SI 53 Kerk en School. Rechtzaken. Burgerlijke Stand s. KERN ogemaker Xeest de Advertentie van Campfen's Stoffeerder!! Herman, dmrzalje Of>KriAPP£H;TtS DE OOt&NEELE ahusmelkvan Laxeer-tabletten60ct Zenuw -tabletten75ct Staal - tabletten 90d Maag - tabletten 75é Economisch Weekoverzicht. Fa. Wed» L. COHEN Zn. - Dirksland lig te bezeeren ge behandeling den Oudeland» :aar in, n.l, van onge en B. uit de auto's met de auto's werd uit Dirksland pje op de Voor. n werd geheel t( dagavond ruim in de schuur de vrachtauto irandde tot den juist de motor, aden. Maandag gemeentehuis an de mannen asten, die hun bben bewezen. Schoolstraat is den hoek van in. er is een woon. Langbroek en abesteding van is van de hee> t is als volgt oos f 4589, T. f2315,-. Het ind. al in de Ned. voor de kin. >uden worden, oor A. Krijten, oche, door M. zweep. tg is de pastorie or S. van Nieu. plaats van F. ns vertrek naar dekvereeniging g« gekozen A. ig Volksonder. G. N. Breur, JBeijer, pen» P. A. van den Tvangers. der muziekver. 29 en 30 Dec. iur. Het comité vele prachtige ïenke gegeven is er mede aan nt dan ook op W. bekend dat chuurtjes enz., 'raagd worden^ ger bestaat ge 1000 k 6 een everen. ente is verkocht n J. de Leeuw, verkocht voor en voor f 3,50 Woensdagavond ppollo« alhier, ipper, een wel alhier verkocht is levendig, vordering v/d rdag, 6 Jan.a.s. leststofien enz. advertentie in Arbeidsbemid» ooze arbeiders val van Rood. handelde in de er Vereeniging ing te Nieuwe 926, nam. 6 uur. loopig bestuur adering en zet n. uur van de afd. enoodigd naar dering omtrent dankt de heeren de vergadering Bil het woord aan S. B. Z. te de totstandko» te Middelharnis en aldaar, is dier Vereeni» ;de. Te Middel» ven, jongens en ier week, bene» k. Voor Nieuwe andere regeling de contributie :lt voor de con» week 6 cent p. 2 1 het eerst ieder ten. Men krijg* eken, maar daar re Middelharn/s ing eenigen tijd gesteld, die de moeten invul» len en over wiens toelating in een e v. ver» 8aHy,nwij!t°rer Ip'f dat' te Middelharnis alle kosten worden vergoed, voor verpleging in een ziekenhuis gedurende ten hoogste zes weken per kalenderjaar, tarief 3e klass, met kosten van vervoer der zieken voor rekening deD^etbesp?èekt hij de kosten verpleging en operatie in Eudokia Diaconessenhu.sende Academische Ziekenhuizen, waaruit blijkt dat de kosten in laatstgedoemde inrichtingen be» langrijk minder zijn. Hij raadt aan dezieken zooveel mogelijk te vervoeren naar een Aca» demisch Ziekenhuis te Leiden of Utrecht. Verder wijst hij op de groote waarde voor de Vereeniging in het bezit van een goeden penningmeester en een goeden bode. De heer Van Heest, penningmeester der Vereeniging, bespreekt de financieele aange» legenheden der Vereeniging. Nadat gelegenheid is gegeven tot het stellen van vragen, vraagt de Voorzitter of alle aan. wezigen het nut van een vereeniging tot steun bii ziekenhuisverpleging inzien, op welke vraag het antwoord bevestigend bleek te zijn. Staande de vergadering meldden zich 301 leden aan. Daarna wordt overgegaan tot de artikels» gewijze behandeling van het huishoudelijk ^Met^algemeene stemmen wordt besloten dat ieder die zich vóór 1 Februari aanmeldt als lid en zonder over toelating te stemmen, wordt aangenomeD, doch dat na dien datum geen toelating zal mogelijk zijn zonder over. legging eener verklaring