door de fa. W. en L. D. van Eesteren wordt dit jaar een dividend uitgekeerd van 15 Door dhr. C. Kievit is vergunning gevraagd tot het bouwen van een woonhuis aan het Korteweegje alhier. DIRKSLAND.* Op 1 Maart a.s. hoopt de Bijz. Vrijw. Landstorm een algemeene ver» gadering te houden in het gymn.»lokaal der O. L. School. Deze vergadering, die des avonds 7 uur zal aanvangen, zal worden geleid door den WelEdelen Heer Kapitein Van Nieuwen» huizen. De leden, die allen w -rden verwacht, worden verzocht hun legimatiebewijs en zak» boekje mede te brengen. De vergadering is ook voor niet»leden toegankelijk en vooral oud»gedienden zijn van harte welkom 1 Verslag van de Algemeene Vergadering van «Het Groene Kruis* te Dirksland op 17 Februari in 1 et Koor der Ned. Herv. Kerk. Ruim 7 uur opent de Voorzitter, de heer L. van der Sluys, de vergadering, die door bijna 150 leden bezocht was, met een hartelijk woord van welkom aan de talrijke aanwezigen, in het bijzonder aan den Burgemeester, die door zijn tegenwoordigheid toont belangstel» ling te hebben in het werk der vereeniging. Na het lezen der notulen, die onveranderd worden goedgekeurd, brengt de Secretaris het jaarverslag uit. Daaruit hoorden we, dat de wijkverpleegster 3505 bezoeken had afgelegd. De geneesheer werd 28 maal geassisteerd, 9 maal had particuliere vepleging plaats, terwijl 18 maal de laatste liefdediensten werden be» wezen. Zes maal werd een ziekentransport begeleid. De verplegingsartikelen werden 304 maal gebruikt. Van de Onderafdeeling, de Tuberculosebe» strijding, vermelden we, dat 6 patiënten in verpleging kwamen, zoodat met den patiënt onder behandeling, 7 personen verpleegd wer» den. Twee patiënten overleden, één is hersteld, terwijl- vanaf 3 Augustus één patiënt verpleegd wordt in Oranje Nassau's Oord, zoodat nog 3 personen in behandeling zijn. Voor deze Onderafdeeling werden 172 bezoeken afgelegd. Het ledental was op 1 Januari 1926645, en op 31 December 652. Onder applaus werd het uitvoerige jaarver» slag goedgekeurd met een woord van dank aan den Secretaris. Daarna was aan de orde de rekening van den Penningmeester, die was nagezien door de heeren C. Both, C. J. Geluk en Adr. Ha» meete. Deze commissie bracht bij monde van den eerstgenoemde verslag uit en stelde voor met een woord van dank aan den heer L. Touw, den penningmeester, de rekening goed te keuren. Vervolgens gaf de penningmeesten het vol» gende overzicht van de rekening. Ontvangsten Batig saldo over 1925 f 877,95 Contributief 1269,— Subsidiesf 1800,75 Rente kasgeldf 14,— Tariefhulpf 78,50 Verkoop Emmabloemf 55,21 Woningbouwf 4036,79 Totaal f 8132,20 Uitgaven Salaris wijkzusterf 1546,— Salaris bodef 53,20 Verplegingsartikelenf 773,82 Drukwerk en Administratie f 48,91 Versterkende middelenf 2,24 Verplegingskostenf 470,75 Premies en Contributiesf 133,06 Kosten vergaderingenf 25,90 Woningbouwf 3773,75 Totaal. ,T6827,63 Het batig saldo is dus f 1304,57. Nu wordt de begrooting behandeld, die in ontvangsten en uitgaven sluit met een bedrag van f 4339,57. Uit de behandeling der begroo» ting stippen we aan, dat het salaris der wijk- zuster verhoogd werd van f 1450 op f 1600, dat besloten werd weer een ligtent aan te schaffen en dat20renteloozeaandeelenadf 10 werden uitgeloot. Die uilgeloote nummers zijn 8, 9, 13, 41, 50, 51, 74, 80, 81, 97, 117, 123, 124, 132, 154, 155, 163, 171, 181 en 192. De penningmeester zal nader mededeelen, wanneer en waar de inwisseling zal geschieden. Nu reeds wees hij er op, dat het Bestuur dankbaar zal zijn, als de houders de uitgeloote aandeelen hun bedragen geheel of gedeeltelijk aan Het Groene Kruis willen schenken. De Voorzitter benoemt tot leden der com» missie tot het nazien der rekening van 1927 de Heeren