goor den Jjoudag Kinderen PUROL •iLEVERTRy Uit de Pers. Gemengd Nieuws. Zatet YWC XW1 Offici Uit o X J. Het goedkoopste, Set grootste, Het meest gesorteerd Hoeden- en Pettenmagazi|n Ill (Slot). Door Satan af te wijzen betuigt Jezus dat Hij alleen in gehoorzaamheid aan den Vader de macht over alle dingen wil verkrijgen. Want die macht ontvangt hij zeker. Als de duivel Hem de heer schappij biedt over al de koninkrijken der aarde, weigert de Heiland die te ontvangen uit zijn hand. Toch zal Hij de heerschappij die Satan Hem belooft, ontvangen, maar Hij zal ze ontvangen uit de hand Zijns Vaders. Want de koninkrijken der aarde zijn Zijne. Hij is bestemd als Koning te heerschen, en Zijns koninkrijks zal geen einde zijn. Door den Vader verordineerd tot Koning, is Hem alle macht gegeven in hemel en op aarde. Maar tot die heerschappij zal Hij komen langs een anderen weg, dan de duivel aanwees. Langs een weg van lang en bitter lijden. Zoo alleen kon hij in Zijn koninkrijk komen. Hij moest tot zonde worden gemaakt, een vloek worden voor ons, gehoorzaam heid betoonen tot den dood des krui- ses. Slechts door het kruis kon Hij komen tot den troon, door vernedering tot verhooging. Hij moest zich een volk koopen door Zijn bloed. Juist door Satan af te wijzen, heeft Hij die heerschappij verkregen. Hierin komt zoo treffend uit de over gegevenheid van onzen Zaligmaker, dat Hij langs zulk een smadelijken en smartelijken weg tot de heerlijkheid wilde komen. Hij is door den Vader in dat lijden overgegeven, maar Hij heeft 't gewillig geleden; Hij heeft ook zich zeiven gegeven, de schande veracht en is het kruis niet Ontweken. Hij heeft ons gediend door Zijn leven voor ons te geven, ons te verlossen door Zijn bloedonzen vloek heeft Hij weggenomen en ons een ingang in Zijn koninkrijk gegeven. Nooit zocht Hij zich zeiven. Ware 't Hem te doen geweest om eigen eer, Hij had Satan gehoor gegeven. Maar Hij zocht alleen de eer Zijns Vaders en onze zaligheid. Niet de grootschheid des levens, geen aardsche eer, geen koninkrijk van deze wereld bekoorden Hem, maar den Vader te verheerlijken in de redding eener verloren wereld, daarvoor leefde en stierf Hij. En als Satan met zijn aan bod als een wederpartijder van God optreedt, keert Hij zich met heilige verontwaardiging van hem af, zeggende „ga weg, Satan". En omdat Jezus in dien weg van zelfvernedering tot Zijn koninkrijk wilde komen, is Hem alle macht gegeven. Hem is heerschappij gegeven over Zijn volk, over Zijn vijanden, over alle ko ninkrijken, over de engelen, over Satan en zijn trawanten. Koning der koningen en Heer der heeren is Zijn naam. Dat is Zijn middelaarsloon, de heerlijkheid, Hem geschonken vanwege Zijn volko men gehoorzaamheid. Wel onzer, indien wij voor Hem buigen, Hem aanbidden als den Zoon van God, onzen Zaligmaker. Allen zul len eenmaal de knie voor Hem buigen, koningen en keizers, machtigen en eenvoudigen, rijken en armen, ouden en jongen. Aan het einde zal het zijn: „De koninkrijken der wereld zijn ge worden van onzen Heere en van Zijn Christus, en Hij zal als Koning heer schen in alle eeuwigheid". Al zijn vij anden zullen zich aan Hem onderwer pen, zij 't dan ook door den nood gedwongen, omdat zij tegen Hem niets vermogen. Niet van harte, niet in aan bidding, maar geveinsdelijk zullen zij buigen. Zelfs Satan, eertijds de overste der wereld, die zich in de woestijn als de meerdere van Jezus aanstelt door Hem eer en heerschappij te be loven, zal zijn minderheid moeten er kennen en aan dienzelfden Jezus on derworpen zijn. Jezus zal hem onder Zijn voeten verpletteren, hem van de aarde verbannen en werpen in de bui