1 Rechtzaken. Kerk en School. Officieel Gedeelte. Visscherij. Plaatselijk Nieuws. ras uitsluitend in de richting van het Veredeld Duitsche landvarken, waarvan de stamboekteelt toeneemt, terwijl de fokkerij van het G. Y. (Groot Yorkshire) öf constant blijft öf in be» teekenis achieruit gaat. In Zuid'Holland is de rationeele fokkerij met kracht ter hand genomen. Zij heeft zich hier in hoofdzaak in de richting van het G. Y.»varken bewogen. In 1925 werden in deze provincie 3666 zeugen in het G. Y.«stamboek ingeschreven. In Friesland wordt door gebruikmaking van het meer eiwit bevattend vleesch» en vischmeel getracht een snelleren groei te verkrijgen, waarbij minder voêr vereischt wordt voor de gewichtsvermeerdering. (Men heeft hier de inlandsche varkens en het Veredelde Duitsche landvarken op het oog. Wat elke maand te doen geeft. (2e helft December.) Nadruk verboden. 't Komt er nu op aan het verblijf van het vee in den stal zoo hygiënisch en doelmatig te doen zijn. Aan twee belangrijke voorwaar* den voldoen nog lang niet alle stallen een behoorlijke ventilatie en voldoende licht. Stal» len, die te klein zijn voor het aantal dieren, die er verblijf houden of waar geen geregelde luchtverversching plaats heeft, worden steeds armer aan zuurstof en rijker aan koolzuur, dat wordt uitgeademd, en waterdamp. Er dient dus een ventilatie*inrichting te zijn, waardoor voortdurend de onzuivere lucht naar buiten, en versche lucht naar binnen treedt, op niet hinderlijke wijze, d. w. z. zon» der dat het tocht in den stal. Er zijn ver» schillende ventilatie<inrichtingende eenvou» digste zijn wel de tuimelramen, welke aan de onderzijde draaien, en aan de zijwaartsche openingen door de z g. «wangen* zijn afge» sloten.Bij zulk een inrichting slaat de intre» dende lucht niet direct op de dieren neer. Een doelmatige luchtverversching houdt niet alleen de dieren gezond, maar verhoogt ook de melkopbrengst. Dit is niet slechts theorie, maar het onderzoek heeft zulks bewezen. Op een stal stonden een 80»tal koeien, de ventilatie was er gebrekkig toen hierin verbetering was gebracht, steeg de melkgift per koe en per jaar gemiddeld met 483 LiterWelk een overgang voor de dieren, als zij komen van buiten, uit de wei, uit het volle licht, in een donkeren of schemerachtig verlichten stal. Een maandenlang verblijf op zulk een plaats moet wel nadeelig werken op het gestel en op de productie. Licht, flink licht, is in den stal ook ontbeerlijk. Het weert schadelijke invloeden, want het doodt ziektekiemen (bac» teriën), voorkomt dus besmettelijke ziekten. Geen grooter bacteriëndooder dan het licht, waardoor ook schimmels worden vernietigd. Het directe zonlicht doodt de smetstof der tuberculose, maar ook in het gewone daglicht houden de t.b.c.< bacillen het niet langer dan eenige dagen uit. Het duister werkt slecht op de oogen der staldierenjonge dieren krijgen daardoor een zwak gezicht. Voor voldoende ramen worde dus, ook om het licht toegang te geven, zorg gedragen. Hierbij lette men er echter op, dat felle zonnestralen niet in de oogen van de beesten mogen vallen, en dat het licht achter de dieren invalt Is dit laatste door den bouw van den stal niet mogelijk, dan dienen de ramen hoog te worden aan' gebracht. Het stopzetten van den uitvoer van versch varkensvleesch heeft aan het mesten van var» kens een andere richting gegeven. In plaats van op het mesten van biggen moet men zich nu meer toeleggen op het mesten van zouters en zware varkens. Evenwel, niet overal slaagt men hierin, omdat beenzwakfe er te vroeg een einde aan maakt. Natuurlijk ligt de oor» zaak in de voeding vooral