of belanghebbende een kwaal of breuk of iets dergelijks heeft. Na de artikelsgewijze behandeling wordt het reglement in zijn geheel in stemming ge» bracht en aangenomen. De heer Van Loo feliciteert de nieuwe ver» eeniging en hoopt dat zij een hoog ledental mag krijgen. De Voorzitter dankt de heeren Jansen, Van ^oo en Van Heest ivoor hun aanwezigheid en voor de duidelijke gegevens die door hen aan de vergadering werden overgelegd. Een achttal personen verklaarden zich be« reid om personen die niet aanwezig waren te bezoeken en hen te bewegen zich vóór 1 Februari as. als lid te doen inschrijven. Daarna sluiting. DIRKSLAND. Bij publicatie is door het gemeentebestuur bekend gemaakt, dat alle bedelarij, hoe ook genaamd, verboden is vol» gens de wettelijke bepalingen, waaronder ook valt het z.g.n. om geld Nieuwjaarwenschen en dat de bestaande Commissie van winter» bedeeling aan zoodanige huisgezinnen, waar werkelijk behoefte bestaat en die niet in de gelegenheid zijn geweest voorraad voor den winter op te doen, ondersteuning zal ver» strekken, welke Commissie op Vrijdag 31 Dec. a.s. des nam. 2 uur in het gemeentehuis zitting zal houden. r— Tusschen 1 en 10 Januari a.s. zal door iet bestuur van den polder Dirksland c. a. over het kroozen en schoonmaken van «andere slootena gelegen in de polderdeelen Dirksland, Oud-Melissanf, Roxenisse en Alteklein een schouw gedreven worden. Verleden week werden van uit deze ge» meente verscheept 3030 H.L. aardappelen, 1840 balen uien en 1280 balen peen. De heer C. M. Grevenstuk heeft zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad aangenomen. De inschrijving voor den dienstplicht lichting 1928 zal alhier plaats moeten hebben op Dinsdag 11 Januari a.s. des voorm. van 9—12 uur. Op Woensdag 12 Januari a.s. zal de Chr. Zangvereeniging »Excelsior« in het Koor der Ned. Herv. Kerk albier een uitvoering geven. HERRINGEN. Door Zijn Ex. den Min. van Marine is aan den dienstplichtige der lichting 1927 L. Verscnoor, voor 1 jaar vrij» stelling verleend wegens kostwinnersschap. Den heer K. had deze week het ongeluk met een zijner handen in een bietenmolen te geraken en een zijner vingers ernstig te ver» wonden. Memento Mori 1 Heden overleed na zeer korte ongesteldheid, plotseling de echtgenoote van den heer A. Breur. Kort geleden mochten de oudjes hun gouden huwelijksfeest vieren. Het 3»jarig dochtertje van schipper T. Bezemer hetwelk bij de Wed. van Futten lo« geerde geraSkte Woensdagavond onverwachts in een binnen de woning gelegen regenbak. Op hulpgeroep kwam de jongeheer M. Kareis aansnellen, welke zonder zich te bedenken in de regenbak afdaalde en het genoegen mocht smaken, de kleine van een wissen dood te redden. Eere wien eere toekomt. MELISSANT. De dienstplichtige van de lichting 1927, L. W. Mijnders, is nader toe» gewezen tot het 14e Regt. Infanterie le ploeg. Tijdvak van inlijving 22—26 Maart a.s., garni» zoensplaats Bergen op Zoom. De auto van dhr. H. Visbeen uit deze gemeente kwam in botsing met die van dhr. Van Schelven uit Middelharnis, omdat de auto van laatstgenoemde slechts één licht voerde. Een hevige botsing had plaats. Beide auto's werden zwaar beschadigd, doch per» soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Als een bijzonderhe d kan gemeld wor» den, dat door den landbouwer H. van Futten een haas