Mijnhardt's Geneesmiddelen Gemeenteraad. Kerk en School. Bur get Vis zijn goed en billijk. Alle bereid in eigen fabriek onder toezicht van een apotheker. Plaatselijk Mletaws. Dr. H. NANNING'S HAEMOFFERRIN soij Christus, en op een zinnelijke eeredienst, wanneer de gemeenschap der heiligeD, de eenheid der ware Kerk, de dienst Gods in geest en in waarheid niet wordt gevonden Blijft deze toestand voortduren, dan mogen wij den ijver die tot hiertoe wordt geopen» baard, geen bewijs van het ware leven noe» men. De beweging onder de menigte is dan slechts gelijk aan het rammelen der doods* beenderen, door uitwendige oorzaken teweeg gebracht Er behoorde moed toe en heilige ijver voor de zaak des Heeren om in dien tijd te spre» ken, zooals Van Velzen het deed. Van Velzen zag in de Godverzaking van de zoogenaamde Protestanten meer gevaar dan in het werk der Roomschen, al bestreed hij ook dit. I. W. GUNST. VERGADERING van den gemeenteraad van OUDDORP op Zaterdag 5 Febr. des voorm. om 10.30 uur. De Voorzitter opent de vergadering met het lezen van het gebed. Daarna brengt hij, daar dit de eerste raadsvergadering in 1927 is, den raadsleden zijne gelukwenschen voor dit jaar, en hoopt dat de raad ook dit jaar met hem de belangen der gemeente mag behartigen wars van alle persoonlijkheden. De notulen worden gelezen en zonder aan» merkingen vastgesteld. Daarna doet de Voorzitter den secretaris verschillende ingekomen stukken voorlezen Een procesverbaal van opneming der kas van den ontvanger der gemeente. Van den keuringsdienst Dordrecht is een schrijven ontvangen waarin wordt medegedeeld dat de onkosten over 1927 voor deze gemeente zijn begroot op f 507,19. Van uit den Haag is bericht ontvangen, dat over 1926 teveel is betaald f 99,24, 't welk op de begrooting over dit jaar ln korting kan worden gebracht. Van Ged. Staten is bericht ontvangen, dat de verordening ingevolge de veewet is goed» gekeurd. Deze kan dus nu in werking treden. Dhr WESTHOE\E (N.H.) vraagt of hier geen moeilijkheden kunnen voorkomen wat de keuring betreft. De VOORZITTER antwoordt, dat dit hier eigenlijk buiten staat, maar dat de moeilijkhe» den waarop Westhoeve doelt ondervangen zijn door een particuliere overeenkomst tusschen de slagers en den keurmeester. Uit Amsterdam is bericht ingekomen, dat deze gemeente in de kosten voor Hooger» en en Nijverheidsonderwijs moet bijdragen f 43,37 Ingekomen een verzoek van C. Heckman om ontslag als onderwijzer aan de O. L. School, tegen 1 Mei a.s. De Voorzitter zegt, dat dhr. Heckman zich gedurende langen tijd aan de belangen van het onderwijs gegeven heeft. Hem wordt eer» vol ontslag verleend. De bewoners der Dirk Doensweg brengen den raad onder de oogen dat deze weg des 's avonds zeer donker is, vooral ook door boomen die daar staan, en gevaarlijk door een sloot langs en een bocht in dien weg en vragen daar een lantaarn te plaatsen. B. en W. willen hier niet met een voorstel komen, daar de raad pas besloten heeft bij Snel geen lantaarn te plaatsen en het hier een soortgelijke aanvrage geldt. Dhr. WESTHOEVE (N.H.) zegt dat de nood» zakelijkheid groot is, Dhr. LODDER (wild) is er ook voor, 't is er donker, en gevaarlijk vanwege de sloot. De VOORZITTER wil toegeven dat het hier erg noodig is, maar waar is de grens. De gemeente breidt zich langzamerhand meer uit en dan zullen er steeds nieuwe aanvragen ko» men. Hij is bang een precedent te scheppen. Dhr VOOGD (N.H is van oordeel, dat als 't noodig is er een lantaarn komen moet. Na nog eenige onderlinge discussie wordt het verzoek toegestaan. De vereenigiDg «Groene Kruis« vraagt sub» sidie voor de kosten eener wijkverpleegster. De VOORZITTER zegt, dat er met een lijst gecirculeerd is, nadat dit verzoek is ingekomen. Toen wist men natuurlijk de opbrengst hiervan nog niet. Hij heeft een onderzoek ingesteld en bevonden, dat er flink wat bijeengebracht is. Het particulier initiatief beeft het thans reeds mogelijk gemaakt, dat er een wijkver» pleegster komt. Volgens hem is er geen subsi» die meer noodig. Mocht dit later wel het ge» val