run„n__n Kerk en School. EE1T HOEKTE O O E3 "V £ri "VsT" HIT KIOTE Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. Plaatselijk M2ea*w&« H.H. Schilders Keuchenins in Otterlo Waervan dur niet een gekoze wier, mar ons beginsel was gered, want die conservatieven heulden te veul mit onze tegenstanders, in daerom snee Groen 't taefel» laeken deur. Daerom gieng Groen zun eige op un aore kante toelegge, in schoof Hie meer in meer 't gemeenschappelukke, dat ons mit de Raom« sche saemenbondt, nae vore. Wat de school» stried mit aol den. ankleve daervan, brocht ons bie mekaore. Groen wees der rechtdeur op, vooral in 't leste van zun leven, dat, wouwe wiele wat bereike, men in de eerste plekke uut moste zie»ë nae un bondgenoot die 't zelfde voor» stond as wiele. Daerom is 't beslist onwaer dat Groen ge» ieverd heit voor un zoogenaemd gerifformeerde staet, dat kon niet, nee Hie ie vei de voor gcliek recht van alle gezindheden, voor 'n wetgevung die 't recht van lederen burger erkende om God te dienen nae zien begeerte. Zonder die saemwerking hadde mun nooit un oplossing van die schoolstried gekrege. Jae, 'k weete wel, God kan toch wel helpe in toch wel uutkomst geve, mar de geweune gang van zaken is, dat om een wet werkeluk tot wet te verheffen, de helft in één van de Kaemerledcn voor motte stemme. In dan is 't onze roepung as partie daervoor te ieveren. Laete mun dat nae, in wachte mun heel vroom tot God ons rechtstreeks zal helpe, dan is dat aores niks as mit un vroom gezicht God verzoeke, in de verantwoordelukheid die God op onze schoeren geleid heit, der af neme in op God werpe. Daerom omdat Groen un Calvenist was, in hie niet alleen mar propaganda maekte om noe us wat te zeggen, voor de .lol: Nee mar omdat Hie de werkelukheid van 't leven voelde in besefte, in aok de groote macht van Onge» laof in Revolutie zag, kon 't niet aores of Hie most noodwendug as goed Kristen, as Evan» geliebelieder tot die slotsom komme. De saemwerking mit aore partie»en is vol» strekt geen vindung van laeteren tied geweest, die zoo spreekt, kan de gesch edenis niet, wel is ze in laeter tied door Kuyper uutgewerkt, mar de grondlegger daervan is geweest Groen, onze Groen van Prinsterer. die 't uutsprak nEeti Staatsman niet, een Evangeliebelijder FLAKKEEËNAER SOMMET SDIJK. Op de 1.1. Woensdag gehouden weekmarkt waren 9 biggen aange» voerd. In het huis gemerkt B 275 is een geval van besmettelijke ziekte diphtheritus gecon» stateerd. Tegen een landarbeider is in deze ge» meente procesverbaal opgemaakt wegens over» treding van de mollen», egels» en kikvorschen» wet. Naar men verneemt biedt men voor de uien f 2, voor de bravo»aardappelen f 4,50, voor de eigenheimer»aardappelen f 4 en voor de paardepeen f 0,80 per H.L. MIDDELHAR NIS. De heer C. v. d. Meijde heeft bedankt als lid en bestuurslid van de Chr. Historische Kiesvereeniging. In een woning staande aan de Voorstraat komt een geval van besmettelijke ziekte rood» vonk voor. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Iz. v. d. Boogert alhier heeft zijn woon» en win» keihuis ondershands verkocht aan A. v. d. Meeberg van Leiden, tot oprichting van een brood» en banketbakkerij. Door A. J. v d. Pijl alhier is een aan» vraag ingediend tot het bouwen van een slachtplaats. Zij die bezwaren hebben tegen de oprichting kunnen zich ten gemeentehuize vervoegen op Vrijdag 25 Febr. a s. des v.m. 10 uur. Op verzoek van de vereen. «het Groene Kruis* zal Dr. Oosthoek op Vrijdag 25 Febr. des nam. 7 uur in het gymnastieklokaal een lezing houden over een medisch onderwerp, verduidelijkt