ontbreken daarbij min of meer het eiwit en de zouten. Dit is het geval, als men veel aardappelen en graan» meel geeft, met te weinig ondermelk, of niet genoeg van een eiwitrijke meelsoort, terwijl ook vaak nog groenvoeder mankeert. In de gegeven omstandigheden is dus een meer rationeele voeding noodzakelijk, 't Komt ons zeer wenschelijk voor, dat daaraan op de landbouwwintercursussen, welke in vele dor* pen worden gehouden, bijzondere aandacht wordt geschonken. In den regel staat bij die lessen de voeding van het melkvee op den voorgrondde omstandigheden nopen ons nu de varkensvoeding wat meer naar voren te brengen. Ook mag aan besturen van land» bouwvereenigingen thans worden aangeraden, een lezing over varkensvoeding te doen hou» den. Elke gelegenheid moet door de varkens» houders worden aangegrepen om zich in deze te laten voorlichten, en 't ligt op den weg der landbouwvereenigingen zulke gelegenheden te verstrekken. Voor de Huisvrouw t Als ge zelf tehuis slacht of laat slachten, zorg er dan voor, dat ge zoo min mogelijk kleine stukken krijgt, omdat deze zich minder gemakkelijk laten bewaren. Voor bewaring van de groote stukken spek past men wel eens combinatie van drie methoden toeeerst worden ze gezouten, daarna gerookt, vervolgens gedroogd. Het zou» ten en het drogen werken bederfwerend, doordat ze de ontwikkeling van schadelijke bacteriën tegeDgaan. Het rooken geeft boven» dien aan het spek een anderen smaak, welke de een lekker, de ander minder aangenaam vindt. Is dit laatste het geval, dan kan men het rooken achterwege laten. Maar het drogen mag men niet nalaten, omdat hierdoor nog meer vocht aan het spek moet worden ont» trokken blijft dit er in, dan ontwikkelen zich microscopische organismen, welke minder ge» wenscht worden. Het behandelde spek mag wel geel zijn van den rook, maar gele randen ziet de huisvrouw liever niet. De meeste van haar huisgenooten zijn er niet van gediend. KANTONGERECHT SÜMMELSOfJK, Zitting van Vrijdag 10 December. Terecht staan T. d. W.. 25 j., letterzetter M. d. W„ 24 j., drukker; L. d. W„ 21 j., boekbinder, allen te Middelharnis, te zamen vormende de firma Gebr. d. W, drukkers te Middelharnis. Hen was ten laste gelegd op 3 Dec. j.l. in hun werkplaats om vroeger dan 's morgens 7 uur arbeid te hebben doen verrichten door J. L., 16 j., L. d. K, 15 j., J. v. S., 16 j. en A. W., 16 j., waardoor zij in overtreding ge» komen zijn van de arbeidswet. Verdachten ontkennen. Volgens het proces» verbaal, opgemaakt door v. E., rijksveldwachter, v. N. en D., beiden gemeenteveldwachters, is deze firma reeds meer in overtreding geweest, doch telkens viel dit moeilijk te constateeren, daar de jongens, wan» neer er gevaar dreigde, in de woonkamer of een ander vertrek vluchtten. Op genoemde datum is echter door de drie veldwachters ge» constateerd door het bovenlicht van een deur dat de 4 jongens werk verrichtten, toen zij aan de deur rammelden werd deze van het slot gedaan, doch bij het binnentreden waren de jongens reeds weer gevlucht. Op 22 April was hetzelfde feit voorgevallen, wat zij toen echter vrijwillig betaald hebben. Verd. ontkennen het ten laste gelegde. Ter» stond na het rammelen aan de deur hebben zij opengedaan en de veldwachters moeten maar eens bewijzen dat zij de jongens gezien hebben. De ambtenaar van het O. M. merkt op, dat de veldwachters het feit reeds te voren door een bovenlicht geconstateerd hebben. Het is dus wel degelijk bewezen. Verdachtten achten het ntet bewezen. De KantonrechterNiettegenstaande die veldwachters het gezien hebben en er verbaal van opgemaakt hebben? Het O. M. meent dat