blijken, dan kan men altijd nog eens zien. Dhr BOSLAND (L.) vraagt wat of de lijsten opbrachten. De VOORZITTER antwoordf 1600 Dhr BOSLAND is 't met den voorz. eens dat er nu vanwege de gemeente geen bijdrage behoeft verstrekt te worden. Van het nut der wijkverpleging is hij echter wel overtuigd. Dhr. BREEN (L.) vindt het vreemd, dat men in 1924, toen de lijsten maar f 600 op» brachten, ook geen subsidie wilde geven, toen was het toch wel noodig. Trouwens de vereeni» ging kan nog best wat gebruiken. De VOORZITTER zegt toen dit standpunt te hebben ingenomen, dat Ouddorp zelf spre» ken moest of zij de behoefte aan een wijk» verpleegster inzag. Was dat zoo, dan zou er ook wel geld komen, en mocht er een tekort zijn van b.v. een paar honderd gulden, dan kon de gemeente die wel bijpassen. Nu echter de burgers zelf de noodzakelijkheid der wijk» verpleging hebben ingezien, is ook het geld er gekomenterwijl ook de provinciale afdee» ling de eerste jaren ook nog subsidie verleend Hij had, door vergelijking met wat in andere gemeenten zooals deze, voor de wijkverpleging werd uitgegeven, berekend dat dit voor Oud» dorp ten hoogste f 1800 zou kosten, En die waren er nu Na nog eenige discussie stelt de heer GRIN- WIS (N.H.) voor, het adres voor kennisgeving aan te nemen. Dhr. BREEN wil, dat de medewerking van den raad blijke. 't Gaat hem meer om haar symphathie voor die vereeniging, dan om het bedrag. Hij wil dat men belooft als het noo» dig is te zullen bijspringen. De VOORZITTER vindt het gewaagd nu al te beloven voor over drie jaar. Na nog wat onderlinge bespreking stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken over de aanvrage. Dhr. LODDER merkt nog op, dat de men» schen zullen zeggenlaat het maar draaien, de gemeente doet het toch. In stemming gebracht wordi het voorstel van B. en W. aangenomen met de stemmen van Breen en Bosland tegen. Is terug ontvangen van Ged. Staten de begrooting over 1927. Dit college stelt de raad verschillende wijzigingen voor, gedeeltelijk van administratieven aard. Ook stellen zij voor een post groot f 1980 bij te schrijven, als bijdrage in het onderhoud van den weg Ouddorp—Sommelsdijk. Dhr. TANIS (A.R.) is hier tegen. Hij zegt dat de raad sinds lang geen genoegen nam met de wijze van onderhoud van bedoelden weg. Wel is verbetering beloofd, maar niet verkregen. Hij vreest aan 't lijntje gehouden te worden. De VOORZITTER ontkent dit laatste. Hij zegt binnenkort is er een wijziging te verwach» ten in de wijze van beheer. Deze zaak is in ernstig onderzoek. Laten we nu geen stagna» tie veroorzaken. Dhr. TANIS (A.R.) vindt het hoognoodig dat er verandering komt. De VOORZITTER wil de post op de begroo» ting plaatsen en de bezwaren van den raad ter kennis van Ged. Staten brengen. Dhr. TANIS (A.R.) is hier tegen. De VOORZITTER voelt wel voor de be» zwaren van dhr. Tanis, maar kan niet anders adviseeren. Wat zou er van komen als er eens het heele jaar niets aan werd gedaan. Dhr. KL. WESTHOEVE (N.H.) er wordt toch niets aan gedaan De VOORZITTERIk wil de tegenwoordi» ge wijze van onderhoud niet verdedigen, maar wat zullen we bereiken, als we ons verzetten. Dhr. KL, WESTHOEVE (N.H) wil er wat stuwkracht achter zetten. Dhr. BREEN zegt dat de raad besloten heeft in haar vorige vergadering den post niet op te nemen. En sedert zijn geen nieuwe gezichts» punten ontdekt. De VOORZITER acht dit onjuist. Hij zegt dat gebleken is, det Ged. Staten hierover in overleg getreden zijn met de regeering.'Eerst was de bedoeling alleen den weg Ouddorp» Sommelsdijk over te nemen, maar later den geheelen weg tot Ooltgensplaat. Dit bracht oponthoud te weeg. Hij gelooft niet dat de zaak op de lange baan geschoven wordt. Dhr. MASTENBROEK (N.H.) zegt, dat in 't midden van 't eiland de wegen beter zijn. B. en W. stellen voor de post op de be» groot ng te zetten. In stemming gebracht wordt dit voorstel verworpen met de stem van Grinwis voor. In de plaats van den heer Noorland moet een lid voor de commissie van schoolverzuim worden benoemd. B. en W. hebben de vol» gende voordracht