tenste duisternis, in den poel, die brandt van vuur en sulver. Dat zal het einde zijn van Satan, die de wereld wederrech- terlijk heeft toegeëigend, en van allen, die hem gehoor gegeven hebben. Daar entegen allen, die gewiilig voor Hem bogen als Verlosser en Koning van God geschonken, zullen in Zijn heer lijkheid deelen. Zullen wij dan voor Hem niet knielen als den van God gezalfden Koning, zullen wij dan niet breken met Satan en 't ootmoedig voor God belijden: ik ben een opstandeling tegen U, mijn God, zullen wij niet ons vastgrijpen aan het kruis, waar door Jezus Zijn volk van de heerschap pij des duivels verlost heeft? In den weg van vernedering is er voor een zondaar verhooging. Maar die den Zoon ongehoorzaam is, die de slaven ketenen van Satan verkiest boven den dienst van Jezus, zal het leven niet zien, maar de toorn Gods blijft op hem. Dat Jezus de eere des Vaders zocht zien wij niet alleen in de woestijn, maar ook in geheel zijn volgend leven. Ook aan het einde aller dingen zal 't gezien worden. Dan, als alle vijanden Hem onderworpen zijn, zal Hij het Koninkrijk aan den Vader overgeven. Want niet voor zich zeiven heeft Hij het Koninkrijk verworven, maar voor den Vader. Hij is gekomen om de ko ninkrijken der wereld weer onder de gehoorzaamheid aan den Vader terug te brengenom Satan van de aarde te verdrijven, gelijk hij uit den hemel is geworpen. Door den duivel af te wijzen heeft Hij het koninkrijk van hem weggenomen. Daaraan danken al len die gelooven, dat zij van Satans heerschappij verlost zijn en hun ge schonken is een plaats in het konin krijk der heerlijkheid. Land- en Tuinbouw. rC»AlSlfIïvANmK§ffiUSG1'S--1 Boekbespreking. Dit n ander verheugt, maar dat je je hart te allen tijde bij mij uitstorten moet en ik bij u, het moge bevatten wat het wildat ik uw kommer, uw gebreken, uw nukken, wanneer je die tenminste hebt, dragen moet en wil, dat ik je liefheb zooals je bent, niet zooals je wezen moet. Beschik over mij, gebruik mij waartoe je wilt, mishandel mij aan mijn lichaam of in mijn gemoed, wanneer je daartoe lust hebt, daartoe ben ik de uwe, maar geneer je nooit en onder geen voorwendel voor mij, vertrouw onvoorwaardelijk, in de overtuiging dat ik alles wat van u komt met innige, blijde en geduldige liefde aanneem Zóó zag een «minnebrief* van Bismarck er uit. Nu stem ik toe dat men niet alles wat twee har» ten «gloeënd aanéén gesmeed* elkander op schrift toevertrouwen, aux serieux moet nemen. Vooral de toestemming welke Bismarck zijn toekomstige vrouw geeft om hem naar wel' gevallen aan lichaam en gemoed te mishandelen zal wel niet al te letterlijk opgevat moeten worden, men kanzicbBsmarck moeilijk als»pan» toffelheld« voorstellen, alhoewel men zich ook in dit opzicht deerlijk vergissen kan, en er wel groote, héél groote mannen geweest zijn, die een leger soldaten beheerschten en het thuis voor vrouwlief moesten afleggen. Heeft zelfs Napoleon niet eens geklaagd over de macht van de vrouw Maar dit daargelaten. Ook Bismark heeft gevoeld welke heerlijke rijkdom het leven openbaart wanDeer twee menschen elkander gevonden hebben en één geworden zijn. In het huwelijksleven ontplooit zich de volle mensch, het huwelijksleven werkt karak» tervormend. Ook dikt moet de vrijgezel missen. VDOO KtK Z-'iN KDUS Kipstraat 85«87 1 Rotterd a m WT ZIE DE 5 ETALAGES "W* Voor Hoeden No. 85. Voor Petten No. 87 Aanbevelend, HENIGEFt Jr. Karaktervorming vooral ook in het kleine, hebben we allen zoo noodig. Er is vaak meer kracht toe noodig om in het kleine sterk en getrouw te zijn dan in het groote. Opgevoed te worden in het kleine hebben wij zoo noodig en dat doet juist het echte huwelijksleven. Er was eens een predikant, die thuis gekomen was van zijn ziekenbezoek, zijn vrouw, onder het gebruik van den maaltijd, vertelde van de groote werking van Gods genade aan een zijner zieken bewezen. »Ja Gods genade is iets groots*, besloot hij zijn verhaal. Zijn vrouw stemde het hem toe. «maar* voegde ze er een beetje ondeugend aan toe, «één ding schijnt zij toch wel niet te vermo» gen«. «En dat is?