door lichtbeelden. De motor van beurtschipper Goumare werd deze week aangevaren door een boot van de «Heen en Weer* op de Maas bij Rotterdam, waardoor aanzienlijke schade ont» stond. Verzekering dekt de schade. W. v. d. Welle alhier heeft het woon» en winkelhuis aan de Voorstraat (bakkerij) verkocht aan J. van Nierop aldaar. DEN BOMMEL. Aan het bestuur der N. H. Kerk is vergunning verleend tot het bouwen van een nieuwe pastorie. WIJ LEVEREN U tegen uiterst berekende prijzen, voornamelijk voor kwantums. VRAAGT PRIJZEN A. WIELHOUWER Ring 99» 100 Sommelsdijk OUDE TONGE. Bij een landverpachting van G. Mijs, zijn A. van Noord, P. Fluit, C. Meijer en J. Tijl pachters geworden. Dinsdag 22 Febr. des voorm. 10 uur in de polderskamer za! verpachting plaats hebben van het grasgewas in de verschillende polders Vergadering van het Ziekenfonds D. E. S op Maandag 21 Febr., des nam. 6,30 uur in het Café van J. Geers alhier. A. van Noord heeft ondershands een stuk land gepacht van A. van den Tol alhier. Kort verslag van de jaarvergadering van het Begrafenisfonds «Onderling Belang« te Oude Tonge op Dinsdag 15 Febr. j.l. in de oude School alhier. De Voorzitter, W. Los, opende de vergade» ring met een hartelijk welkom aan de opge» komenen en wenscht dat de vergadering een harmonisch verloop zal hebben. Opgekomen waren 74 leden. Daarna werden door den Secretaris de notulen van de vorige vergadering voorgelezen en on» veranderd goedgekeurd en geteekend» Dan leest de Secretaris den toestand der Vereenigiug voor, waaruit blijkt, dat er zes bestuursvergaderingen, een ledenvergadering en een buitengewone vergadering gehouden zijn, voor aankoop van een perceel tuingrond, wat ook gebeurd is. Vervolgens leest de Penningmeester de reke» ning over 1926 voor die sluit met een bedrag van f 1967,41® aan inkomsten uitgaven, terwijl de bezittingen waren f 15793,77®. Daarna kwam aan de orde regeling bezol» diging Secretaris en Penningmeester, welke op voorstel van het Bestuur, evenals het vorige jaar werd gehouden. Dan verkiezing van twee bestuursleden, de heeren W Los en A. van Markensteijn. W. Los werd met 69 stemmen en A. van Markensteijn met 65 stemmen herkozen, welke herbenoeming met dankzegging werd aanvaard. Vervolgens verkiezing van twee leden van den Raad van Toezicht de heeren H. Beijer en M. Fluit. Beide heeren werden met 61 stemmen herkozen en namen hun functie aan. Bij tie rondvraag was er niemand die vragen stelde en werd overgegaan tot het uitreiken van het presentiegeld. Daar niemand meer het woord verlangde sloot de Voorzifter met dank aan de leden voor hun trouwe opkomst en hun tronwe medewerking deze vergadering verleend. NIEUWE TONGE. De uien worden al» hier verkocht voor f 2,25 de H.L. De handel is traag. De dienstplichtige van de lichting 1925, D. J. de Wilde, is j.l. Maandag te Gorinchem ingelijfd bij het Regt. Torpedisten. Door dhr. G. Verweij alhier is vergunning gevraagd voor het bouwen van een woning. Tegen T. D. is proces»verbaal opgemaakt wegens het rijden op een rijwiel zonder voorzien te zijn van een geldig belastingmerk. De candidaatstelling voor de verkiezing voor leden van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Dinsdag 12 April a.s. Aan dhr. W. Kievit is vergunning ver» leend tot het bouwen van een woonhuismet slagerij aan den Molendijk alhier. DTRRSLAND.