opgemaakt, no. 1 de heer Spuibroek, no. 2 de heer Algera. No. 1 wordt met algemeene stemmen gekozen. In de rondvraag brengt de heer BREEN een havenaangelegenheid ter sprake, betreffen» de een te plaatsen basaltmuur. De daaraan verbonden kosten en de kleinere ruimte die er na de uitvoering van dit werk voor kaai zal overblijven worden nu van alle kanten bezien en overwogen. Dan sluiting. SOMMELSDIJK. Bij den gemeente»veld» wachter alhier zijn als gevonden gedeponeerd twee ringen met sleutels. Een zoontje van H. B. werd door een ventje van D. v. H. zoodanig in het prikkel» draad gegooid, dat zijn hand bloedend ver» wond werd en eerstgenoemde zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Vorige week stonden in deze gemeente bij den Correspondent der Arbeidsbemiddeling 21 werklooze landarbeiders ingeschreven. Vorige week werden uit deze gemeente 176000 K.G. aardappelen, poters, u'en en peen verscheept. Voor de landbouwvereeniging «Sommels» dijk» arriveerden alhier een tweetal schepen met kunstmest. MIDDELHARNÏS. Bij den correspondent der arbeidersbemiddeling zijn over de afgeloo» pen week als werkloos ingeschreven arbeiders 30, zeevisschers 12, totaal 42. De heer K. v. d. Velde heeft een woon» huis met schuur staande aan den Ring, onder» hands verkocht aan den heer L. Nieiiwland. \oor de Nat. Militie lichting 1928 zijn alhier ingeschreven 43 personen. De Zangvereenigidg «Oefening maakt kennis« directeur de heer J. Koote geeft Don» derdagavond 6,30 uur ,een zanguiivoering in het koor der Ned. Herv. Kerk met medewer» king van de zangvereenigingen uit Ooltgens» plaat. Nieuwe Tonge en Sommelsdijk. De burgemeester van Middelharnis maakt bekend dat de aanvraag formulieren ter be» koming eener visch» of hengelakte voor binnen» visscherij, dienstjaar 1927/28, kosteloos ter ge» meentesecretarie verkrijgbaar zijn. Voor het visscien met één hengel (geen loop» of sleep» hengel en geen peur zijnde) behoeft geen aan» vraag te geschieden Door P. Schuurman, Christiaan de Vries» laan is een lorgnet in etui gevonden. Maandag is onze dorpsgenoot C. Verbiest met zijn gezin naar Noord»Amerika vertrok» ken. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De gemeentebegrooting dienst 1927 is goedge» keurd van Ged Staten terug ontvangen. M. H. v. Paasse alhier heeft zijn woon» en winkelhuis ondershands verkocht aan W. v. d. Valk aldaar. Rekening van de Ziekenvereen. «Steunt Elkaar» over 1926. Ontvangsten f359,50 Gekweekte rente f 69,42 Totaal ontvangst f 428,92. Uit :aven f 177,70 Batig slot f 251,22. Toestand der vereen, op 31 Dec, In kas bij Fenningm. f 68,10s. Op de Boerenleenb. f 1988,04. Bij den afslag van het land voor dhr. Sneep werden de koopen 1, 2 en 3 in massa afgemijnd door A. Koningswoud te Middel» harnis voor f 1070,— per gemet. ■>- Verslag van de gehouden vergadering van de Vereen. «Het Groene Kruis» op Vrijdag 4 Febr. 1927 des av. 7 uur ten huize van G. Smits, aanwezig 42 leden. De Voorzitten dhr. Elvé opent de vergade» ring heet de aanwezigen hartelijk welkom en spreekt zijn blijdschap uit over de goede op» komst De notulen der vorige vergadering worden door den Secretaris gelezen en onveranderd goedgekeurd. De Penningmeester brengt verslag uit waar» uit blijkt dat de ontvangsten over 1926 heb» ben bedragen f 175,74 de uitgaven f 139,34 alzoo een batig slot van f 36,40. De rekening wordt nagezien door de heeren C Bresijn, A. J. Landheer en J. v. d. Boo» gert en op voorstel van die commissie on» veranderd goedgekeurd. o De magazijnmeester doet mededeeling van de voorwerpen welke in 1926 zijn aangekocht voor de vereen, o. a 2 ligstoelen. Tot bestuursleden worden bij acclamatie de beide aftredenden benoemd n.l. de heeren J. C. Elvé en L. Braber J.Lzn., die beide deze benoeming aannemen. Op voorstel van het Besuur wordt besloten dat door Dr Oosthoek, die zich daartoe be' reid heeft verklaard, een lezing zal worden gehouden over een medisch onderwerp. Deze lezing zal worden verduidelijkt door licht» beelden, als voorloopige datum werd vastge» steld 25 Februari a.s. Bij de gebruikelijke