Werkhanden >ol. Binnenland. Gemengd Nieuws* Marktberichten. De Heeren J. J. M. VOORHOEVE leeft zich balen beneficie ;oord ver» Holle- :lein, on» :n aan de ontslag van den ig 27 Jan. lant kapt. en is nu ïs avonds en wordt [digheden inspectie [5 en 1918 ter gem.» het regis» het in» een geval ak gecon» eden van zijn her» P. v.d. Vogelaar De her» lallen hun hier ver» rdappelen »ge alhier 't college genomen, zaal van muziek» litvoering brders van gedurende secretarie Vrijdag ereeniging egeven in v. d. H. pen wagen If. was er al oude cy« de oudr |ngens van _i in brand eigde toen ir spoedig vermoede» likt. gemeente im van 8 [>t springe een hart an te p gecontra f 0,60 p. lager d; 'ondag ilhier vc f 54 f Coensdag» JP week ver» verden in tten gecol» le, dat we i haar leger gelaat aan, ijn zonden ij heeft mij genomen, neer, want oeren over vig Vader» het psalm» tornelissen vel de dok» zich rustig van dien en eer de wouw Cor» man. Welk en Mietje Lr langs de re het niet :n door de iuw in den pen zwaren pe met zijn eggen*De ft genomen en werd in Klaas groet likebooroen de woning >rdendaar ze waardig® Doedig aan. iollandsche raten er bij en ds. S. en vermaanden i drang der lkomen aan lissen vond t. Hij leerde „"Wij dan óof, hebben iem en zijne es, dat hem et eerst trot. 5. 7. 8. 9. 10. 11. half zeven (precies) hoopt de Ned. Herv Jongelingsvereeniging op Geref. Grondslag «Jehova Nissi«, alhier, haar zevende openbare jaarvergadering te houden in het Koor van de Ned. Herv. Kerk. De agenda is als volgt samengesteld: 1. Opening en inleidend woord door den Voorzitter. 2, 3 en 4. Verslagen der onderscheidene functionarissen. Rede door den Eere.Voorzitter Ds. M. A. den Oudsten. Inl. »Van de Scylla in den Charibdis« Lucas 18 9-14, door W. Vroegindeweij. Inl. »Dr. A. Kuyper*, door J. Vermaas. Pauze. Afgevaardigden Zustervereenigingen. Inl. »De positie der Hervormd»derefor» meerden op godsdienstig, kerkelijk en staatkundig gebied«, door A. van Eek. Inl. »De torenbouw van Babel«, door G A. van der Wende, xx. Sluiting. Op de onderwerpen, genoemd onder de punten 6, 7 en 9, zal voor zoover de tijd zulks toelaat, bespreking worden gegeven. Zooals te zien is bevat het programma voor dien avond veel belangrijke onderwerpen. Twee Bijbelsche onderwerpen zullen worden behandeld, terwijl de inleidingen over Dr. Kuyper en de positie der Herv. Geref. onze belangstelling zeer zeker waard zijn. Daarom houde een ieder die eenigszins kan dezen avond vrij om deze jaarvergadering te bezoe» ken. Maandag 31 Januari 11. herdacht den Weleerw. Heer Ds. G. Van Velzen waarop hij 30 jaar het predikambt bekleedde. Naar aanleiding van dit feit hield hij 11. Zondag» avond een gedachtenisrede, waarvoor hij als tekst koos Handel 26:22, en verdeelde zijn tekstwoord inGods hulpe in het verleden, in het heden en in de toekomst. De rede werd met groote aandacht gevolgd. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Woensdag 2 Febr. n.m. 6 uur hoopt Ds. v. d. Zee, Ned Herv. Predikant te den Bommel, in de Geref. Kerk alhier een rede te houden jin het belang van het Chr. Onderwijs. OOLTGENSPLAAT. W. C. van Kempen Wz., gekozen tot ouderling, en Anthony van Dam Lz. hebben hunne benoeming aange» nomen. Mej. T. Ch. van Ravesteijn is door B. en W. benoemd tot tijdelijk onderwijzeres in de Langstraat, wegens ziekte van mej. P. Zoon. NIEUWE TONGE. A s. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk optreden dhr. Smit van Heemstede, die alsdan een collecte zal houden ten bate van de stichting van lijders aan vallende ziekten te Haarlem en Heem» stede. Wegens ongesteldheid van den consulent zullen de catechisaties deze week niet worden gehouden. HERRINGEN. D.V. hoopt Woensdag 2 ebr. des avonds ten 6 ure in de Ned. Herv. Kerk op te treden dhr. Smit van Heemstede. Er zal dan tevens een collecte worden ge» houden ten bate der stichtingen voor de ver» pleging van onvermogende toevallijders te Haarlem en Heemstede. GOEDEREEDE. De collecte voor emeriti predikant en predikantsweduwen heeft f 6,— opgebracht en aan nagiften f 20,—. Samen f 26— LIJST 26 'laatste lijst) van de 48e Jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport van lijst 25 f 97861,80 Musselkanaal (nagiften)f Oostwold (Old.)f Stadskanaal.Afdraaif Zandtange bij Musself Nes (W.D.)f Oudega (W.)f Oudehaskef Dwingeloof /Enimenf V.V Klazienaveenf Sleenf Enschedéf Slagharenf IJselmuiden.f Zwartsluisf Arnhem (nagiften)f Heelsumf Lunterenf IJselsteinf Zuilen .....f Diemenf Krabbendamf Nieuw»Beijerlandf Hoek van Hollandf Leerbroek (nagiften)f Lexmond (Kerkcollecte)f Noordwijk aan Zee (Geref. Kerk) f Stellendamf Voorschotenf Anna Jacoba Polderf Almkerkf Dussen (Geref. Kerk)f 's»Hertogenboschf Waardhuizenf Schoolbestuur Molkwerum Uniegift f Firma Kemink, Utrecht (Uniegift) f 1.50 163.— 157.50 79.- 84.75 71.35 77.- 164.50 71.50 34.47 80.35 373.30 40.- 306.85 136.92 50.65 58.67 459.- 106.- 120.— 29.- 41 75 179.50 80- 4.50 53.98 34.85 163.- 92.56 423.50 132.20 11.- 85.75 381.— 6.68 4.- vervoi Igd.) Totaal van 656 Loc. Com. f 102221,38 De totale opbrengst der Uniecollecte»1926 was dus ruim f 102.000. Dit resultaat heeft onze verwachtingen overtroffen en vele pessi» mistische uitingen, die ons van vrienden der Unie bereikten, beschaamd. Voor het eerst na 1921 is de ton weer overschreden I Aan onze wakkere Correspondenten hartelijk dank, niet het minst aan hen, die in 1926 voor 't eerst de collecte weer gehouden hebben. Dank zijn wij ook verschuldigd aan onze Christelijke Pers, die de lijsten publiceerde en soms van een aanbeveling voorzag. Mr. J. TERPSTRA, Secretaris van de Unie »Een School met den Bijbel lejaarvergaderiug van de Vereeniging Steun bij Ziekenverpleging Middel» harnis—Sommelsdijk. In het Koor der Ned. Herv. Kerk had Vrijdagavond de eerste Jaarvergadering plaats onder voorzitterschap van denheerC. J.Jansen. Aanwezig waren 101 leden. De Voorzitter opende de vergadering en memoreerde het afgeloopen jaar. Spreker zeide, dat de vereeniging niet met leege handen of beschaamde kaken voor den dag behoeft te komen. Vanzelfsprekend is vorig jaar een schatting gemaakt voor de becijfering, echter in dat opzicht laat de vereeniging tegenover de becijfering zich niet zoo gunstig zien. Waar wij geschat hadden per jaar 20 gevallen zullen krijgen waarin leden naar een zie» kenhuis zouden moeten gaan, in het afgeloopen jaar is dat niet minder dan 43 geweest, waar» door wij ernstige zorgen gehad hebben over de finantieele positie. Anderer voorspellingen waren, dat wij na een jaar zouden zwemmen in het geld, echter door het groote aantal ziektegevallen laat zich dat anders aanzien. Het is geweest dat 4^5 patiënten tegelijk voor rekening der vereeniging in de zieken» huizen lagen, doch niettegenstaande dat drijft de vereeniging en drijft zelfs goed, de pen» ningmeester zal U daarvan straks verslag doen. Wij staan er alzoo goed voor en begonnen wij vorig jaar met ruim 1900 leden, thans is dit reeds de 3000 overschreden. Maar nog thans mogen wij niet tevreden zijn als maar 30 pCt. der bevolking van de beide gemeenten lid zijn, als wij zien dat bij de zuster ver» eeniging Nieuwe Tonge 2/3 der inwoners lid zijn. Er zijn echter gevallen geweest die voor onze vereeniging goede propaganda maakten en we zullen hopen dat die gevallen er nog meer toe zullen bijdragen ons ledental op te voeren. Administratief staat