is geschoten, welke geen ooren had. Bij gehouden veiling van een woonhuis, staande aan den Molendijk, eigenaar dhr. J. Driesprong Jr. was hoogste bieder M. Both voor f 1640,—. GOEDEREEDE. Verslag van het ver» handelde in de Algemeene Vergadering der Vereen. «IJsclub Voor ui t«, alhier, gehouden op Maandag 13 Dec. 1926. Tegenwoordig 75 leden. Te 7,15 uur opent de Voorz. de vergadering, heette allen welkom, en verzoekt de bespre» kingen, met het oog op den beschikbaren tijd zooveel mogelijk te bekorten. Daarna verzoekt de Voorz. den waarnemen» den secr. de notulen van de laatstgehouden vergadering voor te lezen. Dezelve worden onveranderd goedgekeurd en geteekend. Vervolgens stelt de Voorz. de verkiezing van een secretaris, wegens het aftreden door vertrek naar elders, van dhr. Dr. C. J. Kras. Na gehouden stemming is gekozen dhr. A. C. den Ëerzamen, die staande de vergade» ring zijn benoeming aanneemt en door den Voorz. verzocht wordt aan de Bestuurstafel plaats té nemen. Daarna is aan de orde rekening en verant» woording over bet afgeloopen boekjaar. De heeren A. den Eerzamen en Jac. Tanis Wz. die de rekening met de betrekkelijke beschei» den hebben nagezien, adviseeren tot goed» keuring, daar zij alles in orde hebben be» vonden. De ontvangsten warenf 251,26 De uitgaven warenf 97,65 Dus een batig saldo vanf 153,61 Vervolgens deelt de Voorz. mede Zooals misschien allen weten is alhier in 1914 een ijsclub opgericht, die om verschil, lende reden niet erg opnam. Verleden jaar. hebben we de leden weer opgetrommeld en op die vergadering is be» sloten, dat de oude kwijnende vereeniging uit haar verval moest worden opgeheven en definitief worden opgericht en werd tevens het Bestuur gemachtigd al datgene te doen wat in het belang van de vereen, dienstig en noodig zou blijken te zijn. Wij hebben ver» leden jaar het z.g n. Geiten weitje gehuurd van den heer Joh. Lodder voor den prijs van f 25,—. We hebben daaraan gewerkt, zoodat we er in den winter nog schaatsen hebben gereden. Toen is door ons onbekende per» sonen een brief geschreven aan de eigenares te 's.Hage, dat wij haar eigendom beschadig» den. Daar wij toch gaarne dit weiland wilden hebben, zijn we in correspondentie getreden met de eigenares. Het resultaat hiervan was, dat wij het koopen konden voor f 1150,—, voorwaar geen klein bedrag. We zijn aan het zoeken gegaan waar we deze som vandaan zouden halen. Gevraagd is aan den heer D. Lodder, alhier, of hij de kooper wilde zijn en de vereen, het van hem huren voor f 100,— per jaar. Dit ging niet door. Toen hebben we geprobeerd rentelooze aandeeien k f 50,— bij elkaar te krijgen. Dat is gelukt. Wij hebben het perceel gekocht en in orde laten maken. Maar om dit weiland op naam van de vereen, te krijgen, is noodig dat de vereen, rechts» persoonlijkheid bezit, die alleen verkregen kan worden door Koninklijke goedkeuring van onze Statuten. De kosten hieraan verbonden bedragen f 50. Alsnu leest de Voorz. de door het Bestuur opgemaakte ontwerp Statuten voor en vraagt daarna de vergadering of ze zich hiermede kan vereenigen. Met algemeene stemmen worden ze in haar geheel goedgekeurd. Vervolgens vraagt de Voorz. of de leden het Bestuur kunnen machtigen om al hetgeen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. ROTTERDAM te doen wat noodig is om de