A. Hagens, D. Poortvliet en J. Winters en tot hun plaatsvervangers de heeren C. Bogerman, P. van der Wekke Az. en C. Zoeteman, die allen hun benoeming aanna» men. Aan de beurt van aftreding waren de be» stuursleden L. den Boer, C. de Graaf en L. Touw, die met algemeene stemmen werden herkozen. In de vacature De Winter werd gekozen Burgemeester D. J. Visscher. Nadat de Voorzitter de herkozenen heeft gelukgewenscht, heet hij welkom Dr. van Gelder van Nieuwe Tonge, die door het Be» stuur is uitgenoodigd om de aansluiting bij de Zuid'Hollandsche Vereeniging Het Groene Kruis, waarvan deze afdeeling zich indertijd met het oog op de hooge contributie heeft afgescheiden. In een uitvoerige rede zet de deskundige spreker uiteen, welke voordeelen de vereeni ging heeft bij de aansluitinghij wijst op de de subsidie, die de Zuid»Hollandsche Vereeni» ging schenkt aan de Ziekenautocommissie, en welke subsidie verdubbeld wordt, als alle Groene Kruisafdeelingen op Flakkee aanslui» ten. Verder schenkt hij aandacht aan de tuber» culosebestrijding, op de Kraamvrouwenver» pleging, op het organiseeren van lezingen en het beschikbaarstellen van een gezondheids» museum. Met luid applaus dankte de vergadering den spreker voor zijn mooie rede, die tot gevolg had, dat de vergadering met algemeene stem» men besloot tot aansluiting, indien de contri» butie een bedrag van f 100,— niet te boven gaat. Tevens werd besloten tot aansluiting bij de Algemeene Nederlandsche Vereeniging Het Groene Kruis tegen een contributie van f 5,— per jaar. Als nu kwam in behandeling het laatste punt der agenda «Bespreking oprichting ver» eeniging Ziekenhuisverpleging*. De Voorzitter zette in het kort uiteen het groote nut van een dergelijke vereeniging. Op zijn verzoek vergeleek de Secretaris de reglementsbepaling van de vereenigingen te Hellevoetsluis en Middelharnis. Met algemeene stemmen werd aan het Bestuur opdracht gegeven de stichting van een vereeniging «Ziekenhuisverpleging* als onderafdeeling van Het Groene Kruis voor te bereiden. Het Bestuur aanvaardde gaarne die opdracht en zal zoo spoedig mogelijk een nieuwe Algemeene Vergadering beleggen. De Heeren De Bonte en W Hagens dankten het Bestuur voor hun initiatief in deze kwestie, waardoor de Voorzitter deze belangrijke en geanimeerde vergadering sloot. China en de Chineezen. Wegens plaats» gebrek kunnen wij eerst in het Dinsdagnummer een veislag geven van de rede van den Heer Dols. Van uit deze gemeente werden vervoerd 3500 balen uien, 4000 balen peen en 3600 H L. aardappelen. Het pas opgerichte Kinderkoor als onder» deel van de ZaDgvereeniging »Excelsior«, zal haar repetities houden in bet gymnastieklokaal der o. 1. school des Woensdagsmiddags van 3,30 tot 5 uur. Uit het 16e jaarverslag van de Coop. Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging »\ol> harding*, alhier, blijkt dat het aantal leden in 1926 steeg van 404 op 442. In de bakkerij werden verwerkt 193,997 K.G. Meel en brood 263,991 KG. tegen 189,949 KG. Meel en 260,735 K.G. brood in 1925. Brooduitkomst 13,60 Verbruik per lid 589 K G. brood In de afdeeling Kruidenierswaren steeg de omzet tot 86,500 tegen f 80,500 in het voor» gaande jaar. Voor brood zal worden uitgekeerd 14,5 en voor kruidenierswaren 5 Van de 2 gevallen van mond» en klauw» zeer onder het vee alhier is thans een geval geweken. HERKINGEN. Terwijl de bewoners naar de kerk waren, heeft men getracht door ver» breking diefstal te plegen in de woning van de heet v. K. Door de politie is een uitge» breid onderzoek ingesteld met behulp van een politiehond. Tot heden ontbreken nadere bizonderheden. In de woning, plaatselijk gemerkt 85, is een geval van roodvonk geconstateerd. Voor de lichting 1928 zijn de volgende personen