het feit niet valt te ontkennen. Het staat als een paal boven water. De veldwachters hebben het met eigen oogen gezien. De overtreding van de arbeidswet valt gewooniijk moeilijk te constateeren, maar in dit geval is dat toch gelukt. Het O. M. wil tegen eiken verdachte een overtreding requi» reeren. Er zijn 4 arbeiders, dat is voor elk van verdachten 4 X f 5. Verdachten blijven er bij dat het bewijs niet geleverd is. Elk hunner wordt veroordeeld tot 4 geld» boeten van f 3. A. B. (bij verstek) wiens zaak in de vorige zitting was aangehouden om alsnog een getuige te hooren. Gehoord wordt get. H. v. P., 18 j bakkers» knecht te Stad aan 't Haringvliet, die verklaart dat verdachte in den tuin van K peeren van den boom had geschud welke werden mee» genomen. Geischt wordt f 25 sub. 25 dagen. Veroor» deeld tot f 10 sub. 10 dagen hechtenis. W. v. d. W., 37 j., broodbakker te Melissant, staat terecht wegens overtreding der arbeids» wet. Verdachte ontkent, zijn knecht had niet gewerkt, doch bevond zich in de bakkerij en nog slechts zoo kort dat verd. geen tijd had gehad hem weg te sturen. Het O. M. zegt dat de wet niet toestaat dat het personeel zich in verboden tijd in de werkplaats bevindt. Wanneer verdachte merkt dat zijn personeel een drang heeft om toch te komen, moet hij maar een slot op z'n deur maken. Geeischt worden 3 geldboeten van f 10 sub. 10 dagen hechtenis. Veroordeeld tot 3 X f 4 sub. 4 dagen hechtenis. J. W. B., 35 j., visscher te Ouddorp, staat terecht wegens overtreding van de vischwet. Verdachte voert aan dat hij buiten zijn we» ten over de grens van het geopend vischwater gedreven was. Het O. M. wil hiermede wel rekening hou» den en eischt f 2 sub. 2 dagen hechtenis. Ver» oordeeld tot hetzelfde bedrag. W. O. te Oude Tonge (bij verstek) was niet verschenen bij de brandweer toen deze was opgeroepen. Gehoord wordt get. A. d. H. v. D., leider van het brandpiket, die verklaart dat verdachte te Iaat en zonder insigne was verschenen. Get. merkt op dat verdachte hem zal beslachten en niet veel met de brandweer op hebbe. Voor dat neemt niet weg, dat men z'n plicht behoort te vervullen. Deze zaak wordt aangehouden om nog een getuige te hooren. L. K., 23 j., vrachtrijder te Dirksland, wordt ten laste gelegd niet voldoende uitgeweken te hebben met zijn met twee paarden bespannen wagen toen achter hem een auto aankwam die passeeren wilde. Verdachte zegt dat de auto vlak achter z'n wagen was en toen pas waarschuwde. Eer dat hij voldoende tijd had uit te wijken was de auto al gepasseerd. Get. S. M., 24 j., te Sommelsdijk, zegt dat hij reeds op een afstand van 50 meter gebla» zen had. Get. H. d. R., 22 j., arbeider te Dirksland zegt dat reeds op een afstand van 70 k 80 M. was gewaarschuwd. Verdachte zegt dat er ruimte genoeg was om langs te gaan. Get. S M. ontkent dat het weinig scheelde of de auto was de haven ingegleden, de dijk is daar erg rond. Met O. M. merkt op dat het niets aan de zaak afdoet al was zooveel ruimte geweest dat er nog wel een wagen passeeren kan. Wanneer er gewaarschuwd wordt, moet men uitwijken. Geëischt wordt f 4 sub. 4 dagen hechtenis. Verdachte zegt dat get. S. M. altijd hard rijdt met zijn auto. Hij levert gevaar op voor het verkeer. Een 30 M. verder moest hij zijn wagen lossen en had dus best even achter kunnen blijven, de weg was te slecht om uit te halen, 't Was beter dat de politie wat lette op z'n woeste rijden. De Kantonrechter: rijdt get. S. M. altijd zoo hard? Verdachtezeker Edelachtbare. Maar de politie zal hem niets doen want hij is ver» Ioofd met een dochter van den veldwachter, dus heeft hij geen kans op