de zaak dan ook op pooten. Dank daarvoor den penningmeester, die daarmede zeer veel werk heeft gehad. Bijzonderen dank aan het bestuurslid den heer Baart, die een zoo gemakkelijke administra» tieve manier aan de hand deed, blijkens zijn ervaring op verzekeringsgebied, waardoor veel werk voor den penningmeester kwam te ver» vallen. Ook den secretaris, dien we in oorsprong eerst in het werk hebben moeten slepen, doch nu alles loopt, er plezier in krijgt, voor het vele werk dit jaar gedaan. De ervaring met ziekenhuizen en dokters, daarover kunnen we niets anders dan lof betuigen, allen waren jegens de vereeniging zeer sympathiek. Enkele ziekenhuizen rekenen voor de ver» eeniging zelfs minder dan voor particulieren. In twee gevallen hebben we patiënten teleur moeten stellen, doch berustte ten volle op het reglement. De bestuursvergaderingen zijn steeds in een aangename stemming gehouden, zoodat we met genoegen mogen terugzien op het afgeloopen jaar. De notulen der vorige vergaderingen werden daarna gelezen en onveranderd goedgekeurd. De secretaris bracht daarna onderstaand verslag uit. Geachte Vergadering l Het le vereenigingsjaar is dus achter den rug en 't behoort tot de taak van den Secre» taris om te trachten U allen in 't kort een beeld te geven, over wat in 't afgeloopen jaar in ons vereenigingsleven is voorgevallen. Daar het voor het geheele bestuur een onbekende zaak was, daar geen enkel lid er van over juiste gegevens beschikte, wat het aantal operatie»gevallen maar beide gemeenten be» trof, was het een moeilijk en een onzeker be» gin. Dit eene stond echter bij allen vast»Het le jaar zal wellicht het moeilijkste zijne. »Er zullen stellig leden zijn, die lid zijn gewor» den met de bedoeling, zich van een of andere breuk of iets dergelijks te laten opereeren*. Dus het le jaar uiterst voorzichtig zijn. Geen enkel bestuurslid wilde beloond worden. Uit liefde voor de vereeniging zag men er voor het le jaar van af. De Koninklijke goedkeuring werd niet dadeiijk aangevraagd, daar dit on» geveer f 60 zou kosten. Alles wat bezuinigd kon worden werd gedaan. En het gevolg hiervan is geweest, dat de vereeniging het le jaar schitterend is doorgekomen. Alle leden, die zich gemeld hebben, om geopereerd te worden, zijn door de vereeniging financieel geholpen kunnen worden. Een prachtig resul» taat dus, vooral daar we nog met een kas» saldo sluiten van f 477,82 over het le jaar. Na de oprichtingsvergadering groeide het aantal leden dagelijks. Vooral toen er geheel onverwachts iemand geopereerd moest wor» den en daar dit juist iemand was, die lid was van onze vereeniging, zoodat alle kosten door de vereeniging werden betaald, zag men te duidelijk in dit voorbeeld het nut dezer ver» eeniging. Begon de vereeniging 1 November 1925 met 1922 leden, binnen enkele weken groeide nu dit aantal aan tot plm. 2200. Gestadig is die groei doorgegaan, zoodat op 31 Dec. 1926 het ledental 2953 bedroeg. In 1 jaar tijd dus een vermeerdering van ongeveer 1000 leden. Maar groeide het aantal leden, het aantal operatie*gevallen nam ook sterk toe. Zoo sterk zelfs, dat men het ergste vreesde. Men besloot maatregelen te nemen. Daar ieder ingezetene van Midde'harnis en Sommelsdijk, gezond of niet gezond, in de gelegenheid was geweest, om lid der vereeniging te wor» den, achtte het bestuur het nu in 't belang der kas, derhalve in 't belang der leden, nood» zakelijk, geen enkel lid meer aan te nemen, of men moest een verklaring, opgesteld door het bestuur, teekenen, waarin o.a. verklaard werd, dat men »bij zijn weten« aan geen ziekte of kwaal leed. De bedoeling is de ver» gadering duidelijk. Door het weren van zieken, is de kans op operatie»gevallen