« vroeg haar echtgenoot; «Mijn lieven man kracht geven, opdat hij ook dit dragen kan, wanneer er een knoopje aan zijn overhemd ontbreekt*. «Hm. hm«, was het antwoord, «ge hebt gelijk*. Maar ik eindig, niet omdat de stof uitgeput is 1 Maar het is genoeg om den verstokten vrijgezel aan te toonen dat het ongelijk aan zijn kant is. Feitelijk is hij een arme drommel die ons medelijden verdient en goed beschouwt is het toch ook weer wreed van Mussolini om hem bovendien nog eens met een extra.belas» ting te komen plagen 1 Als het in Italië nu maar dit uitwerkt dat alle vrijgezellen een lief Italiaansch vrouwtje zoeken, dan heeft het middel toch nog weer geholpen ook en kun» nen we het beschouwen als een medicijn die wel bitter is, maar den zieke gezond gemaakt heeft 1 En nu de andere nieuwigheden van Mus> solini O ja, maar m'n stof over de zegeningen van het huwelijksleven (zeker omdat ik er zelf ook rijk in deelen mag) is zoo uitgebreid geworden dat ik dit bewaar tot den volgen» den keer. UITKIJK. Mattheus 4 i 8—11. «Wederom nam Hem de duivel mede op een zeer hoogen berg, en toonde Hem al de Koninkrijken der wereld en hun heerlijkheid, En zeide tot Hemal deze dingen zal ik u geven, indien gij neder vallende, mij zult aanbidden Toen zeide Jezus tot hem: ga weg, Satanwant daar staat ge» schrevenden Heere, uw God zult gij aanbidden, en Hem alleen dienen. Toen liet de duivel van Hem afen zie, de engelen zijn toe» gekomen, en dienden Hem.* Nadruk verboden. Een leerzaam graelandproefveld. Te Tijnje (Fr is er over '25 en '26 op ver» graven laagveen, door de Vereeniging van Óud'leerlingen van den wintercursus, een proef genomen, waarvan de uitkomsten ook voor landbouwers in andere deelen des lands van belang zijD. Een grasland werd verdeeld in 5 perceelen, elk groot 3 Are. Eén kreeg als bemesting slechts stikstof en phosphorzuur, de andere 9 ontvingen ook kali, maar niet in denzelfden vormIa en Ib werden bemest in de le helft van December met 800 K.G. kai» niet (per H.A Ila en lib met 250 K.G. kali zout 40 pCt., aangewend op 18 Maart, lila Illb idem, maar reeds in den winter, op 12 December. Er was reeds tijdens den groei verschil waar te nemen. Op het perceel zonder kali was de stand minder gunstig, en van de overige kwa» men die met kainiet het beste uit. In beide jaren was de opbrengst der le en 2e snede het grootste op de kainietperceelen. Nemen we van de parallelperceelen Ia en Ib, Ila en lib en lila en Illb de gemiddelden, dan krij» gen we over de twee jaren te zamen de vol» gende cijfers 1925 1926 samen kainiet 286 K.G. 319 K.G. 605 K.G. kalizout 272 281 553 geen kali 246 258 504 Kainiet gaf dus een meeropbrengst boven het zonder kali<perceel van 101 K.G. en boven de kalizout perceelen van 52 K.G. (per 3 Are). Er was in den winter van '25 op '26 vrij veel neerslag, waardoor de chloor van de kainiet wel goeddeels zal zijn uitgespoeld, maar dat tevens een belangrijk deel van de kali naar den ondergrond zou zijn verdwenen, zooals wel wordt verondersteld, blijkt hier uit de cijfers allerminst. Vergelijken we de oogstcijfers van de „voorjaarsbemesting.kalizout met die van najaarsbemesting, dan zien we tusschen de hoogste opbrengsten