een proces»verbaal. Veroordeeld tot f 4 sub. 4 dagen hechtenis. K. v. H., 20 j., arbeider te Sommelsdijk, liep met nog twee jongens over den dijk. Verdachte liep tusschenin en duwde zijn vriend uit louter baldadigheid door een ruit. B. eischt een schadevergoeding van f 7.50. Geëischt wordt f 2 sub. 2 dagen en toe» wijzing van de civiele vordering. Veroordeeling is conform. G. B„ 46 j., melkverkoopster te Middelhar» nis, wordt ten laste gelegd van overtreding warenwet. Geëischt wordt f 25 sub. 25 dagen hechtenis. Zij wordt veroordeeld tot f 25 sub. 25 da» gen hechtenis. K. v. H., 20 j., veldarbeider te Sommelsdijk. heeft in een raam van een winkel gezeten. Verdachte ontkent. Hij gelooft dat de veld» wachter hem zoekt. De Kantonrechter vraagtwaarom zou hij je zoeken, wat zoh de veldwachter daaraan hebben Zou hem dat de moeite waard zijn Het O. M. zegt dat een betrouwbaar po» litiebeambte het feit geconstateerd heeft en eischt f 2 sub. 2 dagen hechtenis.- Veroordee» ling idem. J. K., 44 jkoopman te Stad aan 't Ha» ringvliet, wordt ten laste gelegd dat hij met zijn paard en wagen te Nieuwe Tonge aan de linkerzijde van den weg gereden heeft, waardoor een aanrijding met een auto ont» stond, dat gelukkig nog zonder schade afliep. Verdachte zegt dat het wat moois is. Hij zelf heeft het geval wezen aangeven om er proces'verbaal van te laten maken, daar de autorijder geen sein gegeven had en nu wordt hijzelf beschuldigd. Gehoord wordt get. J. T., 26 j„ koopman te Sommelsdijk, die verklaart dat verdachte wilde omkeeren met zijn wagen en toen werd aangereden door een auto die geen sein had laten hooren. Deze zaak wordt aangehouden om nog meer getuigen te hooren. J. H. P., 27 j., bakker te Dirksland, heeft de arbeidswet overtreden. Wordt aangehou» den, Bij verstek werd veroordeeld C. G. te Oude Tonge, wegens overtredtng der jachtwet, f 10 sub. 10 dagen hechtenis. J. W te Sommelsdijk, wegens overtreding leerplichtwet, f 2 sub. 2 dagen hechtenis. J. H., wegens leerplichtwet, f 2 sub. 2 da» gen hechtenis. A H. te Dirksland, wegens vloeken op de kaai, f 5. Veroordeeld tot f 6 met een proef» tijd voorwaardelijk van 6 maanden. SOMMELSDIJK. L.l. Maandag stonden 14 werklooze landarbeiders bij den correspon» dent der Arbeidsbemiddeling alhier ingeschre» ven. Vorige week werden uit deze gemeente ongeveer 2550 H.L. uien, 1000 H.L aardap» pelen en 475 H.L. paardepeen verscheept. Naar men verneemt zal de Zondagsschool aan het Zandpad te Middelharnis 15 Januari a.s. moeten zijn ontruimd aangezien dan met de afbraak een aanvang zal worden gemaakt. De aanwijzing van de aldaar te stichten winkel had 1.1. Zaterdag plaats. Blijkens een elders in dit nummer op» genomen annonce, zal door Talens' Inkt» en Verffabrieken te Apeldoorn, alhier een demon» stratie van Schabloneeren en batikken gehou» den worden. Tijdens deze demonstratie, welke ten doel heeft het geven van meerdere bekendheid aan het schabloneeren en batikken, als middel tot interieurverfraaiïng en kleedingversiering, zal worden aangetoond, dat een ieder zonder kennis van teekenen zelfs, gemakkelijk en op weinig kostbare wijze fraaie voorwerpen kan vervaardigen. Reeds werden dergelijke demonstratie's in verschillende andere plaatsen van ons land gehouden en overal mochten zij bijzonder veel belangstelling ondervinden. Wij zouden daarom een ieder willen aanraden van de door de firma Talens 6. Zoon geboden ge» tegenheid om eens iets naders van het schablo» neeren en batikken te weten te komen, gebruik te maken. MIDDELHARNIS. Bij den correspondent der Arbeidersbemiddeling hebben zich als werkloos doen inschrijven 