* Namens het comité van winteravondlezingen alhier hoopt Donderdag op te treden de heer J. Dols te Amsterdam, met een lezing over China. Deze lezing wordt verduidelijkt door lichtbeelden. Voor lezers die meer van den heer Dols willen weten, verwijzen wij naar het slot van het verslag dat wij van de laatst gehouden winterlezing gaven. Vanuit deze gemeente werden verscheept 2120 balen uien, 1558 H.L. aardappelen en 5740 balen peen. Alhier is een kinderkoor opgericht als onderdeel van de zangvereeniging «Excelsior*. Het koor telt nu reeds 73 leden. Alsdireteur zal optreden de heer M. Brooshooft. De stemming voor den Gemeenteraad is voor deze gemeente bepaald op Donderdag 19 Mei a.s. Onder het vee van een landbouwer is hier weer mond» en klauwzeer geconstateerd. De prijs van de uien is h'er weer gedaald tot f 2 per H.L. De gymnastiekvereeniging »01ympia« zal a.s. Donderdag in het gymnastieklokaal der o 1. school haar jaarlijksche uitvoering geven. Tot bestuursleden van het Groene Kruis zijn herkozen de heeren C. de Graaf, L. den Boer en L. Touw, terwijl in de vacature van wijlen den heer L. de Winter werd gekozen burgemeester D. J. Visscher. HERRINGEN. De Commissaris der Ko» ningin in de prov. Z.»Holl. maakt bekend, dat de kooiman zijn eenden moet ophokken vanaf 1 Juli tot 15 September '27. Voor de uien besteedde men deze week f 2,25, met veel handel. Peen worden niet gekocht. MELISSANT. De heer P. van Dalen heeft zijn woonhuis, staande aan den Dorpsweg, onderhands verkocht aan den heer D. Tiele» man. Doordat de hit schrok van een auto, geraakte Donderdagmorgen het dier dat voor een melkwagen van «De Nijverheid* stond op hol. De knecht wist er af te springen, terwijl de wagen tegen een paal botste, waar» door de burry afbrak. De hit werd later gegrepen. Behoudens materieele schade, liep het ongeval dus goed af. Naar we vernemen zal het mannenkoor. «Halleluja« binnenkort een uitvoering geven in de O.L. School. Tot leden van de Schattingscommissie voor de Inkomstenbelasting zijn herkozen de heeren L van Beek, J Sieling en C. A. A. Kort en gekozen de heer J. de Bonte. STELLENDAM. Wij brengen in herin» nerng, dat de rentekaarten van de arbeiders die in Stellendam wonen en werkzaam zijn, alle moeten worden ingeleverd voor of op den vervalag 2 Maart 1927. GOEDEREEDE. Algemeene ledenverga» dering der afdeeeling Goedereede van de vereeniging het Z.»Hollandsche Groene Kruis, des avonds half acht in «de Gouden Leeuw* alhier. Tegenwoordig 52 leden. Voorzitter dr. Zubli. De vergadering wordt door den voorzitter geopend, waarna de notulen der voorgaande vergadering door den secretaris worden voor» gelezen en onveranderd goedgekeurd en ge» teekend. De voorzitter geeft daarna eenige toelich» ting omtrent de aansluiting bij de Zuid»Holl. Vereeniging «het Groene Kruis«, speciaal wat het gebruik van een ziekenauto betreft. Z. Ed. spreekt de overtuiging uit, dat zoolang de wegen op ons eiland en daarbuiten naar Rot» terdam zoo slecht zijn, het gebruik van een ziekenauto wegens het schokken is af te ra» den en in alle geval het vervoer per motor» vaartuig verre te verkiezen is, vooral nu wij de zekerheid hebben dat de sluizen en brug» gen in het Voornsch Kanaal ten allen tijde voor het Groene Kruis geopend zullen zijn ook in de sluitingsuren. Het aantal leden onzer afdeeling bedroeg op 31 Dec. 1926 320, de contributie f 296. In 1926 traden toe 20 personen, 8 leden ver» lorgn wij door sterfgeval en vetrek. Voor het nazien der rekening worden aan» gewezen door den voorzitter de heeren J. van Heest en J. Hollaar, welke heeren na afloop hunner taak adviseeren tot goedkeu» ring der rekening De rekening wordt thans door den pen» ningmeester aan de vergadering voorgelezen en wordt door de vergadering goedgekeurd met een ontvang van f 1632,54 en een uitgaaf