geringer. De maatregel is dan ook doeltreffend gebleken. Meldde zich een lid aan, om financieelen steun der vereeniging, dan stelde de Secretaris hem of haar een schriftelijke verklaring ter hand, die aan het ziekenhuis moest worden afgegeven. Deze verklaring hield o.m. in, dat de vereeniging voor alle kosten instond. Voor het betrokken lid waren er dan geen moeilijk» heden meer (op financieel gebied tenminste). Werd evenwel nagelaten zich tijdig van een verklaring te voorzien, dan ondervond steeds betrokken patiënt er de moeilijkheden van. Men moest dan beginnen met 10 dagen liggeld vooruit te storten. Maar nimmer kon een ver» klaring worden afgegeven, hoe hard het soms ook voor het bestuur was, als het lid niet volkomen onder de bepalingen van het regie» ment viel. Zoo zijn er dan verscheidene leden geholpen en wel in le. Eudokia te Rotterdam 22 2e. Diaconessenhuis te Rotterdam 7 3e. St. Franciscus te Rotterdam 1 4e. Ooglijdersgesticht te Rotterdam 2 5e. De Adrianastichting te Hilligersberg 2 6e. De Rijksklinieken te Utrecht 8 7e. De Rijksklinieken te Leiden 1 Totaal 43 Twee dezer patiënten zijn helaas overleden. De overigen zijn of geheel genezen of maken het uitstekend en zij, of hun familie, of hun ouders, zullen zeer zeker den grooten zegen ondervonden hebben van een vereeniging als de onze. Natuurlijk gaat niet alles op rolletjes. Het bestnur werd en wordt telkens nog voor moeilijkheden geplaatst. O.a. werd een paar maal steun gevraagd voor bestraling. Daar dit niet in het reglement is opgenomen, alleen bestraling voor vaststellen der diagnose, moest het bestuur den gevraagden steun weigeren. Eveneens weigerde het bestuur eiken financ. steun voor operaties, die niet in een of ander ziekenhuis waren verricht, daar onze vereeni» ging slechts steun verleent bij ziekenhuis» verpleging. Daar de penningmeester door drukke werk» zaamheden onmogelijk de boekhouding kon bijhouden, nam voorloopig de heer Baart als 2e penningmeester een gedeelte van het werk over. Deze heeft die gelegenheid te baat ge» nomen, om de boekhouding n te richten als bij de R. V. S., wat zóó'n eenvoudige en ac» curate boekhouding is, dat het werk er veel door is bekort geworden en de le penning» meester al het werk nu zelf af kan. Een woord van dank zeer zeker aan den heer Baart voor dit mooie stuk werk. Ds. van Montfrans, lid van ons bestuur, bedankte als zoodanig wegens zijn vertrek naar Barneveld. In de vacature is tusschentijds niet voorzien. Het bestuur besloot hiermede te wachten tot de Algemeene Vergadering van heden. Daar we meenden in den geest der Ver» eeniging werkzaam te zijn, hebben we ge» tracht Zuster»vereenigingen op te richten te Stellendam en Nieuwe Tonge. In eerstgenoem» de plaats is bet een mislukking geweest. De oorzaken zullen we maar niet noemen. In Nieuwe Tonge daarentegen isdeoprich» ting schitterend geslaagd. Van de ongeveer 1800 inwoners hebben zich 1100 als lid opgegeven, dus iets meer dan 60 der be» volking. Dit vermelden wij juist als merk» waardigheid, daar er te Sommelsdijk slechts ruw, rood ot beschadigd worden weer spoedig gaaf en zacht met Doos 30 ct. PUROL 30 en te Middelharnis 40 van de be» volking is aangesloten, terwijl men er hier toch de heilzame gevolgen van heeft onder» vonden en kunnen waarnemen. Moge het een aansporing zijn voor onze beide gemeenten om het percent te doen stijgen. Ook in andere plaatsen schijnt men plannen te vormen tot het oprichten van een vereeni» ging «Steunverleening bij Ziekenhuisverple» ging«. Mocht voorlichting gevraagd worden, dan is ons bestuur ten allen tijde bereid deze te verleenen. En hiermede geachte Vergadering hoop ik U in 't kort te hebben