31 personen, n.l. 21 landarbeiders, 6 zeevisschers, 2 oppermans, 1 metselaar en 1 timmerman. Geplaatst 3 land» arbeiders. Over de afgeloopen week zijn van hier verzonden 1000 H.L. poters, 900 H.L. ajuin en 700 H L koepeen. Bij publieke verkooping van land van den heer H. van Groningen zijn de 5 koopen gecombineerd afgemijnd door den heer G v Eek voor 't Onderling Begrafenisfonds voor f 1350 per gemet, groot 4 gemeten en 171 roeden. Vrijdag 17 December zal in deze gemeente de officieele straatschuring gehouden worden een ieder is dan verplicht de straten enz. te schuren. De Ned. Herv. Jongedochtersvereeniging «Ora et labora* zal Woensdagavond 7 uur in het Koor der Ned. Kerk haar 8ste jaarver» gadering feestelijk herdenken. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Door de Chr. Zangvereeniging «Soli Deo Glori* zal 22 dezer een uitvoering gegeven worden. DEN BOMMEL. Aan de haven werden de vorige week vervoerd3400 H.L. aard» appelen, 2000 H.L. uien en 200 H.L. peen. Tegen 2 personen te Ooltgensplaat is proces'verbaal opgemaakt wegens het rijden over de trambaau der R. T. M. Bij de arbeidsbemiddeling stonden de vorige week 11 werkloozen ingeschreven. Ter secretarie is ingekomen een verzoek van Wed W. van Maastricht alhier, om ver» lof voor den-verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank. Binnen twee weken kunnen tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij B. en W. ingebracht worden. Uitslag schietwedstrijd Bijz. Vrijwt Land» stormA. Lokker 79 punten, J. Lodder 79 punten, C. J. Geluk 77 punten, J. Goemaat 77, J. Bakelaar 77 en L. H. Floorijp 77 punten. De landbouwer v. E. heeft een zooda» nigen klap van een paard gekregen dat zijn enkel verbrijzeld was. Door dr. Kattenwinkel, die juist in de buurt was, werd een nood» verband gelegd. Den volgenden dag is v. E. naar Rotterdam vervoerd. Op Woensdag 15 December houdt de gemeente«ontvanger zitting voor het innen van hondenbelasting. Een ieder, die vervol» ging wil voorkomen, zij aangeraden zijn be» lasting te voldoen. OOLTGENSPLAAT. Op de gehouden jaarvergadering van de Zangvereeniging »Ons Genoegen« werden gekozen A. van den Berg, Voorzitter, Joh. van Putten, Directeur, K. Hokke vize Voorz. en vize Direct. A. Kachel» land, Secretaris, Adr. de Vos, Penningmeester en W. van Dam, Commissaris van orde. Uit het verslag van den Secretaris bleek dat de de Vereen. 25 leden telt en uit het verslag van den Penningmeester bleek dat de Vereen, een batig saldo heeft van f 495,60. Tot bestuursleden van de IJsclub «Voor» waarts zijn herkozen de H.H. J. J. van Ree Kz., K. Troost Jz., en gekozen Jacob Korte» weg Jz. en Joh. Birkhoff. Uitslag aanbesteding smidswerk voor een woonhuis van B. KruikA. Risseeuw f 125,— C. D. Birkhof f 124,—. Het is aan laatstge» noemde gegund. OUDE TONGE. B. en W. maken bekend dat de straten en pleinen in deze gemeente Donderdag 16 Dec. s. geschuurd en schoon» gemaakt moeten zijn. 16 Dec. a.s. zal ten gemeentehuize uit* geloot worden 1 aandeel van f 1000 k 4l/t van 1918, groot f 38000, 3 aandeelen k f 1000 k 6 van 1920 groot f 120000 en 2 aandee» len k f 350 a 6 °/o van 1921 groot f 14000. De vorige week zijn de laatste bieten van de kade alhier vervoerd, zoodat de cam» pagne afgeloopen is. De boterprijs is met f 0,10 per K.G. op» geslagen zoodat de prijs nu is f 2.60 per K.G. Naar we vernemen brandde gisteravond de boerderij van den heer van Dis onder deze gemeente geheel af. Er moeten verscheidene dieren bij omgekomen zijn. Daar onze corres» pondent ons daaromtrent niets berichtte, kun. nen we geen nadere bijzonderheden melden. NIEUWE