weinig verschil, respec» tievelijk 156'/j en 157 K.G de verschillen in de 4 perceelen zijn zoo gering, dat wij ze niet mogen beschouwen als een gevolg van de aanwending op verschillende tijdstippen maar veeleer voortvloeiende uit verschil in vruchtbaarheid, weersinvloeden en fouten bjj meten en wegen. Ziektebestrijding In de Fruitteelt. Hieraan wordt in ons land nog te weinig gedaan, 't Klinkt vreemd, maar 't is waar, dat er nog duizenden telers en boomgaardbezitters zijn die nooit een bestrijdingsmiddel toepassen. Toch is dit noodzakelijk om mooi blank fruit te kweeken. Zonder ziektebestrijding is zelfs geen goede cul'uur te drijven. Buitenlandsche telersin Amerika, Engeland en Frankrijk, doen zeer veel moeite, en getroosten zich heel veel kosten om met zuiver blank fruit op de markt te komen. Zij doen dit natuurlijk niet voor niet, en het moet daarom voor onze telers een aansporing zijn om meer dan tot dusver de bestijding van zwammen en in» secten ter hand te nemen. Vanouds is er één middel, dat kweker en landbouwer hebben toegepast, dat is: het bekalken der boomen. Nog ziet men hier en daar van die geheel witte boomgaarden. Dat bekalken is niet zon» der nut: het geeft gladde stammen, wieren en korstmossen worden er door gedood. Maar ditzelfde en veel meer, kan men bereiken door Carbolineum. Dit maakt niet slechts de stam' men glad, maar vernietigt tevens vele schade» lijke insectenhet gaat ook naar 't schijnt het optreden van zwammen min of meer tegen en geeft een donkergroen blad. Althans in den beginne, maar later ziet men van dat laatste niet veel meer. Ook van Carbolineum mag men niet te veel verwachten. De Red, van het Orgaan derNederl. Pomologische Ver. waarschuwt dan ook telkens weer, om de waarde van C. niet te overschatten Het is uitstekend geschikt voor het reinigen van onze gewassenhet speelt een belangrijke rol bij het verdelgen der verschillende luissoorten en het bestrijden van de Amerikaansche kruis» bessenmeeldauw. Pruimen en bessen zullen vrijwel jaarlijks met C worden bespoten. Maar voor onze andere fruitgewassen zijn de verdere bestrijdingsmiddelen van veel grooter belang. Appels en peren, welke regelmatig jaarlijks met Californische of Bordeauxe pap worden bespoten, zullen het C slechts zelden of nooit noodig hebben. Het is goed, om er voort» durend op te wijzen, dat we met de vele goede middelen, als de beide genoemde Calif, pap, Bord. pap en andere, alleszins in staat zijn een volmaakt product te telen. Ons land leent zich uitstekend voor de fruttcultuur, maar willen we hierin slagen en op de we» reldmarkt een goed figuur maken met onze producten, dan moet er aan ziektebestrijding algemeen meer worden gedaan dan tot dusver. Weet gij i dat diefstal van vee u t de weide gestraft kan worden met gevangenisstraf van ten hóógste zes jaren dat het wegnemen van hak» of sprokkelhout, aarde, zodeD, heide, riet biezen, ongeplukte of afgevallen boomvruch» ten of biaderen, van te velde staand gras of van te velde staand of na den oogst achter» gebleven vruchten, gestraft wordt als strooperij met gevangenisstraf van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste zes gulden? dat zulk wegnemen, wanneer daarbij geweld of bedreiging met geweld voorkomt, niet be» schouwd wordt als strooperij, maar als diefstal en alsdan ook zwaarder gestraft wordt? Weet gijdat de verbouw van granen in ons land de laatste kwarteeuw is teruggeloopen van 447500 Hectare tot 433500 H.A.dat niettegenstaande deze vermindering van opper» vlakte de opbrengst nog iets gestegen is, n.l. van ruim 14 millioen tot ruim 15 millioen Hectoliter, dus met pl.m. 7 