rondvraag werd nog gesproken over het aanwezig hebben van ijs in deze gemeente. Na eenige bespreking hier» over werd met 27 tegen 15 stemmen besloten geen ijs in voorraad te houden. Sluiting. DEN BOMMEL. Vorige week werden vanuit deze gemeente vervoerd 2115 H.L. aardappelen en 920 H.L. uien. De Regenmeter gaf over de maand Januari een neerslag van 34,9 m.M. tegen 56 mM. in dezelfde maand van 't vorig jaar. Bij de arbeidsbemiddeling stonden vorige week 25 werkloozen ingeschreven. Aan C. Bakker en G. van der Welle alhier is vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan den Schaapsweg. Ter secretarie ligt gedurende de maand Februari een lijst van paarden ter inzage. Op de lijst komen 63 namen voor met een gezamenlijk aantal van 272 paarden. Het jaarlijksch onderzoek voor de lich» tingen 1915 en 1918 zal voor deze gemeente plaats hebben in de maand Juni a.s. De landbouwersknecht Joh. van de Klun» dert had het ongeluk zijn hand zoodanig te kneuzen, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. OOLTGENSPLAAT.» Donderdagavond ten 6,30 uur hoopt in café Vreeswijk voor den Christelijken Landarbeidersbond op te treden dhr. L. van Vliet van Westmaas. De gemeentewoning Pieter Biggestraat 480, bewoond geweest door S. van der Mast, is door B. en W. bij loting toegewezen aan H. van Putten. Door een groep kiezers zijn voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing candidaat gesteld 1. Abraham 'Brinkman, 2. Leendert Hokke Cz., 3. Willem de Vos Jacz., 4. Johannis van Putten Pz., 5 Johannis van Putten Sz. OUDE TONGE. 16 Februari a.s. zal ten huize van den geneesheer gelegenheid bestaan voor kostelooze inenting. De jaarlijksche inspectie voor de lichtin» gen 1915 en 1918 zal behoudens onvoorziene omstandigheden plaats hebben in de maand Juni. B. en^W. maken bekend dat bij hen is ingekomen een verzoek van R. Troost, zuivel» bereider alhier, om in een perceel, door hun bewoond, verlof te krijgen voor den verkoop van alcoholhoudende dranken. De rekening 1926 en de begrooting 1927 van de Dijkring Flakkee ligt gedurende 14 dagen bij den Secretaris»Penningmeester J. M. van Paasschen te Middelharnis ter inzage. NIEUWE TONGE. J.l. week werden van hier 2700 balen uien vervoerd. Peen wer» den niet verzonden. Alhier is een damescomité opgericht, z.g.n. Halve Stuiversvereenigingen, met het doel gelden in te zamelen ten bate van het gesticht van lijders aan vallende ziekten te Haarlem en Heemstede. De dienstplichtige van de lichting 1925, D. J. de Wilde, zal op 14 Februari a.s. wor» den ingelijfd bij het Regt. Torpedisten te Gorinchem. De registers van motorrijtuigen voor dc motorvordering, liggen gedurende de maand Februari voor een ieder ter gemeentesecretarie ter inzage. DIRKSLAND. Als 5e spreker voor de Winteravondlezingen alhier hoopt op te tre» den Ds. S. van der Molen, Chr. Geref. Predi» kant te Zierikzee met het onderwerp «Maat» schappelijke verhoudingen volgens 't Nienwe Testament». De lezing heeft plaats in het koor der Ned. Herv. Kerk op Vrijdag 11 Februari a.s. des avonds 7 uur. Bij het lossen van kunstmest had werk» man B het ongeluk uit te glijden en zich vrij ernstig aan zijn gelaat te verwonden, waar hij zijn werk moest staken. Ter secretarie zijn kosteloos verkrijgbaar gesteld formulieren voor het aanvragen van vischakten voor den dienst 1927/28. HERRINGEN. Donderdag 3 Februari kwam de afd. »Herkingen« van den Bijzon» deren Vrij willigen Landstorm in vergadering bijeen. Het gemeente»secretarie was daarvoor door het gemeente»bestuur geheel gratis ter beschikking gesteld. Met den commandant kapt. v. d. Nieuwen» huijzen en een 2»tal leden der plaatselijke Landstorm»Commissie, de heeren M. v. d. Vliet en J. den Boer, waren aanwezig 18 leden. Allereerst heette kapt. v. d. Nieuwenhuizen de aanwezigen hartelijk welkom. Daarna werd aan allen een lekkere sigaar gepresenteerd en onderwijl de zakboekjes nagezien en legimita» tiebewijzen afgestempeld. De door enkele le» den gewonnen prijzen bij de laatstgehouden schietwedstrijd warden tevens uitgereikt. Ge» lukkigen