weergegeven, wat er in het afgeloopen jaar zich in de vereeniging heeft afgespeeld. Ik zou derhalve kunnen ein» digen. Alvorens dit evenwel te doen, wil ik vanaf deze plaats dank brengen aan diegenen, die als donateur of donatrice de vereeniging financieel steunen. Maar ook die leden komt een woord van warmen dank toe, die van hun recht op financieelen steun geen gebruik heb» ben gemaakt en zelf de kosten van operatie, dokter enz. geheel of gedeeltijk op zich ge» nomen hebben. Zij geven niet alleen blijk van sympathie voor onze vereeniging, maar tevens van groote naastenliefde. Ook wil ik deze gelegenheid aangrijpen om diegenen, die nog van verre blijven, tot toetreding op te wekken. Ik weet wel een goed Hollander kijkt graag eerst het katje uit den boom, maar al te voorzichtig is toch ook niet goed. Men moet eikaars lasten weten te dragen. Er worden tegenwoordig zooveel zie» ken naar de Ziekenhuizen vervoerd en de kosten zijn zóó hoog, dat overal in ons land vanzelf de drang naar voren kwam, om zich te vereenigen en elkaar op die manier te steunen. Men behoefde dan geen schulden te maken of een zwaren gang te doen naar Armbestuur of Kerkbestuur, maar alleen zijn recht te vragen als lid der Vereeniging. Uit deze overwegingen is ook onze ver» eeniging ontstaan. Daarom wie nog geen lid is, sluite zich ten spoedigste aan en doe allen Uw uiterste best om de Vereeniging zoo sterk en zoo groot mogelijk te maken. Met de allerbeste wenschen voor het nieuwe Vereenigingsjaar d. w. z. zooveel mogelijk leden en zoo weinig mogelijk patiënten, wat voor de leden in de eerste plaats en voor de kas in de 2e plaats een voorname zaak is, eindig ik dit eerste jaarverslag. Daarna bracht de Penningmeester het vol» gende verslag uit Kasverantwoording over het tijdvak 2 November 1925 t/m. 31 December 1926. Ontvangsten Contributief 6376,40 Donateurs116,— Vrijwillige Bijdrage2,34 Intrest50,88 f 6545,62 Uitgaven Ophaalloon Bodenf 244,— Premie Boden239,16 Onkosten vergaderingen14,75 Drukwerk176,55 Porti en circulaires45,98 Reiskosten19,85 Verplegingskosten2352,98 Vervoerkosten253,82 Dokterskosten1370,71 Saldo Nutsspaarbank f 1430,88 Soldo Kas396,94 1827,82 f 6545,62 Bruto Saldof 1827,82 Nog te betalen ten laste van 1926: Dokterskosten n. schatt. f 500,— Verplegingskosten 50,— 2 maand, vooruitb. contr. 800,— 1360.— Netto Saldo per 31 December 1926 f 477,82 Middelharnis 14 Donateurs f 82,50 Sommelsdijk 12 33,50 f 116^-~ De commissie van onderzoek adviseerde tot goedkeuring over te gaan. Verkiezing 3 bestuursleden. De aftredende heeren Bijleveld en Vroeg» indeweij werden herkozen en lieten zich deze benoeming welgevallen. In de vacature Ds. Montfrans werd benoemd de heer B. van Es, die eveneens zijn benoe» ming aannam. In de commissie van onderzoek voor de volgende rekening werden benoemd de heeren H. van der Velde, J. van Zetten en W. van der Schenk. Tot plaatsvervangers de heeren J. van der Meide, Boekhoven en Joh. Struik. Besloten werd de contributie voor 1927 hetzelfde te houden als dit jaar. Daarna werd het reglement, aan de hand van de praktijk opgedaan in het afgeloopen jaar, nog eenigszins gewijzigd. Daarna sloot de Voorzitter de vergadering. Uit de Anti»Rev. Party. Men meldt aan de »Standaard« dat de ver» gadering van Hervormde Antirevolutionairen in de provincie Utrecht, gehouden op 24 Ja» nuari te Utrecht, welke goed bezocht was en o.a. ook door Prof. H. Visscher werd bijge» woond, eenparig vaststeldedat niet gestreefd is naar scheuring in de Antirev. partij, dat niet bedoeld is tot aparte partijformatie te komen, dat veeleer op den voorgrond is ge» steld al wat gedaan kon worden tot opbouw der Antirev. partij en tot