procentdat dus de graanbouw aan intensiviteit heeft gewon» nen? Wenken en Mededeelingen. Het snoeien van iepenboomen behoort tot de gevaarlijkste werkzaamheden. Uiterste voor» zichtigheid is geboden. Men houde hierbij niet de klompen aan, men staat op sokken veel vaster. Spaar dus uw kousen of sokken niet I Hak voorts niet van boven naar be» neden; glijdt de bijl uit, dan hakt ge tien tegen één in den voet. Hak daarom boven- handsch, van ondeien naar boven, wat met eenige oefening gemakkelijk is te leeren. Dr. Veraart, geneesheer aan de ongevallen» afdeeling te Kerkrade, raadt aan bij verwon» ding, hoe gering ook, de wond te bestrijken met Jodium; geschiedt dit binnen 6 a8 uren, dan blijft onteking meestal uit. Bij 6700 open verwondingen die hij aldus behandelde, ont» stond slechts in 32 gevallen ontsteking, en nog meerendeels zeer licht. Op iedere boer» derij dient men een klein fleschj a met een 5 procents, oplossing van Tinctura Jodium in vooraad te hebben. Wordt hieraan een weinig kalium jodaat of borax toegevoegd, dan blijft het maanden lang goed. Wie van zijn aard» appelakkers ieder jaar de hoogste opbrengsten wil halen, moet beginnen met gezond poot» goed te gebruiken. B-r. Bemesting van Weiland met «Ureum*. In het Landbouwkundig Tijdschrift van November geeft de heer L. Weijer, leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool te Meppel, een beredeneerd uitgebreid verslag van een groote bemestingsproef op weiland met «Ure» um«. Ureum is, zooals iedere landbouwer die met zijn tijd meegaat wel reeds weten zal, een betrekkelijk nieuwe stikstofmeststof, welke echter reeds bewezen heeft dat het zaak is dat iedere landbouwer er zijn volle aandacht aan schenkt. Ook in genoemd verslag komt de werking van Ureum zoo mooi voor den dag dat wij niet nalaten kunnen dit beknopt hier weer te geven. De heer Egbert ter Haar te Ruinerwold stelde zijn veestapel en weiland ter beschikking om in samenwerking met de Vereeniging van Oudleerlingen der Rijkslandbouwwinterschool te Meppel, den Directeur en leeraren dezer inrichting deze proef door te zetten. Ongeveer 6 H.A prima weiland, op goeden zandgrond, met 35000 K.G. stalmest per H A. bemest (vorig jaar een goede kali» en fosforzuurbe» mesting) werd in tweeën verdeeld. Eén deel kreeg een extra Stikstofbemesting van 210 Kg. Ureum BASF per H A. en wel in twee giften (19 April en 5 Juni) De koeien en jongvee en een paard liepen afwisselend op deze twee vallen en bezeeren zich vaak, terwijl de kleineren dikwijlslast hebben van roode of ge» smette huid. Dit verzacht,en geneest men met Doos 30, Tube 80ets. perceelen, zoolang tot telkens weer het gras vrijwel verbruikt was De iedere 5 dagen ge» wogen en op vetgehalte onderzocht, om na te gaan hoeveel melk, hoeveel vet en hoeveel weidedagen het met Ureum en het zonder Ureum bemeste perceel opbrachten. Hieronder staat het resultaat, alles omrekend per H.A. op melkkoeien alleen van 2 April tot 23 Juli. Gewoon bemest per H A. Melkkoeien. Weidedagen280.2 K.G. melk4491.5 Gram vet155603.5 Extra bemest (per H.A.) met 210 K.G. Ureum. Melkkoeien. Weidedagen357.7 K.G. melk5720 - Gram vet203290.