waren de volgende ledenL. Doorn» h in rijwieihandmoffen, C. v. d. Wende siga» ren» en cigerettenpijpje in etui, K. Witvliet zelfstrikker, L. v. d. Sluijs en J. G. Noordijk beiden een fraaie houten tabakspijp, M. v. d. Veer barnsteen sigarenpijpje, M. v. d. Steen» hoven en A. de Geus beiden een vulpot» lood. Onder het drinken van een kopje thee met toebehooren werd nog even' stilgestaan bij den gehouden Landdag. Op voorstel van kapt. v. d. Nieuwenhuizen werd nog een driewerf hoera uitgebracht op H. M. de Koningin, terwijl nog een tweetal coupletten van het Wilhelmus gezongen wer» den. Tenslotte dankte het lid der plaatselijke commissie, dhr. v. d. Vliet, den commandant voor zijn tegenwoordigheid en de leden voor hun opkomst, tevens de gelukkige winnaars met hun behaald succes feliciteerend en de niet»prijswinners aansporend een volgende maal hun beste been voor te zetten, om ook een prijs machtig te worden. Het was een zeer gezellige avond, welke bij allen nog zeer lang in het geheugen zal blijven. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de candidaatstelling voor leden van de Prov. Staten plaats heeft op 22 Februari a.s. De jaarlijksche stierenkeuring zal voor deze gemeente plaats hebben te Heenvlietop 25 Maart a.s. De rekening over 1926 en begrooting 1927 van het waterschap «de Dijkring Flak» kee» ligt voor belanghebbenden ter inzage ten kantore van den secr.»penn. J. M. van Paaschen, tot en met 17 Eebruari. Bij den heer N. alhier komt onder de varkens de zoo zeer gevreesde vlekziekte voor. Wij brengen in herinnering dat de ren» tekaarten en renteboekjes van arbeiders, die te Herkingen wonen en of werkzaam zijn, voor 27 Februari a.s. moeten worden ingele» verd bij den Raad van Arbeid te Brielle. MELISSANT. Dhr. J. H. van der Werf broodbakker alhier, heeft overgenomen een broodbakkerij te Sommelsdijk, alwaar hij zich eerlang hoopt te vestigen. STELLENDAM. De vorige week werden van hier verzonden 350 balen peen, 60 H.L. aardappelen en 570 balen uien. Gevonden voorwerpenop Zondag 1.1. werd als gevonden aangegeveneen gouden damesarmbandhorloge. Inlichtingen te beko» men bij den gemeenteveldwachter. Op de lijst van vorderingsplichtige paar» den komen voor 42 namen van houders van paarden met een gezamenlijk getal van 124 paarden. Donderdag en Vrijdag 1.1. werd door de Muziekuereeniging «de Hoop» alhier en goed geslaagde uitvoering gegeven. Beide avonden was de zaal goed bezet. De tooneelstukjes werden zeer goed uitgevoerd. OUDDORP. Dat is vroeg I K. H. heeft een kip op 14 eieren te broeden gezet. Dezer dagen zijn 14 kuikens er uit gekomen. De vorige week zijn hier de oefeningen begonnen van den jeugdigen vrij,will. land» storm, onder leiding van een onzer inge» zetenen. De timmerman J. T. heeft met eeD beitel een pols verwond, zoodat hij zich onder be» handeling van den geneesheer moest stellen. Tegen een koopman uit een andere ge» meente is door den veldwachter Koppenol proces»verbaal opgemaakt wegens overtreding van de trekhondenwet en van de ijkwet. f Door T. Hameeteman is een perceel bouwland voor den tijd van 3 jaar onder» hands verhuurd. Hoogste bieder was T. Klein voor f 76,— per gemet J" Ofschoon men de maand Febr. reeds ingetreden is, blijft de aanvoer van uien nog altijd groot. Er schijnt zoo hier en daar nog een flinke voorraad aanwezig te zijn. De handel is echter niet vlug, terwijl de prijs steeds blijft bij en om 2 gulden per 60 kilo. Het zachte winterweer is niet bevorderlijk aan de vraag, waardoor de prijs van dit pro» duet niet loonend is. f Doordat ze schrikten geraakte een span paarden van de Gebr H. op hol. De voer man die naast den beladen wagen liep gelukte het met veel inspanning de leidsels te grijpen en ze tot staan te brengen. Alles liep zonder ongelukken en schade af. ZUIDLAND. Voor den dienstplicht, lich» ting 1928, zijn 19 personen ingeschreven. In de laatst gehouden vergadering van ingelanden van den polder Zuidland, werd met bijna algemeene stemmen besloten, mede te werken tot ontbinding van het z.g.n. con» tract van 1848, en bij te dragen aan de ver» betering van den weg van Nieuw.