TONGE. Vergadering van de IJsclub «De Vlakte* alhier, op Donderdag 16 Dec. nam. 6 uur. Agenda: Opening; Rekening en verant» woording; Verkiezing bestuursleden; Bespre» kingen; Verrassingen; Sluiting. Algemeene Vergadering van de Afd. Nieuwe Tonge en Omstreken der Zuid»Holl. Yer. «Het Groene Kruis*, op Dinsdag 14 December 1926 des nam. 6 uur in het Wees» huis. Opkomst gewenscht. J.l. week werden van hier vervoerd: 2000 balen uien. 400 balen peen en 200 H.L. aardappelen. J.l. week zijn een drietal personen van dit eiland met de ziekenauto naar Rotterdam vervoerd, tot het ondergaan van een operatim DIRKSEAND. Op de wekelijksche beurs waren Donderdag 7 runderen aangevoerd. Op de beurs werden voor de veldvruch» ten besteed tware f 14.50, tot f 15.—erwten f 45.— per 100 K.G. Aardappelen f 3.25, uien f 1,80 en peen f 1.— per H.L. De dienstplichtigen der lichting 1911 zullen a.s. Vrijdagmorgen hun millitaire goe» deren in moeten leveren in de openbare be» waarschoot in het Achterdorp. Gevonden voorwerpen1 kinderporte» monnaie met inhoud en enkele sleutels. In» lichtingen ter Secretarie. HERRINGEN. Heeren grondeigenaars die» nen in hun eigen belang kennis te nemen van de door Heeren Ged. Staten der Prov. Z. Holland goedgekeurde keur van den polder Klinkerland. (Zie aanplakbord). Zaterdag 11 Nov. werd door de afd. Herkingen van den Bijz. Vrijw. Landstorm een zeer geanimeerde schietoefening gehouden. Dhr. L. Doornhein gelukte het, in den kortst mogelijken tijd het hoogste aantal punten te halen. A.s. Zaterdag zal de jaarlijksche schiet» wedstrijd plaats vinden, waarvoor weer aar» dige prijzen zullen beschikbaar worden gesteld. Zij die den Bijz. Vrijw. Landstorm genegen zijn, en gaarne een prijs beschikbaar willen stellen of een bedrag in geld, kunnen hun verlangen daartoe kenbaar maken bij den plaatselijken leider Sergt. Witvliet. Het voor» nemen bestaat om in den loop van den winter, in een gezéllige bijeenkomst, den winnaars hun prijs ter hand te stellen. Mogen maar velen van hun belangstelling in net Anti» Revolutie»Instituut doen blijken. Het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer A. Bazen te Dirksland, is ondershands opgedragen aan J. v. d. Velde, metselwerk, en J. G. Noordijk, timmerwerk. Bij gehouden inschrijving is de heer K. Kareis, schilder, alhier, gegund het verfwerk van het nieuw te bouwen schoollokaal der Bijz. Lagere School. MELISSANT. Woensdag a.s. des nam. half zeven zal in de Openbare School een vergadering worden gehouden door de IJsclub «Door Eendracht Sterk*. Door de C J. M. V. «Sursum Corda* is een reizende bibliotheek aangeschaft. Des Maandagavonds van 6—7 uur heeft de uit» reiking van boeken in de consistoriekamer der Ned Herv. Kerk plaats. STELLENDAM. De laatste suikerbieten voor de Coöp. Beetwortelsuikerfabriek «Din» teloord« zijn de vorige week sc eep gedragen, en verzonden. Hiermede is de bietencampagne weer afgeloopen. De vorige week werden van hier verzon» den 730 balen uien, 400 balen peen, 300 H.L. aardappelen. Enkele visscherschepen van hier zijn naar den Helder vertrokken om aldaar de garnalen» visscherij uit te oefenen, aangezien hier weinig is te vangen. OUDDORP. Een 10>jarig dochtertje van J. T. had het ongeluk een naald in den voet te trappen, waardoor de hulp van den ge» neesheer noodig was. De muziekvereeniging geeft deze week op Donderdag een uitvoering voor de kunst» lievende leden en op Vrijdag voor iedereen tegen een toegangsprijs; beide keeren in het hotel Spee. Om deel te nemen aan de oefeningen van den vrijwill. landstorm, waardoor reebt ver» kregen wordt op een zeer korten diensttijd, hebben