— Verschil per H A, Weidedagen77.5 K.G. melk1228.5 Gram vet47686.5 De geldswaarde van 1228.5 K.G. melk en 47686.5 gram botervet wordt voor deze periode volgens opgaaf van den heer Directeur der Coöp. Stoomzuivelfabriek te Ruinerwold ge» steld op pl.m. f 1.107.50. Daartegenover staat een uitgave aan stikstof van f 1.73 per H A, indien men de Ureum rekent tege pl.m. f 1.35 per 1000 K.Gzoodat een zuivere winst over blijft van f 1.107.20 - f 173 f 1.34.20, dat is bijna 47 winst van het geld aan de Ureum besteed. (Bij de tegenwoordige stikstof» prijzen zou deze winst nog beduidend grooter worden n.l. pl.m. f 1.42.50 per H.A. bij dezelfde melkprijzen van dezen zomer, dat is ruim 65 winst). De heer Weijer heeft de uitkomsten ook in grafische voorstellingen verwerkt. Het blijkt dat de melkopbrengst per koe per dag practisch op beide perceelen gelijk was (n.l. gemiddeld 16.03 K.G. melk). En dat het gemiddelde vet» gehalte op de met Ureum extra bemeste weide 0.10 hooger was (n.l. 3.45 op stalmest en 3 55 op stalmest en 210 Kg Ureum per H.A. 't Friesch Dagblad (A.»R.) driestart De Landarbelderswet. «De Zeeuw* publiceerde eenige leerzame cijfers van Mr. Goedbloed over de werking van de Landarbeiderswet. Tot 1 Maart 1926 was in totaal aan voorschot» ten toegekend een bedrag van f 7.678.095.32'/2- Van deze ruim 7'/i millioen was 1.5 millioen bestemd voor los land en ruim 6 millioen voor plaatsjes. Op 1 Nov. 1925 bedroeg het aantal plaatsjes 2209. Alleen in Drenthe werden er 544 uit» gegeven; in Zeeland slechts 28. Aan los land werd aangekocht415 89.32 H.A. voor den prijs van f 13.222 131.63. Over de werking der wet, zoowel ten aan» zien van de plaatsjes als van het los land, heeft men haast zonder uitzondering, niets dan lof. Die lof geldt ook ten aanzien van de betaling van rente en aflossing en van de pacht. Zelfs bij de dure plaatsjes op Zuid»Beve» land, die bijna alle tot het toegestane maxi» mum gaan of dit overschrijden, deed zich tot heden geen geval van wanbetaling voor. Een uitzondering vormen een twaalftal ge» meenten in het Noorden des lands, waar 52 plaatsjes wegens wanbetaling moesten worden verkocht. De plaatsjes voldaan aan het verlangen der arbeiders. De werking dezer wet van onzen Minister Talma, is dus tot op heden schitterend. Zij kan den toets der praktijk doorstaan. Zij is zoo uitermate geschikt, om den ar» beider «het eerste houvast* te geven, zoodat hij «schiep* krijgt, om te beginnen. De eischen zijn niet zwaar. De arbeider moet 1. Tusschen 25 en 50 jaar oud zijn. 2. Landarbeider zijn. 3. Een tiende gedeelte bezitten (niet be» talen 1) van wat hij aanvraagt. 4. Twee jaar in zijn gemeente woonachtig zijn. 5. Van goed zedelijk gedrag zijn. Dat zijn de voornaamste voorwaarden. Hoe schoon terrein van arbeid ligt hier voor de Chr. 'Organisaties 1 Deze wet moet algemeen doorgevoerd. Spijt allen tegenstand der Socialisten, die den arbeider niet aan den grond willen bin» den, om hem geschikt te houden voor den klassenstrijd. Deze wet werkt zoo goed. Om te helpen waar het meest hulp van noode is. En om den trek naar de steden tegen te gaan. De wederkomst van Christus, de adventslijn der Heilige Schrift tot Openbaring 19, door Ds. A\ M. Berkhoff Chr. Geref predikant te Amsterdam. Uitgave van J. H. Kok te Kampen. Zooals de titel reeds zegt wordt in dit boek behandeld de aventslijn in de Heilige Schrift. Nu als het woord advent alleen in staat is om die lijn ons te doen zien, dan kunnen we rustig wezen want 't wordt ons dikwijls genoeg voor oogen gesteld saam gekoppeld met een ander woord, zoodat 't voor de oogen gaat schemeren van adventskerk, adventsbede adventsperiode, adventsgemeente, adventsveri wachting, adventsdoel. adventsvolk, advents', verlangen, adventsgemis, adventsgebed, ad. ventsstonden. We zullen daarover maar niet verder gaan, we zijn nu.pas op blz. 22 en 't eerste hoofdstuk is uit. De methode van behandeling is zooEr staan eenige teksten, natuurlijk adventsteks'ten daarover wordt ter verklaring iets gezegd waarna volgt wat we gevoegelijk een soort toepassing kan noemen, steeds met dit thema och mocht het nog eens