-Beijerland» sche Veer tot Heenvliet en de weg nabij Vierpolders. Tevens werd besloten ni et trede it verk of bij te dragen aan de Gr oene Kiuisveg SOMMELSDIJK. Hedenavond (Dinsdag) half zeven hoopt vcor de Ned. Herv. Gem. alhier op te treden den beroepen leeraar Ds. Deur van Schoonhoven. Belanghebbenden worden herinnerd aan de ouderavond die Donderdagavond in de Bijz. Lagere School, alhier, zal worden ge» houden. MIDDELHARNIS. In verband met de te Sommelsdijk te houden ouderavo- - de godsdienstoefening van a.s. Donderdagavond in de Geref. Kerk niet doorgaan. MIDDELHARNIS.* Woensdag half zeven hield de Ned. Herv. Jongelingsvereeniging op G. G. «Jehova Nissi« haar zevende jaar» vergadering. De Voorzitter, vr. Van der Sluijs, opende de vergadering door te laten zingen Ps. 119 vers 53, las daarna 2 Timctheüs 3 van vers 1 t.m. vers 5 en vers 10 tot het eind, waarna hij in gebed voorging. In zijn openingswoord teekende de Voorzitter den grooten afval van den huidigen tijd, zoowel op het breede we» reldtooneel als in den engeren kring der ge» meente, tevens de nadruk leggend op onze groote verantwoordelijkheid te dezen opzichte. Spr. noemde als oorzaken le. de neutrale school, 2e de neutrale pers. Er moet in Mid» delharnis een School met den Bijbel komen. Ook moet het Rotterd. Nieuwsblad, het Dag» blad van Rotterdrm e.d. uit onze gerefor» meerde gezinnen worden. Beide oorzaken van den afval culmineeren ten slotte in het feit, dat men niet begrepen heeft, dat de doops» belofte een program van beginselen en van actie tevens is voor de opvoeding van het kind. Spr. waarschuwde tegen de sportver» dwazing waaraan onze jongelingen bij hon» derden te gronde gaan, wekte hen daarente» gen op om zich te voegen bij de J. V. Want deze is opgericht in gehoorzaamheid aan Gods gebod «Onderzoekt de Schriften», aan welks gebod Gods belofte verbonden is. Ten slotte verzocht hij de ouderen om meerderen zede» lijken steun en eindigde met een krachtig opwekkend woord tot de jongeren. Nadat vr. v. d. Sluijs zijn openingswoord gesproken had en de verslagen der verschil» lende functionairissen waren voorgelezen, sprak Ds. A. M. den Oudsten een rede uit over «Obadja, den hofmeester». Spr wijst er op dat we dezen Obadja niet moeten ver» warren met den profeet Obadja, doch dat hij hofmeester was aan het hof van den godde loozen Achab en den Heere zeer vreesde. Hij schetste den bangen tijd en de zondige om» geving waarin Obadja leefde en brengt een en ander over op onzen tegenwoordigen tijd en de omgeving waarin thans onze jongelin» gen verkeeren. Daarna teekent hij ons het werk van Obadja, n.l. het verbergen en ver» zorgen der profeten, om ten slotte den jon» gelingen toe te roepenOp de straat en het sportveld verkeert ge onder den vloek, daar» entegen op de J. V. onder het Woord Gods. Daarna komt vr. W. Vroegindeweij Jz. aan het woord met een inleiding getiteld«Van de Scylla in den Charibdis». De inl. begint met uiteen te zetten, waarom hij zijn onder» werp van zulk een vreemden titel voorzag. Vervolgens schetst de inl. de Pharizeën en de Tollenaren zooals hun tijdgenooten hen zagen en waarschuwt zijn hoorders tegen een ver» keerd begrijpen van de zonde der Pharizeën. De inl. toont aan dat die niet in de eerste plaats bestond in wat zij deden maar hoe zij het deden en formuleert hun zonde in deze woorden«De Pharizeën wilden zich groot maken in God, en God wilde juist het om» gekeerde, God wilde zich groot maken in hen». Vandaar dat er voor Christus bij hen geen plaats was. De inl. wijst er op, dat het Pharizeïsme zich in verschillende vorm open» baart. Zeer dikwijls ook in de tollenaarsge» stalte. Het Pharizeïsme is niets anders dan een rust vinden zijner ziel in zijn werken en of dat nu bestaat in het nabootsen van veel termen en gebaren of iets anders dat is het» zelfde. De inl. dringt er met klem op aan zich zeiven te onderzoeken of er plaats is voor den levenden Christus, hetwelk er bij het Pharizeïsme van alle tijden niet is, en eindigt met een woord van