verhooging van haar invloed op het volksleven. Het Drentsche Veenkind. Alle vragen samenvattend, die in groot aan» tal over de actie voor het ondervoede, ver» zwakte Drentsche Veenkind worden gedaan, kan ik het volgende melden. Komt er voldoende geld in Helaas neen We hebben de grootste zorg om van dag tot dag aan het werk te blijven. Vanaf begin October zijn 200 kinderen in de huizen van het Centraal Genootschap, van de R.»Kath en de Prot. Chr. vereenigingen verpleegd, terwijl nog 160 in verpleging zijn. De kosten aan reizen, kleeding en verpleging gaan de krachten te boven. Hebben de kinderen het inderdaad zoo noodig? Stellig Ze zijn niet ziek, althans niet die door den daartoe aangewezen arts worden opgegeven voor uitzendingdoch ze zijn verzwakt, bloedarm, vaak verwaarloosd en ten achter in ontwikkeling. De meesten herstellen merkwaardig snel en kunnen na zes weken verblijf weer naar huis. Anderen moeten om volledig op krachten te komen een beduidend langeren tijd blijven. Er wordt een mooi opbouwend werk verricht. De ge» meenschap wordt ontlast van zeer groote kos» ten in de toekomst voor bestrijding van tu» berculose, pauperisme en degeneratie. Het kind wordt bewaard voor een over enkele jaren weer economisch, cultureel en hygiënisch gezond Drenthe. 't Is alleen jammer, dat niet de overige 2000 kinderen geholpen kunnen worden en een groot deel moet wachten tot het te laat is of het veel meer zal kosten. Ten slotte een antwoord op zeer vele vra» gen over de leiding. Waarom is de penning» meester een Katholiek, waarom de secretaris een Protestant? enz. Het bestuur bestond oorspronkelijk uit ver» tegenwoordigers van de verschillende onder» wijzerscorporaties en daarbij hebben op ver» zoek zich aangesloten vertegenwoordigers van vereenigingen met eigen kinderkoloniehuizen. Er is een loyale samenwerking, door nog geen wanklank gestoord, van alle gezindten. De voorzitter der propaganda>commissie is een vrijzinnig»democratisch kamerlid, de heer Ke» telaar, de ondervoorzitter is een predikant, voorzitter van een vereeniging op protestant» christelijken grondslag, de penningmeester is een katholiek wethouder van Alkmaar, voor» zitter van een Katholieke vereeniging voor Gezondheidskolonies en de secretaris is de administrateur van het Centaal Genootschap. Er is een harmonische samenwerking ter wille van het arme, zwakke veenkind. De ouders of verzorgers beslissen in welk soort huis hun kinderen worden opgenomen. De Commissaris van de Koningin in Drenthe steunt ons werk met kracht en kennis. De inspectie voor de Volksgezondheid houdt Makelaars in assurantiën te Rotterdam hebben alle rookers van v. ROSSUM's TABAK verzekerd tegen ongevallen. Zie de voorwaarden op de polis in elk pakje. geregeld toezicht. De Drentsche vereeniging •Moeder en Kind« regelt de uitzending en de keuring geschiedt door Dr. Uys, 2de as» sistent van prof. Scheltema, directeur van het Kinderziekenhuis te Groningen. De overheid heeft het volste vertrouwen in het alzijdig samengestelde comité. Medeburgers 1 Bij acute rampen stroomt Uw geld toe. Hier is een chronische ramp van grooten omvang. De Drentsche veenstreken zijn een zwarte vlek op de kaart van Uw vaderland. Omdat de noodkreet niet plotseling tot u komt als een schrille kreet, daarom wacht gij en wacht en moet het geld U als het ware worden af» gedwongen. Komt, aarzelt nu niet langer I Stort gul en met warmte Uw gaven, opdat we niet slechts enkele honderden, maar alle noodlijdenden, snel en afdoende kunnen hel» pen. De penningmeester is Mr. A. J. M. Lees berg, Alkmaar postgiro no. 44418. En gij Nederlandsche pers, die meer dan anderen in staat zijt tot oordeel, geeft nog eens