ingeschrevenJ. Looij, P. C. Kalle J. J. Dale, A. v. d. SI u ijs, A. v. d. Velde, J. de Jong, Z. v. d. Velde en J. Melissant. Voor de kipeieren wordt hier op 't oogenblik door de opkoopers betaald f 0,07 per stuk. Vorige week werden van hier vervoerd 1500 balen uien. MELISSANT. Donderdag 3 Maart a.s., 's avonds 7 uur, hoopt de chr. zangvereeni» ging «Concordia* een uitvoering te geven in de Ger. Kerk aan den Bouwdijk. Daar slechts een beperkte ruimte aanwezig is, raden wij belangstellenden aan zich tijdig va-i een toegangsbewijs te voorzien, welke vanaf heden bij de leden verkrijgbaar zijn. Naar we vernemen wordt het vee van den landbouwer S. alhier verdacht van mond» en klauwzeer. Bij gehouden veiling van een woonhuis, staande aan den Dorpsweg alhier, eigenaar dhr. J. H. van der Werf, was hoogste bieder W. van der Werf voor f 2700. Woensdagavond gaf het Mannenkoor »Halleluja« in samenwerking met de chr. zangvereenigen van Middelharnis, Sommelsdijk en Stellendam een welgeslaagde uitvoering in de O. L. School. GOEDEREEDE. Donderdag werd in de «Gouden Leeuw« bij opbod verkocht, een woon» en winkelhuis met erf en grond, naast het Gemeentehuis. Hoogste bieder is M. v. d. Wende voor f 760,-. OUDDORP.* Aangenaam werden we dezer dagen verrast, toen we per auto de Westduinen naderden. De hekken waren namelijk verzet. Komende van de Berg kan men thans Klare» beek bereiken zonder één hek te passeeren. Te voren moesten twee 'hekken geopend en gesloten worden. Ieder, die met fiets, motor of auto dat werkje eenige malen gedaan heeft zal weten wat een moeite hieraan verbonden was. Voor toeristen, die des zomers het strand bezoeken en nog een toertje in de omstreken van Ouddorp willen maken, is een groot on» gerief weggenomen. Maar niet alleen op het zooeven aangegeven punt is verandering gekomen, ook bij «de Kraai* is eenzelfde verbetering aangebracht. Wil men, nadat men het strand bezocht heeft, den weg langs «de Broekestee* volgend, via de Kraai naar den vuurtoren gaan, dan behoeft men ook bij laatstgenoemde hoeve geen hekken meer te ontsluiten. Tot nu toe moest men er twee hekken passeeren. Hulde aan het bestuur van polder «Het Nieuwe Land*, dat deze verbeteringen aan haar ingelanden voorstelde, hulde aan de in» gelanden, die het voorstel van het bestuur aannamen. Alle toeristen, die Ouddorp be» zoeken, zullen dankbaar gestemd zijn, als zij de verbeteringen zien en van de gemakken er van frofiteeren kunnen. Betreffende de oprichting pluimveever» eeniging alhier meldt men ons nader Donderdagavond is in een voltallige ver» gadering besloten tot oprichttng eener pluim» veevereen. over te gaan. Ongeveer 40 perso» nen traden direct als lid toe. Aangezien velen meenden, dat de contr. te hoog was, werd besloten dat een voorloopig bestuur dit als» nog nader zou onderzoeken, waarna tot wer» ving van nog meer leden zou overgegaan kunnen worden. Het doel der vereen, is hoofd» zakelijk verstrekken van goedkoop ochtend» voer en controle over de eierprijzen In het vervolg worden het musschen gilde, de oude musschen opgekocht voor 5 cent en de jonge voor 1 cent. Deze prijzen gelden tot 1 Juni. Alhier is besloten tot de oprichting van een plaatselijke pluimvee«vereeniging. A s. Woensdag 2 Maart wordt daartoe in de Oude School des avonds te half zeven een verga» dering gehouden. Alle houders van hoenders, hetzij van veel of van weinig, worden opge» roepen. De afd. van het Groene Kruis vergadert Vrijdag 4 Maart des av. te 6,30 uur in de Oude School. Het convocatie»biljet geeft als eenig punt ter behandeling aanVaststellen Statuten «Huishoudelijk Reglement in ver band met de Wijkverpleegster*. C. Witte Mz. wenscht a s. week naar Canada te vertrekken. f Werd aanvankelijk gevreesd voor