waarschuwing om een open oog te hebben voor de verzoeking van het Pharizeïsme, die juist in onze dagen, met zijn vele kerken en met de vele partijen in eigen kerk, die alle zeggen de beste te zijn en anderen niets achten, zoo sterk is. Alsnu is aan de orde vr. J. Vermaas met een inleiding pver «Dr. A. Kuypei«. Inleider zegt zich verre te weten van Kuypervergo» ding, alsook van Kuyperverguizing dewelke voor menig tegenstander een schande blijven zal. Alsnu werd een overzicht van Kuyper's loopbaan gegeven Als student, predikant te Beest, Utrecht en Amsterdam, Redacteur «de Standaard». In de Tweede Kamer (1874) Gang» maker van het Volkspetionement (1878). Stich» ter van de Vrije Universiteit (1880). De Do» leantie (1886), Breuk met Lohman (1894). Op» nieuw in het Parlement. Ministerie Kuyper (1901—'05). Laatste levensjarenom hem ten» slotte vanuit Herv. Geref. standpunt te be» schouwen, aan de hand van de rede bij het verscheiden Dr. Kuyper door den weibeken» den N. H. (Geref.) Predikant Ds. Knap uit» gesproken. Van de gelegenheid tot gedachtenwisseling werd door niemand gebruik gemaakt. Nadat er gepauseerd was, waaraan vooraf nog gezongen was Ps. 89 vers 7 en 8, en de afgevaardigden zusterverenigingen hun feli» citaties uitgesproken hadden, sprak vr. A. van Eek zijn inleiding over «De positie der Herv. Geref. op godsdienstig, kerkelijk en politiek gebied». Inl. schetste allereerst in breede trek» ken den ontwikkelingsgang der Geref. gezind» heid in Nederland ten einde te doen zien, hoe de huidige toestand is ontstaan. Daarna kwam inl. tot de uiteenzetting van de positie der Herv. Geref. op godsdienstig terrein te» genover modernen, ethischen en Geref., op kerkelijk gebied tegenover de mannen der re» organisatie en degenen, die van afscheiding de oplossing der kerkelijke kwestie verwachten, om ten slotte de houding der Herv. Geref. tegenover de verschillende politieke partijen te bepalen, met name ten opzichte van de Anti»Rev. partij. Aan de hand van 10 stel» lingen, die den bezoekers gedrukt ter hand Bloedvonmend versterkingsmiddel. f 2.60 p.V\ flesch, ƒ1.60 p Zz fles>ch gesteld waren, konden allen het referaat van 't begin tot het einde op den voet volgen. Als laatste inleider kwam aan de orde vr. G. A. van der Wende met een inleiding over «De torenbouw van Babel«. Genoemde vriend beschreef hoe de menscbheid vanuit het hoog» land van Armenië naar Siniar's vlakte trok, om hier een stad Babyion te bouwen met een toren welks top tot aan den hemel reikte. Dit was het centrum en symbool der anti goddelijke wereldmacht. Het doel der men» schen, niet verstrooid te worden. Hierdoor gaan ze echter tegen Gods bevel in. God komt daarom en verwart hun spraak. Ze vallen nu in groepen uiteen en deze staan van dien af vijandig tegenover elkaar. Het pogen der volkeren de eens verloren eenheid weer terug te krijgen is en zal niet gelukken. Daarna sloot de voorzitter de vergadering door te laten zingen Ps. 103 vers 9 en ein» digde Ds. den Oudsten met dankzegging. In de pauze werd op chocolade en sigaren getracteerd. De collecte bracht op f 24,50. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Ouder' avond in de Chr. School alhier op Donderdag 10 Febr. a.s. nam. 6.30 uur. OOLTGENSPLAAT. Voor de bediening van den H. Doop in de Ned. Herv. Kerk, kunnen doopvaders zich aanmelden Donder» dag 10 Februari a s., 's av. 6,30 uur, in de consistoriekamer. Woensdag 9 Febr. hervatting catechisaties der Ned. Herv. Kerk, voorloopig onder leiding van dhr. Vetter. Namiddag 2 uur middelsoort meisjes, 2 uur groote meisjes, 6 uur middel» soort en groote jongens en om 7 uur voor hen, die zich daartoe aanmelden, voor het doen hunner belijdenis. De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk roept sollicitanten op voor collectant. Aan» meldin voor 12 Februari a.s. Verslag van de Jaarvergadering der Meis» jesverf zniging «Bidt en Werkt» op Donderdag 3 Febv uari in de Christelijke School. De Eere»Voorzitter, dhr R. Kiewiet, opent de vergadeeing, welke slechts matig bezet was, met het zingen van Ps. 123 