Uw machtigen steun, opdat eindelijk de zwarte vlek in Drenthe verdwijne en plaats make voor een opbloeiend gewest, met een lichamelijk en geestelijk herleefde bevolking! A. C. BOS, Secretaris der Propagandacommissie. Egmond aan Zee. Wat Is het standpunt van den Centraien Raad omtrent het loon hij hef werken in het zgn. aaagenomene Het is den Raad van Arbeid den laatsten tijd gebleken, dat daaromtrent misverstand bestaat. MeD meent, dat loon per H.L.ofper roe door den Centraien Raad als vast loon wordt aangemerkt. Deze meening is onjuist. De Centrale Raad heeft in zijn uitspaak in» zake Ebels zeer duidelijk doen uitkomen, dat STUK- OF ACCOORD LOON GEEN VAST LOON IN DEN ZIN VAN ARTIKEL 61 DER INVALIDITEITSWET IS. DE MOORD IN DEN HAAG Twee Nederlanders te Brussel aanghouden. Eindelijk hoopt de politie eenig licht te kunnen brengen in den geheimzinnigen moord op jnffrouw Wilk, aan het Bezuidenhout, in Den Haag, welke misdaad 14 dagen geleden gepleegd werd. Sinds eenige dagen leidde een spoor naar Brussel. De politie was ter oore gekomen, dat twee personen, die omstreeks den tijd, dat de moord gepleegd moet zijn, in de onmidde- lijke omgeving van het perceel waren gezien en zich daar op verdachte wijze ophielden, in den nacht van Dinsdag 18 Januari op Woensdag 19 Januari naar Brussel waren ver» trokken. Uit nog enkele andere getuigenverklaringen kwam de politie tot de conclusie, dat deze gegevens zeer nauwkeurig onderzocht moesten worden. De inspecteur van de recherce Melser ging Vrijdagnacht naar Brussel om daar ter plaatse een onderzoek in te stellen. Als resultaat van dit onderzoek heeft de heer Melse Zaterdagmiddag de twee Nederlan» ders aangehouden en hen overgegeven aan de Brusselsche politie. Deze heeft hen opge» sloten in het huis van bewaring. Op het telegrafische bericht van dezearres» tatie is Zondagochtend de inspecteur van af» deeling C, de heer Van den Heuvel met 6 getuigen naar Brus. 1 vertrokken's avonds laat is hij weer in Den Haag teruggekeerd. De getuigen werden met de twee verdach» ten geconfronteerd, en er zijn eenige verkla» ringen afgelegd, welke voor de beide aange» houdenen en in het bijzonder voor één van hen zeer bezwarend zijn. Toen de heer S. Heuvel rapport had uitge» bracht over het onderzoek in Brussel, heeft er Zondagnacht een langdurige conferentie plaats gehad tusschen den officier van justitie, mr. Hermans, den hoofdcommissaris en com» missaris Kramer. Deze conferentie (heeft tot resultaat gehad, dat de officier van justitie be» sloten heeft, aan de Haagsche rechtbank te verzoeken, langs diplomatieken weg de uitle» vering van de beide aangehoudene Nederlan» ders aan de Belgische regeering te vragen. Inspecteur Melse blijft voorloopig nog in Brussel. Een andere inspecteur vertoeft sinds eenige dagen in Antwerpen, teneinde daar nog enkele zaken nader te onderzoeken. Hoewel de oplossing van dit raadsel met deze arrestatie een stap naderbij schijnt geko» men te zijn, blijft de politie grooten prijs stellen op de verklaringen van hen, die mis» schien nog iets naders kunnen meedeelen om» trent deze zaak. Juist door de groote medewerking van de zijde van het publiek is de politie er in ge slaagd, eenig richtsnoer in deze zaak te verkrij» gen, en zij doet dan nogmaals een beroep op het publiek, alle dingen, hoe onbelangrijk deze ook moge schijnen, welke op den bewus» ten dag in de omgeving van het Bezuiden» hout 165 a zijn opgemerkt, te harer kennis te brengen. Naar uit Brussel wordt gemeld, zijn de beide daar aangehouden Nederlanders de 20» jarige C. V. en de 38 jarige P. B. Zij zijn aangehouden in het postkantoor in het Noorderspoorwegstation, toen zij brieven post restante