rechtspersoonlijk» heid te verkrijgen. Eendrachtiglijk wordt deze deze machtiging verleend. Vervolgens zegt de Voorz. dat de vereen, dank verschuldigd is aan dhr. Joh. Lodder, die niet alleen de f 25— hun van verleden jaar geschonken heeft, maar ook de 10 jaren huur die hij aan het perceel nog had. Dave» rend applaus. Daarna deelde de voorz. mede dat, hoewel wij de rentelooze aandeeien gekregen hebben, wij toch verplicht zijn deze zoo vlug mogelijk af te lossen. Om hiertoe te geraken heeft het bestuur gemeend, de contributie te verhoogen. Thans is deze f 0.50 per lid, wij zouden die willen verhoogen als volgtleden boven de 16 jaren 75 cent, van 12—16 jaar 35 cent en beneden 12 jaren vrij. De heer Hoogwater wijst er nog op dat er niet alleen geld noodig is voor de aflossing, maar ook voor het onderhouden der banen en soms nog geld voor de te te houden wed» strijden. Op de vraag van den Voorz. of de leden zich kunnen vereenigen, met het bestuursvoor» stel, vraagt de heer Joh. Lodder, of het mis» schien niet beter was de contributie onveran» derd te laten en probeeren wat meer donateurs te krijgen. De Voorz. antwoord hierop dat de rente» looze aandeeien al van de burgers komen, en HOOfdp'ljn- tabletten 60ct au apoth. en DRoaisraw, is er sterk voor de middelen te krijgen van de leden. Ook dhr. Hoogwater wil het voor» gestelde handhaven en toch nog donateurs aanwerven. De Voorz. wijst nog eens uitdrukkelijk op de noodzakelijkheid van contributie verhoo» ging. Uit gehouden stemming blijkt, dat de ver» gadering met het Bestuur»voorstel eenparig instemt. Vervolgens bespreking over plaatsen van tenten en eene baancommissie. Hoe te handelen in deze wordt het Bestuur gemachtigd. Nu wordt eene Commissie benoemd tot het nazien der rekening voor het volgende jaar. Dan volgt de rondvraag, waarin eenige be» sprekingen worden gehouden van algemeenen aard. Staande de vergadering, worden van deze vergadering notulen geschreven, voorgelezen en goedgekeurd om reden dat van deze no» tulen een uittreksel zal worden genomen, dat mede moet worden opgezonden bij het ver» zoekschrift tot verkrijging der goedkeuring van de statuten Na dank te hebben gebracht aan de aan» wezigen voor hun medewerking dezen avond betoond, sluit de Voorzitter dhr. H. Lodder de vergadering om 10 Uur. OUDDORP» Schipper A. Sperling verloor voor de haven een anker met 20 vadem ket< ting, wat een waarde van 250 gulden vertegen» woordigt. Een duiker heeft er naar gezocht, doch te vergeefs. Onze afdeeling van het Groene Kruis is ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 27 Dec. des avonds 7 uur op het raadhuis. De agenda vermeld1 Rekening over 1926 2 Jaarverslag 3 Begrooting 1927 4 Verkiezing van 2 bestuursleden, wegens periodiek aftre» den van de heeren Tanis Tz. en Jac. Lod> der Joh Cz.5 Rondvraag. Bij de oproepingskaart is een uitvoerig schrijven gevoegd, waarin onze geneesheer, de heer G. A, Folderman op heldere en over» tuigende wijze aantoont de noodzakelijkheid en de onmisbaarheid van een wijkverpleegster. Zal het er nu van komen? Velen hopen het. f Van hier zijn verscheept een partij sja» lotten voor den prijs van f 5,— per baal van 50 kilo, geteeld op contract. Overigei s is er naar dit product geen gevraag. Voor de uien besteedt men f 1,95 per mud van 60 kilo. De vraag is iets williger. Aardappelen