van f 586,48®, alzoo sluitende met een goed slot van f 1046,05®. De begrooting wordt daarna conform het voorstel van het bestuur na voorlezing vastgesteld en geteekend met f 1362,05® in ontvang en uitgaaf, waarin een post voor onvoorziene van f 677,95®. Aan de orde is nu de stemming van een bestuurslid, in de plaats van het periodiek aftredende bestuurslid de heer C. A. Vogel Uitgebracht werden 52 stemmen, waarvan 49 op den heer C. A. Vogel, 1 op den heer J. van Heest en 2 blanco. Op de vraag van den voorzitter neemt de heer Vogel zijn benoeming aan. Bij de rondvraag vraagt de heer F. den Eerzamen eenige toelichting omtrent de niet geldelijke ondersteuning van een zich aange» meld hebbend lid. De voorzitter verklaart dat die aanvrage een punt van bespreking heefi uitgemaakt op een bestuursvergadering. Hoe noodig die ondersteuning ook werd toegegeven, het be« stuur mocht geen besluit tot ondersteuning nemen, daar gemelde persoon eerst een paar maanden vóór de aanvraag lid was geworden onzer vereeniging en er vóór dien tijd geen enkel motief was waarom hij niet reeds lang geleden lid was geworden. Wanneer de ver» gadering zich herinneren wil dat zij zelve indertijd een besluit nam om geen leden te steunen vóór zij een rond jaar lid waren, ten einde te voorkomen, zooals voorkwam, dat nieuwe leden dan toetraden wanneer zij ver» moedden in de naaste toekomst de hulp der vereeniging noodig te hebben, dan zal het ook duidelijk zijn dat in deze zaak onze afdeeling gehoorzaamheid aan de besluiten boven de naastenliefde liet gaan. Hierop ontspon zich een levendige discussie, die eindigde door stemming en aan het bestuur een gedeeltelijke volmacht gaf bij de behan» delinh van dergelijke gevallen. Hierna wordt de vergadering door den voorzitter gesloten, nadat door hem in het uitzicht gesteld wordt het voornemen om op een nader te bepalen dag alhier een causerie te willen houden over de zoo noodzakelijke opvoeding en hygiëne der kinderen. Hij ver» zoekt alie leden dan te komen en vooral hunne vrouwen mee te brengen. Te half tien uur werd deze geanimeerde vergadering geëindigd. Voor de juin wordt nog f 2,25 per H.L, besteedt. Door de cichorei'drogerij is wederom 100,000 kilo gedroogde wortelen verkocht. OUDDORP. De vergadering van de Afd. van de Bijz. Vrij will. Landstorm op 17 Febr. in het Raadhuis bijeen, was zeer druk bezocht. De Voorzitter der plaatselijke Commissie dhr. Gobius du Sart, opende met een flink woord van welkom en bracht de vraag naar voren, of het beitaan van den B. Vr. L. nog zoo noodig is als in 1918 Er zal niet zoo gauw met geweld naar de macht worden gegrepen, dat is waar maar toch altijd zijn socialisten, communisten, bezig, om de zaden van onte» vredenheid te zaaien, en daarom is het bestaan vaD den Landstorm nog steeds vereischt. De Voorzitter van de Gewt. Commissie, dhr. v d. Velde, had de aangename taak, als her» innering aan den gehouden landdag, een gou» den medaille uit te reiken aan J. Grinwis Lz. en een verguld zilveren aan J. Vlietland. Het was kapitein v. d. Nieuwenhuizen een groot genoegen hier te zijn. En waar hem de uit» reiking van de schietprijzen werd opgedragen, deelde hij mede, dat een nieuwe schietregeling is ontworpen, en de afd. binnenkort er mede in kennis zal worden gesteld. Alsnu ontvin» gen alle leden, die aan den schietwedstrijd hadden deelgenomen, een prijs van meerdere of mindere waarde of aanzien, al naar gelang het aantal geschoten punten. De commissie uit onze landstormers heeft de gelden, door het rijk daarvoor disponibel gesteld, prachtig besteedzij