groote werkloosheid dezen winter, dit is gelukkig niet bewaarheid. Op tal van plaatsen is men bezig slechte gronden te ontginnen en te maken tot productief bouwland. Voor vele arbeiders is het een uitkomst. f De Rechtbank te Rotterdam reduceerde het vonnis tegen den arbeider T. D. v. W. tot 7 dagen gevangenisstraf wegens belemme» ring van een ambtenaar. GODSDIENSTOEFENINGEN. v OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 27 Februari 1927. NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, 'sav. Ds. Baarslag v. Melissant. Middelharnis, v.m. 9,30 en's av. 6 uur (Doop.) Ds den Oudsten. Stad aan 't Haringvliet, v m. 9 Ds. Polhuijs en n.m. 2 uur leesdienst Den Bommel, v.m. 9,30 uur Ds. v. d. Zee. Nieuwe Tonge, v.m. 9,30 leesdienst en n.m. 2 uur Ds. Baarslag van Melissant. Herkingen, n.m. 2 uur Ds. den Oudsten van Middelharnis Dirksland, v.m, 9,30 leesdienst en n.m. 6 uur Ds. Polhuijs van Stad aan 't Haringvliet Melissant, v.m. 9,30 uur Ds. Baarslag en n.m. geen dienst. Stellendam, v.m. en 's av. dhr. Bouman (Coll.) Goedereede, n.m. 2 uur Ds. Bax v. O. Tonge Ouddorp, v.m. leesdienst en n.m. dhr. Vetter van Langstraat. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v m. 9,30 en n.m. 5,30 uur Ds. de Graaff. Den Bommel, v.m. en n.m. Ds. Schaafsma. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. de Blois. Herkingen, v.m. 9 n.m. 2 en 's av. 6 uur leesd. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, v.m. en 'sav. Ds. Schoppenhauer. Van de overige gemeenten geen opgaaf. SOMMELSDIJK. Woensdag, 23 Febr. j.l., n m. 7 uur hield de Chr. Jongelingsvereeniging op Geref. Grondslag «Spreuken 2323a« haar 6e jaarvergadering in het Zondagsschoolge» bouw «Rehoboth* te Middelharnis De Eere» Voorzitter, de heer D. H. Knape van Dirksland, opende deze vergadering door te laten zingen Ps. 68 10. Las Psalm 90 en ging voor in gebed. In zijn openingswoord vestigde hij er de aandacht op, dat de dagen en jaren zoo schielijk henensnellen en dat we onze jaren doorbrengen als in een gedachte. Hij wijst op Gods grootheid en macht en de nietigheid van 's menschen leven. Ook her» denkt hij hoe onder Gods zegen deze vereeni» ging weder een jaar heeft mogen arbeiden en verblijdt het hem dat nog steeds jongelingen gevonden worden die lust vinden om 's Hee» ren woord te bestudeeren en met elkander te bespreken en dat zij alzoo trachten te strij» den tegen den geest van ongeloof en revolutie. Het verheugt hem dat nog zoovelen zijn op» gekomen om met de vereen, te herdenken hoe de Almachtige andermaal een vereenigingsjaar aan haar leven heeft willen toevoegen. Allen beet hij hartelijk welkom en hoopt dat zij zullen medewerken tot het welslagen van dezen avond. De leiding wordt hierna door hem overgegeven aan den Voorzitter, die den Eere» Voorzitter hartelijk dankt voor het gesproke» ne en spreekt den wensch uit dat hij nog vele jaren in die functie voor de vereeniging mag werkzaam zijn. Daarna warden de verslagen voorgelezen waaruit blijkt dat het de vereeniging in het verschenen jaar in alle opzichten goed is ge» gaan. Ze telt thans 29 leden (voor zoover be» kend de grootste J.V. op ons eiland.) Dan komt vr. G. Bom aan de orde met een inleiding over de Gew. Gesch. «Filippus en de Kamerling*. Op duidelijke wijze geeft hij weer hoe de Moorman zich gedrongen gevoelde om naar Jeruzalem op te trekken en den God Israëls te aanbidden. Hoe hem op zijn terug» weg Filippus gezonden wordt en hem Jezus predikt en de Moorman tot de korte maar heerlijke belijdenis komt dat hij van ganscher harte gelooft dat Jezus Christus is de Zone Gods en dat na de doopsbediening Filippus wel plotseling niet meer gezien wordt, maar de Moorman desniettegenstaande met hemel» sche blijdschap in