1, gaat voor in 't gebed en leest Ps. 1. In zijn openingswoord werd gewaarschuwd niet te veel te verwachten, aangezien de arbeid door meisjes wordt verricht, die niet in de eerste plaats de gave des verstands van God ontviogen. Toch dient hun arbeid te worden gewaardeerd en gesteund door het gebed. Uit de jaarverslagen bleek, dat de vereeni» ging 17 leden telt en dat de begrooting on» geveer sluitend is. Na lezing van Richteren 4 gaf mej. Okker haar inleiding, getiteld: «Dehora.» God de Heere gaf in Zijn barmhartigheid weer redding aan het afgeweken en verdrukte volk. Hiervoor koos Zijn vrijmacht naast Debora, Joël. De bespreking kon diepgaand en door toelichting van Ds. de Lange, leerzaam geheeten worden. Na de pauze, waarin versnaperingen werden toegediend, gaf mej. G. Spaan een maatschap» pelijk onderwerp, getiteld: »De opvoeding van het meisje op lateren leeftijdGeschetst werd de moeilijkheid van de meisjes, daar het hu» welijk niet alles is en een vak meer zekerheid geeft, vandaar de moeilijkheid. De een zal het huishouden leeren, doch blijft ongehuwd. De ander studeert in iets anders, en blijkt onbekwaam om een huishouden te regeerea, wanneer haar door het huwelijk de kans ge» boden wordt. Beide leeren is daarom meest gewenscht. Bij de bespreking gingen stemmen op, die de schuld van de onzekerheid des huwelijks voor het meisje weten aan de vele jongelingen, die meer lust gevoelen in het ongehuwd blijven. Van de zusterverenigingen uit andere plaat» sen was niemand aanwezig. Wel werden na» mens de plaatselijke Jongelingsvereeniging door A. Pieterse en namens de Knapenver» eeniging door L. Donkersloot W.Jz, ieder op hun wijze felicitaties overgebracht. Eindelijk gaf mej. Jo Beijer een onderwerp Kerkgeschiedenis, getiteld Martelaren onae DominikatusOp aangrijpende wijze werd n lijden van sommige martelaren, onder wel ook voorkwamen de apostel Johannis Thimotheus, geschetst. Nadat het Bor door A. Buscop bijdrage gegeven. Hierna sprak D woord, getiteld vrouw zoekt tege in het omhange kleedingstukken. I zichzelf niet verk leelijk. Het siera; zijn naar Paulus werken. Dit is o vereeniging in de: stilheid een rustige Zij heeft zich te harer kinderen. Door de moede den hersteld. Reec die een vrouw 2 moeder. Zoo de Zoo raadde spreki huwelijksbootje w kiezen van een mei zal dan het leden Na de Vereenig Gods zegen nog 1 zocht Ds. de Lan; voor in dankzeggi voldaan huiswaartf NIEUWE TOf alle catechisaties, kinderen, weder De lijst vani Kerk ligt gedurer er inzage ten hui: vanger. OUDE TONGj week weer beginr kinderen. DIRKSLAND. Ds. J .jJ,Baarslag in Doopsbediening i de aangifte a.s. Zat: MELISSANT.* Melissant zal D.' Jaarvergadering in den. Het prograt 1. Onderwerp van Dijk. 2. Verslagen Si Bibliothecarf 3. Varia door 4. Onderwerp Christus en| 5. Pauze. 6. Varia door 7. Onderwerp ons land» d Op deze verga begint, wordt ie vrouwen zijn wellj HERKINGEN. avonds 5 uur, verj lidmaten der Ned —an een Notabel,] in dhr. J. van Gegadigden handwerken aan aanmelden ter sec! OUDDORP. Dl 16 Juli 1883 als o: alhier werkzaam ontslag uit zijn bi Bij de Hen catechisatiën voor jaar niet door. D| Donderdag nam. Woensdag 91 de laatste avon<| Herv. Kerk gehot GeborenSimq en Aaltje Kootte Vroegindeweij en MI GéborenLeen B. v. d. StadJol d. Mast en L. Lo| OverledenJ Graaff 78 j., ecb Koning 70 j., ech de Gans 63 j., ecf Dl Ondertrouwd Maria Lena Oorb Geboren: Pietei T. Witvliet; Eliza en Br van der Sl! mei en C. Mijndi Ondertrouwd (Sommelsdijk) er j. alhier. OverledenP. J. Kleinenberg. STl GeborenJ aco Cornelia Koolef' Abraham Jansen Geertrui d. v. Co Aagje RoonJact] Aagtje d. v. Mai GeusJan z. v. van Soest. Overleden: Ja| Annetje van Soes GeborenDirk van StrienCorni en P. Bezemer en J. de Geus; K en C. van Megf en A. Romijn. Id en J. A. Peters; B. Weeda. GehuwdL. OverledenJ. F. Doolaard, oud oud 24 jaren A. weduwnaar van 1 oud 42 jaren, ecl C. den Boer, oucf "Weenen, oucf 2 oud 89 jaren, boom. De visschers h< 10 tot 80 kilo self In de stallen zijr

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 2