hebben alles uit» stekend geregeldhun werd daarvoor door den kapitein een welgemeend woord van dank gebracht. Na het uitreiken der gewilde prijzen wenscht de kap tein, dat deze prijzen de her» innering zouden levendig houden aan wat we willen zijn. We zijn geen bloedhonden zooals de revolutie»mannen ons uitmaken, o neenl Wij hebben geweren, en oefenen ons in het. schieten, juist om het gebruiken der geweren door opstandelingen te kunnen tegen gaan. Wij willen 't maatschappelijk, zedelijk en geestelijk welzijn van ons land behartigen, als 't moet 7* en daarom scharen we ons om den troon der Oranje's en zal de afdeeling Ouddorp niet achteraan staan en de reputatie van goede schutters te zijn, handhaven. Later zullen de prijzen uitgereikt worden, die door de leden van hun zelf ingelegde centen wor» den aangekocht. Na de uitreiking der prijzen werden zeer veel zaken in orde gebracht, die in verband staan met een goede organisatie, (Vervolg in een volgend num. ook de op» gave der prijzen.) Van Ds. Hofstede van Blokzijl is bericht ingekomen, dat hij zeer gaarne voor de Anti» Rev. Kiesver. alhier wil spreken. Als voor» loopige datum wordt genoemd: Donderdag 3 Maart. De veldwachter Koppenol heeft tegen vier personen proces»verbaal opgemaakt, we» gens strooperij. Wie lid willen worden van een nieuw op te richten meisjesvereeniging, kunnen zich daarvoor aanmelden in de Doopsgezinde kerk, op a.s. Dinsdag 22 Febr. des avonds te 6 uren. f J. Haméeteman Cz. en P. Grinwis Kr.Phz. zijn periodiek aftredend als bestuurslid van de Boerenvereeniging. f De uien gelden in prijs f 2 per 60 kilo, handel echter traag. Stond het er aanvankelijk met de aard» appelen niet best voor, daar men bevreesd was voor lage prijzen, nu het de tijd is van afleveren blijkt dit nogal mede te vallen. Er worden zelfs prijzen besteed die bij een goeden oogst zeer bevredigend genoemd mogen wor» den. Vooral de betere soorten, n.l. de blauwen, gaan thans voor f 4,60 per 70 kilo goed van de hand. De handel is den laatsten tijd dan ook heel wat levendiger te noemen. GODSDIENSTOEFENINGEN. OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 20 Februari 1927. NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, n.m. 2 uur Ds. den Oudsten van Middelharnis (Doop). Middelharnis, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. den Oudsten. Stad aan 't Haringvliet, vin. 9 Ds. Polhuijs. en n.m. 2 uur leesdienst y* Den Bommel, v.m. 9,30 uur Ds. v. d. Zee. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 dhr. Vetter (collecte) en 's av. 6 uur leesdienst. Oude Tonge, v.m. 9,30 uur Ds. Bax en n.m. leesdienst. Nieuwe Tonge, v.m. 9,30 leesdienst en n m. 2 uur Ds. v. d. Zee van Den Bommel. Herkingen, n.m. 2 u. Ds. Baarslag v. Melissant. Dirksland, v.m, 9,30 leesdienst en n.m. 2 uur Ds. Bax van Oude Tonge. Melissant, v.m. 9,30 uur Ds. Baarslag en n.m. geen dienst. Goedereede, n.m. 2 u. dhr. Vetter v. Langstraat. Ouddorp, v.m. leesdienst en n.m. Ds. Polhuijs van Stad aan 't Haringvliet. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v m. 9,30 en n.m. 5,30 uur Ds. de Graaff. Den Bommel, v.m. en n.m. Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. de Lange. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. Ditmaal gaan we eens praten over de in» richting van ons huis of liever gezegd de ge» zelligheid van ons huis. Zoo wij abonné zijn op een en ander Vrou» wentijdschrift worden we telkens vergast op inderdaad artistieke foto's van smaakvolle kamerinterieurs. Kolommen vol worden erbij geschreven, opdat ons volk toch maar zal worden opgevoed in die richting dat elks huis een juweeltje is van binnenhuiskunst. Men wil inderdaad mooie kamers (onder dit mooie kamer niet verstaan wat in vele huizen de mooie kamer is d.w.z. een kamer opgeschikt met kleedjes en snuisterijen en waar men niet in mag komen). Neen, mooie kamer d.w.z. gemeubileerd met meubelen in soberen stijl en met teer zachte kleuren. Kamers waarin be» hang en vloerbedekking, met gordijnen een harmonieus geheel vormen. Men heeft wel boeken die inlichting en voorlichting geven hoe men meest practisch en toch artistiek zijn woning, kan inrichten. Als ik die foto's zie van die rustig mooie kamerinterieurs met werkelijk mooie moderne meubelen dan geniet ik er van. Ik houd ook wel meer van die eenvoudige voorname lijnen en vormen der tegenwoordige meubelkunst dan van al die krullerige versier» de en opgepronkte meubelen van vroeger. Den tegenwoordige woninginrichting is in staat om een sfeer van rust te scheppen, ter» wijl al die overdadig versierde meubelen het oog vermoeien. Maar daarmee noem ik al wat zich aandient onder den naam van moderne meubelkunst ook nog lang niet mooi. Daar is ook heel wat bij dat van kunst enkel maar de naam heeft en verder niets. Maar ik geloof dat die lange beschouwingen en die mooie foto's een goede theorie vormen waaraan we echter in de practijk niet bijster veel hebben. In heel wat huizen ben ik ge» weest doch de streng doorgevoerde meubel» inrichting vond ik uiterst zelden. Dat is heel wel te begrijpen. Er moet met zooveel factoren worden rekening gehouden bij het inrichten der woning. De hoofdfactor is wel de porte» monnaie. Men kan zeer wel weten hoe het behoort of hoe het heel mooi zou zijn,j zon» der het nog te kunnen koopen. Dan kan ook niet ieder een woning betrekken zooals men wel gaarne zou willen. Door verschillende omstandigheden is men dikwijls gedwongen een huis te betrekken, dat lang niet alle onze wenschen van meubelinrichting vervult. Soms is het te oud of het staat nu net precies anders als wij het zouden willen. Dat is nu in het {even eenmaal zoo, Vaak ook vormen in een huurhuis behang of verfkleuren een schreeuwende tegenstelling met de kleur onzer kleeden of gordijn. Maar het ware toch al te dwaas om over deze dingen te blijven klagen. Dat doen de huisvrouwen dan ook niet. Niettegenstaande al die bezwaren ziet menige huisvrouw kans om haar huis een aantrekke» lijk en gezellig en smaakvol aanzien te geven. Men weet soms niet te zeggen waar het toch door komt, maar men voelt de totaal in» druk en die is dan gezellig en mooi. Misschien denken sommige lezeressen, nu ja dat is allemaal goed, als je maar mooie dingen koopen kunt dan is het vanzelf al mooi. Maar dat is niet zoo. Een verzameling mooie voorwerpen of meubelen maken wel een mu» seum of uitstalling, maar nog geen gezellig interieur van een huiskamer of salon. Mooi alleen maakt alles niet goed. Het komt er op aan dat men de juiste har» monie weet te vinden in de onderlinge meu» belstukken. Als men die heeft kan in een een» voudige arbeiderswoning het er ook prettig en aardig uitzien. Dat vereischt smaak natuurlijk. En die kan een eenvoudige arbeidersvrouw even goed be» zitten als een rijke dame. Waarom niet Daar» om behoeft men niet te treuren omdat geen kostbaardere stukken kunnen worden aange» schaft. De goede schikking en plaatsing van eenvoudige meubelen kan het ook gezellig maken. Gelukkig komt men er vooral in deze kringen op terug'op al te overvloedige versiering door middel van portretten en vaasjes en beeldjes Dat vind ik inderdaad een vooruitgang. Want het