het hart zijn weg vervolgt. Dan pauze, waarna de Voorzitter mededee» ling doet van schriftelijke felicitaties van Ds. van Velzen en van de uitgenoodigde zuster» vereenigingen. Vervolgens levert vr. D. Mans een Maatsch. onderwerp over«De zegen van den arbeid en de ontaarding door de zonde*. Eveneens als de vorige inleider zet spr. dit onderwerp duidelijk uiteen. Hij begon met te wijzen op den rusteloozen arbeid van het creatuur. Be» perkte zich voorts tot den arbeid van den mensch dien hem in het Paradijs werd opge» dragen en zette voorts uiteen welke ontaarding door de zonde intrad. Hoe evenwel door Gods algemeene Genade de arbeid weer op hooger peil komt te staan en weer een meer geestelijk karakter begint te dragen. Vervolgens komt vr. M. Kats aan de orde met een inleiding over «Tweeërlei toekomst*. Op duidelijke wijze wordt door hem dit on» derwerp verklaard. Hij vangt aan met te zeggen dat het vraagstuk van den dood en het hier» namaals onder alle volken der aarde een hoogst belangrijke plaats inneemt. Hij beschouwt voorts des menschen voortbestaan aan de overzijde des grafs meer in het licht der bij. zondere Oodsopenbaring. Hij wijst vervolgens op de tweeërlei wegen welke een tweeërlei toekomst hebben na den dood. Dengenen die tot God gaan als een waarachtig berouwheb. bend zondaar vinden een veilige schuilplaats in Christus Borggerechtigheid en beërven den hemel, terwijl allen die zonder Borg en Midde. laar sterven voor eeuwig verloren gaan en de hel hun als verblijfplaats worden aangewezen. Tenslotte zegt spr. dat hij met de Heidelbergi sch Catech. gelooft dat de zielen na het sterven van stonde aan naar hun bestemming gaan. Wederom werd een oogenblik gepauseerd' waarna vr. M. Knape een inleiding levert over de Kerkgesch. «Gustaaf Adolf als voorvechter van het Duitsche Protestantisme*. Inl. begint met te zeggen dat Christus woorden, dat Hij niet op aarde gekomen is om vrede te bren» gen maar het zwaard, ten volle bewaarheid eD nog steeds bewaarheid worden. Brengt deze over den 30>jarigen oorlog en teekent Gustaaf in zijn voormelde kwaliteit. Hij eindigt met te zeggen dat ook heden ten dage die woor» den nog steeds in vervulling treden en wijst er op dat thans den strijd gestreden moet worden met de macht van ongeloof en revo» lutie terwijl hij beschrijft dat eerst in den grooten oordeelsdag zal blijken aan wiens zijde de overwinning zal zijn. Op de twee eerstgenoemde inleidingen volg. de een aangename betpreking terwijl op de laatste twee vanwege de tijd geen bespreking kon worden gegeven. Aan het einde van de agenda gekomen zijnde zegt de Voorzitter alle aanwezigen hartelijk dank, voor hun belangstelling en hoopt dat ook zij er toe mede zullen werken bij anderen liefde te kweeken voor het werk der Jonge» lingsvereenigingen. Hij verzoekt hen ook deze vereeniging in den gebede te gedenken omdat het alles tevergeefs is zoo een Paulus plant en een Apolles natmaakt indien de Heere Zijn wasdom onthoudt. Vervolgens verzoekt hij nog te zingen Ps. 25 4 en ging voor ia dankgebed. De aanwezigen werden gedurende de pau» zen op een en ander getrakteerd. De collecte in deze vergadering gehouden, bracht f 19,53 op. M. K. Hedenavond (Vrijdag) 7 uur zal in de Bijzondere Lagere School alhier algemeene vergadering worden gehouden van de vereeni» ging tot stichting en instandhouding van een School met den Bijbel alhier. De agenda is voorzien van de volgende punten 1. Opening. 2. Notulen. 3. Jaarverslag van den Secretaris. 4. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. 5. Verslag der Commissie over de rekening 1926. 6 Verslag van het Hoofd der School. 7. Verkiezing bestuurleden, aftredend doch herkiesbaar A. Mol en K. Doornbos, vacature Ds. G. van Montfrans. 