blauwen f 3,— tot f 3,60 per 70 kilo. f De wildjacht op hazen wordt met 31 Dec. a.s. gesloten. f De uien picklers worden reeds gecon» tracteerd tegen f 2,50 per mud voor de a.s campagne. f Een lange reis! Door C. P. werd een postkaart ontvangen uit Hoorn, die volgens datumstempel, drie maanden onderweg is ge» weest. Inplaats dat ze de reis rechtstreeks naar hier aanvaardde, ging ze naar Soerabaja, Oost» Indië, en weer terug naar hier. GODSDIENSTOEFENINGEN. OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zaterdag 25 December 1926. (lste Kerstdag) NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, 's av. 6 uur dhr. Vetter van Langstraat. Middelharnis, v.m. 9,30 leesdienst en 's av. 6 uur Ds. den Oudsten. Den Bommel, v.m. 9,30 uur Ds. v. d. Zee. Ooltgensplaat, v m. 9,30 uur Ds. Japchen. Oude Tonge, v.m. 9,30 uur Ds. Bax. Nieuwe Tonge, v.m. 9,30 leedienst en 'sav. 6 uur Ds. Bax van Oude Tonge. Herkingen, n.m. 2 uur Ds. Polhuijs van Stad. Dirksland, n.m 2 uur Ds. v. d. Zee van Den Bommel. Stellendam, v.m. en 's av. dhr. Bouman. Goedereede, v.m. Ds. den Oudsten van Mid» delharnis. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9,30 en 's av. 6,30 uur Ds v Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9,30 uur Ds. de Graaff. Den Bommel, v.m. 9,30 uur Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, v m. 9,30 uur Ds. de Lange. Melissant, v.m. 9,30 en n.m. 2 uur Ds. Sluis van Driebergen. Stellendam, v.m. leesdienst en n.m. 2,30 uur Ds. Westerhuis van Hellevoetsluis. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 9,30 uur Ds. de Blois. Herkingen, v.m. 9 en n.m. 2 uur leesdienst en 's av. 6 uur Ds. de Blois v. Dirksland. Predikbeurten op Zondag 26 D.cember 1926. NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, 'sav. 6 uur Ds. Baarslag van Melissant. Middelharnis, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. den Oudsten. Den Bommel, 's av. 6 uur Ds. v. d. Zee. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur dhr. van Essen van Rotterdam. Oude Tonge, v.m. 9,30 uur Ds. Bax Nieuwe Tonge, v.m. 9,30 leesdienst en n.m. 2 uur Ds. den Oudsten v. M'harnis (Doop) Herkingen, n.m. 2 uur Ds. v. d. Zee van Den Bommel (Bev. Kerker, en collecte). Dirksland, v.m. 9,30 leesdienst en n.m. 2 uur dhr. Vetter van Langstraat. Melissant, v.m. 9,30 uur Ds. Baarslag en n.m. geen dienst. Stellendam, v.m. Ds. v. d. Zee v. Den Bommel (Doop) en 'sav. dhr. Bouman. Goedereede, v.m. dhr. Bouman v. Stellendam. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. van Velzen. Den Bommel, v.m. en n.m. Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. de Lange. Stellendam, v.m. en 'sav. leesdienst. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. de Blois. Herkingen, v.m. 9, n.m. 2 en 's av 6 u. leesdienst Van de overige gemeenten geen opgaaf. SOMMELSDIJK. De collecte voor de Em. predwed. en weezen in de Classis Brielle, 11. Zondag in de N. H. kerk alhier gehouden, heeft opgebracht de som van f 29,31. Bedankt voor het beroep naar de N. H. Kerk alhier door Ds. J. D. v. Hof te Wilnis. NIEUWE TONGE. Zij die as. voorjaar in de Ned Herv. Kerk, alhier, belijdenis des geloofs wenschen af te leggen, moeten zich aanmelden in de consistoriekamer der Kerk, op Donderdag, 13 Januari a.s. des avonds te 7,15 uur. De Kerstvacantie op de school alhier