waren in den regel geen pronkstukken van aardewerk, die werden gebruikt ter ver» siering. Een enkele maar dan ook mooie vaas geeft beter effect op een kast, tafeltje of schoorsteen dan vier prutserij snuisterijtjes. Terwijl het niet duurder is een mooie vaas of beeld te koopen dan die vier anderen. Bovendien ook nog het practische voordeel dat men niet zooveel tijdverlies heeft met het schoonhouden. Ik herinner mij nog duidelijk, al is het jaren geleden, dat ik eens moest zijn in een klein, eenvoudig huisje. Oud vrouwtje noodde mij dadelijk binnen en was al dadelijk op haar praatstoel. Ik bad maar te luisteren. Dat was gelukkig ook, want ik was zoo verbaasd hoe ze kans had gezien in zoo'n huiske zulk een respectabel aantal portretten op te hangen. In een bescheiden hoekske tusschen raam en schoorsteen hingen meer dan twintig lijsten en lijstjes. En de verdere muren naar even» redigheid. Op een kastje stonden als in gelid geschaard ook reeksen van zulke portretten in lijst. Ik bewonderde het oude vrouwtje dat nog kans zag al die lijstjes zoo spiegelend helder te houden, maar leelijk vond ik het toch. Het was alsof ik me bevond in een kring van die portretachtig lachend kijkende menschen. Tegenwoordig vindt men zooiets niet mooi meer. Die leelijke opschik heeft hoe ianger hoe meer afgedaan. Als men in een paar gelukkige jaren wat heeft overgespaard en men wil er eens een mooie kast, buffet of orgel bijkoopen, dan doet men verstandig niet alleen te kijken naar wat moois, maar of het ook eenigszins komt bij het andere huisraad, wilt ge uzelven een teleurstelling besparen. Men had er zoo op gehoopt de nieuwe kast daar en daar te zetten en nu viel het toch eigenlijk wat tegen. Dat kwam doordat de kast zoo geheel anders was dan 't overige meubilair. Er was geen geheel, geen harmonie meer. De kast toonde er niet bij. Die stond zoo glanzend nieuw van geheel ander model en lijn, pijnlijk afstekend bij het andere. Met wat verstandiger keus had dat voorkomen kunnen worden. Zoo, als alles zoowat bij elkaar behoort blijft het mooier maar ook gezelliger, knus intiemer in de ka» mer. En dat kost toch geen extra geld. En daar mogen wij huisvrouwen al heel blij mee zijn. M'n beste nichtjes en neefjes, Bijna elke week zijn er nichtjes die om een handwerkje vragen. Natuurlijk wil ik dat wel graag geven, maar de nichtjes zullen wel een paar weken moeten wachten. Al meer heb ik jullie geschreven dat ik ook met mijn neefjes graag goede vriendjes blijf, en dat zou ik niet als er week aan week maar werkjes voor de nichtjes in ons hoekje stonden. Nu gaikjul» lie weer een makkelijk handwerkje geven. Daarom krijgen jullie geen langen brief van mij Dag beste kinderen. Heel veel groeten van jullie, TANTE TRUUS. Befje S. te Middelharnis. Wel is het nu de beurt niet van de briefjes maar nu je door ziekte mij niet eerder heb kunnen schrijven wil ik je voor dezen keer toch antwoorden. Ja als dokter zegt in bed blijven dan doe je maar 't best dien raad op te volg n. Dokters weten dat beter dm'wij. Hoe is't nu met die eene die nog in bed moest blijven? Nellie T. te Middelharnis. Ook een laatko» mertje maar omdat jij door je kiespijn er niets aan kon doen krijg je nu een beurt. Is die booze kies al getrokken. Dat is het eenige goede middel tegen kiespijD. EEN BOERENLEGGER. Neem een stuk stevig papier b.v. karton of een schriftomslag. Maak daar een reep van 6 cM. breed en 20 cM. lang van. In die reepen maak je zulke tandjes als je in de figuur zien kunt. Die tandjes zijn 1 cM. Om die tandjes heen ga je nu spannen een draad zwarte wol. Je