8. Uitloting obligatie van f 500 der leening f 13000. 9. Uitloting renteloos aandeel f 25. jp 10. Benoeming Com. tot nazien rekening '26. 11. Rondvraag en sluiting. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De Kna' penvereeniging «Jong Holland*, heeft Don derdag j.l. haar jaarfeest gevierd in het gym» nastieklokaal der O. L. School. DEN BOMMEL. T. den Braber heeft zijn herbenoeming als lid der Commissie tot we» ring van schoolverzuim aangenomen, DEN BOMMEL, Vorige week Donderdag zou er in de Chr. School een vergadering worden gehouden. En wel van den Ring »Flakkee« van Jong. Vereen, op Ger. grondsl. Groote verwachtingen waren van deze verga» dering gekoesterd één of meer auto's zouden een geestdriftige jongelingenschaar van elders aanvoeren en wie niet per auto kwam, zou zich per fiets opmaken, om te luisteren naar enkele stevige referaten, waarin onze houding tegenover «Lichamelijke opvoeding en ontspan» ning« zou worden aangegeven en onze schoone Bondshistorie zou worden besproken. En de de ijverige vrienden van den Bommel hadd«*% zich reeds in het schoollokaal verzameld cW ook enkele oudere hadden zich reeds in de banken neergezet en wachten op de dingen, die komen zouden. Maar ziethet klokje draaide en de vrienden van elders verschenen niet. Eindelijk was het 7 uur geworden en, jadaar kondigden 6 lichtjes in den mist de nadering aan van enkele Meneersenaars. Toen kregen we tenmin» ste een voorzitter en dus alvast wat. Maar in» leidersdaarover verkeerden we nog vrijwel in 't onzekere, Het was zeven uur geweestdaar holden 2 Plaatsche vrienden de trap af en werden met open armen door de in spanning wach» tenden ontvangen. Maar een teleurstelling I De inleider was in gebreke gebleven 1 En Stad had bericht, niet voor een inleiding te kunnen zorgen, en deserteerde nog bovendien! Algemeene verslagenheid voor niets een verre reis gemaakt? Neen, dat behoefde gelukkig niet: vr. Korteweg van Ooltgensplaat had een stapeltje oude inleidingen meegebracht en de ringsecretaris haastte zich, om ook zoo iets op te zoeken. En zoo gebeurde het dan, dat tegen half acht de vergadering toch nog werd geopend en vr. Korteweg zijn inleiding hield over Art. 37 der Geloofsbelijdenis. Maar er was haast bij: over een uurtje was het al weer pauze; de vrienden van Ooltgensplaat konden oog juist hun zoo zeer geliefd «natje en «droogje' gebruiken, vóór ze zich weer de school uit» spoedden, om nog met de bus te kunnen ver» trekken. Toen bleven de vrienden van Midddelhar» nis en Den Bommel alleen over. In een lang» durige pauze werd de onder ons zoo beroem» de «koffie en koek* genuttigd. En den aan» dachtigen toehoorders werd wat geld uit den zak geklopt, om de onkosten van de vergade ring te kunnen dekken. Toen kregen we nog een inleiding ove' «Vrijhandel en Protectie* van den ringsecre» taris en daarmede was het programma afgewerkt En werd de vergadering gesloten. Nog wjl getob met fietslantaarns en toen verdwenen de vrienden van Middelharnis weer in de» mistigen avond. Binnen enkele oogenblikke» was de school donker en de ringvergadertoi behoorde tot het verleden. Aldus naar waarheid opgemaakt door de» verslaggever, wien nu niets meer rest, da» hartelijk dank te brengen aan allen, die doo' hun afwezigheid en nalatigheid ons zoo'n kosie1 lijken avond hebben bezorgd. Vrijdagavond 18 Febr. werd in de C»' School alhier de 8e ouderavond gehouden De voorzitter van het schoolbestuur, debe" Joh. Buth, opende vergadering op gebruik»* lijke wijze, waarna hij de leiding overdro'» aan het hoofd der school, den heer Verb»u: Nadat deze een kort welkomstwoord M gesproken, bracht Mej. Koppenaal verslag1" van den vorigen ouderavond,

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 4