gebeuren. Och mocht en och zijn vooral aan 't begin schering en inslag. Aan 't eind van 't boek blz. 231 wordt na een betoog over den Antichrist zoo heel naief gevraagd«Zal misschien de Antichrist een Paus zijn 1 Dan is het zeker goed te verklaren. Zal hij dat niet zijn, dan zal hij toch in zeer nauwe relatie (vrouw en beest) met hem staan* Dergelijke fragmenten zijn er meer. Men vraagt zichzelf af hoe kan iemand zoo kinderlijk naief zijn zooiets te kunnen denken en schrijven. Men sluit dan heel vriendelijk de oogen vooral de vreeselijke zonde, uitspat, tingen en bestialiteit onder het menschdom en ziet alleen Rome als het ergste kwaad. Rome die toch God nog kent en eert. D e dé heilige Driëenheid niet loochent. Rome die met de Protestantsehe Christenen wil strijden voor de Christelijke zede in ons land. 't Is vriendelijk naief tegenover de wereld en al haar zonden, maar tegenover Rome niet eerlijk De Bijbel eischt van ons dat we de tegen» partij, als men Rome zoo noemen wil, recht doen en dat doet Ds. B. niet. Eindelijk is zijn opvatting van het Duizend» jarig rijk, zoover uit de weinige woorden die aan het eind van 't boek er aan worden ge» wijd, niet de onze. De technische verzorging van 't boek door den uitgever is als van al Kok's werken prach» tig- Voor de Jeugd, maandelijksch tijdschrift, uit» gave van J, N. Voorhoeve Den Haag. We kregen compleet den jaargang 1926. 't Zal voor de kinderen een genot zijn zoo'n jaargang te bezitten. 12 aardige boekjes elk van ongeveer 20 bladzijden. Boeiende verhaaltjes, mooie platen, raadsels alles wat een kind graag heeft. Kom ouders geef dat nu eens aan uw kin» deren. De naam Voorhoeve waarborgt u dat het goede Christelijke lectuur is die uw kind krijgt en de prijs f 1,50 per jaargang kan voor niemand een bezwaar zijn. Het teeken van den Antichrist. In Duitschland roept de vereeniging van proletarische vrijdenkers tot een Kerkenboycot op. Zij wil tegen een klein prijsje een speldje beschikbaar stellen met de woorden«Weg met de Kerkte De dragers van dit speldje hebben de vei^V plichting, alle collega's en partijgenooten,.die dit teeken niet dragen, het leven zoo zuur mogelijk te maken door spotternij en grappen, maar ook op ernstige wijze. Zij mogen met niet.dragers van het speldje geen collegialen omgang hebben, totdat ten slotte heel de ar» beiderswereld in Duitschland aan Christus' Kerk den rug zal hebben toegekeerd. Zoo worden de tijden van den anti.christ ingeluid, aldus Dr. H. Kaajan in de «Utrecht» sche Kerkbode«. In de dagen van den anti.christ zal er komen een sociaal isolement. En we zien in heel deze gruwelijke beweging een voorbode van die ontzettende toekomst, waarin het de algemeene regel zal worden, dat niemand koopen of verknopen dan die het merkteeken draagt van het Beest. Ongetwijfeld zijn de tijden ernstig. Op den Napoleontischen tijd volgde door Gods genade in Europa een heerlijk réveil. Deze réveil blijft na den schrikkelijken wereldoorlog in ons werelddeel tot dusver uit. Verdubbele dan ons gebed, opdat de Heere nog eenmaal den leven»wekkenden adem Zijns Heiligen Geestes over den dorren akker zen» den ga. DE MOORD TE DEN HAAG. Minister Donner loott f 1000 uit. De Minister van Justitie, Mr. J. Donner, heeft de Haagscbe politie meegedeeld, dat een belooning van f 1000 gesteld wordt op de aanwijzing, welke leidt tot veroordeeling van den geheimzinnigen moord in het Be» zuidenhout te Den Haag. De politie beschikt op het oogenblik over geen enkele feitelijke aanwijzing omtrent den dader. Alleen over het tijdstip zijn enkele bijzonderheden bekend geworden, maar ove» rigens tast zij geheel in het