is heden begonnen en zal eindigen Woens» dag 5 Jan. a.s. DIRKSLAND. Ds. A. de Blois alhier is beroepen bij de Geref. Gem. te Sliedrecht. HERKINGEN. A.s. Zondag worden de kin» deren van de Zondagsschool des voormiddags verwacht in de Ned Herv. Kerk, inplaats van in de School. In de loop der week zal dan het Kerstfeest worden gevierd. Volgende week Woensdag zullen in ver» band met de feestdagen, de Catechisatie's in de Ned. Herv. Kerk niet worden gehouden. MELISSANT. In verband met het op Maan» dag a.s, in de Ned. Herv. Kerk te houden kerstfeest, zal het boekenuitdeelen vanwege de C. J. M. V. «Sursum Cordaa op Dinsdag a.s des nam. van 6—7 uur in de consistorie» kamer plaats hebben. F aUlissementen. (Opgegeven door v. d. Graaf en Co., afd. handelsinformaties). Uitgesproken: Rotterdam, 17 December. Firma Hollen S- Spee, gevestigd te Middelharnis, en hare leden J. J. G. Spee en Chr. W. J. Hollen, beiden wonende te Middelharnis. Curatormr. W. J. C. A. Nijgh te Middelharnisrechter commis» sarisjhr. mr. G. W. van Vierssen Trip. SOMMELSDIJK. GeborenAdriana, d. v. Hendrik, Gerrit Faasse en Adriana Doornhein. MIDDELHARNIS. Geboren: Arij z. v. A. Verbrugge en T. van GelderLeendert Willem z. v. W. L. Hobbel en E. Crezee. GetrouwdP. Hoogerwerf oud 22 j. (van Dirksland) en P. Auperlee 19 jaar. DEN BOMMEL. GeborenMaartje, d. v. Arend Kreeft en Geertrui Buscop; Stijntje, d. v. Jan de Vos en Adriaantje Koppenaal. OndertrouwdJacob van Oostenbrugge, j.m. 24 j. en Lena Holleman, i d. 20 j. OverledenAdriana noordiep, oud 76 j. NIEUWE TONGE. OndertrouwdHendrik van den Ochtend, jm 28 j. (te Dirksland) en Maatje Kievit, j.d. 19 j., alhier. DIRKSLAND. Overleden: Willempje van Hoften,j.d. 17j. HERKINGEN. Geboren: Jan, z. v. Tijs van Wageningen en Agatha Mathilde MelissantAriana, d. v. Leendert Klem en Lambertine Johanna van Helden; Jannetje Adriana, d. v. Eliza Struijk en Johanna Maria Kik. GOEDEREEDE. Geboren: Baaltje, d. v. K Heerschap en K. van HeestWernar, z. v. W. van Veen en C. J. v d. VeerAbraham, z. v. T. Grinwis en E. Heerschap. Overleden: Cornelia Breederveld 52 j. Wed. van L. Roos, laatstelijk echtg. van J. de Reus, Na onze uiteenzetting over den Franschen franc is er weinig variatie te vermelden, hoog» stens een stijging tot 10,15 Maandag j.l. toen haussebelangen blijkbaar weer wat materiaal uit de markt hebben genomen. De handel blijft thans minimaal, zoodat er slechts kleine veranderingen zijn. Wij vernamen dezer dagen enkele bijzonderheden van verliezen, die er sedert de laatste koersverheffing van den franc geleden zijn en schijnt er een zeer groot baissebelang geweest te zijn in den koers van ongeveer f 7,—, dat langzamerhand geliquideerd is toen de koers tot 9,50 'steeg, men spreekt van tientallenmillioenen francs. Het verlies, daardoor ontstaan moest worden gedekt door de opbrengst van ettelijke aandeeien in be» kende maatschappijen, waardoor zelfs een der aandeelensoorten met een 50»tal percenten terugliep. Als men nu weet, dat een dergelijk engagement ten laste van één persoon ter beurze liep, dan weet men meteen, hoe groot de speculatiezin van sommigen nog is. Ter beurze klaagt men steen en been over het j -ar 1926, dat het z.g. Rubberjaar zou moeten worden, doch daarvan is maar weinig uitgekomener zijn in Rubberwaarden in» tegendeel groote verliezen