in ontvangst wilden nemen. MOTORFIETSONGELUK. Een longe man dood Zondagavond omstreeks 6 uur is op den Haagweg, ter hoogte van de kalkovens, onder Rijswijk, de heer A. van Hagen, uit 's»Graven» hage, met zijn motorfiets met zijspan in groote vaart tegen een boom gereden en zoo ernstig verwond, dat hij enkele oogenblikken later overleed. Zijn broer, die op de duo zat, werd aan het gelaat en in de zijde verwond; zijn zwager, in de zijspan gezeten, werd niet ge» kwetst, maar verloor van den schrik het ge heugen. Dr. Klaassen, die daar juist passeerde, ver» leende heelkundige hulp en bracht het lijk en de beide personen met zijn auto naar het gasthuis te Delft. De heer Van H. was 29 jaar oud en laat vrouw en kind achter. De stang van de zijspan was zoo diep in den boom gedrongen, dat ze niet te verwrik» ken was. MIDDELHARNIS. Uienveiling van Maandag 31 Januari 1927. Met U. Grove uien Gewone uien Drielingen Pickels Z B. merk f 2.07. f 2.08 tot f 2.10. f 1.50. f 1.26. Zonder U. B. C. merk. Gewone uien f 1.01 tot f 1.27. Pickelsf 0.96. Alles per inclusief baaL Aanvoer 550 balen. Ingezonden door JAC. KNOOP, beëedigd Makelaar In aardappelen, groenten en fruit. Nassaukade 158, Amsterdam. Heden 31 Jan. 1927 werden de volgende prijzen aan de aardappelenmarkt gemaakt Anna Pauwlowna Zand f 4,— tot f 5,— dito Rooden f 4,10 tot f 4,20; Hillegommer Zandaardapp. f 4,— tot f 5,50; Flakkeesche Eigenhei ners f 4,— tot f 4,25dito Roodstar f 4,— tot f 4,25dito Blauwe Eigenheimers f 3,80 tot f 4,— dito Bravo's f 3,80 tot f 4,25 dito Juin 60 Kilo f 2,30 tot f 2,40dito Eigenh. poters f 3,10 tot f 3,25 dito Roode star poters f 2,50 tot f 2,60dito Bravo poters f 2,50 tot f 2,60; Spuiscbe Eigenheimers f 4,—tot f 4,25 dito Roodstar f 4,— tot f 4,25dito Blauwe Eigenheimers f 4,— tot f 4,20; dito Bravo's f 4,— tot f 4,50; dito Eigenh poters f 3,10 tot f 3,25dito Roode star poters f 2,50 tot f 2,60; dito Bravo poters f 2,50 tot f 2,60; Zeeuwsche' Bonten f 5,10 tot f 5,30dito Blauwen f 5,— tot f 5,20dito Bravo's f 3,80 tot f 4,25dito Blauwe Eigenh. f 3,80 tot f 4,—dito Redstar f 4,— tot f 4,25dito Blauwen en Bonte poters f 2,40 tot f 2,50 dito Eigenheimer poters f 3,10 tot f3,25 dito Bravo poters f 2,50 tot f 2,60dito Rood» star poters f 2,50 tot f 2,60dito Eigenheimers f 3,90 tot f 4,25Friesche Borgers f 4,— tot f 4,10. Er blijft vraag voor Eigenheimer poters, en daar er weinig voorraad meer is, zijn mooie Bravo poters ook gevraagd. Ook meer vraag naar Bravo's. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 31 Januari. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 544 vette runderen, 245 vette kalveren, 675 schapen of lammeren, 1050 varkens Prijzen per l/2 kg. Koeien 30-32 c., 40-42 c., 46-47'/2 c.ossen 34 c, 39-41 c 44-46 c., kalveren 50-52'/i c., 62'/2-65 c72'/a-75 c.schapen f 20—28, lammeren f 19—26 per stuk; varkens 30 c., 31 c., 32 c. De aanvoer van koeien en ossen was rede» lijk. De handel was matig en de prijzen waren ongeveer gelijk aan die der vorige week. Een enkel puik beste koe ging nog tot 2'/a cent boven noteering. Stieren waren weinig ter markt en* derhalve geen noteering. De aan» voer van vette kalveren was ruim. De handel was flauw en de prijzen waren gedrukt. Bij uitzondering werd voor een enkel puik best kalf van 5 cent tot 10 cent boven noteering besteed. Schapen en lammeren met tamelijken aan» voer. De handel was flauw en de prijzen vrij» wel stationair. Varkens waren ruim aangevoerd. De handel was flauw. De prijzen waren ongeveer gelijk aan die der vorige week. Voor een enkel puik best exemplaar kon nog iets boven noteering bedongen worden.

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 3