zich slechts vier personen aangemeld. Wanneer nog minstens vier jongelieden er bij komen, kunnen de oefeningen beginnen. f De handel in droge cichoreiwortelen schijnt wel iets levendiger te wezen. Dien» tengevolge wordt ons van welingelichte zijde bericht, dat de drogerij »Eendracht« een partij heeft verkocht tegen 8 gulden per 100 kilo. f Zeldzaam I Bij T. W. staan de brem» struiken nog in vollen bloei. f Van P. werd een hit, gespannen voor een wagen, schichtig, geraakte in een heining en sloeg op hol Een voorbijganger mocht het bijtijds gelukken het dier bij den teugel te grijpen en tot stilstand te brengen. Gelukkig werd geen schade aangebracht. f Door de eigenaars van het bekende landgoed »Duinkerken« is over het terrein een nieuwen weg aangelegd. Hierdoor is verbin» ding gekregen v. d. Dirkdoensweg—Molenblok. SOMMELSDIJK. De Jaarvergadering van de N. H. Jongelingsvereeniging «Jehova Nissi* alhier, is bepaald op 13 Januari a.s. A.s. Vrijdagavond 7 uur zal de Ring Flakkee van de J.V. op G. G. een vergade» ring houden in de Geref. Weeshuisschool aan het Zandpad te Middelharnis. Het agendum voor dien avond is, le de behandeling van het onderwerp «De jongeling en zijn eeuw*, door een vriend van Stad aan 't Haringvliet, en 2e een inleiding over «Zendings» en Kerk geschiedenis op de J. V. in onzen Ring«, door een vriend van den Bommel. MIDDELHARNIS. Tot ouderling en diaken zijn in de Ned. Herv. Kerk herkozen de heeren D. J. Beversluis en M. Onderdelinde. In de Geref. Kerk zijn aan de beurt van aftreding als ouderling P. H. Mans en als diaken M. Driesse. De collecte Zondag in de Ned. Herv. Kerk, ten bate van de noodlijdende kerken, heeft opgebracht de som van 34,72. L1. Zondag is in de Geref. Kerk alhier een bankbiljet van f 10,— gecollecteerd voor de Armen. -* A.s. Zaterdag hopen D.V. een afgevaar» digde van de J.V. «Jehova Nissi* alhier en te Sommelsdijk naar Ouddorp te gaan om daar zoo mogelijk te komen tot het oprichting van een N. H. Jongelingsvereeniging. STAD AAN 'T HARINGVLIET In de Geref. Kerk alhier zijn de volgende dubbel» tallen gesteld voor ouderling en diaken A. van Ginneken (aftr.) ouderl. en H. Trom» mei Jz.M. W. Keijzer (aftr.) diaken en C. van Gurp. DEN BOMMEL. Tot den bouw van een nieuwe pastorie bij de N. H. Kerk is officieel besloten. Architect is de heer P. Mast uit Sommelsdijk. Tot ouderling en diaken in de N. H. Kerk zijn respectievelijk gekozen de heeren J. Melissant en S. de Lint. De verkoop van zitplaatsen in de Ned. H. Kerk zal plaats hebben op 18 December a.s. Op 15 December van 9—12 uur zal de kerkelijke ontvanger zitting houden tot het innen van huur der zitplaatsen. In de N. H. Kerk wordt Zondag a.s, et, Iegenheid gegeven tot doopsbediening. Aan» gifte Vrijdagavond van 6—7 uur in de con. sistoriekamer. Zondag zal in de N. H. Kerk collecte worden gehouden voor noodlijdende kerken en personen. OOLTGENSPLAAT. In de Gereformeerde Kerk is in een lang gevoelde behoefte voor. zien door het plaatsen van een zevental gas. kachels, om het Kerkgebouw tijdens de gods. dienstoefeningen te verwarmen. Zaterdag 18 December des namiddags 5 uur zal de jaarlijksche verkooping van zitplaat, sen in de Ned, Hervormde Kerk plaats hebben, Tot ouderling in de Gereformeerde Kerk werd gekozen W. van Kempen D.Wzn. en tot diaken L. A. Neels. OUDE TONGE. In de Ned. Herv. Kerk is een gift gecollecteerd van f 10 voor de Diaconie en f 2,50 voor de School met den Bijbel. NIEUWE TONGE. De boekhouder van de Diaconie alhier hoopt op Woensdag IS December 1926, des nam. van 2—3.30 uur in de consistoriekamer zitting te houden tot ont. vangst der