duister. Omstreeks kwart over 11 moet de moord begaan zijn. Wanneer de dader is binnenge» komen weet men niet. Achter den winkel ligt een slaapkamer en daarachter is het keukentje waar het lijk gevonden is. Het heeft or veel van weg of de vrouw zit» tend vermoord is. Er stonden drie stoelen in bet keukentje. Op één stond een mandje met vleesch, 's morgens door den slager gebracht. De slager heeft gemeend een mannenstem achter gehoord te hebben. Het kwam hem voor dat de vrouw nerveus was. Op den twee» den stoel heeft blijkbaar de vrouw gezeten. Want uit de bloedspatten blijkt dat zij niet gestaan kan hebben. Het heeft er veel va« weg of haar hoofd tegen den muur steunde, toen de eerste slag aankwam. Blijkbaar heeft de vrouw zich niet verzet. Want in het keu» kentje is alles op orde gebleven. In de keuken stond één kopje koffie inge» schonken en van het brood, dat de vrouw 's morgens aan den overkant gehaald heeft, was één, of waren hoogstens twee dunne sneedjes af. De vrouw heeft minstens twee slagen op het hoofd gehad. De eerste slag moet boven op den schedel, met zeer veel kracht, zijn neergekomen. De tweede raakte het voorhoofd en den neus. De moordenaar blijkt zijn gruweldaad niet met bijl of hakmes verricht te hebben. Beide scherpe voorwerpen bevonden zich in een kastje en toonden geen bloedsporen. Men komt meer en meer tot de overtuiging, dat de dader een bekende van de vrouw moet geweest zijn, die in de keuken ontvangen werd. Het blijft echter nog een raadsel, waar» om de vrouw is neergeslagen. Het onderzoek wordt bovendien nog bemoeilijkt door het karakter van de Poolsche familie. De man heeft bovendien de eigenaardige gewoonte nimmer rechtstreeks op een vraag te antwoor» den. Des te meer zal de politie dan ook aan» wijzingen en inlichtingen van buitenaf op prijs stellen, om licht te brengen in deze at» schuwelijke zaak. OPENB H Burgemeeste dijk maken bi nuari j.l. he schippers ten gemeente moe De duplicaa de schippers afgeven. De schipper schepen de 1 deze voor de brugwachter daartoe bestem Sommelsdijk Burg L. J DEN I. GEELHC De strubbe Naar aanleic over a.s. afscl kiezers tot ee verschillende noemd, vernee foort, dat ooi volgende Het bestuur stond den Ned d. Berg, die oi de juistheid v 'voor Amersfoc vorming eener alleen te zien a actie van Herv| invloed te krijg men zich acht van Prof. Viss aanwezig. Voorts wordl gemeld In een interv respondent van Prof. Visscher, één oniuiste vo liet zich als vo Een ander provicie Utre gebracht, is g Kuyk, burgem de voorspraak op de groslijs geplaatst. Mr. van Ku door de herv tionairen kies! te candidaat r formeerden ve datuur, hoewe was mr. vau kansgevende p heeft zich aa en met voorb Diepenhorst in de provinc raden over de hebben aan te ook vele herv deze aangeleg Wij willen er niet juist is, dat en werd dus do gebracht*. De ste Ook andere Hei gebracht en Mr. geen bijzondere Wij willen er dat het niet ju geadviseerd was op een kansgev den heer Colijt kansbiedende pla zouden worden «De algemeen male de noodige locale toestande dienen. Dienteng, zich dan volstrek kiezen inzake omtrent de keuze verkiezing in de In de derde voorstelling als z van Kuyk, Mr. Di Mr. Diepenhorst vorig jaar gekoz Provinciaal Comit van jaren her me yinciale Staten zi is hem door de al zou Mr. van Mr. Diepenho, behoeven te wijk Provinciaal Klesvereenlgi Woensdag verg vinciaal Comité 8'agen in Zuid-H Na opening der wijze door den wdde, kwam als definitieve vastste «ie te voren in c vier (Rotterdam werden zonder b r? andere drie we "iet algemeene ste gesteld. in ^eu|engev°lge 10 Zuid.Holland t

Maas- en Scheldebode | 1927 | | pagina 2