maakt bij a de draad vast en gaat dan zoo van boven tot beneden de draad spannend om de tandjes tot je bij b uitkomt. De draden behalve om de tandjes heen moeten aan één zijde van het papier blijven. Bij b wordt de draad weer vastgemaakt. Dan leg je klaar draadjes wol van verschil» lende kleuren maar telken 2 draadjes van één kleur bij elkaar. De draden moeten ongeveer 24 cM. lang zijn. Die draden ga je nu door de gespannen draden op het papier heen rij» gen. Net als een rijgsteek, één op en één neer Je moet er wel opletten dat die 2 draden ver» springend worden doorgeregen. De kleuren kan je net kiezen zooals je zelf wilt. Zelf kreeg ik een heel mooie, als jullie de kleuren ook zoo neemt zal het wel aardig worden. Zoo kreeg ik de kleuren. Eerst 2 draden oranje, 2 draden zwart, 2 draden blauw, 2 draden zwart, 2 draden rose, 2 draden zwart, 2 draden lich« grijs, 2 draden zwart, 2 draden groen, 2 draden zwart, 2 draden groen, 2 draden zwart, 2 draden licht grijs, 2 draden zwart, 2 draden rose, 2 draden zwart, 2 draden blauw, 2 draden zwart, 2 draden rose. Denk er goed aan wat ik al schreef die 2 draden moeten niet tegelijk maar afzonderlijk en verspringend worden doorgeregen. Als we alle draden hebben doorgeregen knippen we voorzichtig het stijve papier weg, én dan aan de lange uiteinden de draden ge» lijk geknipt en onze boekenlegger is af. Het kan gebeuren dat er bij jullie meer of minder draden moeten worden doorgehaald. Dat hangt geheel af van de meer of mindere dikte der wol die gebruikt wordt. Aan de einden is een franje van ongeveer 2 cM. HENR. V. Het scheen wel alsof Jo ook al over de vacantie had gedacht want hij begon er dade» lijk over te praten. «Nog maar een daagje naar school en dan is het vacantie* zuchtte Henk nog eens ca. «O ja da's waar Henk dadelijk komt Frans ook bij ons hij moest eerst even een bood» schap voor z'n vader doen. Als hij er is laten we dan dat nieuwe spel van jou doen, Goed 1* «Best hoor. O daar komt ie.« Henk's scboolverdriet was heelemaal ver» geten. «Vacantie Moe. Fijn hé?« «Dag Henk.« «O Dag Moes.« Door z'n blijdschap vergat hij heusch Moe gedag te zeggen. Moeder was er niet boos om. Ze begreep Henk's blijdschap. Dat was niet om de school maar wel om Nelis, den plaag van Henk. Die Kerstdagen waren zoo heerlijk, zoo heerlijk vond Henk, dat hij 't scboolverdriet vergat, Moe vertelde de Kerstgeschiedenis voor Wim en Henk en Lenie. En Wim luisterde ook al was hij dan veel grooter dan Henk en Lenie. Maar dat kwam ook door Moe's ver» tellen. Als Moe vertelde moest ieder wel luisteren. Toen Moe bijna klaar was zei ze: «Jullie zult wel onthouden nu waar en wan» neer de Heere geboren is. Hoe alles gebeurde met Jozef en Maria en de herders en de wij» zen. Dat weten jullie nu wel maar één ding moet je elke keer opnieuw weer leeren, alle menschen of je nu zoo oud bent als groot» vader of zoo klein als Lenie, zoo rijk als een koning of zoo arm als Klaas de lorreboer: dat ééne is dat de Heere Jezus alleen voor zondaren in de wereld gekomen is. Menschen die zieh verdrietig voelen over zichzelf om hun kwaad dat diep in hun hart is. Als we dat weten dan gaan we tot den Heere en Hij helpt ons met alles zoo als Hij dat goed vindt.* Henk zat er eens over te denken. «Hij helpt met alles, zooals Hij dat goed vindt* zei Moe. Zou de Heere hem ook willen helpen, dat Nelis niet meer zoo plaagde? «Als Moe alleen is zal ik 't haar eens vra» gen. Nu maar niet nu Wim en zus er is. Nee als hij met Moe saampjes is*. (Wordt vervolgd

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 4