over dit jaar verschuldigde land. pachten. DIRKSLAND. De heer J. W. de Bonte alhier is benoemd tot tijd. onderwijzer aan de O. L. School te Middelharnis. Voor de Geref. Jongelingsvereeniging «De Zaaier* hoopt Ds. A. de Blois in het begin van de maand Januari een lezing te houden over het onderwerp«Stemmen uit de wolk der Getuigen*. Deze lezing zal ge. houden worden in de kerk der Geref. Gem. alhier. De collecte voor den Geref. Zendings. bond gehouden in de Ned. Herv. Kerk, heeft opgebracht de som van ruim f 221. HERKINGEN. D.V. zal er aanstaande Zon. dag in de Ned. Herv. Kerk een extra collecte worden gehouden voor noodlijdende kerken en personen. Het totale bedrag der oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk is thans met nog ontvangen nagiften gestegen tot f 232,97. De catechisaties bij de Ger. Gem. zullen deze week weder op Woensdag worden ge. houden, alles o{? dezelfde uren. Op een nog nader te bepalen avond in de volgende week, zal voor de Ger. Gem. alhier optreden Ds. Kok uit Gouda. STELLENDAM. Tot ouderling en diaken in de Ned. Herv. alhier zijn herkozen de H.H. G. van Koppen en J. L. Koese en tot kerk. voogd de Heer C. van Driel. De collecte voor de zending, gehouden in de Ned. Herv. Kerk alhier heeft opgebracht f 89.90 OUDDORP. De heeren C. Tanis en K. Tanis zijn herkozen als kerkvoogden der Ned. i Herv. Kerk. De collecte voor den Geref. Zendingsbond, Zondag 5 Dec. des nam. in de Herv. Kerk&'j gehouden, heeft opgebracht ruim f 151,—. Het bestuur der Geref. Jong. Ver. is als j volgt samengesteld K. Padmos, Voorzitter M. Akershoek Wz., SecretarisP. Boelaars, H Bibliothecaris A. van Pernis, Penningmeester en D. Spee Wie lid wenscht te worden, kan zich aanmelden bij den Secretaris, of op de wekelijksche vergadering. Vrijdag te 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. LIJST 19 van de 48ste Jaarcollecte voor de Schelen met den Bijbel. Transport van lijst 18 68856,41 Aduard142,85 Bellingwolde95,- Loppersum met Eenum270,- Marum c.a. 137,80 Midwolda (Old.)162,20 Musselkanaal139,70 Oude»Pekela100,- Pieterzijl 41,— Roodeschool 250,- Wildervank380,50 Donkerbroek50,40 Driesum c.a74,75lfjj Tzummarum71,65 Veenhuizen 50,75 Deventer met Colmschate en Diepenveen 265,17 Enter (Kcrkcoll.)46.13 Holten244,52 Steenwijk158,30 Wanneperveen82,— Neede203,35 Oene197,50 Vaassen227,25 Varsseveld322,85 IJzerlo (gem. Aalten)119,12 Veenendaal met De Klomp 1014,50 Totaal van 475 Loc. Com. 73703,70 Neede heeft dit'jaar weer gecollecteerd. Mr. J. TERPSTRA, Secretaris van de Unie »Een School met den Bijbel Openbare kennisgeving. Schuren der straten, Burgemeesters en Wethouders van Sommels» dijk brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op Vrijdag 17 December a.s. de straten en goten binnen deze gemeente moeten wor» den geschuurd en dus de bij artikel 70 van de politie»verordening dezer gemeente bedoel' de personen, ieder voor zooveel hem betreft worden uitgenoodigd, hieraan gevolg te geven; zullende deze werkzaamheden moeten zijn vw bracht vóór des middags 12 uur. In geval van nalatigheid zal proces-vetiw worden opgemaakt. Sommelsdijk, 14 December 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd: L. J. DEN HOLLANDER, Burgemeester. Iz. GEELHOED, Secretaris. STELLENDAM. De garnalenvisschers hebben de vorige week gedurende 4 dagen gevischt en daarbij goB'r! deld per dag en per vaartuig gevangen K.G. garnalen. OUDDORP. De vorige week is de vangst bij de visschers geweestschubben 2 tot 60 K.G. per vaartu g sardijn 3 tot 30 vaten per vaartuig; g»rni,c 30 kilo per vaartuig en per dag.

Maas- en Scheldebode | 1926 | | pagina 2