geleden, zoowel als in andere fondsen, waarvan als de voor» naamste Kunstzijdeaandeelen worden genoemd. Wat deze laatste branche betreft is er de laatste maanden voortdurend prijsverlaging geweest, zoodat het licht te begrijpen valt, dat de pro» ducenten er niet op vooruit gegaan zijn, niet» tegenstaande er enorm veel kunstzijde in Ne» derland wordt vervaardigd en geëxporteerd. Wil men echter de zaken rendeerend maken, zoo is het noodzakelijk, dat de kostprijzen belangrijk worden verlaagd, wat slechts kan geschieden door opvoering der productie. Er zijn ook hier, optimisten en pesrimisten, doch de laatsten hebben, tenminste wat de aandeeien betreft maar al te veel gelijk gekregen. En het zal de vraag blijven, of dat niet zoo door gaat, aangezien er weinig kans is, dat ons publiek zich voor beleggingsdoeleinden voor kunstzijdeaandeelen gaat interesseeren. Men hoort wel eens zeggenals de contramine er niet was, zoo waren deze aandeeien soorten minstens nog 30 a 40 lager en inderdaad, als men de beurs volgt worden de stukken slechts gekocht door zich dekkende baissiers. Hoewel er een klein herstel te vermelden valt, waren aar deelen Hollandsche Kunstzijde deze week ongeveer 75 en aandeeien Mac» kubee 81 terwijl de Enka's tamelijk prijs» hondend waren op 185 De Rubberafdeeling staat weer wat meer in de belangstelling, doch bleek het Maandag j 1. dat de meeste kooporders kwamen van lieden, die in het nauw zaten, en coute qui coute gingen dekken. Vooral Amsterdam Rub» bers kwamen daarom op iets hooger niveau en werden op ongeveer 316 verhandeld, wat een percent of 7 hooger is. dan een week geleden, voor een dergelijk aandeel slechts een betrekkelijk klein verschil. Sedert het begin van 1926 is er in de positie van het artikel Rubber wel de noodige ver» andering gekomen, n.l de voorraden zijn zienderoogen belangrijk vermeerderd en be» dragen b.v. te Londen ongeveer 50000 ton, tegen slechts 5000 ton aan het einde van 1925. Het is dus logisch, dat de prijs gezakt is van 4 tot 1 sh. 6 d. En wekelijks vermelden de berichten, dat de voorraad wederom istoege» nomen, zoodat het begrijpelijk is, dat men thans geen groot belang bij Rubberaandeelen gaat nemen, waardoor de koersen weinig varieeren. Over de dividenden over het jaar 1926 begint men zich reeds minder optimis» tisch uit te laten en taxeert men, dat van Am» sterdam Rubber slechts op circa 20 °/o en de rest naar verhouding van winsttaxaties. De maatschappijen zullen natuurlijk wel de noo» dige reserves aandikken om weerstand te kun» nen bieden tegen eventualiteiten als plotselinge daling der prijzen, kostprijsverhooging etc. Degenen, die het meeste geprofeteerd hebben van de goedkoopere rubber, zijn de consumen» ten in Amerika, die van hunne prijsmanipu» laties groot succes hebben te boeken. Door de menschen aan te raden voortaan zuiniger te zijn met bandengebruik en veel z.g. gere» genereerde rubber te gebruiken, natuurlijk een mindere kwaliteit, is de afname van goede kwaliteiten belangrijk verminderd, waardoor de voorraden zich ook te New»York hebben opgehoopt. Wij hebben thans met enkele zinnen gepoogd den toestand te schetsen van den tegenwoor» digen rubberpositie en is het wel belangrijk, nauwkeurig het verloop daarvan in de naaste toekomst te volgen.

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 5